PDA

Zobacz pełną wersję : Porotherm czy BK



Mane Tekel
15-12-2002, 18:30
Witam,
po raz pierwszy na Forum. Jesienią tego roku zakończyłem pierwszy etap budowy: findamenty pod dom i budynek gospodarczy.
Wiosną chcę rozpocząć następny etap. Dotąd nie miałem wątpliwości, z czego budować ściany nośne. Wybrałem porotherm 250. Teraz przyszłt wątpliwości: a może beton komórkowy. Jeśli tak, to jaki: 240, 300, jakiego typu: 500 czy 600. Co z nośnością? Dach ma być pokryty dachówką? Co z innymi parametrami: jakość, cena, zdrowie?
Liczę na uwagi doświadczonych forumowiczów.
Pozdrawiwam.

Anonimowa
15-12-2002, 18:39
A co to ma za znaczenie z czego, jak i tak wieszczysz fares...

KarinaZ
15-12-2002, 22:20
czesc,
jestem w podobnej sytuacji, sporo czytalam, sklaniam sie do
dobrego producenta BK z odmiany 400 bez docieplenia, na cieplej zaprawie. Wspolczynniki : k= min. 0,3; wytrzymalosc min. 3Mpa
grubosc 36 cm, tynk tradycyjny wapienno-cementowy. Nie wiem jaki w srodku, naczytlam sie o peknieciach maszynowo-gipsowych ?
Sporo juz napisano o docieplaniu - ale czy warto - nie tylko
ze wzgledu na cene ?

bigmario4
16-12-2002, 09:51
Ja podobnie jak Karina skłaniam się do BK-sciana jednowarstwowa,jak dla mnie to same plusy-0 odpadów,b.łatwe budowanie,co do tynków to chyba jednak gipsowe-nie mam uprzedzen,widziałem takie tynki w praktyce i nie bylo mowy o jakichś spękaniach czy złym mikroklimacie,ale takie jest moje zdanie.Każdy zrobi jak uważa :smile:Mario

mc
16-12-2002, 13:46
Oglądałem dom z BK. Majster ktory to budował na moje pytanie jaki będzie tynk wewnątrz przyłożył 3m łatę do ściany i zapytał "a po co,wystarczy gładz". Łata idealnie przylegała do powierzchni ściany.

KarinaZ
16-12-2002, 21:59
czesc,
czy z tynkiem gipsowym w srodku na BK ( i nie tylko )nie jest tak, ze powinno sie go polozyc az budynek sie ustabilizuje - czyli po 1 sezonie ?

Pozdro
Karina

januszek
17-12-2002, 07:14
mc
ja osobiście bym wypier... takiego majstra który nie wie do czego służy tynk, tynk ma swoje przeznaczenie nie tylko wyrównanie ściany ale musi jeszcze pokonać np: naprężenia termiczne warstwy spodniej, dlatego minimum dla tynku to 1cm, bez względu na jego materiał.