PDA

Zobacz pełną wersję : Stawianie więźby przy -12st



10-12-2002, 16:09
Szukam odpowiedzi czy przy obecnie panujących mrozach (-12 C) warto rozpocząć stawianie więźby. Czy na wiosnę nie będę miał z nią problemów?
pozdrawiam

Marc
10-12-2002, 16:20
Hej,

Właśnie stawiam więźbę. Cieśla powiedział mi, że nie powinno być problemu, drewno mam suche. Mówił mi, że stawiał już jeden dach w takich warukach i nie było problemu. Mój znajomy w ubiegłym roku stawiał dach w ujemnych temperaturach. Na wiosnę musiał trochę podokręcać śruby, ale twierdzi, że to tylko dlatego, że drewno było mokre.

Pzdr

10-12-2002, 16:30
Dzieki, Ja mam również wilgotną więźbę.

Marc
10-12-2002, 16:38
Nie ma żadnego problemu. Po prostu po jakimś czasie (jak wyschnie) będzie trzeba sprawdzić czy się śruby nie poluzowały. A domek kolegi stoi i ma bardzo ładny dach. Przeszedł już niejedną wichurę i nic się nie dzieje.

Chodziło mi raczej o to, czy można więźbę stawiać w czasie mrozów. Cieśla mówił, że jak drewno jest wilgotne to na mrozie robi się twarde i trudno je obrabiać. Jest to oczywiście do przeskoczenia i solidna ekipa powinna wykonać porządny dach na mrozie bez problemów tylko zajmie jej to więcej czasu i energii.

Pzdr

Robert_Myslowice
10-12-2002, 16:48
Stawiałem dach równo rok temu w podobnych temperaturach. Jedynym mankamentem była potrzeba cieplejszego ubierania się :wink:
Poza tym wszystko ok, dach stoi obciążony w tym roku jeszcze dachówką i nic się nie dzieje.
Robert

Vardamir
10-12-2002, 16:52
ja stawilem wiezbe latem tego roku sadze ze stawianie wiezby w takich warunkach niesie za soba pewne niebezpieczenistwo ... slizko i takie tam a jak by nie patrzec sa to prace na wysokosci ... ale to jest moje zdanie ... poza tym jak postawisz wiezbe to i musisz od razu przykryc ... bo tak nie ma sesu zostawic ...lepiej wcale nie robic i poczekac na wiosne ...

jesion
10-12-2002, 17:02
u mnie tez bylo stawiane zima, choc nie przy takich mrozach jak obecnie, ale mysle ze jesli ekipa nie protestuje to nie ma przeciwskazan. wiosna mozna wowczas spokojnie isc z dalszymi pracami.

misza
10-12-2002, 19:16
U mnie też właśnie cieśla stawia więźbę. Nie ma problemu, dopóki nie popada śnieg albo deszcz. Mróz nie przeszkadza, raczej to, że dzień jest krótki, i mniej czasu na robotę. Potem rzeczywiście trzeba więźbę przykryc, bo nie można jej tak zostawiać. Czyli deskowanie albo dachówka zaraz po.

10-12-2002, 19:32
Zaraz po więźbie zamierzam położyć dachówkę, nie chciałbym odkładać tego na wiosne bo wtedy ekipy mają inne roboty i wszystko mogłoby przeciągnąć się.Dzieki za rady, podobno padający śnieg nie przeszkadza robieniu więźby co innego deszcz, ale przy -10C ...
pozdrawiam

11-12-2002, 13:36
Piszę z Podhala. Mróz nie przeszkadza w żadnym wypadku przy więźbie.

Ivonesca
12-12-2002, 09:11
u mnie też kończą teraz więźbę (trzeba szykować się do wiechy :wink:) i mają zamiar kłasć dachówkę

Tomaszos
12-12-2002, 13:09
Uwarzaj przy kładzeniu foli paroprzepuszczalnej. W tych temperaturach staje się krucha. Lecz to przy odpowiednim montarzu i delikatności :smile: może się udać PZDR

Maco
12-12-2002, 14:16
U mnie sąsiad stawia właśnie więźbę. Na prosty rozum, to nawet mróz lepszy niż deszcz, bo wilgoć nie wsiąka w drewno...

loniu
13-12-2002, 12:07
U mnie rowniz stawiaja wiezbe a zaraz potem bedzie ukladana dachowka. Problem jest gdy na drewno spadnie marznacy deszcz wtedy belki pokryte sa lodem - to troche utrudnia.

Pacul
13-12-2002, 12:36
Mróz nie ma złego wpływu na drewno. Gorzej z ludźmi-jakość ich pracy może się zdecydowanie pogorszyć w takich warunkach.