PDA

Zobacz pełną wersję : P?kni?cia ?cian



aziel
21-01-2002, 13:56
Po roku od postawienia ścianek działowych ugiął się strop, co skutkowało pęknięciami pionowymi nad otworem drzwiowym w ściance działowej, oraz odspojeniem scianki od podłoża na pewnej jej części. Jak zabezpieczyć ściany przed pogłębianiem pęknięć? Co z poziomym odspojeniem od podłoża? Strop (12 cm płyta żelbetowa zbrojona jednokierunkowo) dociążony będzie jeszcze 4cm wylewką.
Na tym etapie mogę jeszcze skuć i położyć tynk, gorzej będzie jak już pomaluję ściany :sad:.

Frankai
21-01-2002, 14:02
Chyba musisz zawołać konstruktora - może masz coś poważniejszego niż myślisz.
Czy nie zmieniałeś nic w projekcie - np. ścianka k-g na murowaną? Jaką wytrzymałość miał mieć strop, bo zwykle nie jet duża? Czy nie ma innych niepokojących objawów, bo może to od nierównego osiadania budynku? Czy zbrojenie zrobiłeś jak należy? Czy beton był porządny i wylewany cięgiem?

22-01-2002, 07:09
Bez wizyty konstruktora nie prowadziłbym dalej robót. Sprawa jest zbyt poważna. A to jeszcze nie koniec obciążeń-jeszcze wylewka, no i obciążenia użytkowe.

pitbull
22-01-2002, 08:48
Bez znalezienia przyczyny, trudno cokolwiek zabezpieczac i robic. Sprowadz konstruktora, projektanta, kierownika budowy ale kazdego z osobna.

Alanta
22-01-2002, 08:50
Wzywaj natychmiast konstruktora, jeśli pęknięcia są tylko od ciężaru własnego płyty, to jest to znaczne przekroczenie stanu granicznego użytkowania!

22-01-2002, 09:05
Przekroczenie stanu granicznego użytkowania? A co to za dziwoląg?
W tym przypadku występuje przekroczenie ugięć granicznych.

Alanta
22-01-2002, 09:21
Przekroczenie stanu granicznego użytkowania to ogólne pojęcie konstrukcyjne dot. m.in. przekroczenia odkształceń, ugięć, zarysowania, drgań.

22-01-2002, 10:02
Bla,bla,bla... Stan graniczny użytkowania jest opisany konkretnymi wielkościami fizycznymi i to one podlegają sprawdzeniu tzn. czy ich wartość nie jest przekroczona.

22-01-2002, 21:31
Mam pytanie. Z czego masz te ścianki działowe i jakiej grubości? Ja na Terivie (1,5 kN/m2) chcę zamiast G-K zrobić ścianki z betonu komórkowego o grubości 8cm. Na razie mam ułożoną pierwszą warstwę i jakby co to będę ją rozbierał.

Dave
23-01-2002, 08:31
Jezeli ktos chce stawiac dosc ciezkie scianki murowane na stropie to powinien miec na to odpowiedni projekt. Oznacza to ze na stropie pod scianka musi byc zrobiony odpowiedni podciag. Czasami zdarza sie ze wystarczy postawic 2 belki Teriva obok siebie ale o tym musi zadecydowac Konstruktor ! Stawianie scianek tam gdzie sie chce i takich jakie sie chce inaczej niz jest to w projekcie moze spowodowac katastrofe albo w najlepszym wypadku problemy z odbiorem budowy...

Alanta
23-01-2002, 08:38
Anonimowy, odczep się. Zakładam, że po to zadaje się pytania na forum, aby uzyskać wyczerpującą odpowiedź i nie być zaskakiwanym przez projektanta i wykonawcę fachowym nazewnictwem! Aziel, podaj więcej szczegółów (rozpiętość, rodzaj ścianek), może coś się uda określić na forum.

Pacul
23-01-2002, 08:49
Aziel, a może zaczniemy od początku. Czy zmieniłeś coś w projekcie ?

23-01-2002, 13:55
Alanta uzurpujesz sobie prawo do wyczerpujących wypowiedzi, ale tak naprawdę to tylko wprowadzasz zamęt popisując się fachowym nazewnictwem bez zrozumienia rzeczy. To właśnie Ty zaskakujesz słownictwem pytającego. Kiedy zabrakowało argumentów zaatakowałaś mnie-w końcu to też metoda.

aziel
23-01-2002, 14:30
Dzieki wszystkim!
W projekcie miałem ścianki działowe z płyt g-k, konstruktor wyraził zgodę na ścianki z betonu komórkowego klasy 400 gubości 11,5 cm, i takie też wymurowałem (hebel na kleju).
Określenie "strop się ugiął" pochodzi z ust konstruktora, który pęknięcia już oglądał. Moje pytanie służyło zasięgnięciu języka w większym gremium fachowców.
Strop ma rozpiętość 4 m, grubość 12 cm, zbrojony prętem fi 8 karbowanym, (zbrojenie odebrane przez kierownika budowy jako wzorowe) beton lany z gruszki (klasy nie pamiętam, ale chyba B15).
Pęknięcie ma zaledwie 1 do 1,5 mm, więc o przekroczeniu jakiś krytycznych wartości chyba nie może być mowy.
Bardziej zależałoby mi na podsunięciu sposobu zabezpieczenia pęknięć, aby nie ujawniły się w przyszłości

Dzieki za troskę

AZIEL

aziel
29-01-2002, 08:19
Oglądałem moje ściany i wymyśliłem, żeby wbić kliny w szczelinę między ścianką a podłożem, żeby nie ścięło jej w innym miejscu.
Pionowe pęknięcia pozostawię w spokoju, zobaczę co będzie po wylaniu posadzek.
Czy dobrym pomysłem byłoby zastąpienie wylewki płytą OSB na piance?

29-01-2002, 08:40
Fi 8, przy rozpiętości 4m - ale jaja - w życiu się tak nie uśmiałam...
Przygotuj się na dalsze pęknięcia.
Mery

pitbull
29-01-2002, 12:16
Co ile mas zte prety i jakie zbrojenie poprzeczne.
Jak jest warstwa wykonczeniowa warstw podlogowych?
Jak w projekcie jest przewidziane rozprowadzenie c.o..
Jak dlugo masz juz te pekniecia i czy sie powiekszaja?

aziel
30-01-2002, 09:32
Pręty fi 8 karbowane co 10 cm. Zbrojenie rozdzielcze fi 6 gładki co 25 - 30 cm.
W projekcie wykończenie posadzek: 1 cm styropian elastyczny 4 cm wylewki, pianka, panel. Planuję to odciążyć i zrobić 0,5 cm pianki wygłuszającej, 1,2 cm płyta OSB, pianka, panel
Rozprowadzenie c.o. - nieistotne, w całości w ścianach.
Pęknięcia zauważyłem na początku stycznia, na razie nic się z nimi nie dzieje, aczkolwiek nie zakładałem plomb gipsowych, więc pewności nie mam.

pitbull
30-01-2002, 10:48
Moglbys dac plyte OSB i dalej jak chcesz tylko to cie wiecej wyniesie jak wylewka. Jak przez 5 miesiecy szczeliny sie nie powieksza to sie nie przejmuj. Swoja droga zazbrojone na atom to toto nie jest, aczkolwiek plyta tez nie jest za cienka

31-01-2002, 07:22
Chcąc zachować ten rodzaj zbrojenia należało w połowie rozpiętości stropu wprowadzić belkę rozdzielczą. Przy tej grubości płyty jeczce trochę postoi ale bał bym się go obciążać dynamicznie...

Alanta
31-01-2002, 08:50
Najprościej byłoby zażądać od konstruktora podania obliczeń stropu, a konkretnie części dotyczącej sprawdzenia dopuszczalnych ugięć. Stropy monolityczne projektuje się indywidualnie i konstruktor ma obowiązek dostarczyć takie obliczenia.

pitbull
31-01-2002, 09:15
Jeszcze raz sprawdz obliczenia statyczne stropu

31-01-2002, 20:58
<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: brzoza dnia 2002-02-21 19:53 ]</font>

pitbull
01-02-2002, 07:37
Musisz okreslic przyczyne ugiecia, dopiero wtedy mozna cos dzialac. Wczesniej szkoda inwestowac

17-02-2002, 09:19
Aziel odpisz co powiedział konstruktor na ten temat.
Pozdrawiam

aziel
18-02-2002, 08:11
Konstruktor bez mrugnięcia okiem stwierdził spokojnie, że strop się ugiął w ramach normy, mnie jednak nie do końca to przekonało, bo nie znam tej normy. Bardziej zależy mi na dobrym zabezoieczeniu ścian przed dalszym pękaniem

18-02-2002, 12:10
A ten rodzaj zbrojenia tzn, fi 8 wynikał z projektu czy powstał na gorąco?
Gdyby ugięcie się powięszało tak jak u mojego sąsiada to on kuł bruzdę w stropie, dźwigał strop podnośnikami a w miejscu bruzdy betonował belkę.
Miejmy nadzieję,że u Ciebie się obejdzie.
Pozdrawiam

aziel
18-02-2002, 12:24
Projekt zbrojenia wchodził w skład projektu, i naprawdę był to karbowany fi 8. Jedyne co ostatnio mi się nasuwa to fakt, iż betonowanie tego stropu przebiegało w upalny dzień, i nastąpiła awaria stetera. Zanim drugi steter się rozstawił, minęło jakieś 45 min. Przez ten czas beton się kręcił...

18-02-2002, 13:11
Tak to może być jednym z powodów ale ja uważam, że przy rozpiętości stropu 4 m powinno być zaprojektowane zbrojenie fi 10 jak nie fi 12 lub fi8 i żebro rozdzielcze.
Może ktoś z konstruktorów tu się odezwie i pomoże koledze ?
Pozdrawiam

24-05-2002, 06:31
zabezpieczeniami rys bardzo dobre środki ma firma deitermann