PDA

Zobacz pełną wersję : Piece DEFRO. Piec na ekogroszek. Jaki wybrać kocioł. Jaki piec wybrać



radek26
20-09-2005, 10:07
Witam,
wybieram własnie piec z paleniskiem retortowym na ekogroszek i natknąłem się na piec firmy DEFRO. Nie znam tej firmy i niewiele można znaleźć na temat jej wyrobów w internecie. Piec jest dosyć solidnie i dobrze wykonany - sprawia wrażenie dobrze przemyślanej konstrukcji. Schematy spalania są identyczne jak np w HEF.
Cenowo jest bardzo atrakcyjny w porównaniu npo z HEF, Zębiec i reszta bardziej znanych marek.
Czy ktoś może ma jakieś doświadczenia z piecami tej firmy? Jeśli tak to bardzo proszę o opinię.
Stron producenta: www.defro.pl

Pozdrawiam
Radek

pawelsiara74
27-11-2005, 12:03
Witam co do tej firmy to moge Ci powiedzieć tyle że ja mam ten piec w sumie od niedawna bo założyłem jakiś miesiąc temu dokładnie to piec firmy "DEFRO Optima plus" no i jak narazie jestem z niego bardzo zadowolony... w sumie nie mieszkam jeszcze w tym domku w którym mam ten piec ale juz tam pale bo morozy sa.... no i w porównaniu do pieca ktory mam w durim domu to widać że jest oszczędniejszy.. narazie pale samym drzewem ale i tak wychodzi że mało idzie tego drezwa...
Tez miałem problem z wyborem pieca bo znajomu hydraulik nie chciał mi poradzić żebym póxniej nia nażekał na niego i kazał mi samemu wybrac a on najwyżej mi tylko potwierdzi czy dobrze wybrałem no i jeździłem pytałem po sklepach itd... różnych hydraulików i większość polecało mi własnie DEFRO po pierwsze to dlatego że ten piec jest zrobiony cały z blachy 6mm a np sas czy moderator już mają niektóre elementy z 4mm czy 5mm... a defro to cały jest z 6mm no i w końcu zdecydowalem sie na ten piec fak że jak kupiłem to był uszkodzony tzn nic nie było tylko poprostu spawacz który spawał piec niedociągnął spawu do końca i był minimalny wyciek tzn sączyło ale zadzwoniłem do firmy i kobieta która przyjmowała zgłosznie wysłała serwis na drugi dzień tzn chciała w tym samamy dniu ale to juz było coś koło 15 a że serwisanci do mnie mieli 350 km to kazałem przyjechac na drugi dzięń... no i na drugi dzień przyjechali i naprawili chcieli wymienić na nowy ale to tylko minimalna dziurka była a że piec był juz podłączony to nie kazałem.. nie było sensu... no i tutaj własnie chce pochwalić ze firma ta dba o klijenta!! i to sie chwali teraz :)a tak pozatym to konstrukcja pieca bardzo mi sie podoba i wykonanie jest na 6/6 nie ma sie do czego przyczepic wszystko jest zrobione tak jak ma być.... wazne jest w tym piecu jeszcze to że wyczystki są praktycznie z kazdej strony i wyczyścić ten piec to jest dosłownie kilka minut i wszystko poręczne jest...
No wiec jeżeli chodzi o ten piec to ja go moge polecić w zasadzie mam ten piec krótko ale jestem zadowolony
Pozdrawiam Paweł

11-01-2006, 15:50
My dzisiaj oglądaliśmy te piece w sklepie. Cena w porównaniu do innych firm rzeczywiście niziutka. Może ma ktoś jeszcze taki piec?

sebastian22_70
26-06-2007, 09:04
ja nie polecam tej firmy, moze maja dobre betoniarki ale piece sa watpliwe. sa rzeczywiscie tansze ale to tylko dlatego ze jakims cudem klada ciensza blache niz wymagana - jednym slowem mozecie dostac piec ktory tak naprawde nie jest bardzo trwaly. Moj znajomy ma taki piec i odradzil mi zakup pieca tej firmy -mial z tym problemy. Nie warto sie kusic niska cena, w tym przypadku lepiej zaplacic kilka zloty wiecej i byc pewnym dobrej jakosci.
Pozdrawiam

KosR
26-06-2007, 09:20
Moim skromnym zdaniem to jeden z lepszych producentów zaraz obok Hef-a i Klimosza. A co do blachy to nie liczy się tylko grubość ale z jakiej stali jest zrobiony z tego co wiem Dero ma stal z huty Sendzimira i jest to stal dedykowana do produkcji kotłów. Sąsiad ma taki kocił jest z niego zadowolony ostatnio narzekał na mały zasobnik jak zobaczył jaki jest w moim klimoszu ;) Ja sobie swój kocił chwale poza sterownikiem GECO ale teraz chyba już wstawiają coś innego. Ostatnio sprawiłem sobie system zasilania awaryjnego ;) do mojej kotłowni.

kosmo77
09-07-2007, 13:57
Witam, tak się składa że od zeszłego roku użytkuję piec defro komfort 25kW (z podajnikiem).
Co można powiedzieć - piec sprawuje się bez zarzutu, grzeje jak powinien. Sterowanie raczej dobre, tzn jak się ustawi parametry to je trzyma i trzeba tylko dosypywać węgla. Problemów technicznych nie było żadnych, poza takim że po pewnym czasie zerwał się bolec zabezpieczający podajnik (coś się wcięło w podajnik) - ale to nie jest problem z kotłem tylko śmieci w węglu.
Nic też się nie urwało ani nie uszkodziło z powodu kiepskiego wykonania, jest on zrobiony raczej solidnie.
Jeśli chodzi o napisany wyżej zarzut, że blacha jest cienka, to mogę powiedzieć tylko tyle że mój instalator wybrał ten model mówiąc że wykonanie jest dobrej jakości i blacha właśnie gruba (6mm). Nie mierzyłem więc nie wiem, pewne jest tylko że ciężki jest jak cholera - więc żelastwa na pewno jest w nim dużo.
Piec daje możliwość podłączenia sterownika pokojowego - do czego zachęcam.
Nie znam się na innych piecach, ale ten konkretnie robi to co do niego należy więc myślę że można polegać na tej konstrukcji.

ewoo
10-07-2007, 20:25
zamontowałem tych kociołków wiele i moim zdaniem DEFRO jest to jeden z niewielu producentów na rynku którzy dbają o to by ich wyrób jak najlepszy.
Jeśli chodzi o blachę to rozśmieszył mnie post sebastiana
Dla przykładu proszę porównać takie same kotły kilku producentów ( moc, powierzchnia kotła ) i zobaczyć jaką mają wagę. To da pogląd na to kto oszczędza na materiale. Kotłów defro nienawidzę tylko za to że po wniesieniu do kotłowni klienta kręgosłup "woła o pomoc"

janus_z
13-07-2007, 12:25
A co sadzicie o kotłach SAS, z tego co piszą tez nimby mają blachę 6mn, są porównywalne z defro?

Pitekk
26-02-2008, 10:05
Defro polecił nam nasz hydraulik, a ma wiedzę o piecach. Użytkujemy go 3 miesiące. Sparwuje się narazie bardzo dobrze. Jakość węgla jest jedynie kiepska.

martinez44
26-02-2008, 14:19
W sumie to chyba żadan z pieców DEFRO tak naprawdę nie jest w układzie dolnego spalania. Więc węgiel to chyba odpada. Jaka jest stałopalność takich pieców ?

gcdn
05-03-2008, 11:48
witam, posiadam taki piec "eko komfort 25kw" i po dwoch sezonach stwierdzam, ze jest bardzo dobry. Zasobnik wystarcza na okolo 4 do pieciu dni, ale i tak dosypuje wegiel co 2 dni /mniejsza ilosc/. Ostatni sezon to zuzycie wegla: okolo 4,2 tony przy 200 metrach kw powierzchni do ogrzania + 140 ltr boiler. Testowalem rozne rodzaje wegla od 470 do 650 zl za tone, a ogolny koszt to 2050 zl za wegiel w sumie. CO PRAWDA sezon sie jeszcze nie skonczyl ale mam jeszcze zapas i moze nawet cos zostanie na przyszly. Poza tym mysle jako uzytkownik tego pieca ze jest on nie tylko tanszy od konkurencji ale o wiele lepszej jakosci np u znajomych ogladalem inny piec o tych samych parametrach - ogolnie nie narzekali tylko ustawic sterownik to jest sztuka - i wielogodzinna lektura. W defro wystepuje bardzo przystepny i prosty w obsludze sterownik ST - 370.

BydHenry
01-01-2009, 22:33
Witam. Zainstalowałem komfort eko 20 kw. Przez 3 dni walczyłem by sprawnie działał i nic z tego nie wychodziło. Węgiel nie chciał się palić - mimo najróżniejszych nastaw piec wygasał. Retorta była zasypywana niepalącym się węglem, przy mniejszym dawkowaniu wygasał z powodu braku opału. Domyślałem się, że ostatnią przyczyną może być niewłaściwy węgiel. Po rozpytaniu właścicieli składów opału postanowiłem zmienić węgiel (ten który kupiłem, był węglem sprowadzonym z Ukrainy, nie był odpowiedniej klasy, mimo zapewnień sprzedawcy). Rozpaliłem nowym węglem i zaczął działać. Przyjechałem po dobie (trwa budowa) i piec pracował. utrzymując właściwą temperaturę. Teraz przez Nowy Rok tylko dzwonię do sąsiada i upewniam się, czy widzi dym ulatniający się z komina (jest niewiele tego dymu, ale można zauważyć). Na razie jest wszystko ok. Sterownik ST37 jest prosty w obsłudze, jeszcze z czasem podłączę regulator pokojowy by móc w pełni wykorzystać jego możliwości.
pozdrawiam Henryk

gcdn
02-01-2009, 18:26
Witam ponownie po roku. Niestety poprzedni sezon się skończyl razem z zapasem węgla więc obecny sezon musialem rozpoczynać od zera. Zakup węgla /retopal/ na ten sezon tzn 10/11 2008 dotychczas to 4 tony. Oczywiście uwzględniając zapas. Jestem bardzo zadowolony, ponieważ w tej chwili piec pali 18 do 24 kg na dobę. Średnia wlaściwie gdzieś okolo 22kg.
Czyli jest trochę lepiej niż w ubieglym roku. Stwierdzm jednak, że 25kW na 200 m kw to za dużo /góra jest w zasadzie mniejsza niż dól bo jest 4-ro spadowy dach i mniejsza kubatura do grzania/. Wystarczylby w zupelności 19 kW i wówczas oszczędności bylyby większe.

1977andrzej
13-01-2009, 08:54
Witam wszystkich forumowiczow. to moj pierwszy post.

Mam takze od niedawna Defro Komfort Eko 25 kW. Powierzchnia ktora ogrzewam to okolo 180m2. Niestety wegla idzie dosc sporo bo przy dodatnich temp okolo 30 kg, a przy nieduzych mrozach juz ok. 40kg i wiecej.
Moze ustawienia jakie mam nie sa najlepsze.
Prosze moze podajcie mi swoje.
Pozdrawiam

wlodek74
08-04-2009, 21:49
Witajcie mam powierzchnię po podłogach 180m2 jakieś 140m2 uzytecznej i 20 garażu plus ciepła woda zastanawiam się nad moca pieca myślałem o defro Duo jest to nowy piec i tu dylemat podają że 15kw jest do 200m a 25 kw 180-280m2 co otym sądzicie jaki piec wybrać jakiej mocy a może starsza serię defro komfort eko 20kw bezpieczniej.

Riva4
08-05-2009, 12:44
Aktualnie w DTR jest do 170 m2 dla pieca 15KW.
Zmiana dokonana ostatnio - ciekawe dlaczego.
Jest to nowość na rynku - niestety jeszcze dokładnie nie sprawdzona.
Sam noszę się z zamiarem kupna w/w pieca w mocy 20KW ( podobno będzie w produkcji).
Opcjonalnie kocioł HEF Multimat.
Pozdrawiam.

matrix123
19-05-2009, 20:29
Polecam kocioł Defro Kompakt lub Defro EKO! O kotłach dowiesz się w firmie Koszałka (oddział w Kartuzach) znajduje się w woj. Pomorskim są dystrybutorem tych kotłów. Sam kupiłem od nich ten pierwszy i jestem bardzo zadowolony, z pracy kotła jak i z ceny :D

bermud
16-06-2009, 22:36
Witam. Ja noszę się z zamiarem kupna kotła DEFRO DUO Pellet. To jest nowość w ofercie Defro,ale ktoś może już zamontował u siebie taki piec?
Najbardziej w tym piecu podoba mi się to,że jest drugie palenisko, działkę mam dużą więc co rok darmowego drewna jest sporo,poza tym gdyby nastały ciężkie czasy można palić drewno/węgiel.
Czemu pelety? Groszek jest różnej jakości i w mojej okolicy dokładnie w tej samej cenie co pelety. Podobno schodzi tego 30% więcej niż groszku. Mnie to satysfakcjonuje ponieważ zrekompensuje mi to syf w kotłowni i problem z popiołem ( z peletów będzie nawóz,bardzo mi potrzebny)
Także kocioł już właściwie wybrałem ale,jeżeli ktoś ma taki z nowej serii DUO to byłbym bardzo wdzięczny za opinie. Pozostaje tylko dylemat między palnikiem na groszek i pelety... może ktoś ma zdanie i na ten temat?
Pozdrawiam

k_m
17-06-2009, 09:10
Sprawdz jeszcze kocioł BIOPLEX HL na http://www.vivotherm.pl/ kombi kotły pozdrawiam

neokowal2
17-06-2009, 10:13
Sprawdz jeszcze kocioł BIOPLEX HL na http://www.vivotherm.pl/ kombi kotły pozdrawiam
I co, ten szajs wątpliwej jakości i pochodzenia ma być korzystniejszą ofertą niż sprawdzony produkt renomowanej polskiej firmy?

bermud
17-06-2009, 12:13
Yyy... no właśnie. Ja prosiłem o opinię na temat kotłów DEFRO!!! A nie jakiejś tam firmy jak mój poprzednik słusznie napisał,wątpliwego pochodzenia...

No nic jak już mówiłem,proszę o opinię na temat kotłów DEFRO,w szczególności DEFRO DUO Pellet, a nie jakieś reklamy nie wiadomo czego... pozdr

dar80
17-06-2009, 12:28
Ja biore pod uwagę Defro Duo lub Defro AKM LUX , może ktoś ma bo tym drugim można palić i zwykłym groszkiem czy miałem ale brak opini na temat tego pieca ?

Do tej pory używam Defro Eko 50 kW i nie mam większych zastrzeżeń.

Riva4
18-06-2009, 06:31
Defro AKM LUX zamontowany u znajomych tylko chwilowo - wrócił do producenta.
Piec , który potrafił zjeść wszystko ale w ilościach przekraczających zdrowy rozsadek.
Prawdopodobnie piec jeszcze słabo dopracowany.
Oby tak nie było z DEFRO DUO.

bermud
18-06-2009, 07:36
AKM LUX ma podajnik tłokowy... więc z Duo może będzie lepiej? ale przestraszył mnie Twój post... pozdr

neokowal2
18-06-2009, 09:04
Defro AKM LUX zamontowany u znajomych tylko chwilowo - wrócił do producenta.
Piec , który potrafił zjeść wszystko ale w ilościach przekraczających zdrowy rozsadek.
Prawdopodobnie piec jeszcze słabo dopracowany.
Oby tak nie było z DEFRO DUO.
Podejrzewam, że to nie piec słabo dopracowany tylko źle ustawiony. Posiadam kocioł prawie identyczny jak Defro AKM Lux z podajnikiem tłokowym i w chwili obecnej pracując non stop, 24 godz/dobę, grzeje c.w.u i zużywa około 2,5 kg groszku na dobę. W chwili obecnej nie ma złych kotłów na paliwo stałe, tylko w każdym trzeba umieć palić.

wlodek74
18-06-2009, 09:14
Mam piec defro duo narazie go prubuje ale chodzi super kwestia dobrania odpowiednich parametrów i mysle że całkowicie będe zadowolony.Polecam łatwa obsługa wyświetlacz informuje jednoczesnie o tem podłogówki co i cwo.

bermud
18-06-2009, 10:51
Mam piec defro duo narazie go prubuje ale chodzi super kwestia dobrania odpowiednich parametrów i mysle że całkowicie będe zadowolony.Polecam łatwa obsługa wyświetlacz informuje jednoczesnie o tem podłogówki co i cwo.


jaki model dokładnie? na groszek czy pelet?

bermud
03-07-2009, 15:23
ojoj chyba nie doczekałem się odpowiedzi... w związku z tym ponawiam prośbę/pytanie czy ktoś ma kociołek Defro z palnikiem peletowym? I pytanie do tych co maja kotły na groszek - czy nie ma z nimi problemów,czy paliwo się nie wiesza,nie spieka etc. Jak jest z czyszczeniem kociołków?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi...

Kroitz
05-07-2009, 07:55
Witam

Widzę że Defro Duo Plus to zupełna nowość, chyba nawet dla producenta ponieważ w tabelce z danymi technicznymi nie podaje żadnych danych oprocz temp. wody oraz zasilania 230V...
Z tego co widzę kocioł ma palnik wrzutkowy. Podobny palnik ma Heiztechnik tyle że z tego co widzę ich kocioł jest bardziej dopracowany i zajmuje mniej miejsca.
Widziałem ten kocioł u producenta i naprawdę robi dobre wrażenie

http://heiztechnik.pl/qpelletduo.html

bermud
05-07-2009, 16:46
Dziękuję za informację choć trochę reklamą zapachniało... Jeżeli pracuje pan w branży to może poproszę więcej informacji na temat tego kotła Heiz-a. W sklepie w którym oglądałem Defro też mi polecali Heiz-a. Za Derfo póki co przemawia niższa cena i podobno solidny serwis...

bermud
06-09-2009, 21:58
Umarliśta czy nikt już nie kupuje Defro???

nieosiagalny
08-09-2009, 07:48
Na mnie właśnie czeka w garażu u hydraulika nowy piec Defro AKM z podajnikiem tłokowym na miał i groszek. Nie mam jeszcze grzejników więc go nie montuję na razie (kwestia miesiąca może trochę więcej).

Polecił mi go mój hydraulik gdy go przekonywałem, że nie chcę żadnego pieca na ekogroszek tylko na drzewo lub węgiel bo sam ekogroszek zabije mnie finansowo. Przekonał mnie więc do miału, którego podobno nie trzeba codziennie dorzucać lub (jeśli będę miał kasę) to będę nim palił ekogroszkiem. Piec ten ma również dużo miejsca na palenie paliwem stałym tj. węglem lub drzewem z budowy. (oj, dużo tego)

Dowiedziałem się ostatnio, że paląc miałem jest mnóstwo popiołu (trzeba mieć gdzie go wyrzucać) więc chyba na razie będę palił groszkiem + drewnem pobudowlanym.

Trochę zmartwiły mnie opinie, że ten piec spala ogromne ilości groszku i miału. Mam nadzieję, że się nie sprawdzą w rzeczywistości. Zresztą mój hydraulik już zamontował kilka takich pieców i ich użytkownicy narzekają tylko na ogromne ilości popiołu po miale. Domy w okolicach 130 m^2 użytkowej podobno ogrzali przez sezon mniej niż 4 tonami groszku. Zobaczymy jak u mnie będzie. W każdym bądź razie postaram się na bieżąco być uczestnikiem dyskusji w tym temacie. :wink:

zetkalk488
08-09-2009, 12:23
witam

od października tamtego roku mam zamontowany piec Defro 20kW. Piec rozpoczął działalność w momencie kiedy na poddaszu nie było jeszcze sufitów, a w domu niedawno zakończono tynki wewnętrzne. Od października do grudnia spalił 2 tony eko-groszku, mam jednak świadomość, że wszystko szło w kalenice i ogrzewało dachówkę. Od momentu założenia sufitów czyli od grudnia do maja spalił 2 tony . Do ogrzania jest 160m2. Z pieca jestem bardzo zadowolona, sprawuje się b. dobrze, fakt pierwsze ustawienie trochę trwało zanim się zgraliśmy ale teraz jest ok. Jak najbardziej polecam..

bermud
08-09-2009, 15:55
Widzę,że opinie o Defro są pozytywne,więc raczej zdecyduję się na ten piec. Jedyny dylemat jaki mam to między Derfo Duo z palnikiem na groszek i Defro Duo z palnikiem na pelet... To i to ma swoje plusy i minusy... Może ktoś użytkuje lub widział Defro Duo Pellet?

cnn99
09-09-2009, 18:10
Witam!
Dziś zamówiłem sobie piec Defro Duo, zastanawiałem się nad Eko Komfort ale jednak dołożę 1200 zł i wybieram Duo.

grego_h
14-09-2009, 14:17
Czy ktoś już ma piec Defro duo 25. Oglądałem go i jest bliźniaczo podabny do Linga duo. ponoć ma lepszy Sterownik (PID). Wygląda dość solidnie, cena ta sama. I mam dylemat który wybrać. Chciałbym też spróbować palić owsem bo tani jak barszcz. W lingu jakoś ponoć to idzie, w Defro powiedzieli mi że pół na pół z eko-groszkiem i coś trzeba dokupić (jakiś element). A jak się wogle zapatrujecie na zakup zwykłej retorty, nie obrotowej ani tej nowej żeliwnej. Czekam na jakieś informacje od użytkowników. Pozdrawiam

bermud
14-09-2009, 19:06
jak chcesz palić owsem to kup defro duo pellet! oglądałem go w sklepie,jest to nowość,wygląda świetnie,ale nie wiem jak pracuje bo nigdy nie widziałem go w akcji... ma inny palnik specjalny do owsa,peletu,pestek etc. Rozważam zakup tego kotła ale najpierw chciałbym zobaczyć do w akcji...

grego_h
20-09-2009, 16:18
czy ktoś może się już pochwalić piecem defro duo? Jaki tam jest sterownik bo już nie jestem pewny (jakie ma funkcje). W opisie pieca piszą "Zamiennie możliwa jest współpraca z innowacyjnym palnikiem pozwalającym na spalanie szerokiej gamy biomasy" czyli co zmieniamy palnik i sypiemy pellets?
Jak ktoś ma już jakieś doświadczenie to proszę o info bo nie wiem czy brać Linga czy Defro

bermud
21-09-2009, 20:20
siema ja zgłębiłem bardziej kocioł Defro Duo Pellet i od groszkowego różni się palnikiem i podajnikiem. Ten do peletu i biomasy jest dość zaawansowany i wydajny,myślę że o niebo lepszy niż w Lingu. Jedyny problem jest taki,że nie widziałem go w akcji.. i.. Apeluję do użytkowników aby pochwalili się jeżeli mają takowy... Pozdrawiam

EDI007
22-09-2009, 14:08
ja byłem u samego producenta kotłów defro i pytałem o palenie owsem w derfo duo pellet. Niestety nikt nie potrafil zagwarantować, że bedzie się samym owsem paliło. Także nie dajcie się zwieść w sklepach, jeśli będą gwarantować. Owszem pellet tak,ale z owsem nie robili żadnych prób.
Ogólnie kotły są bardzo solidne. ja właśnie zakupiłem defro duo z palnikiem retortowym! Wyprobuje palenie tym nieszczęsnym owsem ( zjeździłem pół polski i żaden producent nie był w stanie mi zagwarantować, że sam owies sie bedzie palił) poza SaSem, który jest dostosowany tylko i wyłącznie do biomasy!A mnie chodziło o coś dwufunkcyjnego.

EDI007
22-09-2009, 14:11
A zapomniałem dodać, że jak go podłączę i wyprobuję to dam znać jak funkcjonuje!

Kroitz
22-09-2009, 14:31
To chyba nie byleś w Polsce północnej :) bo producent Granpala Ci zagwarantuje spalanie owsa, peletu, ekogroszku:)

MIRAS41
22-09-2009, 14:54
Umarliśta czy nikt już nie kupuje Defro???

Tak naprawdę to zanim ludzie dokonają zakupu zastanawiają się czy eko groszek jest dobrym rozwiązaniem. Jestem ciekawy ile kosztuje ogrzewanie groszkiem. To co obiło mi się o uszy to podobno groszek zdrożał o ponad 300 zł w porównaniu do zeszłego roku. A to dużo. Ciekawy jestem również czy takim piecem jesteś w stanie ogrzać mieszkanie tak jak piecem węglowym?

EDI007
23-09-2009, 05:43
No faktycznie, na północy nie byłem! Ale chyba dlatego, że cena pieca Granpala mnie troche przeraziła!

nieosiagalny
23-09-2009, 12:38
(...) Ciekawy jestem również czy takim piecem jesteś w stanie ogrzać mieszkanie tak jak piecem węglowym?

Dlaczego ma się nie dać ogrzać? Da się, tylko musisz dobrać piec dostosowany do [wielkości, izolacyjności] Twojego domu.

Pytałem właśnie i eko-groszek kosztuje w okolicach Mińska Maz. (niedaleko W-wy) 740 zł./tonę. W tamtym roku był chyba po 650 zł. więc podrożał 90 zł. a nie 300zł.

hector
25-09-2009, 16:27
mam defro eko 19 kw, pale mixem : ekogroszek, owies, pelety, wegla okolo 10-15 procent, reszta po polowie, i jest super ;)

grego_h
25-09-2009, 21:36
Ja jak dzwoniłem do Defro w sprawie palenia owsem to też mi powiedzieli aby mieszać z ekogroszkiem. A tak z ciekawości czy u was też trzeba czekać po kilka tygodni na piec. Ja jeszcze nie zamawiałem ale trochę to jest dla mnie dziwne. Sprzedawca mi mówił, że ponoć nie wyrabiają z produkcją, a co ciekawe to użytkowników jakoś specjalnie nie widać (DEFRO DUO)

nieosiagalny
28-09-2009, 12:38
Ja jak dzwoniłem do Defro w sprawie palenia owsem to też mi powiedzieli aby mieszać z ekogroszkiem. A tak z ciekawości czy u was też trzeba czekać po kilka tygodni na piec. Ja jeszcze nie zamawiałem ale trochę to jest dla mnie dziwne. Sprzedawca mi mówił, że ponoć nie wyrabiają z produkcją, a co ciekawe to użytkowników jakoś specjalnie nie widać (DEFRO DUO)

Ja czekałem miesiąc.

renata g
01-10-2009, 19:23
ja nie polecam tej firmy, moze maja dobre betoniarki ale piece sa watpliwe. sa rzeczywiscie tansze ale to tylko dlatego ze jakims cudem klada ciensza blache niz wymagana - jednym slowem mozecie dostac piec ktory tak naprawde nie jest bardzo trwaly. Moj znajomy ma taki piec i odradzil mi zakup pieca tej firmy -mial z tym problemy. Nie warto sie kusic niska cena, w tym przypadku lepiej zaplacic kilka zloty wiecej i byc pewnym dobrej jakosci.
Pozdrawiam

Właśnie stoję przed wyborem kotła defro czy zębiec .czy na temat zebca też masz podobną opinię?

bermud
05-10-2009, 18:28
Cytowana wypowiedź to chyba dość nieuczciwa konkurencja. Defro są raczej drogimi kotłami i są cholernie ciężkie więc chyba są z grubej blachy. Zresztą proszę iść do sklepu i sobie pooglądać. Użytkownicy,których znam,chwalą sobie.. Ja chciałem kupić Duo Pellet,ale za drogi...

nieosiagalny
09-10-2009, 18:39
ja nie polecam tej firmy, moze maja dobre betoniarki ale piece sa watpliwe. sa rzeczywiscie tansze ale to tylko dlatego ze jakims cudem klada ciensza blache niz wymagana - jednym slowem mozecie dostac piec ktory tak naprawde nie jest bardzo trwaly. Moj znajomy ma taki piec i odradzil mi zakup pieca tej firmy -mial z tym problemy. Nie warto sie kusic niska cena, w tym przypadku lepiej zaplacic kilka zloty wiecej i byc pewnym dobrej jakosci.
Pozdrawiam

Właśnie stoję przed wyborem kotła defro czy zębiec .czy na temat zebca też masz podobną opinię?

To zależy również od tego o jakim piecu mówimy. Defro ma w ofercie piece z podajnikiem i bez. Gość mógł np. kupić z podajnikiem i nie potrafił go wyregulować i może mieć złe zdanie. Ja będę miał z podajnikiem tłokowym i już jestem ciekaw jak to będzie.
Natomiast moi rodzice mieli piec Defro bez podajnika i bardzo go sobie chwalili. Jedynym mankamentem było pęknięcie kratki wewnątrz pieca (gdzieś przy popielniku). Ale to już pewnie nie wina pieca lecz mokrego miału, którym palili.

MISTÓW1
26-10-2009, 15:37
Właśnie zacząłem palić w DEFRO AKM 22. groszkiem działa, miałem działa. W niedzielę zasypałem podajnik mieszanką w stosunku groszek 15 %, miał 35 % i owies 50 %. Na razie działa, zobaczymy co dalej. Próbowałem palić na ruszcie awaryjnie węgiel z miałem temp. zadana c. o. 53 stopnie - Chyba temperatura za niska bo piec zaczął zachodzic smołą (albo wina opału). z włączonym podajnikiem temp. c. o. 60 stopni i na razie ok.

Ogólnie słyszłem opinie pozytywne na temat kotłów defro dlatego równiez wybrałem tą firmę. Pozwólcie tylko popracowac jakiejs nowości na rynku a nie kupujcie prototypu.
Mam zamiar założyć regulator pokojowy - proszę o podpowiedź jaki najlepiej współpracuje ze sterownikiem ST 44.
proszę o własne doswiadczenia a kotłami AKM

alan126
27-10-2009, 19:17
Też zamierzam kupić Defro AKM22. Czy ktoś wie jak wygląda w rzeczywistości uruchomienie tzw. "zerowe" pieca. Jak np. sprawdzić czy ciąg kominowy jest wystarczający. Ile dni czeka się na serwis i ile kosztuje to uruchomienie? Jaki sterownik posiada piec AKM.
Dzięki za pomoc.

MISTÓW1
28-10-2009, 08:24
Na sterowniku zaprogramowane sa ustawienia fabryczne, które sobie regulujesz w zależności od zaobserwowanych zmian w paleniu. Firma Defro oferuje pierwszy rozruch za opłatą podaną na ich stronie internetowej.
Ja mam zamontowany sterownik ST 44, przynajmniej tak jest oznaczony na panelu sterujacym. Co ciekawe Firma TECH nie posiada na swojej stronie internetowej takiego sterownika.
Miałem problem ze sterownikiem, po zgłoszeniu do serwisu w ciągu 8 dni sprawa został załatwiona w ramach gwarancji i jest ok.
Niestety chcąc zasypac podajnik i nie zaglądac ciągle do kotłowni musisz pośwęcić trochę czasu i do najlepszego ustawienia patametrów dojść powoli sam. Ja bawilem się z ustawianiem sobote i niedzielę a i tak zagladam jeszcze rano i wieczorem.
Wydaje mi się że ciąg kominowy najlepiej sprawdzi kominiarz, tylko nie wiem czy powinien w dzien wietrzny czy bezwietrzny.
Tego sobie jeszcze poszukaj gdzieś na forach.

MISTÓW1
28-10-2009, 09:27
Podobno dobre tłokowce produkuje STALMARK ale ja osobiście takiego pieca nie widziałem, nie wiem jak działa a w mojej okolicy bardziej popularne są defro więc kupiłem taki.

alan126
29-10-2009, 09:51
"MISTÓW1" Dzięki za pomoc. Ja piec Stalmark widziałem i jakoś mnie nie przekonał.
Czy dla utrzymania gwarancji (akm defro) przeglądy okresowe są obowiązkowe.
Jakie paliwo stosujesz, do pieca zaglądasz z ciekawości , niecierpliwości czy też gaśnie w nim ogień i musisz rozpalać? Poważnie zastanawiam się nad jego kupnem więc chciałbym zebrać jak najwięcej informacji od użytkownika. Dzięki.

MISTÓW1
29-10-2009, 11:36
Kwestję gwarancji najlepiej sprawdź sobie w Defro u producenta.
Ja w tej chwili pale mieszanką węgiel, miał i owies (post wyżej). Pale dopiero kilka dni , zaglądam rano i wieczorem zeby sprawdzić jak się pali . Jezeli juz sobie go dobrze ustawisz to zgasnie jedynie jak wyłączą prąd albo cos zablokuje podajnik. Jak będziesz ogladał piec to sprawdź czy jest dosęp do wszystkich płaszczy zeby je oczyścić. Unikaj palenia na niskich temperaturach bo piec zachodzi smołą.

Jak masz sporo pytan to sobie spisz i zadzwon do defro to Ci wyjaśnią
Na swojej stronie maja instrukcje do pieców i sterowników - pozostałe pytania telefonicznie.

alan126
29-10-2009, 19:38
MISTÓW1 Dzięki za odpowiedź i przepraszam za brak uwagi. Dopiero po wysłaniu mego tekstu zauważyłem, że o tych kwestiach już pisałeś. Jeszcze jedno pytanie. Sprzedawca w sklepie namawiał minie do kupna pieca ze ślimakiem ponieważ podobno szufladkowe piece robią ogromny hałas. Czy to prawda?

MISTÓW1
30-10-2009, 09:58
Trudno powiedzieć bo nie słyszałem ślimakowego, nie mieszkam jeszcze w tym domu, Siła głosu tłoka zależy od opału. Jak trafią się bardziej węgle to tłok słychać bardziej, jak miał to mniej. Musiał by sie wypowiedzieć ktoś kto mieszka i jakie są odgłosy w nocy.

borland
09-11-2009, 22:49
Witam!
od 2 miesięcy używam Defro AKM 15 jestem zadowolonym (jak narazie) użytkownikiem tegoż pieca. Prawdą jest że słychać odgłosy kruszonego węgla gdy takowy znajdzie się w szczelinie szufladki, gdy ta wpycha paliwo na ruszt. Nie jest to jednak jakiś przeraźliwy hałas. Uczulę jednak osoby spodziewające się że będą mogły zapomnieć o odwiedzaniu kotłowni przez dłuższy czas, gdyż obsługa pieca wymaga przynajmniej raz na 48 godzin sprawdzenia czy nie ma na ruszcie paleniska większych kawałków zlepionego żużlu (co dość często się zdarza).
poza tym jestem bardzo zadowolony.Gdy będzie zainteresowanie moimi spostrzeżeniami to może więcej się rozpiszę, a tymczasem pozdrawiam!
Trzymajcie się ciepło ;-)

MISTÓW1
10-11-2009, 07:48
Co do spieków żużowych to się zgadza, u mnie także występują, i czasem mam wrażenie, że robi się przez nie korek (zator ) na palenisku. podobno spieki powoduje zbyt wysoka temperatura spalania i trzeba zmniejszyc ilośc dostarczonego powietrza ale tego jeszcze nie sprawdziłem bo zmieniłem materiał opałowy. W tej chwili pale samym owsem i na razie jest ok. Czy to sie opłaca trudno powiedziec bo owies mam swój i nie przeliczałem. AKM 22, kosz do pełna wystarczył na około 20-22 godziny, temp. w domu 18 stopni , temp na zewnatrz 7-8 stopni, bojler 200 litrów, dom 140 metrów.
Proszę o radę , bardzo rozbiega mi sie temperatura zadana C. O. , mam nastawioną 60 stopni , histereza 3 stopnie a krąży w przedziale 50-65.
pozdrawiam

majster-b
16-11-2009, 11:44
Mam piec Defro Duo od 2 miesięcy. Ogrzewa na razie 60m2 (w założeniu 120m2). Spala ok 12-16kg groszku na dobę. 100kg wrzucone do podajnika starczyło na tydzień. Dom z suporka 25cm + 10 cm styropianu.

kukis
16-11-2009, 11:56
Jakie masz ustawienia na piecu ze ci tak malutko spala ??

dar80
16-11-2009, 13:00
jaki ten piec defro duo ile Kw?

TadPa1
08-12-2009, 16:15
witam

elania4
15-12-2009, 09:04
Witam,

odswiezam temat, czy ktoś z szanownych forumowiczów zakupił sobie kocioł DEFRO DUO PELLET? Jeśli tak to proszę się podzielić doświadczeniami. Jest to nowy produkt i zapewne użytkowników jest jeszcze niewielu. Czy jesteście zadowoleni z wyboru. Jak spisuje się wasz kociołek? Ile spalacie pelletu w ciągu doby (miesiąca) przy jakiej powierzchni do ogrzania i jakim ociepleniu?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź

info123
18-12-2009, 09:58
Jak ustawić piec na ekogroszek ?

Piec na ekogroszek DEFRO komfort eko – ustawianie pieca na ekogroszek i parametry ustawienia sterownika

Przede wszystkim proszę przeczytać instrukcję obsługi .

http://www.defro.pl/index.php/serwis/instrukcje-obsugi.

http://www.defro.pl/images/stories/PDF/defro-komfort-eko.pdf



NAJWAŻNIEJSZA jest tabela MOCY pieca !!! w zależności od ustawień czasu podawania paliwa do czasu przerwy podawania paliwa str. 14

Jak jedziemy samochodem wolno – wciskamy lekko pedał – mało paliwa w jednostce czasu.
Jak chcemy jechać szybciej wciskamy mocniej – więcej paliwa podajemy do silnika w jednostce czasu.


Tu tak samo.

Można ustawić max moc i mieć spokój – piec się na pewno wyrobi .Ale to jak wożenie 1 kg piasku ciężarówką...
Można ustawić małą moc i piec nie będzie się prawie wyłączał ciągle podając węgiel ale to i tak nie jest w stanie podnieść temperatury lub tylko na chwilę.
To tak jak z przeciążona ciężarówka z podjazdem pod stromą górkę...

Warto więc zacząć zimą od większej mocy i schodzić z mocą obserwując zachowanie pieca .
Daje to OSZCZĘDNOŚĆ PALIWA – to tak jak ekonomiczna jazda samochodem.

PARAMETRY PIECA

Dla domu dobrze ocieplonego około 200 m2 (ocieplona podłoga, ściany , dach ) zapotrzebowanie na moc przy zamkniętych oknach, drzwiach, firankach w oknach w ZALEŻNOŚCI od TEMPERATURY NA ZEWNĄTRZ. Węgiel o poprawnej kaloryczności.

TEMPERATURA na zewnatrz MOC
Od 10 do 5 C 14 kW
Od 5 do 0 C 17 kW
Od 0 do – 5 C 20 kW
Od –5 do – 10 C 23 kW
poniżej –10 C 25 kW

LATO – funkcja tryb letni tylko grzanie wody 10 kW

POLECAM montaż zaworu trójdrożnego w instalacji CO do płynnej regulacji temperatury wody w CO ( niezależnie od temperatury zadanej samego pieca )

Zawór trójdrozny ustawiać na 2-4 ( 2 jak ciepło 3 zimą, 4 jak bardzo zimno na zewnatrz a w domu temperatura z ustawienia na 3 nie wystarcza)

Kotły na gaz, olej mają czujniki zewnętrzne i same odczytują sobie temperaturę i dobierają moc automatycznie.

Kotły na ekogroszek nie mają automatyki ze względu na rodzaj paliwa i konieczność podtrzymywania płomienia/ żaru w piecu.

Więc można kotłom na ekogroszek zadać moc 25 kW i się nie martwić. Jest to słuszne ale kosztuje większym zużyciem węgla gdy nie ma ZIMY i niskich temperatur. Jest wygodne i tylko trzeba sprawdzać czy jak jest ciepło to czy piec się nie przegrzewa, tzn. zadajemy 56 stopni C . Piec ją osiąga wyłącza się, inercja mocy powoduje że po wyłączeniu piec jeszcze nagrzewa się wyżej np. ponad 70 stopni.

Jak odczytywać MOC z tabeli ze strony 14:


http://www.defro.pl/images/stories/PDF/defro-komfort-eko.pdf


Np. MOC około 20 kW

a)

Czas podawania paliwa 5 s
Czas przerwy podawania paliwa 20 s.

Przecięcie tych dwóch parametrów w tabeli daje moc 20,5 kW

b)

Czas podawania paliwa 10 s
Czas przerwy podawania paliwa 40 s.

Przecięcie tych dwóch parametrów w tabeli daje moc 20,5 kW

c)

Czas podawania paliwa 20 s
Czas przerwy podawania paliwa 80 s.

Przecięcie tych dwóch parametrów w tabeli daje moc 20,5 kW


a)b) c) Stosunek czasu podawania paliwa do czasu przerwy podawania paliwa wynosi tyle samo 1/4;

Bo węgla podajemy mało ale mała przerwa jest lub węgla podajemy więcej ale większa przerwa jest i wychodzi ostatecznie na to samo.

Różnica jest w sposobie spalania paliwa i ilości popiołu. Sposób a) często a mało powoduje lepsze spalanie węgla – trochę mniej popiołu bo często podawany węgiel częściej rusza całym żarem w palniku retrotowym i lepiej go „napowietrza” co nie powoduje powstawania spieków popiołu.

Np. MOC około 14 kW

a)

Czas podawania paliwa 5 s
Czas przerwy podawania paliwa 30 s.

Przecięcie tych dwóch parametrów w tabeli daje moc 14,7 kW

b)

Czas podawania paliwa 10 s
Czas przerwy podawania paliwa 60 s.

Przecięcie tych dwóch parametrów w tabeli daje moc 14,7 kW


a)b) Stosunek czasu podawania paliwa do czasu przerwy podawania paliwa wynosi tyle samo 1/6

Inne moce można ustawić na podstawie tabeli.

Mamy jesień i temp 10 - ustaw moc np. 15 kW
Mamy zimę ustaw większą moc
Mamy lato na CWU wystarcza mała moc.

Zaoszczędzisz około 15 % węgla



Parametry ustawienia sterownika pieca:


Temperatura zadana CO : 52 do 60 . Najlepiej 55

Temperatura CWU
(należy wcisnąć przycisk WYJSCIE przez 5 s ) i ją ustawić na 42 ( jak mamy bojler na CWU z pieca )

Podawanie węgla 7 s
( jak bardzo zimno na zewnątrz to na 8 lub 9 ; jak ciepło na zewnatrz to 6 , 5 itp. )

Przerwa podawania 30 s

( stosunek jest 7/30 co daje około 1 do 4; co daje moc około 21 kW bo obecnie mamy ujemne temperatury)


Temperatura załączenia pomp CO i CWU 40

Histereza CO 2

Histereza CWU 3

Pompa CWU załączyć
( jak grzeje Ciepłą Wodę Użytkową i ma zamocowany czujnik temperatury w bojlerze ).

Stała pompa CO załączyć.
Wtedy praca pieca jest wymuszana zadanymi temperaturami na piecu. Jak brak stałej pompy CO to pracę pieca wymusza w pierwszej kolejności BOILER na CWU i piec chodzi aż nagrzeje się CWU i może wtedy przekraczać zadane temp pieca w trybie CO.

Nadmuch nie na max ,
przesłona na wentylatorze otwarta na MAX. Płomień ma być intensywny jasnożółty ale nie za silny bo ciepło wtedy ucieka kominem... Wentylator zatem gdzieś lekko nad środkowymi ustawieniami

Przerwa przedmuchu 15 minut
( jak dłuższa to węgiel gaśnie i tworzy niespalony popiół a jak często jest podawany świeży przedmuch to węgiel się spala i mniej popiołu jest ).
Ponadto po załaczeniu piec jest gotowy do pracy bo ma żar. W przeciwnym razie musi się rozpalić z małej ilości przygasłego żaru a to zajmuje czas.

Czopuch otwarty na MAX , regulacje robić wentylatorem. Wtedy piec się aż tak nie zapycha pyłem.
Piec czyścić , ściagając pył z popiołu z półek raz na miesiąc. Kolejne 5% oszczednosci. Czysty piec lepiej odbiera ciepło

Parametry pieca i sterownika są poprawnie nastawione gdy piec , np. 15 minut uzyskuje zadaną temperaturę po załączeniu i ma np. 15-45 minut przerwy, tzn po wyłączeniu przy zadanej temperaturze jeszcze narasta przez jakiś czas a potem maleje aż do temp załączenia.
I cykl się powtarza. Im wiekszy zapas mocy tym dłuższa przerwa. Ale jak za duży to piec się przegrzewa i niszczy. Jak zadajemy 55 to przy tej powinien sie wyłaczyć i dojśc z rozpedu kilka stopni wyżej do np 60

Piec najbardziej jest obciażony rano po zimenj nocy zimą. Warto wtedy patrzeć w kotłowni jak zachowuje się piec.
Najlepiej założyć na kaloryfery regulatory danfoss. Ustawić je na prawie 3 Zaoszczędzisz kolejne 10 % węgla.
Regulatory pokojowe nie polecam!!! Taniej na każdym kaloryferze DANFOSS

Efekt 3 tony wegla sezon ziomowy.
Latem zasobnik wegla na CWU : 2 miesiące

cnn99
23-12-2009, 21:31
Jak ustawić piec na ekogroszek ?

Efekt 3 tony wegla sezon ziomowy.
Latem zasobnik wegla na CWU : 2 miesiące

Witam!
Pozazdrościć!!! mi od 30.11.2009 do dziś poszły 2 tony.
nie potrafię tego skonfigurować jak ustawie żeby wypalało mi węgiel dobrze to kopci mi z podajnika, jak przestaje kopcić - czyli ustawienia "podkręcam" to mi nie wypala i tak w kółko :( mam piec defro duo 35 kw grzeje powierzchnie około 250 m2 z czego przez 16 metrową (na 5 m) hale ( nie ogrzewaną - póki co) pompuje mi wodę do lokalu 100 m2. Generalnie cały budynek ma 340 m2 z czego 80 m2 góra i 260 m2 dół tj 48 m długości na 5 szerokości.

info123
24-12-2009, 09:10
Duży dom.

Poprzez analogie musisz coś dobrać

http://forum.muratordom.pl/moze-ktos-ma-doswiadczenia-z-piecem-defro-eko,t138856.htm

Claudii
01-01-2010, 00:03
mam Defro Komfort Eko dzisiaj działa 3 dobę i chyba na ustawieniach fabrycznych ,jak narazie jest OK :D

Ciapata4
19-01-2010, 08:58
Mam pytanie do użytkowników Defro AKM 22 kw.
Piec ten ma wyjście na pompę do podłogówki - czy u was pompa ta jest podłączona do kociołka, jak jest rozwiązana kwestia podmieszania wody na podłogówkę?
proszę o poradę gdyż przymierzam się do zakupu kotła i wyposażenia kotłowni w pompki, rozdzielacze i resztę wyposażenia - a nie chcę czegoś kupić za dużo albo za mało.

MIRAS41
20-01-2010, 08:37
A co myślicie na temat ogrzewania wtłaczanym ciepłym powietrzem. Jest to nowość. Podobno zmniejsza się koszt ogrzewania o ok 30-40%. I co najlepsze nie potrzebujesz mieć w domu grzejników. Zaciekawiła mnie ta koncepcja.

gkrzysiek
24-01-2010, 17:34
Witam serdecznie-Mam problem z piecem a konkretnie z pracą. krótki opis jak to wygląda. Dom poniemiecki pietrowy nieocieplony, mury 60 cm. Na parterze jest wejscie ,ubikacja (grzejnik w wejscu jest wyłączony bo cieplo idzie z ubikacju ) korytarzyk kuchnia i salon (ogrzewanie kaloryfer i powrot do pieca przez dogrzanie podłogowe) na gorze sa 2 pokoje, sypialnia i łazienka z grzejnikiem drabinką i powrot przez podłogówke
Moj piec Defro Eko 19kw sterownik ST 37 i zasobnik wystarcza mi na 3 dni wydaje mi sie ze powinien na dluzej przy powierzchni 110m kw
ustawienia
temp pieca 53st
temp cuw 45st
czas podawania 6s
czas przerwy 35s
histeza pieca 3 st
nadmuch 6/10
pompa nastawiona jest na 1 bieg
Po zakonczeniu dobijana do zadanej temp, piec jeszcze podbija o 3 st i koniec pozniej opada i proces zaczyna sie od nowa.Wychodzi mi ze na dobe pali 40L grochu to stanowczo za duzo
Moze ktos ma taki piec było by fajnie jakbym mogl zadzwonic
pozdrawiam

bermud
25-01-2010, 23:53
napisz jeszcze czy dobrze się dopala i jaki masz węgiel. cały czas tyle spalasz czy tylko w te mrozy?

gkrzysiek
26-01-2010, 15:12
]napisz jeszcze czy dobrze się dopala i jaki masz węgiel. cały czas tyle spalasz czy tylko w te mrozy?


witam
zawsze dobrze sie dopala a nawet po kupnie ekogrochu robi sie spiek,zona co kilka godzin chodzi by to rozgrzebac bo robi sie skorupka i nie daje takie duzego zaru. Teraz jak byly mrozy to pali mi 60litrow (pisze litrow bo do zasobnika wchodzi mi 3 kastry 45litrowe)a tak normalnie to tak jak pisałem 40l wciaga przez dobe . Wczoraj przeczytałem na forum ze mozna troche przysłonic czpuch dalem na 2 ząbek czyli jest otwarty na 30-40 proc(1 zabek to zamkniety na amen) moze teraz sprobuje dac kąt 45stopni to bedzie otwarty na 50 procent
pozdrawiam

Marek Dzit
03-05-2010, 10:09
potrzebuje informacji defro duo

Marek Dzit
03-05-2010, 10:10
Mam piec Defro Duo od 2 miesięcy. Ogrzewa na razie 60m2 (w założeniu 120m2). Spala ok 12-16kg groszku na dobę. 100kg wrzucone do podajnika starczyło na tydzień. Dom z suporka 25cm + 10 cm styropianu.

i jak działa ci ten piec bo mam na niego ochotę

Piotr28KR
18-06-2010, 13:25
widze na stronie ciekawy wynalazek: Defro Akm Uni, podajnik ślimakowy, wszystko palny (to dobrze bo groszek drożeje ). Pierwszego klienta poprosimy o komentarz, może ktoś widział model na Targach?

karolinka
18-07-2010, 08:59
u mnie defro ekokomfort 15 kW, zakupiony w ubiegłym sezonie, sprawdził się, mogę polecić ten piec do mniejszych powierzchni do ogrzewania

milkusia1986
27-07-2010, 13:16
Witam. Ja noszę się z zamiarem kupna kotła DEFRO DUO Pellet. To jest nowość w ofercie Defro,ale ktoś może już zamontował u siebie taki piec?
Najbardziej w tym piecu podoba mi się to,że jest drugie palenisko, działkę mam dużą więc co rok darmowego drewna jest sporo,poza tym gdyby nastały ciężkie czasy można palić drewno/węgiel.
Czemu pelety? Groszek jest różnej jakości i w mojej okolicy dokładnie w tej samej cenie co pelety. Podobno schodzi tego 30% więcej niż groszku. Mnie to satysfakcjonuje ponieważ zrekompensuje mi to syf w kotłowni i problem z popiołem ( z peletów będzie nawóz,bardzo mi potrzebny)
Także kocioł już właściwie wybrałem ale,jeżeli ktoś ma taki z nowej serii DUO to byłbym bardzo wdzięczny za opinie. Pozostaje tylko dylemat między palnikiem na groszek i pelety... może ktoś ma zdanie i na ten temat?
Pozdrawiam

Witam Nabyłem ostatnio piec nowej lini defro duo 25kw.Z wykonania pieca jestem zadowolony ,sterownik tech st 47.Co do pracy podajnika to zbyt głośny aby kotłownia sąsiadowała z sypialnią(wzasadzie słychać go w całym domu).Serwis firmy istnieje ale proszę się dowiedzieć dokładnie jak odbywa się współpraca kliienta a serwisu,....każdy przyjazd Panów jest płatny,gdzie inne firmy przy pierwszym odpaleniu "zerowym"robią to bezpłatnie.Pozdrawiam

ZbyszekH
29-07-2010, 21:24
tak

PEPE71
08-10-2010, 13:21
Witajcie, od kilku dni palę w kotle DEFRO AKM UNI 22KW - ma ktoś doświadczenia z nim ?

gozi
09-10-2010, 21:17
Witam
Od niedawna jestem użytkownikiem pieca Defro Duo Plus15 KW i palę w nim peletem. Niestety mam z nim duże kłopoty czy ktoś posiada taki piec. Serwis niestety za wiele mi nie pomógł. Walczę z ustawieniami.Zastanawiam się czy piec jest wadliwy czy ja źle ustawiam parametry. Pelet też był zmieniany i teraz mam firmy Barlinec. Podobno jeden z lepszych na rynku.
Pozdrawiam

PEPE71
10-10-2010, 18:06
Gozi, napisz serwis był u Ciebie na miejscu czy rozmawiałeś telefonicznie. Bo jesli to było przez telefon to przyznam że i mnie odesłali do zamówienia Serwisanta który podobno jest alfą i omegą w kwestiach ustawienia - tak przynajmniej to sobie wyobrażam za taką kaske ?

ryszard.wieckiewicz
10-10-2010, 19:20
Witam

Chciałbym wymienić się wartościami parametrów dla pieca defro duo 35kw.
Proszę o komentarz (wraz z zaznaczeniem czy komentujący posiada w/w piec).
Podaję parametry, wystarczy przekopiować i dopisać własne wartości:

Tryb pracy: letni
Zadana temperatura: 52st
Czas podawania: 5s
Przerwa podawania: 50s
Siła nadmuchu: 50%
Paca podtrzymania: 18s
Przerwa podtrzymania: 50min
Wentylator w podtrzymaniu (czas pracy): 30s
Wentylator w podtrzymaniu (czas przerwy): 15min
Histereza kotła: 5st
Histereza CWU 4st
Groszek (pochodzenie): Piekary (760zł, pakowany w worki)

Dziękuję i pozdrawiam,
Ryszard Więckiewicz

gozi
10-10-2010, 19:54
PEPE71, najpierw był u nas serwisant obsługujący nasz rejon, który po swoich ustawieniach i obserwacji pieca stwierdził, że nie da rady i wyłączył piec. Kazał wezwać serwis bezpośrednio od producenta. Serwis najpierw nas olał bo zapomniał że ma do nas przyjechać, a potem przyjechał młody człowiek który tak poustawiał parametry, że piec wybuchł w trakcie otwarcia drzwiczek 2 godziny po jego odjeździe. Ustawienia serwisanta : w podtrzymaniu ustawił 80 s. podawania co 5 min. Jutro będę dzwonić do serwisu albo nawet do konstruktorów w celu wyjaśnienia czemu normalny użytkownik nie może poradzić sobie z ustawieniem pieca. W instrukcji jest przecież napisane że piec jest prosty i prawie bezobsługowy. Natomiast ja non stop przy nim muszę siedzieć i poprawiać parametry. Co ustawię to po 1,5 doby zwala się za nisko palenisko albo żużel zapycha otwory retorty. Dodam że serwisant od producenta skasował mnie za dojazd 200 stówki. Pozdrawiam

PEPE71
12-10-2010, 07:37
Gozi ja niestety mam całkiem inny podajnik ale te czasy mam zdecydowanie inne bardziej zbliżone do Ryszarda.W. Ja generalnie wyszedłem od ustawień fabrycznych i je staram się korygować i po troszcze zmieniać. Ale podpatrzyłem u kolegi który pali pelletem w innym piecu i ustawienia ma takie: praca podawanie 8 s, przerwa 17, podtrzymanie podawanie 15s z przerwą co 20 minut i przedmuchem. Niestety siły wentylatora nie pamiętam ale myślę że 50 - 60 % nalezy spróbować. A dlaczego ten wybuch to nie mam pojęcia na pewno jest dobry ciąg w kominie ? A SERWISU W TAKIM RAZIE NALEZY POGRATULOWAĆ FIRMIE DEFRO .......

amr2
13-10-2010, 09:20
WItam!

Zamontowalismy piec Defro Komfort Eko jakis miesiac temu, piec byl rozpalony jakies 3 razy, ostatnim razem gdy zostal przelaczony na tryb czuwania zaczal sie palic - chyba plomien dostal sie do podajnika bo ekogroszek ktory byl w koszu zaczal sie palic, w kazdym razie piec teraz nie dziala. Przestrzegalismy ustawien fabrycznych oraz porad hydraulika, ktory piec montowal. Czy komus takie cos sie przydarzylo? Najgorsze jest to, ze od nikogo nie mozemy dostac fachowej pomocy - producent stwierdzil, ze gwarancja naszego pieca nie obejmuje, ize byl uzytkowany :jawdrop: pracownik sklepu, w ktorym piec kupilismy odeslal nas do producenta. Dodam iz zakupilismy na swoj koszt nowy czujnik, gdyz tak nam pwiedziano w pierwszej rozmowie telefonicznej z dzialem technicznym firmy Defro. Jednak po wymianie piec wciaz nie dziala. Czy pracownik infolinii Defro ma racje mowiac, ze piec zostal niewlasciwie wylaczony? Czy ma racje mowiac, ze trzeba piec przelaczyc w tryb czuwaia a pozniej w prace reczna? Jaki jest sens takiego pieca w takim razie skoro za kazdym razem trzeba go przelaczac w tryb pracy recznej wychodzac z domu aby nie zastac po powrocie zgliszczy? Przeciez w pracy recznej piec nie bedzie podtrzymywal temperatury i za kazdym razem trzeba go rozpalac od plomienia jak zwykly, stary piec kaflowy. Z gory dziekuje za opinie i porady.

martek1981
13-10-2010, 12:42
Pytanie do użytkowników AKM UNI. Czy odległość od podajnika do ściany 600 mm to absolutne minimum? Czym ono jest podyktowane? Względami bezpieczeństwa czy serwisowymi? Mnie "stać" jedynie na 400 i nie wiem czy to nie za mało?

gozi
15-10-2010, 18:24
Pepe, dzięki, ale czy ten kolega ma piec tylko na pelet ? Bo nasz jest również do palenia eko groszkiem i śmieciuchami. My palimy tylko peletem. Od poniedziałku staramy się ustawić go z naszym fachofcem który go podłączył, po rozmowie z serwisantem. Niestety musimy regulować ustawienia. W ten poniedziałek dzwonimy jeszcze raz do serwisu aby przyjechali i go ustawili. Pozdrawiam

crisos
21-10-2010, 21:06
Witam!
3 tygodnie temu zainstalowałem u siebie nowość DEFRO EKO DUO PLUS 38kW. Jest to piec z obrotową retortą do spalania oprócz ekogroszku również miału.
Mam trochę problemów z tą obrotową retortą. Najpierw zrywała zawleczkę, a teraz cały czas zacina się. Był serwisant, który bardzo pomógł, ale niestety nie wyleczył do końca.
Czy komuś działa ta obrotowa retora bez zarzutu??? Wcześniej przeczytałem opinię o tym, że nie należy kupować prototypu z DEFRO i to chyba są święte słowa!!!!
Z góry dziękuje za opinie i porady!!!! Pozdrawiam Wszystkich!!!!

PEPE71
23-10-2010, 07:00
Gozi Ten kolega Ma Linga Duo b odajże i jest on na groszek również więc myśle ze te działania mogabyć podobne.

Martek 1981, myślę że odległość 600 jest podyktowana serwisem,po prostu trzeba dostepu do podajnika i zbiornika. Ale jeśli stwierdzisz że przy 400 też się tam dostaniesz to nie ma na co czekać chyba. Daj znac jak zamontujesz i odpalisz :-) Pozdrawiam.

martek1981
23-10-2010, 08:27
Przy 400 na pewno nie uda mi się wyciągnąć całego ślimaka, ale z drugiej strony jak często będę to robił? Jak już stanie się coś najgorszego ze ślimakiem to i tak trzeba będzie opróżnić zasobnik, a wtedy to już go po prostu całego odkręce. Z resztą nie mam specjalnie wyjścia bo kotłowni już nie rozciągnę:) Myślałem jeszcze o takich drzwiczkach w ścianie (po drugiej stronie jest pokój) ale akurat w osi kotła jest komin więc lipa. Jedno co mnie martwi to, że serwis Defro nie odpowiada na moje pytania, a jeszcze mi go nie sprzedali, więc co będzie później??

rhpositive
24-10-2010, 12:03
Pytanie do użytkowników AKM UNI. Czy odległość od podajnika do ściany 600 mm to absolutne minimum? Czym ono jest podyktowane? Względami bezpieczeństwa czy serwisowymi? Mnie "stać" jedynie na 400 i nie wiem czy to nie za mało?

Takie minimum podaje producent. posiadam kocioł defro akm uni 22 i żadnych z podanych parametrów co do wymiarów kotłowni nie mam zachowanych!!!. Dzwoniłem do Defro i uzyskałem informację iż problem jest tylko w razie konieczności wyciągnięcia ślimaka.

martek1981
24-10-2010, 12:13
Tak też myślałem;) Pochwal się jak spisuje Ci się ten kociołek. Czym w nim palisz i co ogrzewasz?

rhpositive
24-10-2010, 19:08
jak do tej pory jestem zadowolony choć dom jest ogrzewany od około miesiąca, może półtora więc zobaczymy co pokaże w zimę... przez około 3 tygodnie paliłem miałem węglowym natomiast w chwili obecnej zakupiłem 6 ton ekogroszku z uwagi na to iż jest to pierwszy sezon z tym piecem więc boję się testować na innym opale... w każdym bądź razie dostałem od znajomego około 200kg owsa to poczekam aż będzie troszkę chłodniej na dworze i zobaczę wtedy jak się w nim pali. (domek około 200m) CWU 300l, podczas ogrzewania cwu i dogrzewania nocą całego domu cały zasyp tj około 160kg miału wystarczyło na 3 tygodnie ( miał niekwalifikowany).

martek1981
25-10-2010, 06:38
Ja również wybrałem ten kocioł między innymi ze względu na uniwersalność. Napisz jeszcze w trakcie zimy czy wszystko w porządku i jak zużycie.
Pozdrawiam.

rhpositive
26-10-2010, 19:04
no to jest nas chociaż dwóch w wyborze dość nowego rodzaju pieca!!!... co do zużycia dam znać.

PEPE71
27-10-2010, 15:40
Rhpositive - daj znać na jakich ustaleniach lecisz obecnie w swoim kociołku ....

PEPE71
28-10-2010, 11:44
I muszę przyznać Panowie że nie jesteście jedyni ;-), Kocołek zamówiłem w maju ale dostałem dopiero we wrześniu, i od poczatku paźdzeirnika w nim palę mieszanką owsa z groszkiem 25KJ. Mieszam pół na poł objętościowo tak że na dobę wychodzi mi na razie ok 10 kg węgla i 5 kg owsa. Domek 200 m2 ale stare budownictwo jednak okna nowe, zasobnik CUW, i powiem że grzeję na maxa pokojówka ustawiona na 22,5 stopnia. Ustawienia podtrzymania pozostawiłem fabryczne. Natomiast ustawienia pracy to praca 13 podawanie, przewa 50, nadmuch 55%. Może macie jakieś sugestie - mile widziane. I podzielcie się ustawieniami na kotle ......

royalzrnm
31-10-2010, 10:38
Witam
Rok temu kupiłem defro duo pelet nowosc na rynku i od tego momenu zaczeły sie kłopoty
do tej pory serwis był juz 6 razy u mnie wymnienił prawie wszystkie czesci na nowe i dalej nie działa
a wczoraj podpaliła sie rura podająca pelet jak bym w pore niezauwazył tego to juz bym niemiał gdzie mieszkac
NIE KUPUJCIE TEGO PIECA!!!!!!!!!!

msiaczek
31-10-2010, 15:27
Witam
Jestem od trzech dni niekoniecznie szczęśliwym posiadaczem kotła Defro Duo Plus 35.Od tego czasu zażarcie walczę z ustawieniami.Do ogrzania mam ok 280m2 plus bojler cwu 110 litrów.Nigdy nie udało mi się osiągnąć zadanej temp 65 stopni.Maxymalna temperatura to 59stopni przy następujących ustawieniach
czas podawania 20s, przerwa 75s, wentylator 50%. te 59 stopni udało mi się osiągnąć po ok 4 godzinach od momentu rozpalenia.Pomocyyy

rhpositive
04-11-2010, 20:07
czas podawania 13sek, przerwa podawania 53sek, czas podtrzymania 10sek, przerwa podtrzymania 15min, przedmuch praca 10sek, przedmuch przerwa 15min, wentylator 23%, przesłona na wentylatorze zasłonięta w około 60%... ekogroszek 25!. pozdrawiam...

hrhrhr
09-11-2010, 11:27
Defro Duo Plus 25 KW
jesteśmy załamani, jak narazie każda wymiana zawleczki (niestety chyba nie ten skład opału wybraliśmy) to około 10 godzin walenia kluczem w maszynerię, mąż ma wrażenie że ta zawleczka 5 mm jest za duża, też tak macie?
na infolini powiedzieli że radzą wkładanie śrub a silnik ma jakiś termobezpiecznik i się nie przepali

joker5555
10-11-2010, 10:06
witam ja posiadam defro eko duo plus 19 od dwoch tygodni i wiem duzo na temat zawleczki :) zrywala mi sie non stop, pierwsza sprawa, roszaj ekogroszku, musisz "przebrac" ekogroszek bo trafiają sie oczywiscie duze bryly i nowy slimak na dotarciu moze meic problem, Ja "przebralem? ekogroszek i zastosowalem srube imbusową czarna Fi 5 i teraz smiga ;) teraz tylko ustwaic paramtery ... moze sie ktos podzieli ?

sernikowy
21-11-2010, 12:09
Witam. chciałem zakupić defro duo plus (obrotowa retorta) ale nie byłem zdecydowany do do opału, więc padło na AKM UNI 15kw, tyle, że jeden z pierwszych z tej serii wypuszczonych modeli UKM 15kw (bez ceramiki nad paleniskiem) Co do spalania - tylko palimy ekogroszkiem. Ustawienia na początku były....rozmaite, MI tak samo, ani serwis, ani instalator nie pomógł, oni może mają dużą wiedzę, ale jakoś zwyczajnym laikom użytkownikom nie potrafią w sposób praktyczny tego przekazać...Zaprosiłem znajomego który pali w tego typu piecu - i po dwóch godzinach rozjaśniło mi się baaaaaardzo, o co chodzi z tymi wszystkimi ustawieniami. Oczywiście potem moje próby ustawień, porównań czasów podawania do przerwy i nadmuch do tego odpowiedni... kotownia stała się na początku trochę moją drugą sypialnią :) Po wielu próbach, testach doszedłem do ok 10s / 60s przy ogrzewaniu CO lub CO/CWU, nadmuch ok 13%-16% przy przesłonie ok w połowie przymkniętej. Jesli przełączam w tryb letni (tylko CWU) - ustawiam dużo wyższą temp wody -np 65/70 stopni, i koryguje na ten tryb ustawienia na 15s/45s i skracam przerwę podtrzymania z 30min do 15min - dlatego, że piecyk dużo szybciej w tym trybie dobija do zadanej CWU i przechodzi w podtrzymanie i tak sobie podtrzymuje nawet kilka godzin, więc żeby żar się nie cofnął za bardzo w kierunku zasobnika -w moim przypadku korekcja tych czasów pomaga, praktycznie rozwiązuje sprawę. Co do spalania - w sumie żadnych problemów, wiadomo - zalezy jakim ekogroszkiem się pali, NIe ma w tym piecu typowych "retortowych" problemów, prosty rynnowy palnik daje radę. Natomiast mam inny duży problem z tym piecykiem - silnik głośno buczy, grzeje się (niedużo ale grzeje) i przenosi te wibracje, buczenie dalej na cały piec, zasobnik. Buczenie te słychać w całym domu...Upierdliwe basowe pasmo nie daje nam zasnąć. BYł serwisant zmienił na próbę cały zespół napędowy pieca - i stwierdził, że jest jak było (mnie przy tym nie było niestety) natomiast sam sprawdziłem silnik - drga i buczy w czasie pracy -trzymając go oburącz. Ostatnio odwiedziłem zanjomego, który ma ten sam model Defro - i....jego silnik chodzi i ciszej i nie wydziela żadnych wibracji, buczenia, rzekłbym - można u niego w kotłowni zasnąć. Dzwonię do Defro i do serwisanta, który był u nas, i jakoś nie potrafią nic zaradzić poza podłożeniem pod zasobnik dodatkowych podkładek gumowych (on najbardziej przenosi te buczenie, rezonuje), podkładek podłożyłe zamiast dwóch - pięc!!! (2cm gumy) i to samo. Zdemontowałem zasobnik - a tu jak buczało tak buczy. Także zgadzam się z przedmówcami na temat niekompetencji serwisu defro, żeby gość który pieniądze za to bierze twierdził, że podkładki gumowe sprawę załatwią, a ja w ciągu kilku minut udowodniłem, że to bzdura. Szkoda tylko , że serwisant sam na to nie wpadł....żenada. Temat dokładniej opisuję na innym forum, na innym portalu (nie wiem, czy można podawać link- więc jak ktoś chce - na priv) Pozdrawiam Wszystkich uzytkowników zwłaszcza początkujących!

hrhrhr
22-11-2010, 08:11
Mamy nowy ślimak, rurę, palenisko, nawet motoreduktor - teraz z założenia na śruby imbusowe i ... po 2 dniach znów śruba poszła i zaciach. Czu jest mozliwe że to wina miału w ekogroszku?

(mąz próbował kluczem ręcznie przekręcić ślimak i nie daje rady)

munny
22-11-2010, 08:27
Mój kolega kupił piec Defro dwa lata temu. Buja się z nim do tej pory.
Automatyka zawodzi - sterowniki szwankują, podajnik się zacina. Ściany pieca zdeformowały się od ciepła, a ruszt to mu nawet spadł.
Obsługa gwarancyjna do bani - na części czekał od 3 tygodni do nawet 3 m-cy.
Zdecydowanie nie poleca

martek1981
22-11-2010, 09:50
Mój kolega kupił piec Defro dwa lata temu. Buja się z nim do tej pory.
Automatyka zawodzi - sterowniki szwankują, podajnik się zacina. Ściany pieca zdeformowały się od ciepła, a ruszt to mu nawet spadł.
Obsługa gwarancyjna do bani - na części czekał od 3 tygodni do nawet 3 m-cy.
Zdecydowanie nie poleca

Może od razu napisz co sprzedajesz - tak będzie szybciej.

hrhrhr
22-11-2010, 09:54
No mi ta wypowiedź też dendencyjnie wygląda. Zatem nadal czekam na opinie czy w Waszych piecach (Defro Duo Plus) miał tez powodował zacinanie ślimaka?

PEPE71
02-12-2010, 12:56
Hej Sernikowy, ja też słyszę podajnik na piętrze z piwnicy - ale jak jest kompletna cisza nocą. Ale żeby nie dawał spać to nie. Więc nie bardzo potrafię Ci pomóc - może jeszcze dobre ustawienie pieca na stopkach, wypoziomowanie czy coś ..... albo dokręcenie jakiś śrób przy podajniku. Natomiast teki mały nadmuch mnie zastanawia. Patrzyliście Panowie że w ustawieniach serwisowych jest blokada na nadmuch i minimum jest 37% ?

glodny20
03-12-2010, 08:16
Witam,
posiadam piec AKM 22 (tłokowiec) zamontowany w lipcu. Dotychczas paliłem w nim z zamontowanymi rusztami czyli drewnem i różnymi odpadkami. Gdy przyszły mrozy postanowiłem odpalić tłok i zasypałem miałem o kaloryczności ok. 23 MJ. Mam pytanie do użytkowników tego pieca. W miejscu paleniska jest ażurowa płytka. Przez otwory podawane jest powietrze. Płytka jest prostokątna ale otworów nie ma rozmieszczonych równomiernie. Z jednej strony otwory są prawie do końca a z drugiej jest około 3 cm nie zapełnione otworami. Która strona powinna być od "przodu" czyli od strony drzwiczek a która od strony podajnika.

Druga sprawa dotyczy ustawień.

Kombinowałem różne ustawienia ale za każdym razem nie dopala się miał. Czasem powstaje masa zbita tak jak by żużel. Posiadam dom z pustaka szlakowego ocieplony styropianem 5 cm. Okna stare. Strop docieplony też ok 5 cm styropianu. Na ciepło nie narzekam ale frapuje mnie to marnotrawstwo opału. Teraz mam ustawione: temperatura kotła 66C, wentylator 45%, przerwa podawania 4 min, podtrzymanie 8 min, wentylator w podtrzymaniu 50 sek co 1,5 min. Histereza 4 stopnie.

wojtek 200
03-12-2010, 10:52
Witam,
wybieram własnie piec z paleniskiem retortowym na ekogroszek i natknąłem się na piec firmy DEFRO. Nie znam tej firmy i niewiele można znaleźć na temat jej wyrobów w internecie. Piec jest dosyć solidnie i dobrze wykonany - sprawia wrażenie dobrze przemyślanej konstrukcji. Schematy spalania są identyczne jak np w HEF.
Cenowo jest bardzo atrakcyjny w porównaniu npo z HEF, Zębiec i reszta bardziej znanych marek.
Czy ktoś może ma jakieś doświadczenia z piecami tej firmy? Jeśli tak to bardzo proszę o opinię.
Stron producenta: www.defro.pl

Pozdrawiam
Radek
mam taki piec dokladnie to komfort eko firmy defro używam go od 3 miesięcy i powiem tak jeśli chcesz mieć problemy to go kup ja co trochę mam z nim problem jak nie spala 30 kilo na dobe bo jest problem z ustawieniem i trzeba dokupić dodatkowy regulator pokojowy to gdy braknie prądu będziesz mial taka sytuacje jak ja ostatnio tz gdy prąd załącza później niz po 3 godzinach piec napewno ci wygaśnie a jak sie załączy a nie będziesz go słyszal to masz na bank pelny popielnik eko groszku jak rano wstaniesz to to co ja mam z tym piecem o serwiśie nie wspomnę szkoda gadać juz ktoś napisal na forum lepiej niech robia betoniarki jest dużo innych firm musisz sie rozejżeć popytac ja na pewno takiego pieca tej firmy więcej nie kupię ,
pozdrawiam wojtek

Waldek i Gośka
05-12-2010, 12:27
Witam. Od 4 lat użytkuje piec KOMFORT EKO 25Kw z wężownicą ułożoną do góry i co roku powtarza mi się ten sam problem. W tym roku kupiłem ekogroszek pakowany po 25 kg o mocy 27000kJ i mam problemy z ustawieniem pieca. Pracuje na ustawieniach praca podajnik- 11s przerwa podawania- 30s hiseryzada- 2C. Nadmuch pracuje na 3 stopniu, sterownik st-37. Piec nie osiąga temperatury zadanej 55C a w palenisku jest dużo węgla i robia się stopy, wentylator otwarty na maxa. W serwisie nie można uzyskać pomocy. Jeśli ktoś ma podobne problemy to proszę o odpowiedz z podpowiedzią rozwiązania problemu.

Waldek i Gośka
05-12-2010, 12:31
Zapomniałem dopisać że przy temperaturach 10-15C na minusie spala mi do 60kg na dobę.

rhpositive
07-12-2010, 16:49
Panowie jeżeli ktoś chce spalać opału w zimę na poziomie 20kg na dobę przy mrozach -10do-15stopni to niech ogrzewa tylko kuchnie, sypialnie i łazienkę!!!!!!!!!!!
Nie wierze w żadne wypowiedzi typu mój piec spala 20kg na dobę przy mrozach -15stopni........... posiadam ten piec pierwszy sezon tj akm uni 22kw i w sytuacji kiedy temp spadła do -10 a w nocy nawet do -18 stopni to piec zjadł!!!! na dobę około 50kg!!!!i to są wartości realne przy ogrzewaniu domu i temp. wewnątrz na poziomie około22-23stopnie......

wojtas768
09-12-2010, 18:40
Witam. Panowie podpowiedźcie jakie ustawienia są najlepsze dla tego pieca paląc drzewem. A jakie ustawienia co do węgla. Przy okazji gdzieś przeczytałem że wachadełko przy wentylatorze podczas pracy dmuchawy powinno otwierać wlot a pom jej zakończeniu zamykać(u mnie wachadełko znajduje się cały czas w tej samej pozycji). Czy warto także jest dokręcić dodatkową nakrętkę do tego wachadełka. Jeszcze raz proszę o podpowiedź w sprawie ustawień. Pozdrawiam.(sterownik tech st-28)

wojtas768
09-12-2010, 18:41
Witam. Panowie podpowiedźcie jakie ustawienia są najlepsze dla tego pieca paląc drzewem. A jakie ustawienia co do węgla. Przy okazji gdzieś przeczytałem że wachadełko przy wentylatorze podczas pracy dmuchawy powinno otwierać wlot a pom jej zakończeniu zamykać(u mnie wachadełko znajduje się cały czas w tej samej pozycji). Czy warto także jest dokręcić dodatkową nakrętkę do tego wachadełka. Jeszcze raz proszę o podpowiedź w sprawie ustawień. Pozdrawiam.(sterownik tech st-28

edde
09-12-2010, 19:59
Witam. Panowie podpowiedźcie jakie ustawienia są najlepsze dla tego pieca paląc drzewem. A jakie ustawienia co do węgla. Przy okazji gdzieś przeczytałem że wachadełko przy wentylatorze podczas pracy dmuchawy powinno otwierać wlot a pom jej zakończeniu zamykać(u mnie wachadełko znajduje się cały czas w tej samej pozycji). Czy warto także jest dokręcić dodatkową nakrętkę do tego wachadełka. Jeszcze raz proszę o podpowiedź w sprawie ustawień. Pozdrawiam.(sterownik tech st-28

ja w swoim wyregulowałem klapkę tak, że przy wyłączonym wentylu czy tez pracy na 1% klapka jest zamknięta, a ciąg wytwarzany przez wentylator powoduje jej stopniowe otwieranie się, do tego manewru , ze względu na dość niekiepski ciąg naturalny w wysokim kominie) potrzebowałem kilku (4 czy 5) podkładek stalowych płaskich tak na oko fi11 wewn. a fi 25zewn, założonych pomiędzy dwie oryginalne nakrętki, przy czym sama klapka powinna bez oporu, luźno chodzić w swojej osi, czyli nie moze być zatarta czy zasyfiona no i kąt ustawienia śruby powienien być tak jak na rysunku-instrukcji producenta czyli identycznie jak klapka
odn. reszty nie pomogę bo mam inny sterownik, st-87zPID, czyli poza zadana temperaturą, rodzajem opału i temp. załączania pomp nic nie ustawiam a pid sam sobie to reguluje w zalezności od sygnału z czujnika temp. na kotle i temperatury spalin

hrhrhr
10-12-2010, 09:58
A to ja jeszcze jedno pytanie, przy temp -5/0 st nadal zjada nam 40 kg na dobę (fakt faktem ekogroszek chyba nienajlepszej jakości, ale przy zmianie opału efekt taki sam). Czy pomoze nam korekcja ustawień?

Defro Duo Plus 25 KW ponad 200 m2 do ogrzania, CWU zbiornik 300, sterownik tech st-44

Zadana temperatura: 68st
Czas podawania: 14s
Przerwa podawania: 48s
Siła nadmuchu: 60%
Praca podtrzymania: 20s
Przerwa podtrzymania: 10min
Wentylator w podtrzymaniu (czas pracy): 30s
Wentylator w podtrzymaniu (czas przerwy): 10min
Histereza kotła: 1st
Histereza CWU 2st

Zastanawiam się też nad regulatorem pokojowym do CO.

BTW Dla innych którzy walczą z zawleczkami, często pomoga pozbycie się pyłu węglowego z opału. U nas to częściowo rozwiązało problem.

wojtas768
10-12-2010, 18:32
Witam. Dziekuje ci bardzo za podpowiedź - tak też właśnie zrobię. A dla ścisłości to w momencie zamknięcia klapki wachadełko całkowicie opada na dół natomiast przy załączeniu się dmuchawy unosi się do góry. W tym właśnie momencie powinno ono całkowicie się unieść do pozycji poziomej czy wystarczy że wykonam tylko delikatny ruch? A tak z ciekawości to zasypanie tego pieca węglem na ile wystarcza i co sądzisz o paleniu w nim od góry. Pozdrawiam.

wojtas768
10-12-2010, 18:33
Witam. Dziekuje ci bardzo za podpowiedź - tak też właśnie zrobię. A dla ścisłości to w momencie zamknięcia klapki wachadełko całkowicie opada na dół natomiast przy załączeniu się dmuchawy unosi się do góry. W tym właśnie momencie powinno ono całkowicie się unieść do pozycji poziomej czy wystarczy że wykona tylko delikatny ruch? A tak z ciekawości to zasypanie tego pieca węglem na ile wystarcza i co sądzisz o paleniu w nim od góry. Pozdrawiam.

edde
10-12-2010, 20:53
swoją klapkę ma ustawiona tak, ze przy 100% mocy wentylatora uchylona jest może do połowy, do pracy mojego kotła to wystarcza
zasyp całej komory w moim 30kW a Twoim 20kW znacznie się różni, poza tym to dużo zależy choćby od sterowania (ja mam st87zPID), sposobu palenia, nastawy żądanej temp. czy zapotrzebowania na wytworzone ciepło
ja np. potrafię spalić cała komorę węgla w 4-6h na max temp (80-90) ładując bufory o poj. ~1700l, taki sam załadunek gdy bufory naładowane czyli ciepło na bieżąco wykorzystywane przez podłogówkę no i wszelkie straty oceniam(bo dokładnie nie sprawdzałem) , że powinien wystarczyć na 20-24h, tyle, ze wtedy to więcej energii moż ebyć zużyte na podtrzymanie temp (czyli ciepło w komin zamiast efektywnego wykorzystania, dlatego mam bufory), niż zużyta na rzeczywiste potrzeby
a odn. palenia od góry to tak właśnie teraz palę (groszkiem i orzechem), różnica jak dla mnie to delikatniejsze rozpalanie się kotła, delikatniejsza praca, wolniejsze dochodzenie do zadanych parametrów, ponoć sprawniejsze spalanie, na dolnym spalaniu czasem dość szybko gotowała się woda na dolnym ruszcie wodnym

Romi82
12-12-2010, 13:11
[/B]
Panowie jeżeli ktoś chce spalać opału w zimę na poziomie 20kg na dobę przy mrozach -10do-15stopni to niech ogrzewa tylko kuchnie, sypialnie i łazienkę!!!!!!!!!!!
Nie wierze w żadne wypowiedzi typu mój piec spala 20kg na dobę przy mrozach -15stopni........... posiadam ten piec pierwszy sezon tj akm uni 22kw i w sytuacji kiedy temp spadła do -10 a w nocy nawet do -18 stopni to piec zjadł!!!! na dobę około 50kg!!!!i to są wartości realne przy ogrzewaniu domu i temp. wewnątrz na poziomie około22-23stopnie......
Posiadam ten sam piec pierwszy sezon i przy mrozach spala 25kg/24h, a przy temp. około 0* 20kg/24h. Ogrzewam 206m2, i w całym domu głowice na grzejnikach są ustawione na 22-24*C.
Wszystko też zależy od ocieplenia budynku i jego szczelności, jeśli o takie rzeczy się nie zadbało, to w tym przypadku ogrzewamy nie tylko dom, ale i całą działkę!!!
Jeśli to wszystko jest wykonane prawidłowo to każdy kocioł spali mało, a jeśli nie to tak jak by otworzył przynajmniej jedno okno zimą, nigdy się dom nie nagrzeje a kocioł non-stop będzie chciał więcej i więcej aż weżnie wszystko!!!!!

HenKor
01-01-2011, 16:36
Posiadam Defro eko duo plus 28KW . Widze ze nie jestem sam z tym problemem. Bo w pierwszym tygodniu palenia byly problemy z zawleczkä.
Po wymianie 5-ciu zawleczek wlozylem srube i sie uspokojilo.23 grudnia znowu pech, pekla nam retora.Choc juz w piätek otrzymalismy nowä.No i piecyk smigal do wczoraj(31.12.2010), slimak sie zablokowal i zerwalo srube i prawdopodobnie cos poszlo w przekladni.Takze niezla jazda.
Pozdrawiam

bdem
04-01-2011, 15:16
Witam

jestem użytkownikiem pieca defro duo pellet od października 2010, to może krótko, ale już mam trochę uwag na +/-.

- piec wybrałem ze względu na ekologię (zerowy bilans CO2, popiół = nawóz) oraz wygodę użytkowania - tak o nim pisano. Cena - średni pułat jak na piece na pellet.

Instalacja:
- podłączenie rurek to nie problem dla instalatora, zabawa zaczyna się z zaprogramowaniem. Jak już ktoś wspominał z Defro taka usługa kosztuje, ale uznałem że wolę zapłacić, żeby było zrobione dobrze. Przyjechał instalator (w terminie innym niż umówiony, bez wcześniejszego telefonu) i poustawiał wszystko pod moją nieobecność. Co gorsza - okłamał moją żoną (do dzisiaj go cytujemy - "podłoga się rozgrzeje za kilka dni" - to była odpowiedź czemu po 3 godzinach podłoga nadal jest zimna - powód banalnie prosty - pompa podłogowa odłączona + czujnik od pompy podłogowej przypięty do pompy cyrkulacyjnej). Poza tym piec się lubiał co jakiś czas przesypać pelletem (potem trzeba czyścić palnik, wybrać pelet itd). Plusem jest to że Defro po reklamacji grzecznie oddalo pieniądze za usługę której nie była wykonana właściwie.

Użytkowanie
- na początku pieca się trzeba nauczyć i prawda jest taka, że 95% instalatorów na piecach na pellet się nie zna - tutaj szybciej stajemy się ekspertami od nich...
- piec wygląda naprawdę miło w kotłowni :) zwłaszcza z powiększonym zbiornikiem, który w moim przypadku wystarcza mi na tydzień (240 metrów po podłodze, na razie ogrzewane 150 + CWU)
- pellet przy spalaniu ładnie pachnie
- piec jest głośny a dokładniej zssypywanie się pelletu do palnika jest dość głośne
- czyszczenie - raz na dwa tygodnie w wystarczy - z plusem jest to, że z pelletu jest bardzo mało popiołu, minusem, że popiół jest rozdmuchany po wszystkich zakamarkach pieca

Pellet
- to jest niestety problem bo mamy do wyboru:
Barlinek - dobry, ale drogi
producentów z przydomowych fabryk - bardzo słaba jakość, dobra cena
dystrybutorów, ktorzy sprowadzają towar - ale niestety zapominają dodać, że sprowadzają towar z Ukrainy, mocno pylący i zanieczyszczony z dodatkami (ostatnio miałem kilka bonusów w postaci kawałków śrubek kilkucentymetrowych - długa sprawa, kupę nerwów mnie to kosztuje)
Z mojego doświadczenia - odradzam oszczędność, dystrybutora z Łańcuta i kombinowane patenty...

Ogólna ocena
- mimo wszystko nie żałuję wyboru pieca- nerwów z nim było ( i pewnie jeszcze będzie), ale z tego co czytam - nie ma sprzętów doskonałych i tak do tego trzeba podejść.

Ania&Szymon
08-01-2011, 08:49
witam,

ja mam defro kom eko 20. Po pierwsze to jestem w szoku, że masz takie nastawy, za dużo groszku, jest wysokokaloryczny i nie nadąża ze spalaniem, zapewne Ci wywala dużo w popielnika, jak nie zagasza żaru w retorcie w ostateczności. Sam namordowałem się znacząco....... Sterownik ST 37 jest prosty.... i dobrze. Spójrz na tabelę w instrukcji, prosta jak drut. Dawkę ustawiaj 1/4 zeby mieć max moc (czyli np u mnie 20 kW). Jeśli masz 11 podawanie to nastaw minimum 44 przerwę, przedmuch około 5 (na 10), podaj około 50% tlenu żeby nie było zbyt wysokiej temp spalania (żużluje wtedy mocno), obserwuj płomień, ma być jasnożółty a nie biały), kombinuj z czopuchem, max otwarcie, dobry ciąg i mało sadzy, im mniejsze otwarcie tym więcej sadzy ale akumulacyjność lepsza, itp. Ważne żeby groszek był dobry. Reszta to zabawa:)
Ja mam takie ustawy:
temp na dworze -10 -20 st C
podawanie 10, przerwa 50, nadmuch 5, czopuch 75%, histereza 1 st, podtrzymanie 10s, przerwa w podtrz 6 min:) temp zadana na piecu 65%, pięknie pracuje w przedziale 62-69 st C
jak na dworze 0 i więcej to steruję raczej przerwą (mniejsza moc)
pod 10, przerwa 55-60, nadmuch , reszta bez zmian (ewentualnie przerwa w podtrzymaniu na 10 min):)

Pozdro i cierpliwości:) użytkownicy piecy Defro:)!

joker5555
10-01-2011, 15:14
dawno tu nie zaglądałem , co sadzicie o takim pomysle : posiadam defro eko duo plus 19 , wykorzystalem ruszt awaryjny i zaladowalem go drzewem przy jednoczesnej pracy palnika na ekogroszek, efekt taki ze w mrozy ( - 15 ) spalil mi 15 kg eko groszku na dobe , na razie pale drzewem z budowy ( zrzynki po wywiązce ), wiadomo ze z ekogroszkiem wygoda ale zaoszczedzona kasa na drodze nei lezy ;)

HenKor
18-01-2011, 18:10
Serwis mnie troche zawiödl, bo dopiero wczoraj uruchomili mi piec oraz ustawili na nowo wszystko ( potrzebowali 17-scie dni aby usunäc usterke) a tu niespodzianka!!! Wchodze dzisiaj rano do domu i alarm juz wyje.

tomtym
18-01-2011, 20:07
Defro Duo Uni 25kW. Paliwo pellets. Proszę o pomoc w ustawieniach kotła. Jakie stosujecie ustawienia. Czy tabelę ze str. 14 można w jakiś sposób przełożyć na pellet albo czy istnieje taka tabela do pelletu.

HenKor
22-01-2011, 13:36
Ciäg dalszy,
tak jak powyzej 17.01.2011 zostalo wszystko wymienione tzn. motoreduktor,slimak i retora na nowe.18.01.11 na piecu alarm-temp. nie rosnie, poszla zawleczka. Wymieniajäc zawleczke zastosowalismy tez nowy groszek.Nastepnego dnia 19.01.11 alarm-temp. Mosfet za wysoka, dzwoniäc do serwisu powiedziano nam ze to wina sterownika ze sie przegrzewa, wiec doradzono nam odkrecic sterownik i podniesc go na razie o 1lub2 cm do göry. Tak tez zrobilismy ale nastepnego dnia znowu to samo-trzeba wymienic sterownik na nowy twierdzi serwis. Wpadlismy na pomysl zeby obnizyc tem. na piecu z 57°C na 50°C . Juz wiecej sie taki alarm nie pojawil(Mosfet) ale dalej zrywa zawleczke, wydaje mi sie ze to wina retory. Za kazdym razem jak sie zerwie zawleczka retora jest od strony podajnika dzwignieta w göre o jakies 2cm a z drugiej strony jest jak powinna . CO MOZE BYC TEGO POWODEM??? Dodam jeszcze ze piec zostal zamontowany koniec listopada i jesli chodzil to MAX trzy dni bez awarii.
Pozdrawiam

rhpositive
23-01-2011, 15:15
obecnie: czas podawania 10s, przerwa 56s, nadmuch 26%, przesłona przysłonięta na1/3, podtrzymanie: przerwa 12minut, czas podawania 10s,

HenKor
29-01-2011, 12:18
Zmienilem opal na KWK Bobrek-Pieklorz ale nic nie pomaga, dalej tak samo.Zerwana zawleczka i retora dzwignieta do göry.Widze ze jastem sam z takim problemem na forum,moze cos robie nie tak jak trzeba???

nowy_tn
30-01-2011, 21:00
Witam, miałem ten sam problem, jeżeli chodzi o zrywanie zawleczek /DEFRO DUO 25KW/.
Podstawową przyczyną jest zanieczyszczony węgiel / kamienie, śruby, nakrętki, gwożdzie itp./
To wszystko znajdowałem w groszku, który kupiłem workowany! Przebrałem tak 3 tony, każdy jeden worek
przed wrzuceniem do zasobnika. Nie ważne jest z jakiej kopalni jest węgiel, mam na myśli rwanie zawleczek.
Ważne jest od kogo ten węgiel kupujesz, cwaniaki mieszają lepszy gatunkowo z gorszym, a nawet brunatnym.
Wychodzą z założenia, że skoro wsypujesz z worka do zasobnika to nie patrzysz co!!! Mieszają to na placach maszynami,
zbierając przy tym kamienie i inne śmieci!!! Każdy jeden worek Pieklorza / z nazwy / zawierał kilka twardszych niż węgiel
śmieci, których ślimak nie był w stanie rozkruszyć. Rwałem zawleczki kilka razy na dobę!!! Problem minął po oczyszczeniu węgla.
Pozdrawiam!!! Miłej zabawy!!! Ja zmieniłem dostawcę i jest OK!!!

AManys
02-02-2011, 09:41
HenKor Zmienilem opal na KWK Bobrek-Pieklorz ale nic nie pomaga, dalej tak samo.Zerwana zawleczka i retora dzwignieta do göry.Widze ze jastem sam z takim problemem na forum,moze cos robie nie tak jak trzeba???

Słuchaj miałem podobną sytuację, czyli zrywanie zawleczki. Przyczyną była szpara pomiędzy kolankiem a koronką (obrotową retortą) spadający miał zbierał się w wyczstce i po 3 dniach była ona pełna. Musiałem odkęcać tą śrubę od spodu palnika i połowa popielnika była miału. Przyjechał serwis i wymienił wszystko na nowe z tym, że koronka i i talerz dali już żeliwne a nie stalowe jak było poprzednio. Niestety problem nie ustąpił dalej zbierał się miał. Nie zrywało już zawleczki bo dali śrubę imbusową 5 o twardości 12,9, ale jak nazbierało się dużo miału to wysadzało mi koronkę. Nie pomogła żadna regulacja jak dopasowałm kolanko do koronki to robiła się szpara pomiędzy koronką, a talerzem (paleniskiem, gdzie uciekało powietrze). Zadzwoniłem do serwisu.

Zaproponowali 2 opicje
- wymiana na retortę stałą (w ramach rekompensaty proponowali dodatkowo ślimak i przegląd dzarmow),
- wymiana na palnik uni - dopłata z mojej strony 800 zł

Zdecydowałem się na tą 2 opcję. Po tygodniu palenia żadnego problemu. zamontowałem dodatkowo strażaka, gdyż rozważam palić owsem.

Pozdr.

HenKor
03-02-2011, 20:20
AManys
u mnie pojawil sie serwis w sobote ok.15:00 i zostalo wymienione - slimak, rura kolankowa(stara byla zespawana z dwöch czesci w jednä), wraz z wiencem. Zawleczka poszla jeszcze dwa razy, od niedzieli 2:30 nad ranem piec dziala jak narazie bez zarzutu.Mnie pomoglo chyba to kolanko.Pozdr.

AManys
04-02-2011, 12:42
HenKor

Jeżeli będziesz miał problem z zawleczkami to zastosuj śrubę imbusową 5mm o twardości 12,9. Serwisant mi ją dał wraz z zapasowymi.
Pozdr.

Markowy69
20-02-2011, 12:12
dawno tu nie zaglądałem , co sadzicie o takim pomysle : posiadam defro eko duo plus 19 , wykorzystalem ruszt awaryjny i zaladowalem go drzewem przy jednoczesnej pracy palnika na ekogroszek, efekt taki ze w mrozy ( - 15 ) spalil mi 15 kg eko groszku na dobe , na razie pale drzewem z budowy ( zrzynki po wywiązce ), wiadomo ze z ekogroszkiem wygoda ale zaoszczedzona kasa na drodze nei lezy ;)


Widzę, że ktoś wpadł na taki sam pomysł przy wykorzystaniu defro eko dup plus 19 z rusztem awaryjnym. Niby dużo w necie informacji na temat tego piecyka ale większość opiera się na kopiowaniu danych ze strony Defro, a to znam już na pamięć. Cieszę się że natrafiłem na kogoś kto taki dokładnie piecyk użytkuje i jak można to prosiłbym o obiektywną opinię. W najbliższym czasie zamierzam zakupić piec do nowego ocieplonego domu o powierzchni 140 użytkowej (190 całkowitej) z kominem schiedla (fi20), bojler 200 litrów. Oglądałem wiele piecy z podajnikami, najpierw skupiałem się na tłokowcach ale później zdecydowałem o śrubowcu i tak wstepny wybór padł na DEFRO. Piece wydają się konkretnie wykonane i przemyślane, mam tu na myśli dodatkowe ruszto wodne (lub też wkładane) co pozwoli na jednoczesne palenie tj: dokładanie drewna na ruszt bez gaszenia automatyki, a do drewna mam dostęp. Myslałem o Defro Duo 15KW (do 200 m2) ale w sumie chyba nastawiam się na Defro Eko Duo Plus 19 KW bo jest niższy i pasuje mi w sam raz do wysokości wlotu komina. Interesuje mnie jak te piece się sprawują przy paleniu czy to automatycznym czy jednoczesnym z rusztem wodnym, a poza tym jak sie czyści te piece, jest tam wyczystka z boku pieca na dole i nie wiem czy można przez nią dobrze wyczyścić te pionowe powierzchnie grzewcze, a to jest bardzo waże. Na forum sporo informacji na temat "ćwiczenia się" w ustawieniach sterowników w tych piecach, ale w sumie niewiele na temat samej konkretnej pracy. Bardzo proszę o wszelką pomoc i poradę czy zostac przy swoim założeniu czy nie.

macker
28-02-2011, 16:17
Witam,
chciałem się podzielić swoimi doświadczeniami z piecem Defro. Posiadam model Defro Duo 15KW. Wybrałem go, ponieważ zdecydowaliśmy się na palenie ekogroszkiem, palenie z zasobnika oczywiście czyli minimum obsługi oraz na dodatkowe palenisko w którym można przepalić np. drewnem. Piec użytkujemy pierwszy sezon, palimy od ok. 15 października 2010 i do dnia dzisiejszego piec spalił ok. 2,7 tony ekogroszku. Dom ma 176 m2 powierzchni użytkowej ale z tego odchodzi ok 30m2 na garaż + kotłownia, czyli grzejemy ok. 140m2. Do tego dochodzi CWU. Informacyjnie podam, że czasami trochę przepalamy w kominku, tutaj poszło ok 2 m3 drewna.

Z piece generalnie jesteśmy zadowoleni, po wstępnej walce z ustawieniami, myślę że doszliśmy do dobrych ustawień. Nadmienię, że w sterowniku był błędnie (fabrycznie) zaprogramowny wentylator, po prostu wrzucony inny model. Objawiało się to tym, że trzeba było ustawiać wyższe parametry pracy dmuchawy. Na szczęście ktoś wykrył teb błąd i pochwalił sie tym na innym forum i w ten sposób sam go ustawiłem na prawidłowy model. Odnośnie węgla to nie chcieliśmy eksperymentować przed pierwszą zima i kupiłem Pieklorza (wg sprzedawcy z kopalni Bobrek) za 800 PLN/tona. Tutaj na szczęście dobrze trafiliśmy, bo poza tym, że w niektórych workach węgiel trafia sie mokry to się dobrze pali i piec na nim szybko dochodzi do zadanych ustawień.
Jest jednak jeden minus tego pieca z którym ani nasz instalator ani my nie możemy sobie poradzić... dosyć szybko zbiera się sadza w piecu i to w dużych ilościach, Generalnie co max. 3 tygodnie trzeba go gruntownie przeczyścić :( Czytałem, że może to być wina rusztu wodnego, który ponoć wychładza spaliny. Raczej nie jest to wina węgla, gdyż sąsiad na innym piecu ale na tym samym ekogroszku takiego problemu nie ma...
Poza tym więcej problemów z piecem nie ma, odpukać zawleczki jeszcze nie zerwał, dochodzi dosyć szybko do temperatury, alarmów błędnych nie ma, oby tak dalej :D

Podam jeszcze ustawienia, może sę komuś przydadzą:
Zadana CO: 62 stopnie C
Zadana CWU: 43 stopnie C
czas podawania: 11s
przerwa podawania: 53s (obecnie przy dużych mrozach w zeszłym tygodniu, przy temperaturze ok 0 stopni C, przestawiam ten parametr na ok. 59s)
Nadmuch 46% (klapka wentylatora zakrywa wentylator na ok 75%)
Podawanie w podtrzymaniu: 15 sekund co 20 minut

Dodam jeszcze, że ustawiając piec, natknałem sie na informacje, że piec osiąga optymalną moc przy stosunku podawania do przerwy 1:3. U nas się to niestety nie sprawdza, gdyż przy takim ustawieniu z retorty po prostu spadał niespalony węgiel. Przy obecnych ustawieniach Piec dosyć ładnie spala węgiel na popiół (są małe ilości spieków) i nawet w największe mrozy dawał radę.

pozdrawiam walczących z zimą

mikel_1
03-05-2011, 18:24
Ciekawi mnie jedna rzecz. Jak to jest, że w jednym wątku zebrało się tyle różnych forumowiczów, którzy mają poniżej 10 lub 100 postów, czyli sami nowicjusze? a niektórzy w 2009 zarejestrowani i nadal nowicjusze... coś mi pachnie dobrym marketingiem internetowym firmy Defro :)

macker
06-05-2011, 13:39
Ciekawi mnie jedna rzecz. Jak to jest, że w jednym wątku zebrało się tyle różnych forumowiczów, którzy mają poniżej 10 lub 100 postów, czyli sami nowicjusze? a niektórzy w 2009 zarejestrowani i nadal nowicjusze... coś mi pachnie dobrym marketingiem internetowym firmy Defro :)

Witam,
ja niestety Kolegę rozczaruję bo nie reprezentuję firmy Defro ;) Postanowiłem opisać swoje doświadczenia z piecem, bo sam zanim wybrałem piec to bardzo dużo o piecach czytałem. Poza tym u nas akurat jest punkt, w którym sprzedają te piece, a właściciel firmy jest bardzo konkretny i dobry w tym co robi, więc to też był na pewno jakiś powód kupna tego pieca.
Co do ilości postów akurat w moim przypadku, to nie mam za bardzo czasu, żeby wszystko z budowy opisywać, nie mówiąc już o prowadzeniu dziennika budowy w necie ;)

A jak ktoś ma ochotę mój piec zobaczyć to zapraszam. I mam nadzieję, że będzie się spisywał następne 10 lat tak, jak ten pierwszy sezon grzewczy.
pozdrawiam

mikel_1
07-05-2011, 08:24
no, to twojego rozbudowanego posta w takim razie warto przeczytać :) thx za reply, bo mi to już zaczęło naprawdę wątkiem promocyjnym pachnieć.

macker
07-05-2011, 10:37
Nie ma problemu :) Trochę się rozpisałem, ale wiem, że czasami inni użytkownicy szukają pełych opinii, sam takich szukałem, a zbyt często znajdowałem opinie typu, mój jest jest ok, pali dobrze, ustawienie podawania takie i koniec tematu. Lepiej napisać rzadziej a konkretnie ;)
Tak przy okazji to przez cały sezon grzewczy poszło jakieś 3,4 tony ekogroszku, myślę, żę to dobry wynik. Kupiliśmy 5 ton, więc mamy mały zapas na przyszłą zimę.
Pozdrawiam

adampo
22-05-2011, 16:24
Ja mogę polecić piece co firmy Eurostal z Lublina http://eurostal.info.pl/, brałem u nich ja i znajomy, piecyk jest to, użytkuje już nie pierwszy sezon, spalanie też ok. Wcześniej chyba też miałem ich kocioł ale nie jestem pewien bo już nie pamiętam

Piotr28KR
02-02-2012, 12:37
mam, używam defro akm uni 15kw, palę gorszkiem po miesiącu jestem zadowolony.

stanislawa2012
18-11-2012, 14:04
Jako kobieta, która nie miała nigdy do czynienia z piecem to jestem w dalszym ciągu zielona ma defro komfort 20 sterownik ST37 obecnie nastawiłam już parametry na14 sek. przerwa 1 min nadmuch 9 ale w dalszym ciągu wyrzuca mi spieki są one przepalone ale jakgdyby była to szlaka. Popiolu ma dziennie po 3-4 szufle jak przytykałam przy kominie do miałam strasznie dużo sadzy .Czyszczę go co tydzień dokładnie. Czytam właśnie że ma znaczenie moc nastawienia jak wy to obliczacie czy tylko sugerować się z instrukcji tabelą.Prosze o pomoc bo jak narazie od miesiąca tylko stoję przy piecu.
Z poważaniem

stanislawa2012
18-11-2012, 15:04
JAKO KOBIETA NIE POTRAFIĘ USTAWIĆ DEFRO KOMFORT 20 STEROWNIK St37 czy ma znaczenie jaka moc ma osiągnąć piec ustawiłam 14s na
1 min nadmuch 9/10 ale mam spieki i dużo popiołu prawie 3 szufle dziennie na czopuchu już nie przytykam bo miałam bardzo dużo sadz czyszczę go co tydzień.Tem.zadania 50 histereza 2 po wyłączeniu wzrośnie tylko do 52-53 i spada a był czas ale teraz nie wiem na jakich parametrach że wzrosło aż do 56-58 i wdedy odpoczywał dłużej a teraz włącza mi się co 12 min.Proszę o pomoc bo od miesiąca tylko stoję przy piecu


witam

od października tamtego roku mam zamontowany piec Defro 20kW. Piec rozpoczął działalność w momencie kiedy na poddaszu nie było jeszcze sufitów, a w domu niedawno zakończono tynki wewnętrzne. Od października do grudnia spalił 2 tony eko-groszku, mam jednak świadomość, że wszystko szło w kalenice i ogrzewało dachówkę. Od momentu założenia sufitów czyli od grudnia do maja spalił 2 tony . Do ogrzania jest 160m2. Z pieca jestem bardzo zadowolona, sprawuje się b. dobrze, fakt pierwsze ustawienie trochę trwało zanim się zgraliśmy ale teraz jest ok. Jak najbardziej polecam..

Wodi
05-10-2015, 10:08
Nawiązując do wcześniejszych postów na temat opinii o piecach Defro to polecam wpis, w którym zebrane są opinie użytkowników z różnych forów budowlanych piece Defro opinie (http://piece-kotly.eu/kotly-defro-opinie/). Nie trzeba szperać po necie, to naprawdę ułatwia zadanie, ja zaoszczędziłem sporo czasu. Jak znajdę coś takiego na temat innych pieców, chętnie się podzielę:)

anaki112
01-08-2016, 08:02
Ja mam Defro Duo Uni i jestem zadowolony - już drugi sezon nim grzeję i jeszcze żadnych problemów nie sprawił. Jak dla mnie jest to najlepsze rozwiązanie, bo często wyjeżdżam. Plusy - oszczędny, wygodny i łatwy w obsłudze. Minusy - póki co jeszcze na nic nie narzekałem. W standardzie jak kupowałem był też system gaszenia :) pozdrawiam

barney55
30-10-2016, 10:01
.witam forumowiczow.czytam dluzo postow odnosnie piecy defro .Radze dobrze sie zastanowic przedkupnem piecy tej firmy.Ja posiadam defro duo plus 15kw od 2011 rokui same problemy,najpierw po pieciu miesiacach uzytkowania rozsypal sie palnik retorterowy.To defro za doplata 500 zl wymienilo na rynnowy ktory po 4 latach uzytkowania popekala glowica,przyczym opal byl zawsze suchy .gdzie niewspomne o wiecznych problemach z sterownikiem tech defro-ag.Ktory nie regolowal pracy dmuchawy ,tylko dmuchawa chodzila ciagle na 100%.W piecu ktury kosztowal prawie 9000 tys to zabarzdzo awaryjny oraz gwarancja 2 lata na palnik to troszke zamalo skoro defro jest taka pewna swoich produktow.Ja osoboscie odrzdzam defro.pozdrawiam forumowiczow

minertu
30-10-2016, 18:56
Na palniki obecnie wszyscy dają 2 lata gwarancji,ja jednak nie zgodził bym się na wymianę za dopłatą.

A reklama i baner co chwila tylko to się na opinie jakoś nie przenosi.

marus53
04-12-2016, 13:24
Używam pieca Defro AKM 22 KW od 2009 i problemy się zaczęły z chwilą potrzeby usługi serwisowej. 29 września zamówiliśmy podajnik do pieca Defro i do tej pory go nie otrzymaliśmy. Firma obiecywała, że otrzymamy tą część po upływie 3 tygodni.
Później przesuwano termin z tygodnia na tydzień. Kosztowało nas to dużo zdrowia, bo
7 stopni w domu to nie jest temperatura, żeby normalnie funkcjonować. Na początku
panowie z serwisu i przedstawiciel firmy odbierali telefony, a później mogliśmy dzwonić
bez końca i zero odpowiedzi. Upłynęły już dwa miesiące i nikt nie raczy zadzwonić czy
wogóle wyprodukują tą część. Na szczęście znalazł się
mechanik, który w ciągu 3 dni uporał się z problemem.
Gdyby nie on to musielibyśmy kupić nowy piec, ale NIGDY FIRMY DEFRO.
Problemy z serwisem Defro już opisywałem, ale firma szybko pozbyła się mojej
skargi ze swojej strony. Zainteresowanym mogę udzielić dokładnej informacji pod adresem: [email protected]

marus53
04-12-2016, 18:49
Używam pieca Defro AKM 22 KW od 2009 i problemy się zaczęły z chwilą potrzeby usługi serwisowej. 29 września zamówiliśmy podajnik do pieca Defro i do tej pory go nie otrzymaliśmy. Firma obiecywała, że otrzymamy tą część po upływie 3 tygodni. Później przesuwano termin z tygodnia na tydzień. Kosztowało nas to dużo zdrowia, bo 7 stopni w domu to nie jest temperatura, żeby normalnie funkcjonować. Na początku panowie z serwisu i przedstawiciel firmy odbierali telefony, a później mogliśmy dzwonić bez końca i zero odpowiedzi. Upłynęły już dwa miesiące i nikt nie raczy zadzwonić czy wogóle wyprodukują tą część. Na szczęście znalazł się mechanik, który w ciągu 3 dni uporał się z problemem. Gdyby nie on to musielibyśmy kupić nowy piec, ale NIGDY FIRMY DEFRO. Problemy z serwisem Defro już opisywałem, ale firma szybko pozbyła się mojej skargi ze swojej strony. Zainteresowanym mogę udzielić dokładnej informacji pod adresem: [email protected]

krisbb
19-12-2018, 13:13
ja nie polecam tej firmy, moze maja dobre betoniarki ale piece sa watpliwe. sa rzeczywiscie tansze ale to tylko dlatego ze jakims cudem klada ciensza blache niz wymagana - jednym slowem mozecie dostac piec ktory tak naprawde nie jest bardzo trwaly. Moj znajomy ma taki piec i odradzil mi zakup pieca tej firmy -mial z tym problemy. Nie warto sie kusic niska cena, w tym przypadku lepiej zaplacic kilka zloty wiecej i byc pewnym dobrej jakosci.
Pozdrawiam

BZDURY!!! Ja mam piec tej firmy od 8 lat i ogrzewam dom o powierzchni 240m2 spalam 17kg węgla dziennie,temperatura wszędzie w domu 22-24 stopnie, zero problemów z piecem,.....

ZuzannaN
18-11-2021, 14:19
Odświeżam wątek, czy piec na Ekogroszek nadal wato rozważać? np. jako alternatywne źródło ? Z góry dzięki

goguś
18-11-2021, 15:45
Nadal jak by nie liczyć to najtańsze źródło grzania i chyba przez najbliższe 10 lat niewiele się zmieni , ale jak już to dwupaliwowy czyli np coś ala technikspel 10 czy 15 kw lub podobne ale tylko z palnikiem techniks bo i ekogroszkiem i pelletem można palić ma toto też zapalarkę która sama odpala żeby nie było ja kupiłem pompę ciepła monoblok i powoli montuję ale nie liczę na to że będzie taniej a liczyłem na wszystkie sposoby i obym się mylił .

ZuzannaN
19-11-2021, 12:09
Dzięki, a Defro Komfort Eko Lux 20Kw? Ktoś ma? poleca?

goguś
19-11-2021, 12:19
Defro to nie najlepszy wybór , kocioł owszem dobry bez wad większych ale są lepsze od niego tzn palniki i sterowniki reszta to tylko blacha ,
ja bym szukał skamp lub zdecydowanie lepsze Technix PEL

ZuzannaN
21-11-2021, 09:12
Dzięki. na innych forach dostałam dobre opinie.

fotohobby
21-11-2021, 10:43
Ale spam...

ZuzannaN
07-01-2022, 11:50
hmm...forum to miejsce do wyrażania opinii - dziwne, ze każda pozytywna opinia od razu traktowana jest jak spam...

ZuzannaN
18-01-2022, 11:53
Ale spam...

Hm...a sądziłam, że mam do czynienia z najlepszym Doradcą, a tu kolega udaje CBŚ:-)

minertu
18-01-2022, 22:02
Dzięki. na innych forach dostałam dobre opinie. Pani Zuzanno. Tak mi się wydaje , że szukała Pani potwierdzenia dla siebie a nie dla samego kotła. Jak chce Pani samych dobrych opinii to jestem do usług.