PDA

Zobacz pełną wersję : Gruntuje się czy nie?



PRO
25-09-2005, 09:45
Mam sciane z BK 24cm jutro zaczynam tynki wewnętrzne tradycyjne czy taka ściane należy czyms pogruntować czy nie potrzeba tego robić.
Proszę o pomoc temat pilny.

beno11
25-09-2005, 10:51
witam
to zalezy od ekipy jaka ci te tynki robi - jedni przed polozeniem tynkow najpierw 'szpryce" cementowa poloza inni beda gruntowac
bez gruntowania lub 'szprycy' to te bloczki bys musial dobrze woda nasaczyc a po co ci tyle wody w domu? mialem ten sam problem co ty i wybralem - plyte KG - szybko,sucho,rowno i do tego tanio
pozdrawiam

PRO
25-09-2005, 15:35
Czyli moze byc ta szpryca jak dobrze rozumiem?

Co do płyty to mnie jakoś nie przekonuje.

beno11
25-09-2005, 17:44
witam
tak, szpryca Ci spokojnie wystarczy

cyt. "Co do płyty to mnie jakoś nie przekonuje"
dlaczego ? oblicz koszt materialu,robocizny przy tynkach i porownaj z cena plyt,dodaj do tego wygode przy kladzeniu instalacji elektrycznej [brak rowkow na kable]

pozdrawiam

pokar
25-09-2005, 19:00
szpryca to fachowo obrzutka.
w tynkach trójwarstwowych potem jest narzut, a po nim gładź.
Tzw. szpryca ma podobne zadania jak grunt - wyrównuje i polepsza właściwości podłoża pod tynk. Ważne jest, aby miało równomierną przyczepność i chłonność.
Najsilniejzą zaprawę daje się na szpycę, następne warstwy są trochę słabsze.
pozrawiam
pokar

invx
25-09-2005, 19:14
zdecydowanie gruntuj ! aby zmiejszyc i wyrownac chlonnosc podloza. BK to wyjatkowo chlonny material. Sama obrzutka, to moze byc za malo aby miec gwarancje ze tynk sie nie odparzy. :wink:

rafałek
25-09-2005, 20:20
Tzw. szpryca ma podobne zadania jak grunt - wyrównuje i polepsza właściwości podłoża pod tynk.

Wyrównuje? U mnie to dopiero ściany zrobiły się chropowate po szprycy. Chyba, że masz na myśli wieksze nierówności.
Mi zawsze tłumaczono, że obrzutka ma poprawić przyczepność podłoża.

Pascall
25-09-2005, 20:31
Ja tam gruntowałem a tynkarze jeszcze szprycowali, a co !
Sam grunt reguluje chłonnośc sciany czy jakos tak (informacja z opakowania).
Jak chcesz szybko zagruntować to uzyj natryskiwania pistoletem.

KonAn
25-09-2005, 22:18
Wszystkie przypadki odpadania tynku jakie widziałem spowodowane były tym, że robiono go "na raz", czyli dawano tylko jedną warstwę.Wykonanie tynku w trzech warstwach gwarantuje jego trwałość.Pozostaje zatem tylko pytanie co jest tańsze; obrzutka czy grunt ?

rafałek
26-09-2005, 06:08
Ja osobiście wierzę bardziej w obrzutkę niż grunt. Daje ona ścianie chropowatość która zwiększa przyczepność niż gładka ściana.

arek_s
26-09-2005, 08:13
pod zwykly tradycyjny tynk cem-wapienny nie ma potrzeby gruntować - daje się szpryce i juz.