PDA

Zobacz pełną wersję : Jesienią czy wiosną wylewać podbeton?



Wciornastek
13-09-2005, 12:34
Może gdzieś już było, ale coś z szukaniem kiepsko. Szybko wyjaśniam w czym rzecz. Chcemy w tym roku zakończyć stan "0" i jest pewien dylemat po wypełnieniu fundamentów piaskiem czy na to lać podbeton teraz czy lepiej poczekać do wiosny?
Mam na myśli wpływ zimy na beton (tego podobno nigdy nie można zabezpiczyć w 100%) i ewentualne osiadanie piachu
Co o tym myślicie, jak radzicie?

jamles
13-09-2005, 12:47
ja zostawiłem piach na zimę a na wiosnę ubijarka i potem beton

areq
13-09-2005, 14:35
To zależy od stopnia zagęszczenia podkładu piaskowego...jeśli był dobrze zagęszczony,to sugeruje jeszcze na jesieni lać podbetony....

remx
13-09-2005, 20:59
Nie wylewaj betonu. Piasek sobie osiądzie - ale raczej po wiosennych deszczach a nie po zimie. Nie ma idealnego zagęszczenia. Zagęszczarką ciężko jest podjechać w rogi ścian. Tam zawsze trochę osiądzie później.
Ja tak mam i tobie radzę to samo. Zagęszczane było jesienią co 10cm (ale zagęszczarka też nie była za mocna). Wiosną miałem dwie dziury ok 10cm głębokie a w kilku miejscach przy ścianie osiadło o ok 1,5cm.

Tak jest bezpieczniej. Wylanie chudziaka to raptem kilka godzin pracy. Nic nie zyskasz wylewając go teraz. Nie masz przymusu aby to robić więc tego nie rób.

Wciornastek
14-09-2005, 07:16
Dzięki za odpowiedzi. Chyba jednak będziemy wylewać podbeton wiosną. Dodatkowo fachowiec w betoniarni powiedział mi że jeśli pozostawi się tak dużą przestrzeń betonu nawet okrytą folią to nie ma siły żeby tam nie dostała się woda, a to najgorsze przy wiosennych przymrozkach zamarzanie i odmarzanie - mikropęknięcia etc. i w rezultacie kruszący się beton.

tczarek
14-09-2005, 07:40
Pozostaw na wiosnę chćby z takiej przyczyny, że podbeton trzeba zabezpieczyć przed mrozami i zimą. A przecież zawsze może zerwać folię, podwiać śnieg itp.
Ponadto leprj grunt się zagęści samoistnie po wiosennych opadach jak pisał przedmówca.