PDA

Zobacz pełną wersję : wiatrak na dzialce- formalnosci oplaty itd...



m.dworek
15-09-2005, 11:26
zna ktos temat?
zastanawiam sie nad wiatraczkiem takim ja wiem gdzies 3 metry srednicy umieszczonym na dachu garazu
czy ktos zna sie na przepisach w tej materii, tzn jesli chodzi o pozwolenia, oplaty podatki itd

z gory dzieki ;)
zapomnialem dodat wiatrak ma wytwarzac energie elektryczna
tak gdzies ja wiem moze 1000 Wat ;)

Przekorek
15-09-2005, 11:59
Z ciekawości - po co komu 1000 Watt mocy wiatrakowej? Zapotrzebowanie na moc w domu to od 100 W (lodówka, np w nocy) do 8-10 kW (jednoczesne pranie, gotowanie, zmywarka, wibrator :wink: , czy co tam jeszcze). Jaki problem rozwiąże ci 1000 W?
Po drugie - naszkicowales sobie wygląd takiego czegos na dachu garażu?

m.dworek
15-09-2005, 12:12
skoro przekoro, zes taki ciekawy to wyjasniam, ze moc te wykorzystalbym do :
dogrzewania kaloryferow, oswietlenia dzialki noca, napedzania fontanny itd
napewno znajdzie sie wiecej zarlokow na darmowy pradzik ;)

nie smiejcie sie ja wiem ze pomys kretynki i nie twierdze, ze bede go realizowal
ale to nie przeszkadza przeciez przeanalizowac sytuacje prawna takiego urzadzenia ;)

mario_pab
15-09-2005, 12:55
Drogi Leonie

Ja też miałem kiedyś zapędy, żeby u siebie na działce postawić wiatrak. Nawet porobiłem jakieś projekty, plany.
Jednak po bliższej i bardziej dogłębnej analizie okazało się, że nie bedzie to opłacalne. Oczywiście możesz postawić wiatrak na działce, ale traktuj to bardziej jako hobby niż szansę na tańszy prąd.

Z wiatrakami jest podobnie jak z kolektorami słonecznymi. Zarówno jedno, jak i drugie wytwarza bardzo drogi darmowy prąd.

Pozdrawiam

M@riusz_Radom
15-09-2005, 12:56
Wyprodukowaną energię musisz sprzedać energetyce a następnie ją od nich odkupić ;P

Kiedyś tak było, nie wiem jak jest teraz.

pawel_l
15-09-2005, 12:56
Jako "etatowy" wyliczacz kosztów na tym forum powiem tyle:
- rocznie można (przy mocy 1kW) wyprodukować takim wiatrakiem prądu za jakieś 1300- 1400 PLN. Więc jeśli koszt instalacji byłby gdzieś koło 6000 tys. to się opłaci.
Niestety obawiam się, że trzeba na to pozwolenie na budowę.
Jeśli nie podłączysz tego do sieci elektrycznej to energetryce nic do tego. Najlepiej grzać tym prądem wodę, ewentualnie dogrzewać co.

m.dworek
15-09-2005, 12:59
no wlasnie zalozylem ten watek, zeby wspolnie sprubowac ustalic jak jest teraz i jakie sa mozliwosci... ;)

troche grzebalem dzisiaj w necie ale na razie nie znalazlem rzadnych konkretow na temat formalnosci
podobno trzeba pozwolenia bo fundament
gdzie indziej czytalem ze jak na dachu to nie trzeba pozwolenia, bo niby podobnie jak z antena telewizyjna

z drugiej strony nikt nie umie powiedziec jak to wyglada z tymi obowiazkami wzgledem energetyki itd
oraz czy nei trzeba np placic jakiegos podatku od wiatraka ;)

mario_pab
15-09-2005, 13:11
no wlasnie zalozylem ten watek, zeby wspolnie sprubowac ustalic jak jest teraz i jakie sa mozliwosci... ;)

troche grzebalem dzisiaj w necie ale na razie nie znalazlem rzadnych konkretow na temat formalnosci
podobno trzeba pozwolenia bo fundament
gdzie indziej czytalem ze jak na dachu to nie trzeba pozwolenia, bo niby podobnie jak z antena telewizyjna

z drugiej strony nikt nie umie powiedziec jak to wyglada z tymi obowiazkami wzgledem energetyki itd
oraz czy nei trzeba np placic jakiegos podatku od wiatraka ;)

Wg mnie nie masz żadnego obowiązku wzgledem "energetyki" jeśli produkujesz prąd na własne potrzeby. Problem pojawiłby się gdybyś chciał sprzedać prąd osobie trzeciej. Na sprzedaż prądu wymagana jest bowiem koncesja. Jeśli jednak byś się uparł, że chcesz ten prąd sprzedawać "energetyce" to ma ona obiązek go od Ciebie odkupic. Prąd musi mieć jednak odpowiednie parametry techniczne.
Jeśli chodzi o podatek od nieruchomości to trzeba to rozważac dwutorowo:
- mały wiatrak np. na dachu (podatku się nie płaci)
- duży wiatrak jako osobna budowla (płaci się podatek jak od budowli - chyba że jest jakieś rozporządzenie zwalniające z tego obowiązku, ale osobiście nic mi na ten temat nie wiadomo)

Tomek_J
15-09-2005, 13:14
moc te wykorzystalbym do : dogrzewania kaloryferow, oswietlenia dzialki noca, napedzania fontanny itd
napewno znajdzie sie wiecej zarlokow na darmowy pradzik

Leon, litości ! biednego świstaka już łapki bolą od tego zawijania !

1. Wiesz, ile dni w twoim regionie masz odpowiednio wietrznych, by w ogóle opłacało się włączać to ustrojstwo ?
2. Masz (masz mieć) dom położony w terenie, gdzie z jednej strony jest nasyp kolejowy, z drugiej - ściana innego domu... Silne wiatry to tam owszem, będą, jak je sam zaczniesz puszczać.

Tuż przy miejscowości Góra Siweiwrska jest zakład Ligęzy (szyby pancerne). Przez kilka lat mieli wiatrak. Zakład stoi na górze, wokół generalnie otwarty teren. Na palcach jednej ręki mogłem policzyć dni, w których toto pracowało. W końcu zdemontowali i odsprzedali dalej. Niech Ci to da do myślenia.

m.dworek
15-09-2005, 13:23
dzieki tomku w cenny wklad jaki wniosles do dyskusji
szckoda tylko ze nie na temat
ale coz tak to z toba bywa....
mam nadzieje ze kiedy przyjdzie do stawiania 2 krzynek gorzaly bedziesz bardziej konkretny ;)

kroyena
15-09-2005, 13:40
Leon nie żebym się czepiał, ale zastanów się co i po co klikasz.
Chyba, że chcesz trochę postańczykować. :lol: 8) :lol:
Z takiego wiatraka o średnicy 3m pewne siły wychodzą w różnych kierunkach. Mi chodzi nie o SEM, ale o to czy masz w projekcie policzoną więźbę, ściany i fundamenta, bo wybacz, ale czegoś takiego żaden PINB ci nie potraktuje jako drobne ostrępstwo od budowy. :roll:

PS. Czy to cowboy jesteś, zanczy pastuch? U nas nie preria, a poza tym oni takie coś do pompowania wody używają, a nie do grzania. W piecu palą chyba po tybetańsku wysuszonym łajnem. :wink:

m.dworek
15-09-2005, 13:46
popatrz np tutaj
http://www.komel.katowice.pl/konstrwiat.html
oni twierdza, ze jak dali na dach to nie trzeba pozwolenia
i moz emaja racje?
nie bede juz wiecej tlumaczyl, ze pytanie jest na razie teoretyczne
aby zaistniala jasnosc jesli wiatrak- to jakie formalnosci, oplaty itd
a to czy komus idea sie spodoba czy nie to jego prywatna sprawa

pawel_l
15-09-2005, 13:47
Generalnie jest chyba tak jak napisał mario_pab z jednym wyjątkiem: (poczytaj warunki przyłączenia do sieci), ZE zaczyna mieć coś do tego w momencie przyłączenia do sieci domowej właczonej do sieci ZE. Dlatego ja mam odłącznik główny w tablicy i jakbym chciał właczyć generator (a już byłem bliski tego w maju) to go wyłaczam i mam sieć nie wpiętą do ZE :D

kroyena
15-09-2005, 13:54
Jak Leon napisłą, że chce do czegoś innego to te obwody na tablicy może sobie wydzielić.
Leon, a zwróciłeś uwagę, że ten budynek nieotynkowany jest?
Teraz pomyśl o tych zaciekach, od tych łapek co na tym wiatraku w Sosnowcu by były.
Malowanie elewacji co 2-3 lata.
Dodatkowo takie coś hałasuje.
Nie mówiąc o tym, że jest to po prostu oczojebne. Będziesz się rzucał w oczy całej dzielnicy? To już lepiej rzucić się na pompę ciepła ze styro 20 cm, jak i Whispera.

kroyena
15-09-2005, 13:56
Styropian oczywiście, a nie PC.

amar
15-09-2005, 15:11
Ciekawe co na to sąsiedzi. Trzymetrowy wiatrak może nieźle hałasować.
A tak na marginesie artykuł o wiatrakach m.in. w Niemczech - http://serwisy.gazeta.pl/nauka/1,34135,2661410.html

Tomek_J
16-09-2005, 08:43
szckoda tylko ze nie na temat

Taaa, wcale nie na temat...


kiedy przyjdzie do stawiania 2 krzynek gorzaly

1. JEŚLI, Leon, JEŚLI przyjdzie.
2. Kłamiesz co do ilości.

[quote="kroyena"]pomyśl o tych zaciekach, od tych łapek co na tym wiatraku w Sosnowcu by były.

Kroyena, tak się składa, że zanim się wyniosłem na wieś, mieszkałem niemal idealnie vis a vis tego zakładu z wiatrakiem, w Sosnowcu, w bloku na Pawiej. Zacieków nie widziałem, hałasu nie było, w oczy, owszem, rzucało się. A chodziło tylko od czasu do czasu - polska to nie Holandia.

m.dworek
16-09-2005, 08:49
[quote="Tomek_J2. Kłamiesz co do ilości.

quote]

kurde moze to rosnace pragnienie?.. ;

acha i nie klamie tylko ewentualnie sie pomylilem....

Tomek_J
19-09-2005, 06:56
acha i nie klamie tylko ewentualnie sie pomylilem....

Ty uważaj, bo jak ja się "pomylę", to w razie mojej przegranej dostaniesz skrzynkę wody mineralnej.

tczarek
19-09-2005, 07:23
Popatrzcie sobie na tę stronkę :
http://darmowa-energia.eko.org.pl/
Myślę, że temat jest poważny i coraz częściej będzie poruszany.

jurand79
19-09-2005, 12:06
Czy ktoś z was interesował się wiatrakami z pionowym rotorem? Nie ma toto łopatek, jest w postaci "słupa" (nie rzuca się tak w oczy), ciszej pracuje, bezpieczniejszy dla ptactwa... Może ktoś z was posiada więcej informacji o tego typu wiatrakach? Osobiście planuję wykorzystać to do zasilania oświetlenia w domu. Instalacja na 12V, wiatrak zasila baterię akumulatorów, jeśli prądu za mało to automatycznie przełącza się na trafo... Taka moja mała koncepcja, która będzie jeszcze podlegała weryfikacji....
Przed zainstalowaniem tego ustrojstwa, jakiś rok wcześniej planuję postawić małą stację meteo, która będzie między innymi mierzyła siłę wiatru i zbada mi średnią z całego roku. Wtedy okaże się, czy to ma sens...

Sloneczko
30-01-2008, 21:31
Tu też jest coś ciekawego: http://www.elektrownia-wiatrowa.pl/ :)

Leszko
29-09-2010, 11:35
Ja sobie zamontowałem Wiatrak 1KW na razie używam piąty dzień jak na razie zużyłem 15KW prądu, na tym ciągnie lodówkę, zamrażarkę, piec ekogroszek i całe oświetlenie domu. Resztę urządzeń które pobierają jednorazowo powyżej 2KW podłaczyłem do sieci energetycznej. Jak będzie dalej zobaczymy.
Ps. fajna atrakcja dla nas i sąsiadów, taki wiatrak.