PDA

Zobacz pełną wersję : strop z p?yt kana?owych



hermisz
10-12-2002, 15:33
Witam forumowiczów. Jestem na etapie projektowania domu - chcę go wykonać z betonu komórkowego o grubości 24 cm i ocieplenie 12 cm. Strop chcę wykonać z płyt srpopwych kanałowych. I tu mam pewne wątpliwości - czy ściana o tej grubości wystarczy, czy te 12 cm, które zostanie na wieniec to nie za mało. Chciałbym poznać opinie tych, którzy zastosowali taki strop. Z wstępnych kalkulacji wynika, że jest to najtańszy i najszybszy sposób wykonania stropu. Prosze o opinie.

Roose
11-12-2002, 07:51
Takie same warunki jak u Ciebie - rozważałem strop z płyt kanałowych.
Kosztowo wychodzi to samo, bądź nawet drożej strop monolityczny wylewany. Masa desek i długi czas deskowania; za to masz monolit, oczywiście chudszy niż płyta / 20 cm / i nigdy nie powstaną rysy jak na złaczach płyt.
Teraz o prefabrykatach :
- grubsze,
- dźwig i wyspecjalizowana ekipa do ułożenia / grubości ściany starczy /
- tak czy owak wylewek nie unikniesz /kominy,schody, miejsca gdzie zabraknie płyty - idealnie nie dobierzesz wymiarami/
- szybka robota, pod warunkiem, że masz idealnie wypoziomowaną poduszkę betonową na ścianie,
- mogą pokazać się rysy w miejscach połaczeń.
To chyba tyle - ja jednak wylałem monolit - miesiąc deskowania / 2 ludzi/ 3 godz zalewania i kupa desek

11-12-2002, 11:01
Dużo ludzi kladzie płyty kanałowe bo szybko ale wcale nie tanio.
Później robią sufity podwieszane aby ukryć tam jakieś instalacje i ewentualne rysy ,które są nieuniknione przy płytach.Jezeli chodzi o strop monolityczny ,to uważamże ma same zalety .
Mianowicie:
-spina cały budynek tj.strop,wieńce,podciągi,nadproża
ewentualne słupy nośne (uwaga aby to było spełnione wszystkie elementy muszą być wylewane jednocześnie betonem z wytwórni).
-grubość stropu od 10-16 cm plus podłoga na piętrze.
-duża akumulacja co jest ważne wtedy gdy ściany nośne są wykonane z materiału o małej akumulacyjności.
-brak uginania się pod dużymi obciążeniami i brak zarysowań jeżeli został wykonany zgodnie z dobrym projektem.
Wszystko to dotyczy się budynku z użytkowym poddaszem ,jeżeli chodzi o parterowy to wystarczy lekka konstrukcja drewniana .
Takie są moje spostrzeżenia ,jeżeli ktoś zna jakieś wady chętnie bym je poznał .
Pozdrawiam!

Roose
11-12-2002, 13:44
No to jesteśmy zgodni, ale cenowo monolit jednak wychodzi drożej - wiekszy nakład robocizny / a ja robiłem sam z ojcem, więc ile przyszło by zapłacić brygadzie / w kalkulacji uwzględniałem wszystko.