PDA

Zobacz pełną wersję : Piwniczka ziemna i ziemianka - wątek zbiorczy



Strony : [1] 2 3

Bartłomiej
13-12-2002, 14:30
Witajcie !

Mój domek stoi na dość mokrym gruncie, więc nie było mowy o podpiwniczeniu. A mnie się tak marzy, żeby mieć taką niedużą piwniczkę na wino i może jakieś inne przetwory. Wymyślilismy z Małżonką, że wykopiemy dół na jakieś 1.5 metra, wybudujemy w nim niewysoką piwniczkę (ca. 2m) i przysypiemy sklepienie ziemią. Na wierzchu puścimy jakieś rozchodniki, a może trawę..... będzie zielono. I marzą mi się takie drewniane drzwiczki na grubych zawiasach, koniecznie skrzypiące ( :smile: ). Piwniczka powinna być wymurowana ze starej cegły, najlepiej jakiejś rozbiórkowej.

Co o tym myślicie? Rozważaliście temat piwniczki?
Wszelkie pomysły mile widziane.

Pozdrawiam,
Bartłomiej

krzyszt17
17-12-2002, 08:52
Myślę oczymś podobnym, u mnie też jest wysoki poziom wód gruntowych. Tylko, że Ty masz już wybudowany dom, a ja dopiero zaczynam. Piwniczka będzie, ale w dalszej kolejności.
Pozdrawiam

PAW
27-12-2002, 09:01
Mnie też interesuje temat piwnicy ziemnej. Poza walorami estetycznymi jest kilka problemów które należy rozwiązać.
1. Odpowiednia wentylacja myślę tu o nawiewie iwywiewie
2. Magazynowanie określonej ilości ciepła(zimna ) na cały sezon
czyli odpowiednio grube mury z cegły lub kamienia
3.Zabezpieczenie wejścia do piwnicy przed zasypywaniem śniegiem.
Ja myślę o połączeniu piwnicy z wiatą pokrytą zielonym dachem

Paweł

04-01-2003, 18:26
On 2002-12-27 10:01, PAW wrote:

3.Zabezpieczenie wejścia do piwnicy przed zasypywaniem śniegiem.
Ja myślę o połączeniu piwnicy z wiatą pokrytą zielonym dachem

Paweł


A może takie drzwi pod kątem 45 stopni otwierane przez podniesienie do góry na zewnętrzną strone , a za nimi schodki w dół jak to czesto pokazują w hamerykańskich filmach ,może służyć
jako schron przed tornadem.

Snowdwarf
08-01-2003, 07:32
pomysł ekstra - ale co do problemów to sie zgadam

1.wentylacja musi być dobra..
2. powinny być to grube mury, ktos wspominał o kamieniu (chyba dobry pomysł) - fajnie byłoby bdyby poziom podłogi takiej piwniczki wypadł około 3m pod poziomem gruntu - dlaczego? 3m + ok.2m wysokośc piwnicy + około 40 cm. sklepienie + 6 cm ziemi na górę...
3. zabezpieczenie piwniczki przed wilgocią nie bedzie łatwe, szczególne jesli bedzie miała poziomy dach.9możnaby powksperymentować z lekko pochyłym (i tak bedzie przysypany ziemią - oczywiscie drenaż i odprowadzenie wód opadowych bedzie musiał być...
4. pomysł z drzwiami/klapami poziomymi podnoszonymi doo góry jest chyba niezbyt dobry - może w ameryce tak ( z tego co wiem to jest to dobre rozwiazanie wtedy gdy jest to wejście do iwnicy pod domem (a więc nie jedyne) - przy naszych opadach śniegu (które nie należą do rzadkości) może być sytuacja że ich nie podniesiesz od zewnątrz...
lepszym rozwiązaniem są chyab tradycyjne drzwi i kilka schodków w dół - otoczzenie zejścia do piwniczki można obsadzić jakimis drzewkami albo krzewami, żeby wiatr nie robił zasp gdzie popadnie tylko właśnie w miejscach tychże drzewek, i oczywiśćie w przypadku dużych opadów łopata do ręki i do pracy...

ale pomysł piwniczki ekstra..
snow

Snowdwarf
08-01-2003, 07:32
pomysł ekstra - ale co do problemów to sie zgadam

1.wentylacja musi być dobra..
2. powinny być to grube mury, ktos wspominał o kamieniu (chyba dobry pomysł) - fajnie byłoby bdyby poziom podłogi takiej piwniczki wypadł około 3m pod poziomem gruntu - dlaczego? 3m + ok.2m wysokośc piwnicy + około 40 cm. sklepienie + 6 cm ziemi na górę...
3. zabezpieczenie piwniczki przed wilgocią nie bedzie łatwe, szczególne jesli bedzie miała poziomy dach.9możnaby powksperymentować z lekko pochyłym (i tak bedzie przysypany ziemią - oczywiscie drenaż i odprowadzenie wód opadowych bedzie musiał być...
4. pomysł z drzwiami/klapami poziomymi podnoszonymi doo góry jest chyba niezbyt dobry - może w ameryce tak ( z tego co wiem to jest to dobre rozwiazanie wtedy gdy jest to wejście do iwnicy pod domem (a więc nie jedyne) - przy naszych opadach śniegu (które nie należą do rzadkości) może być sytuacja że ich nie podniesiesz od zewnątrz...
lepszym rozwiązaniem są chyab tradycyjne drzwi i kilka schodków w dół - otoczzenie zejścia do piwniczki można obsadzić jakimis drzewkami albo krzewami, żeby wiatr nie robił zasp gdzie popadnie tylko właśnie w miejscach tychże drzewek, i oczywiśćie w przypadku dużych opadów łopata do ręki i do pracy...

ale pomysł piwniczki ekstra..
snow

Maco
08-01-2003, 09:53
Wydaje mi się, że w którymś Ładnym Domu była opisana taka piwniczka (zrobiona).
Przy wysokim poziomie wód gruntowych (u mnie około 1m) to jest dość trudne. I myślę (ale nie wiem czy to dobry pomysł) o wsadzeniu szamba betonowego jako małej piwniczki. Takie szambo skoro jest szczelne to wody z zewnątrz nie przepuści. Tylko muszę jeszcze pomyśleć o wejściu (schodki czy drabinka) i przykryciu.

Bartt
17-01-2003, 07:24
W listopadowym 2002.

ewusia
21-01-2003, 09:49
W numerze 2/1998 Domu Letniego (wydawnictwo Murator) jest pokazane, jak zrobić piwniczkę (nie piwnicę). Jest nieduża, teoretycznie ma pomieścić przetwory i np. gąsiorek wina. wymiary o ile pamiętam: 90*66,5*129. Jest zetawienie materiałów i jak to zrobić. Umieszczona jest w podłodze budynku między legarami. Jak kogoś interesuje to mogę zrobić ksero i przesłać faxem.
Pozdrawiam

galeonik
20-08-2003, 11:53
Witam,
czy ktoś może budował sam wolnostojącą piwnicę-ziemiankę. Coś takiego chcemy postawić u siebie na działce. Ma ona wiele zalet - głownie stabilne utrzymanie temperatury, urozmaicenie powierzchni działki, brak konieczności podpiwniczenia domu :P .... Parę wad też- zwłaszcza oddalenie od domu- problem w zimie..Pytanie: jak głęboko trzeba kopać i jakie wymiary założyć,aby nie przesadzić. Czy budowę takiego wynalazku trzeba zgłaszać do gminy?
pozdrawiam
galeonik

Adamus
21-08-2003, 21:56
Witam galeonik :D !
Ja też z chęcią przyłączę sie do twoich pytań sam chcę coś takiego zrobić, spróbuje ten wątek zadać w dziale o ogrodach ! Pozdrawiam !

Adamus
21-08-2003, 22:01
Witam,
czy ktoś może budował sam wolnostojącą piwnicę-ziemiankę. Coś takiego chcemy postawić u siebie na działce. Ma ona wiele zalet - głownie stabilne utrzymanie temperatury, urozmaicenie powierzchni działki, brak konieczności podpiwniczenia domu .... Parę wad też- zwłaszcza oddalenie od domu- problem w zimie..Pytanie: jak głęboko trzeba kopać i jakie wymiary założyć,aby nie przesadzić. Czy budowę takiego wynalazku trzeba zgłaszać do gminy?
pozdrawiam
galeonik
Ja też sie przyłączam do tych pytań :D

Manik
22-08-2003, 09:49
Witam !
Na "swojej" działce mam taką piwnicę od okolo 50 lat. Wejscie jest umieszczone okolo 2 m od sciany szczytowej budynku calorocznego. Pomiedzy budynkiem a wejsciem do piwnicy jest wylana posadzka betonowa, ale nie wiem jakiej grubosci. Piwnica ma zewnterzne wymiary 5,5m dlugosci i 3,3 m szetokosci. jest zakopana w ziemi okolo 1,0 - 1,5 m i wystaje ponad teren okolo 1,0 - 1,3 m. Generalnie SUPER SPRAWA, bardzo mi sie podoba.
Do tej pory byla przykryta okolo 0,5 m warstwa ziemi. W tym roku ziemia zostala zdjeta i planuje ja docieplic w inny sposob, ale mam klopot z materialami: jakie zastosowac, gdzie kupic, w jaki sposob wykonac ocieplenie. :(
Co do zglaszania tego typu obiektow do urzedu gminy to wszystko zalezy od sasiadow i soltysa. Jesli sasiedzi nie sa wscipscy i zyjesz znimi w zgodzie, a soltys tez ma wazniejsze sprawy niz twoja piwnica to praktycznie nie masz klopotu, ale jesli sasiedzi sa ciekawscy i soltys pilnuje porzadku i wszystko trzyma w garsci to proponuje ci najpierw rozmowe w urzedzie. Moze sie okazac ze w urzedzie nie bedzie ich to interesowac i wystarczy zgloszenie tego typu inwestycji.
Jezeli natomiast kaza ci przechodzic cala procedure to bedziedz mial o tyle spokoj ze nikt nawet po latach nie przyczepi sie do tej budowli. :wink:

galeonik
22-08-2003, 10:32
Witajcie :)
widzę że temat interesuje nie tylko mnie, więc może warto zasugerować Muratorowi zeby zajal się zapomnianymi trochę technolgiami :wink: Dzieki za wyczerpujace info. Co do ocieplenia, to mysle ze dobrze byłoby uzyc styropianu co najmniej 15 cm (ale nie do samej ziemi- aby nie ciągnął wilgoci) na to siatka i otynkować - na ścianach. Nad stropem też styropian i zadaszenie- np mały dach 2-spadowy z blachy z okapem. Trzeba pewnie byłoby pomyślec o drenażu odprowadzającym deszczówkę, lub opasce np. z kostki bauma. A może mały cokół dookoła i dodatkowa obmurówka.- mogłoby niezle wyglądać. Ja zainteresowałem się tematem na wyrazne rządanie mojej Pani, która pamięta taki wynalazek z dzieciństwa i na projektowanej działce chce widzieć piwnicę tylko w takiej postaci :D Ja też z dawnych lat pamiętam takie piwnice, ale murowane z cegły i z kamienia polnego.. Myślę także że cały urok (oraz właściwości izolacyjne ) to głównie ziemny nasyp.
pozdrowienia :D galeonik

galeonik
25-08-2003, 15:08
A może by napisać o coś o budowie piwnic- ziemianek- sprawa chyba trochę zapomniana, ale ma swoich zwolenników :) , zwłaszcza w czasie gdu większośc projektów preferuje domy bez podpiwniczenia oddzielna piwniczka może mieć sens. Dodatkowo może ona urozmaicić płaską działkę.
pozdrawiam
galeonik

Manik
29-08-2003, 14:07
zapraszam do przejrzenia forum w zakładce szukaj "ziemianka". Temat ju z został poruszony i pare osob mialo cos do powiedzenia 8)

kudlatyg
10-09-2003, 16:58
Przepraszam, że się wtrącam. Jeżeli taka piwniczka bedzie wkopana 1m w ziemie i przysypana 50-60 cm ziemia, to po co izolacja? Przeciwwligociowa tak i to też tylko z góry (żeby na czupryne nie kapało) i ododnienie, zeby nie moczyc nóg. Idea takiej piwnicy, to chłód i wilgotność (Jeżeli myślimy o przechowywaniu warzyw) Więc proponuje obsadzić jakimiś iglakami od południowej strony. Strop dwuspadowy i ściany zabezpieczyć np papą termozgrzewalna na lepiku. Podłoga niech chłonie troche wilgoci z gruntu. Aha, gdzieś trzeba umieścić izolacje przeciwwilgociowa pozioma, np 30 cm powyżej poziomu podłogi.
No chyba że chcemy ukryć budynek gospodarczy w ziemi, robimy wszystko jak przy podpiwniczeniu budynku mieszkalnego.

tomek1950
10-09-2003, 20:26
Wiele lat temu widziałem budowę takiej piwnicy. Byłem małym chłopakiem i specjalnie mnie to nie interesowało, ale zapamiętałem, że w budowie brała udział chyba połowa wsi w której spędzałem wakacje. Ciekawostką był fakt, że wykopano dół na ściany boczne i uformowano ziemię w kształcie stropu. (Rodzaj kopyta jak przy budowie łódki z laminatu).Strop murowany był z cegieł kładzionych na uformowanej dokładnie ziemi. Cegły układane były węższą ścianką do ziemi i zalewane zaprawą. Po kilku dniach ziemia z wnętrza piwnicy została usunięta i piwnica była gotowa.

Manik
12-09-2003, 10:43
Witaj !
Proponuję Ci przejrzeć forum z zapytaniem o ziemiankę lub o docieplenie piwnicy wolnostojącej lub podobnej.
napewno znajdziesz !!

Manik
12-09-2003, 12:07
Kochani !!!

coraz bardziej zagłębiam sie w to forum i z niepokojem zauważam że nie wszyscy do końca przegładją to miejsce. Zadajecie podstawowe pytania, na które odpowiedz jest juz na forum, a nawet są poruszane problemy dość charakterystyczne typu ocieplenie itp.
Proponuje przejrzeć moje posty. Prawie połowa z nich dotyczy tego tematu. Co do wentylacji to w mojej piwnicy - w kopule jest osadzona rura przez którą dostaje się powierze z zewnątrz a przez prawie cały dzie otwarte wejście do piwnicy wydostaje sie na zewnątrz. Są dodatkowo dwa okna, ale na stałe zamknięte i zalepione - nie do ruszenia.
Różnica polega tylko na tym że moja piwnica ma wymiary zewnętrzne 5,25 m długości na 3,5 szerokości.

Miłej lektury !!!

HenoK
12-09-2003, 12:36
Mnie też interesuje temat piwnicy ziemnej. Poza walorami estetycznymi jest kilka problemów które należy rozwiązać.
1. Odpowiednia wentylacja myślę tu o nawiewie iwywiewie
2. Magazynowanie określonej ilości ciepła(zimna ) na cały sezon
czyli odpowiednio grube mury z cegły lub kamienia
3.Zabezpieczenie wejścia do piwnicy przed zasypywaniem śniegiem.
Ja myślę o połączeniu piwnicy z wiatą pokrytą zielonym dachem

Paweł
Wentylacja z pewnością musi być, jednak nie może być ona zbyt intensywna, bo wtedy efekt magazynowania ciepła (zimna) będzie znikomy.
Najlepszą akumulację ciepła zapewni sam grunt. Do głębokości ok. 1m występuja wahania temperatury w ciągu roku. Poniżej tej głebokości są one już stosunkowo niewielki. Dlatego izolacja cieplna stropu i części ścian może poprawić walory piwnicy, natomiast nie należy izolować cieplnie posadzki.
Pomysł ze skośnymi drzwiami przy schodach wydaje mi się bardzo dobry. Zgarniecie śniegu ze skośnej płaszczyzny nie powinno być problemem, a zabezpieczy to piwnicę przed zalewaniem wodą deszczową czy z roztopów.
Manik. Rozumiem, że chodzi Ci o Twój wątek Docieplenie piwnicy wkopanej w ziemię (http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=14333&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=).

PS Stare wygi na forum radzą sobie bez problemu z wyszukiwaniem informacji, natomiast nowym sprawia to sporo kłopotów. Ja staram się raczej naprowadzić "zbłakaną owieczkę" na wątek najbardziej pasujący do jej pytania niż wypominać jej niesubordynację. Niektóre wątki są bardzo rozbudowane i znalezienie potrzebnej informacji może trwać bardzo długo.

mbz
12-09-2003, 12:50
Manik, poza tym zwracaj uwage na date! Masz pretensje do osob, ktore pytania zadaly w grudniu, zeszlego roku!

Manik
17-09-2003, 19:43
Panowie
Macie rację !
PRZEPRASZAM !!!

mbz
18-09-2003, 09:03
Jestem Pania :oops:
Dzieki, nie kazdy potrafi przyznac sie do bledu :)

Manik
18-09-2003, 17:22
PRZEPRASZAM TAKŻE PANIE

Wojszczep
30-09-2003, 13:00
Witam. Mam pytanie jak zabezpieczyć starą wolnostojącą piwniczkę przed wilgocią, grzybem itp. Aktualnie z piwniczki została zdjęta ziemia, która ją przykrywała, strop został osuszony ale co dalej? Czym zabezpieczyć strop przed ponownym przysypaniem ziemią? papą ? folią? smołą? Jeżeli ktoś wie bardzo proszę o pomoc.

03-10-2003, 10:54
Mam w domu muratora, w którym jest opis + rysunki jak zrobić taką ziemiankę- dokładnie taką jak spotyka się na wsiach! jak będą zainteresowani to wskanuję i porozsyłam, ew, wyślę faxem. sama też sobie kiedyś taką zrobię - na domowe wino....

haczyk
03-10-2003, 13:20
Mam w domu muratora, w którym jest opis + rysunki jak zrobić taką ziemiankę- dokładnie taką jak spotyka się na wsiach! jak będą zainteresowani to wskanuję i porozsyłam, ew, wyślę faxem. sama też sobie kiedyś taką zrobię - na domowe wino....
to pisałam ja -haczyk

Manik
03-10-2003, 19:01
Jestem po ociepleniu lepianki. Ściany zostały zaizolowane kilkoma warstwami folii poprzekładane styropianem 5 cm FS 20, a na zewnątrz jest wymurowana ściana z bloczków betonowych o szerokości 6 cm.
W miejscach gdzie była ściana wyższa a kopuła opadała zasypaliśmy keramzytem, trochę żużlem i piachem. Na to został wylany beton zbrojony siatką o grubości około 6 -7 cm.

Tej zimy przejdzie test, jeśli będzie coś nie tak to będziemy poprawiać.
W przyszłym roku będzie jeszcze tynkowana, ale to niewiele da przy ociepleniu.

tomek1950
03-10-2003, 22:47
Obejrzałem swoją piwnicę. Remontuję starą chałypę na Mazurach i chyba wykonana została wg tej samej technologii którą opisałem powyżej. Cegły układane są w dość ciekawy sposób. Zainteresowanym mogę przesłać zdjęcia z wizerunkiem mojego włanego nietoperza, który rokrocznie u mnie zimuje.

HenoK
04-10-2003, 09:35
Mam w domu muratora, w którym jest opis + rysunki jak zrobić taką ziemiankę- dokładnie taką jak spotyka się na wsiach! jak będą zainteresowani to wskanuję i porozsyłam, ew, wyślę faxem. sama też sobie kiedyś taką zrobię - na domowe wino....
Haczyk, może prościej będzie jak podasz nr Muratora + ewentualnie stronę. Sporo osób na Forum ma spore archiwum Muratora, jednak np. trudno pamiętać, co było w ostatnich 5 rocznikach (jak się czytało dany numer, mógł nas dany temat nie zainteresować, dopiero później ...).

mikuś2000
06-10-2003, 19:08
Ma rację kydlatyg - to naturalny klimatyzator. Nie można go skalać nowymi technologiami. Mam taką ziemiankę i wiem jak ją zrobić. Ważny jest wybór miejsca na działce, usytuowanie wg stron świata, odpowiednio utworzona wentylacja naturalna. Jeżeli chcecie używać jej przez cały rok to na wiosnę należy włożyć bryły lodu przesypane trocinami. Lód stopi się dopiero jesienią, a temperatuta w ziemiance będzie ok. 4 stopni C. Jeżeli będziecie używać jej tylko na zimę, to w lato jest super altaną na imprezy rodzinne. :)

mikuś2000
06-10-2003, 19:18
Zrobiłeś błąd zdejmując ziemię . wszystkie rady znajdziesz natej stronie :) haśle "ziemianka"

Aleksandryta
06-10-2003, 19:55
Haczyk daj nr \muratora, ja mam archiwum z ost. 4 lat

ewusia
07-10-2003, 09:15
Haczyk, jesli możesz zeskanować ten artykuł o ziemiankach to proszę przeslij mi go na priva :roll:
dzięki i pozdrawiam

galeonik
07-10-2003, 15:00
Ale się wątek rozrósł :D. Haczyk, ja oczywiście też się uśmiecham o ten artykuł. :D Chyba z dosyć dawnego muratora?
Zastanawiam się jeszcze jak duża musi być taka ziemianka aby mogła robić za letnią altanę?
pozdrawiam
galeonik

tomek1950
07-10-2003, 15:23
Mam piwniczkę pod chłupą (remontuję stary dom na Mazurach) długość piwniczki ok 8 m szerokość ok.3 m. Panuje w niej prawie stała temperatura. Zimą, nawet w największe mrozy, (chałupa jest ogrzewana tylko w czasie naszego pobytu), woda nie zamarza, a latem na butelce "Żywca" ukazuje się napis "Żywiec", co sugeruje, że temperatura jest właściwa.
Trochę strome są schody i obawiam się, że gdyby tam zrobić "imprezę" to część gości miała by problem z powrotem na górę!

haczyk
08-10-2003, 12:37
sorki za zwłokę...Murator 10/2000. Dzis to skanuje i rozsyłam ew. zainteresowanym....

galeonik
08-10-2003, 14:30
Dzięki Haczyk!
Mikuś2000, a jakie wymiary ma Twoja ziemianka, jak głęboko w ziemi i jaki nadkład ziemny? Mnie interesuje w zasadzie jak najmniejsza(żeby się nie narobić):wink:, ale jednocześnie taka,żeby mozna było się swobodnie poruszać i coś tam jeszcze schować.
galeonik

mikuś200-
08-10-2003, 18:27
Galeonik dostaniesz zdjęcia mojej ziemianki. Obiecałem Ci to w niedzielę.
Musze zdobyć aparat cyfrowy. :)

Manik
09-10-2003, 08:27
Galeonik, tam gdzie mieszkam - Zalew Zegrzyński - jest pełno takich lepianek. Ale niezależnie jak dużą chcesz piwnicę, to i tak musisz się napracować: zrobić wykop odpowiedniej głębokości, szerokości, wysokości, wylać poszdzkę (UWAGA: jeżeli planujesz przechowywać ziemniaki to proponuję w miejscu ich składowania nie wylewać betonu na posadzkę tylko zostawić tam ziemię lub podsypać piachem - tak zrobili moi dziadkowie przynosi to efekty), wyszalować ściany lub wymurować je i zrobić sklepienie. Tam gdzie ja mieszkam wszystkie sklepienia są półokrągłe, prawdopodobnie dlatego że wentylacja jest grawitacyjna, a wywiew jest zamontowany w kopule (rura posadowiona pionowo z zabezpieczeniem przed opadami i ptactwem). także roboty trochę jest !!!!

Pozdrawiam

galeonik
09-10-2003, 14:39
Dzięki Manik,
ziemianka którą pamiętam z dziecięcych czasów była niedaleko, bo w Nasielsku- więc może to ziemiankowe zagłebie :). Z napracowaniem może nie będzie tak źle- wykop będę chciał robić przy okazji wykopów pod fundamenty i karczowania działki (niestety z budową u mnie kiepsko-jestem na etapie użerania się z urzędami). Chcę zamówić ciągnik z koparką. Sklepienie chciałbym zrobić z elementów betonowych- półkręgów. Mam nadzieję że w przyszłym roku opublikuję zdjęcia nie tylko mojego domu, ale i piwniczki :lol: .

Manik
09-10-2003, 16:39
Nic, tylko życzyć powodzenia.
Jeśli w przyszłym roku będziesz planował ocieplać taką ziemiankę to daj znać, podpowiem czy wybrane przez nas rozwiązanie zdało egzamin i jak bardzo.
Co do karczowania lasu - o ile masz las na działce - w tym roku odleś go występując najpierw do nadleśnictwa o dokument taksacyjny zalesienia, a później do okręgowego oddziału Generalne Dyrekcji Lasów Państwowych z wnioskiem o odlesienie terenu na którym ma stanąć dom. Uważaj my chcieliśmy postawić tylko pomieszczenie gospodarcze i okazało się że tylko za "Garaż" musimy zapłacić kupe forsy (wszystko mieliśmy wyjaśnione w decyzji), ale póżniej poradzono nam aby złożyć wniosek o uchylenie już wydanej decyzji i wystąpić z wnioskiem o wydanie takiej samej decyzji ale na odlesienie terenu pod dom jednorodzinny i pomieszczenie gospodarcze, i tak zrobiliśmy. Ale chaczyk jest w czasie oczekiwania na wydanie takiej decyzji. CVzas może wynieść nawet do dwóch miesięcy, a prośba o uchylenie wydanej decyzji i wystąpienie o nową decyzję to następne dwa miesiące, i tak masz prawi pół roku a my stoimy z robotą. I jeszcze jedno - powirzchnia odlesiana nie może przekroczyć 500 m2, bo powyżej tej powierzchni obowiązują inne przepisy i znowu trzeba płacić.

Powodzenia przy "lepieniu lepianki".

ppp.j
09-10-2003, 16:51
Wczoraj zakończony został stan surowy. Ponieważ mam grunt typu szczery, żółty piach, to do prac murarskich używałem własnego materiału (ściany mam z BK na klej). Po wydobyciu piachu powstała spora dziura i w niej zamierzam wymurować ściany z bloczków betonowych zasklepionych łukiem z betonu. Wszystko to zamierzam pokryć folią + 6cm styropian + folia +papa + łęty kartoflane. Ruszam za dwa tygodnie.

Manik
09-10-2003, 17:01
Nie wiem czy obecna pora roku sprzyja takim pracom, ale powodzenia.

P.S. Uważaj aby podczas zasypywania grunt nie wyparł ci ścian bo mogą się "pogiąć" albo przewrócić. Poza tym uważaj bo smoła patrz lepik reaguje ze styropianem i topi go. Moja propozycja to najpierw papa przyklejona lepikiem, potem folia i na to styropian. Zastanów się !!!

27-01-2004, 19:15
chcę zbudować obok domu małą piwniczkę do przechowywania warzyw i innych, taką jak to bywały za dawnych lat. Może ktoś podpowie jak, albo wie gdie o tym można pocytać.

Pozdrawiam
Mars38 :( :o

ara
31-01-2004, 15:29
Też chciałabym zasięgnąć języka w tej kwestii, mimo że w dużej mierze korzystam z zamrażarki. Lecz przecież jedno drugiego nie wyklucza...

mareksr
20-02-2004, 20:18
Też jestem zainteresowany niemam gdzie trzymać ziemnioków
Poważnie jestem zainteresowany

24-02-2004, 07:35
Piwnice -to przeszłośc. Nie zapominajcie że od 01 maja br. k jesteśmy EUROPEJCZYKAMI !! :P :P :P :P :

A Europejczyk sam kartofli nie hoduje i nie ma problemu z przechowywaniem , tylko robi tak: :lol:

- od czasu do czasu jeździ na Giełdą Rolną i tam sukcesywnie zaopatruje się w świeżą żywnośc !! :evil:

:wink: Proste.


EUROPEJCZYK z Lubelskiego

Tomek_J
24-02-2004, 09:01
A Europejczyk sam kartofli nie hoduje i nie ma problemu z przechowywaniem , tylko robi tak: :lol: - od czasu do czasu jeździ na Giełdą Rolną i tam sukcesywnie zaopatruje się w świeżą żywnośc !!

A potem dziecko Europejczyka na pytanie:
- Skąd się biorą jajka ?
odpowiada:
- Z lodówki !
- A w lodówce - skąd ?
- Eeeee... Aaaaa ! Z supermarketu !

ara
25-02-2004, 08:53
Piwnice -to przeszłośc. Nie zapominajcie że od 01 maja br. k jesteśmy EUROPEJCZYKAMI !! :P :P :P :P :

A Europejczyk sam kartofli nie hoduje i nie ma problemu z przechowywaniem , tylko robi tak: :lol:

- od czasu do czasu jeździ na Giełdą Rolną i tam sukcesywnie zaopatruje się w świeżą żywnośc !! :evil:

:wink: Proste.


EUROPEJCZYK z Lubelskiego

...i wsuwa świeżą,żywą chemię- zapomniałeś dodać!

Gdyby to europejskość m.innymi na tym ,jak piszesz, miała polegać, to ja miałabym ją (przepraszam) daleko w nosie!

Maddy
25-02-2004, 22:01
Piwnice -to przeszłośc. Nie zapominajcie że od 01 maja br. k jesteśmy EUROPEJCZYKAMI !! :P :P :P :P :

A Europejczyk sam kartofli nie hoduje i nie ma problemu z przechowywaniem , tylko robi tak: :lol:

- od czasu do czasu jeździ na Giełdą Rolną i tam sukcesywnie zaopatruje się w świeżą żywnośc !! :evil:

:wink: Proste.


EUROPEJCZYK z Lubelskiego

Jeżeli tylko od czasu do czasu jeździ na Giełdę Rolną, to znaczy, że kupuje hurtem i że też musi mieć miejsce na przechowywanie warzyw i owoców.
Bo inaczej, to po dwóch dniach żywność nie jest już świeża.

Budując parterowy niepodpiwniczony dom też myślę o "ziemiance".
Widziałam taką kiedyś w górach. Kapitalna sprawa.
Podoba mi się propozycja napisania o tym w Muratorze.
Pozdr.
M.

27-02-2004, 08:26
albo, jeździmy na zakupy do SUPERMARKETÓW !

...........przecież ONE sa wszedzie już. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:P :cry: :lol: :( :o :D i tam se kupujcie płody rolne - jak wam potrzeba!

LUDZIE - zobaczcie jak sie żyje w EUROPIE !!

Jakie Wam w głowie ziemianki >> :oops:
A co to w Husajna sie bawicie?? :P

Przed kim sie zamierzacie chować??
przet Ruskimi? :lol:

hahah
EUROPA !

Bazylka76
27-02-2004, 10:32
Z Ciebie żaden Gościu tylko cwaniak z PeKaEsu. Ostatnie co zrobię to kupię warzywo w supermarkecie. Widziałbyś i spróbowałbyś raz zdrowe warzywka mojej teściowej (uprawiane na działce bez chemikalii) a już nigdy nie wspmniałbyś o supermarkecie. Ale mimo wszystko życzę Tobie smacznego.

jagoda5
02-03-2004, 14:13
W czasopismie Ogrody ze dwa lata temu był dokładny opis takiej piwniczki i budowy.

Manik
10-03-2004, 08:04
Informuję wszystkich że na dzień dzisiejszy ocieplenie zdało egzamin. w piwnicy jest tak jak powinno być a i ściany nie przemarzają. Zabaczymy jak będzie w lecie ( na pełnym słońcu).
Planuję położyć na ścianach jeszcze warstwę kamieni aby wyglądało to ładnie i stylowo. Zobaczymy co z tego wyjdzie i jak to wyjdzie.

pozdrawiam

Olsen
10-03-2004, 18:27
Witam

A co tam bedziesz trzymał Manik :lol:

tomek1950
10-03-2004, 19:02
Manik, a przewidujesz jakąś próbę generalną celem sprawdzenia temperatury w piwniczce? :D

Didi
11-03-2004, 16:25
Haczyk, ja w sprawie ziemianki. Przeczytałam, że skanowałeś i rozsyłałeś chętnym artykuł o tym z muratora 10/2000. Ja też poproszę na mojego maila.

JOSEPH
12-03-2004, 15:45
jeśli można to ja też poproszę :wink:

magi
14-03-2004, 18:39
a czy to nie będzie siedlisko myszy i szczurów?

17-03-2004, 08:23
Żeby było formalnie to do wielkości 10 m kw może być bez planu tylko powiadomienie urzędu. Na każde 1000 m kw działki mogą być dwie takie budowle. Czyli śmietnik i ziemianka na każdej. Wykonać ziemiankę można w technologi dachu odwróconego. Było też w muratorze tylko na razie nie mogę znaleźć. Jestem w trakcie przeglądania (szukam czegoś innego), jak trafię to dam znać w którym numerze. Jestem też zainteresowany. Czytam z chęcią opisy już zrealizowanych obiektów.
RomanP

galeonik
17-03-2004, 13:30
Witajcie Ziemiankowicze :D
w numerze styczniowym, albo lutowym ładnego domu jest artykuł na interesujący nas temat.
pozdr.
gal

ppp.j
19-03-2004, 10:25
Podaję adres tego artykułu
http://serwisy.gazeta.pl/czasopisma/1,41826,1913180.html

julia
22-03-2004, 21:37
a czy to nie będzie siedlisko myszy i szczurów?

Myślę, że nie...u siebie, może kiedyś taką zrobię np. na przechowywanie wina i innych pysznych nalewek

jgawron
13-07-2004, 20:14
Witam
Kupilem piekny Dom, ktorego wlasnie koncze wykanczac. Podczas wizyty szambiarki okazalo sie ze szambo jest prawdopodobnie nieszczelne, gdyz ci sami panowie obslugiwali ten dom wczesniej i po czestotliwosci wywnioskowali, fakt ten moze miec miejsce.
Jakie moga byc konsekwencje tej sytuacji i czy mozna jakos na poprzednim wlascicielu wyegzekwowac uszczelnienie szamba na jego koszt, jako wada ukryta.

Wowka
13-07-2004, 20:21
Jak znam życie to dla poprzedniego gospodarza nie była to wada ukryta lecz skrzętnie ukrywana zaleta

Najpierw musisz stwierdzić czy wogóle to szambo ma dno.....

Slawek :)
13-07-2004, 20:39
albo jakieś lewe ujście w ciemnym kącie... - "rozsączenie"

jgawron
13-07-2004, 21:22
albo jakieś lewe ujście w ciemnym kącie... - "rozsączenie"
Wlasnie tak jest

jgawron
13-07-2004, 21:27
Jak znam życie to dla poprzedniego gospodarza nie była to wada ukryta lecz skrzętnie ukrywana zaleta

Najpierw musisz stwierdzić czy wogóle to szambo ma dno.....

Jest rozsaczenie, natomiast pozostaje pytanie czy sie ktos do mnie za to nie doczepi, no i czy jest to bezpieczne zwazywszy ze czerpie wode z ziemi (z 32 metrów)

Przekorek
14-07-2004, 09:58
Moim zdaniem jest to po pierwsze - ryzykowne ze wzgledow zdrowotnych,
więc moim zdaniem od razu bym szambo uszczelnil (znaczy zlecil wyspecjalizowanej ekipie - UWAGA na śmiertelne przypadki uduszenia podczas prac w szambie - te gazy są duszące!!! = konieczne osobiste srodki ochrony - maski, etc),
albo zamontowal w jego miejsce gotowy plastikowy zbiornik, ktory z natury swojej jest o wiele szczelniejszy od kombinacji kręgów.
Alternatywnie, jeśli dzialka jest pochyla, a studnia w najwyższym jej punkcie - pokusilbym sie o oczyszczalnie sciekow z rozsączkowaniem. Najgorsze, co możesz zrobic, to czekać na wyrok sądu, bo nie wydaje mi sie, aby poprzedni wlasciciel chcial sam z siebie zaplacic.

Wowka
14-07-2004, 10:07
Jest rozsaczenie, natomiast pozostaje pytanie czy sie ktos do mnie za to nie doczepi, no i czy jest to bezpieczne zwazywszy ze czerpie wode z ziemi (z 32 metrów)

Czyli jesteś samowystarczalny w tym obiegu zamkniętym :)))))

A tak na serio to tragiczna jest ta oszczędność poprzedniego właściciela.... facet swoim działaniem szkodził zdrowiu swojej rodziny i swemu własnemu.

Moim zdaniem nie jest istotne czy się ktoś doczepi (prawdopodobnie za jakiś czas tak - coraz częstsza jest praktyka spradzania rachunków za wywożenie zawartości szamba). Najważniejsze jest jednak w tym przypadku zdrowie.

Sądzę,że w wypadku wykrycia przez Urząd tej zamierzonej nieszczelności to Ty byłbyś ukarany mandatem (grzywną) i zobowiązany do przywrócenia prawidłowego funkcjonowania szamba.
Ty z kolei mógłbys po otrzymaniu mandatu i nakazu wystąpić do sądu z pozwem przeciwko poprzedniemu włascicielowi o pokrycie wynikłych z tego tytułu Twoich strat.

pchlistosc
14-07-2004, 11:04
Jest rozsaczenie, natomiast pozostaje pytanie czy sie ktos do mnie za to nie doczepi, no i czy jest to bezpieczne zwazywszy ze czerpie wode z ziemi (z 32 metrów)

Czyli jesteś samowystarczalny w tym obiegu zamkniętym :)))))

A tak na serio to tragiczna jest ta oszczędność poprzedniego właściciela.... facet swoim działaniem szkodził zdrowiu swojej rodziny i swemu własnemu.

Moim zdaniem nie jest istotne czy się ktoś doczepi (prawdopodobnie za jakiś czas tak - coraz częstsza jest praktyka spradzania rachunków za wywożenie zawartości szamba). Najważniejsze jest jednak w tym przypadku zdrowie.


z pozwem to i moze wystapic pod jednym tylko warunkiem ze udowodni poprzedniemu wlascicielowi ze to on jest sprawca zamieszania

Sądzę,że w wypadku wykrycia przez Urząd tej zamierzonej nieszczelności to Ty byłbyś ukarany mandatem (grzywną) i zobowiązany do przywrócenia prawidłowego funkcjonowania szamba.
Ty z kolei mógłbys po otrzymaniu mandatu i nakazu wystąpić do sądu z pozwem przeciwko poprzedniemu włascicielowi o pokrycie wynikłych z tego tytułu Twoich strat.

Ryszard Lerski
16-07-2004, 08:17
Witam i pozdrawiam wszystkich "starych" forumowiczów!
Zabieram się (na razie w planach) do zbudowania ziemnej piwniczki - loszku; prześledziłem Wasze info, odpowiedzi i sugestie, ale... Czy ktoś ostatnio (w tym roku) dokonał takiego dzieła? Jak się spisuje? Z czym był największy kłopot? Jakich najlepszych materiałów użyć.......?
Pozdr RL

ppp.j
16-07-2004, 19:52
Wczoraj ukończyłem właśnie moją ziemiankę. Spieszyłem się trochę bo jutro wyjeżdżam na dwu tygodniowy urlop. Wykorzystałem w większości materiały pozostałe po budowie stanu surowego (czytaj tak dobierałem zakupy by materiał został do zrobienia ziemianki). Ma ona wymiary 3*3 i 1,6m w głąb ziemi ok. 1,8m ściany pionowe i 2,3m w najwyższym miejscu sklepienia. Zrobiona jest z bloczków betonowych na zewnątrz i wyłożona cegłą na sztorc wewnątrz. Całość zalana łukowatym stropem zbrojonym. Schody zejściowe betonowe lane. Strop zaizolowałem 5cm styropianem w typowym systemie ocieplania ścian. Na to dwie warstwy papy + lepik, folia w którą zapakowany był beton komórkowy, ok. 10 cm łętów kartoflanych i obsypane ziemią. W stropie podczas zalewania wstawiłem dwie rury wentylacyjne. Podczas murowania należy dobrze rozeprzeć ściany by zarywająca się ziemia nie wepchnęła ich do środka. Jeżeli jesteś zainteresowany to daj znać na priv to po urlopie wyślę fotki. A piwo nawet z nie wykończonej piwniczki ma luksusową temperaturę, akurat taką jaką lubią misie.

Hanula
18-07-2004, 23:30
W projekcie mojego domu nie jest przewidziana piwnica, myśleliśmy o kopanej ziemiance na owoce i warzywa takiej jakie są przy starych domach, ponoć bardzo dobrze przechowują się w niej płody rolne

kroyena
19-07-2004, 08:13
galeoniku planuje dobudować taką piwniczkę do garażu w bryle. W tym celu pozostawię sobie na odpowiedniej wysokości nadproże w ścianie garażu. (Brak kasiorki na bieżącą chwilę, ale planuję)

PS. Z tym opisem w Muratorze to prawda, ale może ktoś z chwlących przypomni jaki numer.

pwp
19-07-2004, 09:51
poprostu super rzecz, przez cały rok identyczna temperatura (w granicach 15 - 18 st C). trzymam w niej ziemniaki przez zimę i muszę przyznać, że zapomniałem co to kiełkowanie ziemniaków, przetwory w słoikach również ekstra się trzymają. obecnie się zastanawiam czy nie zrobić w niej kameralną piwniczkę winną, taką z barkiem i z zakurzonymi butelkami dobrego domowego winka :lol:

Basia-next
19-07-2004, 09:53
Ja remontuję stary dom obok którego jest taka piwniczka. Kiedyś przechowywano w niej ziemniaki i buraki. Jedynym mankamentem były myszy i szczury, które w zimie podjadały zapasy :-? . Mam zamiar używać jej ale jakoś trzeba będzie ją zabezpieczyć przed gryzoniami.

maciunio
28-07-2004, 09:44
Ja buduje domek bez piwnicy ale planuje zrobic zieminke bo to jest kapitalna sprawa. Naprawde polecam - widzialem taka u znajomego. Zwykla nora w ktorej przechowuje np. ziemniaki

28-07-2004, 12:29
w palanie raczej nie bedziepiwnicy, mezowi imnie podobaja sie ziemianki takie wylozone w srodku kamieniem wtedy i wilgotnosc jest inna sufit podtrzymywanu drewnem, tylko minus ziemniakow i jablek(owocow nie mozna trzymac razem bo przechodza zapachem no i winko siwtnie sie przechowuje

gorga
28-07-2004, 12:36
zainteresował mnie pomysł ziemianki (też planuję budowę domku bez podpiwniczenia). Jak wykonać taką ziemiankę, by i winko mogło w niej leżakować i ziemniaczki, etc. Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Hanula
06-08-2004, 15:44
dzięki za odzew, a więc postanowione będzie dom bez piwnicy, za to zrobimy ziemiankę, prosze tylko o informację czy potrzebne na to jest pozwolenie na budowę czy po prostu można wynająć kogoś kto się zna rzeczy żeby wykopał i umocnił? Podejrzewam, że ściany mogą być z cegieł nie tylko z kamienia?
Pozdrawiam

vardo
06-08-2004, 22:47
..

Hanula
11-08-2004, 15:26
Kurczę ale ja nie mam skarpy :( cała działka płaska. Ciekawe jak głeboko trzeba by wtedy kopać... :-?

Hanula
11-08-2004, 15:27
Kurczę ale ja nie mam skarpy :( cała działka płaska. Ciekawe jak głeboko trzeba by wtedy kopać... :-?

woprz
11-08-2004, 15:45
no właśnie co jak się ma płaską działkę

14-08-2004, 18:45
ot proste

dziad mojego meza ,z robil to tak
wykopał dól, wylożyl go kamieniem na dole , scianach, wymajstrowal podtrzymywanie drewniane poobkladam tez kaminiem ale drobniejszym(chyba zalal -lub wylozyl glina-mial tego pod dostatkiem na sojej ziemi-nawet cegly robil)a następnie to wszystko przysypal ziemie ze utworzyl sie taki kopiec, schodki zrobil aby mozna bylo wejsc, tylko zrobil na swoj rozmiar on sie delikatnie chylal, reszta rodziny musi mocniej zgiac kark aby przejsc :lol: :lol: :lol: psiocza teraz na niego :x :x

ale ziemianka jest super , ziemniaki nawet w wiellkie mrozy sie swietnie przechowuja i nieprzemarzaja, tylko dzrzi ocieplaja jak wiatry i mrozy porzadne

Patos
19-08-2004, 06:35
Czy ktoś wykożystuje kanał samochodowy w garażu jako ziemiankę?Mój ma 6.3 długości i około 1,85 głębokości ze spadkiem w jadną stronę z nawiewem i wywiewem grawitacyjnym powietrza.

ppp.j
30-08-2004, 22:39
Ziemianka jest pierwszą ukończoną budowlą. Ponieważ moja działka to żółciutki piach więc takowy stosowałem do prac murarskich. Powstała jama którą obmurowałem bloczkami betonowymi na sztorc a wewnątrz cegła pełną (planowe pozostałości po budowie). Wymiary 2,5x3,5 strop łukowy lany wysokość przy ścianie 1,8 po srodku ok 2,4 schody betonowe lane. Strop od zewnątrz ocieplony systemowo styropianem na to dwie warstwy papy i pozostałości folii po BK. Na górze łęty kartoflane i kora. Szczyty ozdobione palisadą z balików sosnowych zabezpieczonuch drewnochronem kolor dąb. Drzwi z dech sosnowych. http://www.pawjar.webpark.pl/ziemian.jpg

Hanula
31-08-2004, 22:48
No piekna, jesteśmy z mężem pełni podziwu!

Ślimak Maciek
13-12-2004, 12:27
Dobrzy ludzie, Haczyk nie odpowiada - czy ktoś móglby podzielić się skanem slawetnego artykulu z Muratora 10/2000? :D

Kreślę się z odgórną wdzięcznością -

Maciek

Ślimak Maciek
15-12-2004, 08:06
Iiii raz!.... Podciągam i ponawiam prośbę.

Pozdrawiam, Maciek

brachol
15-12-2004, 08:09
Dobrzy ludzie, Haczyk nie odpowiada - czy ktoś móglby podzielić się skanem slawetnego artykulu z Muratora 10/2000? :D

Kreślę się z odgórną wdzięcznością -

Maciek
przylaczam sie jak istnieje mozliwosc to tez poprosze o skan na priv
dziekuje

MaPi
15-12-2004, 10:59
Fajnie, że znalazłam taki wątek, domek mamy mieć niepodpiwniczony,a jakieś pomieszczenie na np. warzywka przyda się. I ziemianka jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Ja również proszę , w miarę możliwości, o skan Muratora z artykułem na ten temat.
Dzięki
Marta

Ślimak Maciek
16-12-2004, 09:02
O rany, udalo sie!!! Ziemianka - reaktywacja :D :D :D

Wiec - all together now: skany, skany, prosimy o skany!!!

Pozdrowienia, Maciek

Ślimak Maciek
20-12-2004, 13:24
Haczyk się odezwała i przesłała mi skany artykułu - chętnych zapraszam na priv.

Pozdrawiam, Maciek

p.s.
Proszę o wybaczenie, ale podczas zmiany komputera - jakieś trzy lata temu - przepadły mi skany otrzymane od Haczyka. Nie mam więc już materiałów nt. ziemianki.

Pozdrawiam

Maciek

(12 stycznia 2010)

adam_mk
27-01-2005, 21:26
Witam wszystkich ziemiankowiczów!

Od wielu lat śledzę tematy "co i jak" we własnym gospodarstwie.
Naśladowanie wielowiekowych doświadczeń ludowych jest chyba dobrą drogą. Czytając posty wyraźnie widzę mieszanie podstawowej funkcji takiej piwnicy z oczekiwaniami piszących.
Analizując przy pomocy dostępnej wiedzy doświadczenia przodków jest ( i było) tak: Zawsze była to budowla nietrwała, odbudowywana w każdym pokoleniu właścicieli dóbr od podstaw. ( Konieczność, obrzęd i życiowa powinność włościanina). ZAWSZE przeznaczona była do przechowywania produktów i materiałów " w masie" (worki , skrzynki) w temperaturze ok 5 do 10 stopni i optymalnej wilgotności względnej - taka duża chłodziarka włościanina. Swoisty mikroklimat pomieszczenia tworzony był przez umieszczenie jej poniżej poziomu zamarzania ziemi ale koniecznie powyżej majwyższego możliwego poziomu wody gruntowej. Trzeba wezwać różdżkarza i zapytać GDZIE NIE NALEŻY BUDOWAĆ STUDNI. Z typowanych miejsc wybrać to ocienione, które pozwala umieścić wejście od północnej lub zachodniej strony. Zwykle schodki w dół, często zadaszone lub przykrywane klapą drewnianą. Często zbijaną z balasek ( już spore, okrągłe, ale jeszcze nie belki - ot tak grubość ręki.) Stąd powiedzenie "odwalić loszek" bo namoknięte sporo ważyły. W szlacheckich czasach uboczną funkcją było przetrzymywanie w niej wrażego śąsiada po udanym "zajeździe" lub udanym jego odparciu - schwytanych grasantów. Siedzieli w loszku o chlebie i wodzie do wykupu lub ugody. Zgnić się nie dało, ale przypleśnieć lekko tak. (wilgoć i wysoka własna temperatura 36.6 stopni. Proces postępował szybko i ułatwiał ustalenie sumy wykupu).
Dysponując tym co daje pole, woda i las trzeba było mieć: komorę (suchą o średniej temperaturze ok 15-18 stopni), piwniczkę - opisywane pomieszczenie - o średniej temperaturze 5 -8 -10 stopni, WILGOTNĄ! na jabłka, ziemniaki spożywcze i cebulę itp. oraz oczywiście w zakratowanej i zamkniętej wnęce - wina! a także lodownię - pomieszczenie o temperaturze średniorocznej poniżej zera Celsiusa. (Zupełnie inna konstrukcja!)
Po dokonaniu lokalizacji należy wykonać wykop i z najprostrzych materiałów dostępnych lokalnie (Belki, kamień polny, cegła, szalunek tracony zalewany betonem, bloczki czy co kto ma) zbudawać ściany dobierając powierzchnię i wysokość do przewidywanych potrzeb. Żeby tylko komu nie przyszła ochota na ich izolowanie przeciwwilgociowe czy zabawę z termoizolowanych elementów! Podłogę sugeruję wykonać z gliny. Są takie technologie, dziś trochę zapomniane, ale kto to dziś buduje? (Ja bezwzględnie będę!!!) Wpiszcie w googla "polepa" to dostaniecie i skład i recepturę przygotowania i sposób ułożenia. Bardzo to proste i nic kosztowne, robota trochę siłowa. Na ściany należy ułożyć strop z balasek takich trochę solidniejszych, obsypać to grochowiną lub łęciną bobu (taką po łuskaniu). PRZEPRASZAM! MATERIAŁY DOSTĘPNE MIAŁY BYĆ! Folię rzućcie, żeby gleba nie leciała do oczu s sufitu i całość przykryć trzeba tak 30 40cm ziemią np. z wykopu. Obsiać trawą lub obłożyć darnią, jak kto ma. Najczęściej kształtowano nad stropem górkę, z której malutki kolega panicz pod okiem piastunki na saneczkach zjeżdżał, a jak podrósł to latem za tą górką popalał ojcową zapasową fajkę świśniętą ze stojaka w ojcowym gabinecie.
Fajna rzecz, sprawdzona technologia i z możliwością zastosowań niekonwencjonalnych (Może macie śąsiada, coby do niej pasował?)
Stanowczo polecam i pozdrawiam Adam M.

04-02-2005, 18:03
Podciągam temat. :D

Jestem na etapie wrysowywania domu i przyłączy na mapę do celów projektowych i mam w związku z tym pytanie.

Planuję taką ziemiankę zrobić u siebie na działce i nie wiem czy lepiej to zrobić teraz w trakcie adaptacji projeku czy dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę? :-?

Nie wiem czy potrzebne jest na to pozwolenie na budowę czy tylko zgłoszenie.
Czy potrzebne są nowe warunki zabudowy i zagospodarowania terenu.

Pomóżcie mi podjąć decyzję, architekt proponuje to zrobić później. :( :roll:

ppp.j
04-02-2005, 18:46
Podciągam temat. :D

Pomóżcie mi podjąć decyzję, architekt proponuje to zrobić później. :( :roll:
Jezeli piwniczka nie będzie przekraczała 10sqm to nie potrzebuje zezwoleń

07-02-2005, 14:40
Jestem na etapie wrysowywania domu i przyłączy na mapę do celów projektowych i mam w związku z tym pytanie.

Planuję zrobić w przyszłości piwnicę ziemiankę u siebie na działce i nie wiem czy lepiej wrysować ją na mapę teraz w trakcie adaptacji projeku czy dopiero później po uzyskaniu pozwolenia na budowę?

Nie wiem również czy potrzebne jest na to pozwolenie na budowę czy tylko zgłoszenie.
Czy potrzebne są nowe warunki zabudowy i zagospodarowania terenu.

Architekt proponuje to zrobić później. :(

ppp.j
07-02-2005, 15:38
Jestem na etapie wrysowywania domu i przyłączy na mapę do celów projektowych i mam w związku z tym pytanie.

Planuję zrobić w przyszłości piwnicę ziemiankę u siebie na działce i nie wiem czy lepiej wrysować ją na mapę teraz w trakcie adaptacji projeku czy dopiero później po uzyskaniu pozwolenia na budowę?

Nie wiem również czy potrzebne jest na to pozwolenie na budowę czy tylko zgłoszenie.
Czy potrzebne są nowe warunki zabudowy i zagospodarowania terenu.

Architekt proponuje to zrobić później. :(
Agusiu nie mnóż wątków. Już pytałaś o to samo tu http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=30060&highlight=

07-02-2005, 18:23
ppp.j - Dziękuję za pouczenie, ale tak dla Twojej wiadomości potrzebuję odpowiedzi na to pytanie. :wink:
Niestety SONDAŻE nie są tak często odwiedzane jak WYMIANA DOŚWIADZEŃ, więc założyłam tu nowy wątek! :P

Byłeś jedyną osobą, która pofatygowała się wklepać coś na klawiaturze , ale także nie wiele mi to pomogło - żadnych szczegółów się nie dowiedziałam. :roll:

Jezeli piwniczka nie będzie przekraczała 10sqm to nie potrzebuje zezwoleń
Więc bardzo Cię proszę nie spławiaj mnie stąd!!! :evil: :evil: :evil:

WojtekSz
08-02-2005, 19:56
od razu mówię, że mam pojęcia co stanowią przepisy ale poniewaz sam przemysliwam o takiej piwniczce to sadze że im więcej masz na planie zagospodarowania tym lepiej i mniej potem kłopotów.
Ja swoją piwniczkę chcę umieścić w rogu działki, zagłębioną w ziemi na mniej niz 1 metr, z podłoga częsciowo typu klepisko (abuy zachowac odpowiednio wilgotną atmosfere wewnetrzna jak w starych piwniczkach). Wewnatrz przewiduję zainstalowac swoją pompę wodna do zasilania podlewania i wody średniej czystości do spłukiwania toalet i do prania. Jeszce nie wiem jak duza będzie ale pewnie około 5m2 wystarczy. Jeszcze tylko nie wiem jak rozwiązac estetyczne doście/zejście do takiej piwniczki...
pozdrawiam

ppp.j
09-02-2005, 10:36
Więc bardzo Cię proszę nie spławiaj mnie stąd!!! :evil: :evil: :evil:
Gdzież bym śmiał spławiać takiego aniołka. :D :oops:
Ale poważnie. Jeżeli jesteś na etapie projektowania to faktycznie nie robi różnicy czy teraz umieścisz w planie zagospodarowania piwniczkę czy potem. Jedyna trudnością może być sytuacja gdy po postawieniu domu i spojrzeniu na całość uznasz że piwniczka winna być gdzie indziej. Ale jak masz dobrą wyobraźnię przestrzenną to powinno być O.K. Ponieważ jestem już po inwestycji pt. piwniczka służę wszystkimi posiadanymi informacjami na ten temat. Oczywiście byś już nie robiła takich :evil: min na mnie. :oops:

WojtekSz
09-02-2005, 23:45
ppp.j
super! ja też jestem bardzo zainteresowany doświadczeniami, wszelkimi, dotyczącymi takiej piwniczki. Teraz czekam az sie na tyle ociepli aby to zaraz zacząc budowac - tylko troszke wiosny potrzeba :)
pozdrawiam

10-02-2005, 07:15
ppp.j - jestem równiez zainteresowany szczegółami takiej piwniczki ... :wink:
Aga444 nie mam piwniczki wrysowanej w planie zagospodarowania moge wiec improwizowac prawie dowolnie lokalizacje jak i wymiary ...
ale nic nie stoi na przeszkodzie aby autor planu zagospodarowania wrysowął Ci - o ile masz juz konkretny pomysł na nią ...

pzdr

ppp.j
10-02-2005, 09:35
Sugeruję zajrzeć tu: http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=14291&highlight= i tu http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=30060&highlight=
gdzie wypowiadałem się już na ten temat. Między innymi dlatego protestowałem przed mnożeniem wątków (trudniej znaleźć interesujący nas temat). Posiadam również bogatą dokumentację fotograficzną ale to już na priva jak przyślecie adres zwrotny.

10-02-2005, 15:59
O :wink: i pewnie stanie na tym, że będzie to do zrobienia w późniejszym czasie. A powodem jest to, że mam kilka pomysłów gdzie i jak.
Więc po postawieniu budynku i sprawdzeniu rzeczywistym zacienienia będę mogła sobie to dokładnie ustalić. :D :P :D

:) Powiedzcie mi jeszcze jak to później wygląda przy założeniu, że wielkość piwniczki będzie mniejsza niż 10m2, czy należy tylko wypełnić papierek zgłoszenia budowy czegoś takiego czy trzeba znowu fatygować architekta żeby gdzieś to wrysowywał. Jakie mogą to być koszty? :-?

ppp.j - przeczytałam wszystko o ziemiankach, ale mimo tego prośba do Ciebie :P ,
a także do Wszystkich co mają jakieś ciekawe fotki lub adresy wykończenia zewnętrznego i wewnętrznego takich piwniczek prześlijcie na priv lub podajcie na forum.

Z góry bardzo dziękuję :D :D :D

Pozdrawiam 8) :wink: 8)

ppp.j
10-02-2005, 23:23
:) Powiedzcie mi jeszcze jak to później wygląda przy założeniu, że wielkość piwniczki będzie mniejsza niż 10m2, czy należy tylko wypełnić papierek zgłoszenia budowy czegoś takiego czy trzeba znowu fatygować architekta żeby gdzieś to wrysowywał. Jakie mogą to być koszty? :-?

Tu musisz zasięgnąć języka w gminie lub u geodetu który Ci robił mapkę ds. projektowych. Co gmina to inny obyczaj.

ppp.j - przeczytałam wszystko o ziemiankach, ale mimo tego prośba do Ciebie :P ,
a także do Wszystkich co mają jakieś ciekawe fotki lub adresy wykończenia zewnętrznego i wewnętrznego takich piwniczek prześlijcie na priv lub podajcie na forum.

Fotki poszły na priv

14-02-2005, 07:31
Fotki poszły na priv

ppp.j - dziękuje
(to ponad 40 zdjęć ...:D)
z postów zorientowałem sie, ze piwniczka ma rozm. ok. 3,0 x 3,0
czy drzwi ocieplałeś w jakis specjalny sposób ? czy sa to tylko deski ?
piwniczka piekna - gratuluję ...

pzdr

ppp.j
14-02-2005, 21:40
Wymiarów piwniczki nie jestem wstanie teraz podać, ponieważ jej budowa odbywała się baz planów a wymiary są wynikiem wielokrotności bloczka betonowego. W przybliżeniu jest to 3,5x2,5m. Drzwi na razie są z samych dech. Jak się ociepli mam zamiar dać od środka 4-5cm styropianu i zakryć sklejką.

14-05-2005, 19:54
Odświeżam wątek... co by się nie marnował. :lol: :lol: :lol:

ppp.j - jego zdjęcia są super, jeszcze raz dzięki!

ale mam prośbę - kto ma jeszcze jakieś inne fotki takich piwniczek-ziemianek umieszczajcie je tutaj. :D Opisujcie z czego i jak je wykonaliście. Może będąc u kogoś zabawicie się w fotoreportera i pstrykniecie coś ciekawego :wink:

Domyślam się, że jest wiele osób, które chciałyby wybrać z wielu, te które najbardziej trafiają w ich gust.

thalex
14-05-2005, 22:22
U mnie wrysowali oczyszczalnię z rozsączem, policzyli jako teren użytkowy, czy jakoś tak i będę płacił większy podatek.

Spodziewam się, że i w tym przypadku może to mieć wpływ na wielkość podatku, więc korzystniej byloby to robić po oddaniu domu do użytku.

drbudzik
20-06-2005, 19:33
szukam danych jak zrobic piwniczke ziemna-taka na zapasy czy wino.kiedys na forum juz to bylo ale nie moge znalezc.Chodzi o to jak ja wykonac,wymiary,wentylacja,odwodnienia itp,ale tez o kwestie prawne- czy trzeba zezwolenie na budowe czy zgloszenie czy nic.Mamy siedlisko 1.6 ha na wsi.Budziki

Jezier
20-06-2005, 20:14
Zobacz tutaj:
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=150314&highlight=ziemianka#150314

Tytus79
10-08-2005, 21:14
Witam Naszą ziemiankę zbudowałem w zeszłym roku. Ściany, podłogę oraz schody wykonałem z bloczków betonowych sufit z gotowych płyt podparte stalowym tragarzem. Drzwi sa dębowe. Boki schodów obmurowałem kamieniami. Zagłębiona jest na 170cm reszta wystaje ponad ziemię. Wymiary 200cmx200cm. Dach jest ocieplony steropianem. Całość przykryłem podwójną warstwą folii budowlanej następnie przysypałem ok 30cm ziemi. Temperatura w wewnątrz podczas zimy wynosiła ok +4C. Ziemianka sprawdza sie rewelacyjnie. :) http://img274.imageshack.us/img274/9936/10004567iz.jpg
http://img7.imageshack.us/img7/2998/10001167mn.jpg

Marek30022
11-08-2005, 13:01
Ziemianka czyli inaczej kopiec na ziemniaki może być oczywiście przydatna. Przed jej wykonaniem proponuję jednak sprawdzić jaki jest poziom wód gruntowych na wiosnę jeśli aby ją wykonać musimy wykopać dół np. na 1m głębokości.

JoShi
11-08-2005, 13:25
Ziemianka czyli inaczej kopiec na ziemniaki może być oczywiście przydatna. Przed jej wykonaniem proponuję jednak sprawdzić jaki jest poziom wód gruntowych na wiosnę jeśli aby ją wykonać musimy wykopać dół np. na 1m głębokości.
No wlasnie. A jesli jest wysoki to co ? Trzeba sie pozegnac z marzeniem ?

Hanula
11-08-2005, 23:13
Tytusie - Przecudowna ta ziemianka - zwłaszcza te roslinki w murze przy schodkach - bajka !!! :D
Gratulki

Ewunia
12-08-2005, 01:46
A jesli jest wysoki to co ? Trzeba sie pozegnac z marzeniem ?
zrobić tam basen :wink:

katja
12-08-2005, 09:38
Tytus, urocza ziemianka :D
Gratuluję

Tytus79
12-08-2005, 12:28
Dzięki
Bardzo się cieszę że podoba :)

Agawik
12-08-2005, 13:38
Tytus , juz tu było ale ONA JEST NAPRAWDĘ CUDNA !!!! Czy masz jakieś zdjęcia jak ją urządziłeś w środku ?

Tytus79
13-08-2005, 21:58
Nie mam żadnych zdjęć jak wyglada w środku, ale postaram się coś zrobić. :)

ppp.j
15-08-2005, 19:01
Ziemianka czyli inaczej kopiec na ziemniaki może być oczywiście przydatna. Przed jej wykonaniem proponuję jednak sprawdzić jaki jest poziom wód gruntowych na wiosnę jeśli aby ją wykonać musimy wykopać dół np. na 1m głębokości.
No wlasnie. A jesli jest wysoki to co ? Trzeba sie pozegnac z marzeniem ?
Nie. Jezeli lustro wody jest wysoko to podłogę piwniczki trzeba zrobić powyżej a wokół piwniczki usypać kopiec. Ziemia będzie tworzyła warstwę izolacyjną a woda będzie poniżej. Jeżeli grunt jest nieprzepuszczalny nalezy dobrze zdrenować by odprowadzić wodę opadową. Marzenia potrafią przenieść góry. :wink:

drbudzik
21-08-2005, 13:19
Tytus,czekamy na zdjecia.jestesmy na etapie wyznaczenia piwniczki na dzialce.czy robiles wylewane fundamenty?chcemy zrobic taka 2.5x4.5.W srodku regaly i kosze na warzywa no i miejsce na beczulke wina... :oops:

gosia@
21-08-2005, 17:04
a ja planuje, takie cudo
http://img375.imageshack.us/img375/511/ziemianka9hi.jpg

monka
21-08-2005, 19:17
u moich rodziców w ogrodzie jest coś takiego :)

http://foto.onet.pl/upload/25/38/_520612_n.jpg

Tytus79
25-08-2005, 21:10
Witam
Nie wylewałem fundamentu, całość jest z bloczków betonowych. Zdjęcia postaram się zrobić w ciagu paru dni :)

Agawik
26-08-2005, 10:28
Tytus rób zdjęcia bo czekam :lol: , "sprzedałam" pomysł ziemianki znajomemu też był zachwycony

Tytus79
28-08-2005, 21:46
http://img375.imageshack.us/img375/4425/10007648bf.jpg
http://img375.imageshack.us/img375/9249/10007712fv.jpg
W środku wygląda tak nic specjalnego ale funkcjonalnie :) Pamiętajcie ze wejście powinno być od północnej strony, aby słońce nie świeciło na drzwi.

katja
30-08-2005, 08:44
Tytus, fajna, a jaki porządek :D
Napisz, jak zrobiłeś podłogę. Czy to też są bloczki betonowe? Co pod nimi? Jakaś izolacja?

Pozdrawiam
Kasia

Tytus79
30-08-2005, 19:40
Witam.
Porządek jest dla celów zdjęciowych ;) Podłoga jest wykonana również z bloczków betonowych, ułożonych na ubity piasek. Izolacji nie robiłem ponieważ jest niski poziom wód gruntowych. Jeszcze jedno ściany oraz dach zabezpieczyłem od zewnątrz DYSPERBITEM aby nie chłoneły wilgoci a następnie obłożyłem styropianem.
Pozdrawiam.

Tytus79
30-08-2005, 19:43
Jeszcze należy pamięta o zrobieniu wentylacji. Zapobiega to nieprzyjemnemu zapachowi wilgoci.

Joanna i Janusz
30-08-2005, 20:24
Monka I Tytus piękna sprawa te piwniczki!
Niedawno zaczął mi świtać taki koncept i mam zamiar zarazić nim mojego męża!

katja
30-08-2005, 21:40
Jeszcze należy pamięta o zrobieniu wentylacji. Zapobiega to nieprzyjemnemu zapachowi wilgoci.

... czyli dać rurę wywiewną?

katja
30-08-2005, 21:45
Witam.
Porządek jest dla celów zdjęciowych ;) Podłoga jest wykonana również z bloczków betonowych, ułożonych na ubity piasek. Izolacji nie robiłem ponieważ jest niski poziom wód gruntowych. Jeszcze jedno ściany oraz dach zabezpieczyłem od zewnątrz DYSPERBITEM aby nie chłoneły wilgoci a następnie obłożyłem styropianem.
Pozdrawiam.

bloczki na podłodze są poukładane obok siebie, czy jakoś połączone :roll:

Tytus79
30-08-2005, 22:13
Bloczki na podłodze są poukładane obok siebie bez zaprawy. Wentylacje wyciągowa zrobiłem z rury Ř 100, a naciąg świerzego powietrza pod drzwiami. Obie strony należy zabezpieczyć przed przedostaniem się zwierząt.

katja
31-08-2005, 09:43
Dzięki Tytus :D

slawomir potecki
02-09-2005, 21:45
juz 3-y lata sie buduje i do dzisiaj nie mam wody pitnej . Jest na ok. 100 m. ale jest woda gruntowa . Ok. 90 cm. Zrobilem studnie na 5 kregow . nad nia sciany i strop lukowy samonosny . Teraz robie izolacje . Piwnica wystaje 1,5 m. Nasyp z drenazem . A na nasypie bedzie laweczka i stolik . Przepiekny widok . :D

fizyk
02-09-2005, 22:12
A ja planuję zrobić coś takiego przy domu. Strop piwniczki będzie zarazem tarasem. Niebawem zrobię fotki.

Joanna i Janusz
02-09-2005, 22:13
A ja planuję zrobić coś takiego przy domu. Strop piwniczki będzie zarazem tarasem. Niebawem zrobię fotki.


o,to też jest ciekawy pomysł...

rafałek
03-09-2005, 22:38
Bardzo sie ucieszyłem, że w następnym numerze będzie powyższy temat. Sami nie zdecydowaliśmy się na normalną piwnicę pod domem i przynajmniej Ja mam z tego powodu lekkiego kaca. Czeka nas jednak w niedalekiej przyszłości postawienie wiaty na drewno i tak się zastanawiam czy by nie zrobić pod tą wiatą właśnie piwniczki? Mam nadzieję, że w artykuje będą informacje o odległościach od granicy działki i niezbędnych urzędowych formalnościach.

katja
04-09-2005, 19:13
Tytus, napisz jeszcze, jak zrobiłeś strop.

Pozdrawiam

Tytus79
07-09-2005, 21:17
Witam
Strop zrobiłem z gotowych zbrojonych płyt betonowych o dł 2m, które są podparte stalowym tragarzem. Szczeliny między nimi wypełniłem zaprawą cementową. Całość zakonserwowałem tak samo jak ściany od zewnętrznej strony DYSPERBITEM. Następnie styropian i dwie warstwy foli budowlanej a na wszystko ok. 50cm warstwa ziemi.
Pozdrawiam

katja
07-09-2005, 22:22
Dzięki jeszcze raz, teraz mam już prawie całkowitą jasność :D

Tytus79
08-09-2005, 20:12
Życzę powodzenia :)

fizyk
15-09-2005, 17:14
A ja zacząłem działnia w kierunku mojej piwnicy. Materiał zwieziony. Fundament zalany. Jutro przerwa. W sobotę ciąg dalszy.

bolon
20-09-2005, 15:30
Jezeli piwniczka nie będzie przekraczała 10sqm to nie potrzebuje zezwoleń

Proponuję odświeżyć temat. W ostatnim numerze Murator zajął się tematem ziemianki. Pomijając moje mieszane uczucia po zapoznaniu się z tym artykułem (osobiście planuję ziemiankę, ale raczej nie wg. zaproponowanego przez Muratora wzoru gdyż bardziej pasuje do planu budowy bunkra czy też schronu), mam bardzo konkretne pytanie:

CZY TRZEBA NA BUDOWĘ ZIEMIANKI MIEĆ POZWOLENIE NA BUDOWĘ?!

W Muratorze piszą, że trzeba, na forum widzę, że może nie, jaka jest prawda? Czy występowaliście o pozwolenie na budowę czy wystarczyło zgloszenie? Myślę, że jest to kwestia kluczowa, bo pozwolenie to chyba masa zachodu (architekt, konstruktor, mapki, itd. = oczywiście kasa i czas).
A może zależy to od kwalifikacji w świetle prawa budowlanego czyli czy jest to budowla czy obiekt małej architektury?

fizyk
20-09-2005, 20:19
Ja właśnie skończyłem budować moją piwnicę pod tarasem.
Rozmawiałem z moim projektantem, bo chciałem nanieść zmianę do projektu i załatwić formalności (myślę, że kiedyś to zrobię). Ale mi ... odradził!!!! :o :o
Sam nie wiem co robić. Piwnica ma wymiar 7x3 m, czyli 21 m2.

katja
21-09-2005, 07:54
A ja planuję zrobić coś takiego przy domu. Strop piwniczki będzie zarazem tarasem. Niebawem zrobię fotki.

Fizyk, a gdzie obiecane fotki? :D

Tytus79
27-09-2005, 14:54
Witam
Z tym pozwoleniem to mogę powiedzieć " Czego oczy nie widza tego sercu nie żal" ;)

fizyk
01-10-2005, 08:37
Fotki będą. Czekałem na schodki. Teraz już są . Cyknę fotki, potem obsypię ziemią i cyknę jeszcze raz. Zamieszczę wszystkie razem. Cierpliwości :D :wink:

Hanula
01-10-2005, 14:53
Badzo się cieszę, że mój post jest na topie, mimo iż zarzuciłam pomysł budowy domku na rzecz mieszkania w TBS-ie, ale nie jest powiedziane, że kiedyś znowu wrócę do tematu domu, wtedy wykorzystam wszystkie zamieszczone tu informację. Dziękuję Bardzo Wam Wszystkim i Pozdrawiam.

Ala.M
04-10-2005, 13:22
Ja tez posiadam taką samą ziemiankę jak forumowicz z dnia 10 sierpnia b.r. Czyli ok. 120 cm w głąb ziemi, reszta nad ziemią. Obłożone folią itp. Obsypana ziemią. Lecz u mnie schody są wewnątrz ziemianki. Na zewnątrz widać tak: kopa ziemi, a z jednego boku drzwi. Po ich otwarciu, schody które prowadzą w głąb. Ważne !! - 1) drzwi do ziemianki usytuować od strony północnej, 2) w podłodze ziemianki (która jest lekko pochyła), w rogu zrobić tzw. rząpie, czyli większy dół ok. 80 cm głęboki i szeroki tak, by można było włożyć wiadro i wybrać ewentualną wodę która czasami zbiera się kiedy są roztopy (nim ziemia ubije się obok ziemianki, zawsze znajdzie ujście by troche się do niej dostać).
Ziemianka jest w moim przypadku rewelacją! Wejście ozdobiłam kamieniami polnymi i bluszczem, natomiast na "górce" rosną różne byliny typu rojniki i rozchodniki (nie wymagają wiele wody, ktora spływa po powierzchni).

mialek
29-10-2005, 21:07
W muratorze jest artykuł jak wybudować taką piwniczkę:

http://www.archiwum.murator.pl/index.php?IdObiektu=52351&page=1&step=10

mialek
29-10-2005, 21:15
Witajcie !

Mój domek stoi na dość mokrym gruncie, więc nie było mowy o podpiwniczeniu. A mnie się tak marzy, żeby mieć taką niedużą piwniczkę na wino i może jakieś inne przetwory. Wymyślilismy z Małżonką, że wykopiemy dół na jakieś 1.5 metra, wybudujemy w nim niewysoką piwniczkę (ca. 2m) i przysypiemy sklepienie ziemią. Na wierzchu puścimy jakieś rozchodniki, a może trawę..... będzie zielono. I marzą mi się takie drewniane drzwiczki na grubych zawiasach, koniecznie skrzypiące ( :smile: ). Piwniczka powinna być wymurowana ze starej cegły, najlepiej jakiejś rozbiórkowej.

Co o tym myślicie? Rozważaliście temat piwniczki?
Wszelkie pomysły mile widziane.

Pozdrawiam,
Bartłomiej

W muratorze jest artykuł jak wybudować taką piwniczkę. Może się przyda.

http://www.archiwum.murator.pl/index.php?IdObiektu=52351&page=1&step=10

Chef Paul
01-11-2005, 17:11
... czy może chodzi o taką piwniczkę :)

http://www.chefpaul.5gigs.com/basement/S_piwnica05.jpg

więcej znajdziecie tutaj: http://www.chefpaul.5gigs.com/piwniczka.html

pozdrawiam niezmiernie serdecznie

katerhasser
02-11-2005, 13:26
marzy mi się taka piwniczka...
wezmę się za nią w przyszłym roku. jeszcze nie wiem czy z kamienia na glinie z półokrągłym sufitem (kiedyś była u mojej babci ale trzeba ją było rozebrać z bólem serca, bo kolidowała z nowa budową) czy murowana z płaskim stropem...

Tytus79
03-01-2006, 17:28
Wszystkiego dobrego w NOWYM ROKU :) ŻYCZE WSZYSTKIM POWODZENIA

Tytus79
03-01-2006, 17:38
Zima nastała :wink: http://upload.miau.pl/1/42622.jpg

mariusz waligóra
04-01-2006, 12:36
Tytus79 przyłączam się do gratulacji i pochwał złożonych przez forumowiczów w temacie Twojego dzieła. Zrealizowałeś coś o czym ja od dawna myślę. U mojej babci pod starym domem jest jeszcze fragment piwnicy wykonywanej przez mojego pradziadka z kamienia wapiennego - coś wspaniałego. Niestety, dom się sypie (połowę domu musiałem rozebrać) i piwnica nie nadaje się do użytku a ja nie mam możliwości tego ratować bo nie jestem właścicielem nieruchomości.
Pozdrawiam

rafałek
04-01-2006, 13:34
Czy na tają piwniczkę trzeba mieć zezwolenie? W jakiej odległości można ją stawiać od granicy działki? Zastanawiam się nad takim rozwiązaniem by nad piwniczką postawić wiatę na drewno - odejdzie problem docieplania z góry. Co myślicie o takim rozwiązaniu?

ppp.j
04-01-2006, 14:58
Jeżeli piwniczka nie będzie miała powyżej 10 sqm to na taką inwestycję nie trzeba zezwolenia.
Jeżeli jej ściany nie będą wystawały ponad grunt to nie obowiązują przepisy o minimalnej odległości od granicy. Natomiast, co do pomysłu postawienia nad nią drewutni to:
• Zmieniasz już charakter inwestycji (powstaje budowla z piwnicą)
• Zmieniasz wygląd piwniczki (ona sama ma dużo uroku)
• Wcale nie zminimalizujesz warstwy izolacji a wprost przeciwnie utrudnisz sobie położenie izolacji termicznej
• Piwniczka będzie musiała być usytuowana niżej lub drewutnia będzie po schodkach
Przemyśl sprawę

bolon
04-01-2006, 15:05
Jeżeli piwniczka nie będzie miała powyżej 10 sqm to na taką inwestycję nie trzeba zezwolenia.

Zdaje się, że po nowelizacji prawa budowlanego jest to 25 sqm.

ppp.j
04-01-2006, 16:56
Zdaje się, że po nowelizacji prawa budowlanego jest to 25 sqm.
Być może tego nie wiem. Ale za tą informacje Ty balon bierzesz odpowiedzialność. :lol:

rafałek
05-01-2006, 06:45
ppp.j - OK. Brzmi to logicznie.
Czyli na 100% jeśli będzie sama piwniczka to nie potrzeba żadnego zezwolenia albo zgłoszenia?

A co do wiaty na drewno - wg jakich reguł można ją pobudować? w jakiej odległości od granicy?

bolon
05-01-2006, 08:58
Zdaje się, że po nowelizacji prawa budowlanego jest to 25 sqm.
Być może tego nie wiem. Ale za tą informacje Ty balon bierzesz odpowiedzialność. :lol:

Dz.Ustaw nr 163 pozycja 1364
Ustawa z dnia 28 lipca 2005

Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
.....
2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do25 mkw., przyczym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 mkw. powierzchni działki;

rafałek
05-01-2006, 09:39
Dobra - z tego jasno wynika, że i wiata i piwniczka mogą być nawet razem, tylko czy wiata może być bliżej niż 4m od ogrodzenia?

ppp.j
05-01-2006, 10:24
Jak podał bolon który odpowiada za stronę prawną :lol: 25sqm bez niczego. Widzę że już zdecydowałeś się na połączenie piwniczki z drewutnią. OK jakieś tam uzasadnione przemyślenia masz. Na chłopski rozum można uznać że będzie to drewutnia podpiwniczona. :wink: Trochę łamaniec myślowo-prawny ale wydaje mi się do obronienia. Co do usytuowania drewutni poniżej 4m od granicy to znów trzeba poprosić bolon’a by zajrzał w dokumenty. Inwestycja jako nie podlegająca zezwoleniu może nie podlegać zasadom oddalenia od granicy. Jeżeli by podlegała to od strony płotu daj pełną ścianę i wymaganą odległość zredukujesz do 3m. A najlepiej to w ogóle nie przejmuj się uznając że bez zezwolenia to wszystko wolno u siebie chyba że masz upierdliwego sąsiada i będzie stale rościł jakieś pretensje. Ja swoją piwniczkę usytuowałem przy samym płocie. Na zdjęciu przy logo na środku zdjęcia nad oczkiem taki trójkąt. Fakt ze mam zaprzyjaźnionych sąsiadów.

rafałek
05-01-2006, 10:54
U mnie sąsiad się zmienił :cry: . Z poprzednim to byśmy nawet mogli postawić co się chce w granicy a nowego nie znamy - jeszcze się nie ujawnił... Co do piwniczki to nie jest przesądzone - głównie ze względów fiannsowych. Jednak wiata to bardzo prawdopodobna inwestycja na koniec lata/jesień tego roku. Jeśli by się dało - to najchętniej postawił bym ją ok 0,5-1m od granicy. Będzie to w małym lasku po mojej stronie czyli cień i tak będzie... a drzew tych wyciąć nie dam 8) . Myślę, że właśnie z tego powodu (drzewa) właściciel sam nie będzie się pchał do granicy więc może będzie mu wszystko jedno.

ppp.j
05-01-2006, 11:04
Sugeruję postawić jako wiatę, na płytach chodnikowych słupki i daszek. Tak sam zrobiłem. Słupki z drzew wyciętych pod dom a dach ze starej boazerii pociętej w pseudo gont. Jest to konstrukcja nie związana trwale z podłożem więc przenośna i jak sąsiad będzie wnosił pretensje to rozbierzesz. Potraktuj to jako test dobrosąsiectwa. :wink:

rafałek
05-01-2006, 11:14
Tak jak opisujesz ma zrobioną znajomy. To chyba będzie najbezpieczniejsze rozwiązanie. Sama wiata o wym ca 3x4 i wysokości 2,5-3m pokryta blachodachówką i sciany ażurowe z desek będą wystarczająco ciężkie by nie zabrał tego wiatr. Całość da mi kupaturę min 30m3 czyli znośna (chyba trochę jednak ją powiększę :roll: . Jeden okap planuję zrobić większy by stawiać pod nim taczkę, piłę tarczową i wieszać narzędzia (grabie itp.).
Taką mam teraz koncepcję.

Sloneczko
20-08-2006, 13:56
Tytus i Reszta, można powiedzieć że spadacie mi z nieba :D

I jeszcze, bezczelnie poprosiłabym o jak najwięcej fotek
http://www.mloda.ekrakow.pl/!ola/ave.gif ;)

stiff
21-08-2006, 21:50
Z netu :
http://img343.imageshack.us/img343/8407/1086031229galziemianka3zg8.jpg

B.B.
22-08-2006, 14:15
Ja też bardzo dziękuję za inspirację :lol:

Mamy projekt bez podpiwniczenia i bez poddasza :o myśleliśmy o małej piwniczce pod garażem lub pod tarasem, ale dzięki temu wątkowi będziemy mieć ziemiankę :P i bardzo się z tego cieszę !!!
Dzisiaj podjęłam decyzję co do lokalizacji, jak będą zdjęcia to wkleję :wink:

Tytus79
22-08-2006, 21:05
Życze wszystkim powodzenia w budowie :)

imhotep
24-08-2006, 22:35
Taka piwniczka to super sprawa. Upalne lato, a Ty daleko od problemów (a mianowicie wewnątrz chłodnej ziemianki) sączysz delikatny trunek z rodzimych owoców :wink:

B.B.
29-08-2006, 08:54
Tak wygląda pierwszy etap :lol:
http://images4.fotosik.pl/107/2578b91694f5c4e6.jpg (www.fotosik.pl)

Sloneczko
29-08-2006, 09:43
Oj, wklejaj dalej, wklejaj! http://www.mloda.ekrakow.pl/!ola/ave.gif :)

B.B.
31-08-2006, 08:26
No i zaczęło się murowanie:)
http://images1.fotosik.pl/155/9a39758626778884.jpg (www.fotosik.pl)

Sloneczko
31-08-2006, 10:49
Jak się cieszę, że masz więcej zdjęć :)

ppp.j
31-08-2006, 11:50
Nie bardzo rozumiem dlaczego w wielu piwniczkach stosuje się wylewkę na podłodze. Piwniczka oprócz funkcji schładzania piwa i wina :D ma zastosowanie jako miejsce przechowywania produktów żywnościowych a te lepiej się trzymają gdy jest podłoga typu polepa. Ja mam na podłodze piach i tylko przejścia wyłożone płytkami chodnikowymi.

B.B.
31-08-2006, 16:51
Ja się w ogóle nie zastanawiałam jaka i czy ma być podłoga :roll: ale moi budowlańcy i Mąż stwierdzili, że będzie to jest :lol:
Teraz jeszcze mieszkam w bloku i korzystam z typowej piwnicy , robię przetwory, przechowuję kilka kg ziemniaków zimą i jakoś nie widzę potrzeby rezygnowania z podłogi.

Wczoraj strasznie lało i musieli przerwać pracę, a dzisiaj pną się do góry ściany domu :D ziemianka musi poczekać :wink:

Pozdrawiam,Beata

Tytus79
31-08-2006, 19:51
Ja też jestem za utwardzoną podłogą dużo łatwiej utrzymać czystość i nie ma zapachu wilgoci.
Tak wygląda nasza ziemianka po dwóch latach

http://img430.imageshack.us/my.php?image=1002251qq6.jpg

Tytus79
31-08-2006, 19:55
http://img430.imageshack.us/img430/1553/1002251qq6.th.jpg (http://img430.imageshack.us/my.php?image=1002251qq6.jpg)

Tytus79
31-08-2006, 20:03
tak chyba lepiej ;)
http://img406.imageshack.us/img406/6106/111tv4.th.jpg (http://img406.imageshack.us/my.php?image=111tv4.jpg)

B.B.
01-09-2006, 10:54
Dzięki Tytus za fotki :lol: jak możesz to pokaż wnętrze ziemianki.
Jak widać dopiero zaczynam więc może coś podpatrzę :wink:

Sloneczko
01-09-2006, 11:00
B.B., są fotki na poprzedniej stronie (już dawno je sczaiłam :D), ale... za mało, za mało! ;)

B.B.
02-09-2006, 19:16
Oczywiście,że są :oops:
Chyba jestem trochę zakręcona przez to budowanie :wink:
Dzięki fotkom Tytusa cokolwiek wiem o ziemiance :lol:
:oops: :oops: :oops:

B.B.
06-09-2006, 22:15
http://images2.fotosik.pl/154/86907e12ae873455.jpg (www.fotosik.pl)
Niedługo będzie strop :o

B.B.
09-09-2006, 19:59
Chyba powinnam założyć dziennik budowy ziemianki :roll:
strop
http://images4.fotosik.pl/121/9bf2eec5e6bb9c67.jpg (www.fotosik.pl)
wejście
http://images1.fotosik.pl/166/ce1bb4107e825160.jpg (www.fotosik.pl)
jeszcze tylko izolacja i można zasypać :o
http://images3.fotosik.pl/157/ad9eb5422fe98f08.jpg (www.fotosik.pl)

Sloneczko
10-09-2006, 22:47
B.B., jakie wymiary ma Twoja ziemianka?

A pogoda sprzyja, więc pewnie niedługo pokażesz następne fotki? :)

adi_
11-09-2006, 13:08
czesc a ja jak kupilem dzialke do tam juz byla stodola na fundametach ale drewniana i o wymiarach 12 na 8 metrow i pod wiekszoscia jest piwnica ale bez podlogi czyli ziemia a nie beton jak do tej pory znalazlem tylko jedna nornice hoc to przez to ze w oknah szyb nie ma cala piwnica to poprostu poglabiony fundamet a jako dah piwnicy poprostu teownik i pustak i na to wylewka na podloge na podlodze zawsze zostawiam slome zeby nie wlazim mroz do piwnicy a wilgoc w niej jest i wszystko rewelacyjnie sie trzyma poprawie tylko okna dodam swiatlo i zrobie na lato malye pomieszczenie do saczenia piwka lub winka w upalne dni aze z boku ziemniaki beda lezec to sie jakos osloni piwniczka taka jest skarbem na nadwyzki ogrodkowe polecam

B.B.
12-09-2006, 09:57
Słoneczko:
Wymiary 3m x 3m,wydaje mi się, że będzie akurat :wink: co do wysokości to Mąż 183 cm wzrostu stoi w niej swobodnie, więc ok 2 m.

Jestem wściekła :evil: bo wczoraj nie zabrałam aparatu a szalunki są zdjęte i sklepienie wymurowane czerwoną cegłą wygląda odjazdowo :lol:
Następne fotki jeszcze w tym tygodniu :wink:

adi_
Gratuluję piwniczki -porządnej piwnicy :o - odpadł Ci problem murowania, ale to murowanie to nawet całkiem przyjemne :roll: nawet nie zdawałam sobie z tego sprawy :wink:

Powodzenia,Beata

Tytus79
18-10-2006, 21:02
jak tam dalsze etapy budowy piwniczki??

B.B.
23-10-2006, 20:19
Tak ziemianka wygląda w środku:
http://images2.fotosik.pl/216/af6c0b8ce690ff18m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=af6c0b8ce690ff18)

a tak na zewnątrz:
http://images3.fotosik.pl/214/1e7f32e045d0b3aem.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=1e7f32e045d0b3ae)

Jak widać z jednej strony tochę za dużo ziemi ale w sobotę sie poprawi :D

Kolejne etapy na wiosnę :wink:

mihal
12-12-2006, 12:21
B.B, Tytus,

Wasze ziemianki są z bloczków ale obie budowane w inny sposób tzn. B.B. ma grubszą ścinkę bo bloczek jest kladziony płasko. Tytusa jest b. ekonomiczna. Czy są jakieś inne przesłanki aby wybrać jednąz dóch metod budowy ?

Pozdrawiam

Nie będę dodawał że obie są super bo to jest oczywiste :wink:

ksetvipb
13-12-2006, 11:40
...ale zwykła piwnica jest lepsza...

Kero
13-12-2006, 16:31
Mój syn ma dużą działkę i już dawno mówiłem, że zrobimy zieminakę ale on chyba nie bardzo się do tego palił bo nigdy czegoś takiego nie widział. Dzięki zamieszczonym tutaj fotkom już wie, że też będzie to robił.
Dzięki wszystkim, którzy to tutaj zamieścili.

Tytus79
13-12-2006, 17:03
Witam
Ja wybudowałem na wysokość bloczek bo mniej materiału wychodzi a przy tak niewielkich rozmiarach ściany tej grubości wystarczą ale murowanie na płask jest na pewno łatwiejsze dla takich co nie mają wprawy w murowaniu.
Pozdrawiam i zachęcam do budowy ziemianek :)

katja
14-12-2006, 10:04
Zima nastała :wink: http://upload.miau.pl/1/42622.jpg

Tytus, czy w czasie roztopów i intensywnego deszczu nie zalewało piwniczki?

Tytus79
14-12-2006, 18:12
nie nigdy nie zalało nawet podczas ulewnego deszczu, cała woda spływa do kratki przed wejściem (zdjęcie na poprzedniej stronie) kratka ma głębokość ok. 0.5m wiec jest wstanie odebrać dużą ilość wody.

mihal
16-12-2006, 18:41
Tytus,


Postanowiłem, że swoją piwniczkę wykonam na wzór Twojej (nie oskarżysz mnie o plagiat mam nadzieje). Czy pod ścianami piwniczki robiłeś jakieś ławy ? Jeśli jak to napisz proszę wymiary.
U mnie koparka swoją robotę włśnie skończyła i dlatego pytam.

michal

Tytus79
17-12-2006, 21:51
Witam
Nie robiłem ławy pod ścianami bo grunt jest bardzo stabilny na tej głębokości. Ziemianka przetrwała już dwie zimy ( a w ubiegłym roku było przez tydzień -30C ) i nić się nie stało z budowlą 

Lili Lili
26-09-2007, 15:07
Zaczynam właśnie budowę piwniczki ogrodowej, takiej ziemianki. Podzielicie się uwagami? Jak głęboko wkopać, jak dużo ziemi na wierzch, jak rozwiązać schody, jaka optymalna powierzchnia, itp?

Barbossa
26-09-2007, 16:44
hes hoooop, hoooop
(chyba Ty umieszczałeś fajną fotkę takiej piwniczki)

adam_mk
26-09-2007, 16:57
Podręcz szukaczkę!
Był taki temat i to z fotkami.
Adam M.

jeżyk
26-09-2007, 18:40
opisywali to w Muratorze, ale dość dawno temu - pewnie gdzieś mam ten numer :-?

adam_mk
26-09-2007, 20:01
Na co ci ta piwniczka? Co ona ma robić?
Jakie masz warunki wodne w terenie? Sucho? Woda pod trawnikiem?

Jakie duże? Największe dozwolone bez uzyskiwania zezwoleń. Takie na samo zgłoszenie (jeżeli w ogóle). Kiedyś było 3 x 3m. Coś się pozmieniało i trzeba by sprawdzić.
Adam M.

eRaf
26-09-2007, 21:06
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=14291&highlight=
http://forum.muratordom.pl/piwnica-ziemianka-czy-ma-ktos-z-was-taka,t30060.htm
http://forum.muratordom.pl/lodownia-wczoraj-dzis-i-jutro,t40387.htm
http://www.chefpaul.net/piwniczka.html
a przede wszystkim jeżeli chcesz wybudować ziemiankę/piwniczkę to Twoją biblią powinna być książeczka: http://www.ksiegarnia.meble.pl/ogrod/art61.html którą b.polecam

NJerzy
26-09-2007, 21:33
Też coś takiego robię, tyle że w wersji niekonwencjonalnej - z "kawałka" rury, szczegóły w dzienniku budowy.

Lili Lili
27-09-2007, 13:25
Na co ci ta piwniczka? Co ona ma robić?
Jakie masz warunki wodne w terenie? Sucho? Woda pod trawnikiem?

Jakie duże? Największe dozwolone bez uzyskiwania zezwoleń. Takie na samo zgłoszenie (jeżeli w ogóle). Kiedyś było 3 x 3m. Coś się pozmieniało i trzeba by sprawdzić.
Adam M.

Piwniczka na wino i jakieś "zapasy": słoiki, warzywa, jabłka. Piwniczka jest w zatwierdzonym projekcie (zezwoleniu na budowę) maksymalna powierzchnia 35 m kw, ale będzie mniejsza, jakieś 3x5. Zakwalifikowana tak samo jak jakaś szopa: tylko w planie zagospodarowania, wymiary i to wszystko. Bze żadnych szczegółów konstrukcyjnych. Chcecie to wierzcie, ale tak mi zatwierdzili.

adam_mk
27-09-2007, 18:17
Ja Ci wierzę, bo tak powinni. To nie jest "trwała" budowla.
Jeżeli nie masz wody pod trawnikiem, to wykop dziurę, zbuduj z byle czego twardego. Cegła, pustak, beton. Co pod ręką.
Broń Cię Panie - żadnych ociepleń czy izolacji!!!
Klepisko na podłogę! (wiesz jak się je robi?).
Powinna być zagłębiona prawie równo ze stropem. Obsypać tak 0,5m warstwą ziemi i na to darń (lub posiać trawkę na jakim humusie). Będzie urocza górka pod saneczki dla maluszka.
Wtedy czy zimą czy latem będzie te naście stC i odpowiednia wilgotność.
Pozdrawiam Adam M.

Lili Lili
28-09-2007, 08:12
No dobra, jak ma być zagłębiona prawie równo ze stropem, to na jakieś 2 metry. 2 metry wgłąb to 10 schodów. 10 schodów to z kolei 2 metry wzdłuż, straszny korytarz się robi. A czy w tym wgłębieniu schodów po deszczu nie będzie spływać cała woda z podwórka? Czy wystarczą pojedyncze drzwi, czy lepiej zrobić 2 sztuki, 1 na szczycie schodów, potem wymurować pochyły korytarz, i potem już w tym wgłębieniu przy właściwym wejściu do piwniczki?
Takie mam ciągle rozterki, a koparka już się grzeje :wink:

adam_mk
29-09-2007, 06:51
Poczytaj literaturę!
Polecam Sienkiewicza. Ten fragment, w którym Kmicic , postrzelony, leczy rany w lesie. Tam Kiemlicze mieli piwniczkę i był fragment , który Cię interesuje.... :lol:

Ten loszek można było zabezpieczać np. kłodami... Odwalić loszek... Zawalić loszek...

Klapka nad schodami. Latem otwarta na stałe, no, chyba, że wino wyjątkowo udane...Zimą czy jesienią klapka zakrywa schody.
Dziś taka klapka może być tak zrobiona, że nie trzeba Pudzianowskiego, żeby wejść. Np. OSB kryte gontem papowym.
Pozdrawiam Adam M.

Lili Lili
04-10-2007, 09:38
Koparka już pojechała i mam wykop pod schron:-) Zdecydowałam, że będą podwójne drzwi. Najpierw na poziomie zero, potem schodki w zabudowanym korytarzu, kolejne dzrwi i właściwa piwniczka. Mam nadzieję ,że da to lepszą izolacją i uchroni od problemów z podciekającą wodą po ulewie i zalegającym śniegiem (nie będę musiała odwalać piwniczki). Obiecuję info na bieżąco.

chmiel56
05-10-2007, 11:08
Ja zrobiłem taką piwnice wg mojego projektu. Funkcjonowała już jedną zimę, jestem zadowolony. Wykonana jest z kamienia ( granit ) , strop łukowy z cegły czerwonej . Wszystko dobrze zaizolowane ( nie ocieplone) , nad piwnicą ok 40 cm naziomu. Na to folia ogrodowa i np jałowce ( lub coś innego - zależu od upodobań) .
Fotki na "Mój ogród - galeria zdjęć "
Pozdrawiam.

glowac
05-10-2007, 15:18
taka piwniczka to także nasze marzenie:
na forum wędliniarskim jest taka:
http://www.chefpaul.net/piwniczka.html
wspaniała w każdym calu - mam nadzieję, że gdy na działce już stanie domek uda się wybudować takie cudo :)

B.B.
18-10-2007, 19:55
Moja ziemianka już jest przygotowana na zimę :)

http://images33.fotosik.pl/4/a78e44bbfe188f15m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a78e44bbfe188f15.html)

glowac
19-10-2007, 07:20
B.B. wspaniała "ziemianka" my też taką planujemy.

malgosia60
19-10-2007, 18:42
super ..super...super

miałam takiego pomysła z piwnicą na mojej działce ... teraz po znalezieniu tej strony i obejrzeniu waszych zdjeć napewno się na to zdecyduje

wasze piwnice fantastyczne

otek
08-11-2007, 11:13
Witam wszystkich,
Właśnie kończę budowę swojego wyśnionego domku, w którym zawsze marzyłem o piwnicy-niestety koszty podpiwniczenia domu to prawie budowa kolejnej kondygnacji, więc zrezygnowałem. Ale dziś planuję wybudować gdzieś w rogu działki piwniczki wolnostojącej i niezależnej do przechowywania warzyw,słoików itp. Może ma ktoś jakieś doświadczenie z taką budową bo szczerze powiedziawszy nie wiem jak dokładnie i od czego zacząć (jak głęboko, jakie izolacje, jakie wejście itd.) Proszę o pomysły i podzielenie się ew. doświadczeniem
Pozdrawiam, miłego dnia/nocy

zbigmor
08-11-2007, 12:24
Proponuję coś takiego: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9fb9b09105c3d9cb.html

zbigmor
08-11-2007, 12:26
Proponuję coś takiego: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9fb9b09105c3d9cb.html

zbigmor
08-11-2007, 12:28
Proponuję coś takiego: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9fb9b09105c3d9cb.html

otek
09-11-2007, 06:53
dzięki kolego za link, ale myślałem raczej o czymś bardziej "przyziemnym", czyli mniejszym=tańszym
Pozdro

LP-CO2
09-11-2007, 11:51
Witam
Na początek przeczytaj sobie książkę (nie kosztuje dużo - 25 zł)
http://www.ksiegarnia.meble.pl/ogrod/art61.html

Pewne rzeczy można sobie wyjaśnić i zrozumieć, a przynajmniej podstawy budowania piwnic ogrodowych.

Sam szukałem dosyć długo informacji o piwniczkach i lepszej wiedzy nie znalazłem - wiel sobie rzeczy wyjaśniłem.

Pozdrawiam

crizz
01-12-2007, 18:02
W moim przypadku ziemianka będzie pod tarasem, tak jak u Fizyka, który jednak fotek nie zapodał... ;). Mam pytanie - jak rozwiązać kwestię odprowadzania wód opadowych?

Jaga_2
01-12-2007, 20:24
Piwniczka to rewelacyjna rzecz. My już na etapie projektu myłsimy o piwniczce. Architekt nam ładnie narysował jak on to widzi i tak będziemy robić

ppp.j
04-12-2007, 10:14
Pozwólcie że podzielę się uwagami z kilkuletniej eksploatacji ziemianki. Tak jak Wy byłem zafascynowany ziemianką obok domu. Tani magazyn, dużo uroku i w zgodzie z naturą. Po trzech latach użytkowania i zachwytu, żona stwierdziła że jest to sprawa kłopotliwa i woli produkty trzymać w zimnym garażu który ma wejście z domu. Po prostu zimą gdy trzeba coś przynieść, ciągłe ubieranie się jest uciążliwe. Latem piwniczka nadal jest fantastyczna i pełna uroku.

crizz
10-12-2007, 14:23
W moim przypadku ziemianka będzie pod tarasem, tak jak u Fizyka, który jednak fotek nie zapodał... ;).Mam pytanie - jak rozwiązać kwestię odprowadzania wód opadowych?

Podciągam z prośbą o odpowiedź...

maaja222
12-12-2007, 12:22
a ja planuje, takie cudo
http://img375.imageshack.us/img375/511/ziemianka9hi.jpg


super taka ziemianka ;)

maaja222
12-12-2007, 12:24
http://img343.imageshack.us/img343/8407/1086031229galziemianka3zg8.jpg

zresztą wszystkie maja coś swojskiego w sobie :)

zezo
16-01-2008, 13:39
może jakieś nowości w ziemiankowym temacie :wink:

zezo
16-01-2008, 13:45
Odświeżam wątek... :wink:

zbigmor
17-01-2008, 10:08
może jakieś nowości w ziemiankowym temacie :wink:

Jakie nowości? Ziemianki są stare jak świat:-)
Jako przykład polecam zdjęcia
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/323214778e724f92.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9fb9b09105c3d9cb.html

Tytus79
18-01-2008, 18:36
widzę że wiosna tuż tuż bo zaczynacie myśleć o ogrodzie :)

marcinzet
21-01-2008, 14:35
Witam, na forum www.wino.org.pl/forum był o tym temat, można sobie poszukać

jest jeszcze książka pt: Piwnice naturalne, polecam

ja miałem zamiar ale z braku czasu się nie udało zbudować

windows
23-01-2008, 18:00
Fajny pomysł z tą ziemianką muszę o tym poczytac. Ciekawe.
Będe miał dom niepodpiwniczony cos takiego było by wsam raz

zezo
06-02-2008, 17:41
zbigmor napisał

Jakie nowości? Ziemianki są stare jak świat:-)
Jako przykład polecam zdjęcia

zbigmor jeśli to w\twoja ziemianka to muszę powiedzieć
S U P E R

nastka79
07-02-2008, 09:09
Zbigmor, faktycznie super, też taką chcę. Może masz dokumentację z tworzenia...

zbigmor
07-02-2008, 09:37
Zbigmor, faktycznie super, też taką chcę. Może masz dokumentację z tworzenia...

Niestety nie moja. Ja projektowałem, wykonywałem i montowałem tylko drzwi do niej. Ogólnie konstrukcja to wylana kopuła betonowa i na to nasypana ziemia. Tyle widziałem, ale szczegułów nie znam.

zezo
07-02-2008, 11:59
zbigmor napisał

Ja projektowałem, wykonywałem i montowałem tylko drzwi do niej
Muszę przyznać że drzwi też są super, może jakieś bliższe dane na temat tego metalowego atcydzieła ? :wink:

zbigmor
07-02-2008, 13:10
zbigmor napisał

Ja projektowałem, wykonywałem i montowałem tylko drzwi do niej
Muszę przyznać że drzwi też są super, może jakieś bliższe dane na temat tego metalowego atcydzieła ? :wink:

Odpowiedź poszła na priva.
Dodaję zdjęcia
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b63efa42703bdc44.html

zezo
07-02-2008, 14:03
Dzięki zbigmor
czekam na wiadomość

cemik1
08-02-2008, 07:27
Dostałem kiedyś zeskanowany artykuł o budowie takich piwniczek - ziemianek. Jest tam dość dokładnie opisane jak można takąż budowlę poczynić. Jeżeli jesteście zainteresowani podajcie kontakt mailowy, to wyślę. Nie mogę go wkleić, bo jest to pdf.

zezo
08-02-2008, 10:05
cemik1
jeśli można to ja poproszę :oops:
[email protected]

zezo
08-02-2008, 11:27
cemik1
materiały otrzymałem,wielkie dzięki,
bardzo ciekawy artykulik