PDA

Zobacz pełną wersję : czy pustka 33 cm pomiędzy rigipsem a wełną nie jest za duża?



zgudi
09-09-2005, 21:52
witam
zapedziłem sie dzisiaj z robotą troche za daleko :D
przed wizytą fachowca od płyt gipsowych ----ułożyłem całą wełnę-- nad planowanymi rigipsami syfitowymi na poddaszu...
okazało sie ,że pustka powietrzna po zamontowaniu płyt będzie wynosić ok . 30 cm
dodatkowo mam ocieplone skosy do samej kalenicy 15 cm + 5
ponadto ociepliłem w.w powierzchnię nad płytami
nie wiem czy dobrze to wszystko objaśniłem....
nie chcę psuć całej pracy...
bo mogłem przecież nie bawić sie z rozciaganiem sznurków tylko położyc wełnę na rigipsach od góry(stryszku)
czy przez ta pustkę nie bedzie strat cieplnych?
pozdrawiam Rafał

jareko
09-09-2005, 22:00
zastanow sie chilke a sam sobie odpowiesz
Co ma piernik do wiatraka? :lol: :lol:
Daj tylko paroizolacje a sufil i kilimetr ponizej nie bedzie mial wplywu na cokolwiek

zgudi
09-09-2005, 22:27
bez urazy Jareko ale nie sposób zrozumieć twojego bełkotu :D
dla mnie jest to istotna sprawa dla Ciebie nie
jest to mój pierwszy dom i normalne jest chyba to , że człowiek woli sie zapytać w celu unikniecia błedów , które mozna w pore naprawić ...
z twojej wypowiedzi wynika , że wysokość szczeliny powietrznej nie ma znaczenia,,,
ja uwazam wrecz odwrotnie...
normalne jest to , że ciepło ucieka do góry...
a ceny gazu rosną w zastraszajacym tepie 8)

jareko
09-09-2005, 23:07
pomysl nad moim belkotem :lol:
pkt.1 - cieplo do gory - fakt
pkt.2 - napotyka na rigips - kolejny fakt
pkt.3 - co sie z nim dzieje? ogrzea powietrze ponad rigipsem - fakt
powietrze to sobie krazy w tych33 cm - fakt
pkt.4 - i co dalej? NIc - napotyka paroizolacje tym samym nie zawilgaca nam welny czyniac ja nic nie wartym izolatoremi zatrzymuje sie na niej

a teraz schemat inny -
pkt.1 - identyczny
pkt.2 - identyczny
pkt.3 - brak
pkt.4 - identyczny

Czy teraz belkoczacy Jareko wyjasnil ze ta pustka nie ma nic do rzeczy? :lol:
Gdybys mial ja zamiast 33 = 3 cm to dodatkowo warstwe powietrza bys zamknal i pelnilaby role dodatkowej izolacji :))))

zgudi
09-09-2005, 23:10
tak sobie to kilka razy przeczytałem i doszedłem dom wniosku ,że może troche żle to objaśniłem

jest następujący układ patrząc od góry stryszku

- deski z (szalunków) jako podłoga strychu
- bezposrednio pod deskami wełna 15 cm (isover)
- pustka powietrzna o wys. ok 30 cm
- podwieszone stelaze
- paroizolacja
- rigips

i powtarzam pytanie... czy wysokość tej pustki nie jest za duża?

pozdrawiam budujących i nie tylko

jareko
09-09-2005, 23:15
jednym slowem tak jak odczytalem twoj opis
podtrzymuje wypowiedziane wczesniej slowa
moim zdaniem nie ma znaczenia
z tym tylko ze ja osobiscie paroizolacje dlabym jak najblizej welny a nie na rigipsie

zgudi
09-09-2005, 23:16
jest 24.12
mam po całym dniu lekkie kłopoty z logicznym mysleniem... :P
krótko i zwiężle --- Jareko odpowiedz mi---może być tak duza pustka czy nie? i czy nie spowoduje strat cieplnych ?

pod samą wełna nie mam paroizolacji --będzie ona pod rigipsem :wink:

zgudi
09-09-2005, 23:17
nasze odpowiedzi nałożyły sie na siebie w czasie

pozdrawiam :D

zgudi
09-09-2005, 23:20
a propos --zegar na forum pózni sie o godzinę-- zobacz na czas naszych przemysleń :P

Grzegorz63
09-09-2005, 23:39
...może być tak duza pustka czy nie? i czy nie spowoduje strat cieplnych ?
Nie zgodzę się z jareko ponieważ na pewno wzrośnie koszt ogrzewania. Dlaczego? Wiadomo, że ciepłe powietrze wędruje pod sufit. Jak popatrzysz na byle jaki wykres ilustrujący rozkład temperatur w pomieszczeniu to zauważysz, że np, gdy chcesz uzyskać w pomieszczeniu na wysokości 1,5 metra 20 stopni, to pod sufitem pomieszczenia niższego (np. 2,6 m) będzie temperatura około 25 stopni a pod sufitem pomieszczenia wyższego już o parę stopni wyższa. Ta większa różnica temperatur pomiędzy temperaturą wewnętrzną a zewnętrzną spowoduje większe straty ciepła, czyli wyższy koszt ogrzewania...

zgudi
09-09-2005, 23:47
czyli co zrobic?
zdemontować całe ocieplenie?
czy może spróbować dołozyc dodatkową warstwę 10 cm od spodu (pod niezamontowane jeszcze rigipsy?

jareko
09-09-2005, 23:53
jednak bede sie trzymal swego :) - zwlaszcza ze podwieszanka w polaczeniu z paroizolacja szczelna bedzie i nie bedzie wymiany powietrza miedzy pomieszczeniem a pustka.
A swoja droga jak poddasze masz nieocieplone to ja i tak te 15 cm bym co najmniej o 10 powiekszyl

poczekajmy w takim razie na innych specow - niech rozstrzygna podpierajac sie obliczeniami - ja az tak dobry w te klocki nie jestem ;)

Grzegorz63
09-09-2005, 23:55
Chyba taniej i praktyczniej będzie zdemontować i opuścić ocieplenie tuż nad regipsy. Ja bym tak zrobił.

zgudi
09-09-2005, 23:56
poddasze mam ocieplone 15 do samej kalenicy...
ale sam wiesz takie niepozorne błedy są pózniej trudne do usunięcia...

zgudi
10-09-2005, 06:33
ok
nie wiem jeszcze jak wygląda dokładnie cała konstrukcja podwieszanego sufitu
nie chciałbym demontować załozonej juz warstwy ocieplenia :-?
czy istnieje mozliwość ułożenia dodatkowej warstwy ocieplenia na konstrukcji sufitu podwieszanego od spodu? na tych wiszacych stelażach?
poukładał bym na nich dodatkowe 15 cm wełny i miałbym nastepujacy układ


--deski
-- wełna 15
--pustka 15 cm
--wełna 15
--paroizolacja
--płyty rigips (sufit)
czy takie rozwiązanie miałoby sens? czy jest mozliwe do zrobienia od spodu?
zaznaczam ,że mam juz powybijane deski , dlatego zrezzygnowałbym z demontażu tej górnej warstwy podwieszonej na sznurkach...

Kristoferson
04-01-2011, 12:55
stary wątek, ale dla mnie jak najbarsdziej aktualny:) mam taki sam dylemat!!!

może ktoś odpowiedzieć: dawać tą dodatkową warstwe wełny?

orko
04-01-2011, 13:06
15 cm wełny to żart a nie ocieplenie
tak więc dawać!

Kornacki
04-01-2011, 14:32
30 cm to nie jest tak dużo. Wypełnij ją wełną aby nie było szczelin. 10 czy 15 cm ocieplenia na poddaszu, to żadne ocieplenie i ciepło będzie uciekać.

Kiedyś spec od budowy domu jakiego znalazłem na portalu FAVORE.pl powiedział mi tak,

że warstwa wełny nie powinna być cieńsza niż 18 cm, a z reguły jest to 20-25cm. Najczęściej ocieplenie z wełny mocuje się między krokwiami. Powinna być ułożona na wcisk, aby nigdzie nie było szczelin - nie może jednak być zgnieciona. Ocieplając poddasze użytkowe wełną mineralną należy pamiętać, aby od strony wewnętrznej ułożyć folię paroizolacyjną, a od zewnętrznej - folię wysokoparoprzepuszczalną.