PDA

Zobacz pełną wersję : grzejniki konwektorowe w podłodze(kanałowe)



xdotka
21-09-2005, 13:09
Widziałam kiedyś coś takiego:grzejniki konwektorowe zamontowane w rynience w podłodze,przykryte krateczką (?)żaluzją(?)równo z podłogą.Niestety nie umiem dokładniej i fachowo tego wytłumaczyc :( .Może ktoś wie coś więcej na ten temat:jaki to koszt porównując do tradycyjnych? jak się je użytkuje?czy można do nich montowac termostaty?

mmarysia
21-09-2005, 13:28
To są tak zwane wanny kanałowe - producentem m.in. jest Vasco - niestety jest to drogi interes zobacz na ich stronie www.vasco.pl

Bardzo fajne rozwiązanie przy dużych przeszkleniach, jak najbardziej stosuje sie do nich głowice termostatyczne. Pozdrawiam

pasco
21-09-2005, 14:05
Ja planuję zamontować taki grzejnik - nazywa się go też czasami Grzejnikiem kanałowym. Możesz szukać u takich producentów: Vasco, Brugman, Jaga, Regulus. Więcej nie znalazłem.
Szacując koszty grzejnika 2 metrowego, o mocy ok. 1500 W (zakładam, że moc musi być większa niż zwykłego naściennego, bo jest w podłodze), wyszło mi ok. 2-3 tys. Zł. za całość (razem z kratką).
Zaleca się budować takie grzejniki 20-30 cm od przeszklenia, na całej jego szerokości - tworzy wtedy kurtynę ciepłego powietrza.

xdotka
21-09-2005, 15:26
dzięki!

MaciekW
21-09-2005, 15:46
W czerwcu dość szczegółowo sprawdzaliśmy z żoną ofery Jagi (b. elegancka) i Vasco - kanały trzeba było przewidzieć już na etapie podłogi na gruncie. Wyszło nam, że na nasz przeszklony narożnik w salonie (okna wys. 230 cm odpowiednio 2 i 3 m) potrzebujemy sprzętu za min. 7 tys. PLN (wiele zależy od elementów wykończenia)!

Tańszy był krajowy Regulus, ale u warszawskiego przedstawiciela producenta przyznali się, że nie mają żadanego doświadczenia z tymi grzejnikami, a jedyna informacja jaką dysponują to ulotka, którą sam znalazłem w Internecie.

Daliśmy sobie spokój. Za 2 - 3 tys. kupimy bardzo ładny grzejnik, który duży i odkryty w salonie nie będzie źle wyglądał (np. Radson). Jedyny minus, że nie będzie umieszczony pod oknem, a obok.

Powodzenia. Maciek

Barbicha
21-09-2005, 19:01
A istnieje polski Conevetor ktory nie jest az taki drogi http://www.convector.pl/grzejnikWK.htm

pasco
22-09-2005, 07:59
A w jakich cenach jest ten Convector?

boguslaw
22-09-2005, 13:50
www.regulus.com.pl
system jest tani i rozwojowy, sprzedawany jako nowość.
Bezwzględnie konkurencyjny cenowo

pasco
23-09-2005, 07:41
Rzeczywiście, Regulus wychodzi dość tani w stosunku do innych.

tomjot
23-09-2005, 08:34
a może na forum znajdą się osoby korzystające już z powyższych rozwiązań. Powiem szczerze - myślałem już o grzejnikach kanałowych, ale pomysł zarzuciłem z uwagi na cenę. Teraz jak widzę - cena wcale nie jest taka szokująca - pytanie, czy ktoś już to przetestował?

Yvett
23-09-2005, 13:45
Z racji tego, że mam w dużym pokoju trzy podwójne okna balkonowe, czyli niemal całą ścianę przeszkloną trzeba było zamontowac grzejniki kanałowe. Mam dwa. Jak na razie wszystko jest bardzo ok. Te "kratki" się roluje i łatwo je zdjąć, żeby odkurzyć w środku. Ciepła tez wydzielają dostatecznie :lol:

pasco
23-09-2005, 14:38
Z racji tego, że mam w dużym pokoju trzy podwójne okna balkonowe, czyli niemal całą ścianę przeszkloną trzeba było zamontowac grzejniki kanałowe. Mam dwa. Jak na razie wszystko jest bardzo ok. Te "kratki" się roluje i łatwo je zdjąć, żeby odkurzyć w środku. Ciepła tez wydzielają dostatecznie :lol:

A jak z mocą grzejnika, przeprojektowaniem instalacji itp. Były potrzebne jakieś zmiany?
Gdzieś na forum czytałem też, że takie grzejniki nie są najlepsze w instalacjach niskotemperaturowych (m. in. z kotłami kondensacyjnymi). Czy faktycznie? Jakiego kotła używacie?

bulbalinski
24-09-2005, 20:14
http://www.verano-konwektor.pl/index.html

boguslaw
25-09-2005, 07:46
Podawana przez producentów moc grzejników kanałowych powinna być ich mocą w kanale tzn. w warunkach nie całkowicie swobodnej cyrkulacji.

Funkcje ogrzewania kanałowego mogą być co najmniej trzy:
ogrzewanie samodzielne - gdy nie można zastosować innej formy ogrzewania,
wspomaganie ogrzewania podłogowego - szybka reakcja na potrzeby grzewcze podczas gdy podłoga "ładuje" się powoli - układ zawsze niskotemperaturowy;
kurtyna ciepłego powietrza - zapewniająca, iż okna nie są zaparowane - ważne w salonach ekspozycyjnych, wystawach, zapewnienie "widoku z okna".

W ofercie firmy Regulus-system jest jedno bardzo interesujące nie występujące w innych ofertach rozwiązanie: podest pozasezonowy pełny; po sezonie grzewczym zwija się podest i w jego miejsce dajemy podest pełny. który sami wypełniamy materiałem reszty podłogi, możemy wówczas zachować rysunek reszty podłogi.

Spadek mocy przy kotłach kondensacyjnych dotyczy wszystkich typów grzejników, lecz przy odpowiednim doborze nie ma żadnych przeciwwskazań do zastosowania kanałówki w skojarzeniu z takim typem kotła, jak też przecież innych grzejników.

pasco
26-09-2005, 08:01
Podawana przez producentów moc grzejników kanałowych powinna być ich mocą w kanale tzn. w warunkach nie całkowicie swobodnej cyrkulacji.

Funkcje ogrzewania kanałowego mogą być co najmniej trzy:
ogrzewanie samodzielne - gdy nie można zastosować innej formy ogrzewania,
wspomaganie ogrzewania podłogowego - szybka reakcja na potrzeby grzewcze podczas gdy podłoga "ładuje" się powoli - układ zawsze niskotemperaturowy;
kurtyna ciepłego powietrza - zapewniająca, iż okna nie są zaparowane - ważne w salonach ekspozycyjnych, wystawach, zapewnienie "widoku z okna".

W ofercie firmy Regulus-system jest jedno bardzo interesujące nie występujące w innych ofertach rozwiązanie: podest pozasezonowy pełny; po sezonie grzewczym zwija się podest i w jego miejsce dajemy podest pełny. który sami wypełniamy materiałem reszty podłogi, możemy wówczas zachować rysunek reszty podłogi.

Spadek mocy przy kotłach kondensacyjnych dotyczy wszystkich typów grzejników, lecz przy odpowiednim doborze nie ma żadnych przeciwwskazań do zastosowania kanałówki w skojarzeniu z takim typem kotła, jak też przecież innych grzejników.

Dzięki za fachową informację. Dopiero zaczynam orientować się w rodzajach kotłów, grzejników i całej instalacji, a takie informacje są tu bardzo pomocne.

A jak to właściwie jest z tymi kotłami kondensacyjnymi? Jaką temperaturę pracy ma taka instalacja? Zastanawiam się, czy warto inwestować w droższy kocioł i przewymiarowane grzejniki (no właśne - o ile trzeba przewymiarować?), czy może lepiej kupić tradycyjny kocioł. Producenci podają zysk od 10 nawet do 30%, ale ja przyjmuję, że zysk może być co najwyżej 10%.

Bimbaj
08-10-2005, 19:22
Ja mam 2 grzejniki regulusa kanałowe 2m i 1,5m. Na razie są zamontowane, natomiast nie mam jeszcze gazu więc nie odpalam.

Jedyny i chyba podstawowy problem jest taki, że nikt nie wie o co chodzi. Sprzedawca nie ma pojęcia, hydraulik słyszał ale w sumie to nie wie dokładnie. Drugi hydraulik spytał się po co te dziury w podłodze... :lol:

W kazdym razie kanały trzeba zaprojektowac na etapie podlogi na gruncie, ja zrobiłem 50 cm szerokie i tyle samo glebokie. Potem po prostu wypełniłem dużą ilością styropianu do pożądanej wielkości. Wówczas nie było jeszcze rozwiazania regulus, wiec przygotowalem kanały na wyrost.

Potem za każdym razem były problemy: z instalacją co, z wylewkami - człowiek się poddał i wylewki wokół kanałów robił mi w ogóle glazurnik, który jest bardzo dokładny i wiedziałem, że nie zepsuje.

Teraz mam tylko nadzieję, że człowiek od parkietów będzie wiedział, jak obrobić kanał dookoła.

W razie pytań służę.

Pozdrawiam
TJ

boguslaw
08-10-2005, 19:42
Bimbaj. Napisz czy przewidziałeś podesty pozasezonowe.

Parkieciarz może Ci je wypełnić tą samą klepką i tym samym wzorem co resztę podłogi, tak że po sezonie będzie niemal bezśladówka np .jodełka parkiet i jodełka w podeście dokładnie w przedłużeniu tej z zewnątrz kanału).
To samo dotyczy innych sposobów pokrycia podłogi.

Kondensacja w kotłach kondensacyjnych następuje gdy temperatura wody na powrocie nie przekracza 56 stopni. W wyższej temp. kondensacja ustaje i kocioł pracuje jak zwykły atmosferyczny.
Przewymiarowanie może być lecz nie musi, a w każdym razie nie tak znaczne. W tym wypadku kocioł dogrzewając dom, pracować będzie po prostu w dłuższych cyklach.
Moc maksymalną dobiera się pod ekstremalnie niskie temperatury, które występują dość rzadko, a jeszcze muszą się pojawić w wielodniowym cyklu. W najgorszym wypadku dom przez kilka dni będzie nieco niedogrzany (rzadkość lub przy niedokończonych budowach, np. tynki).

Bimbaj
09-10-2005, 10:13
Jeszcze nie przewidziałem podestów, ale chyba p;rzewidzę, bo słyszę, że to niezła sprawa. Parkieciarz będzie robił na dniach (jak kupię parkiet, bo na razie mam problem decyzyjny) i kupię w międzyczasie te podesty posezonowe.

U mnie będzie chodził normalny piec, więc przewymiarowałem tylko troszkę, tak na wszelki wypadek, jakby ngrzejniki nie dogrzewały.

pozdr,
TJ

mr6319
08-03-2010, 21:57
Witam.
Odświeżam temat sprzed lat.
Co dziś jest na topie jeśli chodzi o grzejniki kanałowe? Czy macie takie montowane u siebie, a jeżeli tak to czy spełniają swoje zadanie?
Pozdrawiam.

lilka.w
08-03-2010, 22:28
Mam trzy dość spore grzejniki kanalowe- bardzo fajna sprawa.Grzeją skutecznie od dwóch sezonow,nie zabieraja miejsca,sa prawie niezauważalne.Zwykle grzejniki nigdy nie będą ozdoba salonu i zabieraja sporo miejśca.Prze duzyych przeszkleniach powodują powstanie kurtyny ciepłego powietrza.Mamy przy nich regulatory.Jesteśmy naprawdę zadowoleni.

boguslaw
09-03-2010, 06:53
Wykorzystywane są jako ogrzewanie całkowicie samodzielne lub pomocnicze.
Z wentylatorem lub bez.
Różne warianty sterowania.
Podesty metalowe lub drewniane.
Kanały najpłytsze 7 cm (możliwość montowania w stropie), głęboki więcej niż 50 cm (do montażu na gruncie lub jako podwieszone podpodłogowe - budowle filarowe).