PDA

Zobacz pełną wersję : Właściwa droga!!!!!!!



zaga
14-09-2005, 16:36
Czy istnieją jakieś przepisy regulujace odległość drogi gminnej - na wsi od granicy posesji. Buduję dom na wsi i obecnie są prowadzone pracy przy wykonaniu drogi , chodzą słuch ,że ma być utwardzona bądź asfaltowa. Trochę się zdziwiłam kiedy zobaczyłam ,że "spych" spycha ziemię tuż przy moim płocie ( na razie prowizorycznym płocie ) który jest caly jest w ziemi. Czy to tak ma być ?Czy są jakieś normy?, Czy co gmina to własne przepisy?Jak to jest?Pozdrawiam! Agata

woreczek
22-09-2005, 21:43
droga może być tam gdzie przewiduje to plan zagospodarowania
zazwyczaj są to drogi klasy L lub D. Minimalny pas terenu w planie zagospodarowania może mieć szerokość odpowiednio "L"-12m "D"-10m i może zawierać również cześć Twojej działki.

kedod
26-09-2005, 22:44
A to ciekawe co piszesz. Na jakiej podstawie droga ma miec 10 lub 12 m. U mnie jest droga gminna, ktora ma w planach 3 i 5 m. Jak moze w skald pasa drogowego wchodzic dzialka prywatna?

woreczek
27-09-2005, 07:25
R.M.I. - warunki techniczne jakim powinny odpowaidać drogi publiczne i ich usytuowanie z 2 marca 1999r. - chyba bo pisze z pamięci
to o czym pisze to zarezerwowany pas pod drogę w którym nie można budować. Te szerokości korytarzy są minimalne i należy je zwiększyć, jeżeli np. planowana droga jest na terenie wymagającym wykonania nasypów rowów itp. podane w planach zagospodarowania gmin.
Zauważ że pisze o innym terminie i takie było pytanie.
Pas drogowy - to jest obecnie wyznaczony liniami granicznymi teren , w którym znajduje się droga. Nie analizowałem jeszcze orzeczeń sądu, bo nie szukałem, ale wydaje mi się że linie graniczne - a ustawa nie precyzuje co to jest - to mogą być linie rozgraniczające podane w planach zagospodarowania. Poza tym nie nalezy utożsamiać linii granicznych - z granicą własności działek. Jeżeli by tak było, raczej użyto by odmiennego terminu. Taka definicja pasa drogowego obowiązuje od 2003r. Nalezy poczekać więc na orzeczenia sądu.

ania
27-09-2005, 09:44
A to ciekawe co piszesz. Na jakiej podstawie droga ma miec 10 lub 12 m. U mnie jest droga gminna, ktora ma w planach 3 i 5 m. Jak moze w skald pasa drogowego wchodzic dzialka prywatna?

Na podstawie przepisów prawa, które mają pierwszeństwo przed prawem własności.
Spokojnie, zapłacą ci za zabrany grunt, jeśli do tego dojdzie...

kroyena
27-09-2005, 10:00
Tylko sięnie zdziw, jak zobaczysz ile tobie oddadzą, i z jakim współczynnikiem inflacji i jakie wtedy będziesz miała okulary. Maojej rodzicielce uzyskanie takiego zwrotu zajęłó kilkanaście lat, a miasto niby cywilizowane.

kedod
27-09-2005, 21:18
no wlasnie.... pas drogowy....slup z pradem do ktorego mam sie podlaczyc stoi na polu gospodarza 6,5 m od brzegu fizycznego drogi, a ten nie zgadza sie na wejscie na "swoje "pole dla ZE. Jak to sie ma do tej definicji i wyzszosci przepisow nad prawem wlasnsci? Caly czas mam na mysli droge gminna na terenie wiejskim a nie w miescie.

woreczek
28-09-2005, 01:08
To się ma nijak. Przewody nN to nic innego jak urządzenie lub sieć obca dla drogi. Warunki wspominają tylko, że na obszrach zabudowanych czy zurbanizowanych (niechce mi się szukać) można umieszczać takowe urządzenia za zezwoleniem zarządcy drogi, jedynie w szczególnie uzusadnionych przypadkach. Takimi przypadkami mogą być np. bliska zabudowa, która uniemożliiwa budowę linii w normowych odległościach.

Przepisy ustawy mówią o drodze tj. jezdniach, chodnikach, rowach, itp natomiast słupy już nie obchodzą drogowców, z wyjątkiem oświetlenia ulicznego, ale te się lokalizuje na innych zasadach

Sieć w twojej miejscowośći jak piszesz na obszrze wiejskim zbudowano po prostu z zachowanim przepisu art. 43 ust 1 lp.3 lit c ustawu o drogach publ. tak jak ksiązka pisze