PDA

Zobacz pełną wersję : Do użytkowników zmywarek....



Sonika
15-09-2005, 06:53
Mam dwa pytania do użytkowników zmywarek.

Sprzedawca mówił mi, że większość dodatkowych funkcju to niepotrzebne bajery, które nic nie wnoszą, a płaci się więcej pieniędzy za rzeczy z których się potem i tak nie korzysta.

W sklepie starano się nas przekonać, że np. z myciem kryształów to tylko taki chwyt reklamowy, bo szkłu szkodzi chemia i bez znaczenia jest posiadanie takiego programu lub nie.
Albo coś się nadaje do mycia w zmywarce albo się nie nadaje.

Jak to właściwie z tym jest?

A drugi problem - czy jeśli zmywarka ma 65 stopni, a nie 70, to czy też umyje garnki i patelnie? Sprzedawca zapewnia, że tak, ale może tylko chce sprzedać.

Napiszcie proszę, bo już mam kompletny mętlik w głowie.

SławekD-żonka
15-09-2005, 07:36
My ze wszystkich programów używamy 2: standardowy i do mycia jednego kosza - i tyle. Kryształy ładujemy z innymi naczyniami, po kilku latach nadal żyja i mają się dobrze. Patelni i garnków nie myjemy w zmywarce, bo sól zaczęła się do nich dobierać :-?

aspidisca
15-09-2005, 07:48
Sprzedawcy chyba rzeczywiście zmywają naczynia w rękach.

Podzielę się własnymi doświadczeniami. Mam zmywarkę średniej klasy, zmywa świetnie nawet na tych krótkich programach. Pod warunkiem że ma dosypaną sól Calgonit lub Brevix i takież kostki. Uważam że stopień zmywania zależy bardziej od zastosowanych detergentów niż buzerów technicznych.
Moja zmywarka -wcale nie z najwyższej pólki- skutecznie myje patelnie z tłuszczu w 50st. w najkrótszym programie. Zwykłe garnki emaliowane też.

Tylko z jednym sobie nie daje rady. Z garnkami ze stali nierdzewnej po bulionach, rosołach i wywarach mięsnych. Wyjmuję wtedy garnki ze zmywarki całe oblepione zaschniętym białkiem mięsnym. Muszę je domywać w rękach.

Czyli reasumując: Tluszcze zmywają się świetnie, białka przywierają do stali. Przypuszczam że tworzą się jakieś wiązania chemiczne między białkiem a stalą (metaloproteiny :wink: ).

Co do kryształów to nie wiem bo nie posiadam, ale zmywarkę polecam!!!

Moja ma taki przydatny bardzo bajer - przesuwanie startu cyklu zmywania o 3 lub 6 lub 9 godzin. I nastawiam zmywanie wtedy kiedy prąd jest tańszy, na drugiej taryfie. Najczęściej w nocy. Zamykam drzwi od kuchni ( bo zmywarka nieźle hałasuje) i idę spać.

monig
15-09-2005, 08:18
Zmywarka jest po to aby także umyć w niej garnki.
Nie wiem z jakiego powodu ale jeśli moje garnki nie zostaną opłukane wodą i trochę postoją to w temp. 60 stopni nie domywają się dotyczy to także noży. Tak jest od początku. Wydaje mi się że to przez niższą temperaturę mycia. Sama żałuję że nie wzięłam programu 70 st. Posiadam dużo tzw. bajerów, z których niekorzystam (zajmują miejsce w szafkach). Używam mycie wstępne, najwyższy w zmywarce program 60 lub 65 stopni, wyjmowany górny kosz, koszyk na sztućce.
Moja zmywarka jest bardzo cicha (to specjalna w niej opcja) i jak myje to nie wiem, że "chodzi".

Sonika
15-09-2005, 08:36
Cieszę się, że w sumie potwierdzacie to co mówił sprzedawca.

Zmywarka, którą on mi poleca to:

SIEMENS SE 64E330 EU

Zmywarka do zabudowy w pełni zintegrowana, 4 programy (normalny 65oC, eco 50oC, szybki 35oC, mycie wstępne), 3 temperatury, dane eksploatacyjne w programie referencyjnym eco 50oC (zużycie energii 1,05 kWh, zużycie wody 14l), głośność 52 dB (re1pW) 40 db (A), technika naprzemiennego mycia, elektroniczna regeneracja, przepływowy ogrzewacz wody, samoczyszczący system filtrów, wskaśnik LED zakończenia programu, sygnał akustyczny informujący o zakończeniu programu, wskaśnik braku soli na panelu, wskaśnik braku nabłyszczacza na panelu, regulacja wysokości górnego kosza, uchwyt do mycia długich noży, aquaStop, efektywność energetyczna A, efektywność zmywania A, efektywność suszenia A, 2 lata gwarancji


Kosztuje ok. 2000zł.

Czyli myje w 65 stopniach, to może i z garnkami sobie poradzi.

A co lepsze - panel schowany czy na wierzchu? Za ten na wierzchu trzeba dopłacić 300zł.

mdzalewscy
15-09-2005, 08:48
Czyli myje w 65 stopniach, to może i z garnkami sobie poradzi.
błędne rozumowanie iż detergenty lepiej myją w 65%, ale co tam

Sonika
15-09-2005, 08:51
Czyli myje w 65 stopniach, to może i z garnkami sobie poradzi.
błędne rozumowanie iż detergenty lepiej myją w 65%, ale co tam

czyli temp. nie jest ważna?

mdzalewscy
15-09-2005, 09:06
detergenty akurat najlepiej się rozupszczają w niższej temperaturze. Wracając do tematu faktycznie jak ktoś nie ma w domu porcelany i kryształów, ceramiki zdobionej i artystycznej to program bezużyteczny. Ja mam różne talerze ze zdobieniami, stare kryształy, porcelane artystyczną...

BK
15-09-2005, 09:10
Temperatura jest jak najbardziej istotna. Kiedy wybieraliśmy, tez się zastanawiałam, i powiedziano mi że dopiero przy 70 st usuwane są pewne osady białkowe które nie są niszczone w niższej temperaturze. Ma to znaczenie też jeśli np. w zmywarce myjesz butelki niemowlęce czy naczynia dla dzieci - temperatura zapewnia higienę. Np. salmonella ginie już w ok 65-70, na zdrowy rozum, jeśli nie ma dużej różnicy w cenie, warto dołożyć, bo te parę stopni to jest konkretny parametr. Weź z 70 st. Ważna jest funkcja 6 zmysł, krótkie mycie, funkcja eko - użwam jak najbardziej, opcja połowy wsadu - w sumie to pozwala zaoszczędzić jakieś śladowe ilości wody i prądu, więc nie wiem czy faktycznie jest potrzebna. Ale w mojej jest, dość często korzystamy.

mdzalewscy
15-09-2005, 09:37
Ważna jest funkcja 6 zmysł, a skąd w SIEMENS wziąść 6 zmysł ? przecież 6 zmysł to najwieksze oszustwo Whirpoola zaraz po akcjach Orlenu i każda nowocześniejsza zmywarka, pralka, lodówka ma ten 6 zmysł, tylko inaczej to nazywa

Oczywiście iż temperatura jest ważna, ale w określony temperaturach detergent jest najbardziej skuteczny tak jak proszek do prania, nie 90 stopni, a około 40 stopni dają najlepsze efekty, KB nie puszczał bym w świat propagande salmonelli, bo 99% gospodarstw myje naczynia ręcznie i salmonella, nie jest groźna, bo to bary stołowki w żywności nam ją serwują, bo inaczej idąc Twoim tokiem myślenia, to po zagotowaniu wody to całkiem było by na cacy, tylko ze stanem naczyniami i ile prądu to zużyje

Zmywarka nie musi mieć miec dużo programów, ja uważam i dobrze, aby był delikatny, normalny i intensywny. Ja piję whisky w krysztale, na imprezkach też podawam whisky w krysztale i musze mieć program do mycia kryształów....

BK
15-09-2005, 10:15
Zadzwoń do sanepidu - salmonella ginie w temperaturze 65-70 (przy 65 wolniej, przy wyższej szybciej) a to że gospodarstwach domowych nie strujesz się salmonellą to nieprawda - po prostu jak się strujesz u cioci na imieninach to nikt próbek do sanepidu nie zanosi i tyle, nie robisz hałasu że to salmonella albo inne paskudztwo tylko dogorywasz w domowych pieleszach. Ja uważam że im wyższa temperatura tym bardziej higienicznie - jeśli masz do mycia np. naczynia dziecięce. Ja z kolei uważam że zmywarka musi mieć dużo programów - ja ich wszystkich używam. program do szkła, program eko, program podstawowy 50-60 st i program 70 stopni - tutaj gary są idealnie czyste, a kubki dziecięce (takie z dziubem) są idealnie domyte, mnie to przekonuje. Mam jeszcze w zmywarce coś co nazywa się 50 stopni 30 minut - też czasami używam.
Dlatego jestem zdania że warto troche dołożyć i mieć te dodatkowe opcje.

SławekD-żonka
15-09-2005, 10:27
A co lepsze - panel schowany czy na wierzchu? Za ten na wierzchu trzeba dopłacić 300zł.
Dla mnie lepszy jest na wierzchu, bo widac co się dzieje, tzn ile jeszcze czasu zostało - o ile jest taka możliwość :roll:
Teściowa ma schowany, a zmywarka bardzo cicho sygnalizuje koniec pracy i czasem można się lekko zakręcić [czytaj zakręcić http://www.wpk.p.lodz.pl/~jsuch/emots/3/pijacy.gif :wink: ] i otworzyć w trakcie mycia :roll:

JoShi
15-09-2005, 10:38
Mam dwa pytania do użytkowników zmywarek.

Sprzedawca mówił mi, że większość dodatkowych funkcju to niepotrzebne bajery, które nic nie wnoszą, a płaci się więcej pieniędzy za rzeczy z których się potem i tak nie korzysta.


Odpowiem ci tak. Mam 65 stopni a nie 70 i moze raz wogole korzystalam z tej opcji. Wiekszosc i tak zmywam w programie eco. Sklanki kieliszki, garnki patelnie jak leci.. W dodatku zwyklym proszkiem do zmywarek i ze zwyklym nablyszczaczem. Moim zdaniem albo cos sie nadaje do mycia w zmywarce albo nie.

JoShi
15-09-2005, 10:41
Cieszę się, że w sumie potwierdzacie to co mówił sprzedawca.

Zmywarka, którą on mi poleca to:

SIEMENS SE 64E330 EU

Ooooo... To taka jak ja mam.... Bardzo jestem zadowolona...

andy33
15-09-2005, 11:31
Witam!
Tez mam siemensa od 4 lat wydaje mi sie że to jedna z lepszych zmywarek zaraz po boschu.Najczesciej naczynia myje na programie auto w temp 55-65 C i wszystko ładnie sie domywa.Panel jak najbardziej widoczny z frontu.

swbeata
15-09-2005, 12:58
Też od niedawna jestem użytkownikiem zmywarki, zazwyczaj używam programów najkrótszych. Mam program skrócony (trwa 45 min temp. 45 st.C) i to właśnie jego najczęściej używam i nie mam żadnych zastrzeżeń sporadycznie muszę coś tam domyć. Zmywarki używam co 3 dzień (naczynia po wybrudzeniu wkładam do zmywarki nie spłukuję usuwam jedynie resztki pokarmu i tak sobie czekają na umycie). Drugim używanym przeze mnie programem jest program eco (temp. 50-55 st.C, trwa 1,5godz.). Innych programów jeszcze nie używałam i chyba nie będę używać. Jedyne czego żałuję to tego że nie mam opcji "pół wsadu" (czy jak tam się ona nazywa). Mam Boscha. Jest bardzo cicha.
Pozdrowienia.

Sonika
15-09-2005, 14:21
Dzięki serdeczne za opinie.

Czyli potwierdzacie to co mówił sprzedawca:
- szkoda pieniędzy za dodatkowe bajery, z którcyh się i tak nie korzysta

- albo coś się nadaje do mycia w zmywarce albo nie

Joshi,
ta "nasza' zmywarka ma 1/2 wsadu, prawda?
i domywa garnki, prawda?

Sonika
15-09-2005, 14:24
A co lepsze - panel schowany czy na wierzchu? Za ten na wierzchu trzeba dopłacić 300zł.
Dla mnie lepszy jest na wierzchu, bo widac co się dzieje, tzn ile jeszcze czasu zostało - o ile jest taka możliwość :roll:
Teściowa ma schowany, a zmywarka bardzo cicho sygnalizuje koniec pracy i czasem można się lekko zakręcić [czytaj zakręcić http://www.wpk.p.lodz.pl/~jsuch/emots/3/pijacy.gif :wink: ] i otworzyć w trakcie mycia :roll:


i co się wtedy dzieje? woda wypływa na kuchnię :o ?

JoShi
15-09-2005, 14:40
Joshi,
ta "nasza' zmywarka ma 1/2 wsadu, prawda?
Nie, ale ja i tak nie widze problemu, bo mam ja z reguly zaladowana na maxa...



i domywa garnki, prawda?
Pewnie ze domywa. Oczywiscie jak jest cos przypalone to wstepnie odmaczam, bo tego to zadna zmywarka by nie wziela. No i jak to ze zmywarkami bywa, trzeba dobrze ustawiac, zeby wszystko bylo domyte.

pawel_l
15-09-2005, 15:08
Mam Siemensa jakiś średni model (<2000). Tak naprawdę używam tylko programu eko (do garów też), w ciągu roku może z 10 razy był jakiś inny program.
Ale najważniejsze:
- jedynym istotnym parametrem soli jest jej cena - to w końcu TYLKO NaCl (był o tym jakiś wątek). Więc po co kupować za 12 jak można za 6 (a i tak uważam że to paskarska cena - 6 zł za 1,5 kg soli)
- żadnych tabletek - drogie i działają gorzej niż proszek i nabłyszczacz, szczególnie jak jest kiepska woda albo bardzo brudne naczynia. Proszku zawsze można sypnąć więcej lub mniej.
Reasumując: wystarczy jakiś prosty model z 4-5 programami, przydaje się regulacja wysokosci kosza. Wszystko inne to zbędne bajery.

Sonika
15-09-2005, 15:38
Joshi,

a mnie sprzedawca mówił, że jest możliwość mycia tylko górnego lub tylko dolnego kosza :o


a co to jest "technika naprzemiennego mycia"?

JoShi
15-09-2005, 16:13
Joshi,

a mnie sprzedawca mówił, że jest możliwość mycia tylko górnego lub tylko dolnego kosza
To moze ja mam troche inny typ, Sprawdze dokladnie jak bede w domu... Z tym naprzemiennym myciem to nie wiem co to oznacza...

Sonika
15-09-2005, 18:24
i co Joshi sprawdziłaś?

A może ktoś wie, co znaczy "naprzemienne mycie"?

L.aura
15-09-2005, 19:48
nie wiem czy to Ci cos podpowie, ale Siemens ma tzw system EMS:

Energy Management System (EMS)
The Energy Management System (EMS) is designed to get the most efficient use of energy and water via the combination of heat exchanger, hydroSensor and alternating spray technique.

The heat exchanger will utilise the heat produced in the main wash to pre-heat water for the next wash cycle thus saving energy. During the final rinse the heat exchanger comes into play again and exploits temperature changes to leave the dishes hygienically clean.

The hydroSensor system makes use of light sensors to allow components such as the programme sequence, water temperature, programme length and the amount of water used to be adapted to the particular wash. The hydroSensor monitors the degree of soiling in the water after pre-wash cycle and will then set the correct temperature for the main wash. This intelligent sensor will also check if the water is clean enough to use again in the main wash.

Finally, the dishwashers use an alternating spray technique whereby the spray arms alternate between supplying the upper and lower baskets with water.

czyli oszczedza zuzycie wody..

Ew-ka
15-09-2005, 20:01
nie mam Siemensa tylko 3 zmysł i jestem bardzo zadowolona- świeże brudy nastawiam nawet na 30 minutowe mycie przeznaczone dla szkła i jest jak najbardzien ok!!!!!

nie analizuj tak wszystkiego bo dostaniesz "hopla"- kup co Ci pasuje i sie podoba-buziaki :wink: :wink: :wink:

KOCIAK
21-07-2010, 22:52
Witam Wszystkich! Mamy w planie zmianę aranżacji kuchni. Wymiana frontów szafek- na nowe fornirowane oraz oczywiście zmywarka pod zabudowę. Proszę o treściwą poradę na co zwrócić uwagę przy jej zakupie .