PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie poddasza użytkowego i nieużytkowego (strychu)



Martin
07-12-2002, 15:06
Moi drodzy, zastanawiam się jak najoptymalniej ocieplić wełną mineralną 2 rodzaje poddaszy (użytkowe i strych). Dach jest dwuspadowy. Ma poddasze użytkowe i część niużytkową, do której sporoadycznie zamierzam zaglądać - ma służyć raczej jako przechowalnia różnego rodzaju rzeczy, choć z czasem niewykluczone, że może zrobię tam sypialnię lub miejsce do gry w brydża. A więc do rzeczy: w planie mam 15 cm wełny na całej połaci dachu, strop między poddaszem użyt.i nieużytk,jest nieizolowany.Kubatura poddasza nieużytkowego ok 36 m3.Krokwie mają 18 cm grubości, folia Tyvek-wysokoparoprzepuszczalna.
Rozważam nast. warianty:
1)Dać 16 cm wełny na obu poddaszach i "nadbić" ją 5 cm wełny, a w stropie (podłoga płyta OSB 18 mm) pomiędzy nimi pustka. Ocieplam wtedy strych (większe zużycie oleju), ale też na strychu jest cieplej.
2) Dać wełnę tak jak wyżej, oraz dać wełnę 16 cm na stropie (pomiędzy jętkami) - wtedy ciepło nie idzie z dołu na strych i mam mniejsze koszty ogrzewania.
3) Między krokwie na poddaszu użytk. dać 16 cm + 5cm wełny, a na strych tylko 16cm.
Który wariant będzie więc optymalny z techniczno-ekonomicznego punktu widzenia? Aha, dodam, że krokwie nie zawsze mają 18 cm (czasem i 17 cm), bo tak w tartaku przyrżnęli, stąd wełna 16cm wydaje mi się max. Jakiej firmy dac wełnę? Będę wdzięczny za wszelkie propozycje.

Dynks
07-12-2002, 16:07
Właśnie, mam pytanie do doświadczonych. Czy 15 cm wełny plus płyta gipsowo-kartonowa to trochę nie za mało? Ostatnio przebywałem w budynku z tak ocieplonym poddaszem i nieźle z tego poddasza "ziało zimnem". W sumie przecież ściana sufitowa na poddaszu mieszkalnym nawet ocieplona 15 cm wełny to nie to samo co ściana nośna budynku o grubości ponad 40 cm.
Jakie są wasze spostrzeżenia na ten temat? Czy warstwa typu blacha dach. folia, wełna, folia i płyta karton-gips to nie za mało na minus piętnaście stopni mrozu.

14-12-2002, 17:49
Też jestem w trakcie wyboru rozwiązania. Czytając wypowiedzi na ten temat zacząłem się zastanawiać dlaczego, nad płytą G-K na poddaszu daje się paroizolacyjną a następnie wełnę. Czy tylko względy p.poż sprawiają że na folii nie daje się styropianu fs30 albo tego drugiego cieplejszego ustroistwa poli... coś tam ekspandowanego ?
W sumie możnaby pokryć ten styropian folią aluminiową z obu stron w celu zmniejszenia ryzyka przypadkowego zaprószenia ognia. Przy wystąpieniu pożaru to ta wełna i tak chyba niewiele wpływa na jego przebieg. Odpadłyby dyskusje na temat rakotwórczości wełny.

bobiczek
15-12-2002, 18:19
Styropian - nie oddycha i to chyba nie jest dobry pomysł.

bobiczek
15-12-2002, 18:19
Styropian - nie oddycha i to chyba nie jest dobry pomysł.

Frankai
15-12-2002, 23:22
Ja u siebie "lecę po krokwiach", bo stryszek jest zbyt niski, by obniżać go wełną w stropie, a poza tym nie chce mi się bawić w kombinowanie z ocieplaniem wyłazu na niego. Poza tym nie będzie problemu jeżeli zachce mi się tam zrobić mini antresolkę, itp. Oczywiście trochę wzrośnie zużycie energii, ale nie spodziewam się z tego powodu bankructwa. Ocieplenie daję 15+5 wełny. W projekcie te +5 to styropian, ale nie lubię styropianu.

Bobiczek - W.Nitka przekonał mnie do folii paroizolacyjnej (opóźniacza pary), więc ta wada styropianu tu i tak nie ma znaczenia, zresztą zamierzam wrzucić temat wentylacji gościom z Aereco do rozpracowania.

Wojciech Nitka
15-12-2002, 23:46
Frankai
jeżeli ocieplasz poddasze nieużytkowe, które będzie nieogrzewane zwróć uwagę, by nie stosować w tej części poddasza paroizolacji (opóźniacza pary).

Tad
16-12-2002, 06:52
Mam zamiar ocieplić poddasze użytkowe i nieużytkowe,ale dlaczego nie dawać folii paroizolacyjnej w części nieużytkowej??? W przyszłości mam zamiar tam zrobić garderobę tak zwaną przejściową- jeśli zajdzie potrzeba. Mam na myśli przechowywanie ciuszków zimowych w lecie i odwrotnie. Może to miejsce posłużyć też przy dużym napływie gości jako sypialnia awaryjna- dom ma długość 10 m, więc starczy miejsca na garderobę i awaryjną sypialnię. Co wy na to? Jak z tą folią w części na razie niueżytkowej ? Pozdrawiam -Tad

kgadzina
16-12-2002, 09:17
No właśnie. Panie Wojtku, co się stanie gdy ułożymy folię na nie ogrzewanym poddaszu?
A jeśli nie układać folii to czym oddzielić wełnę wiszącą na strychu, żeby kłaczki nie spadały na podłogę?

Piotr Jan
16-12-2002, 15:29
Może chodi o to aby para przenosiła sie do nieogrzewanego pomieszczenia ? Ale gdzie będzie sie wówczas skraplać ?

Frankai
17-12-2002, 18:16
W.Nitka - no to czekamy na szczegóły. U mnie sytuacja wygląda wstępnie tak: na skosach g-k i wełna, strop to najprawdopodobniej będą po prostu deski nabite na jętki (konstruktor wyraził zgodę). Na tej małej części nad stropem (wysokość pod kalenicą po ociepleniu ok. 1.40) będzie kawałek dodatkowej garderoby i może jakaś "dziupla" dziecka. Wentylację w całym domu dam do rozplanowania Aereco. Co więc z tą folią? Dać tylko na skosach? Po całych krokwiach? Wejść ze skosów nad deski, a górę mocniej zwentylować?

inwestor
17-12-2002, 20:50
Czy może ktoś z szanownych forumowiczów ocieplał poddasze styropianem ? Jest do tego specjalny system f-my styropol (http://www.styropol.pl/). Wszystko wygląda dość ciekawie i można zrobić samemu. Ale czy później nie będzie problemów z gryzoniami. Podobno myszy lubią sobie mieszkać w styropianie i "wiercić" w nim tunele. Czy może ktoś z Państwa forumowiczów ma w tym zakresie jakieś doświadczenia?
Będę wdzięczny za pomoc w tym względzie.
Pozdrowienia

andrzej K.
23-12-2002, 09:17
Witam. Ja też słyszałem o myszach w styropianie. Zamierzam (z innych powodów) ocieplać poddasze uzytkowe wełną. Mam jednak wątpliwości, bo słyszałem, że folia wysoko-paroprzepuszczalna tylko teoretycznie przepuszcza wodę w jedną stronę i lepiej dać szczelinę wentylacyjną między nią a wełną. Widziałem u siebie, jak mokra od zewnątrz folia "puszcza" pojedyncze krople sama albo przy dotknięciu (coś jak tropik w namiocie), a jest położona właściwie. Poza tym podczas zamieci wiatr wtłacza sypki śnieg pod dachówkę, i o zgrozo!, między poszczególne pasy folii, zaznaczam że z dużym zakładem. Na górze mam na podłodze sporo śniegu. Czy to jest normalne? Pod dachówkę - rozumiem, nie ma idealnie szczelnego pokrycia, ale pod folię? Czy macie te same problemy? Może położyć dodatkową filię między krokwiami a dopiero potem wełnę? A może wełna dociśnieta do folii uszczelni dziury między poszczególnymi pasami folii?

Pzdr i Wesołych Świąt!

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: andrzej K. dnia 2002-12-23 10:20 ]</font>

dobrzykowice
23-12-2002, 14:00
wlasnie jestem w trakcie ocieplania mojego poddasza, ktore docelowo bedzie uzytkowe. Mowiac poddasze mam na mysli przestrzen nad jetkami.
zdecydowalem sie na welne firmy rockwool 20 cm grubosci w rolkach plus 5 cm w plytach. grubosc 20 cm dostosowana jest do wysokosci moich krokwi. Dodatkowe 5 cm bede kladl razem z plytami K/G. Z tego co sie dowiedzialem to nie ma sensu klaść mniej niz 20-23 cm. Co do styropianu to poza sprawa p-poż, bardzo trudno jest uszczelnic wszelkie szpary, welne mozna wszedzie wcisnac, styropian juz nie

Wojciech Nitka
26-12-2002, 19:51
Frankai,
moja uwaga dotyczy poddasza nieużytkowego, nieogrzewanego z konstrukcją dachu poszytą płytą. Przy takim rozwiązaniu, w przypadku założenia ocieplania nie należy zakładać folii paroizolacyjnej.
Jest to związane z punktem rosy, który przy ujemnych temperaturach na zewnątrz i na poddaszu znajduje się w grubości izolacji cieplnej. Tam też wykrapla się woda. W przypadku założenia folii paroizolacyjnej, woda ta właściwie nie będzie miała możliwości odparowania. Natomiast gdy folii nie założysz woda i para będzie odprowadzana wraz z powietrzem wentylującym poddasze.
Kilka takich przypadków mogę podać z autopsji, gdzie w pod folią - poddasze nieogrzewane ale ocieplone z założoną folią - znaleźć można było zapleśniałe i zagrzybione poszycie ścian i dachu.

Tommco
26-12-2002, 20:21
Czyli co poradzicie jak mam krokwie 18 cm i użytkowe poddasze? Mam między krokwie dac 15cm i co dalej? Czy jest wełna 18 cm? Jak przeczytałem ten wątek to zupełnie się pogubiłem. Na stropie chce dać 5 cm styropianu, zeby nie dudniło. Podpowiedzcie proszę. Pozdrawiam.

Wojciech Nitka
26-12-2002, 20:42
Jakie masz pokrycie dachu?

Tommco
27-12-2002, 12:26
Dachówka betonowa Braas na membranie wysokoprzepuszczalnej Corotop. Bez pelnego deskowania ma sie rozumieć. Poddasze ma byc w pełni uzytkowe.
PS. Jeszcze ktos mi namieszal z rozcieciem membrany w kalenicy. Ja nie rozcialem. W sumie jest to jeszcze mozliwe do zrobienia. Gasiory mam Braasa na specjalnych uszczelkach tego systemu dajacych wentylacje. Nie wiem czy to wazne, ale mam tez wróblówki na dole i dachowki wentylacyjne na gorze.
Bardzo dziekuje za wszystkie podpowiedzi.
Pozdrawiam.

Wojciech Nitka
27-12-2002, 19:56
Folia Corotop ma przepuszczalność 1300 g/m3/24g, a więc nie dużo.
Zostaw zatem przestrzeń 3 cm między wełną a folią, wkładając między krokwie 15 cm wełny. To przykryj opóźniaczem pary (folią paroizolacyjną). Następnie, prostopadle do krokwi daj ruszt (drewniany lub metalowy) grub. 5 cm, a przestrzeń między nimi wypełnij dodatkową warstwą wełny, też grub. 5 cm. Do rusztu przybij płyty g/k. To wszystko.
Co do przecinania folii w kalenicy - jeżeli dajesz dachókę betonową bez deskowania to nie widzę potrzeby przecinania folii w kalenicy. Para wodną będzie miała całą przestrzeń połaci do odparowania.
Przecięcie folii, w razie wypadnięcia uszczelek spod gąsiorów i nawiewania deszczu lub śniegu może doprowadzić do zamoknięcia izolacji cieplnej i konstrukcji dachu.
Ja folii bym nie przecinał.

Tommco
28-12-2002, 08:30
Dziekuje bardzo za odpowiedz. Pozdrawiam.

andrzej K.
30-12-2002, 07:46
Hej, czy ktoś mnie usłyszał? Mam śnieg pod dachówką i trochę pod folią dachową, czyli wewnątrz domu. Czy to norma? Co będzie jak dam wełnę?
Prosze o fachową pomoc zwłaszcza Pana Wojciecha Nitkę.

andrzej K.
30-12-2002, 07:46
Hej, czy ktoś mnie usłyszał? Mam śnieg pod dachówką i trochę pod folią dachową, czyli wewnątrz domu. Czy to norma? Co będzie jak dam wełnę?
Prosze o fachową pomoc zwłaszcza Pana Wojciecha Nitkę.

andrzej K.
30-12-2002, 07:57
Hej, czy ktoś mnie usłyszał? Mam śnieg pod dachówką i trochę pod folią dachową, czyli wewnątrz domu. Czy to norma? Co będzie jak dam wełnę?
Prosze o fachową pomoc zwłaszcza Pana Wojciecha Nitkę.

Wojciech Nitka
31-12-2002, 14:53
Po co trzy razy? Nie wystarczy raz?
To że pod dachówką - to norma - wiatr zawsze może wcisnąć ścieg pod dachówkę. Ale pod folią? - to już nie norma.
Masz rozciętą folię w kalenicy? Masz uszczelkę pod gąsiorami? Sądzić mogę że pierwsze "tak", a drugie "nie". Stąd załóż (firmową) uszczelkę do gąsiory. Powinieneś uniknąć śniegu dod folią.

Wladek
01-01-2003, 09:34
Panie Wojtku. Wdług mnie to punk rosy przy b. niskich temp. występuje zawsze w warstwie izolacji term. Opierając się na artykule dostępnym na stronie Instystutu Techinki Budowlanej twierdzę, że właśnie danie izolacji paroszczelnej może ograniczyć (przynajmiej nie zaszkodzi) zjawisko wykraplania się (zmiejsza się strumień pary wodnej a co zatym idzie wilgotność) kondensatu.
Cytuję
"Dachy o szkielecie drewnianym.

Problem jest podobny jak w przypadku ścian, ale pokrycie dachowe ma z reguły duży opór dyfuzyjny. Stąd zaleca się stosowanie szczeliny powietrznej wentylowanej pod pokryciem i podkładem pod pokrycie. Niezależnie od tego należy zastosować izolację paroszczelną (od strony wewnętrznej) i folię dachową paroprzepuszczalną od zewnątrz.

Przy braku szczeliny powietrznej wentylowanej i złym wykonaniu izolacji paroszczelnej może występować zjawisko wyladzania się skroplin pod pokryciem, np. na powierzchni desek podkładowych lub blachy fałdowej, a następnie wycieków wody przy odwilży.

Sama szczelina powietrzna wentylowana pod podkładem, przy grubości szczeliny 2-3 cm lub w fałdach blachy fałdowej, nie zapobiega kondensacji, ponieważ w szczelinie takiej powietrze jest w bezruchu i nie odprowadza konwekcyjnie pary wodnej poza obszar szczeliny.

Korzyść przynosi zastosowanie izolacji paroszczelnej, o ile wartość oporu dyfuzyjnego izolacji paroszczelnej będzie odpowiednio wysoka . "
Materiały Budowlane, 7/2001, ss. 45-47 i 107. Jerzy A. Pogorzelski

bachac
02-01-2003, 06:43
Panie Wojtku jak prawidłowo ocieplić poddasze użytkowe i nieużytkowe w przypadku pełnego deskowania (dach dachówka Braas)?? Wiem, że pomiędzy deskami, a wełną trzeba zostawić szczelinę wentylacyjną ale czy daje sie tam jeszcze folię paroprzepuszczalną?

andrzej K.
02-01-2003, 07:44
Przepraszam że trzy razy, ale dałem "wstecz" i umieściło post drugi raz. No i nie chciałem, żeby moje pytanie umknęło, a ktoś pisał potem o czymś innym, więc ten krótszy post.
Folia w kalenicy nie jest rozcięta i są uszczelki pod gąsiorami, ale sprawdzę ich przyleganie. Śnieg nawiewa pod dachówkę (od strony wschodniej) a stamtąd pomiędzy pasy folii, czyli do środka. Dach mam i tak do poprawki na wiosnę, więc może i to uda się zlikwidować. Jak nie, to dam drugą folię w poprzek tamtej, czyli wzdłuż krokwi.
Partacze źle rozbili mi łaty i dachówka jest rozsunięta 1-2cm, ale zamki "trafiają" (marsylka Megaton firmy Meindl). Może tu jest pies pogrzebany?
Jeden z dekarzy mówi, że w koszach lepiej dać blachę miedzianą, bo zwykła wytrzyma tylko parę lat. Czy to prawda?
Do naprawy dachu będzie użyta taśma typu Wakaflex (uszczelnienie kominów). Co sądzicie o tym? W innym wątku ktoś narzekał. I tak dodatkowo będzie blacha.

maciek_s
02-01-2003, 11:15
A ja zastosowałem membranę dachową TOPFOL wysokoparoprzepuszczalną, której producent chwali się, że nie trzeba zostawiać szczeliny wentylacyjnej. Zajrzyjcie na http://www.topfol.pl.(katalog folie dachowe) I co wy na to? Maciek_S

Wojciech Nitka
02-01-2003, 11:54
Niestety nie jest to najwyższa paroprzepuszczalność - 1300 g/m2/24g. Stąd, na swoim domu stosując taką folię, stosowałbym mimo wszystko szczelinę wentylacyjną. Nie stosowałbym, gdyby paroprzepuszczalność folii wynosiła 3000g/m2/24g. Tylko wówczas miałbym gwarancję swobodnego przepływu pary wodnej przez folię.
Bedąc na ich stronach zwróciłem uwagę na: "Dzięki swoim właściwościom TOPFOL może być stosowany jako wiatroizolacja np. w budownictwie szkieletowym."
Czy Oni znają wymagania stawiane wiatroizolacji? Śmiem wątpić - chyba "nie".

kgadzina
02-01-2003, 13:14
A dlaczego u mnie na stryszku wykropliła sie wilgoć na podłodze? Stryszek jest nad poddaszem, a wilgoć wyszła w strefie poziomej czyli między jętkami.
To znaczy układ jest taki (od dołu):
-Płyta GK,
-ruszt,
-3 cm pustka powietrzna,
-paroizolacja z folii żółtej,
-15 cm wełny mineralnej między jętkami (które mają 18 cm ale wełna się rozprężyła tak, że jest na pełną ich wysokość),
-strych jeszcze nie ocieplony (planuję 10 cm wełny między krokwie), ale jest folia paroprzepuszczalna 1300g od Braasa rozcięta pod kalenicą i potem dachówki bez pełnego deskowania, pod gąsiorami są uszczelki (takie przewiewne) a na dole wróblówki.

Natomiast wilgoć wyszła w tych miejscach gdzie leżały deski na "podłodze" stryszku. Desek było kilka (nie cała powierzchnia) leżały na jętkach i kiedy je podniosłem, to mokre były spody desek i wierzch wełny.
Ponieważ zamierzam ułożyć deski na ałej powierzchni "podłogi" stryszku zastanawiam się czy to nie spowoduje mi jakichś niespodzianek w postaci mokrej wełny.
Aha - to ważne - na poddaszu jeszcze nie mieszkamy i nie ogrzewamy, w największe mrozy temperatura spadała do plus 8 stopni, a gdy jest w okolicach 0 na zewnątrz to na poddaszu jest plus 12 do 13 stopni. Na stryszku zawsze było wyraźnie chłodniej, ale nie mierzyłem temperatury.

Może pan Wojtek coś powie na ten temat? Oczywiście zapraszam wszystkich do wymiany uwag.

Mic
02-01-2003, 13:32
Ja mam krokwie 20 cm (dach przykryty dachówką Brass). Dałem folie Tyvek Solid. Czy musze zostawic szczeline miedzy folia a welna, czy tez moge dac na calej grubosci welne. Czy 20 cm welny w krokwiach i 5 na krokwiach to nie przesada? Pozdrawiam

Wojciech Nitka
02-01-2003, 20:27
kgadzina,
Zjawisko, które Cię (a właściwie Twój stryszek) spotkało to normalne zjawisko gdy "chce się" ograniczyć migrację wilgoci z stropu. Para przechodząca przez opóźniacz pary i izolację cieplną trafiła na "opór" w postaci deski. Ciepła para natrafiła na zimną deskę no i ... skropliła się.
Jest to bardzo często spotykane zjawisko gdy chce się użytkować poddasze nieużytkowe.
Jeżeli już chce się położyć podłogę na stropie poddasza nieużytkowego i nie ocieplanego należy:
- nie ograniczać migrację wilgoci ze stropu do (wentylowanej) przestrzeni poddasza,
- nie kłaść płyt o dużej powierzchni,
- w przypadku kładzenia płyt - ponawiercać w nich maksymalną ilość otworów, pozwalających na migrację wilgoci,
- kłaść deski z zachowaniem szpar między nimi.

Wojciech Nitka
02-01-2003, 20:35
Mic,
mają folię o paroprzepuszczalności 3000 g/m2/24g możesz nie zostawiać pustki wentylacyjnej.
20 cm plus 5 cm izolacji cieplnej - to dziś TYLKO standard.

Frankai
02-01-2003, 20:45
W.Nitka - czy mój przypadek (opisany wcześniej) wymaga jakichkolwiek zabiegów? Przewiduję 2 wejścia na stryszek (takie niezamknięte włazy) na przeciwległych końcach i podział stryszku na środku. Brak jest w tej chwili jakichkolwiek okien czy wentylacji w tej części, choć nie jest problemem zrobienie jej, bo to ciągle stan surowy. Czy to poprzez dachówki z kominkiem czy przez ściany szczytowe. Przypuszczam, że robienie szpar między deskami jest zbędne, ale jakaś wentylacja musi być, bo te wyłazy wykluczą pełny obieg powietrza.

kgadzina
06-01-2003, 10:25
Dzięki panie Wojtku.
A co się zmieni, gdy dodatkowo ocieplę stryszek 15 cm wełny między krokwiami i zamieszkam na poddaszu. Czy są szanse, że wtedy na stryszku będzie cieplej? Bo teraz mieszkam na parterze i nie grzejąc poddasza mam tam ok. 11-12 stopni ciepła. Więc jak zamieszkam na poddaszu i będzie tam +20 stopni, a stryszek się ociepli, to wtedy na stryszku może być +10 i woda się nie wykropli?

Mic
06-01-2003, 22:41
Slyszalem o takim przypadku, ze pomiedzy krokwie 18 cm zostala wlozona welna 20 cm (w zasadzie wcisnieta, bo jeszcze zostawiono pustke 2 cm). Tak na pierwszy rzut oka to co jest nie tak, ale czy ktos z Was moze ma jakies zdanie na ten temat? Jak to wplywa na izolacje poddasza?

kgadzina
08-01-2003, 10:02
Mic: są dwa wytłumaczenia:
albo komuś spzedano wełnę 15 cm zamiast 20 cm i dlatego wyszła pustka powietrzna (słyszałem o takim przypadku)
albo wełna 20 cm się jakoś sprężyła do 16 cm i pogorszyła się izolacyjność termiczna (nie słyszałem o takim przypadku żeby się wełna tak sprężyła)