PDA

Zobacz pełną wersję : ILE GAZU



09-12-2002, 04:53
Mam nowy dom 200m ogrzewanie gazowe i kominkowe ocieplony 12cm styropianu a dach 25 wełna.Cały czas grzałem kominkiem i było całkiem sympatycznie aż do momentu odpalenia co.Kominek zaczoł nie wystarczać wię na razie chciałem pojechać na gazie.Ogarną mnie prawdziwy strach jak zobaczyłem na ilość gazu.I tu jest średnio 48m3/dobę.Piec 22kw.Napiszcie proszę czy to tak wygłąda ,czy ja mam coś źle.

Marek13
09-12-2002, 07:56
To jeszcze zależy w którym regionie Polski mieszkasz. Teraz różnice temperatur są ogromne. Dom 180 mkw (200 mkw podłogi) ostatnie dwa dni to około 22 m3 gazu (piec z otwartą komorą spalania) (temperatura w domu 21,5- 22). Po dzisiejszej nocy z pewnością więcej, ale i tak nie osiagnie to Twojego zużycia. Może grzejąc kominkiem wyziębiłeś cały dom i teraz piec nadrabia zaległości i po kilku dniach zużycie się zmniejszy.

hugo
09-12-2002, 08:37
Poczekaj z tydzień aż wygrzeją się mury.

Luna_tyk
09-12-2002, 10:50
Dom 180 m2, za ostatnie dwa mroźne dni po 14-15 m3/dobę. Piec kondensacyjny, temp wewn. nastawiona 20 st.C.
Poprzednio, przy temp. rzędu +6 st.C miałem zużycie ok 6-7 m3/dobę

09-12-2002, 11:57
Mam nadzieje że to wychłodzone mury.
Poczekam kilka dni.

maciek_s
09-12-2002, 12:38
Jeżeli masz nowy dom (niewygrzany) zapomnij, że wygrzejesz mury w tydzień. Praktyka mówi, że zwiększone zużycie gazu będziesz miał przez pierwsze dwa sezony (pierwszy rok najgorszy). Ja mam ten sam problem i też ze strachem zaglądam na wziernik propanu w butli. Pozdrawiam. Maciek_S

Krzysztof
09-12-2002, 12:46
Ja na razie grzeję kominkiem i aż się boję bo w tym tygodniu montuję kocioł gazowy i grzejniki!
Dom z porothermu 38 PW nie otynkowany z zewnątrz (wewnątrz płyty gipsowo-karotnowe). Ludzie!!!! Wewnątrz mam 4 stopnie C!!!!!!!
Od wschodu wieje wiatr i przez gniazdka i łączniki normalnie wieje mroźne powietrze!!!!!
Na prawdę się boję tych rachunków za gaz! Co robić?

Krzysztof

09-12-2002, 21:41
Witam
Macku S powiedz ile kosztowala Cie instalacja gazowa
dokładniej chodzi mi o zbiornik gazu(jakiej wielkosci)
całkowiete koszty do wejścia w dom??
mam problem czy bawic sie w olej opałowy czy w zbiornik gazu (powolutku zbieram informacje)
pozdrawiam
artur

amacio
09-12-2002, 22:02
Wiecie nie wiem dlaczego ale wbrew zdrowemu rozsadkowi w Polsce przyjal sie zwyczaj przeprowadzania na swieta i to najczesciej Bozego Narodzenia. Zawsze jak jest -20 to ludziska pragna zamieszkac w wymarzonym domku a potem placza ze wysokie rachunki za gaz. mowi sie trudno za przyjemnosci trzeba placic
pozdrawiam

09-12-2002, 23:29
Czy w zwiąsku z tym masz jakieś doświadczenia?

Octavian
10-12-2002, 09:07
U mnie prawie 20m3 - średnia z ostatnich ośmiu dni, dom nieocieplony, część (znaczna) okien do wymiany, piec kondensacyjny, temperatura około 19,5 wewnątrz.
pzdr

Octavian
10-12-2002, 09:09
Zapomniałem dodać że dom ma około 150 m2.
pzdr

Zielona
10-12-2002, 09:25
Krzysztof
Porotherm 38 P+W masz na zwykłej czy ciepłej zaprawie?

Griszka
10-12-2002, 09:44
U mnie też wygląda niewesoło zużycie gazu, dom od 1 miesiąca grzeję - na razie nie mieszkam - jest 17-18 stopni. Dom ocieplony super. LPG zużywa dziennie 24 litry przy takich mrozach. Liczyłem się z tym, że butla 2450 litrów pójdzie w zimę. Piec Viessman Vitogas 100, z pogodówką.

Griszka
10-12-2002, 09:45
U mnie też wygląda niewesoło zużycie gazu, dom od 1 miesiąca grzeję - na razie nie mieszkam - jest 17-18 stopni. Dom ocieplony super. LPG zużywa dziennie 24 litry przy takich mrozach. Liczyłem się z tym, że butla 2450 litrów pójdzie w zimę. Piec Viessman Vitogas 100, z pogodówką. Dom 160m2 na wygwizdowiu.

10-12-2002, 09:46
Pierwszy miesiąc najgorszy, potem będzie lepiej. U moich rodziców zużycie gazu po pierwszym miesiącu spadło o 40%. Dom ceramiki ocieplonej styropianem, nieogrzewany przez 5 lat.
Mury oddawały zimno (i wilgoć). Potem się uspokoiło.

maciek_s
10-12-2002, 11:10
Griszka - skąd masz takie dokładne dane zużycia LPG? Liczyłeś z % i podziałki na skali napełnienia? XanX - butla ma 2700l. Wybrałem GASPOL, bo dawali dzierżawę do końca roku za darmo. Koszt projektu i montażu (z instalacją) 1200 zł. Pierwsze tankowanie - 2200l po 1,22 zł/l. Teraz dają już "normalnie" - 1, 76zł/l. Brrr.

Krzysztof
10-12-2002, 11:17
Zielona!
Porotherm 38 PW na zapławie ciepłochronnej + suchy tynk (płyta g.k. 1,25 cm na plackach kleju).
Koszmar!!!!!
Dziś montują mi piec!

Krzysztof

Zielona
10-12-2002, 12:33
Krzysztof.
Sąsiad budował: Porotherm 30 P+W na zwykłej zaprawie + 10 cm styropianu. Gdy miał stan zamknięty – mróz wchodził do środka. Przez 3 tygodnie (ubiegłej zimy) nie mógł ogrzać tego domu (ponad 200 m.kw) tzn. temperatura osiągała max 15 stopni ciepła. Dopiero po wprowadzeniu, wniesieniu mebli, temperatura w domu przy takim samym ustawieniu pieca osiągnęła 20 stopni.

Jaki tynk zamierzasz dać na zewnątrz? I kiedy zamierzasz się wprowadzić?
Ja też mam Porotherm 38 P+W + ciepła zaprawa. Aktualnie stan surowy zamknięty.

Griszka
10-12-2002, 14:18
Cytuję maciek_s:
Griszka - skąd masz takie dokładne dane zużycia LPG? Liczyłeś z % i podziałki na skali napełnienia?
(..)
_______koniec cytatu ___________________________________
Zużycie mam z elektroniki pieca która pokazuje godziny pracy palnika, w instrukcji (już to kiedyś pisałem http://forum.murator.com.pl/viewtopic.php?topic=6098&forum=34) będziesz widział, że spala powiedzmy 1,9kg/h gazu LPG. A ponieważ (http://forum.murator.com.pl/viewtopic.php?topic=5839&forum=34) czyli ciężar właściwy gazu to 2 litry na 1 kg - masz zużycie np. ok. 4 litry na godzinę pracy palnika. Ponieważ palnik w moim piecu nie jest modulowany (bo piec jest stojący-żeliwny) więc w ciągu doby odpala się palnik np 2,5 minuty co 15 minut (na przykład) wiec pali stałą "stawkę 4litry na godzinę".Stąd wyliczenia.


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Griszka dnia 2002-12-10 18:28 ]</font>

Griszka
10-12-2002, 20:02
Oczywiście gdyby ktoś chciał instrukcję serwisową/montażu i obsługi Viessmanna Vitogas 100 dowolnego typu elektroniki to służe mailem (o ile przejdzie).
Prośba o info oczywiście.

am
10-12-2002, 21:31
Griszka - czy możesz przesłać do mnie. Interesuje mnie szczególnie instrukcja do pogodówki o ile masz. Dzięki

Wos
11-12-2002, 07:00
Nawiazujac do tematu gazu - pale i kominkiem i piecem gazowym (okolo 20/doba), ogrzewam tylko parter, a i tak mam chlodno - 17 st. Co prawda dom 30-letni i nieocieplony, ale chyba powinno byc w nim cieplej ?

maciek_s
11-12-2002, 08:53
Griszka! Dzięki! Po prostu byłem ciekaw (i nie mam takiego "mundrego" pieca). Pozdrawiam. Maciek_s

hugo
11-12-2002, 10:18
Do wszystkich podających zużycie gazu ziemnego. Jeżeli podajecie ilość zużytego gazu na dobę musicie podać jaka to jest podgrupa (GZ 35; 41,5 czy 50). GZ 35 zużywa się o ok. 30% więcej niż GZ50 do ogrzania tej samej powierzchni.

Octavian
11-12-2002, 10:55
OK. GZ 50

11-12-2002, 13:27
Kurcze czytam to wszystko to aż mi się skóra na głowie jeży :smile: 24 litry,a LPG kosztuje chyba 1,2 to prawie 30zł za dzień, a cały miesiąc to...900zł!!! :sad: Współczuję...ale sam teraz nie wiem co mam zrobić.Dom mam już cały zamknięty, wewnątrz chciałem prowadzić prace w zimie, ale jak mam na to wydawać 900zł miesięcznie to się boje!!!Mam jeszcze do wybrania prąd i teraz nie wiem czy akumulacyjny, czy promienniki czy ten gaz??? co wyjdzie taniej???pomóżcie.

Octavian
11-12-2002, 14:02
To zależy co chcesz robić. Jeśli stawiać ścianki, tynkować to znaczy że dość długo będziesz pracować w ciągu dnia. Musisz policzyć co jest tańsze. Możesz też zastosować efekt niższej temperatury - np tylko +10 st. C - mniej zapłacisz. Oczywiście zakładam że tam jeszcze nie mieszkasz. Mnie montowali okna przy +10 st. C ale nawet ani ja ani monterzy tego nie odczuli - mówili nawet że im gorąco.
pzdr

yenot
11-12-2002, 14:33
Z moich doświadczeń :
dom z siporexu + 10 cm styropianu, 115 m2 w parterze, zbiornik 2700 l starczył mi na 10 m-cy, miałem jeszcze mokry dom.
Koszty dla mnie trochę duze, wiec postawiłem kominek i grzeję TYLKO kominkiem - nie trzeba dogrzewac, piec się nie włącza.
Kominek zwróci się za jakies 2 lata.

Krzysztof
12-12-2002, 10:16
Zielona!
Mój stan to "wykończeniówka". Wykańczamy się na wzajem (ja wykańczam budowę, a ona wykańcza mnie)!!!
Od ostatniego włamania (4/5 listopada 2002) śpimy tam z żoną non-stop. Śpimy tam i prowadzimy prace wykończeniowe, natomiast nie można jeszcze powiedzieć "mieszkamy".
To nastąpi wkrótce, jak tylko odpalimy piec i wykończymy jeden pokój.
Co do tynku zewnątrz, to miał być mineralny, ale chyba skończy się na ociepleniu styropianem, bo jak na razie jestem przerażony!!!!
Być może otynkowanie i zataknie dziur (spoin pionowych) zamknie sprawę, ale to się okaże dopiero w przyszłym roku!

Pozdrawiam,
Krzysztof

P.S. Obecnie mam około +8 stopni! (w kotłowni, która jeszcze nie grzeje, gdzie nie mam nawiewu od kominka, temperatura spada poniżej zera!!!!!).

Zielona
12-12-2002, 10:33
Krzysztof!
Oświeć mnie, bo czegoś nie kumam, o jakich dziurach (spoinach pionowych) ty mówisz.
Jeżeli miałeś P+W to żadnych dziur nie ma prawa być, nawet gdy były pionowe cięcia, to przecież są (powinny) być zatkane ciepłą zaprawą. U nas nie ma takich dziur.
A zaprawa ciepła poziomo jak była smarowana? Jak masło na kromce ... cała powierzchnia, czy jak ketchup ... dwa paski zaprawy?
Powinna być jak masło na kromce.
A mieszkania w takich warunkach to ja Ci nie zazdroszczę.

Luna_tyk
12-12-2002, 11:19
Zielona - niestety, u Krzysztofa wieje, i wiać powinno. Ideą systemu Pióro+Wpust było zmniejszenie pracochłonności poprzez likwidację spoiny pionowej (z zaprawą), i zastąpienie jej zamkiem P+W.
Tak że wianie przez nieotynkowany mur jest możliwe. Całość staje sie szczelna i ciepła po otynkowaniu, i to dwustronnym.
Jeśli u Ciebie wykonawca kładł zaprawę w stykach pionowych - to świadczy o tym, że nie wiedział z czego muruje.
Chyba, że masz inny typ Porothermu - z tzw. kieszenią, którą sie wypełnia zaprawą. Nie jest to jednak system P+W.

Zielona
12-12-2002, 12:05
Luna_tyk.
Ja mam spoiny pionowe, tylko tam gdzie były cięcia pionowe. Tam gdzie P+W jest bez spoin. Tak jak powinno być. Ale wszystko jest bardzo ciasno położone i naprawdę przez ściany nie wieje. Jest zimno, ale nie wieje.

am
12-12-2002, 12:41
Griszka,
Dzięki za manuale.
Przy okazji mam pytanie. Jesteś użytkownikiem Vitogas 100 z automatyką pogodową. Czytałem sporo niepochlebnych opinii o vitopend 100 (rownież Twoje posty), w którym przy pogodówce pompa pracuje 24 na dobę.
Czy z Vitogas nie masz takich problemów?

Krzysztof
12-12-2002, 12:51
Zielona!
Zaprawę kładli jak "masło", jedank zamek PW nie jest idealny!
Do tego jak kupowałem porotherm w 2000 r. to dostałem czeski, a nie polski!!!! Do czeskich pustaków nie pasowały polskie połówki.
Możnaby dużo pisać o porothermie, ale to nie jest ten wątek!
Dodam jeszcze, że szczeliny powstają też jak wykuwasz w pustakach dziury na instalcje (np. puszki gniazdek). Wieje tam okropnie!
Obecnie jest lepiej bo nie ma wiatru!

Wczoraj założyli mi kociołek, ale jeszcze nie grzeję.
Być może dzisiaj lub jutro instalator uruchomi "system"

Pozdrawiam,
Krzysztof

Zielona
12-12-2002, 13:13
Krzysztof
Życzę Ci wytrwałości. :grin:
Z ciekawości jeszcze jedno pytanko. Pod elektrykę kuli w ścianach, czy masz prowadzoną tzw. chyba dytem. U mnie wycinali dziury pod rurki boschem. Jest idealnie.

Pablo2
12-12-2002, 20:24
Czy ogrzewanie olejem opał. nie jest tańsze od gazu LPG? Kiedyś w Wyborczej widziałem zestawienie, z którego wynikało że olejem jest taniej.

wojptak
13-12-2002, 08:11
Wczoraj dostałem rachunek za gaz za pierwsze trzy tygodnie grzania (od 19.11.2002 do 12.12.2002) 203m3 (ok. 9m3 gazu na dobę). Dom o powierzchni 110m2 i zaczynałem grzać od temperatury 8st).

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: wojptak dnia 2002-12-13 09:28 ]</font>

kgadzina
13-12-2002, 08:17
Pablo: wszystko zależy oczywiście od ceny, jaką musisz zapłacić za medium grzewcze. Kupując olej drogo, a gaz tanio masz dokładnie sytuację odwrotną. Jednak nie do opminięcia są koszty inwestycyjne - bo:
1. Kocioł na olej kosztuje dużo dużo więcej niż gazowy,
2. Po każdym tankowaniu serwisant musi ustawiac palnik (nie za darmo oczywiście)
3. Zbiornik(i) na olej musisz sobie kupić, a na gaz możesz dzierżawić,
4. Zbornik(i) na olej musisz gdzieś postawić - czyli tracisz powierzchnię domu, musisz zrobić wannę wychwytującą,
5. Inatalację na LPG jak dobrze ponegocjujesz podprowadzą ci pod kocioł dostawcy gazu, a za instalację doprowadzającą olej do kotła (z wszystkimi pompkami i akcesoriami) płacisz sam.
Po podliczeniu tego decyzja leży po Twojej stronie.

Krzysztof
13-12-2002, 09:40
Zielona! Elektryka to oczywiście YDYt (płaski kabelek po ścianie, a na to płyta gipsowa).

Co do gazu! Za godzinę mają mi uruchomić kociołek! Piec gazowy jednofunkcyjny z otwartą komorą spalania z zasobnikiem 120 l.

Aż strach się bać!

Krzysztof

Zielona
13-12-2002, 10:07
Krzysztof.
Będzie dobrze.
Na pewno lepiej

zedgrajewo
13-12-2002, 12:38
Ile wynosi opłata za dzierżawienie zbiornika na LPG?

oorbus
14-12-2002, 12:36
yenot,
raz jeszcze ja.
mamy, widzę podobne warunki. mój dom będzie miał 119m2. z użytkowym poddaszem. do pierwszego stropu jest żużlobeton ( trudno, takiego kupiliśmy) dalej pójdzie coś nowszego. ale na pewno ocieplę z zewnątrz. chcę zastosować kominek w salonie, ale też piec na lpg. moje pytanko: taki zbiorniczek 2700l na jak długo wystarczy? cala zimka zejdzi, czy tylko pół? :smile:
nara

lullabysta
14-12-2002, 12:50
Z własnego doświadczenia wiem, że na pewno Ci wystarczy jeżeli dom nie jest jakoś ponadstandartowo zimny.
A w każdym razie mnie z użytkowym poddaszem starcza od paźdz. do ok czerwca (ale przygotowuję ciepłą wodę gazem)
pzdrw

14-12-2002, 14:46
Myślę że instalując kominek i kocioł na LPG przepłacisz w montażu.Ja mam kominek wspomagany promiennikami.Jak palę w kominku to w salonie robi się ciepło i wyłączają się.Jak przestanę palić to jak się oziębi włączają się same.Nie muszę nic sterować,a przy tym mam fajną domową atmosferę,a gdy nie ma czasu to za niewielkie pieniądze grzeją promienniki.Naprawdę super ze sobą to współpracuje.
Pozdrawiam - Pablo

oorbus
15-12-2002, 14:26
pablo,
ale ja chcę mieć co podłogowe wodne, stąd ta kombinacja.

Pablo2
15-12-2002, 15:40
Po każdym tankowaniu trzeba regulować palnik?
Nie słyszałem o tym. A z czym to jest związane? Ja mam ogrzewanie olejowe i żadnych przeglądów mi nie robią i nic o tym nie wpominali (kocioł Viessmann).