PDA

Zobacz pełną wersję : Dlaczego działka narożna? Za i przeciw.



m.arian
19-09-2005, 18:40
Witam!

Właśnie stoimy z żoną przed wyborem zakupu działki. Mamy możliwość zakupu działki narożnej u zbiegu dwóch 12 - metrowych ulic (jeszcze nie istnieją, ale są w planach miejscowego planu zagospodarowania) lub następnej obok, ale ta już nie jest narożna, tylko z dwóch/trzech stron będą potencjalni sąsiedzi. Działka ta ma 1500 m, narożna nieco większa, linia zabudowy wynosi 10 m od każdej drogi.
Proszę podzielcie się swoimi doświadczeniami, bo trudny to dla nas wybór, a czas najwyższy się zdecydować i przystapić do aktu notarialnego. Jakie są wady, a jakie zalety działki narożnej?

Pozdrawiamy Wszystkich i z góry dziękujemy za porady.

marcelin
19-09-2005, 19:24
Mam działkę narożną.Jedna z ulic jest o większym natężeniu ruchu druga ślepa.Wejście do budynku mam od strony ulicy ślepej tym bardziej, że jest od północy, możesz zatem wybrać z której strony ma być wejście i wjazd na posesję przy działce narożnej.Od strony o natężeniu ruchu chcę zrobić parawan z roślin iglastych przed kurzem(rośliny już rosną ale jeszcze młode).Dzięki temu że wejście mam od drugiej ulicy parawan z tych roślin będzie szczelny bez przerw na wejście i wjazd jak u pozostałych mieszkańców przy tej ulicy.Media idą przy obydwu ulicach, mogłem doprowadzić je do budynku jak mi pasowało, urzędy dawały wolną rękę.Minus taki, że od obydwu ulic musiałem zachować odległość budynku 6 metrów.Gdyby zamiast jednej ulicy był sąsiad mogłoby to być w najgorszym wypadku 4 metry tym bardziej, że moja dzialka niewielka.Przez to budynek bardziej wchodzi w środek działki.

AxLe
19-09-2005, 19:25
Ja nigdy nie kupiłbym narożnej. Jeżeli droga utwardzona spaliny szybko jadących samochodów atakują Cię z dwóch stron. Jeżeli nie utwardzona dochodzi jeszcze kurz. Każdy Burek obsika Ci ten róg.Ciekawskie spojrzenia też dochodzić będą z dwóch stron. Nie podzielisz się kosztami ogrodzenia z sąsiadem którego nie masz. Dochodzi chyba jeszcze odśnieżanie nie tylko z frontu, ale i drugiej strony. Ja osobiście rogowej bym nie kupił. (Zawsze moja babcia mówiła że mieszkać na rogu to wielkie utrapienie) Plusów rogowej działki nie widzę, ale pamiętaj to jest tylko moje zdanie. Jeżeli masz wybór bierz środkową.

Agduś
19-09-2005, 20:06
A nam się marzyła działka narożna. Wymyśliliśmy sobie dom z garażem w bryle budynku i chcielismy mieć wjazd do niego z boku, żeby bramą garażową nie szpecić elewacji frontowej. Niestety takiej działki nie znaleźliśmy i mamy wątpliwą ozdobę frontu w postaci tejże bramy.
Ciężko coś doradzić nie wiedząc, jakie macie preferencje - to, co dla jednego jest mankamentem i problemem nie do przeskoczenia dla innego będzie obojętne albo wręcz pożądane.
Czy lepsze spojrzenia przechodniów, czy miły lub nie sąsiad?
Czy lepiej liczyć na dogadanie się z sąsiadem w sprawie ogrodzenia, czy fundować je samodzielnie? A, jeżeli z sąsiadem, to, czy zgodzicie się gustami? A co, jeżeli sąsiad będzie szybszy i baaardzo praktyczny i uraczy Was finezyjnie pięknym ogrodzeniem z betonowych płyt?
Może zanim podejmiecie decyzję poznajcie przyszłych sąsiadówNajpiękniejszą działkę potrafią obrzydzić tacy "mili inaczej". My na taką ewentualność mamy pomysł: siatka obsadzona zwykłą jak najbardziej kolczastą jeżyną.
Co do natężenia ruchu, to można je chyba przewidzeć i uwzględnić dokonując wyboru.
Niewątpliwym minusem działki narożnej jest konieczność odśnieżania chodników. Chyba, że chodnika nie będzie albo kupicie sobie taki bajerancki malutki pług śnieżny i pozwolicie dzieciakom (moga być sąsiadów) pojeździć. Odśnieżą całą okolicę.

Marcel2000
19-09-2005, 20:42
ja też mam narożną i jestem zadowoolony (mój wybór)
plusy np. mniej sąsiadów, oj potrafią być dokuczliwi :D

marpa
20-09-2005, 08:21
Ja stałam przed takim samym pytaniem dwa lata temu i wybrałam działkę drugą w kolejności a nie narożną . Decydująca była lokalizacja naroznej na skrzyżowaniu dwóch ulic , teren dookoła domu prawie całkowicie odsłoniety zero prywatności no i koszt ogrodzenie , przynajmniej z dwóch stron musi być elegancje ogrodzenie i to całkowicie na twój koszt bo sąsiedzi się nie dołożą.

pozd. marpa

kroyena
20-09-2005, 08:28
Dla mnie
Główne za:
Na pewno działka jest mobilniejsza, znaczy będziecie mieli dużo więcej projektów do wyboru, żeby dobrze ustawić domek.
Główne przeciw:
Dwa razy więcej chodnika/ulicy do sprzątania, zwłaszcza w zimie.

annanatali
20-09-2005, 08:57
Ja mam narożną, była najlepiej ustuowana z tych do wyboru. Będzie dobrze oświetlona, bo nikt w bliskiej odległości nie posadzi drzew, nie będzie ciasno. Inna kwestia,że drogi nie będą za bardzo uczęszczane. Główniejsza szersza (9 m) będzie tylko osiedlówką do dalszych domków, a druga 7 m jest ślepa do działki za nami. Więc ruchu sie nie obawiałam.
W twoim przpadku obie 12 m sa już ulicami szerokimi i przewiduje sie dla nich większy ruch. Mogą byc przelotowe, w prawdzie tir nimi nie pojedzie ale ciężarowe jak najbardziej.
Z ogrodzeniem jest tak, że nigdy nie wiadomo czy sąsiad dołoży ci się do ogrodzenia. Kolega czeka już 2 lata, aż mu sasiad zwróci za wspólny płot. A ten tylko obiecuje. Niby dobre stosunki.

bitter
05-02-2011, 20:12
Podciągnę temat, jak dziś zapatrujecie się na działkę narożną? Mnie wydaje się mieć podstawową zaletę w postaci przestrzeni bo nie ciśniemy się między sąsiadami