PDA

Zobacz pełną wersję : Jak dobrać grzejniki?



Bonzai
13-09-2005, 06:23
Kochani pomóżcie dobrać grzejniki do pomieszcenia. W moim projekcie mam wykaz grzejników, ale zauważyłem przy nich temp 20 stopni, wydaje mi się że powinienem dać o "numer" większe aby uzyskać temp ok 24 stopni lub wyższą. Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia, słyszałem o jakiś współczynnikach które należy przemnożyć przez metraż pomieszczenia. Te moje podobno są o współczynniku 90 a musi być 120. Ale kompletnie nie mam pojęcia o co chodzi. Pomocy

Przekorek
13-09-2005, 08:38
Po pierwsze - to wielkosc grzejnika zalezy od temperatury zasilania. Im wyzsza temp tym mniejszy grzejnik. Dla grzejnikow oblicza sie moc przy zalozeniu docelowej temperatury pomieszczenia 20stC. Skonsultuj sie z wykonawcą instalacji, lub dostawcą kotła - jaka bedzie maksymalna temperatura zasilania. Dla takiej dobierz grzejniki. Kazdy cennik podaje moc w okreslonej temperaturze i odpowiadający im rozmiar grzejnikow.

I nie przejmuj sie że chcesz 24 stopnie. Dobierz grzejniki na 20 stopni a i tak bedziesz miec zbyt cieplo. Do obliczen mocy, strat i temperatury zaklada sie, że na zewnątrz jest minus 20stC. I to stale - przez caly sezon grzewczy. W praktyce srednia temperatura w sezonie grzewczym jest o dobre 10 stopni wyższa niż to, a takie ekstremalne noce są 3-4 w calej zimie. Więc masz duuuzy zapas mocy i jak sie uprzesz, to 24 stopnie osiągniesz bez problemu. Choc nie wytrzymasz w tej temperaturze dlugo.
Po trzecie - z grubsza licząc w nowobudowanych budynkach zapotrzebowanie na moc wynosi ok 50-70 Wat na 1 mkw powierzchni calkowitej. Jak masz dom 180 mkw to zapotrzebowanie wynosi pomiędzy 9 kW a 12,5 kW przy naprawde ostrym mrozie.