PDA

Zobacz pełną wersję : Hej kominkowcy jak tam z ciepełkiem w obecne mrozy?



sig
10-12-2002, 22:47
Witam wszystkich użytkowników kominków!
Ciekaw jestem jak Wasze wkłady radzą sobie przy temp.-10st.C
Czy zdają egzamin jak ogrzewanie domu?

18-12-2002, 23:28
ok

19-12-2002, 06:44
warunek podstawowy to palić przesuszonym drewnem, wtedy jest ok.

araman
19-12-2002, 07:57
A jak często trzeba podkładać do kominka?

paj^
19-12-2002, 08:24
na wsi w bacowce mamy kominek, wpolczynnik przenikania jest okolo 2,5, a wiec wszystkie normy przekroczone:smile: , gdy sie pali drugi dzien i dom sie troche nagrzeje to podkladamy raz na 6-8 h, kominek produkcji francuskiej, jeden z najtanszych

PanRopuch
20-12-2002, 10:53
Zrobilem eksperyment w najwieksze mrozy i przez kilka dni palilem tylko kominkiem. Mamy najtanszy wklad francuski (castorama, cena ok. 1100 zl 2 lata temu). Dom nieduzy, lecz z poczatku lat osiemdziesiatych i nieocieplony, natomiast wiekszosc okien wymieniona (teraz sokolka). Dokladalem co 4-5 godzin, drewno niespelna dwuletnie, brzoza (na poczatku palilem trzyletnia brzoza, moc byla jeszcze wieksza - balem sie nawet, ze przegrzeję sobie wkład). Efekt: ponad 25 stopni w salonie, gdzie usytuowany jest kominek (kominek stoi na srodku), w sypialni na gorze natomiast tylko 20 stopni. Cieplo do sypialni dochodzi poprzez otwarte drzwi na antresoli.
Niestety najgorzej bylo rankiem, gdyz temperatura zmniejszala sie wyraznie, do ok. 20 stopni na dole (niemniej w sypialni, na gorze, i na antresoli nad kominkiem nadal bylo znacznie cieplej).
W dalszym ciagu kominek jest u nas podstawowym zrodlem ciepla, lecz obecnie co 2-3 dni schodze do piwnicy i pale w kotle węglowym. Potem przez 2 dni tylko "podtrzymuję ciepło" kominkiem lub konwektorem elektrycznym.
Nie nalezy przy tym zapominac, ze palenie w kominku jest fatygujące. Bez stalego dokladania dom sie wyziębi. Obecnie zawsze ktores z nas jest w domu, lecz w zeszlym roku bywalismy po ok. 8 godzin poza domem i zdarzało się, że wracalismy do domu o temperaturze 16-17 stopni (po godzinie jednak bylo juz ponad 22 stopnie). Nie chcielismy zostawiac ognia pod naszą nieobecnosc. Szyba szybą, ale jednak "sicher ist sicher".

tomek1950
21-12-2002, 17:32
W święta mam zamiar pojechać do swojego domku na Mazurach. Okolice Giżycka. Ma być - 18 C Mam dwa kominki, jeden otwarty, drugi z wkładem Dovre zbudowany we wrześniu tego roku. Powierzchnia domku 80 m, 100 letni gliniak nie ocieplony (jeszcze) po powrocie opiszę co sie dało osiągnąć. Opał - brzoza z tegorocznych wiatrołomów.

tomek1950
09-01-2003, 01:05
Byłem na Mazurach, przeżyłem, wróciłem. Najgorszy był powrót - bardzo slisko i ani jednej piaskarki na całej trasie.Kominek spisał się na medal. Temperatura na dworze -20 po kilku godzinach intensywnego palenia było ciepławo +8. Rano było cieplej + 14, po dwóch dniach w całym domku było już ok. 20. I można było posiedzieć przy kominku. Pycha!

Czarek C.
09-01-2003, 11:00
Trzeci sezon uzytkowania kominka jako głównego źródła ciepła w domu o powierzchni 130 m2(uzytkowany tylko dół o pow.ok.70m2 ale ogrzewana całość)pierwszy sezon paliłem grabem, wysmienite drewno, obecnie brzozą z ubiegłorocznej ścinki kupioną i pociętą w marcu 2002. Pierwszy sezon dom jest docieplony . Rozprowadzenie ciepła do góry i do łazienki. Dwie sypialnie dogrzewane konwektorami. Prosty dwunastokilowatowy wkład. Temperatura w domu utrzymywana w granicach 23-21 st.C . Bez problemu

agnes
09-01-2003, 11:11
fajnie,że bez problemu,my musimy podkładać i czyścić kominek a to juz jest problem ale narazie nie mamy wyboru,czekamy na gaz,może wiosną ?

Czarek C.
09-01-2003, 13:52
"Bez problemu"oznacza utrzymywanie temperatury zdatnej do mieszkania nawet z małymi dziećmi. Nawt w największe dwudziestokilku stopniowe mrozy (a takich u nas w świętokrzyskim sporo było). Natomiast decydując się na ogrzewanie kominkowe zdawałem sobie sprawę z uciążliwości z przygotowaniem opału, z podkładaniem co 5 godzin opału, z utrzymaniem wkładu i komina ( komin czyszczę trzy razy w sezonie grzewczym) Też mam nadzieję na doprowadzenie gazu, ale potrwa to może jeszcze parę lat.
Pozdrowienia.

andrzej K.
10-01-2003, 11:47
Hej, a ja będę miał gaz, ale zamierzam na maksa wykorzystwać kominek do ogrzania parteru + 2 sypialnie na piętrze. Moja wątpliwość to czy kominek jest w stanie ogrzać parter bez rozprowadzenia ciepła rurami jeśli parter to otwarta przestrzeń kuchnia+jadalnia+hall+kl.schodowa+salon (kominek umieszczony centralnie). Do tego korytarzyk i za nim pokój, łazienka, kotłownia. W sumie ok. 80 m.kw.
Kominem zamierzam poprowadzić rurę na górę i ogrzać również przylegające doń sypialnie.
Pzdr,

Czarek C.
10-01-2003, 12:02
AndrzejK. zastanów się i przemyśl cyrkulację powietrza w domu. U mnie też całe poddasze jest ogrzewane z rozprowadzenia ciepła z kominka. Cały dół tworzy jedną kubaturę poza dwoma sypialniami dogrzewanymi konwektorami jak pisałem (łazienka przylega z tyłu do ściany przy której jest kominek więc mam mała kratkę z wlotem powietrza bezpośrednio z kominka). Kominek umieszczony centralnie a to połaczone "pomieszczenie" kończy się z jednej strony kuchnią a z drugiej klatką schodową na górę czyli cyrkulacja jest od środka w dwóch kierunkach i bez wymuszania obiegu ogrzewana jest całość kubatury. Stosowanie przewodów i wentylatora to już uzaleznianiew się od zasilania, automatyki itp itd czyli problemy i komplikacje a kominek to ma być "cep". Ma działać gdy nic nie działa. No... , pozdr.

ckwadrat
10-01-2003, 12:53
Teee, Czarek C., dlaczego występujesz pod moim imieniem i inicjałem nazwiska? Protestuję! :wink:

sroka
11-01-2003, 18:15
Hej paj^, PanRopuch, tomek1950, Czarek C.

A na ile byście szacowali koszt ogrzania domu +-150 m2 przez cały sezon.
Podajcie, proszę, ilość drewna, rodzaj, skąd je bierzecie, po ile i sumę total.

Rafał

11-01-2003, 21:50
Sroka, popatrz na moją www... W takim stanie, w jakim mam teraz dom to wydałbym chyba majątek na grzanie :wink:. Bazując na ostatnim Muratorze (1/03) i tak zupełnie z grubsza wychodzi ok. 1500-1700. Ale ja z lenistwa i tak nie nastawiam się na grzanie kominkiem. W końcu bezobsługowe grzanie olejem będzie mnie kosztowało powiedzmy ok. drugie tyle. A palić w kominku będę wtedy, gdy będę miał na to ochotę i zawsze też trochę zaoszczędzę.

to ja ckwadrat:smile:

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: opal dnia 2003-01-11 22:51 ]</font>

zibi
11-01-2003, 22:12
Hej Opal dziewczynko .
Twoja strona Się nie otwiera . Zibi

11-01-2003, 22:14
hihihi
bo to ckwadrat pisał
a strona jest u niego :lol:
już zaraz momencik
pozdrawiam!! :smile:

ckwadrat
11-01-2003, 22:14
no to jestem razem ze stroną :lol:

zibi
11-01-2003, 22:21
Dzięki byłem na stronie - super.
Czyje to w końcu jest - C2 czy Opala , i ile to ma m2
Ja będę miał tylko 100m2 Zibi

11-01-2003, 22:31
To jest wspólne (niestety na spółę :wink:)
Bo tworzymy wspólnotę małżeńską. :lol:
Już sami nie wiemy ile to ma.Z naszych ustaleń ma coraz więcej.
"Średnio" jakieś 140 ( po podłodze) bez garażu.
A gdzie Twoje można zobaczyć?

zibi
11-01-2003, 22:39
To już wiecie z innego wątku.
Na wiosnę zaczynam.
Największy problem mam z wyborem systemu ogrzewania .
Projekt wbrałem gotowy MURATOR DOM " NA 102 "
Zibi

paj^
12-01-2003, 11:54
do sroki, wg mnie powinno wystarczyc okolo 10 kubikow sezonowego buka, 1 kubik kosztuje okolo 60-70 PLN, w zaleznosci od tego kto zapyta pierwszy, ja czy sprzedajacy, zawsze staram sie wyczekac az padnie pytanie sasiada, czy nie potrzebuje drewa?:smile:

jpawl
13-01-2003, 11:43
zibi
Ten projekt zakłada ogrzewanie gazowe czyli brak w nim jakiegokolwiek miejsca na np. składowanie oleju czy węgla - wiem bo sam buduję D09A :smile: W pom. gosp. gdzie jest kocioł i ew. osprzęt (zasobnik, sterowniki, naczynie wzbiorcze, pompy) na pewno nie zmieścisz zbiornika z olejem (o węglu już nie wspomnę :smile:. Poza tym kocioł będzie bardzo blisko kuchni i
mogą się tam przedostawać zapaszki z oleju lub pył z węgla/drewna.
Tak więc albo gaz albo prąd jeśli nie chcesz zmieniać projektu.
Przy zmianach (piwnica) można zastanawiać się nad kotłem
olejowym lub węglowym.

zibi
13-01-2003, 13:59
Do jpawl !!
Nareszcie znalazłem kogoś kto buduje D-09 : gdzie , jaki jest
etap . Ja będę budował pod Łodzią . Rozpatruję dwa warianty
ogrzewania :
1. gazowe kocioł Vaillant 12 kW otwarty + zasobnik 150 l +
grzejniki Galant lub Kermi - klasyka
2. ogrzewanie powietrzem - kocioł gazowy kondensacyjny Carrier
+ podgrzewacz pojemnościowy gazowy Richmond
3. wspomaganie cwu - system solarny Paradigma - w obu przypadkach
4. wentylacja w pierwszym przypadku chyba grawitacyjna -
rozpatruję też mech z rekuperacją
5 przy powietrzu już jest wentylacja
6. kominek + DGP - najprawdopodobniej Hajduk
Sciany będę miał z PRTHM + styropian 18 cm.
Dach przerobiłem na krokwiowy aby mieć stryszek - dachówka
ceramiczna Von-Muller , okna mahoniowo-aluminiowe , cokół z
cegły kinkierowej - Sciana fundamentowa trójwarstwowa .
Zibi

tcic
13-01-2003, 14:07
Ja buduje D43. A wlasciwie wybudowalem(POROTHERM 3:cool:.Tez mam zaprojektowany wiszacy kociol gazowy w lazience.
I teraz mam 2 pomysly:
1. wyprowadzic sie z kotlownia i tym majdanem do garazu wolnostojacego obok domu
2. Kominek + DGP + promienniki ciepla.
W obu przypadkach zyskam porzadna lazienke bez "osprzetu".
Chyba wylysieje od tego myslenia....

zibi
13-01-2003, 14:22
Tcic
Ty jedź do Poznania i opisz nam koniecznie jakie wrażenie zrobiły
na Tobie promienniki. Zibi

tcic
13-01-2003, 14:39
Ano. Niechybnie pojade.
I napisze.
I zobaczymy jaki bedzie moral.

13-01-2003, 14:50
hej tcic
Dopuszcza się prowadzenie przewodów gazowych z rur stalowych bez szwu i rur stalowych ze szwem przewodowych, łączonych za pomocą spawania przez jedną kondygnację garażu, znajdującą się bezpośrednio pod kondygnacją nadziemną budynku, pod warunkiem zabezpieczenia tych przewodów przed uszkodzeniem mechanicznym.
Zgodnie z powyrzszym jeżeli chcesz umieścić kocioł gazowy w garażu to musisz go przyspawać.

13-01-2003, 15:12
do tcic
Wyżej to gdzie się dopuszcza a teraz gdzie nie można
§ 281. Instalowanie w garażu studzienek rewizyjnych, urządzeń i przewodów gazowych, z zastrzeżeniem § 164 ust. 6, oraz umieszczanie otworów od palenisk lub otworów rewizyjnych przeznaczonych do czyszczenia kanałów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych, jest zabronione.

Ryszard1
19-01-2003, 13:04
a moze zastosowac promienniki ?
Bedac w ta sobote w Castoramie w Szczecinie widzialem
promienniki. Byly produkcji wloskiej. Sa w ksztalcie bialego panelu z blachy grubosci ok. 10 cm. Przednia scianka miala male otwory, wewnatrz widoczna byla biala plyta. W czasie pracy caly panel jest lekko cieply. Byly na kolkach, ale mozna je powiesic tez na sciane czy suficie. Mialy przelacznik moc i termoregulator. Moce 3 modeli to odpowiednio: 600/800 W - 298zl, 600/1200 - 378 zl i 900/1800 W - 458zl. Roznia sie wielkoscia, najmocniejszy : 95x55x10 cm. Promienniki pojawily sie pierwszy raz, sa narazie drogie, ale maja podobno staniec. Wiec w temacie promiennikow zaczyna sie cos dziac.

Bartt
19-01-2003, 21:23
Czy prakrykom też wyszło 10 m3 drewna na sezon, czy może inne liczby. Gdzie to trzymacie?

tcic
04-02-2003, 11:37
CZAREK C. - napisales, ze rozporwadzasz cieplo z kominka rowniez do lazienki.
Sprawdza Ci sie taki system? Nie przedostaja sie do innych pomieszczen zadne "zapaszki"?
Firma, ktora chce mi robic DGP odradza takie rozwiazanie. Czy w praktyce faktycznie nalezy unikac dobrzewania lazienek?
A moze zalezy to od rodzaju rozprowadzenia (grawitacyjne/wymuszone)?

agnes
04-02-2003, 13:22
Ja mam rozprowadzenie do łazienki i żadnych zapaszków nie czuć ,w ogóle nic nie czuć w całym domu ,czasami tylko palone drzewo ale to jak ktos źle otworzy kasetę

tcic
04-02-2003, 14:02
A nawiew masz pod sufitem (kanaly nad sufitem), czy tez metalowe zatopiopne w posadzce i nadmuch blisko podlogi?
Moze to ma jakies znaczenie przy ogrzewaniau lazienki?
Czy ma ktos doswiadzcenie, ktory ze sposobow jest lepszy?

tcic
04-02-2003, 15:39
Agnes - a twoje rozprowadzenie jest grawitacyjne, czy wymuszone?
Jak u ciebie z umiejscowieniem kratek wylotowych w pokojach i lazience?
Sa pod sufitem, czy nad podloga?

tomash
05-02-2003, 12:29
Agnes, piszesz, że jak ktoś źle otworzy kasetę.Co to znaczy? Mam okropne problemy z okopconymi ścianami i całym kominkim, czy to może być wina złego otwierania? A może drewno jest zbyt "świeże"?W moim domu 60 mkw nie udało mi się uzyskać temperatuy większej niż 17 stopni! Ludzie jak Wy to robicie?

Marek K
05-02-2003, 12:43
Tomash, napisz coś więcej o swoim kominku, to może ktoś ci pomoże!. Przedewszystkim, jaka moc wkładu jak podłączona do komina, jaki komin (przekrój i wys.), doprowadzenie powierza, szczelność okien i drzwi, sposób wentylacji, jakie paliwo stosujesz. Wszystko ma znaczenie. Musisz mieć jakieś duże błędy w konstrukcji, jeżeli nie możesz ogrzać 60 m2.
Marek.

agnes
05-02-2003, 13:38
Rozprowadzanie mam grawitacyjne ale wkład z wentylatorem .Rury w suficie ,wyloty powietrza również.Mój wkład przy drzwiczkach ma regulację ciągu powietrza i jak zapomni się je przekrecić /przy otwieraniu/to smród palonego drzewa wylatuje z kominka. Rurę doprowadzającą powietrze z zewnątrz mam pod kominkiem.Kominek nagrzewa mi cały dom /105 m na dole/Nie użytkuję narazie do rozprowadzania na górę ,ponieważ nie mam takiej potrzeby.W przyszłości zaplanowałam ogrzewanie gazem ziemnym /instalację już mam /także jak skończę poddasze myślę,że kominkiem będę tylko dogrzewać .

tcic
05-02-2003, 16:46
Agnes - troche nie "zlapalem"...
Masz rozprowadzenie grawitacyjne a pod kominkiem wentylator?
No to chyba masz obieg wymyszony...?
Albo cos przegapilem? Mozesz dodac 2 zdania wyjasnienia?
Chodzi mi o to, czy ruch cieplego powietrza jest calkowicie swobodny, czy jest ono wpychane przez rury przez zewnetrzny "wiatraczek" .

mr.moonlight
06-02-2003, 08:21
W przypadku mojego domu kominek z wkładem umiejscowiony będzie na parterze w salonie. Salon połączony jest "bezścianowo" z jadalnią i kuchnią. Pozostałe ponieszczenia są na poddaszu użytkowym. Gdyby chcieć wszystko dogrzewać kominkiem, a tak planuję, to należy najprawdopodobniej nawiewy zrobić w suficie pokoi na poddaszu i zrobić nawiew wymuszony. Czy użytkownicy DGP z wymuszonym obiegiem mogą powiedzieć, czy w ich realizacjach słyszalne ją jakieś szumy, świsty powodowane przez turbinę lub strumień powietrza?

06-02-2003, 17:30
A ja mam termokominek (kominek do c.o.), palę sobie i nie ma problemu z utrzymaniem równomiernej temperatury w całym domu. Grzeją kaloryferki i podłogówka. Trochę drewna trzeba podorzucać, ale o mrozy głowa mnie nie boli.
Pzdr.
Leszek z Olsztyna

Marek K
07-02-2003, 08:26
Może Leszku napisz coś więcej o tym kominku. Jaki masz wkład, w jaki sposób podłączony do CO, ile zużywasz drzewa.
Marek.