PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła



Eewa
03-09-2005, 22:25
poszukuję kontaktu z ludźmi, którzy zechcieliby wyrazić obiektywną opinię nt. pompy ciepła. Czytam o tym sporo. Zainteresował mnie też art. dot. doświadczeń p. Piotra Szymańskiego. Co sądzicie na ten temat?
Pozdrawiam
Ewa

AEQ
06-09-2005, 14:37
Dobrze wykonana inwestycja z pompa ciepła to super rozwiązanie szczególnie przy obecnych cenach paliw.
Gdzie można oszczędzić i jakich unikać błędów:
- zakup działki: działka moze być bez gazu czy wody wówczas będzie tańsza.
- warto zastanowić się nad zasadnością budowy drogich kominów,wkładów, stosując pompę ciepła i wentylację mechaniczną moga być zbędnym wydatkiem.
- przyłącze gazowe, magazyn oleju, to również wydatek nie mały
- przeglądy wymiany dysz, uszczelek anod zapłonowych to standard nawet przy kotłach wysokiej klasy,
Do prawidłowej tj. komfortowej i ekonomicznej pracy pompy ciepła konieczne są m.in.:
- dobó mocy urządzenia, uwzględniający zapotrzebowanie budynku na ciepło w zależności od temp. tzw. dolnegoźródła, oraz temp. zasilania instalacji co. Oczytwiście temperatura dolnego źródła jest często zmienna w zależności od pory roku oraz jest różna w zależności od rodzaju źródła, studnia, sonda, wymiennik poziomy...
Oczywiście instalacja z p.c. nie jest idealna do wszystkich budynków ale napewno do domów nowych pod warunkiem że wykonawca dobrze zna zagadnienie a trakich jest niestety nie wiele jeszcze..
Piszę obszerne gdyż mam już doświadczenie z pompami ciepła obecnie buduje nieduży dom z kompaktówą pompoą ciepła 6 kW, rekuperatorem, instalacja podłogowa i ścienna Rehau. Uważam że dobrym produktem są pompy szwedzkie NIBE to sie naprawde opłaca. Bzdurne jest łączenie pompy ciepła z kolektorami słonecznymi, niech mi ktoś to udowodni w którym miejscu jest to technicznie a szczególnie ekonomicznie uzasadnione...zapewne dla producentów kolektorów to tak ale nie użytkowników.
Oczywiście to są moje doświadczenia z którymi nie wszyscy muszą sie zgadzac.
Ja mowie zdecydowane TAK dla pomp ciepła
Pozdrawiam

Mik

kroyena
08-09-2005, 15:23
AEQ czy można wobec powyższego poprosić o doklikanie się do wąteczku:
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=36345
Redakcja niby jest za, a nawet przeciw, wobec powyższego jest molestowania, aż do zmęczenia materiału. 8) :lol:

andrea_l
08-09-2005, 17:43
Mnie równiez intrygują pompy ciepła, zbyt mało jednak jeszcze wiem na ten temat, by móc sie wypowiadać. Chętnie jednak poczytałabym o tym w jakiś publikacjach, a najlepiej tu na forum. Może byłoby dobrze, żeby się tu wypowiadali ludzie, którzy mają jakieś swoje własne doświadczenia w tej materii. Próbowałam szukac informacji o pompie ciepła przez wyszukiwarkę, ale w zasadzie nic nie znalazłam, tylko jakieś pojedyncze wypowiedzi. Czy ktoś samodzielnie próbował wykonać np. istalację, tak jak wspomniany przez Eewę p. Szymański.
AEQ zdaje się, że jesteś dobrze zorientowany w tej tematyce. Jesli miałbys czas, to pisz tu na forum o pompach. I nie pytaj co mnie interesuje dokłanie, bo mogę odpowiedziec, że wszystko i od samego początku. :lol:
pozdrawiam
andrea_l

kroyena
14-09-2005, 12:08
Co najmniej jeden wątek jest, tak z 14-15 stron w Wymianie doświadzceń. Miłego czytania.

AEQ
19-09-2005, 08:26
Szanowni miłośnicy budowania,

pocieszające jest to że wielu z was pyta, interesuje się tematami ekologicznych źrodeł ciepła. Urządzenia takie jak pompy ciepła, kolektory słoneczne, rekuperatory odzyskujace ciepło z wentylacji upowszechniają sie i to cieszy.Te ekologiczne użądzenia są przede wszytkim ekonomiczne w eksploatacji.Jednak ich niewłaściwe dobranie do naszych potrzeb sprawia że inwestycja jest nietrafiona. Oczywiście popieram wszelkie nowoczesne, ekologiczne, urządzenia które są dostępne za rozsądne pieniądze lub na preferencyjnych warunkach.
Jednak widoczne jest lobby paliwowe które to skutecznie odstrasza wielu klientów że pompa ciepła to np.. nieporozumienie itd.. Oczywiście ludzie z branży paliwowej i ci wszyscy którzy mają własne profity ze sprzedaży oleju bronią swojego stanowiska i dochodu a nie są one wcale takie małe więc ich zaciekłość jest duża.
Czy szanowni koledzy internauci, interesujący sie nowymi technologiami słyszeliście o samochodach na sprężone powietrze ?
Przyznaje z przykrościa że mimo mojego zainteresowania samochodami w polskich mediach nic na ten temat nie znalazłem.Wszystko jest skrzętnie ukrywane nie tylko u nas ale i w całej Europie.Ropa naftowa to przecież żyła złota dla wielu.
Krąży opinia że samochody hybrydowe, czy z napędem wodorowym są tak drogie że realnie małokogo stać ale to też jest manipulacja.
Aby na forum budowlanym nie pisać o samochodach odsyłam na www.mdi.lu, jest to strona na której znajdziecie informacje nt. samochodów napedzanych na sprezone powietrze, cena ich jest atrakcyjna.Polecam lekture- jednak po francusku.
Wreacając do naszych źródeł ciepła nie dajmy się manipulować. Pompy ciepła jako urządzenia są sprawdzone szczególnie w Szwecji, Norwegi mają gwarancje tak jak kotły- niestety szkoda że nasze Państwo nie promuje takich rozwiązania ja widzę odwrotne działania.

Pozdrawiam
Mik

Aggi
20-09-2005, 15:32
Czy ktoś będzie umiał mi powiedzieć, czy wielkość powierzchni do ogrzania stanowi jakiekolwiek ograniczenie dla stosowania pompy ciepła?
Sprawdzając ofertę jednej z firm usłyszałam, że oferowane pompy mają niewystarczającą moc aby ogrzać > 200 m2 powierzchi, a innych nie oferują :(

Jezier
20-09-2005, 17:32
Bzdurne jest łączenie pompy ciepła z kolektorami słonecznymi, niech mi ktoś to udowodni w którym miejscu jest to technicznie a szczególnie ekonomicznie uzasadnione...zapewne dla producentów kolektorów to tak ale nie użytkowników.
To jest bardzo dobre polaczenie. Szczegolnie dobrze laczyc pompe ciepla z kolektorami prozniowymi. Satysfakcja z takiego polaczenia jest znacznie wieksza niz z samej pc. 8) Skoro ktos widzi sens ekonomiczny w pompie to i w kolektorach ma szanse go zobaczyc. :lol:

Jagna
20-09-2005, 21:12
Czy ktoś będzie umiał mi powiedzieć, czy wielkość powierzchni do ogrzania stanowi jakiekolwiek ograniczenie dla stosowania pompy ciepła?
Sprawdzając ofertę jednej z firm usłyszałam, że oferowane pompy mają niewystarczającą moc aby ogrzać > 200 m2 powierzchi, a innych nie oferują :(
Aggi, sprawdź oferty innych firm. Wydaje mi się, że trochę to dziwne.

AEQ
21-09-2005, 10:19
W odpowiedzi na odp. Jezier-a

Podtrzymuje stanowisko swoje że niezasadne szczegolnie ekonomiczne w domach jednorodzinnych jest łączenie pomp ciepła z kolektorami.
Instalacja z PC ma za zadanie zaspokojenie potrzeb centalnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody. Projektowanie takiego układu, dobór mocy urządzeń dolnego źródła oparte jest o wiele czynników i powinno zaspokajac zarówno potrzeby co i priorytetowego zapotrzebowania na ciepła wodę. Wpomagającym żródłem pompy może być moduł elektryczny. Zakup dodatkowo kolektorów słonecznych próżniowych to wydatek 10-16 tys zł. Uzysk jak że szlachetny energii prosto z nieba na cele cwu to ok. 50% rocznego zużycia wody. Radził bym policzyć ilość zużytej ciepłej wody, przeliczyć na kWh uwzględniając podgrzew z np. 10 stopni do 50 stopni pomnożyć to przez koszt kWh energii elektrycznej w pompie ciepła (czyli podzielic przez COP brutto pompy). Uwzględniając połowe cwu ogrzewanej kolektorami za darmową w porównaniu z tanim podgrzewaniem pompą ciepła w odniesieniu do drogiej inwestycji solarnej efekt wychodzi wcale niezachwycający. Zachęcam do przetrenowania umysłu i policznia w prosty sposób.
Oczywiście kolektory słoneczne to dobre zastosowanie szczególnie tam gdzie ilość ciepłej wody jest duża, baseny, hotele...Łączenie pomp ciepła z instalacja solarną w domu jednorodzinnym jest nieopłacalne.
To jest moja opinia z wszyscy muszą się z nią zgadzać.
Pozdrawiam

Jezier
21-09-2005, 17:15
W pewnym sensie masz racje. Inwestycja w solary jest ekonomicznie nieuzasadniona. No ale z drugiej strony inwestycja w pc tez jest watpliwa.
Porownujac koszt solarow do ilosci uzyskanej przez nie energii rzeczywiscie nie ma co sobie nimi glowy zawracac. Jesli jednak stosunek kosztow inwestycyjnych w pc do przewidywanych zyskow eksploatacyjnych (rocznych) wynosi np. 20, a dodatkowy koszt instalacji solarnej do dodatkowych zyskow eksploatacyjnych takze wynosi 20 to okazuje sie ze kolektory mozna kupic.
Ale nie o zasadnosci ekonmicznej tu chce pisac. Skoro ktos chce byc tak postepowy i ekologiczny, ze monuje pompe ciepla to tym bardziej powinien zakupic kolektory sloneczne. To sa urzadzenia z tej samej parafii - kupuje sie je dla zaspokojenia pewnych potrzeb i razem swietnie sie uzupelniaja.

inwestor
21-09-2005, 20:16
Jeśli już o ekologii mowa to spytam od kiedy to pompa ciepła jest w naszym kraju ekologiczna ???. Przecież PC pobiera energie elektryczną która to z kolei jest w wiekszości uzyskiwana ze spalania wegla kamiennego i wegla brunatnego. Cały proces otrzymywania i przesyłania razem jest koszmarnie mało sprawny na poziomie 30 % lub mniej więc gdzie tu mowa o ekologi ??? Czy ekologię należy tak pojmować że u nas w domu jest czysto i miło natomiast komuś innemu pod nosem dymi gigantyczny komin elektrowni i rozsiewa, pyły, tlenki azotu, tlenki siarki, dwutlenek wegla i wiele wiele inych zanieczyszczeń ???. A kolektory słoneczne przecież do ich wyprodukowania zużywa się duże ilości energii, powstają duże ilości odpadów i same one też stana się kiedyś odpadami ?? Czy ktoś robił taki uczciwy całkowity bilans zysków i strat dla naszego środowiska ?? Czy aby napewno te "ekologiczne"PC i kolektory są faktycznie ekologiczne ?? czy to może lobby producentów tych zabawek robi nam wodę z mózgów ukrywajac swoje interesy pod sztandarami ekologii ?
Pozdrawiam

AEQ
23-09-2005, 14:00
Jesli tak patrzymy na sprawy ekologiczne to najlepiej niewydalac dutlenku wegla no i spozywajmy tylko produkty nieprzetworzone.

inwestor
23-09-2005, 14:50
AEQ
Myślę że właśnie tak należy patrzeć jak napisałem - globalnie a nie z perspektywy własnego podwórka. Tylko taki sposób pozwala uczciwie stwierdzić że decydujemy się na zakup czegoś z pobudek ekologicznych w przeciwnym przypadku to zwykła obłuda którą karmią nas ci co maja w tym interes. Teraz jest moda na ekologię i z byle powodu podaje się że to czy tamto jest ekologiczne. Oczywiście może być tak że PC w jakimś kraju będzie ekologiczna bo większosc energi elektycznej będzie wytwarzana ze źródeł odnawialnych ale u nas watpię. No chyba że ktoś ma swoją elektrownie wodną. Aczkolwiek również sa duże watpliwości co do tego czy wszystkie elektrownie wodne są ekologiczne.
Pozdrawiam

facio
23-09-2005, 15:05
Jeśli już o ekologii mowa to spytam od kiedy to pompa ciepła jest w naszym kraju ekologiczna ???.

Skoro Bank Ochrony Środowiska udziela na pompy ciepła niskooprocentowane kredyty zwane proekologicznymi to masz już odpowiedź.

Zainteresowałem się tym tematem. Podpytałem trochę użytkownika tego systemu forumowego markus_gdynia . Wielki ukłon markus za odpowiedzi na nurtujące mnie pytania i podpowiedź by podjechać do Grudziądza. Odwiedziłem tam dzisiaj firmę Climakomfort. Moje odczucia to:
- jestem jak najbardziej ZA
- byłem i zobaczyłem 8)
- nie ma to jak na miejscu zobaczyc, dotknąć i poczuć..... :D :oops:
- i jedno tylko ale..... dlaczego tyle kasy :-? :( :roll: :o
Wcześniej wysłałem do nich zapytanie o ofertę drogą elektroniczną, szybka i konkretna odpowiedź, jednak musiałem pojechac, już taki jestem :wink: 8)
Pisałem tez do firmy stiebel-eltron ale odpisali tylko żebym sobie poczytał na ten temat na ich stronach internetowych...

inwestor
23-09-2005, 17:17
Jeśli już o ekologii mowa to spytam od kiedy to pompa ciepła jest w naszym kraju ekologiczna ???.

Skoro Bank Ochrony Środowiska udziela na pompy ciepła niskooprocentowane kredyty zwane proekologicznymi to masz już odpowiedź.

...
:D :D :D rozzbrajający argument.
Bank daje kredyt na nizszy procent więc jest to ekologiczne :D :D
Pozdrawiam

facio
23-09-2005, 19:47
Jeśli już o ekologii mowa to spytam od kiedy to pompa ciepła jest w naszym kraju ekologiczna ???.

Skoro Bank Ochrony Środowiska udziela na pompy ciepła niskooprocentowane kredyty zwane proekologicznymi to masz już odpowiedź.

...
:D :D :D rozzbrajający argument.
Bank daje kredyt na nizszy procent więc jest to ekologiczne :D :D
Pozdrawiam

bardzo smieszne :wink:

neuron
14-10-2005, 21:37
To jednak droga impreza.
Czy wiecie, że we wspomnianej już Szwecji kupujący pompę mogą zawierać specjalne ubezpieczenia na wypadek ... jakby ten tego :evil: %#@!
Czy u nas też tak można?
Gwarancja bla bla bla. Inwestycja jest duża, oszczędności też.
Z ryzykiem jest tak jak z grypą, 1% to mało do momentu infekcji.
Efekt dla całości środowiska mierny, choć lokalnie całkiem całkiem. W końcu nasz kraj to nie królestwo energetyki wodnej i atomu.
Ostatnią rzeczą jaką polecam entuzjastom PC jest entuzjazm.
Przede wszystkim liczcie czy się wam opłaca!
Po roku używania wasza pompa będzie was obchodzić tyle co lodówka.

RomanP
11-11-2005, 21:21
Ja wybudowałem dobrze ocieplony domek ( z założenia ogrzewany olejowo, teraz brakuje mi tylko kosmosu (drzewo - kominek, piec olejowy, bufor ciepł, grzałka elektryczna - od kiedy wyszło mi że II taryfa jest tańsza od oleju). Kolega dom z itonga, ocieplony zgodnie z normą (12 cm ocieplenia, nie ocieplone fundamenty, pompa ciepła). Powierzchnia podbna, inny ukła (on dom z poddaszem użytkowym, ja parter). Dodatkowy koszt ocieplenia (ja 25 cm, 10 cm ścany fundametnu, 30 cm góra, on 12 cm styropianu na itongu, góra 15 cm, styropian pod ogrzewaniem podłogowym, bez komina do kotłowni). Oboje mamy kominki.
Różnica w kosztach inwestycji (pompa ciepła z wszelkimi kosztami 42300 zł, u mnie dodatkowe ocieplenie 5800 zł, koszty kotłowni 14000 zł, na mój plus ogrzewanie grzejnikowe jest tańsze od ogrzewania podłogowego- na nasze domki na moją korzyść 2500 zł {dane orientacyjne co do kosztów grzejników i ogrzewania podłowego}).
Koszty ogrzewania - on 1600 zł plus ~ 1,5 mp drzewa (brzoza, dąb) na ostatni rok (CO i CWU) ja orientacyjnie około 1000 l leju lub 3700 kg drzewa (14,7 metrów przestrzennych topoli lub sosny, 7,5 m.p. dębiny). Ile to kosztuje musisz ocenić w swoim regionie.
Teraz ile kosztuje wygoda, ekologia, środki czystości przy paleniu opałem stałym. Ile jest wart widok ognia w saloni też ocena subiektywna.
Czy warto ponieść te parę groszy tych dodatkowych wydatków dla wygody i obniżki kosztów też ocena subiektywna.
Kolektor słoneczny to dodatkowo 10 kzł lub więcej. Zyski max. 60 % CWU, koszt ~ 100-250 zł za całość (w zależności od sposobu użytkowani czyli ilości CWU).
Czy to się opłaca ocena jest subiektywna.

AEQ
22-11-2005, 07:47
Wracajac do tematu czy pompa ciepła jest ekologiczna.....
Oczywiście zależy to od punktu widzenia ...czyli siedzenia...
Jesli rozpatrując sprawę globalnie to ani pompa ciepła ani kolektory ani elektrownie wiatgrowe nie są ekologiczne. Dlaczego? A no dlatego że wyprodukowanie części i nieżadko detali ze specjalnych materiałów pochłonęło wiele energii i spowodowało emisję, nieważne czy w Szwecji, Niemczech, Chinach bp my mieszkamy w Polsce i zapatrujemy się na własnym podwórku.
Tak więc takie rozumowanie a niektóremiędzynarodowe instytucje wspierające "ekologię" przeliczają faktyczny wkład energetyczny włożony do wytworzenia produktów mających efektywnie przetwarzac energie.
Oczywiście z jednej strony nieprzetworzone materiały nie zużywają energii na wytworzenie np. ognisko- do celów grzewczych ale z drugiej strony parametr sprawności,,, wykłada ten pomysł.
Jak by nie patrzeć na te aspekty konieczny jest kompromis... to cena naszej wygody, rozwoju.Zatem pompy ciepła możemy- powinnismy traktować za ekologoczne.
Pozdrawiam