PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie podłogowe, podłogówka a panele



Strony : [1] 2 3

go
12-12-2002, 08:47
Czy ktos moze mi poradzic? Chce dac w domu wodne ogrzewanie podlogowe, a na nie polozyc panele (panel: plyta HDF 7mm + 2mm drewna). Wiem ze drewno jest izolatorem, ale podobno do 20 mm drewna mozna dac podlogowke. Czy takie rozwiazanie ma sens?
/go

Pacul
13-12-2002, 13:13
Panele są stosowane przy ogrzewaniu podłogowym i, tak jak piszesz, rozsądna grubość drewna nie powinna przekraczać 2cm. Z takiej podłogi mniej da się wyciągnąć mocy cieplnej(przy założeniu stałej temperatury podkładu) a izolacja podłogi powinna być lepsza aby zachować te same proporcje strumienia cieplnego(w dół i w górę).

Roose
13-12-2002, 14:01
tak jest - nie ma specjalnych przeciwskazań, aby tylko miały dopuszczenie na ogrzewanie podłogowe. Fajnie super jeśli projektant domu przewidział wszystkie warstwy stropu i ujął obciążenie od dodatkowej wylewki / min 6,5 cm /
Jak bedziesz układał pętle - układaj ślimaka z /najlepiej / osobną pętlą podokienną, jak nie to najpierw mały ślimak pod oknem i od niego drugi slimaczek na pokój.

Wladek
13-12-2002, 14:06
A co myślicie o mozajce (deszczułki 8mm). I czym je przykleić.

am
13-12-2002, 15:04
Moje pytanie z innego wątku.
W jaki sposób układać panele na ogrzewaniu podłogowym?
Przyklejać panele do podłoża (jeżeli tak, ta jakie kleje?) czy może tzw podłoga pływająca (panele na cienkiej gąbce, nie przyklejone do podłoża)

go
13-12-2002, 17:58
>aby tylko miały dopuszczenie na ogrzewanie podłogowe.
jak sa oznaczane takie panele? Na ulotce producenta nie znalazlem zadnych oznaczen, nie podaje tez nigdzie ze sie nadaja :sad:

>układaj ślimaka z /najlepiej / osobną pętlą podokienną, jak nie to najpierw mały ślimak pod oknem i od niego drugi slimaczek na pokój.
Co daje takie rozwiazanie? Czy kolo okna powinno byc najwiecej zwojow, zeby bardziej gzalo?

JW
18-01-2003, 10:35
Czy ktoś grzeje podłogówką pod panelami? Jak to chodzi, więcej grzejecie, macie więcej pętli, wyższą temperaturę na piecu, czy panele się "rozchodzą", ile płacicie za gaz (ile m2 domu, jaki piec, czy wszędzie podłogówka?)
Mam mieć salon z kuchnią 75m2 - może jednak tradycyjne ogrzewanie?

Bartt
18-01-2003, 12:49
Pod oknem dajesz więcej zwojów, lub osobny obieg, bo tam szybsiej się wychładza.

PEDROS
02-02-2003, 17:35
Jakie panele się nadają na podłogowe elektryczne. Podobno nie wszystkie można montować. Czy macie jakieś doświadczenia w tym temacie? Możecie polecić jakieś firmy, które robią panele na zatrzask pod podłogowe elektryczne?
Pozdrawiam
PEDROS

Bela
02-02-2003, 19:18
Witam,
Ja też to przerabiałam w zeszłym roku i pomimo, iż do podłóg jeszcze mi trochę brakuje, to za namowami kolegów z forum, jednak postanowiłam zamienić panele na terakotę.
Tak, tak - wiem, ja też uważałam, że to "nieprzytulne" itd... Ale będzie tak tylko w holu, salonie, kuchni, łazience, a w sypialniach - wykładzina.
Niektórzy tu Ci powiedzą, że podłogówka jest niezdrowa w sypialniach, ale... każdy wybiera dla siebie.
W INFORMATORZE BUDOWLANYM Muratora (tym 2 lub 3 tomowym) znajdziesz firmy robiące panele z opisem jakiej są grubości i czy są przystosowane do ogrzewania podłogowego.
Generalnie chodzi o to, ze muszą być cieńsze, chyba do 0,7 cm.
Pozdrawiam,
Bela

KarinaZ
02-02-2003, 19:42
Panele na ogrzewanie ( na pewno wodne ) w większości mogą być stosowane. Ważne aby łączny opór wylewki+paneli nie przekroczył max. R=0,15, z tego co próbowałam wyliczać to wychodzi R=0,07-0,08.
Trzeba uwzględnić to przy projektowaniu podłogówki, gdyż kafle dają sporo mniejszy opór cieplny i z tego powodu inna może być temp. w pomieszczeniu. Wydajność podłogówki zależy także od temperatury w pomieszczeniu, czyli deltaT czynnika w rurkach i temp. np. w łazience.
Druga sprawa to kleje, nie wszystkie się nadają. Są takie panele, które układa się bez kleju, ale ą drogie około 100zł/m2. I musisz mieć baaaardzo równą podłogę, aby "wyrównywacza" w postaci tektury było jak najmniej.
My też zbieramy informacje.

Karina

Bartt
02-02-2003, 19:59
"Fachowy sprzedawca" paneli z Castoramy odpowiedział, że wszystkie się nadają. Jakoś mu nie uwierzyłem :wink:. Jak znajdę jakieś konkrety dam znać. Na pewno chodzi o opór cieplny, ale może też o sposób klejenie paneli, lub jakieś specjalne ułożenie warstw?

VPS
02-02-2003, 20:58
Producent paneli gdy dopuszcza je do zastosowania w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym umieszcza specjalne oznaczenie na karcie informacyjnej która jest przy każdej paczce z panelami. Zwróć uwagę na to oznaczenie jeśli go nie ma to takich paneli nie można stosować, nawet gdyby sprzedawca mówił co innego.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: VPS dnia 2003-02-02 22:01 ]</font>

PEDROS
05-02-2003, 15:13
Jakiego typu są to oznaczenia. Może jakieś konkretne znacie na podłogówkę. I jaka firma?
Pozdrawiam
PEDROS

radex
05-02-2003, 15:43
Wszyscy mówią, że muszą być specjalne panele z odpowiednim oznaczeniem. Oznaczenie nawet widziałem (podłoga z falującymi kreskami do góry), ale tylko w czasopiśmie... Nie spotkałem na razie paneli, które by miały takie oznaczenie na opakowaniu...

tcic
05-02-2003, 16:48
Pedros - pytanie z "innej beczki".
Twoje elektryczne ogrzewanie podlogowe ma tylko utrzymywac komfort cieplej podlogi, czy grzac rowniez pomieszczenie?

Bartt
07-02-2003, 08:07
No właśnie mam konkret, ale niepełny :smile:. Jeden ze sprzedawców niemieckiej firmy na E... (dokładnie nie pamiętam) poinformował mnie, że od kwietnia-maja firma ta wprowadza na rynek panele do podłogówki. Podobno są one jakoś inaczej laminowane?. Za 3 miesiące sprawdzę dokładnie o co chodzi. Mówił jeszcze, że inni producenci, którymi handluje, też się do tego zabierają, bo stworzył się ostatnio rynek :smile:

Osówka
07-02-2003, 12:11
Z pierwszych poszukiwań paneli na ciepłą podłogę : Classen i Wiparquet w cenach 49,9999999999... zł. Nadal się rozglądam.

KarinaZ
07-02-2003, 20:13
panele z tzw. HDF-em nadają się na ogrzewanie podłogowe, szczególnie np. do kuchni. Panele na bazie takiej płyty wiórowej raczej nie, właściwie na pewno nie.
Zadaliśmy pytanie bezpośrednio do jednego z producentów, które panele nadają się do podłogówki i czy udzielają gwarancji.
Owszem udzielają, ale przy zachowaniu odpowiednich warunków układania, np. odpowiednio niska wilgotność posadzki, odpowiednie uruchamianie podłogówki zaczynając temp. wody w podłogówce, gdyż o takim systemie piszę, od 20C i zwiększając co dziennie o 5C, a następnie po osiągnieciu max. obniżanie co 5C do uzyskania optimum. i jeszcze wiele innych punktów ...

Karina

PEDROS
09-02-2003, 20:34
Do tcic
U mnie podłogówka będzie do ogrzewania całego domu.
Pozdrawiam

17-06-2003, 08:02
Czy macie może panele na ogrzewaniu podłogowym, jak się to sprawdza.
Czy panele się nie odkształcają, czy jest ciepło?
Będę wdzięczny za wszystkie za i przeciw.
Mariusz

tczarek
17-06-2003, 08:08
U mojego kolegi są położone panele na ogrzewaniu podłogowym. Generalnie jest dobrze. Najbardziej jednak widać niewielkie szparki do 2 mm pomiędzy panelami gdy zaczyna się sezon grzewczy. Po jakimś tygodniu wszystko wraca do normy.
Pozdr,

18-06-2003, 06:45
Co kolega położył pod padele, zwykłą piankę, czy coś innego?

klon
18-06-2003, 11:06
A gdzie jest sens ogrzewania podłogowego pod panelami. Przecież panele tworzą warstwę izolacyjną. Wydajność tego ogrzewania drastycznie spada. Poza tym faktycznie panel to nic innego jak sprasowane wióry, więc tak na prawdę drewno, a ono nie ludzi zmiennych warunków! :(

klon
18-06-2003, 11:07
Przepraszam, oczywiście nie "ludzi" tylko "lubi" :D

tczarek
18-06-2003, 11:43
Na ogrzewanie podłogowe kładzie się panele przystosowane do ogrzewania podłowego. Kupując panele od razu dostaniesz odpowoednie materiały które kładziesz pod panele. Oczywiście cena takiego panela jest tochę wyższa (o ile niewiem), ale to działa i efekt jest dobry.
Pozdr,

vacus
18-06-2003, 11:46
Nie do końca zgodzę się z Klonem

Sprawdziłem i jest dopuszczalne kładzenie paneli na ogrzewanie podłogowe. Panele posiadają oznakowanie, że są przystosowane do podłogówki. Ważna jest technika kładzenia odradzam kładzenie na klej. Lepiej układać panele które łączy się na tzw. gumki (od ciepła klej rozsycha się choć ponoć jest też specjalny klej). Wszystko a zwłaszcza drewno jest dobrym izolatorem, ale panel przystosowany do podłogówki nie izoluje tak dobrze. Najlepiej sprawdzić to u wybranego producenta paneli.
Co do izolacjności poszczególnych materiałów to widziałem informacje na Forum - niestety nie pamiętam jaki był temat.
Pozdrawiam

18-06-2003, 14:00
Ja też będę kładł panele na podłogówkę. Nie położe przecież wszędzie kafli. Oczywiście muszą to być panele do takiego ogrzewania.
Pytanie co to za gumki o których mowa wyżej. Czy to jest rodzaj zatrzasku.
Waldek

vacus
18-06-2003, 21:42
Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie, ale w nr 5 w Muratorze był artykuł o sposobie kładzenia paneli (str. 113). Te "gumki" to rodzaj łączenia między panelami. Jest jeszcze trzeci sposób na zatrzaski też nadaje się do podłogówki. W dalszych strzegółach niestety odpadam - moja wiedza jest jedynie poglądowa.

Vacus

mieczotronix
18-06-2003, 23:30
ktoś na jakimś forum napisał kiedyś, żeby pod panele na podłogóce dać zamiast gąbki fizelinę. Zastanawiam się czy gumki to dobre rozwiązanie, czy guma nie będzie wysychać i się kruszyć, no ale w sumie podłogówka nie grzeje wcale mocniej niż słońce w lecie... więc z gumkami powinno być okej. Czy chodzi o te gumki "ozdobne", które widać? Czy są jeszcze jakieś inne gumki, które nie wyzierają spomiędzy paneli?

tomek1950
19-06-2003, 00:02
Latem w mieszkaniu jst znacznie cieplej niz zimą, przy najlepszym nawet ogrzewaniu. Ale fizelina zamiast warstwy gąbki wyrównującej niedokładności to chyba niemożliwe(?)

Mareko
19-06-2003, 17:23
a jesli juz podlogowka to jaka macie ? elektryczna czy wodna ? i czy prawda jest ze gruba warstwa betonu w zimie zachowuje sie jak akumulator ciepla, ze wystarczy grzacz np. tylko taryfa nocna?

Mareko
19-06-2003, 21:44
Czytalem, ze na podlogowke trzeba specjalne panele. Czy ktos wie jakie? I ile kosztuja orientacyjnie?

Feft
20-06-2003, 08:20
Nie wiem ile kosztują, ale mają taki specjalny znaczek - falującą strzałkę.

19-07-2003, 22:13
Mam wykonane ogrzewanie podłogowe w całym budynku. Wiadomo, że teraz podłogę mogę wykończyć tylko niektórymi materiałami, między innymi będą to panele, które są dopuszczone przez producenta do ogrzewania podłogowego. Pod panele powinienem dać piankę, ale czy to nie jest izolator dla ciepła? A więc pytanie takie, czy dawać piankę , czy też nie, a jeśli nie to co?
Dzięki za zainteresowanie.
Waldek

Mareko
19-07-2003, 23:42
Stoje przed identycznym wyborem. Ale ja nie mam watpliwosci ze pianke dac trzeba. Ona nie jest az tak gruba zeby izolowala cieplo. Ja sie zastanawiam czy dawac folie ? I jesli tak to jaka ?
BTW : mam ogrzewanie elektryczne i na panelach Classena wyczytalem ze podlogowka wodna moze byc ale elektryczna juz nie - a co to za roznice ? Przeciez i to i tamto dziala tak samo czyli rozgrzewa beton, w ktorym jest zalane.

Co o tym sadzicie ? ...

karo03
20-07-2003, 09:05
No właśnie, planowałem ogrzewanie podłogowe i w części na nim położyć deskę barlinecką . Czy ma to sens ? Przeraża mnie podłoga ceramiczna na całości.

21-07-2003, 00:23
1.
elektryczne grzeje tak czy owak, pod meblami i na środku pokoju zawsze wydzielana jest zbliżona ilość energii. ze względu na brak przepływu powietrza lokalnie ( pod meblami ) może dochodzić do wyższych temperatur. Stąd najlepiej ustawienie mebli, wanien, prysznicy najlepiej planować na etapie układania podłogowki.
W przypadku wodnej podłogówki, jeśli woda nie będzie mogła oddać ciepła popłynie dalej i odda je w innym miejscu, a jeśli nie odda nigdzie to sterownik wyłączy piec w chwili gdy nadal ciepły strumień wody dotrze do czujnika.
To tak obrazowo i w dużym uproszczeniu.

2.
faktycznie deska barlinecka nie bardzo nadaje się do ogrzewania podłogowego, ale można położyć jej panelową imitację ( nie myślę tu o panelach za 19,90 zł brutto ). To jednak kwestia gustu.
Chodzi tu o opór, który począwszy od podłogówki ( przewody ) poprzez beton, piankę bądź inny wyrównywacz + panale lub podłogę, nie może przekroczyć określonej wartości. nie pamiętam teraz jakiej, ale jeśli Ci zależy mogę to sprawdzić.
Jeśli bardzo chcesz te deski to można, ale trzeba to uwzględnić w projekcie. Należy zwiększyć temp. wody w podłogówce i zmniejszyć odległosci pomiędzy rurkami. Za to w innych pomieszczeniach np. z płytkami odległości będą większe.
Możę dojść do tego, że ;
a) podłoga bedzie mocno pracowała,
b) płytki np. w łazience będą w jednym miescu ciepłe w innym chłodniejsze.
c) układ będzie trudny do wyregulowania.

POLECAM w tym przypadku konsulatację z dobrym fachowcem.

CZ.

01-09-2003, 07:25
Zwracam się z prośbą do szanownych forumowiczów. Proszę powiedzcie mi ja położyć panale na podłodze z ogrzewaniem podłogowym? Normalnie kładzie się folię i na to piankę. Ale czy to nie będzie barierą dla ciepła? Czy są może jakieś specjalne pianki i folie na podłogówkę. Czy może zrezygnować z folii, ale czy to nie spowoduje zawilgocenia paneli?
Waldek

01-09-2003, 10:54
Na pewno wiecie. Pomocy!

ZAC
16-01-2004, 11:29
Widziałem w Praktikerze podkład z cienkiej tektury jednostronnie falistej .
Fale układać do podłogi.
Myślę że jest to odpowiedni podkład pod panele przy ogrzewaniu podłogowym.

am
16-01-2004, 17:50
Pisałem już:

Ja dałem taki podkład soundprotect czy coś takiego. Producentem jest chyba Wirex albo Pergo.
Poza swietnym wytłumianiem ma ta miłą cechę że jest na bazie grafitu i ma bardzo mały opór cieplny - idealne do podłogówki (...) Zawsze sprawdzajcie- rządajcie od sprzedawcy parametrów przewodności cieplnej danego materiału podkładowego. O ile dobrze pamiętam, to ten podkład który mam ma o rząd wielkości mniejsze opory cieplne niż np. gąbka 2mm
am

wiecej postów na ten temat:
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=16996&highlight=soundprotect

temat był wiele razy
poszukajcie w archiwum
np:
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=19330

Grzegorz63
04-02-2004, 09:25
W hurtowniach i w takich marketach jak Castorama twierdzą, że na ogrzewanie podłogowe nadają się wszystkie panele podłogowe! :o
Coś mi tu nie gra, dlatego proszę o pomoc: jakie rodzaje (jaki producent) paneli można stosować na ogrzewanie podłogowe? :roll:

godul1
04-02-2004, 09:32
Praktycznie każdy producent ma w swej ofercie panele przystosowane do zakładania na ogrzewaniu podłogowym. Musisz poprostu czytac instrukcję, z pewnością producent pochwali się że dany model można stosować na ciepłej podłodze. No i co oczywiste: jesli producent jasno o tym nie pisze to lepiej nie ryzykować.

Grzegorz63
04-02-2004, 09:36
O to się rozchodzi, że raczej się nie chwalą... :-?
To taki mój wniosek, po internetowych wojażach...

Grzegorz63
04-02-2004, 13:51
Nikt nie ma paneli na podłogówce, które z czystym sumieniem mógłby mnie biednemu polecić? :o

04-02-2004, 18:03
kupiłem panele z takim znaczkiem ( nie wkleję go tu ) oznaczającym możliwość położenia ich na podłogówce. Dzisiaj nie podam nazwy, małżonka się tym zajmowała a panele czekają w paczkach na budowie.

Dodatkowo są na zatrzask, czyli odpada sprawa kleju i ewentualnych oparów.

Cz.

04-02-2004, 18:41
panele generalnie nie nadaja sie na podloze ogrzewane;sa to duze elementy ukladane "plywajaco" na piance izolacyjno-tlumiacej co utrudnia przeplyw ciepla

04-02-2004, 19:11
panele generalnie nie nadaja sie na podloze ogrzewane;sa to duze elementy ukladane "plywajaco" na piance izolacyjno-tlumiacej co utrudnia przeplyw ciepla

jedyny problem z panelami ( w tym kontekście ) jest taki, że przy kaflach mialbym rozstaw rurek co 24 cm ( w jednym z pomieszczeń ) a mam c0 22cm. A problem pianki rozwiązałem tekturą falistą - sprawdź Gościu współczynniki przewodzenia tych materiałów :lol:

Cz.

niewidzialny
04-02-2004, 20:01
na papierze czy na piance jest to bez roznicy straty beda zawsze poza tym panele sa "grube" ok 15 mm to tez izoluje ,proponuje male doswiadczenie :ustaw zelazko na 30 st C poloz na nim papier i kawalek podlogi a w drugiej probie docisnij kawalek podlogi bezposrednio do zelazka i porownaj czas nagrzewania ;jezeli chcesz parkiet to juz leoiej przykleic duo-parkiet 10mm ulozony w "jodelke"(naprezenia rozchodza sie we wszystkich kierunkach) produkowany w biadkach poczytaj tez www.parkiet.pl technologie

04-02-2004, 20:04
na papierze czy na piance jest to bez roznicy straty beda zawsze poza tym panele sa "grube" ok 15 mm to tez izoluje ,proponuje male doswiadczenie :ustaw zelazko na 30 st C poloz na nim papier i kawalek podlogi a w drugiej probie docisnij kawalek podlogi bezposrednio do zelazka i porownaj czas nagrzewania ;jezeli chcesz parkiet to juz leoiej przykleic duo-parkiet 10mm ulozony w "jodelke"(naprezenia rozchodza sie we wszystkich kierunkach) produkowany w biadkach poczytaj tez www.parkiet.pl technologie


:o :o :o

Ale autor tego wątku, Grzegorz63 pytał o panaele.
Te moje mają 8 mm !

Cz.

godul1
10-02-2004, 09:48
Grzegorz moje panele miały 7mm grubości i znaczek o którym wspomniał CZ. Nie wiem jednak jak się sprawuja na podłogówce bo takową mam tylko w łazience. acha z instrukcji pa,miętam że dopuszczali stosowanie tych paneli tylko na ogrzewaniu podłogowym-wodnym. Moje panele to najtańsze z najtańszych na zamek -bez kleju Classen. Płaciłem za nie w zeszłym roku 20 zł za metr.

bilbo
11-02-2004, 00:18
A mój kumpel położył w salonie najzwyklejsze, jedne z najtańszych panele na elektryczną podłogówkę i jakoś nie narzeka. Podłoga jest ciepła, w salonie też ciepło. Może mu trochę ciepełka w dół ucieka, ale tego nie zliczy.

Piątka
16-03-2004, 08:34
a tak w ogóle to co najlepiej położyć ? :oops:

Aleksandryta
16-03-2004, 08:39
Praktycznie tylko terrakote i dlatego tak zastanawiam sie nad zainstalowaniem ogrzewania podlogowego. :-?

Piątka
16-03-2004, 08:49
Dzięki Aleksandryto, :wink: :D :D

db
16-03-2004, 09:09
każdy parkiet o grubości do ok 11mm. Może być to Finishparkiet, DuoParkiet, Duet Parkiet itp - dwuwarstwowa klepka. Mam tego ze 70m2 i jest cieplo.

m@ly
16-03-2004, 18:20
Na stronie Classena (zreszta bardzo dobrej) dowiesz sie ktore ich panele nadaja sie na podlogowke. Co do jakosci paneli to sie nie wypowiadam bo nie wiem, ale mam zamiar sprawdzic...

17-03-2004, 21:38
Panele pergio drogie,ale spisuja sie swietnie trzy lata.Ogrzewanie elektryczne .Jako podklad wykorzystalismy jute.Swietnie tlumi a zarazem b.dobrze przepuszcza cieplo.jute mozna kupic w hurtowniach tapicerskich.Posiadamy oprocz paneli rowniez terakote na podlodze, ale nie ma miedzy nimi jakis zasadniczych roznic.Warstwa juty jedna o dosc rzadkim splocie.jestesmy zadowoleni :D

Piątka
17-03-2004, 21:41
Dziękuję wszystkim , kolorowych snów... :wink:

kaltam
18-03-2004, 06:17
Żadne

SławekD
12-01-2005, 21:29
Poruszyłem ten temat w nowym poście celowo, gdyż był on poruszany szczątkowo w wielu postach ale tak naprawdę pozostawiony bez odpowiedzi.
Zachęcam więc wszystkich użytkowników paneli podłogowych, położonych na ogrzewaniu podłogowym, do nawiązania dyskusji i podzielenia się opiniami na temat użytkowania.
Interesuje mnie jaki rodzaj paneli wybraliście, czy kładliście je sami czy nie, na co trzeba zwracać uwagę przy ich kładzeniu, czyli generalnie wszystko co dotyczy paneli na podłogówce.
Pozdrawiam

SławekD
17-01-2005, 08:40
Czyżbym jako pierwszy zakładał panele na podłogówce?
Nikt jeszcze tego nie robił? Nikt nie ma żadnych doświadczeń?
Pozdrawiam

mironmk
17-01-2005, 09:45
no ja mam - nie zauwazyłem niczego szczególnego, z tego są pamiętam chyba nie wszystkie rodzaje paneli nadają się do podłogówki

bullterier
18-05-2005, 19:47
czy na ogrzewanie podłogowe można zastosować panele podłogowe laminowane i jak to się sprawdza w praktyce ? może ktoś posiada taki system i go użytkuje - proszę o opinie :(

rs6000
14-10-2005, 17:56
Witam

Czy macie doświadczenia z panelami podłogowymi które mają certyfikat lub są dedykowane na ogrzewanie podłogowe ?

Pozdro

Heath
15-10-2005, 22:16
Hmm, jest kilka wątków na ten temat, ale niech tam...

też szukam aqrat informacji na ten temat i dorzucam:

http://www.portalbudowlany.pl/news.php?id=65&1135327716

Krystyna32
17-01-2006, 12:04
Cześć
Chciałabym wszystkich forowiczów ;-) zapytać czy możeliwe jest ogrzewanie podłogowe elektryczne a panele podłogowe. Słyszałam już parę przeciwstawnych opinii na ten temat i nie wiem czy mogę rozważać taką opcję. Jeżeli możliwe jest ułożenie paneli to czy są to jakieś ekstra panele czy zwykłe? Na co należy zwracać uwagę????? za odpowiedzi z góry dziękuję.

KaiM
17-01-2006, 12:09
Pytając o to sprzedawcę Kronopola usłyszałem pytanie - JAKIE ogrzewanie podłogowe - wodne TAK elektryczne NIE. A związane jest to z prędkością zmian temperatury. Wodne rozgrzewa podłogę wolniej i równie wolno stygnie. Elektryczne daje szybkie zmiany temperatury co powoduje szkody w panelach.

Pozdrawiam
KaiM

Grzegorz63
17-01-2006, 13:02
Pytając o to sprzedawcę Kronopola usłyszałem pytanie - JAKIE ogrzewanie podłogowe - wodne TAK elektryczne NIE. A związane jest to z prędkością zmian temperatury. Wodne rozgrzewa podłogę wolniej i równie wolno stygnie. Elektryczne daje szybkie zmiany temperatury co powoduje szkody w panelach.

Pozdrawiam
KaiM
To nie ta przyczyna. Wodne ogrzewanie nie da wyższej temperatury podłogi niż temperatura wody (max 55 stopni), natomiast elektryczne- szczególnie przykryte grubym dywanem lub meblem jest "nieobliczalne" tzn. potrafi podgrzać podłogę do temperatury np. 80 albo i więcej stopni a tego już panele nie wytrzymają...

przemekk74
25-01-2006, 15:00
Witam
Czy ktos widzial moze jakas sensowna informacje na temat spodziewanych strat w ogrzewaniu po zastosowaniu paneli do podlogowki wodnej zamiast wzorcowych przy tym ogrzewaniu kafli?
Wstepnie zdecydowalem ze w salonie bede mial panele bo nie chce tam kafli, kamienia itp... ktos zna inna niz panel alternatywe dla kafelek przy podlogowce?
Przemek

Senser
25-01-2006, 16:33
Witam
Czy ktos widzial moze jakas sensowna informacje na temat spodziewanych strat w ogrzewaniu po zastosowaniu paneli do podlogowki wodnej zamiast wzorcowych przy tym ogrzewaniu kafli?
Wstepnie zdecydowalem ze w salonie bede mial panele bo nie chce tam kafli, kamienia itp... ktos zna inna niz panel alternatywe dla kafelek przy podlogowce?
Przemek
Niestety nie znam. Ale osobiście, na wszelki wypadek nie dawałem wiary w info typu "Panele do podłogówki". Wszystko co nie jest kamieniem/stalą to raczej bardziej izolator niż przewodnik. Ale z twoimi założeniami to chyba dzisiejsza technologia wiele niestety jeszcze nie oferuje...
Więc albo panele i ryzyko, że nie będzie grzać "tak jak myślałeś"....albo grzejniki...
Sam mam doświadczenia z podłogówką i gresem.

1950
25-01-2006, 16:47
senser, a dlaczego przy panelach ma nie grzać :o
jak podłogówka będzie zrobiona, zgodnie ze sztuką to musi grzać

Senser
25-01-2006, 16:59
senser, a dlaczego przy panelach ma nie grzać :o
jak podłogówka będzie zrobiona, zgodnie ze sztuką to musi grzać
Wyrwałeś moją wypowiedź z kontekstu.
Mam wielkie wątpliwości co do skuteczności ogrzewania podłogowego przykrytego jakimkolwiek izolatorem a takim jest/będzie każdy panel.
Grzać będzie. Tylko czy ogrzeje. A nawet jeśli ogrzeje, to czy będzie kogoś stać finansowo na pokonanie tak dużego oporu...

1950
25-01-2006, 17:13
powiem tak,
poszukaj na forum,
są ludzie którzy mają podłogi wykonczone nie tylko panelami ale i parkietem,
sprawdza się :lol:

Senser
25-01-2006, 17:28
A żebyś wiedział, poszukam. I chcę się przekonać, że każdą deską można przykryć taką podłogówkę (a ja będe miał 23 mm).

przemekk74
25-01-2006, 17:43
A żebyś wiedział, poszukam. I chcę się przekonać, że każdą deską można przykryć taką podłogówkę (a ja będe miał 23 mm).
pewnie jakbys przykryl to 5cm styropianem takze by jakos grzalo (przeciez jak masz 10cm pod wylewka to cieplo szybciej przejdzie przez 5cm..ale pytanie jakim to idzie kosztem
- zwiekszenie bezwladnosci
- wieksze rachunki?
Przemek

1950
25-01-2006, 17:51
A żebyś wiedział, poszukam. I chcę się przekonać, że każdą deską można przykryć taką podłogówkę (a ja będe miał 23 mm).
a kto powiedział że deską podłogową lub parkietem 23 mm :o
wejdź chociażby na strony Barlinka

a Ty przemek nie staraj się być złośliwy,
skoro pytasz, to znaczy że potrzebujesz odpowiedzi a jak Ci się nie podobają, to nie pytaj,

przemekk74
25-01-2006, 17:58
a Ty przemek nie staraj się być złośliwy,

w ktorym miejscu bylem zlosliwy?

GL35
25-01-2006, 17:59
Aby uzyskać moc grzewczą podłogówki pokrytej panelami, parkietem itp.taką jak pokrytej płytkami lub okładziną kamienną trzeba zwiększyć temp. zasilania czynnika grzewczego. Aby przez to nie zwiększać kosztów ogrzewania powodowanych większymi stratami ciepła (większa różnica temp.między płytą grzewczą a np. gruntem = większa strata) należałoby zastosować znacznie grubszą warstwę izolacji termicznej pod płytą. To zaś wiąże się z większym ryzykiem osiadania materiału izolacyjnego pod ciężarem płyty itd.

rs6000
25-01-2006, 18:15
Ja mam panele na podłogówce. Rurki w płycie ułożone są gęściej tzn. co 10 cm a nie 15 jak np. mam w łazience gdzie są płytki. I powiem Wam, że podłoga jest wystarczająco ciepła aby ogrzać prawie 40-sto metrowy salon. Panele mam ułożone na tekturze 3 mm a nie na piance która ma wyższą izolacyjność cieplną.

Pozdro
Sławek

przemekk74
25-01-2006, 18:23
stratami ciepła (większa różnica temp.między płytą grzewczą a np. gruntem = większa strata) należałoby zastosować znacznie grubszą warstwę izolacji termicznej pod płytą. To zaś wiąże się z większym ryzykiem osiadania materiału izolacyjnego pod ciężarem płyty itd.
czyli idac tym tokiem rozumowania majac 10cm styropianu i kafle bedziemy miec takie same kosyzta ogrzwania jak np pol metra steropianu pod wylewka i 5cm steropianu na wylewce (czysto teoretycyznie i pomijajac bezwladnosc)
Jaka rzeczywiscie wartosc izolacyjna maja laminaty? ciekawy jestem np czy np kafelka polozona na kaloryfoerze duzo szybciej sie nagrzeja niz np panel.. i o ile szybciej.. albo ile musi byc grubsza kafleka (lub ich kilka poukladanach jedna na drugiej) aby przewodzilo to cieplo tak jak ten panel
Moze komus po budowie zostal kawalek panela i kafelki i zrobilby maly experyment?:)
Pozdrowienia,
Przemek

RolandB
25-01-2006, 18:56
Było już kilka razy to poruszane -polecam np ten wątek (http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=60244&highlight=) ... z odnośnikami ...

pozdrawiam

przemekk74
25-01-2006, 19:46
Było już kilka razy to poruszane -polecam np ten wątek (http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=60244&highlight=) ... z odnośnikami ...
pozdrawiam
dzieki!!! czegos takiego szukalem

http://www.muratordom.pl/6933_10028.htm
'Powierzchnia podłogi nie może mieć temperatury wyższej niż 29°C. Cieplejsza może być jedynie w łazienkach, pomieszczeniach pomocniczych (33°C) oraz w pobliżu okien, w tak zwanej strefie brzegowej (35°C). Konsekwencją tego jest ograniczona do 80 W/m2'
Jezeli zalozymy ze srednirocznie podczas sezonu grzewczego ogrzwanie chodzi na polowie mocy (pewnie nawet mniej z tego co widze co ustawiam na termoregulatorze grzejnika) i mamy np 40m2 podlogowki przykrytej panelami wiec
40*40 = 1,6KW

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=19742
'zadalem sobie troche trudu i policzylem opory ...

1. panel na gabce 12 mm - R=0,14 m2 K/W
2. panel przyklejony 12 mm - R =0,09
3. terakota 8 mm - R~0,02

czyli faktycznie do tego co bede klasc ( opcja 2 ) to ma okolo 5 razy wiekszy opor ...

ale teraz wezmy pod uwage ze pod spodem jest 10 cm styropianu ...
R = 2,78 ...

co z tego wynika ?
1. terakota ma opor cieplny rowny 0,8 % oporu sturopianu czyli wiekszosc ciepla "ucieka" przez plytke ... - SUPER
ale ...
2. parkiet klejony to tylko 3% ... o 2,2 % wiecej od terakoty
3 parkiet na gabce to 5,3 %
'

'
2. trzeba mież świadomość, że 6 m2 okna 1,1 z przy -20 na zewnątrz to ok. 270 W'
Czyli pewnie przy oknie 2m2 i sreniej temp w sezonie pewnie w okolicach 0 bedzie to okolo 30W strat na oknie srednio...

Jezeli 'panel przyklejony' ma stosunek panel/styropian = okolo 3% straty ciepla a terakota/styropian ma 0,8% straty -> mozna przyjac ze panel generuje okolo 2% wiecej straty..
2% z 1600W oznacza ze jestesmy w plecy 32W

Mozna wiec chyba przyjac ze polozenie panela zamiast terrakoty na 40m2 podlogowki ma porownywalnie negatywny wplyw na ogrzewanie jak posiadanie jednego okna wiecej

Lub inaczej...
Jezeli mamy szereg narozny 150m2 powierzni podlogi... i jego ogrzanie to powiedzmy 3tys pln (pewnie nawet nie jak odlicyzmy ciepla wode uzytkowa) rocznie to 40m2/150m2 = okolo 25%powierzchi.. i na tych 25% tracimy 2%
3000*25% = 750pln
750 * 2% = 15pln rocznie
powiedzmy po 10 latach znudzi nam sie podloga niezaleznie od materialu i ja i tak bedziemy wywalac
10*15 = 150pln w plecy
material (koszt)
panel to 35pln/m2
terakota to jakies 60pln/m2
roznica 25pln/m2
40m2 *25pln = 1000pln roznicy w cenie materialu

Wg moich obliczen wychodzi mi ze na przestrzeni 10 lat polozenie panela w stosunku od terakoty na ogrzewaniu podlogowym na 40m2 w 150m2 szeregu daje oszczednosc!!! 850pln!!!

Pozdrowienia,
Przemek

1950
25-01-2006, 19:53
:o :o :o

RolandB
25-01-2006, 19:59
wiesz - trudno liczyć oszczędności z tytułu wybrania takiej lub nnej klasy materiału na podłogę - o gustach trudno raczej dyskutować ... poza tym na 100% nie dostaniesz panelu drewnianego i przygotowanego na podłogówkę za kwotę , którą wymieniłeś ...

Dla mnie to była kwestia wyboru odpowiedniego źrudła ciepła co pociągnęło za sobą instalacje podłogówki ... a że nie chciałem rezygnować z drewna na podłodze musiałem kupić droższe panele ...
różnica kwotowa w oszczędnościach pomiędzy panelami a płytkami jest u mnie mała z powodu użytkowanej PC ... była by większa, gdybym użytkował droższe w eksploatacji ogrzewanie.

pozdrawiam

przemekk74
25-01-2006, 20:19
dyskutować ... poza tym na 100% nie dostaniesz panelu drewnianego i przygotowanego na podłogówkę za kwotę , którą wymieniłeś ...

http://www.bakema.com.pl/?dzial=1&faq_news=83
Czy można zastosować elektryczne ogrzewanie podłogowe w panelach bezklejowych firmy KRONOPOL ?
pytanie do informacji: Płyta OSB
Panele podłogowe nadają sie do stosowania na ogrzewaniu podłogowym, Dopuszczalne jest montowanie paneli na wodnym ogrzewaniu podłogowym, pod warunkiem, że będzie ogrzewana cała powierzchnia podłogi wykluczając osiągnięcie temperatury w warunkach normalnych i awaryjnych na powierzchni przewodu grzewczego nie wyższej niż 50`C i max temperaturze podłogi nie przekraczającej 28`C
- czyli wszystkie tej firmy?

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=82491590 32,33 zł

To raczej nie powinno byc problemu
Przemek

RolandB
25-01-2006, 20:26
ale to jest panel laminowany a nie drewniany ...

Senser
26-01-2006, 11:24
A żebyś wiedział, poszukam. I chcę się przekonać, że każdą deską można przykryć taką podłogówkę (a ja będe miał 23 mm).
a kto powiedział że deską podłogową lub parkietem 23 mm :o
wejdź chociażby na strony Barlinka


Nikt nie powiedział. Ale mam takiego porządnego stolarza, który robi takie właśnie deski, widziałem jego robotę i jego produkt. I dlatego chcę właśnie jego. Deska 23 mm to jest właśnie deska i proszę nie stawiaj obok tego czegoś takiego jak Barlinek...wybacz, ale coś co ma góra 5 mm wierzchniego drzewa nazywać deską....To po pierwsze. A po drugie to ze względu na moje upodobania to właśnie dlatego podłogówka musiałby ogrzać taką właśnie deskę...

przemekk74
26-01-2006, 13:05
ale to jest panel laminowany a nie drewniany ...
'panel' to dla mnie wlasnie laminat (takie mam w mieszkaniu i moim zdnaiem to dobre, tanie i praktyczne rozwiazanie).. ok, nie wazne

Czy ktos zna moze alternatywny do gabki i klejenia do podlogi podklad pod panele nie bedacy dobrym izolatorem? Czy nie ma jakis substancji 'wylewanych' na podloge tworzacych np. jakas tam gietka warstwe
Przemek

RolandB
26-01-2006, 15:09
Deska 23 mm to jest właśnie deska i proszę nie stawiaj obok tego czegoś takiego jak Barlinek...wybacz, ale coś co ma góra 5 mm wierzchniego drzewa nazywać deską....To po pierwsze. A po drugie to ze względu na moje upodobania to właśnie dlatego podłogówka musiałby ogrzać taką właśnie deskę...

Ale ty chcesz drewno na podłodze widzieć i czuć czy ciągle myśleć ile tam jest wierzchniej warstwy ? Bo deska ( taka jednowarstwowa klasyczna decha ) na podłogówkę to się nie nadaje ... Panel - dlatego, że jest klejony z kilku warsw właśnie jest ok ... i myślę że nadal można się pochwalić sąsiadom, że na podłodze jest drewno :lol: no bo chyba o to chodzi - co nie ? - nie widzę innych zauważalnych zalet "czystej deski" ...

pozdrawiam

Senser
26-01-2006, 18:12
Owszem nie widzisz...zobaczysz dopiero po jednym bądź dwu cyklinowaniach. Mam nadzieję, że tylko się mi wydaje że byłeś złośliwy...ale naprawdę nie obchodzi mnie co kto sobie myśli o tym co mam bądź nie mam w domu....

sceptyk
26-01-2006, 20:33
przecież to ciepło będzie ewentualnie od panela (izolatora)wracało do rurek ogrzewania, więc gdzie się ma gubić

RolandB
27-01-2006, 12:28
Owszem nie widzisz...zobaczysz dopiero po jednym bądź dwu cyklinowaniach. Mam nadzieję, że tylko się mi wydaje że byłeś złośliwy...ale naprawdę nie obchodzi mnie co kto sobie myśli o tym co mam bądź nie mam w domu....

Ale Senser - daj sobie powiedzieć !!! Deska się nie nadaje na podłogówkę !!!

Pozdro

Senser
30-01-2006, 12:41
No i o to właśnie chodzi!!!
Mam upatrzony materiał i nie mam ograniczeń...
Chcę podłogówkę mam ograniczenia.
Czyli nie można powiedzieć, że jak "chcę mieć parkiet to mogę mieć podłogówkę". Owszem możesz mieć podłogówkę ale nie możesz mieć każdego parkietu. I dlatego mówię, że raczej podłogówka + parkiet to raczej nie wchodzi w grę...

Wwiola
30-01-2006, 13:18
że raczej podłogówka + parkiet to raczej nie wchodzi w grę...

Jak w tej reklamie : "raczej" (jak "prawie") robi kolosalną różnicę...

ubek
12-03-2006, 09:46
ale to jest panel laminowany a nie drewniany ...
A to jakiś problem? Laminowany ma prawdopodobnie mniejszy opór termiczny, czy może się mylę?

ubek
12-03-2006, 09:48
ale to jest panel laminowany a nie drewniany ...
'panel' to dla mnie wlasnie laminat (takie mam w mieszkaniu i moim zdnaiem to dobre, tanie i praktyczne rozwiazanie).. ok, nie wazne

Czy ktos zna moze alternatywny do gabki i klejenia do podlogi podklad pod panele nie bedacy dobrym izolatorem? Czy nie ma jakis substancji 'wylewanych' na podloge tworzacych np. jakas tam gietka warstwe
Przemek
Też mnie ten problem interesuje

markus_gdynia
12-03-2006, 09:57
Witam
Czy ktos widzial moze jakas sensowna informacje na temat spodziewanych strat w ogrzewaniu po zastosowaniu paneli do podlogowki wodnej zamiast wzorcowych przy tym ogrzewaniu kafli?
Wstepnie zdecydowalem ze w salonie bede mial panele bo nie chce tam kafli, kamienia itp... ktos zna inna niz panel alternatywe dla kafelek przy podlogowce?
Przemek

Zamiast teorii służę praktyką. Dom mam ogrzewany pompą ciepła i cały dom jest wyposażony w ogrzewanie podłogowe. Na parterze mam kafle, na poddaszu panele podłogowe. Nie ma żadnego problemu z ogrzaniem pomieszczeń na poddaszu.
Problem leży gdzie indziej, a mianowicie w sposobie wykonania podłogówki. Jeżeli masz zamiar robić tak jak większość (czyli źle) to od razu daj sobie spokój z panelami. U nas panuje jakaś dziwna moda na oszczędzanie na rurkach i potem wychodzą dziwolągi typu: jedną stopą czujesz zimno, a drugą ciepło, podczas gdy cała podłoga powinna byc ogrzewana równomiernie. Jeżeli podłogówka ma funkcjonowac należycie przy panelach to współczynnik ilości rurki do powierzchni grzewczej powinien wynosić w przybliżeniu 10-11mb/m2 co oznacza, ze rurki nalezy kłaść co 10 cm, a nie co 20.

sebapark
12-03-2006, 10:15
ma ktoś doswiadczenie z klejeniem paneli do posadzki? czy to poprawia znacząco przenikanie ciepła z posadzki do paneli i do pomieszczenia? jak to się robi i czym? :)

Sebastian

ubek
12-03-2006, 13:15
ma ktoś doswiadczenie z klejeniem paneli do posadzki? czy to poprawia znacząco przenikanie ciepła z posadzki do paneli i do pomieszczenia? jak to się robi i czym? :)

Sebastian
Podbijam temat, też mnie to interesuje.

przemekk74
12-03-2006, 16:25
Zamiast teorii służę praktyką.....ogrzewana równomiernie. Jeżeli podłogówka ma funkcjonowac należycie przy panelach to współczynnik ilości rurki do powierzchni grzewczej powinien wynosić w przybliżeniu 10-11mb/m2 co oznacza, ze rurki nalezy kłaść co 10 cm, a nie co 20.

jest maly problem ... malutki... panele hdf nie powinny miec wyzszej temp niz 29 stopni.. wiec odpada grzanie podlogi mocniej aby "nadrobic straty"
Przemek

mstrogow
12-03-2006, 17:11
Im material ma wieksza gestosc tym lepiej przewodzi ciepło i tak jest z drewnem,pianka pod parkiet trojwarstwowy lub panele.Klejony parkiet nagrzewa sie szybciej niz ułozony "pływająco".Straty ciepła zaleza od izolacji pod wylewka ona decyduje w ktora strone "pomaszeruje"ciepło

ubek
12-03-2006, 19:24
To jasne, pianka będzie robić tu za izolator. Pytanie: jak ułożyć panele, jak nie na piance

mstrogow
12-03-2006, 20:12
pianka piance nierówna poza tym mozna stosowac różne podkłady pod panele

boorg
13-03-2006, 11:17
ma ktoś doswiadczenie z klejeniem paneli do posadzki? czy to poprawia znacząco przenikanie ciepła z posadzki do paneli i do pomieszczenia? jak to się robi i czym? :)

Sebastian
Przykleiłem sporo paneli bezpośrednio do podłogi.
Po pierwsze: możemy w ten sposób zamocować tylko panele drewniane - laminaty za względu na swoją budowę można położyć jedynie w charakterze podłogi pływającej.
Po drugie: kleimy panele za pomocą kleju poliuretanowego (jedno- lub dwu- składnikowego).
Po trzecie: panele przyklejone bezpośrednio na podłogę szybciej rozgrzewają się.
Po czwarte: klejąc panele do wylewki eliminujemy możliwość powstania "mostków powietrznych" - jeżeli mamy nierówną wylewkę to przy podłogach pływających jest to częste zjawisko. A powietrze jak wiadomo izoluje najlepiej... . :(
Po piąte: możemy stracić gwarancję na panele. :cry:

Producenci w tej sprawie zajmują różna stanowiska - część radzi kleić (np. Haro) a część robić podłogę pływającą (np. Balticwood). Barlinek często zmieniał zdanie (na początku radził robić pływające, potem kazał kleić do podłoża, potem zakazał kładzenia na ogrzewaniu, potem kazał kleić itd, itp) - więc nie wiem czy to co teraz głosi to jego wersja ostateczna. :wink:

SławekD
13-03-2006, 11:37
Witam
Czy ktos widzial moze jakas sensowna informacje na temat spodziewanych strat w ogrzewaniu po zastosowaniu paneli do podlogowki wodnej zamiast wzorcowych przy tym ogrzewaniu kafli?
Wstepnie zdecydowalem ze w salonie bede mial panele bo nie chce tam kafli, kamienia itp... ktos zna inna niz panel alternatywe dla kafelek przy podlogowce?
Przemek

Zamiast teorii służę praktyką. Dom mam ogrzewany pompą ciepła i cały dom jest wyposażony w ogrzewanie podłogowe. Na parterze mam kafle, na poddaszu panele podłogowe. Nie ma żadnego problemu z ogrzaniem pomieszczeń na poddaszu.
Problem leży gdzie indziej, a mianowicie w sposobie wykonania podłogówki. Jeżeli masz zamiar robić tak jak większość (czyli źle) to od razu daj sobie spokój z panelami. U nas panuje jakaś dziwna moda na oszczędzanie na rurkach i potem wychodzą dziwolągi typu: jedną stopą czujesz zimno, a drugą ciepło, podczas gdy cała podłoga powinna byc ogrzewana równomiernie. Jeżeli podłogówka ma funkcjonowac należycie przy panelach to współczynnik ilości rurki do powierzchni grzewczej powinien wynosić w przybliżeniu 10-11mb/m2 co oznacza, ze rurki nalezy kłaść co 10 cm, a nie co 20.
W takim razie czy Twoim zdaniem u nas (http://foto.onet.pl/upload/48/72/_497891_n.jpg) jest dobrze czy są za duże są odstępy między rurkami - tu będą panele :wink:

albert z drzazgowej
15-03-2006, 18:24
:o Do 80-ciu stopni??? To można na tym usmażyć gigantyczny naleśnik! :D Przecież graniczną dla komfortu użytkowania temperaturą podłogi jest 29 stopni, i taką temperaturę wytrzymują panele... Kto zakłada elektryczną podłogówkę (a ja właśnie będę zakładał, i to POD PANELAMI) instaluje także sterowniki, a przynajmniej czujniki podłogowe temperatury. Moim zdaniem jest po prostu tak, że przy panelach trzeba się pogodzić z dłuższym czasem ładowania podłogi, a więc z nieco wyższymi kosztami. Jest na ten temat wątek pt. Panele na podłogówkę - straty? Złagodzić te straty może podkład pod podłogówkę.

Chyba, że się mylę :D

boorg
15-03-2006, 19:58
Pytając o to sprzedawcę Kronopola usłyszałem pytanie - JAKIE ogrzewanie podłogowe - wodne TAK elektryczne NIE. A związane jest to z prędkością zmian temperatury. Wodne rozgrzewa podłogę wolniej i równie wolno stygnie. Elektryczne daje szybkie zmiany temperatury co powoduje szkody w panelach.

Kaim był bliższy sedna sprawy. 8) Przy podłogach drewnianych (i pochodnych np. laminatach) zalecane jest ogrzewanie wodne z 2 powodów.
Pierwszy to ten który wymienił KaiM drugi to równomierny rozkład temperatur rozgrzewanej podłogi. Przy ogrzewaniu elektrycznym następuje efekt "przypalania" podłogi - po prostu elementy grzewcze rozgrzewają się (bądź stygną) szybko a reszta podłogi jest jeszcze nierozgrzana albo nie zdążyła wystygnąć (stąd duże zróżnicowanie rozkładu temperatur w podłożu - co niekorzystnie wpływa na pracę drewna i laminatów). :roll:

...natomiast elektryczne- szczególnie przykryte grubym dywanem lub meblem jest "nieobliczalne"...
A to też jest następny powód do nie stosowania ogrzewania elektrycznego pod podłogami drewnianymi i laminowanymi. :(
A ostatni powód związany jest z dodatkową stratą ciepła przy panelach na podłodze: to już czysta ekonomia i zależy od innych składowych systemu grzewczego w Twoim domu... .

Jeżeli możliwe jest ułożenie paneli to czy są to jakieś ekstra panele czy zwykłe? Na co należy zwracać uwagę?????
Jak już będziesz miała ogrzewanie wodne to kupując panele patrz na opakowanie. Jeżeli wypatrzysz na nim ikonkę (lub napis), że nadaje się na ogrzewanie podłogowe, to możesz kupować i kłaść.
A należy zwrócić uwagę na sprzedawców :wink: :lol: - czasami obiecują gruszki na wierzbie... .

albert z drzazgowej
15-03-2006, 20:25
"Przy ogrzewaniu elektrycznym następuje efekt "przypalania" podłogi - po prostu elementy grzewcze rozgrzewają się (bądź stygną) szybko a reszta podłogi jest jeszcze nierozgrzana albo nie zdążyła wystygnąć (stąd duże zróżnicowanie rozkładu temperatur w podłożu - co niekorzystnie wpływa na pracę drewna i laminatów)." - tak napisał boorg

Mam pytanie - czy tak samo dzieje się przy elektrycznej podłogówce AKUMULACYJNEJ? Na mój rozum 10cm betonu nad kablami zapobiega "przypalaniu" podłogi... Druga rzecz - meble i dywany: jasne, że podłogówka ogranicza te możliwości, ale ich nie eliminuje - dywany mogą być tam, gdzie nie ma kabli (w tym miejscu nie kładziemy), a meble mogą być wszędzie, byleby miały nóżki min. 5cm.

boorg
15-03-2006, 20:42
Mam pytanie - czy tak samo dzieje się przy elektrycznej podłogówce AKUMULACYJNEJ? Na mój rozum 10cm betonu nad kablami zapobiega "przypalaniu" podłogi...
Podejrzewam, że w tym wypadku masz rację. 10 cm betonu rozwiązałoby ten problem. Ale ja do tej pory spotykałem się raczej z grubością 4-5 cm betonu nad ogrzewaniem - problemem było nawet wiercenie otworów pod listwy progowe. :(

Druga rzecz - meble i dywany: jasne, że podłogówka ogranicza te możliwości, ale ich nie eliminuje - dywany mogą być tam, gdzie nie ma kabli (w tym miejscu nie kładziemy), a meble mogą być wszędzie, byleby miały nóżki min. 5cm.
Po przejrzeniu katalogów z meblami okazuje się, że z tymi nóżkami to jest raczej słaby wybór (chyba, że ściągamy maskownice). A co zrobić ze stałymi szafami i garderobami? I uzależnienie rozkładu podłogówki od ułożenia dywanów :o - te dywany chyba kliknąłeś przez pomyłkę. :wink:

albert z drzazgowej
15-03-2006, 20:58
Hm. Myślę, że na etapie projektowania domu można ten problem znakomicie rozwiązać, ponieważ nie podnosi się poziomu podłogi, tylko głębiej w fundamenty wpuszcza się ocieplenie, izolację itp. Gruba warstwa betonu nad kablami to typowe rozwiązanie w podłogówce akumulacyjnej. Co do mebli - cóż, ja mam meble na nóżkach - takie kupiłem, co prawda nie z "normalnego" sklepu, tylko od konserwatora starych mebli (który kupuje je w Holandii). To zresztą jest kwestia wyboru - gdy instalujesz grzejniki naścienne też dokonujesz wyboru co do ustawienia mebli, wysokości itp.
A dywanów nie przewiduję :)

boorg
15-03-2006, 23:54
Fajnie byłoby gdyby każdy inwestor od początku wiedział czego chce. Jest zamysł - jest projekt - jest realizacja. Owszem, zdarza sie taki modelowy przykład inwestora - ale to rzadkość. :( Ja, zawodowo robię tylko podłogi drewniane; czasami ilość pomysłów i zmian (w ostatniej chwili, do już ustalonej wersji ostatecznej :evil: ) doprowadza mnie do szału. Dokładanie albo wycinanie parkietu, frezowanie łuku, zmiana kierunku układania, zmiana wzoru, itp, itd. I w takim przypadku, nawet nie śmiem sobie wyobrażać czy ogrzewanie, które znajduje się w podłodze, w jakimkolwiek stopniu cokolwiek przewiduje. :o
PS. A dywanów też nie lubię. :)

albert z drzazgowej
16-03-2006, 10:38
Czyżbym był MODELOWYM PRZYKŁADEM? :D My mamy już projekt kuchni (meble na wymiar), łazienek (wyposażenie na wymiar), meble do całego domu, upatrzoną "kozę" (a'propos - czy ktoś wie coś o kozach Vermont Castings?), wiem, gdzie będzie stał stół (okno dopasowane do wielkości stołu), teraz pozostało mi (a raczej żonie) kupienie zastawy :D - a dom zacznie być budowany wiosną (budowa - 5 miesięcy). Fakt, że zmiany planów są nieuchronne, my też najpierw chcieliśmy terakotę, a dopiero od niedawna panele, bo nas po prostu urzekły (pinia alpejska).
A tak w ogóle - ciekawe, co na to wszystko inicjatorka wątku? Krystyna32, odezwij się :)

albert z drzazgowej
16-03-2006, 21:23
Rozmawiałem dziś z facetem z firmy Classen, któej panele chcę kupić, i okazuje się, że NIE ZALECAJĄ SWOICH PANELI na elektryczną podłogówkę, co oznacza, że PO ICH POŁOŻENIU GWARANCJA PRZESTANIE OBOWIĄZYWAĆ. Rzeczywiście, argument jest jeden - zagrożenie zbyt szybkim nagrzaniem podłogi i paneli. Nie interesuje ich, czy jest to podłogówka bezpośrednia czy akumulacyjna.
Rozmawiałem też z firmą Eko-term, z której chcę kupić kable (moim zdaniem oferta cenowo korzystna), a nawet, zupełnie przypadkowo, z jej prezesem: powiedział, że do paneli dobiera się po prostu inną moc kabli. Powiedział też, że do bezpośredniego elektrycznego ogrzewania podłogowego paneli się nie powinno stosować.
Może by zastosować jakiś skrót na elektryczne akumulacyjne ogrzewanie podłogowe? Może EAOP? :D

boorg
16-03-2006, 22:02
Może by zastosować jakiś skrót na elektryczne akumulacyjne ogrzewanie podłogowe? Może EAOP? :D
Moja propozycja OGRZEWAKUM (od ogrzewanie akumulacyjne). :wink: :lol:

kropi
16-03-2006, 22:52
Ogrzekum albo Opokum proponuję :lol:

Też o tym myślałem, ale potem się zastanowiłem nad stroną ekonomiczną - skoro mata kosztuje ok. 200 zł/m2 to na wyłożenie 30 metrowego salonu trzeba wydać 6000 za samą matę, a piec akumulacyjny z dynamicznym rozładowaniem firmy AEG o tej samej mocy 3,6 kW w wersji "płaskiej" kosztuje 3700... to co mogłoby mnie skłonić do wydania 2300 więcej za sam salon? Pomijam fakt, że jakoś terakota mi się z salonem nie kojarzy i będzie drewno albo panele (zależy jak kasa pozwoli).

Opokum dać w łazienkach i aneksie kuchennym (w sumie jakie 12m2 maty, popłynie te 2400 ale może warto?) i cieszyć się sprawnym ogrzewaniem bez ciepła uwięzionego pod panelami, co straciły gwarancję...

albert z drzazgowej
17-03-2006, 16:27
Zastanowię się nad tym...
Jakoś mnie zmroził ten brak gwarancji na panele :( A co do tych cen za maty - one są rzeczywiście droższe niż kable, ale to zależy od firmy: w DEVI kable plus sterowniki kosztują ok. 100 zł. m. kw. co u mnie dałoby 12.000! Więc nie biorę z DEVI, tylko z EKO-TERMU - 4000 za całość. Nie sądzę, żeby była jakaś różnica w jakości kabli (w końcu to tylko kable), przypuszczam raczej, że Duńczycy po prostu drogo się cenią.

przemekk74
17-03-2006, 18:31
:Przecież graniczną dla komfortu użytkowania temperaturą podłogi jest 29 stopni, i taką temperaturę wytrzymują panele...Chyba, że się mylę :D
nie... panele moga pracowac przy takiej temperaturze a chwilowo potrafia wytrzymac calkiem spore temperatury
Przemek

editta
18-03-2006, 12:09
Też o tym myślałem, ale potem się zastanowiłem nad stroną ekonomiczną...

Opokum dać w łazienkach i aneksie kuchennym (w sumie jakie 12m2 maty, popłynie te 2400 ale może warto?) i cieszyć się sprawnym ogrzewaniem bez ciepła uwięzionego pod panelami, co straciły gwarancję...

jest jeszcze cos takiego jak ograniczony wybór. u nas na przykład okna zaczynają sie przy podłodze i nie da sie zainsatować normalnych grzejników. grzejniki korytkowe (chyba tak fachowo się nazywają są drogie) dlatego zdecydowaliśmy się na ogrzewanie podłogowe, w prawdzie wodne, na całej powierzchni parteru i na panele podłogowe.
mam tylko nadzieje, że ciepło będzie odczuwalne. czy ktoś ma już z tym jakieś doświadzcenie?

kingau
06-08-2006, 14:47
Witam Wszystkich,
pewnie ten temat był już maglowany z 1000 razy, ale czas nagli a ja w tym tygodniu kładę panele podłogowe /classen i krono/.
Do wczoraj wszystko było Ok, ale gdy głos w sprawie podkładów pod panele zabrał kafelkarz-doradca. Ogrzewanie podłogowe mam zamontowane na parterze, a piętro ogrzewane będzie kaloryferami. Pod panele zakupiłam takie seledynowe 3 mm prostokątne płyty piankowe. Czy kładzie się coś innego /jak tak to co?/ na ogrzewanie podłogowe ?

Kinga
dzięki za wszystkie rady :roll:

Leszek T.
06-08-2006, 16:28
Z tego co widziałem, to przy układaniu paneli na podłogówkę, panele przyklejali bepośrednio do posadzki, niby przewodzenie ciepła ma być lepsze i koniecznie panele łączone z sobą bezklejowo. Ta zielona ata to tylko większa izolacja, ale fachowcem w ym nie jestem,poprostu widziałem jak to robili.

Peterek
06-08-2006, 20:05
Paneli nie wolno przyklejać - tak mówi producent. Co do podkładu pod panele na ogrzewaniu podłogowym to ja zdecydowałem się na tekturę falistą. Jak na razie mam tak zrobiony jeden pokój, reszta to wylewka zagruntowana. Pianki wszelkiego rodzaju są świetnym izolatorem.

Mały
06-08-2006, 20:21
Paneli nie wolno przyklejać - tak mówi producent. Co do podkładu pod panele na ogrzewaniu podłogowym to ja zdecydowałem się na tekturę falistą. Jak na razie mam tak zrobiony jeden pokój, reszta to wylewka zagruntowana. Pianki wszelkiego rodzaju są świetnym izolatorem.
Wiesz do czego służy papier, tudzież tektura na szkołach przetrwania(np)? Do izolacji termicznej.

06-08-2006, 22:15
Pod panele daje się wtedy tekturę falistą. Można ją kupić w rolkach np. w Castoramie. Mam pod panelami taką tekturę i podłoga sprawuje się dobrze. Ogrzewanie też działa jak należy.

Peterek
07-08-2006, 14:40
Paneli nie wolno przyklejać - tak mówi producent. Co do podkładu pod panele na ogrzewaniu podłogowym to ja zdecydowałem się na tekturę falistą. Jak na razie mam tak zrobiony jeden pokój, reszta to wylewka zagruntowana. Pianki wszelkiego rodzaju są świetnym izolatorem.
Wiesz do czego służy papier, tudzież tektura na szkołach przetrwania(np)? Do izolacji termicznej.

Gdyby na tych szkołach przetrwania mieli wybór z pewnością wybraliby każdy inny materiał pod panele (pianki, korki itp.), a na koniec byłaby tektura falista :P . Trzeba wybierać mniejsze zło.

pozdro

PRO
22-10-2006, 22:49
Mam pytanie czy na ogrzewanie podłogowe można połozyć panele?
jakie zagrożenia czy inne nie przewidziane sytuacje się z tym wiążą?

AldonkaS
23-10-2006, 08:23
Mam takie panele - chociaż tam gdzie mam panele nie mam podłogówki, ale wyraźnie czuć podwyższoną temp. podłogi w okolicach rozchodzenia sie rur w podłodze przy rozdzelaczu.
Panele CLASSEN, nazwy nie pamiętam - 8mm, AC4 (ale te z górnej półki CLASSENA - robione w niemczech). Jak mi brakło 1 paczki - to czekałam około miesiąca aż mi przywiozą (generalnie większa ilość na zamówienie - przynajmniej tam gdzie kupowałam).

rusek007
23-10-2006, 08:57
Zagrożeń żadnych .Można przy podłogówce kłaść panele, trzeba tylko dostosować je do takiej pracy. Napewno żadnej gąbki na spodzie, panele powinno kłaśc sie tak jak parkiet czyli kleić do podłoża, nie powinny być to panele typu click, zachować odstępy (dyletację) od ścian listwy przypodlogowe nie mogą być przybijane do podłogi tylko do ściany. Panele powinny być w miarę cienkie i producent nie powinien zabraniać układania ich na podłodze ogrzewanej.

PrzemoBDG
24-10-2006, 12:35
Producenci paneli najczęściej wyróżniają te które nadają się na wodne ogrzewanie podłogowe. Oczywiście im panel cieńszy, tym więcej ciepła jest przekazywane do pomieszczenia. Jednak klejenie do posadzki nie jest koniecznością. Można wykonać "panelową posadzkę pływającą", tylko że zamiast gąbki pod panel należy dać specjalny filc (na pewno produkuje go Pergo) do podłóg z ogrzewaniem podłogowym.

michal_m
24-10-2006, 12:54
Zagrożeń żadnych .Można przy podłogówce kłaść panele, trzeba tylko dostosować je do takiej pracy. Napewno żadnej gąbki na spodzie, panele powinno kłaśc sie tak jak parkiet czyli kleić do podłoża, nie powinny być to panele typu click, zachować odstępy (dyletację) od ścian listwy przypodlogowe nie mogą być przybijane do podłogi tylko do ściany. Panele powinny być w miarę cienkie i producent nie powinien zabraniać układania ich na podłodze ogrzewanej.

Nic bardziej mylnego, posadzka na ogrzewaniu podłogowym nie może być trwale związana z podłożem. Dlatego właśnie w zasadzie nie kładzie się na nie parkietu.

MARKOG
24-10-2006, 20:05
ja mam classena i użytkuje juz dwa lata - podłoga ma temperaturę neutralną w zimie (ani zime ani ciepłe) ułożone tylko na folii i nic więcej - system Click. Nic sie z nimi nie dzieje złego powierzchnia ok 30m2. Wszystkie pokoje mam w panelach a korytarze łazienki i kuchnie w kaflach.

rusek007
24-10-2006, 20:59
Zagrożeń żadnych .Można przy podłogówce kłaść panele, trzeba tylko dostosować je do takiej pracy. Napewno żadnej gąbki na spodzie, panele powinno kłaśc sie tak jak parkiet czyli kleić do podłoża, nie powinny być to panele typu click, zachować odstępy (dyletację) od ścian listwy przypodlogowe nie mogą być przybijane do podłogi tylko do ściany. Panele powinny być w miarę cienkie i producent nie powinien zabraniać układania ich na podłodze ogrzewanej.

Nic bardziej mylnego, posadzka na ogrzewaniu podłogowym nie może być trwale związana z podłożem. Dlatego właśnie w zasadzie nie kładzie się na nie parkietu.

A jednak ludzie kładą parkiet i wierz mi nie przybijają go gwoździkami do podłogi. A jeśli chodzi o panele to ta propozycja z filcem to nie bardzo mi leży. Jeszcze do niedawna filc był uważany za jeden z lepszych izolatorów.
Moim zdaniem to tylko dobry elastyczny klej.
Może coś w tym stylu:
http://www.muratorplus.pl/17046_26010.htm
Lepsze to niż gwoździki :D
Mój brat ma już 3 rok połowę salonu parkiet i jest super

Tedii
24-10-2006, 23:59
Ewentualnie tektura falista.Niweluje nierówności i lepiej przewodzi niż pianka.

hobart
25-03-2007, 12:55
czy ogrzewanie podłogowe ma jakiś wpływ na wybór paneli podłogowych i co z gąbka i folią

Tedii
27-03-2007, 00:15
Na panelach jest oznaczenie, czy nadają się na podłogówkę.Jak znam życie to teraz nagle "wszystkie panele się nadają".
Gąbka raczej nie,bo izoluje ciepło.Folia tak.Są specjalne maty ale cenę mają też "specjalną".Ludzie dają tekturę falistą.

fredblasz
03-07-2007, 16:04
czy mozna zastosowac panele podlogowe na ogrzewaniu podlogowym???

ardziu
03-07-2007, 16:05
można

Heath
03-07-2007, 19:20
można

było było było było

beton44
03-07-2007, 19:25
można...


ale nie jest to zdroworozsądkowe :o

Tedii
03-07-2007, 23:21
Panele tak ale podkład musisz dać inny niż pianka.
N.p. tektura falista,maty do podłogówki.

Heath
04-07-2007, 06:48
Panele tak ale podkład musisz dać inny niż pianka.
N.p. tektura falista,maty do podłogówki.

oj oj oj :roll:

na podłogówkę tylko klejenie

Amor
04-07-2007, 10:07
i lepiej zagęścić rurki do np. 10 cm

sylvia1
04-07-2007, 12:04
i lepiej zagęścić rurki do np. 10 cm nieprawda najlepiej to zrobić projekt zgodny z obliczeniami na zapotrzebowanie uwzględniający panele czy tez inne pokrycie

Amor
04-07-2007, 12:06
i lepiej zagęścić rurki do np. 10 cm nieprawda najlepiej to zrobić projekt zgodny z obliczeniami na zapotrzebowanie uwzględniający panele czy tez inne pokrycie

całkowicie się z tobą zgadzam, ja nie podejmuję sie na własną rękę układać. Zlecam fachowcom.

el-ka
04-07-2007, 23:32
Koniecznie spora dylatacja - min. 1,5 cm, bo pracują bardziej i kładziona na jesieni podłoga latem będzie "wstawać". Klejonych do podłoża paneli nie kładliśmy, natomiast na piance i tekturze falistej tak i jest ok. - przy zachowanej dylatacji i kładzeniu na wychłoodzonej podłodze. Panele powinny także "pomieszkać" kilka dni bez kładzenia. Natomiast trzeba uważać na niedosuszona wylekę. Przy rozpoczęciu ogrzewania odparowuje dużo wody i panele tego nie lubią. Oczywiście konieczne panele specjalne z atestem do ogrzewania podłogowego. Nie słyszałam po przypadu, że bylo zimniej w pomieszczeniu, natomiast zdarza się wstawanie paneli z powodów jak powyżej.

Grzesiek13
05-07-2007, 08:39
Generalnie przy panelach na podłogówce wszystko OK, nie zauważyłem problemów u klientów (są na tekturze i oczywićie sa dylatacje). Nie wiem jak jest z klejonymi do podłoża, ale skoro parkiet można kleić na podłogówkę, to i pewno panele też.

Tedii
05-07-2007, 23:20
Nie wiem jak jest z klejonymi do podłoża, ale skoro parkiet można kleić na podłogówkę, to i pewno panele też.
Panele to inna długość niż parkiet.Wydłużenie pod wpływem temperatury też inne.Nie sądzę żeby klej pracował na przesunięciu 1-2 cm.

Kryspin
18-07-2007, 08:20
Poczytałem powyższe i nadal w temacie podkładu pod panele na ogrzewaniu podłogowym jestem zielona trawka :( :wink:

Co najlepiej połozyć pod panele??
Sprzedawca mówił że najlepiej podkład quick step'a, jest drogi ale dobry...

Poradźcie conieco... panele układam w weekend.
Panele laminat z firmy PARADOR

Heath
18-07-2007, 08:35
Ja początkowo planowałem położyć Deskę Barlienecką Badi. Po lekturze wątków nt. drewna i podłogówki, zrezygnowałem z ciężkim sercem z badi na rzecz parkietu przemysłowego doussie. Jednak ostatnio natknąłem się na FinishParkiet i tak już chyba zostanie. Konstrukcja tych paneli z poprzecznymi warstwami i drutami + klejenie powinno zminimalizować ryzyko rozsychania i niestabilności badi, poza tym odpada cyklinowanie, lakierowanie itd.

Kryspin
18-07-2007, 09:30
No dobra a co z podkładem pod panele laminowane??

Heath
18-07-2007, 09:57
Ja bym kleił.
Zresztą poczytaj tu:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=73593&highlight=nadaremno

Kryspin
18-07-2007, 11:05
Ja bym kleił.
Zresztą poczytaj tu:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=73593&highlight=nadaremno

PRIMO nie mam parkietu czy podłogi derwnianej tylko panele laminowane.
DUO nie pytam czy kleić bo kleić nie będę tylko jaki podkład pod panele laminowane położyć

Heath
18-07-2007, 11:15
:roll: :roll:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=16996&highlight=soundprotect

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=19330

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=23840&highlight=panele+podk%B3ad

Kryspin
18-07-2007, 12:39
Dzięki :wink:

Wychodzi że tektura i folia

Włodek W.
18-07-2007, 16:00
Będzie Ci pukać ,jak będziesz chodził, :) dlatego przyklejałem . 8)
Decyzja należy do inwestora 8)

Tedii
18-07-2007, 19:58
Dałem folię i tekturę.

Honzka
18-07-2007, 20:28
można, mam, jest OK :wink:

Kryspin
19-07-2007, 08:09
A po co jest folia?

magicwb
21-07-2007, 09:08
Witam,

Jestem po rozmowie z instalatorem i za 2 tyg przystepuje do wykonania ogrzewania.

Instalator twierdzi, że panele podłogowe tłumia ogrzewanie. Czytając opisy na panelach wynika z nich, że nadają sie do ogrzewania podłogowego.
Jaka jest prawda. Instalator twierdzi że jeśli w pomieszczeniu są płytki to wystarczy podłogówka jeśli są panele to i tak muszą być grzejniki.

Ma ktoś może doświadczenie w tej kwesti.

Dodam, że chciałbym użyć paneli za około 80 zł/m więc nie z tych najcieńszych.

niezły
21-07-2007, 10:51
Wykończeniem dla podłogówki może być szeroko pojęty kamień oraz mniej popularne materiały takie jak panele parkiet i wykładziny dywanowe z mała ale bardzo ważna uwaga materiały te musza posiadać atest do podłogówki i jeszcze jedna sprawa na etapie wykonywania instalacji należy już wiedzieć czym będzie wykończona podłogówka i do takiej podłogówki zrobić projekt i czasami rzeczywiście może się okazać że w niektórych pomieszczeniach gdzie ma być podłogówka na drewnie i jest dużo przeszklenia grzejnik jest konieczny ale jest to sprawa sporadyczna pomijając oczywiście łazienki bo tam zawsze oprócz podłogówki jest grzejnik

Jurek_Z
05-12-2007, 19:18
Ogrzewanie podłogowe wodne w całym domu. W niektórych pomieszczeniach będzie gres w pozostałych panele. Każdy ze sprzedawców zachwala posiadane produkty, a ci co mają panele różnych firm zachwalają te na których mają najwyższą marżę :evil: co wcale mnie nie dziwi :wink: .
Pytanie kieruję do tych, którzy już mają panele na podłogówce i mogą polecić producenta lub ostrzec przed jakimiś bublami.

Jurek_Z
06-12-2007, 09:09
Czy nikt nie ma paneli podłogowych w domu?
Interesują mnie zarówno opinie pozytywne jak i negatywne. Stoję przed wyborem paneli i nie bardzo wiem którą firmę wybrać. A może to wszystko jedno? :-?

Heath
06-12-2007, 09:22
Czy nikt nie ma paneli podłogowych w domu?


ma i to wielu. pisali o tym nie raz. niuch, niuch...

kachna28
06-12-2007, 09:34
Ja planuję panele drewniane (inaczej deska trójwarstwowa) -to droższy biznes niż tradycyjne -ok 120-200zł/m. Zdecydujemy się chyba na Tarkett lub Baltic Wood, wszyscy odradzają Barlinek (chociaż zdarzają się fajne wyprzedaże końcówek serii np 60zl/m i może się skusimy do jednej z sypialni). Co do "zwykłych" laminowanych paneli -to radzę przejechac się do Komfortu -mają tam tego MNÓSTWO i w rozmaitej rozpiętości cenowej. na tych na ogrzewanie jest odpowiednie oznaczenie -napewno coś wybierzesz :wink:
Acha -większośc z użytkowników zaleca przyklejenie paneli -nie jako podłoga pływająca.

Jurek_Z
06-12-2007, 10:15
ma i to wielu. pisali o tym nie raz. niuch, niuch...

Szukałem, szukałem, i znalazłem tylko jakieś wypowiedzi na temat paneli Classen z 2004r :-?
Myślę, że od tego czasu są jakieś nowe opinie. Albo źle szukam :oops: albo wyszukiwarka nie działa najlepiej. :evil:

Jurek_Z
06-12-2007, 20:52
Przeszło 100 wyświetleń tego tematu świadczy o tym, że pytanie jest trafione, tylko jakoś w tej kwestii nikt się nie che wypowiadać.
To jest ostatnia próba podniesienia tego tematu, ale coś czuję, że przyjdzie mi się uczyć na własnych błędach :-?

amber
07-12-2007, 06:08
Widzę że nikt nie podejmuje tematu więc postaram się pomóc
Na każde ogrzewanie podłogowe można zastosować panele podłogowe laminowane bądź deskę trójwarstwową . Nie ma znaczenia marka produktu
lub producent z reguły kupujący kieruje się kolorem ,można kierować się jeszcze klasą ścieralności i wyższa tym lepsza ale nie znaczy to że panele są wieczne . Największym wrogiem jest piasek i nie pomoże tu nawet najwyższa klasa AC 5 , trzeba o nie dbać . Największą bzdurą jest przyklejenie paneli laminowanych do podłogi , nic się nie zyska a straci prawo do reklamacji

Pozdrawiam

Jurek_Z
07-12-2007, 06:40
... Nie ma znaczenia marka produktu lub producent ...
Być może to jest przyczyna braku odpowiedzi w tym temacie. Wszystkie panele są dobre i nikt nie ma uwag. :wink:
W takim razie zapingalam do sklepu zobaczyć, które mi się najbardziej spodobają. :D
Dziękuję za podjęcie tematu.

Heath
07-12-2007, 07:16
Największą bzdurą jest przyklejenie paneli laminowanych do podłogi , nic się nie zyska a straci prawo do reklamacji


Polecam niezliczone porady booorga i instrukcje producentów paneli np. Kahrs dotyczące montażu paneli na ogrzewaniu podłogowym.

Heath
07-12-2007, 07:21
ma i to wielu. pisali o tym nie raz. niuch, niuch...

Szukałem, szukałem, i znalazłem tylko jakieś wypowiedzi na temat paneli Classen z 2004r :-?
Myślę, że od tego czasu są jakieś nowe opinie. Albo źle szukam :oops: albo wyszukiwarka nie działa najlepiej. :evil:

wszystko po trochu :lol:

Poszukaj pod hasłami "Baltic wood", "finishparkiet", "kahrs" itp.

Po raz chyba 20 wklejam ten link:

http://forum.muratordom.pl/jakie-drewno-na-podlogowke,t73593.htm?highlight=nadaremno

Poszukaj też w dziale " wnętrza" , średnio co 2 tygodnie pada na forum to samo pytanie :wink:

kachna28
07-12-2007, 08:24
Potwierdzam, że producenci paneli drewnianych zalecają na podłogówkę klejenie do podłoża -tak jest w Tarketcie, Kahrsie, Balticu a nawet w "nieszczęsnym" Barlinku :wink: Zresztą pytałam wielu sprzedawców podłóg i każdy tak doradzał. Po pierwsze -możliwośc renowacji (cykliniarka lub szlifierka nie sprawdzi się na podłodze pływającej -bo ta się pod nią ugina), po drugie -pod pływającą ciężko znaleźc odpowiedni podkład -odpadają np pianki i korek -bo izolują cieplnie. Jedyną alternatywą jest specjalny papier lub tektura -ale one wymagałyby wymiany po kilku latach -bo przecierają się pod wpływem obciążenia (chodzenie, meble). Dlatego u mnie panele drewniane będą klejone do podłoża :)

Heath
07-12-2007, 08:32
Dlatego u mnie panele drewniane będą klejone do podłoża :)

Po kilku zmianach koncepcji u mnie stanie chyba na klejonym do podłoża Baltic Wood. Czy ktoś może robił to samodzielnie? jakieś rady?

amber
07-12-2007, 08:41
Heat zanim coś skomentujesz to może doczytaj że pisałem o panelach laminowanych a nie trójwarstwowych

Kryspin
07-12-2007, 08:45
Ja mam panele PARADOR na podłodze z ogrzewaniem podłogowym... jest bosko :wink:

ADAMOS48
07-12-2007, 22:49
Z tego co mi wiadomo to tylko Barlinek dopuszcza swoje wyroby do ogrzewania podłogowego.

jack_2000
08-12-2007, 02:05
napiszcie proszę jakis klejów będzie używać?

Heath
09-12-2007, 12:28
Amber - zrozumiałem że w ogóle negujesz klejenie paneli do podłoża. Sorry, już poprawiłem. Zresztą, może te dyskusje są niepotrzebne, patrząc po forum i znajomych, nikt się nie przejmuje i daje na podłogówkę co im się tylko podoba - i ponoć działa :D

Adamos - Kahrs, Baltic Wood, Finish Parkiet i inni mają panele przeznaczone na podłogówkę, np. w Komforcie są wystawione panele z takim oznaczeniem.

Jack - zadałem to pytanie w kilku miejscach, mam nadzieję że ktoś odpowie.

kachna28
09-12-2007, 13:01
napiszcie proszę jakis klejów będzie używać?
Ja odpowiem :) barlinek (więc zapewne i Tarketowi czy balticowi "nic się nie stanie"), zaleca kleje:
REVIN AL firmy VERMEISTER oraz MK 92S firmy UZIN. Tego pierwszego nie znalazłam w inecie, z drugim się spotkałam. Wpiszcie w Google -zawsze coś wyskoczy :wink:

Jurek_Z
09-12-2007, 13:57
Ja mam panele PARADOR na podłodze z ogrzewaniem podłogowym... jest bosko :wink:
Czy panele masz klejone? Jeżeli nie to jaki podkład stosowałeś?

carpedijem
10-12-2007, 08:35
Nie mam paneli na podłogówce, ale był czas, gdy grzebałam w tym temacie. Dowiedziałam się następujących rzeczy:
- na podłogówkę raczej nie dawać panela grubszego niż 7-8mm (chodzi o przewodnictwo i straty ciepła - tu znacznie lepiej wypadają płytki)
- ktoś już wcześniej napisał, że opakowania są oznaczone (taki rysuneczek z rurkami)
- podłogówka wodna jest bardziej przyjazna panelom, bo nagrzewa się równomiernie, a nie punktowo, tak jak elektryczna, stąd (podkreślam że too nie jest moja opinia - i nie zgłębiałam tego) praktycznie wszelkiej maści panele powinny sie na niej dobrze zachowywać, o ile oczywiście zachowano odpowienie dylatacje, żeby sobie mogła pracować przy tym ciągłym nagrzewaniu i ochłądzaniu.
Pzdr.

mamamatinka
10-12-2007, 09:20
ponieważ autor wątku pytał o panele laminowane, a nie deske trójwarstwową - to odpowiadam, my tez chcemy podłogówkę a na nią marzę o efekcie litej deski. na razie we względnie rozsądnej cenie znaleźlismy panele laminowane quickstep - normalne (porzadne, bo jak na panele to drogie)w bardzo wielu wzroach, kolorach irównież dostępne z fazą 9co dla mnei akurat jest ważne). także na tę chwilę to jest nasza koncepcja, no ale na razie robimy instalacje, więc zobaczy się jeszcze.

daniel_torun
10-03-2008, 07:22
Witam serdecznie
Czy macie doświadczenia z ogrzewaniem podłogowym wodnym a panelami ?
Na parterze chciałbym mieć wszędzie podłogówkę , a zarazem w salonie panele zamiast płytek.
Boję się tylko że panele będą się zniekształcać pod wpływem ogrzewania , oraz że takie ogrzewanie może być mniej efektywne.

Jakie są Wasze doświadczenia ? Na co zwrócic uwagę? Może są specjalne panele ?

daniel_torun
10-03-2008, 21:28
up

vadiol
10-03-2008, 21:36
Musisz tylko zastosowac podklad dedykowany podlogowce . Panele spisuja sie dobrze .

daniel_torun
10-03-2008, 21:38
a czy trzeba stosować jakies specjalne rodzaje drewna ?
jaki podkład ?

Anita1977
10-03-2008, 21:40
Hejka no ja mam taki sam problem czy wodne bedzie ok pod drewnem? i przede wszystkim czy jest jakis sposob na to zeby uniknac zalania p ogrzewanie wodne? pomozcie

Krzysztofik
10-03-2008, 21:58
..............
Boję się tylko że panele będą się zniekształcać pod wpływem ogrzewania , oraz że takie ogrzewanie może być mniej efektywne. ....................
Panele nie będą miały wyższej temperatury niż 30°C i nie "zjadają" ciepła. :wink:
Proszę sobie poczytać tutaj:
http://forum.muratordom.pl/podlogowka-i-drewno-skonczmy-z-tymi-bzdurami,t119989.htm

theodolit
10-03-2008, 22:00
Hejka no ja mam taki sam problem czy wodne bedzie ok pod drewnem? i przede wszystkim czy jest jakis sposob na to zeby uniknac zalania p ogrzewanie wodne? pomozcie

żeby nie zalać od podłogówki nalezy "nie wiercić w podłodze" - wiertarka z dala od podłóg z ogrzewaniem podłogowym wodnym (elektrycznym tez)

jak nie przewiercisz to na 99% nic sie nie stanie - 1% na nieprzewidziane przypadki losowe oraz szkodniki, ktore zechca cos spartolic tak jak sie wszystkim wydawało niemożliwe

daniel_torun
11-03-2008, 13:24
up

OSIN
12-03-2008, 10:22
poszukaj, znajdź, poczytaj

http://forum.muratordom.pl/jakie-drewno-na-podlogowke,t73593.htm?highlight=boorg

piotrulex
12-03-2008, 14:38
my w kuchni majac wodana podlogowke polozymy najzwyklejsze panele za 3-4 dychy tylko skleimy laczenia taka specjalna masa uszczelniajaca aby ewentualnie rozlana woda nieco wolniej wsiakala i byla wieksza szansa jej wytarcia. panele nie sa z drewna a to najwazniejsze.

androzek
12-03-2008, 14:47
Teoretycznie panele nie zapewniają idalnego współgrania z podłogówką - jeśli drewno proponuję parkiet 2 warstwowy o wysokosci 11 mm przyklejany do podłoża.
Jeśli ma byś jak najtaniej to glazura lub rzeczywiście panele.

thinking
12-03-2008, 15:08
piotrulex napisał:
my w kuchni majac wodana podlogowke polozymy najzwyklejsze panele za 3-4 dychy tylko skleimy laczenia taka specjalna masa uszczelniajaca aby ewentualnie rozlana woda nieco wolniej wsiakala i byla wieksza szansa jej wytarcia. panele nie sa z drewna a to najwazniejsze.
Piotrulex miałam panele w kuchni - takie specjalne "wodoodporne" i... nie sprawdziły się - po trzech latach miałam wybrzuszenia i ślady po obecności wody. "Wypadki wodne" w kuchni to standard bo zawsze coś się wyleje, rozmrozi czy inne takie tam. Ja już nigdy nie będę miała paneli w kuchni.
:wink: Pozdrawiam

Tedii
12-03-2008, 20:59
Panele OK.
Na tekturze.
Grzeje dość dobrze nawet w małych pomieszczeniach.
No ale tej zimy nie było.
W kuchni zdecydowanie kafle.

Heimnar
13-03-2008, 11:34
Teoretycznie panele nie zapewniają idalnego współgrania z podłogówką - jeśli drewno proponuję parkiet 2 warstwowy o wysokosci 11 mm przyklejany do podłoża.
Jeśli ma byś jak najtaniej to glazura lub rzeczywiście panele.

Chyba bym się z tym zgodził - jak już chcemy drewno to lepszy parkiet z twardego drewna (relatywnie większa przewodność cieplna) niż panele, które są na deszczułkach sosnowych, które ciepło przewodzą 2x gorzej niż gatunki drewna twarde (dąb, lub egzotyczne).
Tak właśnie planuję u siebie. W zamiarze miały być panele na piętrze, ale wygląda na to że będzie parkiet.

piotrulex
13-03-2008, 12:09
Piotrulex miałam panele w kuchni - takie specjalne "wodoodporne" i... nie sprawdziły się - po trzech latach miałam wybrzuszenia i ślady po obecności wody. "Wypadki wodne" w kuchni to standard bo zawsze coś się wyleje, rozmrozi czy inne takie tam. Ja już nigdy nie będę miała paneli w kuchni.
:wink: Pozdrawiam

wlasnie dlatego nie kupujemy wodoodpornych tylko 4-krotnie tansze "zwykle" panele. za kilka lat bedzie mniej szkoda wywalic i wstawic kafle :wink:

qbek4
13-03-2008, 17:33
Witam serdecznie
Czy macie doświadczenia z ogrzewaniem podłogowym wodnym a panelami ?
Na parterze chciałbym mieć wszędzie podłogówkę , a zarazem w salonie panele zamiast płytek.
Boję się tylko że panele będą się zniekształcać pod wpływem ogrzewania , oraz że takie ogrzewanie może być mniej efektywne.

Jakie są Wasze doświadczenia ? Na co zwrócic uwagę? Może są specjalne panele ?

spraw kilka:

- generalnie nie daje sie ogrzewania pod drewnem. Powód jest prosty - drewno po prostu słabo przewodzi ciepło, więc... co to za ogrzewanie, które nie będzie grzało. Szkoda pieniędzy.

- są na rynku panele przeznaczone do ogrzewania podłogowego. Na czym polega to ich specjalne "przeznaczenie", nie wiem. Odporność na temperaturę, zwiększone przewodzenie ciepła, czy jedno i drugie? A może jedyna różnica, to cena? ;)

- ja bym proponował - położyć ogrzewanie tam, gdzie będę płytki. tam gdzie ma być drewno, dać parkiet (w końcu to salon, ma być elegancko). Jeżeli stosunek powierzchni parkietu do płytek niewielki, zostawić; jeżeli parkietu jest dość dużo, dać dodatkowo mały, płaski grzejnik.

1950
13-03-2008, 18:42
tiaaaa...
a dałbyś sobie głowę uciąć :roll:

laparia
13-03-2008, 19:30
Mam ogrzewanie podłogowe wodne. Zamierzam położyc Baltic-Wodd dąb olejowany. Czy podłoga pływająca na tekturze to dobre rozwiązanie. Czy przy takim rozwiązaniu będzie taki charakterystyczny odgłos przy chodzeniu.

pozdrawiam

daniel_torun
13-03-2008, 19:34
a ma ktoś podlogówkę i panele 3-4 lata ?

Heath
14-03-2008, 08:11
- generalnie nie daje sie ogrzewania pod drewnem. Powód jest prosty - drewno po prostu słabo przewodzi ciepło, więc... co to za ogrzewanie, które nie będzie grzało. Szkoda pieniędzy.
gdyby tak było, nikt by się w to nie bawił. Na forum jest kilku użytkowników takiego rozwiązania.



- są na rynku panele przeznaczone do ogrzewania podłogowego. Na czym polega to ich specjalne "przeznaczenie", nie wiem. Odporność na temperaturę, zwiększone przewodzenie ciepła, czy jedno i drugie? A może jedyna różnica, to cena? ;)
zapraszam do zgłębienia annałów forum, było to omawiane kilkanaście razy zarówno przez praktyków i teoretyków :roll:

Anita1977
15-03-2008, 13:57
Mam jeszcze jeden maly problem czy wodne ogrzewanie na pietrze w sypialni na gorze np w domu drewnianym mozna ukadac na podkladzie z drewna ? czy ew jakas izolacje? Pomozcie nieoswieconej :oops:

1950
15-03-2008, 19:01
powinna być jednak izolacja

ghost34
18-03-2008, 23:17
Jak powinna ??? MUSI!!

Leszko
19-03-2008, 10:23
Ja zrobiłem tak i działa super już 3lata

http://www.album.astral.pl/album/index.php?action=show_big&gall_id=&alb_id=5502&foto_id=1&off=0&search_exp=&order=title&user_albums=1&album_pass=&prev=0&next=5503

ghost34
19-03-2008, 18:33
A tak i działa 3 lata to nic nie znaczy może odpisz co jest podkładem....jakiego rodzaju folia.....bo ze zdjęcia wynika tylko paranoja i odcięcie ciepła de facto...
Wytłumacz proszę jak dziecku 5 lat ...może tez zastosuje skoro takie dobre...

Leszko
19-03-2008, 21:28
A tak i działa 3 lata to nic nie znaczy może odpisz co jest podkładem....jakiego rodzaju folia.....bo ze zdjęcia wynika tylko paranoja i odcięcie ciepła de facto...
Wytłumacz proszę jak dziecku 5 lat ...może tez zastosuje skoro takie dobre...

Już kiedyś był poruszany ten temat i dokładnie opisany, krótko- folia paroizolacyjna, podkłady powiercone 30mm otworami. Skoro uważasz że odcięcie ciepła to tak nie rób, ale to jest twoje zdanie, a ja wiem swoje.

ghost34
19-03-2008, 22:45
Zwracam honor tyle że ze zdjęcia nic takiego nie wynikało stad mój post wyżej...
podkład mi wyglądał na pikowany w pewien sposób....SORRY

szkabona
25-05-2008, 07:15
Proszę o wskazówkę jaki podkład powinno zastosować się pod panele położone na wodnym ogrzewaniu podłogowym.
Sugestie produktów mile widziane; a uzasadnienie dlaczego właśnie konkretna firma i "model" jeszcze bardziej :o)

Pozdrawiam! :o)

lee28
25-05-2008, 07:18
Proszę o wskazówkę jaki podkład powinno zastosować się pod panele położone na wodnym ogrzewaniu podłogowym.
Sugestie produktów mile widziane; a uzasadnienie dlaczego właśnie konkretna firma i "model" jeszcze bardziej :o)

Pozdrawiam! :o)

Jeśli zależy ci na wydajnym działaniu ogrzewania podłogowego nie należy wogóle kłaść paneli, ani parkietu, tylko najlepiej glazurę lub terakotę.

szkabona
25-05-2008, 07:32
Lee28 nie pytałam co kłaść (o: znam zalecenia (o:
Nie wyobrażam sobie terakoty w salonie... Zresztą gro osób jest zadowolonych z paneli na podłogówce, zerknij na wypowiedzi http://forum.muratordom.pl/ogrzewanie-podlogowe-pod-drewnem-w-sypialni,t114557.htm

Annja
25-05-2008, 07:43
W cytowanym przez ciebie wątku nikt nie zachwala paneli na podłogówce tylko DREWNO a to robi różnicę. Panele są najgorszym z możliwych materiałów do położenia na ogrzewaniu podłogowym, a jeżeli zastosujesz pod nie dodatkowo podkład to w zasadzie funkcjonalność takiego ogrzewania będzie żadna.

szkabona
25-05-2008, 07:56
Zadane przeze mnie pytanie dotyczyło zupełnie innej kwestii...
Ale jak już tak drążycie temat to przy okazji proszę o konkretne uzasadnienie poparte dowodami (o:

smiejus
25-05-2008, 07:59
papier/tekturę falistą sprzedawaną np. w castoramie

vadiol
25-05-2008, 08:31
Proszę o wskazówkę jaki podkład powinno zastosować się pod panele położone na wodnym ogrzewaniu podłogowym.

Nie pamietam nazwy , ale w Leroy i pewnie w innych marketach budowlanych , jest podklad dedykowany ogrzewaniu podlogowemu . Znalezc go mozna w dziale z podlogami .

vendea
25-05-2008, 13:17
proponuje produkty firmy benefloor, specjalizuje sie ona w podkladach i sa wyjatkowo dobrze wyciszajace, a wsrod nich sa pianki specjalnie na ogrzewanie podlogowe, ja bede kladla pod deski trojwarstwowe podklad "super silence pu":

http://www.benefloor.com/index.php/pl/produkty_wedlug_wlasciwosci/podklady_nad_ogrzewanie_podlogowe

Jurek_Z
25-05-2008, 16:47
Jeśli zależy ci na wydajnym działaniu ogrzewania podłogowego nie należy wogóle kłaść paneli, ani parkietu, tylko najlepiej glazurę lub terakotę.


Panele są najgorszym z możliwych materiałów do położenia na ogrzewaniu podłogowym, a jeżeli zastosujesz pod nie dodatkowo podkład to w zasadzie funkcjonalność takiego ogrzewania będzie żadna.

W jaki sposób i gdzie to sprawdzaliście?

Ja mam panele 8mm położone na podkładzie z mielonej bodajże topoli (produkt z Barlinka), pod spodem folia paraizolacyjna i ogrzewanie działa. Nie zauważyłem nieprawidłowości. W pokojach w zimie było ciepło. :D
A może moje ogrzewanie nie wiedziało, że nie powinno działać :wink:

Gdyby te 8 mm panela było tak wspaniałym izolatorem to obił bym chatkę panelami zamiast obkładać warstwą styropianu. :-?

Do ogrzania danego pomieszczenia potrzebna jest taka sama ilość energii niezależnie od tego z czego wykonana jest podłoga. Ważne jest tylko, żeby opór cieplny pod betonem wielokrotnie przewyższał opór tego co nad nim.
Jedyna różnicą będzie taka, że woda zasilająca podłogówkę może wymagać ciut wyższej temperatury ale za to będzie też cieplejsza wracała.

szkabona
02-06-2008, 20:51
Dziękuję Wam za pod- i odpowiedzi. Szczególnie ostatnią - utwierdziła mnie w rzekonaniu, że panale to słuszny wybór. Nie ma nic lepszego niż pozytywna opinia uzytkownika :o)
Pozdrawiam serdecznie!

markal2
03-06-2008, 10:31
Dobrym i przeznaczonym na ogrzewanie podłogowe podkładem jest podkład IZO THERMO . Jest to 1,6 mm grubości podkład z otworkami przepuszczającymi ciepło .

szkabona
03-06-2008, 20:01
Dziękuję :o)
Na ten się zdecydowalismy. Dla zainteresowanych link:
http://www.arbiton.com/strony/1/i/408.php

olivka28
19-07-2008, 11:37
pytanie jak w tytule...

i jak to w praktyce jest z tymi panelami - każdy może iść na podłogówkę?

w sklepach niby tak mówią...

niektóre firmy np. egger wcale nie mają w opisie paneli ogrzewania podłogowego w opcji - czy to znaczy, że panele tej firmy odpadają?

olivka28
19-07-2008, 12:53
:oops: uppppsssss

znalazlam

http://forum.muratordom.pl/podlogi-podlogi-podlogi,t128623.htm

ale może jeszczsze jakieś sugestie?

No i co z tym eggerem?

stanek
11-08-2008, 19:26
Witam .
Mam podłogówkę na całym dole gdzie planowany jest gres oprócz salonu tam chcę położyć panele żeby moim maluchom było przyjemniej się bawić na podłodze , ale mam problem ,znaleźliśmy z żoną panele AC 5 gr. 12 mm które znakomicie by nam pasowały do salonu tylko że nigdzie nie mogę znaleźć informacji czy grubość ta nie będzie za bardzo tłumiła ciepła .
Bardzo proszę o opinie może ktoś już użytkuje taki panel .
Dziękuje

stanek
12-08-2008, 19:53
..... czy już nikt w dzisiejszych czasach nie ma paneli na podłogówce ?

T-rex
12-08-2008, 20:37
grube

M3
19-08-2008, 21:25
Witam. Bardzo proszę o opinie użytkowników podłóg wyłożonych panelami laminowanymi na wodnym ogrzewaniu podłogowym. Najważniejsze pytanie - czy jest ciepło, np. w porównaniu z podłogą wyłożoną płytkami ceramicznymi?
Wiem, że można kłaść panele na wodne ogrzewanie podłogowe (o ile dopuszcza to producent paneli) ale czy - z Waszego doświadczenia - jest to dobre rozwiązanie?
Dodam, że planuję kupić panele Quick Step Perspective o grubości 9,5 mm.

jaszczurka
20-08-2008, 08:12
witam :lol:
U nas prawie cały dół jest w panelach, hol, kuchnia ,salon, a pod nimi ogrzewanie, panele tej samej firmy tylko 8mm. Spokojnie mozesz klasć i bedzie cieplutko, róznica jest oczywiscie ale niewielka.Pod panele kupcie podklady ryflowane , ktore sa własnie na taka okoliczność :lol: :lol: , teraz moze juz inne cuda sa dostepne, my kladlismy ponad rok temu.W obawie ze bedzie zimno(w salonie mamy 3 duze witryny), maż uparł sie na 2 grzejniki,1 w holu 1 w jadalni! zbyteczne zupełnie!!!Pozdrawiam

monikaa13
20-08-2008, 09:27
Mam panele w mieszkani na całej powierzchni oprócz łazienki i mam ogrzewanie podłogowe.Jest ciepło, panele ciepłe, może nie tak jak kafle w łazience ale wystarczająco.
Kładź i się nie przejmuj. Jedyny minus to tylko koty kurzu na podłodze na panelach.

Hatelov
20-08-2008, 20:51
polecam artykuł:
http://forum.muratordom.pl/podlogowka-i-drewno-skonczmy-z-tymi-bzdurami,t119989.htm

jestem na etapie wykańczania, wybrałem również panele podłogowe pod ogrzewanie wodne w posadzce.

phoenix*
23-09-2008, 13:59
witam

troche odkurze temat 8)

wie ktos moze jakiej gubosci pownna byc ta tektura falista ? po panele na ogrzewaniu podlogoym

popcarol
25-09-2008, 09:57
Help.
Panele kupione. chcemy je przykleic, zeby zminimalizowac stukanie. CZYM - jakim klejem, rozumiem ze musi byc elastyczny i specjalnie do tego przeznaczony?

I co dac pod panele - folia, pianka odpada. Czytalam ze tektura lub juta - ale mysle ze jednak za bardzo odbijaja cieplo i nie chce ich dawac. Czy mozna nie dawac niczego, jesli jastrych mam bardzo gladki i rowny?
Dzieki

NJerzy
25-09-2008, 11:49
Rozmawiałem z przedstawicielem Kronopolu - twierdził że nie należy przyklejać, a jak międzywarstwę dać karton.

popcarol
25-09-2008, 12:57
Wlasnie doczytalam na ich stronie, ze nie nalezy przyklejac niestety. Pisza za to o folii PE 0,2 mm i ewentualnie ich specjalnym podkladzie kronocostam..

Jakas alternatywa do tektury/kartonu??

reng
25-09-2008, 13:16
nie wierzę ze jak przykleicie nie będą stukały. plastik to plastik. poza tym to przyklejone trudniej wymienić a panele przecież nie są wieczne.

Altaries
25-09-2008, 13:31
na podlogowke tylko klej poliuretanowy jednoskladnikowy, do paneli tez mozna stosowac, warunkiem jest klejenie do podloza

zalecenia producenta? w przypadku desek 3-warstwowych tez zaleca sie fabryczne systemy bezklejowe, ale to tylko teoria producenta... kazdy madry parkieciarz/hydraulik zaleci klejenie poliuretanem...

vendea
25-09-2008, 14:27
proponuje nie kleic tylko dac bardzo dobry podklad - benefloor super silence 2.8 mm - jest do kupienia w sklepach DDD. ma bardzo niski opor cieplny i doskonale wyglusza. co prawda kosztuje 24 zł za mkw, ale warto! wiem bo mam.

JACUŚ
07-11-2008, 17:37
Co sadzicie o panelach ulozonych na podlogowce? Jak to sie sprawdza w praktyce. Bardzo prosze o opinie.

Wgregor
07-11-2008, 21:34
są produkowane u nas w kraju super cieniutkie maty wkładane miedzy 'wygłuszenie" (te zielone kwadraty ) a panele.

K74
07-11-2008, 21:48
W naszej praktyce :wink: sprawdza się dobrze. Testujemy to rozwiązanie już drugi sezon grzewczy i nie zauważam różnicy pomiędzy podłogówką pod kafelkami a tą pod panelami. Tzn. wszędzie jest tak samo ciepło. Panele też póki co się nie wypaczyły. Mamy pod panelami tylko specjalną matę (niebieska z dziurkami). Oczywiście mówimy o ogrzewaniu podłogowym wodnym. Na elektrycznym broń boże...

JACUŚ
07-11-2008, 21:56
No to jestem spokojny, bo mialem obawy czy to aby dobry pomysl.
Dzieki bardzo i pozdrawiam :D

sylvia1
08-11-2008, 06:13
ja powiem tak: niestety przy zakupie paneli prosiłam wykonawcę o położenie odpowiedniej podkładu na podłogówkę i co? i dupa blada... Nie powiedzieli że trzeba dopłacić ale że będzie dobrze... Dałam się przekonać i mam piankę ale nie tą niebieską i jest dużo chłodniej niż w pomieszczeniach z płytkami. Chwilowo nie mam kasy i czasu by to zmienić ale pewnie mnie to czeka lub wymiana na inną okładzinę...

frykow
08-11-2008, 08:03
http://forum.muratordom.pl/podlogowka-i-drewno-skonczmy-z-tymi-bzdurami,t119989-60.htm

Wgregor
08-11-2008, 08:19
W naszej praktyce :wink: sprawdza się dobrze. Testujemy to rozwiązanie już drugi sezon grzewczy i nie zauważam różnicy pomiędzy podłogówką pod kafelkami a tą pod panelami. Tzn. wszędzie jest tak samo ciepło. Panele też póki co się nie wypaczyły. Mamy pod panelami tylko specjalną matę (niebieska z dziurkami). Oczywiście mówimy o ogrzewaniu podłogowym wodnym. Na elektrycznym broń boże...

wodne ? dzisiaj! przecież bez używania gazu płaci się tyle co za ogrzewanie domu prądem (120zł stała opłata) to bardzo drogie ogrzewanie !

Inka Opole
08-11-2008, 09:32
my tez mamy panele i pod nimi cienka niebieska mate z dziurkami thermo floor (chyba) powiem szczerze ze nie zauwazam roznicy temp pomiedzy pomieszczeniami z kafelkami a tymi z panelami
pozdr

Elżbietka
08-11-2008, 18:28
Witam!
Prosze o poradę - czy na posadzke z ogrzewaniem podłogowym mozna kłaść zwykłe panele? czy super jakości deski?

MMNK80
08-11-2008, 19:18
Witam! Gdy rok temu wykańczaliśmy dom wykonawcy odradzali nam kładzenie jakiegokolwiek drewna na posadzkę z ogrzewaniem podłogowym ze względu na małą (niewydajną ) pracę podłogówki. Doradzali nam położenie płytek (terakoty). My jednak uparcie staliśmy za panelami. I tak też się stało. Po roku użytkowania w/w schematu utwierdzam się w przekonaniu, że była to dobra decyzja. Podłogówka spełnia swoje zadanie znakomicie. Dodam jeszcze, że mamy panele za jakieś 70 zł/metr kw. Więc powiedzmy klasa średnia. Uparliśmy się dlatego iż rzecz miała się odnośnie salonu, a my jakoś nie wyobrażaliśmy sobie salonu w terakocie (tak jakoś "zimno i nieprzytulnie").

SławekD
08-11-2008, 20:40
Panele muszą być oznaczone przez producenta że nadają się do ogrzewania podłogowego, wówczas nie ma problemów.

... Dodam jeszcze, że mamy panele za jakieś 70 zł/metr kw. Więc powiedzmy klasa średnia... Cena paneli świadczy w zasadzie o ich klasie ścieralności, im droższe tym klasa AC wyższa. Nie mówi ona nic o możliwości położenia ich na ogrzewaniu podłogowym.

qwert
09-01-2009, 18:04
jakiej marki polecacie klej pod panele drewniane na ogrzewaniu podłogowym?
był gdzieś artykuł o tym ale nie mogęznaleźć.

NJerzy
09-01-2009, 18:47
Teraz producenci każą nie kleić paneli na podłogówce tylko układać pływająco.