PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie grzejniki? Jak dobrać wartość kW grzejnika?



amacio
07-12-2002, 22:48
Stoje przed problemem wyboru grzejników. Mam do wyboru firmy RADSON, COSMONOVA, RADIC. które wybrać. Czy ktoś z Was ma z nimi jakieś doświadczenia. Jak dobrać wielkość grzejnika? Posiadam wyliczenie przez projektanta instalacji CO, ale wartości wyliczone przez niego w porównaniu z przyjętymi w czasopismach tzn. 100-130 W / m2 lub 20-30 W / m3 znacznie od siebie się różnią. Macie na to jakiś pomysł. Czy lepiej przewymiarować grzejniki czy trzymać się wyliczeń?
POZDRAWIAM

pik33
08-12-2002, 11:46
Spróbuj policzyć ile dane pomieszczenie będzie tracić ciepła przez swoje ściany, sufity i okna przy temperaturze zewnętrznej -25 stopni. (właśnie na jutro zapowiadają mi taką temperaturę.. :sad: ) Wynik należy zaokrąglić w górę do najbliższej cyferki, z jaką dostępny jest grzejnik.

Porównaj z tym, co wyszło innymi metodami, wybierz większą wartość.

Osobiście wolę przewymiarowany grzejnik niż niedogrzany pokój.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: pik33 dnia 2002-12-08 12:48 ]</font>

Roose
09-12-2002, 08:03
Grzejniki płytowe tupu Purmo niewiele różnią się od siebie - bierz tańsze, wybieraj z co najmniej 1 radiatorem, lub podwójne, ale tak aby mieściły się w szerokości okna. Wyliczenie 100 - 130 w/m2 jest właściwe tylko dla starego budownictwa bez dobrych izolacji termicznych. W nowym domu ze standardowymi izolacjami ścian i dachów zapotrzebowanie zaczyna się od 50 W/m2. Celowe jest zwiększenie wielkości grzejnika ale tylko przeliczając go na niższe parametry zasilania np 75/60, co już daje pewną rezerwę. Trzymaj się wyliczeń projektowych.
Jeszcze jedno - przewymiarowane grzejniki - duży zład wodny - długi czas nagrzewania / no i stygnięcia /.

amacio
09-12-2002, 15:30
A co z odległością od podłogi do grzejnika czy 10-15 cm jest wystarczająca do prawidłowej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. I jeszcze jedno wiadomo, że im bliżej od grzejnika do parapetu tym bardziej spada jego moc. Może jakieś sugestie co do tej odległości. dzięki za cenne uwagi

kodi_gdynia
10-12-2002, 07:15
Przyjmuje się że odległość od grzejnika do podłogi i od grzejnika do parapetu min. 10cm. Można ją zmniejszyć do 7cm, ale trzeba dać o większej mocy grzejnik. Jeśli masz mało miejsca lepiej kup niższy grzejnik. Pozdrawiam

tczarek
10-12-2002, 14:09
Oczywiście trzeba najpierw dokonać wyboru rodzaju grzejników (tj firmy). Następnie trzeba udać się do odpowiedniego sprzedawcy i poprosić go o tabelę przeliczeniową. Przelicza się moc grzejnika na podstawie powierzchni pomieszczenia. Jest to metoda szcunkowa a więc należy zawsze zaokrąglać wartości do góry. Niemniej jednak taka metoda się sprawdza. Nie daj się ponieść jakimś komputerowym przeliczeniom bo i tak na to samo wyjdzie. Ja dodawałem do wartości z tabeli 5% w górę i nie narzekam jest OK.
Decyzja należy jednak do Ciebie
Pozdrawiam

Griszka
10-12-2002, 19:57
pewnie pewnie. Ale jak planujecie głowice termostatyczne to przewymiarowanie mocy w grzejniku o 20% to koniecznośc. Jak planujecie instalację niskotemperaturową to trzeba dołozyć mocy grzejnika najlepiej z tabeli.
Jescze lepszym rozwiązaniem (aczkolwiek jak kto woli) to zastosowanie żeberkowych aluminiowych grzejników, można zawsze moc dołożyć do grzejnika.
Ja mam grzejniki ROCA MAC 60. nie ma co narzekać, lepsze od FAKowskich z Krakowa.

KarinaZ
15-12-2002, 16:30
czesc,
mam program ( j.angielski) do obliczania mocy kaloryferow, uwzgledniajacy wspolczynnik k, scian, okien, wymiane powietrza,
wspolczynnik n dla kaloryferow i strate na rurach. wyniki podobne do ogolnych przyjmowanych przez fachowcow - majsterkowiczow. Roznice i to spore pojawiaja sie przy duzej wymianie powietrza np. czerpnie zurzytego powietrza( lazienki, kuchnia ).
jesli nie chcesz sie bawic w liczenie przyjecie ogolnych zasad jest dobre, przy czym w lazience temperatura i moc kaloryfera
wieksza np 1,3x, jesli jest wentylacja mechaniczna to tez to trzeba uwzglednic.
pzdrw.
Karina