PDA

Zobacz pełną wersję : Czy zbiornik na olej w garażu jest OK?



Amba
15-12-2002, 23:08
Właśnie dopracowuję projekt z architektem. Dom będzie ogrzewany kotłem olejowym. Żeby za często nie dolewać oleju, chcę mieć zbiornik 2 m2. Wiadomo że zbiornika powyżej 1 m2 nie można stawiać w tym samym pomieszczeniu co kocioł. Obok kotłowni mam garaż i tam zbiornik by pasował, ale nie wiem czy to bezpiecznie rozwiązanie, ze względu na "obecność" samochodu.
Doradźcie

Snowdwarf
16-12-2002, 06:02
z tego co woem nie za bardzo można wstawić zbiornik na olej do garażu...chyba przepisy ppoż coś o tym mówią...
snow

am
16-12-2002, 11:37
Spróbuj wydzielić osobne pomieszczenie w garażu właśnie na zbiornik. POstaw scianki działowe i powinno być OK. W ten sposób zmniejszasz trochę garaż ale spełniasz wymagania p-poż.

ckwadrat
16-12-2002, 13:24
Jeśli masz miejsce na zbiornik i betonową wannę wychwytującą o tej samej objętości co zbiornik, a to wszystko odgrodzisz od samochodu jeszcze ścianką działową to chyba wszystko powinno być w porządku. Ja tak zaplanowałem.

kgadzina
16-12-2002, 13:39
A jakby tak wykopać piwniczkę w garażu na zbiornik? Przykryc to dużą klapą i nie tracisz powierzchni na wannę wychwytującą.

Jacus
16-12-2002, 13:44
On 2002-12-16 14:24, ckwadrat wrote:
Jeśli masz miejsce na zbiornik i betonową wannę wychwytującą o tej samej objętości co zbiornik, a to wszystko odgrodzisz od samochodu jeszcze ścianką działową to chyba wszystko powinno być w porządku. Ja tak zaplanowałem.


Planujesz ogrzewanie w garażu?

ckwadrat
16-12-2002, 13:52
Zakopanie zbiornika (niekoniecznie w garażu) to dobry pomysł ale nadaje się do tego tylko i wyłącznie zbiornik ze stalowym płaszczem (sporo droższy). Natomiast żeby była piwniczka i w niej palstikowy zbiornik to trzeba już zrobić betonową ścianę fundamentową a to też koszty... Jeśli chodzi o ogrzewanie garażu (ze względu właśnie na zbiornik) to cały czas się nad tym zastanawiam...

Maluszek
16-12-2002, 14:24
ckwadrat,
jaki kocioł zamierzasz kupić?

ckwadrat
16-12-2002, 14:32
Jeszcze nie wiem. Mamy nawet szansę na gaz z sieci. Dowiedziałem się o tym kilkanaście dni temu przez przypadek od wójta - warto czasem odwiedzić władzę lokalną :wink:. Może w ogóle zmieni mi się zatem opcja ogrzewania. Będe o tym wiedział ok. marca. Gaz z sieci byłby na pewno najlepszym rozwiązaniem - najtańszym i nie wymagającycm miejsca na zbiornik.

Maluszek
16-12-2002, 14:41
Masz dużo racji. Sama się nad tym ostatnio zastanawiam i mam zamiar wciągnąć w to sąsiada. Zobaczymy ile trzeba będzie zapłacić. Jeżeli nie dużo to chyba przejdziemy na gaz.

ckwadrat
16-12-2002, 19:57
Maluszek, jeśli masz rurę w rozsądnej odległości to chyba nie masz się nad czym zastanawiać. Choć znam takich, co mieli rurę prawie przed domem i wybrali olej bo przyłącze gazowe było za drogie a gazowni wcale się nie spieszyło dołączyć kogoś wtedy, gdy on musi zaraz grzać. U mnie to dopiero muszą zgazować całą wieś i to tylko wtedy, jeśli będzie odpowiednia liczba chętnych. I pytanie, czy zdążą przed przyszłą zimą (kiedy będę musiał się już grzać) jeśli nawet obiecają? Jednym słowem jestem w kropce.

Maluszek
17-12-2002, 10:14
My do najbliższego przyłącza mamy 150 m i gazownia warszawska powiedziała, że im się nie opłaca nas przyłączać i że jak chcemy to możemy sobie dociągnąć gaz na koszt własny (2 lata temu to było ponad 10 tys. zł) a potem to co zrobiliśmy nieodpłatnie im przekazać. I wtedy w grę wszedł olej. Ale ostatnio mój Jacek przebąkuje o gazie. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Bolo
17-12-2002, 10:38
On 2002-12-16 00:08, Amba wrote:
Właśnie dopracowuję projekt z architektem. Dom będzie ogrzewany kotłem olejowym. Żeby za często nie dolewać oleju, chcę mieć zbiornik 2 m2. Wiadomo że zbiornika powyżej 1 m2 nie można stawiać w tym samym pomieszczeniu co kocioł. Obok kotłowni mam garaż i tam zbiornik by pasował, ale nie wiem czy to bezpiecznie rozwiązanie, ze względu na "obecność" samochodu.
Doradźcie

W moim przypadku zafundowałem sobie coś w stylu kanału naprawczego w garażu o wymiarach pod zbiornik 1500 l. Wymurowany został bloczkami betonowymi o gr. 25 cm. Tam wrzuciłem zbiornik z PEHD. Na razie jeszcze nikt nie straszył mnie strażakami ... :roll:

am
17-12-2002, 12:12
Wrócę jeszcze do tematu ścianki w garażu.
Czy wystarczy, że wymuruje się ściankę oddzielającą samochód od zbiornika (oczywiście zbiornik ustawiony w odpowiedniej rynnie wychwytujacej) tak jak na rysunku poniżej:
http://www.republika.pl/am2am/zbiornik.jpg
czy jednak trzeba fizycznie utworzyć ze ścianek działowych oddzielne pomieszczenie na zbiornik?
http://www.republika.pl/am2am/zbiornik1.jpg

am
18-12-2002, 15:48
Czy ktoś potrafi odpowiedzieć na moje pytanie - >pliiz<
am