PDA

Zobacz pełną wersję : kocioł węglowy a zamknięta instalacja



Amelka
10-12-2002, 11:09
Czy ktos wie gdzie mogę kupić kocioł węglowy dopuszczony do pracy w instalacji zamkniętej.
Miałem taki kocioł przywieziony z Czech(Dakon)ale niestety nie wytrzymał zbyt długo.Została zamknięta instalacja i +1st C w domu.

cz
10-12-2002, 11:26
Cześć!
Piec taki jest drogi, około 1500 EURO. Jest to piec ze stali tytanowej nie produkowany w Polsce. Jutro podam Ci namiary na firmę, która te piece sprzedaje (Muszę poszperać w czasopismach w domu).
Miałem też problem wyboru pieca i zamykania lub pozostawienia otwartej instalacji. Mój kocioł węglowy ma pracować w układzie zamkniętym. Instalacja jest w trakcie modernizacji, a ja pilnuję żeby fachwcy czegoś nie skwasili.
Pozdrawiam

januszek
10-12-2002, 11:32
myślę że dużo taniej wyjdzie zainstalowanie normalnego pieca i instalacji z wymiennikiem płytowym, instalacja z pieca do wymiennika jest otwarta, a druga ta grzewcza jest zamknięta
myslę że gradziu by Ci to wytłumaczył lepiej on jest fachowcem.

cz
10-12-2002, 12:03
Też chciałem zastosować wymiennik np Vitotrans 100, ale instalatorzy bali się tego rozwiązania (rzadko stosowane w praktyce, nie wiedzieli czy to się sprawdzi) i zaproponowali zamknięcie instalacji.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: cz dnia 2002-12-12 08:15 ]</font>

cz
11-12-2002, 07:33
Cześć!
Kocioł węglowy przystosowany do pracy w układzie zamkniętym (firmy WINDHANGER) można kupić w firmie Cichewicz.
ul. Rzemieślnicza 11, 09-100 Płońsk
(023)662-60-01, 662-69-13
----------------------------
ul. Szermentowskiego 5, 25-405 Kielce
(041)34-31-921, 0 607 306 119
-----------
http://www.cichewicz.com
-----------
Pozdrawiam

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: cz dnia 2002-12-11 08:34 ]</font>

Amelka
11-12-2002, 23:14
Dzięki.Najprawdopodobniej wybiorę się ponownie do Czeskiego
Dakona bo tam kocioł 24KW z dopuszczeniem do układu zamkniętego kosztuje ok.1700 zł.

cz
12-12-2002, 07:29
Cześć Amelka!
Proszę, podaj mi namiary na Dakona. Czy jest firma, która sprowadza ten kocioł? Nie wiem czy mój kocioł się sprawdzi w zmodernizowanej instalacji. Możliwe, że będę szukał takiego, który może pracować w układzie zamkniętym (i jest atrakcyjny cenowo).
Pozdrawiam

inwestor
12-12-2002, 09:47
Z tego co się orientuję to kotły na paliwa stałe nie mogą pracować w instalacji zamknietej. Jest to zabronione przez jakieś przepisy polskie i podobno nawet unijne. Zakaz pracy kotła na paliwo stałe wynika z tego że brak jest możliwości jego natychmiastowego wyłączenia, może się wtedy zagotować w instalacji woda.
Gorąco polecam sprawdzenie certyfikatów wydanych przez polskie instytucje i to nie ksero ale należy zadzwonić do wystawcy certyfikatu (przed zakupem takiego kotła lub wkładu kominkowego). Ja chciałem kupić wkład kominkowy który mi polecał sprzedawca w LEROY zachwalajac, że nadaje się on do instalacji zamkniętej, oczywiście miał on certyfikat. Po dokładniejszym zagłebieniu się w jego instrukcję instalacyjną niestety tylko w j. angielskim znalazłem ostrzeżenie że zabrania się użytkowania wkładu z instalacja zamknietą.
Na mojego nosa to jest jakiś przekręt wyszykowany przez handlowców. Proponuję bardzo dokładnie spradźcie te sprawy przed zakupem.
Pozdrawiam

12-12-2002, 19:41
Normy unijne dopuszczają pracękotłów na paliwo stałe w instalacjach zamkniętych, pod warunkie, że kocioł przystosowany jest do pracy przy cisnieniu 0,2 MPa.

inwestor
12-12-2002, 20:52
Sory Anonim czy mógłbyś podać nieco bliższe dane odnośnie tych norm bo mój zaprzyjaźniony instalator/projektant twierdzi, że obecnie normy w unii i unas wtym względzie są te same.
Przepraszam że tak drążę ten temat ale już prawie bym wyrzucił w błoto ponad 3k zł.
Ponieważ widzę, że jesteś zorientowany w temacie to może wiesz czy tego typu rozwiązanie można stosować w instalacji zamkniętej wykonanej z PP-3.
Z góry dzięki za info.

sanipro
13-12-2002, 07:41
Zajrzyj do innego wątku, gdzie już ten temat omawialiśmy http://fabrika.pl/bb/viewtopic.php?topic=4917&forum=37

inwestor
13-12-2002, 07:56
Wielkie dzięki za info.

13-12-2002, 21:02
Wiem, że Eko Vimar rozpoczął starania o uzyskanie UDT dla kotła ORLAN (zgazowania drewna) na dopuszczenie do pracy w instalacjach zamkniętych. Ten kocioł może pracować przy 0,2 Mpa spełnia także inne wymagania, np. jest sterowany elektronicznie, a momencie zaniku zasilania proces spalania w zasadzie jest przerywany. Jeżeli dodamy do tego pojemnościowy podgrzewacz wody, który może przejąć nadwyżkę ciepła i stanowićswego rodzaju zabezpieczenie to taki zestaw wydaje sięnaprawdę bezpieczny. Jeśli chodzi o materiał na instalacje to mimo wszystko wybrałbym miedź.
Mój instalator chciał mi wcisnąć kocioł gazowy (bo takie sprzedaje). Ja jednak uparłem się na Orlana (mam bezpłatne źródło odpadów drzewnych). Od niego wiem, że układ jak powyżej uzupełniony o zawór czterodrogowy, i dobrą grupę bezpieczeństwa jest bezpieczny.
Podobno nasze firmy produkujące kotły na paliwo stałe nie zabiegają wcale o dopuszczenie do stosowania w instalacjach zamkniętych ze względu na ogromne koszty. Czekająna Unię Europejską w której podobno jedynym warunkiem jest właśnie ciśnienie 0,2 MPa. Jeżeli kocioł będzie do niego przystosowany to automatycznie, bez żadnych certyfikatów i dopuszczeń może być stosowany w instalacjach zamkniętych.
T.

Amelka
14-12-2002, 11:08
http://www.dakon.cz/to jest strona Dakona.20kW kocioł kosztuje 18544koron.Max.ciśnienie robocze 4 bar.W układzie zamkniętym wpięty jest zawór bezpieczeństwa 3 bar i taka instalacja(miedziana z twardym lutem)pracowała i wytrzymała nawet 100st.C na kotle(bo i tak się zdażyło)

14-12-2002, 14:54
Czyli jednak można spokojnie spać mając taką instalację.
Amelka ! Twój ostatni post utwierdził mnie w decyzji. Też będę miał zamkniętą instalację. Dziękuję.
T.

cz
16-12-2002, 09:30
Cześć!
Dziękuję za namiary na Dakona.
Pozdrawiam.