PDA

Zobacz pełną wersję : Zawilgocone poddasze



07-12-2002, 08:26
Mam następujący problem:
Nowy dom kryty dachówką. Zastosowałem folię wysokoparoprzepuszczalną Tyvek Solid.
Ocieplenie wykonane z wełny Rockwool TopRock 20cm. Przy tego typu folii i takiej wełnie firma rockwool twierdzi, że stosowanie
folii paroizolacyjnej nie jest konieczne poza łazienkami i kuchniami.
Tak też zrobiłem i z nadejściem mrozów wykrapla mi się wilgoć tak przy weluxach jak i na pełnych płaszczyznach skośnych dachu. Tam gdzie zastosowałem folię problemu brak.

Pomieszcenia poddasza są wentylowane mechanicznie.

Interesujące jest następujące zjawisko:
Dach jest dwuspadowy a zawilgocenia zawsze występują po stronie na którą wieją zimne wiatry.
Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem ?

08-12-2002, 23:03
ja mam podobny problem i od 3 dni gania u mnie osuszacz. Maszynka która ściąga wilgoć. Mnie plamy w rogach i na plaszczyznach przerazily i mam zamiar używać go do momentu aż nie wyda z siebie 1 kropli. Nie bardzo rozumiem jak dałeś folię ja mam bezpośrednio pod dachówką folię wysokoparoprzepuszczalną a między wełną i suchym tynkiem mam folię paroizolacyjną. Słyszałem że w przypadku kiedy zamoknie wełna i następnie zamarźnie to kaplica (mostek termiczny)

buleczka_77
09-12-2002, 07:02
Ja mam podobny problem. Ile kosztuje taki osuszacz i gdzie go można nabyć?

Felek
09-12-2002, 15:27
Wydajmi sie ze musi byc folia paroizolacyjna pomiedzy plytami kart.-gips. a welna. Ja mam rowniez dach kryty dachowka, nastepnie folia paroprzepuszczalna, 3cm. przestrzeni wentylacyjnej, 20 cm. welny, folia paroizolacyjna i plyty gipsowe. Nie ma zednej wilgoci. Jesli wiec chcecie sie pozbyc problemu na dobre, radze poprawic.

amacio
09-12-2002, 20:56
zgadza sie zgodnie z instukcja rockwoola paroizolacja tylko w lazienkach i kuchniach. Ja sie nie posluchalem dalem wszedzie wychodzac z zalozenia ze dom " oddycha " przed wszystkim przez kanały wentylacyjene. Poza tym paraizolacja zabezpieczy was przed pyleniem z rockwoola co nie jest bez znaczenia dla naszego zdrowia

Wojciech Nitka
09-12-2002, 21:45
Typowe zjawisko dla przegród bez folii paroizolacyjnej; nadmiar wilgoci przenikającej przez przegrodę z ciepłego pomieszczenia styka się z zimnym powietrzem na zewnątrz budynku.
Jedyna rada? - założyć folię paroizolacyjną. Osuszacze poprawią sytuację tylko chwilowo.

Snowdwarf
10-12-2002, 07:33
zgadzam się - bez folii paroszczelnej ani rusz

Wojciech Nitka
12-12-2002, 21:30
Tylko jak z tym wszystkim ustosunkować się do zaleceń ROCKWOOL'a?

JerzyB
12-12-2002, 21:47
rockwool przestrzega przed zbyt kiepską wentylacją powyżej wełny,
w anonimowych przypadkach brak informacji o szczelinie wentylacyjnej między wełną a folią paroprzepuszczalną, niektórzy nie stosują jej wcale łudząc się, że wysoka paroprzepuszczalność folii wystarczy

Wojciech Nitka
12-12-2002, 23:12
Wysoka paroprzepuszczalność folii (ok. 3000 g/m2/24g całkowicie wystarczy - szczelina w tym przypadku jest nie potrzebna. Gorzej gdy folia ma paroprzepuszczalność 1000-1300 g/m2/24g.