PDA

Zobacz pełną wersję : przed rozpoczęciem budowy - co i kiedy załatwiać?



ansemo
20-09-2005, 14:41
Witam
Jakiś czas temu pytałem o harmonogram prac papierologicznych :wink:
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=49239

Nasza sytuacja wygląda nieco inaczej niż jest to tam opisane. MPZP trochę się opóźnia (będzie pewnie gdzieś między styczniem a kwietniem), a że chcemy rozpocząć budowę wiosną więc wystąpiłem o WZ. Mam "obiecane" WZ na listopad co teoretycznie powinno mi pozwolić na wystartowanie z budową w kwietniu, tym bardziej że mniej więcej wiem jakie WZ są wystawiane w gmienie więc projekt się już robi.


Ale nie wiem za bardzo jak zabrać się do samej budowy.
Tzn. jeśli chcę wystartować z budową w połowie kwietnia 2006 r. to kiedy i co powinienem zacząć załatwiać? Zakładając oczywiście że sprawy papierkowe (z linku powyżej) będę miał załatwione...
1. Kiedy, gdzie i jak szukać kanciapy dla robotników?
2. Jaką funkcjonalność ma mieć taka kanciapa?
3. Kiedy doprowadzam wodę i prąd na działkę?
4. Kiedy szukam i gdzie kierownika budowy?
5. Jak sprawdzić czy ekipa jest dobra?
6. Kiedy podpisywać umowę z ekipą?
7. Jak wcześnie szukać i zamawiać gruche i pompę do wylewania fundamentów?
8. Z jakim wyprzedzeniem trzeba szukać i zamawiać materiały w hurtowniach?

itp, itd...
Napiszcie proszę ile to zajmowało Wam czasu, kiedy co robiliście...
Budować będę w południowej części woj. podkarpackiego...

MaciekW
20-09-2005, 15:46
Mam wrażenie, że przerzucasz nieco ciężar zdobywania wiedzy na forumowiczów. I chyba nie skorzystałeś z funkcji "szukaj". I Ciebie po kilku miesiącach będą takie pytania irytować. Ale co tam, i mi się zdarzyło pytać o sprawy, o których wiedza jest dostępna (np. Forum, archiwum Muratora i przede wszystkim znajomi, którzy już zbudowali - mam to szczęście, że jesteśmy ostatnimi z pośród bliskiego koleżeństwa, którzy jeszcze się nie wyprowadzili z bloku).

1. Może znajdziesz ekipę z własnym barakowozem, wcale nie jest ich mało. Są też wypożyczalnie, proponuję spóbować w Internecie.
2. Aby się dało przespać; pałac to Ty stawiasz. Ekipa nie powinna zbytnio marznąć i moknąć.
Właściciel działki, od którego ją kupiłem zostawił mi na niej małą przyczepę kempingową i blaszak, który przewidywałem na materiały. A ekipa spała na styropianie właśnie w blaszaku i do przyczepy nie zaglądali.
3. Jak najszybciej, a na pewno przed rozpoczęciem prac! Przyznam, że nie do końca uświadamiałem sobie do ilu czynności potrzeba prądu, wydawało mi się, że do murowania to nie trzeba. Nie chciałem brać prądu od sąsiadów i przez dwa miesiące wypożyczałem agregat (gdybym wcześniej wiedział jak długo będę z niego korzystał, to bym go kupił! wypożyczanie kosztuje min. 50,- PLN netto / dzień, a jak chcesz taki z siłą ...). Jeżeli masz tytuł prawny do działki to jak najszybciej występuj w ZE o warunki udostępnienia. Z wodą podobnie, tylko, że nie da się wypożyczyć.
4. Kiedy tylko chcesz - możesz sobie zaklepać już teraz; może szef ekipy będzie miał odpowiednie uprawnienia. Popytaj budujących w okolicy, zapytaj w UG, w starostwie. I oczywiście sprawdź w Sieci. Na Forum tez możesz zapytać (ogłoszenia drobne).
Ja polecam jeszcze inspektora nadzoru.
5. Bierzesz dwie, trzy referencje, telefonujesz, a potem jedziesz oglądać i rozmawiać; bez wykownawcy, a najlepiej z inspektorem nadzoru.
6. Jak tylko się nich zdecydujesz - jest w umowie zapis, że prace budowlane rozpoczną się ...
7. Na tydzień wcześniej. Znalazłem w Sieci cztery najbliższe betoniarnie, wykonawca stwierdził, że brał od wszystkich i żeby kierować się ceną. Pojechałem pierwszy raz wpłaciłem 1 000,- PLN zaliczki, którą przewyższała już wartość pierwszej dostawy i potem już było na telefon z jednodniowym wyprzedzeniem. Płaciłem dwa, a nawet trzy dni po dostawie, kiedy było mi wygodnie podjechać z gotówką.
8. Szukać hurtowni możesz już. Moja (wcale nie najbliższą) polecił mi znajomy, na którego mogłem się powołać. Zaowocowało, że nie musiałem płacić żadnych zaliczek. Zaakceptowałem ofertę (nie dostawałem żadnych cenników i upustów, przedstawiłem cczego będę potrzebował i dostałem wycenę) i ustaliłem pierwszą dostawę i potem było na telefon. W sobotę wystawiali f-rę (z 7 dniowym terminem płatności) ze wszystkich Wz'tek z tygodnia, którą faksowali mi do pracy. Co jakiś czas jechałem podpisać i odebrać oryginały.

I to by było na tyle.
Musisz sam ustalić swój sposób budowania, jeżeli moje uwagi będą pomocne, to cię cieszę. Powodzenia. Maciek.

Rocky
20-09-2005, 19:48
1. Kiedy, gdzie i jak szukać kanciapy dla robotników?
2. Jaką funkcjonalność ma mieć taka kanciapa?
Upewnij się najpierw, że wogóle będziesz potrzebował takiej kanciapy. Znajdź ekipę, jeżeli będą miejscowi może okazać się wogóle niepotrzebna, a być może będą mieli swoją własną. Jeżeli będzie potrzeba - szukać możesz już, czasami zimą może być nawet łatwiej wjechać HDSowi, który przywiezie Ci np. barak niż podczas wiosennych roztopów. Szukać najlepiej w lokalnej prasie, w ogłoszeniach drobnych na forum, na allegro lub na lokalnej forumowej grupie.
A tak na marginesie, bardzo kosztowny jest przewóz barakowozu przez HDS (samochód z dźwigiem). Mnie barak kosztował 800zł, a przewóz na odległość 50km - 500zł. Funkcjonalność to miejsce do spania dla całej ekipy, jakiś stolik i ewentualnie instalacja elektryczna w takim baraku.


3. Kiedy doprowadzam wodę i prąd na działkę?
Woda i prąd będa potrzebne od początku budowy. Niektórzy "pożyczają" te media od sąsiadów (nie do końca legalnie). Podłączenie wody można wykonać w postaci studzienki lub poczekać aż staną mury i doprowadzić od razu w docelowe miejsce przyszłej kotłowni (taniej, ale jakoś trzeba zapewnić wodę do tego czasu, poszukaj wątków na temat przyłączy wody). Odnośnie prądu to zdarza się, że kradną zamontowane skrzynki tzw. RBtki z wyposażeniem, może więc poczekać do rozpoczęcia budowy lub np. zainstalować gniazda w zakupionym baraku.


4. Kiedy szukam i gdzie kierownika budowy?
Kierownika budowy możesz szukać już. W wielu sprawach może Ci doradzić, jeszcze na etapie projektu. Niektórzy kierownicy ustalają płatność za całość inwestycji, a niektórzy ustalają kwotę za każdą wizytę na budowie na życzenie inwestora.


5. Jak sprawdzić czy ekipa jest dobra?
6. Kiedy podpisywać umowę z ekipą?
Szukać ekipy z polecenia wśród znajomych, na forum. Wziąć kontakty do inwestorów, u których ostatnio pracowali. Zadzwonić, pojechac porozmawiać, obejrzeć, może nawet w obecności kierownika budowy. Umowę podpisać jak tylko zdecydujesz się na daną ekipę, żeby nie okazało się, że w styczniu umawiacie się na kwiecień, a oni po prostu złapią jakąś atrakcyjniejszą robotę.


Jak wcześnie szukać i zamawiać gruche i pompę do wylewania fundamentów?
Zależy od betoniarni, ja zamaiwałem z reguły dwa dni wcześniej. Najlepiej umawiać się z samego rana, umawianie się na popołudnie przeważnie kończy sę na godzinych opóźnieniach.


8. Z jakim wyprzedzeniem trzeba szukać i zamawiać materiały w hurtowniach?
Orientacyjną listę materiałów najlepiej ustalić z majstrem. W cenach i rodzajach materiałów w róznych hurtowniach możesz orientować się już, możesz dowiedzieć się, czy bedziesz musiał płacić od razu, czy w razie potrzeby będziesz mógł zapłacić np. za dwa tygodnie. Hurtownie dostarczają z reguły materiał następnego dnia po zamówieniu, czasami tego samego, a czasami muszą ściągnąć towar i bedzie trzeba czekać tydzień. Zamówienia kumulować, tak aby zaoszczędzić na transporcie. Choć w większości podają już ceny z transportem, to w zależności od wielkości zamówienia transport może sporo kosztować.

To tak kilka słów ode mnie... mam nadzieję, ze choć trochę pomogłem.

ansemo
21-09-2005, 11:31
MaciekW, Rocky - dzięki za informacje.
Od kilku miesięcy przeglądam forum, ale jest tu taka ilość informacji że im dłużej czytam tym (w niektórych sprawach) mam większy mętlik w głowie...

A gdyby ktoś jeszcze wiedział co mi podpowiedzieć na temat różnych terminów i czego przypilnować zwłaszcza na etapie przed rozpoczęciem budowy byłbym wdzięczny. Budować się będę 500 km od obecnego miejsca zamieszkania więc chcę ograniczyć liczbę błędów i zbędnych podróży do minimum...