PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie do elektryków - przewód do instalacji



jurand79
13-09-2005, 09:03
Witam,
Postanowiłem zadać pytanie najpierw tu...
Mój dom będzie z drewna, a konkretnie z bala. Wiem, że instalacja elektryczna musi być wykonana w szczególny sposób. Mam zamiar poprowadzić ją w listwach przypodłogowych (Legrand robi kanały przypodłogowe z przykrywką imitującą drewno). Piony będą ciągnięte w rurce w kanale technicznym (obok komina wentylacyjnego), przewody do wyłączników w rurkach pod ościeżnicą drzwi, nadtępnie bal zostanie przewiercony na wskroś i obok drzwi będzie założony wyłącznik. Instalację chcę prowadzić pojedynczymi przewodami (z racji oszczędności miejsca w kanałach kablowych). Prawdopodobnie zrobię ją bezpuszkowo lub z bardzo małą ilością łączeń (np kabel na jednym obwodzie pójdzie od gniazdka do gniazdka).
Trafia mi się okazja wyrwania dużej ilości przewodu (linka grubości 10, 14, 16 AWG) w przykładowej cenie 1,20pln/m (10 AWG). Oto link do specyfikacji:
http://www.hubersuhner.com/products/hs-wire-and-cable/hs-p-es-cab-over/hs-p-es-cab-over-abc/hs-p-es-cab-over-abc-ul3271.htm
Izolacja 600V, temp do 125st C (chwilowe przeciążenie do 250st C), bezhalogenowa, z opóźnioną palnością. Czy taki przewód mogę zastosować w mojej instalacji?

Krzysztoff
13-09-2005, 13:23
Obciążaloność dopuszczalna długotrwale musi być większa niż warość zabezpieczenia obwodu. Będziesz miał wtedy pewność że nic złego sie z przewodem nie stanie. Swoją drogą przewód jednożyłowy jest mało praktyczny do wykoania instalacji. Raczej bym sie zdecydował na tradycyjny Dy3(2)x1,5(2,5). Najlepiej 750V, zwłaszcza przy baardzo rozległej instalacji żeby ograniczyć opływność, ale 600 czy nawet 500 też wystarcz. Najważniejsze są połączenia przewodów, trzeba je wykonać starannie.

jurand79
13-09-2005, 14:18
Raczej bym sie zdecydował na tradycyjny Dy3(2)x1,5(2,5). Najlepiej 750V, zwłaszcza przy baardzo rozległej instalacji żeby ograniczyć opływność, ale 600 czy nawet 500 też wystarcz. Najważniejsze są połączenia przewodów, trzeba je wykonać starannie.

"Tradycyjnego" nie chcę z kilku powodów:
* Wolę przewody pojedyncze z racji doboru kolorów w zależności od potrzeb i przeznaczenia obwodu,
* Pojedyncze zajmują mniej miejsca w kanałach kablowych i rurkach,
* Akurat takie mam okazję atrakcyjnie kupić.

Co do połączeń - ewentualne łączenia (np w miejscu podłączenia oświetlenia) mam zamiar stosować złączki WAGO. Poza tym szystkie końcówki kabli (przy gniazdkach, puszkach, tablicy rozdzielczej) będą zakończone zaciskaną tulejką.

A napięcie podawane na przewodach to napięcie przebicia izolacji a nie wartość związana z "upływnością"... Podałem je, bo wiem, że domy z drewna muszą mieć przewody odpowiedniej klasy i moje pytanie tego właśnie się tyczy. Czy opisane przeze mnie przewody spełniają wymagania stawiane instalacjiom w budownictwie drewnianym? Gdzie mogę znaleść jakąś normę mówiącą o wykonywaniu instalacji w budynkach drewnianych?

miol
13-09-2005, 18:48
Witam
Z tego co wiem to nie ma szczególnych wymagań co do przewodów instalacji w budynku drewnianym, wymagania co do izolacji i obciążalności są takie same jak dla instalacji w budynkach murowanych. Wymagany jest tylko szczególny sposób prowadzenia instalacji czyli przewody muszą być prowadzone w rurkach, peszlach niepalnych i nie mogą się stykać z drewnem. Normy na to nie spotkałem a zalecenia prowadzenia przewodów wynikają z zasady wiedzy technicznej.
Wymagane napięcie znamionowe wynosi 500V czyli Twoje przewody to spełniają chociaż w Polsce głównie stosuje się te na napięcie 750V ze względu właśnie na upływność ponieważ izolacje na niższe napięcia mają gorsze parametry i tym samym większe prądy upływu co przy rozległych instalacjach może prowadzić do niepotrzebnycy zadziałań różnicówek.
Jeżeli wolisz pojedyńcze giętkie przewody to mogą też być zwykłe LgY które też są w różnych kolorach i chyba jednak tańsze od podanych przez Ciebie, chyba że nie, to wtedy brałbym bez wahania te podane w odnośniku bo jakościowo są napewno lepsze (bezhalogenkowe, nietoksyczne) i tylko trzeba zwrócić uwagę na obciążalność bo 14AWG to około 2mm2.

ajkad
23-09-2005, 17:12
miol probuje wyslac ci wiadomosc na priva ale nie jestem pewna czy dochodzi cos sie krzaczy :o
jesli nie odezwij sie prosze na moja skrzynke w sprawie powazek

autora watku przepraszam za prywate :oops: