PDA

Zobacz pełną wersję : Jak dobrać moc grzejników?



buczek
20-09-2005, 11:10
Mam z tym problem. Wydaje mi się, że mój instalator dobrał zbyt duże grzejniki. Dom jest nowy i ciepły ( architekt wyliczył zapotrzebowanie na 50 W na 1 metr kw). Tymczasem z tego co widzę przyjął wskaźnik 150 W.

andre59
21-09-2005, 08:00
Instalatorzy zazwyczaj przyjmują spory 'zapas' , żeby klient później nie narzekał, że mu w domu zimno.
A tak serio wielkość grzejników zależy od temperatury zasilającej je wody.
Im niższa temperatura wody tym większe grzejniki.
Zwróć się do kilku instalatorów aby przedstawili Ci swoje oferty na wykonanie instalacji CO uwzględniające wielkość grzejników oraz rodzaj zasilającego je kotła - zwykły czy kondensacyjny. Będziesz miał lepsze rozeznanie w temacie.
Ja przyjąłem (w zależności od rodaju i usytułowania pomieszcenia, powierzchni okien w stosunku do pow. ścian itp.) zapotrzebowanie na ciepło 80 - 100 W/m2. Moc zainstalowanych grzejników powinna to zapotrzebowanie pokryć.
Budynek jest parterowy, ściany jednowarstwowe z Ytong'a, okna jednoramowe z szybami k=1,1 , kocioł gazowy zwykły, temperatura zasilania ok. 65stC.
Jest OK.
Być może u Ciebie zapotrzebowanie na ciepło będzie mniejsze.

grzes4855
22-09-2005, 09:08
Swego czasu do muratora była dołączona plytka CD na której było kilkanascie różnych kalkulatorów między innymi dobór grzejników korzystałem z tego i wyszło OK. Pozdrawiam

EDZIO I ZIBI
04-10-2005, 09:57
http://www.muratordom.pl/7679_1666.htm tutaj znajdziesz te kalkulatory
http://www.muratordom.pl/8421.htm
pozdrawiamy

Talbot
14-10-2005, 07:38
Mam z tym problem. Wydaje mi się, że mój instalator dobrał zbyt duże grzejniki. Dom jest nowy i ciepły ( architekt wyliczył zapotrzebowanie na 50 W na 1 metr kw). Tymczasem z tego co widzę przyjął wskaźnik 150 W.

Jeśli architekt dobrał 50W to jesli pomieszczenia nie są duże, nie ma duzo okien to takie zapotrzebowanie jest możliwe.
Ja daję nie znając dobrze obiektu około 70 W/m2, lub licząc kubaturowo 25 W/m3.
Jeśli będziesz miał kocioł kondensacyjny to potrzebujesz dużych grzejników, standardowo moc grzejników w katalogach jest podawana przy temp 90/70, ale takich temperatur nie ma sensu stosować, wieć muszą być odpowiednio większe.