PDA

Zobacz pełną wersję : Numer specjalny - Ogrzewanie



kroyena
17-09-2005, 09:32
No wczoraj przyniósł listonosz

i bym nie był kroyena gdybym nie zapytał:

A gdzie tabela z trendami ogrzewania?

Cenami z sierpnia (str. 149) to sobie można... powspominać historycznie.

Paliwa płynne są płynne. A gaz ziemny od przyszłego miesiąca to nawet wróżbici nie wiedzą za ile.

Dodam jeszcze, że oba te rodzaje nośników energii importowane są a Euro i dolar leci na tzw. pysk. Ciekawe jak by wyglądały ceny, gdyby kapitał nie napływał tylko odpływał.

kroyena
17-09-2005, 09:38
Proponowałbym także na prawdę wziąć jakiegoś społecznego korektora, jeżeli M. nie da się wewnątrz Redakcji zrobić tego profesjonalnie.

Tak się kończy nadużywanie klawiszy Ctrl+C i Ctrl+V.

Konkretnie?

Konkretnie bieżemy stronę 147 i widzimy, że wspomnianych klawiszy nadużywano w ramkach.

Prawda, że obciach. :roll: :-?

kroyena
17-09-2005, 09:48
Prosiłbym Redakcję jeszcze o komentarz porównawczy do dwóch Ramek.

Str. 146: Kominek z DGP + elektryczne ogrzewanie podłogowe

oraz

Str. 149: Grzejniki elektryczne + kominek z DGP.

Konkretnie:
Przewidywany koszt ogrzewania.
Warunki brzegowe z tego co widać są jednakowe (150 m2; 22 MWh/rok co i 3 MWh/rok cwu; 50% zapotrzebowania z kominka)
Chciałem zapytać skąd te różnice:

Str. 146 ma 4,6 kPLn, a str. 149 ma 5,7 kPLN/rok.
Wychodzi z tego, że ogrzewanie grzejnikami jest o około 24% droższe od podłogówki. A przecież podłogówka ma zgodnie ze wszelkimi prawami termodynamiki większą inercję i prawie nei można niąsterować?

PS. B. Chętnie przeczytałbym komentarz Pana Piotr Laskowskiego.

kroyena
17-09-2005, 09:50
No i jeszcze jedno zapytanie do Pana Piotra.
Z kontekstu ramek wynika, że sposoby ogrzewania ze stron 146 i 147 są nieoszczędne.
Gdyż tylko na stronach 148 i 149 posiadają one sekcję "Oszczędność na kosztach paliwa".

kroyena
17-09-2005, 09:54
Nie zrozumiała jest dla mnie także sugestia jakoby kolektory słoneczne można było używać tylko w przypadkach na stronie 147.
Zaciemnie to znacząco porównanie poszczególnych źródeł.
Wg mnie powinno być na końcu podrozdzialik o kolektorach słonecznych i ile można zaoszczędzić wraz ze stopą zwrotu z inwestycji i wtedy miałoby to sens. A tak ... :oops:

kroyena
17-09-2005, 10:02
Tak ogólnie to zapytałbym Pana Piotra też o to czy pofatygowałsię przeryć forum. Co o tym piszą forumowicze? Itd., itp..

W końcu to on podjął się karkołomnego zadania porównania systemów.
No chyba, że zrobił to poprzez użytkowania magicznych klawiszy Ctrl, a następnie wygładził.

Sprawdzać mi się nie chce, a może się boję, że mogę mieć rację. :-?

kroyena
17-09-2005, 10:45
I radziłbym przyszłościowo dodać ramkę z opisam zaczerpniętym z internetu:

- Ceny z VAT nie uwzględniają kosztów amortyzacji, konserwacji, serwisu.
- Ceny nie obejmują abonamentu i opłat przesyłowych stałych ( dla gazu i energii elektr.).
- Do cen gazu płynnego, koksu, oleju opałowego należy doliczyć koszty transportu oraz dzierżawy zbiorników.
- Ceny nośników energii różnią się w zależności od dostawcy i regionu kraju.
- Sprawność układu grzewczego zależy od zastosowanych rozwiązań technicznych.
- Dane orientacyjne.
- Rzeczywisty koszt ogrzewania zależy od izolacyjności i usytuowania budynku, preferencji użytkowników (oczekiwana temperatura), warunków pogodowych i in.

kroyena
17-09-2005, 10:48
I żeby nie było niejasności skąd to to wklejam taki obrazek:

http://www.novoterm.pl/images/piec_ak4mini.gif

od którego należało moim zdaniem rozpocząć artykuł.

Jerzysio
19-09-2005, 11:43
...a życie i tak pokazuje, że owe wyliczanki nijak nie mają się do rzeczywistości :roll:
J

Murator_Instalacje
19-09-2005, 16:20
Ceny możemy zaprezentować takie, jakie są w momencie pisania artykułu. Jakie będą w przyszłości? Niestety nie wiemy i wydaje nam się, że nikt nie wie.

W ramce na s. 147 rzeczywiście wstawiono zły tekst... :oops:

Różnice w przewidywanych kosztach ogrzewania na s. 146 i 149 wynikają z założenia, że podłogówka funkcjonuje przede wszystkim w tańszej taryfie nocnej, a grzejniki konwektorowe nie mają zdolności akumulacji ciepła, więc pobierają energię przez całą dobę.

"Oszczędność na kosztach paliwa" informuje o zmianie w kosztach ogrzewania po wyposażeniu istniejącej instalacji w dodatkowe urządzenia. W pierwszej części artykułu była mowa o nowych instalacjach, w których niczego nie dodajemy do stanu istniejącego, dlatego trudno mówić o oszczędnościach - po prostu wyliczono koszty ogrzewania.

Oczywiście w artykule nie ma wszystkich możliwych wariantów łączenia systemów grzewczych. Kolektory słoneczne pojawiły się w dwóch, jak się wydawało, najlepiej uzasadnionych przypadkach. W części drugiej (o modernizacji) chodziło o uzyskanie najlepszych efektów ekonomicznych najmniejszym kosztem. Uznaliśmy że nie ma sensu proponowanie zakupu kolektorów komuś, komu brakuje pieniędzy na ogrzewanie gazem lub olejem. A o kolektorach jest przecież artykuł kilka stron wcześniej.

Regularnie przeglądam forum. Nie wiem jak mam rozumieć złośliwą uwagę o klawiszach ctrl? Mam przestać zaglądać na forum, żeby - broń Boże - nie napisać tego o czym jest tam już mowa?

Jeśli chodzi o "ramkę z opisem", to oczywiście wszystkie podpunkty są jak najbardziej na miejscu, z tym że podane przez nas ceny obejmują abonamenty i opłaty przesyłowe.

Przy okazji zastanawiamy się w redakcji, czy ktoś kto ma tyle czasu na pisanie na forum nie wolałby spożytkować swojej energii na stworzenie jakiegoś poważniejszego dzieła, choćby do Muratora? Czekamy na propozycje artykułów.

Pozdrawiam
Piotr Laskowski

selimm
19-09-2005, 20:26
To jest dobry pomysł wziasc krojene do redakcji

dać mu dział w prezencie- BUDOWANIE NA HAJU :wink:

Nada sie bo jest taki mydłkowaty,ulizany a Emerytki lubią takich chłopców :lol: no i ta jego postinkwizycyjna gadka przyciągnie dodatkowy elektorat masonów.

RomanP
11-11-2005, 20:49
Grzejniki konwektorowe nie muszą być zasilane przez całą dobę. Przy ścianach o dużej akumulacji (silikaty, ceramika), spadek temperatury przez kilka godzin jest około 1,5 stopnia. II taryfa jest w godzinach 22-6 i 13-15. Jeżeli uwzględnimy większe moce grzejników, żeby podnieść temp., lub lubimy kominki i palimy po południu lub rano (dobry kominek, palenie polega na położeniu drzewa, żar trzyma do 2 dni), to można liczyć tylko ogrzewanie w II taryfie. O ile różnica temp. 2 stopnie (20-22 stopnie) jest do przyjęcia.