PDA

Zobacz pełną wersję : Czy ktoś prowadzi w domu usługi - prawo?????



Beata Żakowicz
13-09-2005, 11:15
Zwracam sie z pytaniem , czy ktos z was prowadzi w domu usługi, czy częśc domu przeznaczył na to , czy też wiekszą cześć . Czy występował w związku z tym do urzedu o zmiane sposobu użytkowania. Jakie są konsekwencje, jeśli nie zmieni sie sposobu użytkowania, albo będzie się użytkować na większej powierzchi niż przewiduje plan zagospodarowania????
Moze jest wśrówd was prawnić, chętnie zapłacę za poradę!!!
Pozdrawiam,
Beata

13-09-2005, 22:42
prowadze usługi ...
jesli wogóle odpowiem - to tylko na priw
pytania musza być konkretne
pozdro

rrmi
13-09-2005, 22:55
najlepszym doradca na tym Forum w takich sprawch jest pjotrzu , polecam Ci Beata Jego opinie,mi tez poradzil w podobnym temacie
Generalnie zglaszasz dzialalnosc i dzialasz , ale tez duzo zalezy od rodzaje dzialalnosci , czyli z produkcja latwo Ci nie pojdzie o ile wogole pojdzie , ale z nabijaniem dlugopisow to juz tak , powiedz wiecej jakie masz plany a najlepiej napisz do pjotrzu
Poczytaj Jego porady (jest ich wiele) w tym watku( wlasciwie to w tym dziale) i przekonasz sie , ze dobrze Ci radze

Odnalazlam Twoj problem w innym watku , ja na Twoim miejscu zglosilabym 30% ,a robilabym to co mialabym robic ,
czy cos Ci grozi z tego tytulu ?
Mysle , ze z tym sobie poradzisz :lol: :wink:
Pamietaj tez , ze za prad bedziesz musiala placic inna stawke , niz za czesc mieszkalna .

modulor
14-09-2005, 01:56
Zwracam sie z pytaniem , czy ktos z was prowadzi w domu usługi, czy częśc domu przeznaczył na to , czy też wiekszą cześć . Czy występował w związku z tym do urzedu o zmiane sposobu użytkowania. Jakie są konsekwencje, jeśli nie zmieni sie sposobu użytkowania, albo będzie się użytkować na większej powierzchi niż przewiduje plan zagospodarowania????
Moze jest wśrówd was prawnić, chętnie zapłacę za poradę!!!
Pozdrawiam,
Beata

zgodnie z przepisami jeśli budynek przeznaczony jest jako budynek mieszkalny to 30% pow użytkowej można użytkować na cele usługowe
(co nie zmienia przeznaczenia budynku wg planu miejscowego)
budynek nie staje się budynkiem użyteczności publicznej ... co powoduje inne zaklasyfikowanie pożarwe inne przepisy ewakuacyjne użytkowe bh itp .... czyli korowód
jednakowoż ... prowadząc usługi w lokalu mieszkalny należy przeprowadzić projekt zmiany sposobu użytkowania zqkończony decyzją o pozwoleniu na budowę .. wykonać niezbędne prace adaptacyjne i następnie uzyskać decyzję o zgłoszeniu do użytkowania
wiąże się to z kosztami i czasem i pewnym korowodem papierkowym
jednak jest to nieuniknione aby być papieskim jak sam papier
plan zagospodarowania ... napisałem wyżej niejasno .. regulować MOŻE
te proporcje powierzchniowe .. jeśli nie reguluje stosuje się zapisy ustawy (podane wyżej)
jeszcze jedno ... w procedurze zmiany sposobu użytkowania należy dość precyzyjnie określić przyszłe użytkowanie które będzie związane z odbioramni w różnych instytucjach w tym prawomocnych

Beata Żakowicz
14-09-2005, 09:54
Witam ponownie,
Dzięki za informacje. Wczoraj sie dowiedziałam, ze jesli zglosze zgodnie z przepisami użytkowanie na 30% powierzchni , a będe działać na 70% to w przypadku kontroli PINB grążą mi olbrzymie sankcje: najpierw zamknięcie działlaności do czasu wyjaśniania, wysokie kary pieniężne i inne problemy. W związku z powyższym trochę się tym przeraziłam i chyba zaniecham całkowicie tej działaności w tym akurat domu, bo jest to za duże chyba ryzyko. Chociaż z drugiej strony 50% domów na tej ulicy tak działa , łącznie z kancelarią prawną, która wykorzystuje 100% powierzchni. Ja chyba jednak zakończę na tym etapie.
Dzięki i pozdrawiam,
Beata