PDA

Zobacz pełną wersję : ocieplenie od wewnątrz



maryjank
23-09-2005, 09:34
Witam.
Skomentujcie prosze moją myśl.
Lokal handlowo usługowy wszystkie sciany zimne tzn.szczytowe a jedna korytarzowa.
Planuje wyscielić ściany od srodka folią paroprzepuszczalną zbudowac stelaż z profili metalowcych wypełnic go wełna mineralną i na to płytu gip-karton zwykła.
Podłoga jest betonowa chcę na nią położyć styropian 10cm potem płytę OSB i na to panel przemysłowy.

Generalnie lokal jest w miarę suchy lecz po ostnim podnajmie na kwiaciarnie (słabo ogrzewali) pojawiły się ogniska wilgoci.
Planuję równiez zastosować jako podstawowe ogrzewanie kominek zeliwny na drewno wspomagany rano piecem akumulacyjnym elektrycznym.
Puki co nie ma tam żadnej wetylacji poza oknami.

Czy takie rozwiązanie zbudowania pudełka w pudełku przyniesie realne oszczednosci zurzycia ciepła i nie spowoduje np zawilgocenia.
Prosłbym równiez o podpowiedzi jakie materiały zastosowac jaka folia płyta karton i dlaczego .

Dziekuje.

marcelin
24-09-2005, 08:01
Ja zrobiłbym tak : na ściany i sufit stelaż z profili pod płyty gips, między stelażem ocieplenie z wełny, za wełną od strony pomieszczenie folia paroizolacyjna, szczelnie połączona np taśmą dwustronną i na to płyty.Mówisz, że pojawiają się ogniska wilgoci to źle, nie wiadomo jak zachowa się zaizolowana ściana , czy na zimnej ścianie nie będzie się wykraplała wilgoć dlatego koniecznie szczelna folia paroizolacyjna od pomieszczenia.Folia paroszepuszczalna od strony ściany zbędna.Na podłodze betonowej zrobiłbym np płytki.Ocieplenie 10 cm styropianu to przesada.To oczywiście tylko mój wariant wykonania.

jfilemonowicz
26-09-2005, 23:35
z czego są zrobione obecne ściany?

maryjank
27-09-2005, 09:12
Witam.
Dziekuje za zainteresowanie.
Widzę ze kolega marcelin zaleca odizolowanie się na poziomie wewnętrzynym czyli na profilach i to w sposób hermetyczny poprzez folie nie przepuszczalną .Zastanawiam się czy nie było by wskazane wykonać otwory na wylot fi50 aby była jakaś cyrkulacja ewentualnej wilgoci.
Podłogi śąprzerażająco zimne ponieważ jest na nich lastryko a od piwnicy tylko cegła wdodatku piwnice są z powybijanymi oknami z tad te 10cm styropianu.

Dla kolegi jfilemonowicza informacja sciany sa z cegły pełnej mur ok 40cm tynk i gładz.

maryjank
30-09-2005, 11:10
I co w moim temacie jakies za jakie przeciw.
Bardzo prosze o sugestie.

2112wojtek
30-09-2005, 13:43
Witaj
Zastanawia mnie Twoj pomysl z polozeniem plyty OSB na styropianie a na to panele.To dosyc szczegolny sposob ocieplenia stropu . Nie wiem jak jest zbudowany ow strop nad zimna piwnica i czy przypadkiem nie zrobisz wiekszej krzywdy niz byla? Gdzies sie pojawi pewnie punkt rosy, pytanie tylko gdzie? Brak wentylacji /b.slaba/ i niska temp. prawdopodobnie przesynely go w glab pomieszczenia stad te "ogniska"
Bardziej niepokojace sa "ogniska wilgoci" o ktorych piszesz. Likwidowanie oznak nic nie da , trzeba zobaczyc skad sie te ogniska biora i usunac ich przyczyne.Byc moze wlasnie przemarzanie.
Obawiam sie , ze pomysl marcelina z polozeniem stalowego rusztu na przemarzajaca sciane tez nie jest szczesliwy. Za rok na plycie g-k bedziesz mial w tych miejscach ciemne pasy pokazujace gdzie ten ruszt sie znajduje. Stworzysz fantastyczne mostki termiczne.Foli paroizolacyjna tez nie wiele tu da i wilgoc moze sie nadal sie pojawiac. Ten sam mamy problem co na podlodze.

Sprobuj umiescic swoj watek w innym dziale np. "Zrob to sam" , tam zagladaja czesciej spece od termiki.

marcelin
30-09-2005, 20:17
W opisany przeze mnie sposób adaptowałem do zamieszkania pomieszczenie postrychowe gdzie zastane warunki były podobne(zimne ściany boczne murowane + dodatkowo zimny sufit).Wiem, że inne strychy w tej kamienicy adaptowane do zamieszkania były w podobny sposób tj stelaż i płyty GK ocieplone wełną.Po kilku latach zamieszkiwania na płytach GK w miejscu rusztu nie wystepowały żadne ślady poza ewentualnymi delikatnymi sladami pęknięć w miejscu łączenia płyt.Aczkolwiek czytałem ,że w miejscu stelaża metalowego przy styku z zimną ścianą mogą być opisane przez Ciebie objawy.
Odnośnie użycia płyt OSB na styropianie jako ocieplenia to przyznam, że spotkałem sie kiedyś z zaleceniem ocieplenia posadzki przez położenie płyt wiórowych w opracowaniu adaptacji pralni do celów mieszkalnych przez architekta.

bosia
30-09-2005, 22:21
http://www.dow.com/styrofoam/europe/pl/insulate/plinwa04.htm
http://www.e-izolacje.pl/179_2242.htm