PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z CWU - prośba o RADĘ



inż. Mamoń
15-09-2005, 09:02
Mam kociołek jednofunkcyjny i do tego zasobnik. Instalacja jest przygotowana pod cyrkulację CWU, ale na razie nie mam pompy. Nie jest u mnie zbyt komfortowo z ciepłą wodą. Nie dość, że trzeba trochę odczekać na ciepłą to w dodatku jej temperatura się znacznie waha. Włożę rękę i jest ciepła, a za chwilę letnia. Potem znowu ciepła. Najbardziej mnie wkurza, że jak mało odkręcę to ciepłej wody prawie brakuje. Objaw prawie taki jak przy ogrzewaniu wody w sposób przepływowy. Mało odkręce to się nie włączy .... Instalacja nie jest rozległa. Problem występuje w łazience, która jest dokładnie nad kotłownią. Kurcze - co jest grane? Jakie jest wytłumaczenie i co należy zrobić?

inż. Mamoń
16-09-2005, 10:50
Podciągam - czy ktoś może coś podpowiedzieć?

damiang
16-09-2005, 14:13
A jak spuścisz wodę z rur to czy temperatur jest stablina?
Odkręć kran na parę minut i obserwuj czy temperatura się ustali. Jeśli tak, to znaczy że potrzebujesz cyrkulacji, jeśli nie to może jakiś błąd w instalacji. Ja miałem różne cyrki z temperaturą i po długim czasie okazało się że się hydraulik rąbnął i połączył cyrkulację z zimną wodą, która wychładzała zasobnik.
Jaką masz temperaturę na zasobniku? Czy kocioł może grzać wodę cały czas czy masz sterownik wyłączający grzanie cwu w określonych porach?
Zakładam że masz zasobnik sensownej pojemności i nie opróżniasz go jednym kranem w 10 minut.

inż. Mamoń
16-09-2005, 14:26
Zasobnik mam tylko (?) 70 litrów. Zasobnik nie ma wskaźnika temperatury :(


A jak spuścisz wodę z rur to czy temperatur jest stablina?
Odkręć kran na parę minut i obserwuj czy temperatura się ustali. Jeśli tak, to znaczy że potrzebujesz cyrkulacji, jeśli nie to może jakiś błąd w instalacji. Ja miałem różne cyrki z temperaturą i po długim czasie okazało się że się hydraulik rąbnął i połączył cyrkulację z zimną wodą, która wychładzała zasobnik.
Jaką masz temperaturę na zasobniku? Czy kocioł może grzać wodę cały czas czy masz sterownik wyłączający grzanie cwu w określonych porach?
Zakładam że masz zasobnik sensownej pojemności i nie opróżniasz go jednym kranem w 10 minut.

damiang
16-09-2005, 16:59
A na kotle nie da się zobaczyć temperatury? Na moim Vailancie jest to pod d.05 czy jakoś tak.

70l powinno wystarczyć na dobrych parę minut lania.

No i jak się zmienia temperatura w czasie po dłuższym odkręceniu?
Weź termometr, wsadź pod strumień wody i notuj wyniki co 1/2 minuty.
Ręką jest nieobiektywna, człowiek odczuwa wyraźnie zmiany o 1 stopnień albo i mniej.

A na ile masz ustawione grzanie wody na kotle? Ja np. mam 50 stopni.

inż. Mamoń
16-09-2005, 20:21
Hmmm.... hmmmm.....
widzę, że jestem zielony :oops:
Wogóle nie zajrzałem do instrukcji. Jestem dopiero po przeprowadzce i nie wiem gdzie jej szukać. Nie wiem co to jet d.05 i jak to sprawdzić....

1950
17-09-2005, 10:42
mam pytanie,
jeśli masz instalację przystosowaną do cyrkulacji, to rozumiem że masz pętlę cyrkulacyjną,
jeżeli tak i nie masz jeszcze pompy oraz zainstalowanego przed pompą zaworu zwrotnego a podejrzewam, że tak jest,
to w momencie odkręcenia zaworu z ciepłą wodą dopływająca do zasobnika, zimna woda płynie do baterii z drugiej stronu powodując jej ochłodzenie oraz nierównomierny dopływ ciepłej wody z zasobnika.
w tym przypadku musisz na powrocie cyrkulacji do zasobnika założyć zawór zwrotny zgodny z kierunkiem przepływu, czyli strzałka na zaworze musi być skierowana do zasobnika,
przy cyrkulacji potrzeba wymusić krążenie wody tylko w jednym kierunku, jeżeli tak nie jest, tworzy się spinka i do baterii zamiast dopływać tylko ciepła woda, płynie z jednej strony ciepła woda a z drugiej dopływa zimna i tworzy się taka sytuacja jak u Ciebie

inż. Mamoń
17-09-2005, 20:42
1950 - Obwód cyrkulacyjny jest na razie podłączony tylko w pobliżu odbiorników (baterii). Z drugiej strony ta trzecia rura dochodzi w pobliże zasobnika, ale na razie nie jest wcale podłączona tylko zakorkowana ...

pasco
19-09-2005, 08:05
Jak na mój gust, to ta rura od cyrkulacji może "mieszać" (w przenośni i dosłownie). Moja rada - chociaż nie gwarantuję, że dobra - podłącz cyrkulację albo zaślep dodatkową rurę w pobliżu kranu. Jeżeli dobrze rozumiem, może być tak, że płynąca ciepła woda wyciąga z dodatkowej rury zimną wodę, i stąd efekt nierównej temperatury.

Majka
19-09-2005, 08:24
dopóki nie podłączylismy pompy cyrkulacyjnej to różne dziwy działy się z naszą wodą.
Inzynierze pora zainwestować w grudfossa :wink:

Grzes z Krakowa
19-09-2005, 08:33
Wyciaganie zimnej wody z zaslepionej rurki jest wg mnie zupelnie nieprawdopodobne. bo niby co mialoby zostac w takiej rurce próżnia???
po drugie gdyby juz nawet taka sytuacja miala miejsce to przeciez wody w tej rurce nie jest znow ze 100 litrow tylko 1-2 litry i szybko ta zimna by wyleciala po czym bylaby juz ustabilizowana sytuacja.
Ja w tej chwili mam tak samo ze przewod cyrkulacyjny jest zaslepiony przed piecem jak narazie nie podlaczylem cyrkulacji i chyba jej nie podlacze bo nie jest potrzebna. U mnie takiej sytuacji nie ma.
Wydaje mi sie ze problem jest w zasobniku. moze zle zostal podlaczony np woda z kotla podlaczona jest do wlotu zimnej wody w zasobniku.???

Mamon jak chcesz sprawdzic jaka jest temp w zbiorniku to rownoczesnie naciskasz + i - trzymasz chwile a nastepnie + lub - przechodzisz to odpowiedniego kodu np 05 i odczytujesz wartosci np temp wody w zasobniku lub temp powrotu lub zasilania w CO itp
Niestety do kodow musisz miec instrukcjie inaczej ani rusz (moze ja sciagnij sobie ze strony vaillanta lub zadzwon do nich zeby ci wyslali)