PDA

Zobacz pełną wersję : OGRZEWANIE ELEKTRYCZNE



13-12-2002, 21:01
Nie widzialem na tym forum takiego watku. Mam dom 'podluzny' a nie pionowy i ogrzewanie wodne nie bardzo moglbym zainstalowac (duzy koszt). Zastanawiam sie nad elektrycznym. W kilku pokojach mam piece kaflowe i mysle zainstalowac w nich grzalki. Zainstalowac licznik z taryfa nocna. W lazience i kuchni chcialbym zalozyc ogrzewanie podlogowe, a w pomieszczeniach pozostalych np. piece akumulacyjne. W zwiazku z tym mam kilka pytan.

1. Jaki jest koszt eksploatacji takiego ogrzewania w porownaniu z innymi systemami?
2. Jaka jest koszt instalacji systemu?
3. Jak nalezy 'zalatwic' przydzial na 'tani' prad, montaz licznika? Jaki to koszt?
4. Chcialbym tez podlaczyc sile (tzw.3fazy). JAki to koszt?

Moze ktos z Was robil cos podobnego i moglby mi cos doradzic.

Jest to stary dom z 1926r. Nie ocieplony. Sciany zewnetrzne maja szerokosc 50cm. Czy trzeba taki dom ocieplic? Okna tez sa stare, ale mam zamiar zalozyc nowe.Oczywiscie stopniowo i sukcesywnie. Jest to dosc droga impreza.

Maco
13-12-2002, 23:10
Z wszelkich porównań wynika, że koszt ogrzewanie prądem na nocną taryfę jest porównywalny (chodzi o eksploatację a nie instalację) do ogrzewanie na gaz płynny lub olej. Dokładnie zależy to os regionu w którym mieszkasz bo każdy Zakład Energetyczny ma swoje (inne) stawki w różnych taryfach.

Myślę, że powinieneś mieć 3fazy i nocną taryfę. Ile to cię będzie kosztować musisz dowiedzieć się w swoim zakładzie energetycznym. Najprawdopodobniej będziesz musiał do nich wystąpić o dodatkowy przydział mocy (na ogrzewanie) ale to też trzeba sprawdzić jaki masz obecnie. W zakładzie powiedzą Ci jakie są koszty (w skrajnym przypadku, z braku mocy mogą Ci zaproponować rozbudowę transformatora a to tysiące jak nie więcej).

Ogólnie ja bym zrobił tak:
Oszacował zesonowe zapotrzebowanie na ciepło (było parę wątków o tym jak to policzyć) i na podstawie tego oszacował moc grzejników. Jeśli nie chcesz się w to bawić, najmij kogoś (jakiś projektant). Z tymi wynikami sprawdź czy masz wystarczająco duży przydział mocy, jeśli nie wystąp do ZE o zwięszkenie (taki wniosek nic Cię nie kosztuje a zobaczysz czy łątow można to zrobić) a przy okazji o 3 fazy i nocną taryfę.

Jak dostaniesz pozytywną odpowiedź z ZE i podejmiesz decyzję to podpisujesz z ZE umowę i bierzesz się do roboty.

Ceny grzejników są bardzo różne. Rozważ maty grzewcze w łązience i WC.

14-12-2002, 14:55
Sąsiedzi mają identyczne mieszkanie jak ja tzn.95m2 i płacą za ogrzewanie (grzałki w piecach) 1000zł miesięcznie!!!i mają drugą taryfę.Przecież grzałki to biorą 3kW!A i tak nie mają tak ciepło.To już jest przestarzałe ogrzewanie i bardzo drogie w eksploatacji.Koszt może instalacji nie jest za wysoki-ale nie opłacalny,bo potem eksploatacja Cię "zeżre".NIE POLECAM.
Co do akumulacyjnego,to trudno mi powiedzieć,ale tak czy tak do najtańszych w eksploatacji nie należy,zakup też dosyć drogi.
Mam kumpla co pracuje w punkcie sprzedaży Energetyki-sprzedają tam różne rodzaje ogrzewania.Nie chwalił akumulacyjnych.Liczyliśmy przykładowo na pokój 20m2 koszt to piec kosztuje coś koło 1900zł, a miesięcznie jeszcze musisz płacić ok. 170zł.
Ale mówił,że interesują się też promiennikami elektrycznymi,które nie grzeją powietrza,tylko bezpośrednio osoby i dzięki temu mają być niższe koszty eksploatacji o ok.30-50%.Koszt instalacji też nie jest za duży,a przy tym promiennik o mocy 600W może nagrzać spokojnie 10m2 pomieszczenie!
Jak byś chciał trochę poczytać to dosyć ciekawie jest opisane na stronie http://www.eco-partner.prv.pl i jest dużo fotek.

ankats
07-01-2003, 14:36
Mam ogrzewanie elekryczne. Mieszkanie ma niecałe 50m2, z obu stron grzeją sąsiedzi. Grzejniki nie są akumulacyjne, mam 2 taryfy. Staram się wyłączać na dzień. Nie jest to możliwe w czasie dużych mrozów. Rachunek za ostatni miesiąc: ok.400 zl (dodatkowo, w porównaniu z latem).
Taniej wyjdą akumulacyjne, ale kolega taki miał w kamienicy. Było ciągle zimno. Trzebaby też w czasie mrozów ustawiać jakąś dmuchawę. Co też tanie nie jest.
ODRADZAM

AndrzejS
08-01-2003, 14:51
Witam
Zobacz piece akumulacyjne dynamiczne a nie statyczne ale ich cena to ok.3000 zł./ 2-3 kw/ razy ilość piecy.Są dobre ale... Zobacz jaki to koszt.
Pozdrawiam.

08-01-2003, 18:36
On 2003-01-07 15:36, ankats wrote:
Mam ogrzewanie elekryczne. Mieszkanie ma niecałe 50m2, z obu stron grzeją sąsiedzi. Grzejniki nie są akumulacyjne, mam 2 taryfy. Staram się wyłączać na dzień. Nie jest to możliwe w czasie dużych mrozów. Rachunek za ostatni miesiąc: ok.400 zl (dodatkowo, w porównaniu z latem).
Taniej wyjdą akumulacyjne, ale kolega taki miał w kamienicy. Było ciągle zimno. Trzebaby też w czasie mrozów ustawiać jakąś dmuchawę. Co też tanie nie jest.
ODRADZAM


HEJ!!!ANKATS!!! co to za ogrzewanie elektryczne??grzałki w piecach??dosyc dużo płacisz.Ja mam ogrzewanie elektryczne,ale promienniki ciepła i na 60m2 płacę 200zł i mam 22stopnie C.
JA TEGO NIE ODRADZAM..WRECZ POLECAM :smile:

ankats
10-01-2003, 13:11
To sa grzejniki wiszace na scianie jak kaloryfery. Zupelnie sie na tym nie znam, wiec moge je opisac. Maja dwa przełączniki zakresów mocy (nie pamiętam ile, chyba 800 W i 1200 - ale nie jestem pewna, sprawdze w domu) i galke do podkręcania temperatury. Są trzy na mieszkanie, w łazience drabinkowy. Większośc prądu używam w dzień, więc pewnie taniej wyszłaby 1 taryfa, zamiast dwóch, ale nie mam na to wpływu.
To mieszkanie na wynajem i zastanawiam się, może np. budynek jest żle ocieplony? Naprawdę inni płacą mniej za takie ogrzewanie???

11-01-2003, 14:10
Znajomi mają 35m2 (nieocieplone i zwykłe nie za dobre okna) i za samo ogrzewanie (bez ciepłej wody) płacą ok.100-130zł.Więc proporcjonalnie zapłaciłabyś jeszcze raz tyle czyli ok.250zł.Koszt inwestycji jest także dosyć niski.
Podaj mi swój e-mail to prześlę Ci informacje.

a.arti
13-01-2003, 11:47
zastanawiam sie nad wyborem ogrzewania. czy mam wybrac promienniki czy grzejniki? dom jest wolnostojacy , nieocieplony.

ankats
17-01-2003, 07:54
Sorry, że zadaję pytania i znikam, ale zgubiłam ten wątek. Z tymi wysokimi rachunkami za prąd, to już dla mnie bez większego znacenia - mieszkanie jest wynajęte i w końcu stycznia przeprowadzam się do swojego. Szkoda, że wcześniej mnie to nie zastanowiło - mieszkałam tu ok 4 lat. Ale nie wiedziałam, że jest takie miejsce jak "forum Muratora" i że są ludzie, którzy chętnie pomagają innym.
dzięki!

17-01-2003, 12:36
On 2003-01-13 12:47, a.arti wrote:
zastanawiam sie nad wyborem ogrzewania. czy mam wybrac promienniki czy grzejniki? dom jest wolnostojacy , nieocieplony.

Grzejniki???ale jakie???

Ryszard1
19-01-2003, 12:47
Bedac w ta sobote w Castoramie w Szczecinie widzialem promienniki. Byly produkcji wloskiej. Sa w ksztalcie bialego panelu z blachy grubosci ok. 10 cm. Przednia scianka miala male otwory, wewnatrz widoczna byla biala plyta. W czasie pracy caly panel jest lekko cieply. Byly na kolkach, ale mozna je powiesic tez na sciane czy suficie. Mialy przelacznik moc i termoregulator. Moce 3 modeli to odpowiednio: 600/800 W - 298zl, 600/1200 - 378 zl i 900/1800 W - 458zl. Roznia sie wielkoscia, najmocniejszy : 95x55x10 cm. Promienniki pojawily sie pierwszy raz, sa narazie drogie, ale maja podobno staniec. Wiec w temacie promiennikow zaczyna sie cos dziac.

Snowdwarf
20-01-2003, 07:30
jeśli zależy ci na elektrycznym to załątw nocna taryfę, siłę i ewentualnie zniżkę na pobór energii elektrycznej na podstawie porozumień branżowych
snow

Ryszard1
25-01-2003, 20:46
On 2003-01-20 08:30, Snowdwarf wrote:
jeśli zależy ci na elektrycznym to załątw nocna taryfę, siłę i ewentualnie zniżkę na pobór energii elektrycznej na podstawie porozumień branżowych
snow

a jako rezerwowe zamontuj promienniki elektryczne,

janio
31-01-2003, 09:32
Wydaje mi się, że dwie taryfy są korzystne tylko przy ogrzewaniu akumulacyjnym. Wtedy grzejesz i akumulujesz ciepło przy niższej taryfie, a wyłączasz grzanie przy wyższej taryfie i odbierasz zakumulowane ciepło. Przy grzaniu ciągłym może wyjść gorzej. Nie wiem jak w innych ZE, ale u nas przy dwóch taryfach dzienna jest droższa od jednotaryfowej.
Piece kaflowe dość dobrze nadają się do akumulowania energii. Można też zrobić akumulacyjne ogrzewanie podłogowe. Ale nie na matach, bo one grzeją przy samej powierzchni (i są drogie), ale z użyciem kabli grzewczych. Niestety, żeby uzyskać efekt akumulowania trzeba "utopić" te kable w grubej warstwie betonu 10-15 cm. Wtedy wylewka akumuluje ciepło. Nie wiem, czy przy remoncie starego mieszkania jest możliwe takie pogrubienie wylewki. Ostatnio kupowałem kable grzewcze do swojego nowego domu i mogę podać orientacyjny koszt. Za komplet do wykonania ogrzewania pomieszczenia ok. 9m2 (kabel, regulator, siatka montażowa, plastyfikator do betonu) firmy Elektra (www.elektra.pl) ok. 600 zł brutto. Przy zakupie regulatora z programatorem czasowym plus 200 zł.

zbychum
11-02-2003, 13:22
JANIO!!! na pewno ogrzewanie piecem kaflowym (z grzałkami taryfa nocna) nie jest korzystne.Ludzie płacą bardzo dużo i mają chłodno ok.20st.C.

Malgosica
15-03-2003, 00:13
PROMIENNIKI ?? A CO TO?? DUZO TO CIĄGNIE ?? CZY DROGIE TO JEST I CZY W DOMU JEST CIEPŁO ?? ROZUMIEM ŻE JEST TO NA PRĄD

Ryszard1
16-03-2003, 20:49
Polecam w opcji "szukaj" (prawy, gorny rog ekranu) wpisac slowo : promienniki,
Jest tez juz taki temat : Wymiana doświadczeń >> OGRZEWANIE PROMIENNIKOWE ???!!!