PDA

Zobacz pełną wersję : Czy potrzebny wieniec?



krzyszt17
06-12-2002, 07:02
Mam pytanie do budujących domy z poddaszem użytkowym. Wiem, że konieczny jest wieniec (najlepiej opuszczony) w miejscu gdzie będzie strop (u mnie Teriva). Potem muruje się na ścianę na kilka pustaków (u mnie ok 70cm). Proszę o odpowiedź, czy nad tą ścianą Wy robiliście kolejny wieniec? Buduję z BK 24cm, ściana dwuwarstwowa.
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

tczarek
06-12-2002, 09:04
Ja budowałem z betonu komórkowego i nie miałem w projekcie drógego wieńca. To wszystko zależy od projektu jeśli jest zaprojektowany( w co wątpie) to trzeba go zrobić. Wydaje mi się jednak że chodzi tu o to że można wylać belki betonowe zamiast płotew z drewna

krzyszt17
06-12-2002, 09:26
Dzięki za odpowiedź, w projekcie nie ma, ale buduję z innego materiału niż w projekcie, inny był też strop. A o wieńcu, (że potrzebny) powiedział mi architekt, który adaptował mój projekt.
Pozdrwiam.

Roose
06-12-2002, 11:23
jak nie zrobisz wieńca to jak umocujesz kotwy do murłat, nie tylko wieniec jest potrzebny ale i słupy zelbetowe ścianek kolankowych - lepiej nie szukać potem dachu u sąsiada.

krzyszt17
06-12-2002, 11:38
U mnie wg projektu kotwy do murłat wychodzą z wieńca przy stropie. Co to są słupy żelbetowe ścianek kolankowych?

Becik
06-12-2002, 13:00
Skoro architekt zaleca - to lepiej wykonać. Na pewno nic nie zaszkodzisz, a za niewielką cenę kupujesz spokojny sen o to, czy ścianka kolankowa jest dobrze uzbrojona. U nas w projekcie również nie było wieńca ( i również strop monolityczny zamienialiśmy na gęstożebrowy ), lecz kierownik budowy zalecił dodatkowe uzbrojenie wieńcem. Niestety :sad:, wykonawca się nie przyłożył, na szcęście nic się na razie złego nie dzieje, ale pewien niepokój w nas pozostał.

franekF
06-12-2002, 13:37
U mnie w projekcie nie ma drugiego wieńca na ściankach kolankowych, toteż go nie robiłem. Są oczywiście słupki żelbetowe w ściankach kolankowych i do nich są mocowane kotwy do murłat. Ale ścianka kolankowa jest u mnie niewysoka, bo tylko ok. 50 cm.

bigmario4
06-12-2002, 15:57
Witaj :smile: ściana z BK jest za słaba i dach może ją "rozepchnąć"dlatego robi się słupki żelbetowe które są zalane razem ze stropem lub wieńcem,w tychże słupkach mocujesz rowniez kotwy do murłaty.Mario

krzyszt17
09-12-2002, 06:57
Bardzo dziękuję wszystkim za rady. Powiedzcie mi jeszcze, jakiej szerokości robiliście obydwa wieńce, czy przy ścianie nośnej szer. 24cm jeden i drugi wieniec był takiej szerokości, czy też, "fachowcy" zwęzili go poprzez obmurowanie wieńca BK 6cm.
I jeszcze jedno pytanie, jak wyglądał ten wieniec i zbrojenie, w ścianach szczytowych nad oknami?
Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki.