PDA

Zobacz pełną wersję : Ściana z trójwarstwowa - jakie U?



05-12-2002, 17:07
Mam takie pytanie - jaki jest współczynnik U dla ściany trójwarstwowej zbudowanej z suporeksu (inna nazwa to chyba gazobeton; taki niebieskoszary pustak; do dzisiaj się z niego buduje na wsi) 24 cm, wełna 5 cm i od wewnątrz cegła dziurawka? Niedługo chcę to otynkować i nie wiem czy dawać jeszcze jakieś ocieplenie. Dzięki za pomoc.

Felek
06-12-2002, 04:30
Troche malo danych, wiec obliczylem dla srednich wspolczynnikow przewodzenia ciepla (suporeks=0.21, welna=0.039, cegla=0.5), pryjmujac grubosci warstw 24+5+12. Koncowy wspolczynnik przenikania ciepla dla sciany U=0.375 W/m2*K. O ile pamietam norma na sciany wielowarstwowe U<0.3, natomiast na jedno-warstwowe U<0.5 Nie wiem dlaczego ustawodawca w ten sposob rozdzielil normy, nie podajac jednej dla wszystkich murow. decyzja nalezy do ciebie. Po dodaniu nastepnych 5 cm welny wspolczynnik u powinien zejsc do 0.25 W/m2*K, czyli w granicach normy.

januszek
06-12-2002, 07:26
słuchaj trochę za dobre te wspł
ściana w rzeczywistości ma pewną wilgotność i wspł przyjmuje się w stwnie średno wilgotnym
a więc
dziurawka lambda 0,72
wełna lambda 0,06
siporex odmiana 600 lambda 0,35
daje to ścianę o wspł u= 0,51
ale jeśli ja dobrze zrozumiałem, cegłę dziurawkę masz od środka więć woda leje sie po wełnie w zimne dni aż miło, jest to bardzo zły układ ściany. dalsze ocieplanie czym kolwiek tylko pogorszy tę sytuację.

06-12-2002, 13:02
Czyli co z tym zrobić (oprócz burzenia)?
Ocieplić wełną lub styropianem? Czy tylko dać tynk?

Wiech
07-12-2002, 11:40
Ponieważ jest zły uklad ścian ,powinno być odwrotnie zawsze ściana nośna od wewnątrz a ocieplenie na zewnątrz.Wydaje mi się że to nie wszystko .Znając realia budowy domów myśle że do kotwienia ścian warstwowych użyto zwykłych prętów [obym się mylił] powinne być nierdzewne lub przynajmniej ocynkowane.Woda skraplająca się w warstwie ścian będzie spływać po prętach kotwiących ściany .Po pewnym czasie dojdzie do korozji a w dalszej perspektywie do rozwarstwienia ścian.Ponadto przy takich ścianach trudno będzie uniknąć mostków termicznych,przy nadprożach oraz wieńcach.Miejsca te mogą przemarzać lub pojawi się wilgoć albo pleśń.Proponuje ociepić od zewnątrz 5cm.wełny mineralnej [w żadnym od wewnątrz]i pokryć to tynkiem cieńkowarstwowym.Podobny przykład jest opisany w muratorze nr2/99 str.133.Życzę powodzenia Wiech.