PDA

Zobacz pełną wersję : Najlepsi wsrod POMP CIEPLA?



zender
26-09-2005, 11:45
Witam
Wlasnie stoje przed wyborem pompy ciepla. Znalazlem Viessman oraz Ochran czy ktos moze dobradzi jakies inne dobre firmy.
Pozdrawiam Konrad

ps.Prosze przeciwnikow pomp ciepla o nie spamowanie :lol:

michal_m
26-09-2005, 11:55
My będziemy montowali szwedzkią Nibe. Polecił ją mój ojciec, on się tym zajmuje zawodowo (pompami, nie polecaniem ;))

boguslaw
26-09-2005, 12:08
Nibe- Biawar- Białystok

RolandB
26-09-2005, 12:15
zirius ... mam od roku i nie mam uwag ...

pozdrawiam

Aga - Żona Facia
26-09-2005, 13:48
zirius ... mam od roku i nie mam uwag ...

pozdrawiam


Jestem także zainteresowana tym tematem. Proszę o więcej szczegółów.

RolandB
26-09-2005, 14:15
polecam ten (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=25860&highlight=) wątek ...

pozdrawiam

Jagna
26-09-2005, 14:18
My jesteśmy w trakcie montażu pompy Neuratherm (w kolektorach ma propan zamiast glikolu). Montuje firma Climakomfort. Ze współpracy jesteśmy bardzo zadowoleni. Mamy nadzieję, że będziemy równie zadowoleni z samej pompy :D

Peterek
27-09-2005, 07:59
Ja mam Nateo, z pionowym dolnym źródłem ciepła. Przede mną drugi sezon grzewczy (pierwszy sezon to pusty niewykończony dom). Jak na razie ok.

literad
27-09-2005, 13:01
Przede mną trzeci sezon grzewczy. Myślę że dokonałem dobrego wyboru
pzdr

zender
27-09-2005, 15:17
to:Roland B

Oczywiscie ze watek sprawdzilem ale jest tak zaspamowany(zasmiecony) przez "dziwne" wypowiedzie ze pozwolilem sobie zalozyc nowy. Kotry jasno bedzie okresilal - kto jest mercedesem w tej dziedzinie a kto chiniska podrobka.

RolandB
27-09-2005, 16:10
to:Roland B

Oczywiscie ze watek sprawdzilem ale jest tak zaspamowany(zasmiecony) przez "dziwne" wypowiedzie ze pozwolilem sobie zalozyc nowy. Kotry jasno bedzie okresilal - kto jest mercedesem w tej dziedzinie a kto chiniska podrobka.

Jasne - wiem o tym . natomiast myslalem ze Aga - Żona Facia chciala żebym jej opisał moją instalację - a ta jest opisana w tamtym wątku :wink:

pozdrawiam

Grzesiek13
27-09-2005, 19:42
Proponuje viessmann'a, ale dobra każda inna, byle sprawdzona i miała serwis blisko.

zygmor
27-09-2005, 20:33
Interesuję się tym tematem i wybrałem wyroby firmy Stiebla, byłem ostatnio u nich w Warszawie, ale nie byli w stanie pokazać mi tego co mnie interesuje. Zapraszają ponownie z danymi dotyczącymi OZC, bez tych danych nie udzielają informacji.

markus_gdynia
27-09-2005, 22:03
to:Roland B

Oczywiscie ze watek sprawdzilem ale jest tak zaspamowany(zasmiecony) przez "dziwne" wypowiedzie ze pozwolilem sobie zalozyc nowy. Kotry jasno bedzie okresilal - kto jest mercedesem w tej dziedzinie a kto chiniska podrobka.

Jako Mercedesa wśród pomp wymieniłbym Neuratherm (nagroda Muratora 2003r). Sam jestem uzytkownikiem od roku. Po drugie podoba mi się koncepcja stosowana przez Climakomfort rozgraniczenia funkcji ogrzewania i CWU.

facio
01-10-2005, 19:22
to:Roland B

Oczywiscie ze watek sprawdzilem ale jest tak zaspamowany(zasmiecony) przez "dziwne" wypowiedzie ze pozwolilem sobie zalozyc nowy. Kotry jasno bedzie okresilal - kto jest mercedesem w tej dziedzinie a kto chiniska podrobka.

Jasne - wiem o tym . natomiast myslalem ze Aga - Żona Facia chciala żebym jej opisał moją instalację - a ta jest opisana w tamtym wątku :wink:

pozdrawiam

dzieki RolandB przeczytaliśmy z uwagą Twoje posty.... dziekujemy

facio
01-10-2005, 19:23
to:Roland B

Oczywiscie ze watek sprawdzilem ale jest tak zaspamowany(zasmiecony) przez "dziwne" wypowiedzie ze pozwolilem sobie zalozyc nowy. Kotry jasno bedzie okresilal - kto jest mercedesem w tej dziedzinie a kto chiniska podrobka.

Jako Mercedesa wśród pomp wymieniłbym Neuratherm (nagroda Muratora 2003r). Sam jestem uzytkownikiem od roku. Po drugie podoba mi się koncepcja stosowana przez Climakomfort rozgraniczenia funkcji ogrzewania i CWU.


Mi też podoba się podział ogrzewania co i cwu przez climakomfort.... myslę nad tym intensywnie :-?

facio
01-10-2005, 19:25
Przede mną trzeci sezon grzewczy. Myślę że dokonałem dobrego wyboru
pzdr

jaki to wybór?? :-?

facio
01-10-2005, 20:53
Zainteresowałem się tym tematem. Podpytałem trochę użytkownika tego systemu forumowego markus_gdynia . Wielki ukłon markus za odpowiedzi na nurtujące mnie pytania i podpowiedź by podjechać do Grudziądza. Odwiedziłem tam firmę Climakomfort. Moje odczucia to:
- jestem jak najbardziej ZA
- byłem i zobaczyłem
- nie ma to jak na miejscu zobaczyc, dotknąć i poczuć.....
- i jedno tylko ale..... dlaczego tyle kasy
Wcześniej wysłałem do nich zapytanie o ofertę drogą elektroniczną, szybka i konkretna odpowiedź, jednak musiałem pojechac, już taki jestem
Pisałem tez do firmy stiebel-eltron ale odpisali tylko żebym sobie poczytał na ten temat na ich stronach internetowych...

tchrzano
02-10-2005, 13:27
Witam wszystkich
Przylaczam sie do Zendera. Rowniez stoje przed wyborem pompy ciepla i bardzo interesuja mnie Wasze referencje i informacja, czy w kolektorze pompy te maja propan, cz glikol

Agduś
02-10-2005, 21:28
Jesteśmy prawie pewni, że kupujemy pompę w Climakomforcie. Wszystko wygląda pięknie, tylko, czemu tyle kosztuje? :cry:
No ale mamy nadzieję, że to nie będą wyrzucone pieniądze.

Jagna
02-10-2005, 21:45
Agduś, my już się zdecydowaliśmy, więc tym bardziej mamy taką nadzieję. Jak już pisałam, jak na razie jestem pod ogromnym, pozytywnym wrażeniem ich podejścia do klienta. A na marginesie dodam, że Viessman dał nam ofertę sporo droższą... :-?

Agduś
03-10-2005, 11:28
Viessman u nas odpadł w przedbiegach - wysoka cena i nic, co by ich wyróżniało. Bralismy jeszcze pod uwagę firmę z Jasła, bo dużo tańsza, ale nie potrafili wymienić żadnych swoich realizacji. Takoż stanęło na Climakomforcie.

RolandB
03-10-2005, 12:18
Viessman u nas odpadł w przedbiegach - wysoka cena i nic, co by ich wyróżniało. Bralismy jeszcze pod uwagę firmę z Jasła, bo dużo tańsza, ale nie potrafili wymienić żadnych swoich realizacji. Takoż stanęło na Climakomforcie.

ja mam ich pompe ... a wlaściwie to mam pompę, którą oni sprzedają w Polsce :wink: bo producent jest ze Szwecji ... Instalowała mi firma polecona przez nich ...

pozdrawiam

Agduś
03-10-2005, 20:40
Tzn. masz tę pompę z Jasła czy z Viessmana?
Jeżeli z Jasła, to proszę o opinię. Jak się sprawuje? Czy grzeje tylko c.o., czy też cwu? Tylko podłogówka, czy kaloryfery też? Jaka powierzchnia domu? Zapewnia komfort cieplny sama, czy wymaga pomocy w razie mrozów? Jakie dolne źródło?

tchrzano
04-10-2005, 01:46
Czy mozecie napisac, jakie rabaty (%) udalo Wam sie wynegocjowac w ClimaKomforcie?

markus_gdynia
04-10-2005, 06:51
Jesteśmy prawie pewni, że kupujemy pompę w Climakomforcie. Wszystko wygląda pięknie, tylko, czemu tyle kosztuje? :cry:
No ale mamy nadzieję, że to nie będą wyrzucone pieniądze.

Wiem, że zabrzmi to jak kryptoreklama, ale pomimo faktu, że koszt zakupu pompy boli mnie do dzisiaj i nadal brakuje mi kasy na wyposażenie domu, to decyzję o nabyciu pompy ciepła uważam za najlepszą w całym procesie budowania domu.

daguś
04-10-2005, 08:37
Ja mam zamontowaną pompę szwedzką IVT. Montowała ją firma ze Słupska " Eko". Firma wydaje się być ok. O pompie powiem tylko tyle, że
zdobyła nagrodę na ubiegłorocznych targach w Koszalinie.

tchrzano
04-10-2005, 10:38
daguś, czym wypelniony jest kolektor Twojej pompy?

Aga - Żona Facia
04-10-2005, 11:34
Ja mam zamontowaną pompę szwedzką IVT. Montowała ją firma ze Słupska " Eko". Firma wydaje się być ok. O pompie powiem tylko tyle, że
zdobyła nagrodę na ubiegłorocznych targach w Koszalinie.

Proszę o więcej szczegółów. Chdzi mi o to czy masz ogrzewanie podłogowe, czy kaloryfery, czy może jeszcze coś innego.

Dołączam się do pytania tchrzano: daguś, czym wypelniony jest kolektor Twojej pompy?

Ps. A koszty jakie poniosłaś czy to tajemnica? Proszę - tak dla porównania z Climakomfortem (dla mnie).

RolandB
04-10-2005, 20:22
Tzn. masz tę pompę z Jasła czy z Viessmana?
Jeżeli z Jasła, to proszę o opinię. Jak się sprawuje? Czy grzeje tylko c.o., czy też cwu? Tylko podłogówka, czy kaloryfery też? Jaka powierzchnia domu? Zapewnia komfort cieplny sama, czy wymaga pomocy w razie mrozów? Jakie dolne źródło?

Pompa z Jasła, Sprawuje się dobrze, grzeje zarówno podłogówkę w całym domu (140m2) jak i CWU. Tylko podłogówka - wtedy to tak na prawde ma sens ( niskotemperaturowe ). Nie mam na razie kominka i po 1 sezonie wyglada na to że będzie on i tak tylko nastrojowy bo pompa ma odpowiednia wydajnosc ( nawet bez włączonych dodatkowych, zapasowych grzałek które są w komplecie ). Dolne źrudło poziome 3 pętle po 60 mb napełnione czynnikiem o kodzie R-407C ...

pozdrawiam

Agduś
04-10-2005, 20:37
RolandB
grzeje zarówno podłogówkę w całym domu (140m2) jak i CWU. Tylko kaloryfery - wtedy to tak na prawde ma sens ( niskotemperaturowe ).
pozdrawiam
Zaraz, zaraz, chyba się pogubiłam. Co ma sens? Tylko podłogówka, czy tylko kaloryfery niskotemperaturowe, czy po trochu jedno i drugie? Jaką temperaturę ma woda użytkowa? Ilu i jakich zbiorników wymaga cału układ? Jaką wydajność ma pompa przy grzaniu też cwu (to wymaga układu mieszającego)?
A swoją drogą to mi namieszałeś: już miał być ClimaKomfort, a tu znowu pojawiły się wątpliwości... Ciężkie jest życie budującego się - a tu budowa się jeszcze nie zaczęła...

RolandB
04-10-2005, 20:51
RolandB
grzeje zarówno podłogówkę w całym domu (140m2) jak i CWU. Tylko kaloryfery - wtedy to tak na prawde ma sens ( niskotemperaturowe ).
pozdrawiam
Zaraz, zaraz, chyba się pogubiłam. Co ma sens? Tylko podłogówka, czy tylko kaloryfery niskotemperaturowe, czy po trochu jedno i drugie? Jaką temperaturę ma woda użytkowa? Ilu i jakich zbiorników wymaga cału układ? Jaką wydajność ma pompa przy grzaniu też cwu (to wymaga układu mieszającego)?
A swoją drogą to mi namieszałeś: już miał być ClimaKomfort, a tu znowu pojawiły się wątpliwości... Ciężkie jest życie budującego się - a tu budowa się jeszcze nie zaczęła...

Sorry pomyliłem się :wink: oczywiście że tylko podłogówka ...
Woda mam w zależności od poboru ciepła i od nastawionej temp w sterowniku od 45 do 75C ( latem 48 a zimą 75 :D )... mam jeden zbiornik 300l jest on zbiornikiem warstwowym i nie wymaga żadnego układu mieszającego ... z wyjątkiem zaworu trójdrożnego na wejściu na podłogówkę, który reguluje temp wejściową mieszając w odpowiednich proporcjach wodę ze zbiornika z powrotem z podłogówki. W doborze proporcji pomaga mu zamontowana na zaworze pogodówka.

Z 2 częścią twojego listu zgadzam się w 100% :P

pozdrawiam

bryta
05-10-2005, 16:02
Witam tez zastanawiam sie nad pompa ciepla .

Czy mozecie podac jakie sa koszty metra ogrzewania podlogowego , co z garazem czy tez go ogrzewacie , i jakie sa ceny robot ziemnych tzn kolektorow

Agduś
05-10-2005, 20:44
Ceny podłogówki, o których słyszałam, to od 68 zł do 110 zł za metr kwadratowy. Oczywiście wszystko zależy od zagęszczenia rurek, a to znowu od rodzaju podłogi (mniej dla gresu, więcej dla drewna) i wielu innych czynników. Oczywiście każdy wykonawca uzasadni cenę i gęstość, którą zaleca - a to, że lepiej gęściej ale wtedy niższa temperatura wody w rurkach, bo nie odczuwa się cieplejszych i zimniejszych części podłogi no i zawsze ma się w rezerwie możliwość dogrzania w razie mrozów stulecia, a to znów, że nie ma co przesadzać, wystarczy rzadziej i taniej, a mrozy stulecia nam nie grożą, bo idzie globalne ocieplenie. Tak czy siak, sprawę trzeba przemyśleć i dobrze policzyć, żeby później gorzko nie żałować, że w domu zimno, a rurek nijak się juz dołożyć nie da. To nie są już tylko kolejne żeberka starych , dobrych kaloryferków...
Garażu nie planujemy ogrzewać, uznaliśmy, że to by była już rozpusta. Autko stało całe lata na dworze i nie narzekało, że mu oponki marzną, to i w nieogrzewanym garażu mu nie będzie źle. A postoi jeszcze u nas, postoi... póki kredytu na budowę nie spłacimy.

Agduś
05-10-2005, 20:49
I jeszcze pytania do Rolanda:
1. Ile sezonów grzałeś tą pompą?
2. Jak to wyszło finansowo (grzanie)?
3. Ile kosztowała pompa, podłogówka za metr i wszystko wokół tego?
4. Gdybyś mógł jeszcze raz wybierać sposób grzania wybrałbyś ...

markus_gdynia
06-10-2005, 07:51
Witam tez zastanawiam sie nad pompa ciepla .

Czy mozecie podac jakie sa koszty metra ogrzewania podlogowego , co z garazem czy tez go ogrzewacie , i jakie sa ceny robot ziemnych tzn kolektorow

Płaciłem 90 zł za m2, przy gęstości przewodów grzewczych 11mb/m2.
Garażu nie ogrzewam bo to strata energii i tak większość ciepła ucieknie przez bramę garażową.
Wykop pod kolektor: zdjęte 600m2 do głębokości 1,70m. Fadroma pracowała przez cały dzień = 1000zł.

RolandB
06-10-2005, 08:44
I jeszcze pytania do Rolanda:
1. Ile sezonów grzałeś tą pompą?
2. Jak to wyszło finansowo (grzanie)?
3. Ile kosztowała pompa, podłogówka za metr i wszystko wokół tego?
4. Gdybyś mógł jeszcze raz wybierać sposób grzania wybrałbyś ...

ad1/ jeden
ad2/ rachunek za prąd ( ogrzewanie + CWU + wszystko inne :wink: ) 700 zima, 300 lato
ad3/ pompa z instalacja : 27 kPLN, podłogówka na 140m2 kosztowała mnie 3,5 kPLN ( sam materiał - resztę zrobiłem sam :wink: ), 1,2 kPLN zakopywanie kolektora, 1,5 kPLN instalacja pompy
ad4/ gdybym miał gaz ziemny ... hmmm ... nie wiem - u mnie w domu teraz nie ma praktycznie miejsca na to, ale myślę że dopuszczałbym pomysł gazu tylko musiałbym to policzyć ... - gdybym nie miał gazu ziemnego ( tak jak teraz :) ) - wybrałbym PC

pozdrawiam

Agduś
06-10-2005, 11:54
Dzięki za informacje. To teraz myslimy dalej. :roll: W końcu zostaniemy myśliwymi :o

daguś
06-10-2005, 13:58
Witam!
Sorry, że nie odpowiadałam ale nie było mnie na forum. Kolektor mojej pompy wypełniony jest denaturatem (chyba). Widziałam bardzo dużo baniaków z tym płynem, a facet z firmy mówił, że to do napełnienia kolektora. A może wypili? Odpowiadając na drugie pytanie. Mam ogrzewanie podłogowe + kaloryfer (dodatkowo) w łazience + 2 kaloryfery w piwnicy. Nie wiem, czy wszystkie pompy działają tak samo, ale nasza jest niskotemperaturowa, max temp. 45 st.C. Największa oszczędność jest przy podłogówce.

daguś
07-10-2005, 07:00
Pompa IVT + podłogówka na pow.150m2 + wykopy pod kolektor (600m) to koszt ok. 60 tyś zł. Ale najlepiej skontaktować się z firmą "EKO" ze Słupska. Oni w ciągu 2 dni zrobią wstępną ofertę. Dodam, że firma ta jeżdzi po całej Polsce.
Wcześniej napisałam, że kolektor wypełniony jest denaturatem, mąż mówi, ze to glikol.
Daguś

ewak39
07-10-2005, 07:23
pompa z instalacja : 27 kPLN, podłogówka na 140m2 kosztowała mnie 3,5 kPLN ( sam materiał - resztę zrobiłem sam :wink: ), 1,2 kPLN zakopywanie kolektora, 1,5 kPLN instalacja pompy



Pompa IVT + podłogówka na pow.150m2 + wykopy pod kolektor (600m) to koszt ok. 60 tyś zł


Rany, skad taka rozbieznosc w cenach??? :o
Czy rzeczywiscie ukladanie podlogowki to 30 tysiecy???

RolandB
07-10-2005, 07:43
pompa z instalacja : 27 kPLN, podłogówka na 140m2 kosztowała mnie 3,5 kPLN ( sam materiał - resztę zrobiłem sam :wink: ), 1,2 kPLN zakopywanie kolektora, 1,5 kPLN instalacja pompy



Pompa IVT + podłogówka na pow.150m2 + wykopy pod kolektor (600m) to koszt ok. 60 tyś zł


Rany, skad taka rozbieznosc w cenach??? :o
Czy rzeczywiscie ukladanie podlogowki to 30 tysiecy???

jak by mnie to miało kosztować 60 tys. to bym tego nie zrobił ...

ewak39
07-10-2005, 08:04
No toc toc! :D

Ja tez trzydziesci pare tysiecy to jeszcze rozumiem, ale dwa razy tyle... tez nawet nie podchodzilabym do tematu... :(

markus_gdynia
07-10-2005, 10:47
RolandB - mógłbyś rozwinąć temat tych 3,5k za materiały.
Bo coś mi to wygląda na bardzo mocno naciągany wynik przy 150m2.

anSi
07-10-2005, 11:07
Witam, my zastanawiamy się nad szwedzkimi pompami THERMIA z gdańskiej firmy BEGOM http://www.begom.pl/index2.html
Może ktoś z Was ma jakieś doświadczenia z tymi urządzeniami lub z tą firmą?

Agduś
07-10-2005, 11:40
Bo Markus ma "mercedesa" a Roland "volksvagena".
A ja mam mętlik w głowie.
KlimaComfort podliczyła nas na 67 tys. (brutto) w tym 38 tys. pompa ze wszystkim, 8 tys. podgrzewacz cwu, 17 tys. podłogówka (te ceny w przybliżeniu i netto). Kurde, dużo!
A ta firma z Jasła (muszę wreszcie sobie przypomnieć, jak się nazywa) to tak z połowę tego (przynajmniej zdaniem Rolanda. I z tego, co pisze, to też działa.
Myślimy nadal...........
A, i jeszcze jedno: Roland, jalkie masz zagęszczenie rurek na m2 w tej podłogówce?

Aga - Żona Facia
07-10-2005, 12:54
RolanB ma pompe Zirius.

Climacomfort jest drogi to fakt. Jagna tez dużo zapłaciła.

Teraz pytanie która lepsza.
Czym się różni pompa wypełniona propanem od pompy wypełnionej glikolem? (wypełnieniem to wiem,ale poza tym!)

Aga - Żona Facia
07-10-2005, 12:54
RolanB ma pompe Zirius.

Climacomfort jest drogi to fakt. Jagna tez dużo zapłaciła.

Teraz pytanie która lepsza.
Czym się różni pompa wypełniona propanem od pompy wypełnionej glikolem? (wypełnieniem to wiem,ale poza tym!)

Agduś
07-10-2005, 20:51
No właśnie - drogi, ale czy o tyle lepszy, żeby się opłacało w to inwestować? Jeżeli nawet ma większą wydajność, to czy są to różnice, które uzasadniałyby wydanie aż tyle na starcie?
Różnica polega na tym, że niektóre pompy mają tzw. "bezpośrednie odparowanie" m.in. te z propanem i chyba też te z tajemniczym czynnikiem R407 (i inne liczby też). Sprowadza się to w praktyce chyba do tego, że nie potrzebują one jednej z pomp, których wymagają te z glikolem i solanką.
Ale bardzo proszę nie bić mnie mocno, jeżeli coś namieszałam. Zakręcona już jestem jak słoik na zimę.
:roll: No bo jedni twierdzą, że pompa ciepła grzejąca też cwu to totalna pomyłka i w dodatku wcale nie wychodzi taniej, bo wymaga drogiego układu mieszającego, i jeszcze musi koniecznie mieć dwa zbiorniki (jeden na cwu, drugi buforowy), a my mamy w domu miejsce tylko na jeden, i ma małą sprawność. Inni znów mówią, że dokładnie odwrotnie (no, może tylko z tą sprawnością się zgadzają, ale, jeżeli jest to różnica paru złotych na rok, to nie ma o czym mówić).
Chyba jednak odnowimy kontakty z Jasłem.
Roland, Ty chyba tam nie pracujesz? Co?

bryta
07-10-2005, 20:53
Jakie macie gwarancje na pompy . Przegladajac realizacje pomp to na ich stronach podane sa po 4 -6 realizacji czy montuje sie tak malo pomp ?

Agduś
07-10-2005, 21:10
36 mcy na system grzewczy
30 lat na kolektor gruntowy i na rurę ogrzewania podłogowego
24 mce podgrzewacz cwu (pompa powietrze - woda)
Tyle zaproponował Clima Komfort.

facio
07-10-2005, 21:18
36 mcy na system grzewczy
30 lat na kolektor gruntowy i na rurę ogrzewania podłogowego
24 mce podgrzewacz cwu (pompa powietrze - woda)
Tyle zaproponował Clima Komfort.

Potwierdzam dokładnie takie same informację uzyskałem podczas rozmowy w climakomforcie 8)

markus_gdynia
07-10-2005, 21:22
Teraz pytanie która lepsza.
Czym się różni pompa wypełniona propanem od pompy wypełnionej glikolem? (wypełnieniem to wiem,ale poza tym!)

Która lepsza? To już samemu należy sobie odpowiedzieć na pytanie. Ja skupię się na różnicach:

1) propan w kolektorze jest na zawsze, inne czynniki robocze bez względu na ich nazwę mają to do siebie że z upływem czasu "zużywają się" i konieczna jest ich wymiana.
2) sprawność i jeszcze raz sprawność; pompa propanowa ma sprawność dochodzącą do 6, a pozostałe do 3,5. Nawet jak w obu przypadkach odcedzimy szum reklamowy i obliczenia w warunkach laboratoryjnych to propan schodzi realnie do 5, a pozostałe do 2,5-3.

I to przede wszystkim za punkt 2 trzeba zapłacić

To jest mniej więcej ten sam dylemat co z kupnem samochodu. Kupić z silnikiem benzynowym czy diesla. Diesel mniej zużywa i olej napędowy jest tańszy, ale zwykle samochód z silnikiem diesla kosztuje więcej, sam silnik ma też większą pojemność, więc OC też jest odpowiednio droższe.

markus_gdynia
07-10-2005, 21:25
Jakie macie gwarancje na pompy . Przegladajac realizacje pomp to na ich stronach podane sa po 4 -6 realizacji czy montuje sie tak malo pomp ?

Clima zaczynała od takich ilości. Teraz mają dwie ekipy montażowe i nie wyrabiają. Ilość idzie obecnie w kilkadziesiąt rocznie.

Agduś
07-10-2005, 21:51
Teraz pytanie która lepsza.
Czym się różni pompa wypełniona propanem od pompy wypełnionej glikolem? (wypełnieniem to wiem,ale poza tym!)
Znalazłam. Teraz będzie fachowo, ale i tak się nie pomyliłam:
"Zaletą tego typu rozwiązań jest brak pomp obiegowych dolnego i górnego źródła oraz brak wymienników przekazującychenergię (wymienniki płytowe)."

facio
07-10-2005, 22:03
Teraz pytanie która lepsza.
Czym się różni pompa wypełniona propanem od pompy wypełnionej glikolem? (wypełnieniem to wiem,ale poza tym!)
Znalazłam. Teraz będzie fachowo, ale i tak się nie pomyliłam:
"Zaletą tego typu rozwiązań jest brak pomp obiegowych dolnego i górnego źródła oraz brak wymienników przekazującychenergię (wymienniki płytowe)."


czyli dołączając do tego głos markusa korzyści idą w stronę pompy ciepła wypełnionej propanem z jednym ale.... koszty :-?

RolandB
07-10-2005, 22:05
RolandB - mógłbyś rozwinąć temat tych 3,5k za materiały.
Bo coś mi to wygląda na bardzo mocno naciągany wynik przy 150m2.

nie pamiętam dokładnie niestety poszczególnych składników ale wartość brutto na którą właśnie patrzę to 4223,32 zł. ( faktura usługowa dlatego nie ma składników ) Czyli 3950 ... trochę się pomyliłem :wink: sorry ...

mam rurki kissan'a na które była wtedy jakaś promocja ... a mam 140 m2

pozdrawiam

RolandB
07-10-2005, 22:08
A, i jeszcze jedno: Roland, jalkie masz zagęszczenie rurek na m2 w tej podłogówce?

to zależy w jakim pokoju ... miałem zrobiony dokładny projekt ... w każdym razie od nawet 5 cm w łazience ( z powodu dużej zajętości podłogi przez wanne, prysznic i wc ) do 25 cm w pom. gosp i jednym z pokoi ...

pozdrawiam

RolandB
07-10-2005, 22:18
No właśnie - drogi, ale czy o tyle lepszy, żeby się opłacało w to inwestować? Jeżeli nawet ma większą wydajność, to czy są to różnice, które uzasadniałyby wydanie aż tyle na starcie?
Różnica polega na tym, że niektóre pompy mają tzw. "bezpośrednie odparowanie" m.in. te z propanem i chyba też te z tajemniczym czynnikiem R407 (i inne liczby też). Sprowadza się to w praktyce chyba do tego, że nie potrzebują one jednej z pomp, których wymagają te z glikolem i solanką.
Ale bardzo proszę nie bić mnie mocno, jeżeli coś namieszałam. Zakręcona już jestem jak słoik na zimę.
:roll: No bo jedni twierdzą, że pompa ciepła grzejąca też cwu to totalna pomyłka i w dodatku wcale nie wychodzi taniej, bo wymaga drogiego układu mieszającego, i jeszcze musi koniecznie mieć dwa zbiorniki (jeden na cwu, drugi buforowy), a my mamy w domu miejsce tylko na jeden, i ma małą sprawność. Inni znów mówią, że dokładnie odwrotnie (no, może tylko z tą sprawnością się zgadzają, ale, jeżeli jest to różnica paru złotych na rok, to nie ma o czym mówić).
Chyba jednak odnowimy kontakty z Jasłem.
Roland, Ty chyba tam nie pracujesz? Co?


Pompa z glikolem wymaga dłuższego i niżej zakopanego kolektora i odnawiania czynnika co pewien czas... no i oczywiście występuje stopień pośredni w postaci wymiennika ciepła ...

Mam jeden zbiornik akumulacyjny o poj. 300 l a na podłogówkę woda idzie poprzez zawór mieszający ( trójdrożny ).

Nie pracuję tam i mieszkam troche daleko od nich. Ale przed zakupem ich pompy zafundowałem sobie 2 dniową wycieczkę aby sprawdzić jak to działa na miejscu ...

pozdrawiam

RolandB
07-10-2005, 22:22
Teraz pytanie która lepsza.
Czym się różni pompa wypełniona propanem od pompy wypełnionej glikolem? (wypełnieniem to wiem,ale poza tym!)
Znalazłam. Teraz będzie fachowo, ale i tak się nie pomyliłam:
"Zaletą tego typu rozwiązań jest brak pomp obiegowych dolnego i górnego źródła oraz brak wymienników przekazującychenergię (wymienniki płytowe)."


czyli dołączając do tego głos markusa korzyści idą w stronę pompy ciepła wypełnionej propanem z jednym ale.... koszty :-?

R407C to też gaz który nie wymaga pomp obiegowych i nie potrzebuje także wymienników ciepła - to jest także układ z parowaniem bezpośrednim ...
Z tego co wiem to mieszanina 2 gazów tak aby na długości 60m ( jedna pętla kolektora ) w pierwszej jego części następowała reakcja jednego z czynników a w drugiej części tego dodatkowego ... ale do końca się nie znam :wink:

pozdrawiam

Agduś
07-10-2005, 22:29
Uściślijmy: ta firma nazywa sie Thermogolv?

RolandB
08-10-2005, 11:07
Uściślijmy: ta firma nazywa sie Thermogolv?

si - ja od nich kupiłem ...

Agduś
11-10-2005, 19:54
To jakaś efemeryda - napisłam do nich i nic. Cisza. Zero odpowiedzi. Może już klientów nie potrzebują?
A już planowaliśmy wycieczkę do Jasła za 2 tygodnie... Nic to - napiszę jeszcze raz.

Szaruś
11-10-2005, 20:07
A mi zawsze na telefony odpowiadał.[/list]

Agduś
11-10-2005, 20:29
Ale ja jestem oszczędna :wink: i wolę pisać maile niż dzwonić. Mam tylko komórkę, niestety, a niektórzy lubią się rozgadywać o zaletach swoich produktów. No i po takiej rozmowie trzeba zaraz nową kartę ładować :(
Zaraz zabieram się za pisanie, tylko jeszcze poszukam stron producentów wkładów kominkowych, bo mi wątek o problemach z Hajdukami skutecznie je obrzydził.

calibra2
12-10-2005, 07:35
mam pytanie do użytkowników pompy ciepła. Czy temperatura jaka jest podawana przez producenta czyli 22 stopnie to naprawdę wystarczająca bo jestem zmarźluchem i obawiam się właśnie o to :roll:

Agduś
12-10-2005, 17:26
Odezwali się i nawet chyba będą u nas. To se pogadamy.
Do Calibry:
Przy podłogówce (a to najlepiej gra z pompą ciepła) jest inny rozkład temperatur niż przy kaloryferach. W bloku (oczywiście kaloryfery) ciągle mi było zimno. Pod sufitem był upał, im niżej tym zimniej. Najzimniej oczywiście w nogi. Przy podłogówce jest odwrotnie - ciepło niżej, w głowę chłodniej - i o to chodzi. Przy 22 stopniach raczej się nie zmarznie. No chyba, że ktoś ma baaardzo wysokie wymagania w tym względzie.

12-10-2005, 19:24
U mnie wlasnie panowie instaluja Thermie. Zobaczymy jak sie sprawdzi.

calibra2
13-10-2005, 07:17
Odezwali się i nawet chyba będą u nas. To se pogadamy.
Do Calibry:
Przy podłogówce (a to najlepiej gra z pompą ciepła) jest inny rozkład temperatur niż przy kaloryferach. W bloku (oczywiście kaloryfery) ciągle mi było zimno. Pod sufitem był upał, im niżej tym zimniej. Najzimniej oczywiście w nogi. Przy podłogówce jest odwrotnie - ciepło niżej, w głowę chłodniej - i o to chodzi. Przy 22 stopniach raczej się nie zmarznie. No chyba, że ktoś ma baaardzo wysokie wymagania w tym względzie.


Masz rację, że biorę pod uwagę warunki, w których dotychczas mieszkam czyli blok. To co mówisz jest oczywiste więc mam nadzieję, że nie będę marzła :)

RolandB
13-10-2005, 09:48
calibra2 ... ja czasami mam u siebie nawet 25C :o zależy ile ludzi przyjdzie :wink: i co robią :wink:

A tak poważnie - ja też jestem zmarzluchem i temp 22C dla mnie jest ok - chodzę sobie w krótkim rękawku ...

pozdrawiam

calibra2
13-10-2005, 09:52
do RolandB
dziękuję za informacje bo martwiłam się że będzie w domku zimno ale uspokoiłeś mnie tak jak i poprzedniczka :D

bryta
15-10-2005, 15:07
Czy oprocz Climakomfort ktos na rynku proponuje pompy propanowe ?

Ogrzewanie podlogowe i tak chce zainstalowac .Jakie koszty moge odliczyc od pompy ?
1 Budowa komina
2 Przeglady kotlow gazowych ( czy trzeba robic okresowe przeglady czy tylko jak cos nas niepokoi)
3 Co roku wizyta kominiarska
4Stala oplata dystrybucyjna za gaz , bo z pradu i tak korzystam

Czy w pompie mam koszty dodatkowe ?

agiles1978
16-10-2005, 11:08
Konrad czy masz cos wspolnego z radomiem?

Agduś
16-10-2005, 19:23
Czy oprocz Climakomfort ktos na rynku proponuje pompy propanowe ?
Nie wiem, czy akurat propanowe, ale te, które proponuje Thermogolf też są z odparowaniem bezpośrednim, czyli tak, jak propanowe, chociaż maja inny czynnik. Za to różnica w cenach jest uderzająca! No i wreszcie znalazłam kogoś, kto ich pompę użytkuje i chwali.
W środę ma u nas być ich przedstawiciel, to pogadamy. Pochwalę się zdobytą wiedzą i decyzją, jeżeli takowa zapadnie.
W naszym wypadku koszt podciągnięcia gazu może być zbliżony do ceny pompy, więc właściwie nie mamy się nad czym zastanawiać, ale, gdyby było inaczej pewnie byśmy baaardzo dokładnie liczyli koszty i spodziewane korzyści.

Anna Fabiszak-Pływaczyk
16-10-2005, 20:13
My jesteśmy w trakcie montażu pompy Neuratherm (w kolektorach ma propan zamiast glikolu). Montuje firma Climakomfort. Ze współpracy jesteśmy bardzo zadowoleni. Mamy nadzieję, że będziemy równie zadowoleni z samej pompy :D

nam też zakłada ta firma mamy już położony kolektor i podłogówkę jesteśmy przed uruchomieniem, na razie najsolidniejsza firma na budowie

Agduś
19-10-2005, 20:03
To już po rozmowie. No i chyba nareszcie kolejną decyzję podjęliśmy. Stanęło jednak na Thermogolfie. A właśnie dzisiaj dzwonił do nas przedstawiciel ClimaKomfortu, żeby zapytać, czy się juz zdecydowaliśmy. Nie wątpię, że to porządna firma, ale mam nadzieję, że i ta z Jasła też jest taka. (W razie czego będzie na Rolanda.) A kasy trochę w kieszeni zostanie.

gruba_berta
19-10-2005, 21:49
ad2/ rachunek za prąd ( ogrzewanie + CWU + wszystko inne :wink: ) 700 zima, 300 lato

Czy 700 i 300 to za miesiąc? Czy za calą zimę i całe lato?
Ja jestem jeszcze kompletnie zielone w te klocki, planujemy ogrzewanie PC, ale wciąż mam watpliwości, czy to jest RZECZYWIŚCIE opłacalne.

19-10-2005, 21:58
U mnie od wczoraj dziala i grzeje :D :D

Aga - Żona Facia
20-10-2005, 09:36
U mnie od wczoraj dziala i grzeje :D :D

Bardzo proszę o szczegóły dotyczące tej pompy (THERMIA prawda?). Skąd jest, jak działa i jak była cena (oczywiście jeżeli chcesz ją podać). Jak duży dom.

Będę bardzo wdzięczna.

Aga - Żona Facia
20-10-2005, 09:39
To już po rozmowie. No i chyba nareszcie kolejną decyzję podjęliśmy. Stanęło jednak na Thermogolfie. A właśnie dzisiaj dzwonił do nas przedstawiciel ClimaKomfortu, żeby zapytać, czy się juz zdecydowaliśmy. Nie wątpię, że to porządna firma, ale mam nadzieję, że i ta z Jasła też jest taka. (W razie czego będzie na Rolanda.) A kasy trochę w kieszeni zostanie.

Jesteście po rozmowach. Czy można wiedzieć jaką cenę zaproponowali i czym jeszcze Was przekonali. Jak będzie rozwiązana sprawa CWU. A cena podłogówki. No i jaki duży dom. Jeżeli oczywiście chcesz mi udzielić tych informacji, bo jeżeli nie to zrozumię.

My z Bydgoszczy to chyba z Jasła do nas nie przyjadą.

Będę wdzięczna za odpowiedź.

ewak39
20-10-2005, 09:44
Sledze ten temat z duzym zainteresowaniem i tez bardzo prosze o informacje! :)

Agduś
20-10-2005, 11:43
Nie wątpię, że ClimaKomfort jest w porządku. Bardzo nam się podobało to, co mówili. Przeddstawiciel nas odwiedził i był bardzo przekonujący. Potem przysłali nam już konkretną ofertę wyliczoną dla naszego domu i wyszło 67 tys. brutto za pompę i podłogówkę. Ta cena nas trochę przestraszyła. Dzisiaj, po wczorajszym telefonie (ich) przysłali kolejną ofertę - 64 tys.

A teraz o Thermogolfie.
Pompa, jak już pisałm, też jest z bezpośrednim odparowaniem, czyli ma mniej pomp i innych rzeczy, które ewentualnie moga się psuć, czy też wymagać serwisowania. Czynnikiem jest "ekologiczny freon" (??? :o ???). Podobno nie trzeba go wymieniać w ogóle (w przeciwieństwie do glikolu).
Jest produkowana i używana w Szwecji.
Samą pompę można zakopać przed domem w studzience, co nie jest bez znaczenia ze względu na hałas (podobno szumi jak bardzo duża zamrażarka).
Dla naszego domu (150 m2, parter +poddasze użytkowe) potrzebne będą 3 kolektory ziemne po 60 m każdy, zakopane na głębokości 80 cm. To znacznie płycej niż w większości innych firm. Podobno Szwedzi dziwią się, ze tak głęboko każą u nas zakopywać kolektory, bo na większej głębokości grunt się gorzej "odnawia" (znaczy nagrzewa w lecie).
Spodobał nam się system ogrzewania cwu. Zastanawialiśmy się nad tym, bo w ClimaKomforcie twierdza, ze lepiej miec osobną pompę do tego, żeby właśnie w lecie pompa gruntowa nie działała, odpoczywała, a grunt się odnawiał. Poza tym u nich grzanie cwu z tej samej pompy gruntowej wymagałoby zainstalowania jakichś drogich dodatkowych urządzeń.
Tymczasem w Thermogolfie ma się jedem duży (300 lub 500 litrów) zbiornik wypełniony wodą kotłową, która osiąga temp. około 70*C (zależy jak sie ustawi). W tym zbiorniku są zanurzone dwie wężownice - jedną przepływa woda do ogrzewania podłogowego, drugą cwu (gdy ktoś odkręci kran). Droga przeplywu w zbiorniku jest na tyle długa, że cwu się zdąży nagrzać. Dzięki temu nie ma żadnego zbiornika na cwu typu bojler, więc nie ma problemów z legionellą. Dodatkowo, jeśli ktoś chce, można mieć w tym samym zbiorniku jeszcze jedną pętlę grzejna podłączoną do kominka albo solarów (i wtedy grunt w lecie sobie odpoczywa). Facet coś wspomniał, żemożna by było wypełnić ten zbiornik alkoholem nie wodą, bo lepiej oddaje ciepło, ale nie dopytaliśmy się dokładniej. I tak zamierzamy pojechać do Jasła i zobaczyć to wszystko na własne oczy, dotknąć podłogi i umyć ręce. Już zaczynamy spisywać kolejne pytania.
A teaz cena:
Wstępnie dostaliśmy wycenę na około 30 tys netto + podłogówka po 60 zł za m2 czyli jakieś 9 tys dla naszego domu.
To tyle teorii. A praktykę opisuje Roland, który ma ich pompę. Sprostuj, jeżeli coś pokręciłam. Pisałam z pamięci, bo nie wiem, gdzie jest reklamówka, którą wczoraj dostaliśmy i zapisaliśmy wyciągniętymi informacjami.

MONSZ GRUBEJ_BERTY:]
20-10-2005, 12:26
Czy trzeba tluc sie az do Jasla? Nie maja jakis gotowych projektow gdzie indziej? Ktos cos wie? I czy moge dostac ich adres www?
Thx 8)

pobik
20-10-2005, 14:20
]Czy trzeba tluc sie az do Jasla? Nie maja jakis gotowych projektow gdzie indziej? Ktos cos wie? I czy moge dostac ich adres www?
Thx 8)

oto adres - http://www.thermogolv.gal.pl/

sluza
21-10-2005, 08:10
kontakt do firm instalującyhc pompy ciepła
http://www.biawar.com.pl/pompy/pompy_ramka.htm

godul1
21-10-2005, 08:41
Oferta thermogolv wydaje się bardzo konkurencyjna(szczególnie do instalkacji climakomfortu) ale nigdzie nie moge znaleźc żadnej tabeli z COP dla PC z tej firmy, a na mój mail nie raczyli odpowiedzieć choc pisałem go prawie dw tyg temu:-(.

pobik
21-10-2005, 11:43
Oferta thermogolv wydaje się bardzo konkurencyjna(szczególnie do instalkacji climakomfortu) ale nigdzie nie moge znaleźc żadnej tabeli z COP dla PC z tej firmy, a na mój mail nie raczyli odpowiedzieć choc pisałem go prawie dw tyg temu:-(.

Ja akurat od 2 dni bardzo milo sobie koresponduje z ta firma i coraz bardziej przekonuje sie do tej firmy, a na maila odpowiedzieli mi juz po 3 godzinach.

Szaruś
21-10-2005, 13:30
Oferta thermogolv wydaje się bardzo konkurencyjna(szczególnie do instalkacji climakomfortu) ale nigdzie nie moge znaleźc żadnej tabeli z COP dla PC z tej firmy

http://www.siriusab.se/pdf/S2.pdf

Masz tam moc wejściową i wyjściową w zależności od temperatury dolnego/górnego źródła, to sobie możesz COP pooblicxzać

godul1
21-10-2005, 13:40
kurka nie wiem gdzie jest podana moć pobierana z sieci:-( Jeżeli to ta pierwsza pozycja to COP wychodzi dla 0Cdolnego źródła i 35C górnego na poziomie 4,3. Jeżeli to prawidłowy wynik to słabiutki wynoik przy bezpośrednim parowaniu. zAraz sprawdze jeszcze jak przy tych parametrach wychodzi Neuratherm.

ewak39
21-10-2005, 13:49
Rany, a co to jest COP? :o

Aga - Żona Facia
21-10-2005, 13:54
Rany, a co to jest COP? :o

no właśnie co to jest?

Aga - Żona Facia
21-10-2005, 13:56
My jesteśmy w trakcie montażu pompy Neuratherm (w kolektorach ma propan zamiast glikolu). Montuje firma Climakomfort. Ze współpracy jesteśmy bardzo zadowoleni. Mamy nadzieję, że będziemy równie zadowoleni z samej pompy :D

nam też zakłada ta firma mamy już położony kolektor i podłogówkę jesteśmy przed uruchomieniem, na razie najsolidniejsza firma na budowie


pytanie do Anny Fabiszak-Pływaczyk ile wyliczy (na jaki duży dom?) za pompę - jeśli to nie tajemnica.

godul1
21-10-2005, 14:08
COP to upraszczajac - sprawnośc pompy ciepła i dolnego źródła dla danych parametrów dolnego i górnego źródła ciepła.

markus_gdynia
21-10-2005, 14:09
[quote="Agduś"]
Dla naszego domu (150 m2, parter +poddasze użytkowe) potrzebne będą 3 kolektory ziemne po 60 m każdy, zakopane na głębokości 80 cm./quote]


A co z poziomem przemarzania gruntu ???
Nie sądzę, żeby efektywność pompy była lepsza gdy czynnik roboczy przemieszcza sie w gruncie o temperaturze 2C na głębokości 80 cm, czy też w gruncie o temperaturze 8C na głebokości 1,70m.

Aleksandryta
21-10-2005, 14:13
Centralna Odwiertnia Paliwa :lol:


No właśnia! cio tio jeśt! :roll: Śledzę ten wątek i w tym momencie zgłupiałam!

godul1
21-10-2005, 14:33
A co z poziomem przemarzania gruntu ???
Nie sądzę, żeby efektywność pompy była lepsza gdy czynnik roboczy przemieszcza sie w gruncie o temperaturze 2C na głębokości 80 cm, czy też w gruncie o temperaturze 8C na głebokości 1,70m.

To najprawdopodobniej wynika z tego że czynnik wykorzystany w tej pompie odparowuje w temperaturze grubo ponizej zera, a długosc wezownicy gwarantuje odpowiednią ilośc odparowanego czynnika, nie wplywajac znacząco na sprawnośc przemian gazowych.
Tak mi sie zdaje ale najlepiej jakby to wytłumaczył spec od PC z bezpośrednim odparowaniem.[/quote]

Szaruś
21-10-2005, 16:53
A Neuratherm na jakiej głębokści każe zakpowywać kolektory?

calibra2
21-10-2005, 17:31
czy mogę wiedzieć dlaczego aż połowa ceny pompy to koszt montażu :o
przyszedł mi do głowy koszt położenia dachu też połowa kosztu to robocizna. Kurna nie dośc że materiał drogi to jeszcze tyle biorą za robociznę. :evil: Człowiek się wykosztuje a tu jeszcze drugie tyle za robotę. Może sama się zacznę dokształcać w montażu dachu i pomp :roll: :wink: ach te koszta :(

ewak39
21-10-2005, 17:36
kurka nie wiem gdzie jest podana moć pobierana z sieci:-( Jeżeli to ta pierwsza pozycja to COP wychodzi dla 0Cdolnego źródła i 35C górnego na poziomie 4,3. Jeżeli to prawidłowy wynik to słabiutki wynoik przy bezpośrednim parowaniu. zAraz sprawdze jeszcze jak przy tych parametrach wychodzi Neuratherm.


godul1 no i co? Sprawdziles? Jak sie porownuje?

A moze moglbys to jeszcze przelozyc na ludzki jezyk? :P Bo zmartwiles mnie tym "slabiutkim wynikiem", ale tak naprawde to nie wiem, co on oznacza! :(

Szaruś
21-10-2005, 18:35
A ja tam uważam, że za pompę 8 kW, kosztującą razem ze zbiornikiem buforowym 500 l, rurami na kolektor ziemny i automatyką, i COP=3,3 przy 0/50 kosztującą (za ten cały zestaw) około 21 000 PLN netto to nie jest źle.

Chyba, że masz lepsze oferty

RolandB
21-10-2005, 18:38
to postaram się jakoś tak normalnie odpowiedzieć na wszystkie pytania :wink: ...

Opis budowy pompy thermogolv jest prawidłowy ... może tylko dodam że wężownica zasilająca zbiornik ( wyprowadzona z PC ) jest umieszczona wewnątrz ( rurka w rurce ) wężownicy z CWU. Powoduje to, że priorytet grzania ma CWU, a dopiero potem akumulator ciepła do podłogówki ( jak mamy duży pobór ciepła - dużo gości się kąpie :D - to i tak mamy cały czas ciepłą wodę pod prysznicem :wink: ).

Współczynnik COP oznacza sprawność układu. Oznacza stosunek energi odebranej z układu do tej włożonej do niego.

Co do słabiutkiego wyniku w postaci coś koło 4 - proszę wziąść pod uwagę że grzejemy CWU i potrzebujemy troszkę wyższych temperatur niż tam gdzie PC jest tylko do zasilania podłogówki. U mnie sprawność ta - dodam że wyliczona PRAKTYCZNIE a nie wzięta z folderów to około 3 - 3,1. Nie wiem czy to jest zły wynik - ja jestem zadowolony. Mój ostatni rachunek za prąd to 320 zł ( CWU + koszty użytkowe ) za 2 miesiące. Myślę że zimą przy naniższych temp będę płacił od 150 - 200 zł więcej ...
Sami oceńcie czy to jest dużo czy mało ... powierzchnia ogrzewana to 140 m2 a temp. jaką utrzymujemy to 22 - 23C ...

Rurki nie muszą być zakopywane na dużej głębokości bo nie wpływają w znaczący sposób na efektywność pompy z racji wykorzystanych czynników ... Mogą też mieć krótsze długości z racji wykorzystania parowania bezpośredniego. Ja mam swoje zakopane na około 1 m głębokości ... Poza tym co ma poziom przemarzania gruntu do sprawności ? Może w glikolu jest inaczej, ale przy bezpośrednim parowaniu nie ma to znaczenia. Warunek jest tylko taki aby temp kolektora była w miarę stabilna ... a to jest zapewnione w naszych warunkach właśnie na 80 cm ...

Koszt montażu mojej pomy ciepła wraz z podłogówką :D :
- zakopanie kolektora : 1 dzień pracy koparki + ludzie do układania - 1,5 kPLN
- koszt uruchomienia pomy + napełnienie czynnikiem to 2 kPLN ....
- podłogówkę kładłem sam na podstawie jej projektu, płaciłem tylko za jej "uruchomienie" - 600 PLN
to wszystko ...

Z innych rzeczy ... PC mam poza domem w małej piwniczce, mam też pogodówkę, kóra reguluje mi samoczynnie temp., która idzie na podłogówkę ... cały układ jest całkowicie bezobsługowy i samoregulujący. Jedyną moją pracą jest na sezon letni wyłączenie pogodówki i pompy obiegowej a po tym sezonie ich włączenie do prądu ... W tym roku włączyłęm ją już 12 września i do dzisiaj zeżarła mi ( ogrzewanie i CWU ) 250 kWh w dwutaryfówce łącznie... niestety nie wiem ile to dokładnie kosztowało ale sądzę że około 60 - 70 zł.

A co do tego że będzie na mnie ... :wink: 8)

pozdrawiam serdecznie

Agduś
21-10-2005, 19:22
Roland i tak będzie na Ciebie, bo na kogoś musi być :wink: . A tak na serio to dzięki za informacje :)
Znowu pytania:
Do Rolanda albo kogoś innego, kto sam układał podłogówkę:
Czy położenie podłogówki to skomplikowana sprawa? Czy ktoś zupełnie z innej bajki (nie z branży), ale uzdolniony technicznie może sobie z tym poradzić? Co można sp...ć? Ile kosztuje robocizna w przypadku kładzenia jej cudzymi rękami? Skąd projekt według którego należy ją kłaść? Ile czasu trzeba, żeby położyć podłogówkę na 150 m2 (robotnik niewykwalifikowany)?

ewak39
21-10-2005, 19:28
RolandB jestes nieoceniony! :D

Wielkie dzieki!

Agduś
21-10-2005, 19:32
I jeszcze jedno: zaczęliśmy się zastanawiać, o ile taniej wyszłoby nam grzanie, gdybyśmy mieli tę wydajniejszą pompę z ClimaKomfortu. Tak pi razy oko (głów za to nie damy sobie uciąć - może ktoś pokusi się o dokładniejsze wyliczenia) wyszło nam, że różnica w cenach obu pomp zwróciłaby się po 20 latach. No chyba, że ceny energii elektrycznej poszybują nagle w górę, ale mie podejmujemy się prognozować, co będzie za 10 lat. Może każdy będzie miał na dachu baterię słoneczną? A może efekt cieplarniany rozwiąże kłopot? A może przyjdzie zlodowacenie? nic tylko do wróżki zasuwać.

facio
21-10-2005, 20:18
I jeszcze jedno: zaczęliśmy się zastanawiać, o ile taniej wyszłoby nam grzanie, gdybyśmy mieli tę wydajniejszą pompę z ClimaKomfortu. Tak pi razy oko (głów za to nie damy sobie uciąć - może ktoś pokusi się o dokładniejsze wyliczenia) wyszło nam, że różnica w cenach obu pomp zwróciłaby się po 20 latach. No chyba, że ceny energii elektrycznej poszybują nagle w górę, ale mie podejmujemy się prognozować, co będzie za 10 lat. Może każdy będzie miał na dachu baterię słoneczną? A może efekt cieplarniany rozwiąże kłopot? A może przyjdzie zlodowacenie? nic tylko do wróżki zasuwać.


jak to wyliczyłaś?? :o

facio
21-10-2005, 20:20
Czy położenie podłogówki to skomplikowana sprawa? Czy ktoś zupełnie z innej bajki (nie z branży), ale uzdolniony technicznie może sobie z tym poradzić? Co można sp...ć? Ile kosztuje robocizna w przypadku kładzenia jej cudzymi rękami?

climakomfort daje gwarancję na położoną przez siebie podłogówke.... cenią jej montaż na ok 100 pln ale to już wiesz :wink: jagna płaciła 90 pln za metr.... też myślę czy by nie położyc samemu, podobno to proste... :wink:

Pońko M.
21-10-2005, 23:43
Całkiem niedawno w innym temacie - "Czy kupisz pompę ciepła" włączyłem się (ależ szumnie zabrzmiało!) włączyłam się do rozmowy - raptem jedna wypowiedź. Ale poczytałem sporo tematów na forum, postudiowałem literaturę i już trochę pogadałem z firmami. Teraz trochę już dokształcony mogę podzielić się opinią.

Otóż uważam Roland, że nie do końca masz rację z kolektorem. Nie ma czegoś takiego jak "w miarę stabilna temperatura kolektora". Temperatura odparowania, czy też temperatura glikolu mają w kolektorze rozkład porównywalny do sinusoidy. Początek sezonu i temperatura najwyższa, potem cały czas spada, osiągając minimum na przełomie stycznia i lutego. Później ponownie rośnie (wraz z postępującym ociepleniem - ciepłe deszcze, słońce) i na koniec sezonu grzewczego ponownie osiąga maksimum. Osobiście myślę, że trochę zaryzykowałeś :) Osobiście nie dał bym chyba sobie zakopać kolektora na 80 cm. No bo cóż z tego, że szybciej z nastaniem wiosny kolektor dostanie "zastrzyk" energii? Wtedy to już "musztarda po obiedzie". Najwięcej godzin na dobę grzanie ma miejsce w grudniu, styczniu i lutym. To głównie te miesiące decydują o kosztach całego sezonu. W tych też miesiącach przy tak płytko zakopanym kolektorze temperatura odparowania będzie niższa niż przy głębiej zakopanej wężownicy. Nie da się ominąć zasady, że COP wynika z różnicy temperatur między "dolnym źródłem", a "górnym" - (normalnie sam się dziwię, że już takie terminy mi siedzą w głowie :o ). Przy większej różnicy mniejsze COP. Rozmawiałem też już z Climakomfortem i Oschnerem oraz firmami, które robią tradycyjnie pompy z glikolem. Wszędzie kręcili tylko głowami jak pytałem o możliwość zakopania kolektora na 0,8m. A z tego co pamiętam to Ochsner ma chyba ten sam czynnik zastosowany co Thermogolv! - w każdym razie muszę sprawdzić.
Sprawność - COP wyznacza, czy pompa jest bliżej ideału oszczędności eksploatacyjnych, czy bliżej kotła elektrycznego. To podstawowa charakterystyka pompy ciepła. Jakie COP, takich rachunków możemy się spodziewać, tzn. im niższe COP tym z wyższymi kosztami musimy się liczyć. Tu różnice między firmami są ogromne - wybór duży i bądź tu mądry!
Też myślę, czy raczej myślałem żeby podłogówkę robić samemu. Ale w końcu zrezygnowałem. Nie będęuczył się na własnym domu i w końcu też dałem się przekonać, że jak sp... coś w instalacji to żadna pompa, nawet najlepsiejsza mi nie pomoże! Wtedy to klops. Nie ma dobrego połączenia pompa - instalacja wewnętrzna to całe wysiłki na nic. Szukam więc firmy co mi zrobi też i projekt instalacji wraz z wykonaniem - wszystko od początku do końca przez jednego wykonawcę. Wtedy będę wiedział kogo za uszy "wytargać":)

RolandB
22-10-2005, 13:00
Hmmm ... Mysle że dużo już wiesz na temat PC ... ale czy jesteś pewien że więcej niż producent Zirus'a :roll: ? Oni zalecają 80 cm ... ja zrobiłem polskim zwyczajem 1 m :wink: i sprawność jak już mówiełem mam 3 - 3,1. Jak mówiełem o w miarę stałej temp. to miałem właśnie na myśli że temp na początku zimy i na końcu niewiele się będzie różnić. Poza tym w moim rejonie temp. przemarzania gruntu jest właśnie na 80 cm - z tego wynika że nie na tej głębokości jest już w miarę stabilna ...
A co do twojego zapytań w wymienionych przez ciebie firmach to jak pewnie sam wiesz PC glikolowe działają trochę na innych zasadach i im się akurat nie dziwie ze nie chca zakopywać głębiej :wink:

Podłogówkę kładłem sam :wink: na co dzień nie pracuję fizycznie, ale uważałem że zawinąć rurkę i przymocować ją do styropianu to każdy średnio rozwininięty człowiek zrobi ... Co innego podłączenie rurek do rozdzielacza, czy inne połączenia - tego nie robiłem ...
Rozwinięcie rurek zgodnie z projektem na 140 m2 powierzchni zajęło mi 1 dzień. I była to raczej zabawa niż ciężka praca ...Trochę dłużej trwało poukładanie styropianu pod podłogówką ... Ale płacić za to wszystko 100 pln ? :o :o :o Wolałem przeznaczyć to na inne, przyjemniejsze rzeczy :wink:

pozdrawiam

PS Dzięki ewak39 :wink:

markus_gdynia
22-10-2005, 19:14
A Neuratherm na jakiej głębokści każe zakpowywać kolektory?

Kolektor gruntowy jest zakopany na głębokości 1.7 m. I taka głębokość daje gwarancję stabilnej temepratury przez cały sezon grzewczy.

Mały
22-10-2005, 19:31
Na Pomorzu głębokośc przemarzania jest 1,5 m dlatego poniżej takiej juz jest dobrze.

Pońko M.
22-10-2005, 20:20
Roland - nie to żebym wiedział więcej od Ziriusa, wyrażam tylko swoją skromną i na pewno na razie niezbyt bogatą opinię. Staram się jednak wiedzieć coraz więcej, a coś już wiedząc pewne rzeczy można wziąć "na logikę", samemu szukać za i przeciw. Im więcej wiem, tym więcej nieznośnych pytań mogę zadać sprzedającemu :wink:
Jak pisałem to poza "glikolowymi" dostawcami pytałem też w Oschner i Clima Komfort. Mówiłem, że sprawdzę Oschnera i wróciłem dziś do ich oferty i strony internetowej. Nie pomyliłem się - tak jak Thermogolv stosują R 407 C. W rozmowie facet z Oschnera powiedział, że "na 80 cm to może mi zakopać kolektor, ale na moją odpowiedzialność". W każdym razie odradzał mi.
Jeśli mówiąc o stabilności miałeś na myśli tą samą temperaturę odparowania na począteku i końcu sezonu grzewczego to OK. Tylko to nie jest stabilność. Zresztą nie czepiając się tego - rozkład temperaturu odparowania, czy to glikolu w sezonie grzewczym to krzywa najpierw opadająca, a potem wzrastająca - a tak jakoś próbowałem zobrazować :D
Najważniejsze to aby "sinusoidę" jak najbardziej "spłaszczyć".
Dobra starczy - przepraszam Roland, ale nie czepiam się w żaden sposób, po prostu wyrażam swoją opinię na jeden wycinek całego tematu.
Z podłogówką masz rację, to nie jest wielka filozofia rozkładać, zwłaszcza mając też projekt, trudniej z podłączeniem do rozdzielaczy i uruchomieniem. Myślę też może o samodzielnym rozłożeniu styropianu, ale generalnie podłogówkę dam chyba zrobić firmie. Jak coś się później stanie to w okresie gwarancyjnym przynajmniej za "friko" mi naprawią, a tak jak zrobię sam to "kicha" :( A może Roland firma dała Ci gwarancję na całą, w dosłownym tego słowa znaczeniu, podłogówkę - pomimo, że układałeś sam?

Pomyślałem sobie jeszcze, że przecież w Polsce są jeszcze inni przedstawiciele szwedzcy i oni też w wytycznych podają większe głębokości dla kolektora. Poza tym Szwecja w znacznej części to kraj "na skale". Może czasami u nich po prostu nie da się kopać głębiej jak 0,8m? Poza tym myślę, że ich "przyzwyczajenia" mogą wynikać ze specyfiki skandynawskiej zimy - czyli zimno, ale też dużo śniegu. Dużo śniegu to dobra izolacja, ot!!! Więc taka pokrywa śnieżna to nic innego jak "poduszka". Wtedy wiatr może zimny hulać, a ziemia tak tego nie odczuwa jak nad odkrytym terenem, zmarźniętym, bez śniegu.

No nic trzeba się modlić o śnieżny grudzień, styczeń i luty! :P

Agduś
22-10-2005, 20:26
jak to wyliczyłaś?? :o
Pompy ClimaKomfortu (dwie, bo jedna do podłogówki, druga do cwu) kosztują coś ponad 40 tys. Pompa Thermogolfu (pomyliłam się poprzednio podając cenę) jakieś 24 tys. Różnica prawie 20 tys. Czy ogrzewanie tą wydajniejszą pompą pozwoli nam zaoszczędzić rocznie więcej niż 1 tys zł?
Szczerze mówiąc nie liczyliśmy tego dokładnie. Jeżeli ktoś to zrobi, to niech sie pochwali wynikiem przemyśleń.
Ja nie mówię, że bardziej wydajna i droższa pompa jest "be". Po prostu postanowiliśmy, że nam tak bardziej pasuje. Pewnie, gdybyśmy wygrali w totolotka, kupilibyśmy wszystko droższe i lepsze, kupilibyśmy większą działkę i wybudowalibyśmy dom większy o dwa pomieszczenia, z których musieliśmy zrezygnować, chociaż nam się marzyły.

Pońko M.
22-10-2005, 20:57
Tak Agduś masz rację, musimy niestety ograniczać nasze wizje.....ale marzyć trzeba.
Mnie męczy ta głębokość i muszę "pognębić" ten temat. W poniedziałek chyba podzwonię trochę :D
Też nie muszę mieć wszystkiego najdroższego....i nie mogę niestety :wink: Jednakże ważę oferty, bo nie chcę jak mój dziadzio mawiał zapłacić dwa razy...mawiał - "chłopcze masz od dziadka i idź kup sobie spodnie, ale dobe, bo nas nie stać byś kupił spodzień tani....za pół roku na drugie portki będę musiał dokładać i wyjdzie jak za droższe". Ale mi się zebrało na wspomnienie :D Ale coś w tym jest, choć na totolotka Agduś bym się też nie obraził....Może by tak "curiculum" wysłać :P Może padnę..... :)

Mały
22-10-2005, 21:03
a propos najdroższego - ostatnio klient "pouczony" przez "fachowca" od pomp stwierdził ,że "on to chce mieć" bo mu gość powiedział że "za to urządzenie płaci się tylko raz,a potem działa za darmo "... :lol: perpetum mobile?

RolandB
22-10-2005, 22:00
Na Pomorzu głębokośc przemarzania jest 1,5 m dlatego poniżej takiej juz jest dobrze.

hmmm ...
http://www.zb.eco.pl/BZB/22/image11.gif

genrelanie chodzi mi o to że nie chcialem przepłacać 20 - 30 tys ... nie wygrałem w lotto i mi to nie loto :wink:
Podczas mojego wybierania PC szukałem po prostu tańszej wersji DOBREJ PC ... Subiektywnie oceniłem moją obecną PC włąśnie jako DOBRĄ ... Może nie jest najlepsza ale nie wymagała odemnie zapłącenia 60 -70 kPLN'ów za to samo co udało mi się zrobić za kwotę poniżej 35 kPLN ...

pozdrawiam

Pońko M.
22-10-2005, 23:57
To dobre Mały :lol: "Fachowiec" to chyba sztuki sprzedaży nie opanował :wink:
Wiadomo, za darmo nic nie ma,...no prawie - za daro można jedynie dostać w........np. pod sklepem :lol:
Skreśliłem już ze swej listy "mile widzianych firm" te gdzie na początku usłyszałem, jak zacytował Mały, "Panie to działa za darmo", a gdy pytałem co myślą o takiej i takiej pompie konkurencji odpowiadali coś typu - "Panie daj Pan sobie spokój z tym, oni takie g....wciskają, te pompy w ogóle się nie sprawdzają...itd.".

Ok Roland, ja nie neguję Twojego wyboru, bo to Twój wybór, każdy ma swoje kryteria, miarę przepłacania itd. To nie jest ważne, ja zastanawiam się tylko nad problemem który przedstawiłem

Agduś
23-10-2005, 09:12
Z mapki wklejonej przez Rolanda wynika, że u niego wystarczy 0,8 m, a u nas potrzeba 1,0 m. Ale to wszystko pryszcz - właśnie wczoraj mąż wykonał wykopki na naszej działce i zamiast spodziewanego piachu pod warstwą ziemi pokazała się zbita glina! :evil: Na razie do głębokości metra, ale nie sądzę, żeby głębiej było coś innego. Pewnie będzie trzeba i tak kopać głębiej i podsypywać piaskiem. A co wtedy z naszą planowaną oczyszczalnią z rozsączaniem? :o
A tak pięknie miało być!

Agduś
23-10-2005, 09:17
Jakoś też nie lubię fachowców, którzy zaczynają od dziwnych obietnic i od pogrążania konkurencji. Wolę, gdy ktoś mówi, jak w reklamie "dosi" (ble, nie trawię tych reklam i dlatego nigdy nie kupię niczego tej marki) "nie widać różnicy - to po co przepłacać?". No i tak właśnie mówił facet z Thermogolfu.

Pońko M.
23-10-2005, 10:38
Agduś - z drugiej strony możesz być zadowolona bo masz z kolei lepsze warunki do pracy kolektora ziemnego! :D Grunt gliniasty lepiej magazynuje i przekazuje ciepło. To ma wpływ na dobór pompy ciepła, a bardziej samego kolektora ziemnego. Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło - może zaoszczędzisz i okroją Ci ilość wymaganej wężownicy, a co za tym idzie obszar prac ziemnych? Masz więc nowe wiadomości dla dostawcy i to na Twoją korzyść.
Coż też miał sprzedawca powiedzieć? Jak jak dzwonię to każdy mówi, że ich pompa najlepsza i nie ma żadnych różnic, czy to V....czy inne. Przecież Panie w środku to samo i efekty te same. No i wciskają nam co niektórzy, bo różnice są. Niestety to nie bułki, czy proszek do prania, tutaj w pompie, tak jak w samochodzie mogą być istotne różnice. Zaawansowanie technologiczne i sprawności oferowanych urządzeń mają ogromny "rozstrzał".
Pozdrawiam

Pońko M.
23-10-2005, 10:51
Owe 0,8 m, czy 1,0 m to według mnie informacja poniżej jakiej głębokości należy zejść. Pytanie tylko ile? Myślę, że nie jest korzystne zakopywanie "na granicy" strefy przemarazania. Z kolei zbyt głęboko na pewno też nie.

Pońko M.
23-10-2005, 10:59
Agduś co do gruntu (jego jakości) potwierdzenie:

"Wielkość kolektora gruntowego jest ściśle uzależniona od mocy pompy ciepła (dokładnie do mocy „chłodniczej” pompy ciepła w punkcie pracy S0/W35), jak również od rodzaju gruntu. Grunty wilgotne, gliniaste stanowią atrakcyjniejsze źródło ciepła niż grunty suche, piaszczyste. Grunty zawierające więcej składników mineralnych są lepszym źródłem od tych, w których tych składników nie ma, dlatego wielkość kolektorów gruntowych może być różna dla tej samej pompy ciepła."

To ze strony np. http://www.pompaciepla.com.pl/content/view/3/4/

Pozdrawiam

Pońko M.
23-10-2005, 12:37
W jednym z wątków HenoK - http://murator.com.pl//forum/viewtopic.php?p=175287&highlight=&sid=560973475f58f1b57c0fba5922af5162 -
napisał: "Przewodność cieplna gruntu wynosi od 0,33 W/(m*K) dla suchego piasku do 2,33 W/(m*K) dla mokrej gliny."

Także Agduś Twoja sytuacja się zmieniła możesz zrewidować swoje oferty. Grunt ma spore znaczenie dla doboru pompy i dostawca musi uwzględniać warunki gruntowe przy doborze pompy. Zreszą sam dobór zależy od:
- zapotrzebowania na moc cieplną - tutaj jak wybiorę dostawcę to zlecę mu wykonanie obliczeń cieplnch, żeby mi nie dobrał pompy "na oko", a potem zimno mi będzie;
- temperatury dolnego źródła ciepła;
- w przypadku gruntu od rodzaju gruntu;
- temperatury górnego źródła ciepła.

W każdym razie Agduś jest szansa na zaoszczędzenie jakiejś kwoty......być może będzie to dokładka to realizacji jakiegoś marzenia, o czym wspominałaś. W każdym razie tego Ci życzę :P
Pozdrawiam

Pońko M.
23-10-2005, 12:42
Gdy składałem pierwsze zapytania do firm to dobrane pompy były zbyt dużej mocy (no i w związku z tym powierzchnia prac ziemnych też była duża). Później jak skonkretyzowałem z czego będę budował (zapotrzebowanie cieplne), wreszcie zdecydowałem się wyłącznie na podłogówkę, a następnie poznałem dobrze moje warunki gruntowe to okazało się, że potzrebuję mniejszej pompy, a co za tym idzie mniej piniędzy! :lol: Jak już się zdecyduję to zostanie mi jeszcze OZC.

RolandB
23-10-2005, 12:59
Jak już się zdecyduję to zostanie mi jeszcze OZC.

Moim zdaniem powinieneś najpierw zrobić OZC i dopiero potem wybrać ...

Pozdrawiam

Pońko M.
23-10-2005, 13:03
No w sumie tak, bo przecież OZC nie musi mi robić dostawca PC, a pewnie zapłacić za to i tak będę musiał, choć liczę po cichu na to, że jak zlecę to dostawcy to mnie lepiej potraktuje :lol:

Pozdrawiam

godul1
23-10-2005, 15:38
Jak dla mnie ceny Thermogolva i podawane przez Rolanda COP jest bardzo zachęcające-szczegóolnie kiedy porównuje to do ceny jaką dostałem na Neuratherm. Co do głębokości zakopywania kolektora to nie wiem czy zauważyliście ze producenci przewidują pracę dolnego źródła nawet w temp. -10C. Podejżewam że nie jest problemem dobrać tak parametry kompresora i czynnika aby szczyt sprawności i trwałości osiągac przy temp czynnika w okolicach -5-0C. Co do kładzenia podłogówki to tez wydaje mi się ze to nie jest zbyt trudne jeśli sie już posiada projekt. Zresztą to jest temat na inny topic.

niezły
23-10-2005, 16:32
Mam małą propozycję ale proszę nie rzucać kamieniami
W związku z tym że mało znana firma Viessmann :lol: własnie promuje własne PC Postanowiliśmy razem z Viessmannem że wykonam jedną kompletną instalację grzewczą opartą na PC Viessmanna. Firma Viessmann gwarantuje projekt kompletnej instalacji oraz nadzór a razem dajemy baaaardzo dobrą cenę na PC ale tylko jedną :(

pobik
23-10-2005, 17:25
Mam małą propozycję ale proszę nie rzucać kamieniami
W związku z tym że mało znana firma Viessmann :lol: własnie promuje własne PC Postanowiliśmy razem z Viessmannem że wykonam jedną kompletną instalację grzewczą opartą na PC Viessmanna. Firma Viessmann gwarantuje projekt kompletnej instalacji oraz nadzór a razem dajemy baaaardzo dobrą cenę na PC ale tylko jedną :(

Chciałem spytac jaka byla by cena calkowita dla takiego domku - http://www.projekty.murator.pl/projekt.htm?IdProjektuD=295&IdKolekcji=41&action=showProject
odrazu mówie ze bedzie wykonany w innej technologii - suporex + styropian

Pońko M.
23-10-2005, 18:29
godul1 napisał:


Jak dla mnie ceny Thermogolva i podawane przez Rolanda COP jest bardzo zachęcające-szczegóolnie kiedy porównuje to do ceny jaką dostałem na Neuratherm. Co do głębokości zakopywania kolektora to nie wiem czy zauważyliście ze producenci przewidują pracę dolnego źródła nawet w temp. -10C. Podejżewam że nie jest problemem dobrać tak parametry kompresora i czynnika aby szczyt sprawności i trwałości osiągac przy temp czynnika w okolicach -5-0C. Co do kładzenia podłogówki to tez wydaje mi się ze to nie jest zbyt trudne jeśli sie już posiada projekt. Zresztą to jest temat na inny topic.

Tak producenci przewidują, choć nie wszyscy. Trafiłem nawet na szaleńca, który wciskał mi, że temperatura glikolu w kolektorze poziomym nie spadnie poniżej 0 st.C. :lol: Niższej niż 0 st. C należy się spodziewać i praktycznie na 100% tak będzie w najgorszym punkcie sezonu grzewczego. Jednakże zasada pozostaja ta sama: dążyć do jak najmniejszej różnicy temperatur, czyli najwyższej sprawności. Im wyższa temperatura odparowania tym lepiej. To, że czynnik odparuje przy -10, czy -20 st. C to nie mają się co producenci chwalić. Poza bezpieczeństwem pracy dolnego źródła to ta wiadomość nie niesie ze sobą więcej korzyści. Podobnie jak w drugą stronę. Spotkałem chyba w dwóch ofertach, że firmy chwaliły się, że możliwa praca do temperatury zasilania ok. chyba 65-70 st.C. Tylko co z tego! Ja chcę mieć jak najniższą, a nie jak najwyższą tem. zasilania. To jest tylko zagrywka reklamowa jak dla mnie. Pompa ciepła to źródło niskotemperaturowe!!! - to jest punkt wyjścia.
COP na poziomie 3,0 jak dla mnie to powiem szczerze nie jest dobry wynik. Oczekuję przynajmniej 4,0 - wtedy to już jest coś. Ale to moje osobiste zdanie i moje zamierzenia.

Chciałbym zapytać - jakie najdłuższe okresy gwarancyjne na pompy otrzymaliście (chodzi mi o same pompy)?

Agduś - widziałaś już Thermogolva w akcji u kogoś (oczywiście nie mówię o przedstawicielu :D )? Miałaś okazję rozmawiać z kimś kto ma to urządzenie choć 3 lata? Dzięki.

Pozdrawiam

niezły
23-10-2005, 18:34
Jaka cena
Jeżeli znajdzie się ktoś chętny :wink: ja dostane od niego projekt domu z opisem instalacji na podstawie tego Viessmann zrobi projekt, a na podstawie projektu zrobię wycenę
Nie zapominajcie że instalacja grzewcza do PC nie musi być wcale taka łatwa bo oprócz podłogówek może byś jeszcze ogrzewanie ścienne. Podłogi drewniane są coraz bardziej popularne

RolandB
23-10-2005, 18:38
Spotkałem chyba w dwóch ofertach, że firmy chwaliły się, że możliwa praca do temperatury zasilania ok. chyba 65-70 st.C. Tylko co z tego! Ja chcę mieć jak najniższą, a nie jak najwyższą tem. zasilania. To jest tylko zagrywka reklamowa jak dla mnie. Pompa ciepła to źródło niskotemperaturowe!!! - to jest punkt wyjścia.

Rozumiem że CWU masz też niskotemperaturową ...

pozdrawiam

Pońko M.
23-10-2005, 18:50
RolandB napisał:


Rozumiem że CWU masz też niskotemperaturową ...


Tak w ogóle to jeszcze nic nie mam....poza planami. Jeśli idzie o c.w.u. to planuję dwa wyjścia: albo osobna pompa-podgrzewacz (jest kilka ofert), albo - tu może zdziwienie - elektrycznie. W związku z tym, że zdecydowałem się wyłącznie na podłogówkę posatnowiłem, że PC będzie zasilała tylko podłogówkę. Mój znajomy ma podgrzewacz elektryczny, dobrze ocieplony. Licznik ma dwutaryfowy, czyli tak jak ja będę miał i jego wyniki są dla mnie zachęcające - oczywiście myje się, woda jest pobierana codziennie, nie co tydzień :lol: . Jeśli się nie zdecyduję na podgrzewacz to wybiorę tą drogę.
Pozdrawiam

RolandB
23-10-2005, 19:14
Ja wybrałem jeden układ - może z niższą sprawnością ale za to mam ogrzewanie , CWU i dodatkowo możliwość podpięcia do tego wszystkiego jeszcze baterii słonecznych ... myślę że albo sumaryczna sprawność twojego układu albo jego całkowita cena wartościowo stracą na rozdziale tych funkcji ... qale to tylko moja subiektywna ocena ...

Powiem szczerze - w momencie podejmowania decyzji o ogrzewaniu - nie byłem zdecydowany na PC ( nie za wszelką cene ). Przekonała mnie właśnie cena inwestycji, która bardzo odstawała od konkurencyjnych propozycji opartych na PC. Wtedy także byłem oglądać instalacje, chodzące od 2 lat ... Teraz to już chyba z 4 będą chodzić ... Moja ma właśnie roczek :wink:

pozdrawiam

Pońko M.
25-10-2005, 07:53
Powtórzę moje pytanie:

Chciałbym zapytać - jakie najdłuższe okresy gwarancyjne na pompy otrzymaliście (chodzi mi o same pompy)?

Pozdrawiam

godul1
25-10-2005, 08:50
Prawie większośc sprzedawców oferuje gwarancję na trzy lata.
Próbowałem z kilkoma sprzedawcami wynegocjowac dłuzszy okres ale jakos sie wtedy urywał kontrakt.

Pońko M.
25-10-2005, 09:15
Kiedyś IVT miał jakiś program wydłużenia gwarancji do 5 lat. Teraz na stronie internetowej nic już o tym nie ma. Tyle, że tam chyba trzeba było zgodzić się na coroczne, płatne przeglądy aby uzsykać owe 5 lat?

godul1
25-10-2005, 09:26
NIe wim czy toi IVT czy inna firma proponowała-teraz mi sie przypomniało- wykupienie dodatkowej gwarancji na 5 lat za 300 euro+ obowiązkowe przeglądy. To już jest coś ale podejżewam że przy powaznych rozmowach z projektem w ręku można wynegocjowac przedłużenie gwarancji.

Agduś
25-10-2005, 18:07
Coż też miał sprzedawca powiedzieć? Jak jak dzwonię to każdy mówi, że ich pompa najlepsza i nie ma żadnych różnic, czy to V....czy inne. Przecież Panie w środku to samo i efekty te same. No i wciskają nam co niektórzy, bo różnice są. Niestety to nie bułki, czy proszek do prania, tutaj w pompie, tak jak w samochodzie mogą być istotne różnice. Zaawansowanie technologiczne i sprawności oferowanych urządzeń mają ogromny "rozstrzał".
Pozdrawiam
No jasne, że są różnice, bo co innego pompa z glikolem, solanką, propanem czy jakimś innym czynnikiem oznaczonym tajemniczym skrótem. Jednak, kiedy weźmie się pod uwagę podobne pompy o podobnych możliwościach, to i tak różnice w cenach mogą być znaczne. I wtedy można zacząć się zastanawiać, z czego te różnice wynikają - czy rzeczywiście ta droższa jest proporcjonalnie do ceny lepsza.
A w końcu i tak trzeba iść na kompromis - najlepsza z tych, na które nas stać albo najtańsza z tych, które spełniają nasze oczekiwania. Osobiście wybieram tę drugą opcję.

Agduś
26-10-2005, 20:19
U mnie sprawność ta - dodam że wyliczona PRAKTYCZNIE a nie wzięta z folderów to około 3 - 3,1. Nie wiem czy to jest zły wynik - ja jestem zadowolony.

Ostatnio prowadzimy ożywioną korespondencję z Thermogolfem. Zasypujemy ich pytaniami. Ciekawe, czy nie maja juz nas dosyć :lol:
Zapytałam między innymi, dlaczego pompa przez nich zainstalowana osiąga wbrew zapewnieniom wynik tylko na poziomie 3,0 - 3,1. Cytuję odpowiedź: "Jeżeli pompa posiada tak małą sprawnośc
to należy to zgłosić, bo przyczyną może być np zbyt mało gazu w obiegu
chłodniczym. Tak na marginesie chciałbym się dowiedzieć gdzie takie zjawisko
występuje i kto montował tę pompę."
Natomiast jakoś nie mogą nam odpowiedzieć wprost na proste pytanie, które zadaliśmy juz dwa razy: Czy, jeżeli w cieplejsze dni będziemy obniżali temperaturę podłogówki, to pompa będzie żarła mniej prądu? No bo rozumiem, że temperaturę wody kotłowej trzeba utrzymać na takim poziomie, żeby zapewniła ogrzanie cwu, ale w takim wypadku woda z podłogówki będzie mniej ochładzała wodę kotłową.
I jeszcze jedno pytanie do praktyka: jaką temperaturę wody kotłowej utrzymujesz, żeby:
- zapewnić sobie tylko (lato) cwu o temperaturze 40*C,
- ogrzać dom, gdy na dworze temp spada nocą do około 0* a w dzień jest cieplej,
- ogrzać dom, gdy panują mrozy (- 10* C)?
Mam nadzieję, że dasz się jeszcze powykorzystywać :wink: i odpowiesz
:) :) :)

RolandB
27-10-2005, 08:54
to chyba muszę się z nimi skontaktować ponownie :wink: skoro może być jeszacze lepiej :D

a co do utrzymywaniu temperatury ... Pompa podaje cały czas tą samą temperature ... jak jest mniejszy pobór to po prostu mniej razy się włącza a jak jest duży to włącza się częściej. W związku z tym sama się jakby reguluje ...
Natomiast w związku z tym że zbiornik akumulacyjny jest zbiornikiem warstwowym to temp. pokazana na zbiorniku na 2/3 wysokości zmienia się od 40 ( latem ) do 70 ( zimą ). Po prostu jeśli się żadziej włącza pompa to zbiornik ma więcej czasu na wyrównanie w nim temperatury pomimo warstw. Czujnik temp. jest na wys 1/3 całości zbiornika.

PS na priva puszczę ci nazwisko montera ...

Pozdrawiam

Pońko M.
27-10-2005, 20:25
Agduś:

Czy pytałaś przedstawiciela Thermogolv w kwestii wywołanej wcześniej głębokości zakopania kolektora gruntowego? Jeśli tak to co Tobie odpowiedzieli?

Odpisali Tobie:

Jeżeli pompa posiada tak małą sprawnośc
to należy to zgłosić, bo przyczyną może być np zbyt mało gazu w obiegu
chłodniczym.

Czyli oznacza to, że instalator montując pompę ciepła wypełnił na budowie kolektor niewłaściwą ilością czynnika lub nastąpił jakiś jego wyciek?

Chyba, że ta odpowiedź oznacza, że kolektor jest niby wypełniony odpowiednią ilością czynnika, ale aby podnieść sprawność pompy można dopełnić gaz? Jeśli tak to według mnie takie rozumowanie nie ma sensu. Przecież dany kompresor może sprężyć tylko określoną ilość gazu! Podobnie jak w lodówce. Masz chęć kupić większą, mocniejszą chłodziarkę to kupujesz jednocześnie urządzenie z większym (pobierającym więcej prądu) kompresorem!
Możesz nam podać co mieli na myśli?

Napisałaś pytanie:

Czy, jeżeli w cieplejsze dni będziemy obniżali temperaturę podłogówki, to pompa będzie żarła mniej prądu?
Przynajmniej wydaje mi się, że to normalne i tak powinno być w każdej pompie! Pompa podaje czynnik grzewczy o niższej temperaturze to i kompresor pobiera mniej mocy elektrycznej. Popatrzmy na różne tabele (podaję linki):
- http://www.stiebel-eltron.com.pl/pliki/technika%20systemowa/asortyment/kotly/10-WPW-opis.pdf
(tabela na drugiej stronie);
- http://www.climakomfort.pl/index.php?f=3-2&m=4
-http://sunenergy.pl/pdf/Greenline%20D14-40,%20E14-25.pdf

RolandB napisał:

Pompa podaje cały czas tą samą temperature ...

Niezależnie od pory roku i temperatury zewnętrznej?


jak jest mniejszy pobór to po prostu mniej razy się włącza a jak jest duży to włącza się częściej.

Czyli po załączeniu od razu wchodzi na temperaturę zasilania np. 50 st.C? To by tłumaczyło sprawność obniżoną do 3,0. W sumie jakoś nie do końca rozumiem sens tego rozwiązania. Może czegoś tutaj nie łapię, ale to tak jakby zostały zgubione oszczędności jakie mogła by dać Tobie podłogówka. No bo gdy jest na zewnątrz np. +5 st. C to po co zasilanie na poziomie np. 50 st.C? Rozumiem, że jest ciepła woda użytkowa, ale po jej podgrzaniu powinno nastąpić obniżenie parametru. Wydaje mi się, że tak przynajmniej było by ekonomiczniej.

Nie śledzisz może jak jest z tą liczbą załączeń kompresora na dobę (w cieplejsze i chłodniejsze dni)? Z opsiu Twojego zrozumiałem, że liczba załączeń w części sezonu jest dość liczna? Według mnie to chyba nie jest zbyt korzystne dla kompresora i może mieć wpływ na jego żywot. Jak dla każdej sprężarki moment startu jest istotny i stanowi niejko "obiążenie", opór do pokonania. Im mniej tych załączeń tym chyba lepiej. Może faktycznie dzięki Agduś wezwiesz serwis i poprawią coś?! :wink:

Pozdrawiam

Pońko M.
27-10-2005, 21:32
w jednym linku pomyliłem się:

http://sunenergy.pl/pdf/Greenline%20D14-40,%20E14-25.pdf

RolandB napisał:



Natomiast w związku z tym że zbiornik akumulacyjny jest zbiornikiem warstwowym to temp. pokazana na zbiorniku na 2/3 wysokości zmienia się od 40 ( latem ) do 70 ( zimą ).

70 st.C? Czy taka temperatura jest "wypracowywana" przez samą pompę ciepła, czy podwyższana przez grzałkę elektryczną? - w środku jest przecież wkład elektryczny 6 kW?

Pozdrawiam

Agduś
27-10-2005, 22:09
Czekam na odpowiedzi Rolanda, a w międzyczasie kilka przemyśleń mojego męża - oddaję klawiaturę:
(to ja, mąż)
Moje przemyślenia dotyczą sprawności zespołu dwóch pomp: jednej, używanej do ogrzewania domu, a drugiej (powietrze-woda) przeznaczonej do ogrzewania CWU, w porównaniu do jednej pompy obsługującej i ogrzewanie, i CWU.
Chodzi o to, że ciepło preznaczone do ogrzania CWU, w przypadku zespołu pomp, pobierane jest z wnętrza domu. Czyli i tak płacimy już za jego wytworzenie.
A teraz krok po kroku mój tok rozumowania:
Produkujemy do ogrzania pomieszczeń ciepło (dla przykładu dane firmy Neuratherm - pompa Pro D 5/10Wi).
Przyjąłem średnie wielkości, tzn. pomiędzy pracą maksymalną i ekonomiczną.
Moc elektryczna pobrana (przy temp. ziemi wokół kolektora 0 stopni) 1,32 KW da nam, przy sprawności pompy 6.32, 8,34 KW ciepła
Jednak część tego ciepła trzeba przeznaczyć na ogrzanie wody (pobierze je z powietrza druga pompa).
I tak, dla pompy powietrze-woda, przy poborze prądu 0.6 KW wtłoczymy w wodę 1,8 KW energi, ale nie pochodzącej z prądu, a z powietrza znajdujacego sie w naszym domu. Namacalnym dowodem tego będzie strumień zimnego powietrza wydmuchiwany z domu.
W sumie:
w tym czasie stracimy 1,92 KW energii elektrycznej (wcześniej zużytej na ogrzanie powietrza w domu), a do ogrzania budynku będziemy mieli 6,54 KW energii cieplnej (8,34 KW energii wytworzonej - 1,8 KW energii cieplnej zabranej na ogrzanie wody)
Stąd, na samo ogrzewanie domu sprawnosć zespołu pomp wyniesie 3,4, a sprawność na ogrzanie domu i podgrzanie wody - 4,34 (energia pozostająca w domu, w powietrzu i wodzie=8,34 KW podzielone przez 1,92 KW energii elektrycznej potrzebnej do ogrzania wody i powietrza).
Więc:
sprawność zespołu pomp będzie stanowiła iloraz mocy wytworzonej przez pompę woda-woda i sumy mocy elektrycznej obydwu pomp (woda-woda i powietrze-woda).
Inne obliczenia dały mi wyniki:
Dla temperatury kolektora +5 i ekonomicznej pracy pompy, moc cieplna 5,09, moc elektryczna obydwu pomp 1,36, sprawność 3,74
Dla temperatury kolektora -5 i ekonomicznej pracy - moc cieplna 3,68. moc elektryczna zużyta 1,24, sprawność 2,96.
Dla tych samych parametrów, przy założeniu zużycia o połowę mniejszej ilości ciepła na ogrzanie wody - sprawność wyniesie 3,91.
Założyłem ciągłą pracę pompy powietrze-woda (Neuratherm zakłada ogrzanie wody od temp. 15 st. do 55 st. w 8 godzin, w ilości 500 l, przy użyciu 0,6 KW energii elektrzycznej, a wiadomo, że zimą temperatura wody z sieci będzie bardziej zbliżona do 4 st., więc jej ogrzanie do temp. 55 st. będzie trwać przynajmniej pół doby.
Ostatniego wyliczenia (sprawność 3,91) dokonałem przy założeniu, że w domu będziemy zużywać tylko 500 l przez całą dobę, zakładajac, że do ogrzania tych 500 l wody i utrzymania tej temperatury zużyjemy 0.3 KW energii elektrycznej.
Co o tym sądzicie? (pytanie do tych, którzy przebrnęli przez te wywody)

Agduś
27-10-2005, 22:16
Rozumiem, że jest ciepła woda użytkowa, ale po jej podgrzaniu powinno nastąpić obniżenie parametru. Wydaje mi się, że tak przynajmniej było by ekonomiczniej.
Pozdrawiam
CWU jest podgrzewana przepływowo, co ma swoje wady (nie można obnizyć temp. wody kotłowej po podgrzaniu cwu) i zalety (nie zabraknie ciepłej wody po kilku kąpielach, tak jak może się to zdarzyć przy zbiorniku wody, kiedy wykąpie się kilka osób, nie trzeba pamiętać o okresowym podgrzewaniu wody w celu ukatrupienia legionelli). Dla mnie zaleta przeważa nad wadami (ten okropny moment, kiedy stoję z namydloną głową pod prysznicem i czuję, ze woda jest coraz chłodniejsza, bo zabrakło jej juz w zbiorniku! Brrr :( ).

Pońko M.
27-10-2005, 23:48
Trochę też już nad tym myślałem, bo jak pisałem wcześniej myślę o podgrzewaczu c.w.u. z własną pompą ciepła lub podgrzewaczu elektrycznym.

Odnosząc się do Twoich przemyśleń:

Agduś napisała:

I tak, dla pompy powietrze-woda, przy poborze prądu 0.6 KW wtłoczymy w wodę 1,8 KW energi, ale nie pochodzącej z prądu, a z powietrza znajdujacego sie w naszym domu.

Jeśli kompresor tej pompy pobiera 0,6 kW mocy elektrycznej, a pompa daje 1,8 kW mocy cieplnej to z powietrza pochodzi 1,2 kW, a nie 1,8 kW. Ale to chyba tylko Twój błąd przy pisaniu.


w tym czasie stracimy 1,92 KW energii elektrycznej (wcześniej zużytej na ogrzanie powietrza w domu), a do ogrzania budynku będziemy mieli 6,54 KW energii cieplnej (8,34 KW energii wytworzonej - 1,8 KW energii cieplnej zabranej na ogrzanie wody)

Jeszcze raz poprawka, -1,2 kW pobrane z powietrza (0,6 kW to kompresor). Poza tym ogrzewając wodę w podgrzewaczu nie obniżamy wydajności pompy ciepła centralnego ogrzewania, bowiem nie obniżamy ani temperatury gruntu i odparowania czynnika, ani nie podnosimy temperatury zasilania c.o. Tak więc moc pompy centralnego ogrzewania pozostanie dalej na poziomie 8,34 kW. Przyjęłaś (przyjąłeś :wink: ) uproszczenie, ale jak napisałem wyżej moc cieplna wytwarzana przez pompę c.o. pozostanie ta sama. Tak więc jej sprawność będzie wyższa, znaczy nie obniżona jak wylicza...liście.

Jeśli zdecyduję się na podgrzewacz to zastanawiam się co zrobić. Widziałem w pracy dwa takie podgrzewacze w domach (dwóch różnych firm) i trzeci innej jeszcze firmy podłączony na targach. Ciekawą rzeczą jest np. ściąganie powietrza z poddasza nieużytkowego lub np. pralni, a wtłaczanie schłodzonego powietrza do spiżarni, którą zamierzam mieć i oczywiście nie będę jej ogrzewał. Jeśli spiżarnia by się nie pojawiła w moim domu to schłodzone powietrze wyślę "w diabły" na zewnątrz. W materiałach jednej z firm widziałem ciekawe rozwiąznie wpięcia takiego urządzenia w system wentylacji mechanicznej - tylko bym musiał na taką wentylację się zdecydować, czego nie przewiduję. Chodzi o to, że przez podgrzewacz można przepuścić powietrze zużyte, którego i tak się pozbywamy i które przechodzi przez rekuperator. W jednym z domów takie urządzenie to w ogóle stało w spiżarni, z niej pobierało powietrze i wtłaczało do środka schłodzone - wiosną i latem to nawet z zewnątrz zasysało powietrze. Co ciekawe pompa nie pracowała non stop, praktycznie tylko przed południem i w nocy.

Z legionellą tak na marginesie to według mnie (i na podstawie tego co słyszałem) sprawa jest niezbyt precyzyjnie przedstawiana. Problem z tymi paskudami - bakteriami pojawia się gdy woda "stoi" w zbiorniku przynajmniej ok. 2 tygodnie. Jeśli w domu mamy układ cyrkulacji (nawet czasowy) to woda każdej doby jest choć trochę "w ruchu". Problem może być raz, dwa razy w roku gdy pojedziemy na wakacje - to zależy ile razy w roku jeździmy na wakacje:) Poza tym w takich urządzeniach jeśli mają grzałkę elekt. to chyba nie problem by by mieć automatyczne przegrzewanie wody co jakiś czas.

To tyle moich przemyśleń. Czas spać :lol:

michal_m
28-10-2005, 08:37
Do mnie pompa przyjeżdża dzisiaj, montaż w przyszłym tygodniu. Dodam tylko, że będzie to jedna pompa, do CO i CWU. Do tego sam wyszukałem zasobnik - jest trochę droższy, ale ma bardzo obiecujące parametry. Dodatkowo ma stosunkowo niewielkie parametry i można go wieszać na ścianie. Jak instalacja ruszy, podzielę się doświadczeniami.

RolandB
28-10-2005, 10:29
RolandB napisał:

Pompa podaje cały czas tą samą temperature ...

Niezależnie od pory roku i temperatury zewnętrznej?


Myślę, że wyraziłem się jasno :roll:




jak jest mniejszy pobór to po prostu mniej razy się włącza a jak jest duży to włącza się częściej.

Czyli po załączeniu od razu wchodzi na temperaturę zasilania np. 50 st.C? To by tłumaczyło sprawność obniżoną do 3,0. W sumie jakoś nie do końca rozumiem sens tego rozwiązania. Może czegoś tutaj nie łapię, ale to tak jakby zostały zgubione oszczędności jakie mogła by dać Tobie
podłogówka. No bo gdy jest na zewnątrz np. +5 st. C to po co zasilanie na poziomie np. 50 st.C? Rozumiem, że jest ciepła woda użytkowa, ale po jej podgrzaniu powinno nastąpić obniżenie parametru. Wydaje mi się, że tak przynajmniej było by ekonomiczniej.



No najwyraźniej czegoś właśnie nie łapiesz ... pomiędzy zbiornikiem akumulacyjnym jest jeszcze zawór trójdrożny, który podaje odpowiedznią temperaturę na podłogówkę ... A co do strowaniem MOCĄ PC - to jest tu gdzieś o tym wątek ... generalnie mówiąc jest to BARDZO utrudnione :wink:



Nie śledzisz może jak jest z tą liczbą załączeń kompresora na dobę (w cieplejsze i chłodniejsze dni)? Z opsiu Twojego zrozumiałem, że liczba załączeń w części sezonu jest dość liczna? Według mnie to chyba nie jest zbyt korzystne dla kompresora i może mieć wpływ na jego żywot. Jak dla każdej sprężarki moment startu jest istotny i stanowi niejko "obiążenie", opór do pokonania. Im mniej tych załączeń tym chyba lepiej. Może faktycznie dzięki Agduś wezwiesz serwis i poprawią coś?! :wink:
Pozdrawiam

Jak już mówiłem sterowanie mocą PC jest trudne i nieekonomiczne. ( Daj przykład jak byś to widział )
W moim układzie latem włączenia są tylko jak jest pobór CWU ( zbiornik jest dobrze zaizolowany a histereza jest ustawiona na 2 C ) Czyli różnica pomiędzy załączeniem i wyłączeniem to 4C
Zimą natomiast wyłączenia są uzależnione od temperatury zewnetrznej i w zależności od niej się włącza. Można sobie wyobrazić, że będzie chodziłą non stop jeżli jej moc będzie w 100 % pokrywać zapotrzebowanie na ciepło w domu przy danej temperaturze ...

Generalnie sterowanie poborem prądu przez pompe sterowane jest właśnie jej wyłączeniami a nie płynnie bo się to po prostu nie opłaca - jeszcze raz prosze - przedstaw swój pomysł na płynną regulację poboru mocy w pełnym zakresie w zależności od temp. zewnętrznej :D

Aha - mam jeszcze propozycję taką - weź policz jaka jest zbiorcza sprawnosc propozycji twojego układu ... dzieki ...

pozdrawiam

godul1
28-10-2005, 12:16
Jedyna opcja adaptacji mocy PC z jaką się spotkałem jest oferowana w PC Neuratcherm w opcji ze sterownikiem za jakieś koszmarnie duże pieniądze(już nie pamietam kwot) Regulacja ta polega na dwuch stopniach pracy silnika - czyli dwóch predkościach obrotowych. Dawało to tyle że pompa mogła chodzić w okresach przejściowych na poł gwizdka. Nie wiem jak to sie ma do oszczedności energi ale z pewnoscią ma wpływ na liczbe załączeń pompy.

RolandB
28-10-2005, 12:36
Jedyna opcja adaptacji mocy PC z jaką się spotkałem jest oferowana w PC Neuratcherm w opcji ze sterownikiem za jakieś koszmarnie duże pieniądze(już nie pamietam kwot) Regulacja ta polega na dwuch stopniach pracy silnika - czyli dwóch predkościach obrotowych. Dawało to tyle że pompa mogła chodzić w okresach przejściowych na poł gwizdka. Nie wiem jak to sie ma do oszczedności energi ale z pewnoscią ma wpływ na liczbe załączeń pompy.

także wiem o tej możliwości ... ale z tego co wiem to jest "dosyć drogie" no i tylko 2 biegi ... Ciekawe ile na tym można zyskać ... 8)

godul1
28-10-2005, 12:44
także wiem o tej możliwości ... ale z tego co wiem to jest "dosyć drogie" no i tylko 2 biegi ... Ciekawe ile na tym można zyskać ... 8)

Dośc drogie to bardzo łagodne określenie;-)

Agduś
28-10-2005, 22:04
Jeśli kompresor tej pompy pobiera 0,6 kW mocy elektrycznej, a pompa daje 1,8 kW mocy cieplnej to z powietrza pochodzi 1,2 kW, a nie 1,8 kW. Ale to chyba tylko Twój błąd przy pisaniu.
Kompresor pobiera 0,6 kW mocy na sprężanie i rozprężanie, a nie na produkowanie ciepła (no chyba, że przy okazji trochę się nagrzeje). Ciepło pompa pobiera z powietrza w pomieszczeniu (lub z ziemi w innym wypadku).



Jeszcze raz poprawka, -1,2 kW pobrane z powietrza (0,6 kW to kompresor). Poza tym ogrzewając wodę w podgrzewaczu nie obniżamy wydajności pompy ciepła centralnego ogrzewania, bowiem nie obniżamy ani temperatury gruntu i odparowania czynnika, ani nie podnosimy temperatury zasilania c.o. Tak więc moc pompy centralnego ogrzewania pozostanie dalej na poziomie 8,34 kW. Przyjęłaś (przyjąłeś :wink: ) uproszczenie, ale jak napisałem wyżej moc cieplna wytwarzana przez pompę c.o. pozostanie ta sama. Tak więc jej sprawność będzie wyższa, znaczy nie obniżona jak wylicza...liście.

To tyle moich przemyśleń. Czas spać :lol:
Jak sam zauważyłeś, 0,6 kW to praca kompresora, a nie wytwarzanie ciepła, a więc z powietrza pompa pobiera jednak 1,8 kW ciepła.
Nie przeczymy, że sprawność pompy ciepła pracującej na ogrzewanie domu i pobierającej ciepło z ziemi pozostaje na poziomie 8,34 kW. Te obliczenia dotyczyły zespołu pomp, a nie jednej z nich. Obliczoną niższą sprawność zespołu pomp należy porównywać ze sprawnością jednej pompy obsługującej ogrzewanie podłogówki i cwu jednocześnie.
W efekcie te dwufunkcyjne pompy nie wypadają w takim porównaniu aż tak tragicznie źle, jak to niektórzy próbują przedstawiać. Przy czym sprawność zespołu pomp nie będzie średnią arytmetyczną ich sprawności, a zawsze zależna będzie od stosunków mocy cieplnej wytworzonej przez obie pompy. Ci innego, gdyby pompa powietrze - woda nie pobierała ciepła z wewnątrz budynku. Wtedy nie można by było mówić o "zespole pomp", ponieważ każda pracowałaby niezależnie od drugiej.

Pońko M.
28-10-2005, 22:43
Agduś napisała:


Kompresor pobiera 0,6 kW mocy na sprężanie i rozprężanie, a nie na produkowanie ciepła (no chyba, że przy okazji trochę się nagrzeje). Ciepło pompa pobiera z powietrza w pomieszczeniu (lub z ziemi w innym wypadku).


ak sam zauważyłeś, 0,6 kW to praca kompresora, a nie wytwarzanie ciepła, a więc z powietrza pompa pobiera jednak 1,8 kW ciepła.

Moc cieplna pompy ciepła = moc pobrana z dolnego źródła ciepła + moc kompresora

Dalej:

COP (współczynnik efektywności) = moc grzewcza/pobór mocy elektrycznej

np. strona Oschner http://www.ochsner.pl/ dział funkcjonowanie

Cytuję za stroną Oschner:


e = moc grzewcza / moc napędowa = (moc pierwotna (otoczenia) + moc napędowa) / moc napędowag

Współczynnik efektywności [e] określa oddaną moc grzewczą w stosunku do zastosowanej mocy napędowej.

Współczynnik efektywności o wielkości 4 określa więc, że jedna część użytej mocy elektrycznej zostanie przemieniona w cztery części wykorzystywalnej mocy grzewczej. Współczynnik efektywności jest wartością chwilową.

Więc jeśli jakaś pompa ciepła wytwarza 1,8 kW mocy cieplnej, a kompresor pobiera 0,6 kW mocy elektrcznej to oznacza, że w ogólnej mocy wytworzonej 1,8 kW 0,6 kW stanowi moc napędowa, a 1,2 kW! (a nie 1,8 kW) moc pierwotna (otoczenia). Tak jest w każdej pompie ciepła. Jeśli pompa wytwarzając 1,8 kW całe 1,8 kW miała by z zewnątrz (np. powietrza) to mielibyśmy perpetum mobile.

Agduś napisała:


Nie przeczymy, że sprawność pompy ciepła pracującej na ogrzewanie domu i pobierającej ciepło z ziemi pozostaje na poziomie 8,34 kW.

8,34 kW to nie sprawność. To podana przez Was moc cieplna. Chodzi o to, jak pisałem, że pobór ciepła z powietrza pomieszczenia nie obniża zdolności wytworzenia określonej mocy cieplnej przez pompę ciepła centralnego ogrzewania. Proszę przeczytajcie dokładnie co pisałem.
Rozumiem, mówimy o zespole pomp, ale powtórzę, że obecność jednej nie wpływa na wydajność i sprawność drugiej! Aby sprawność się obniżyła lub wzrosła musi nastąpić spadek lub wzrost temperatur dolnego i górnego źródła ciepła. No chyba, że kompresor "zwarjuje" i nagle zacznie pobierać więcej mocy :wink:


Ci innego, gdyby pompa powietrze - woda nie pobierała ciepła z wewnątrz budynku

Jak pisałem wcześniej istnieją różne możliwości ulokowania tego urządzenia i zasysania powietrza, bez wpływu na system c.o.

Oczywiście takie podgrzewacze trochę kosztują. Sam jeszcze nie wiem na 100% czy się na to zdecyduję, ale jak pisałem jeśli nie to to podgrzewanie elektryczne, a PC tylko zasilająca podłogówkę.

Pozdrawiam

Pońko M.
28-10-2005, 22:49
Oczywiście zwariuje, a nie "zwarjuje" :oops:

Pońko M.
28-10-2005, 23:06
RolandB:

Coż jest najistotniejsze w temacie pompa ciepła, jej sprawności i kosztów eksploatacji? Według mnie temperatura i jeszcze raz temperatura! Najatańszy w eksploatacji zawsze będzie system, który bedzie miał najniższą różnicę temperatur między dolnym i górnym źródłem ciepła.
Sterownie, czy sterownik to raz, ale górne źródło to dwa. Jego właściwe zaprojektowanie może według mnie mieć duże znaczenie dla łatwości, bądź trudności w eksploatacji i sterowniu układem (bezwładność).
Kolejna rzecz temperatura zewnętrzna. Byłem w kilku domach gdzie jest wyłącznie podłogówka, rozmawiałem z ludźmi i wniosek z tych obserwacji mam jeden: po co mi pogodówka do pompy ciepła gdy mam tylko ogrzewanie podłogowe w całym domu? Ogrzewanie o ogromnej bezwładności i dostosowujące się do zadanych zmian względnie długo! Zanim podłogówka zareaguje czynnik, który wywołał zmianę może już dawno minąć! Lepiej pamiętać o dużej, ale często zapominanej, zalecie podłogówki - zdolności do samoregulacji....

Szaruś
28-10-2005, 23:15
Pońko,

zapytaj się Rolanda nie do jakiej temperatury nagrzewa wodę w zbiorniku, ale do jakiej temperatury jest schładzany czynnik po przejściu przez wężownicę w zbiorniku, to będziesz miał temperaturę górnego źródła.

RolandB
29-10-2005, 08:06
Święte słowa Szaruś ... niestety nie mam termometru na powrocie do pompy :(

Wczoraj zrobiłem ponowne pomiary ... tym razem na początku sezonu bo poprzednie , umieszczone tu na forum były robione na końcu sezonu ... Wynika z nich, że na dzisiaj ta sprawność to 3,3 ( na końcu sezonu było 3,1 ) ...

a co do pogodówki ... to chyba mylisz z pokojówką ( też gdzieś jest tu duży wątek ). Pogodówka dostosowywuje się do warunków zewnętrznych, które "dotrą do nas" po przejściu przez warstwę ocieplenia więc właśnie z tego powodu że robi to niejako z wyprzedzeniem doskonale nadaje się do podłogówki. Powiem tak - pogodówkę miałem ustawioną raz - w poprzednim rou i do tej pory jej nie dotkąłem poza wyłączeniem na lato ... a temperatura w domu utrzymuje się niezależnie od warunków na zewnątrz na poziomie 22 - 23 C ... Doskonale wiem o samoregulacji podłogówki, ale po co mam zawsze dawać na nią 30C ? Dzięki temu pipantowi w cieplejsze dni mam wpuszczana temp tylko 23 C co także wpływa na sprawność układu (!).

Poza tym u mnie podłogówka nie jest aż tak bardzo akumulacyjna ponieważ mam tylko 4,5 cm jastrychu 8)

Odnoszę wrażenie Pońko, że na siłe próbujesz znaleźć argumenty przypasowane do twojego zdania ... Ale może mi się tylko wydaje ...

Pozdrawiam

Aga - Żona Facia
29-10-2005, 12:06
Powiem krótko - temat zrobił się naprawdę "ciężki" :roll:

Pońko M.
29-10-2005, 14:19
RolandB napisał:



a co do pogodówki ... to chyba mylisz z pokojówką ( też gdzieś jest tu duży wątek ). Pogodówka dostosowywuje się do warunków zewnętrznych, które "dotrą do nas" po przejściu przez warstwę ocieplenia więc właśnie z tego powodu że robi to niejako z wyprzedzeniem doskonale nadaje się do podłogówki

Nie, nie mylę. Poddaję w wątpliwość stosowanie pogodówki, bowiem ma ją mój znajomy i przekazał mi trochę uwag, zresztą sam byłem u niego kilka razy i miałem możliwość zaobserwować pewne rzeczy. Otóż najgorzej jest jesienią i wiosną. Faktycznie zgadzam się, że w tych okresach pogodówka nic nie daje. Jest to problem tzw. "okresów przejściowych", czyli tak jak teraz. W dzień 15 st. i pełne słońce, w domu praktycznie ogrzewanie nie uruchamia się i nagle załamanie. Przychodzi wieczór, krótki, słońce szybko zachodzi, a temperatura leci na łeb na szyję. Nagle w domu pojawia się uczucie zimna (choć oczywiście zimno w domu w ogóle nie jest). Musi chwilę to potrwać zanim wszystko w naszych "odczuciach komfortu" wróci do równowagi.

Oczywiście zgadzam się, że temperatura powinna być różna w czasie na zasilaniu i możliwie jak najniższa. O to przecież chodzi, żeby temperatura zasilania się zmieniała i wzrastała powyżej 30 st. tylko gdy to potrzebne, czyli gdy jest najchłodniej.

Fakt, że u Ciebie bezwładność podłogi jest obniżona. Masz jastrych grubości 4,5 cm, a producenci rur zalecają aby nad rurą było minimum ok. 40 mm jastrychu. Razem z rurą daje to ok. 55 - 60 mm min. (zależy jakiej średnicy masz rurę). Ale coś za coś. Mniejsza akumulacyjność, ale za to mniejsza bezwładność. Jak zawsze: coś za coś.

RolandB napisał:


Odnoszę wrażenie Pońko, że na siłe próbujesz znaleźć argumenty przypasowane do twojego zdania ... Ale może mi się tylko wydaje ...

Jak bym na siłę szukał argumentów to bym wchodził już na "2+2 = 6" :wink: Mam swoje przemyślenia i jedyne czego się spodziewam to dyskusji, bo z niej mogę się czegoś dowiedzieć i nauczyć, a jednocześnie przekazać swoje przemyślenia. Daleki jestem od podejścia - wybrałem x. Dlaczego? Bo tak! Reszta jest be!

Aga - Żono Facia - pocieszę Cię (być może) - sam czasami już gubię się w tym wszystkim, ale tak to już jest. Jak się człowiek zacznie zagłębiać w szczegóły to poznaje więcej, ale ból głowy wcale nie jest mniejszy. Przyjmniej ja mam takie wrażenie :)

Pozdrawiam

Agduś
30-10-2005, 13:44
Więc jeśli jakaś pompa ciepła wytwarza 1,8 kW mocy cieplnej, a kompresor pobiera 0,6 kW mocy elektrcznej to oznacza, że w ogólnej mocy wytworzonej 1,8 kW 0,6 kW stanowi moc napędowa, a 1,2 kW! (a nie 1,8 kW) moc pierwotna (otoczenia). Tak jest w każdej pompie ciepła. Jeśli pompa wytwarzając 1,8 kW całe 1,8 kW miała by z zewnątrz (np. powietrza) to mielibyśmy perpetum mobile.
No właśnie! Mamy dziwne wrażenie, że ta dyskusja zaczyna przypominać węża zjadającego własny ogon. A tak spokojnie tu było do niedawna!
Nawet gdyby było tak, jak napisałeś: pobierając 0,6 kW mocy elektrycznej pompa dawałaby 1,8 kW energii cieplnej. Tyle tylko, że te 1,2 kW i tak pobierałaby z otoczenia, czyli w tym wypadku z pomieszczeń wcześniej ogrzanych też naszym kosztem. Czyli Twoim zdaniem 1,2 kW (pobrane z powietrza w domu) + 0,6 kW energii elektrycznej daje 1,8 kW energii cieplnej. Za wszystko płacimy sami w tym wypadku, czyli gdzie tu nasz zysk? Zastanawiające jest jednak, jakim cudem ta energia cieplna przechodzi z powietrza do wody? Bo, skoro 0,6 kW energii elektrycznej też zostaje przekształcone w cieplną, to jaka siła (MOC?) sprawia, że do tych przemian dochodzi?
W dodatku, podkreślam, i tak ta energia cieplna już raz została "zapłacona", bo zapłaciliśmy za jej przekazanie z gruntu do powietrza w naszym domu.
Jeżeli się z tym stwierdzeniem nie zgadzasz, to według Twojego twierdzenia pompa ciepła jest perpetum mobile. Bo Twoja pompa, po podłączeniu do niej tych marnych 0,6 KW odda 1,8, tak sama z siebie. Czyli stworzy 1,2 KW energii. A do tej pory myśleliśmy, że stwarzaniem zajmuje sie Ktoś inny. Niestety w naszym bycie materialnym obowiązują różne zasady, a jedną z nich jest zasada zachowania energii. W danym układzie jest tej energii określona ilość, a zwiększyć ją można jedynie dostarczajac ją do tego układu z innego- zewnetrznego układu, no chyba że się założy, że odrobinę energii się, stworzy. Jako przykład: włóż bebechy któe znajdują się z tyłu lodówki do zamrażalnika i każ mu zamrażać.
Taki zamrażalnik to jeden układ (jak nasz ogródek) i to z niego pompa ciepła (ta do podłogówki) kradnie energię do innego układu (naszego domu), a złodziejem jest jej sprężarka. I temu złodziejowi za jego przestępcze dzieło płacimy tyle, ile sobie zapisze na tabliczce znamionowej sprężarki.
Drugim złodziejem (ten to chyba jest z któegoś z państw byłego ZSRR, bo za przestępczy proceder życzy sobie tylko 0,6 KW) jest pompa do CWU. Nawet jak bedzie z ... (nie będziemy obrażać żadnej nacji) , to i tak dla nas niczego za darmo nie ukradnie. Jak w łapę dostanie te 0,6 KW to ponieważ jest leniwy, nie wychodząc daleko, skądś te zamówione 1,8 kW musi wziąć. Z lenistwa zabiera je z wnętrza naszego domu i łaskawie wciska to do wody. I nie myśl, że te 0,6 kW które mu dałeś, on ci doda do tej wody. On nie Pstrowski, a już na pewno nie jest Stwórcą, więc najwyżej tylko tyle, ile skądś zabrał, tyle nam odda, a te 0,6 po prostu zeżre na własne potrzeby.


8,34 kW to nie sprawność. To podana przez Was moc cieplna.
Oczywiście, masz rację. To było zwykłe przejęzyczenie.


Chodzi o to, jak pisałem, że pobór ciepła z powietrza pomieszczenia nie obniża zdolności wytworzenia określonej mocy cieplnej przez pompę ciepła centralnego ogrzewania. Proszę przeczytajcie dokładnie co pisałem.
Rozumiem, mówimy o zespole pomp, ale powtórzę, że obecność jednej nie wpływa na wydajność i sprawność drugiej! Aby sprawność się obniżyła lub wzrosła musi nastąpić spadek lub wzrost temperatur dolnego i górnego źródła ciepła. No chyba, że kompresor "zwarjuje" i nagle zacznie pobierać więcej mocy :wink:

Oczywiście, że pobieranie ciepła z powietrza nie wpływa w żaden sposób na wydajność pompy grzejącej podłogówkę! To Ty czytaj nas dokładniej!!! :x Pompa zajmująca sie ogrzewaniem domu działa sobie cały czas tak samo i jest rewelacyjna, bo grzeje tylko podłogówkę. Do tego momentu wszystko jest OK, ale trzeba też ogrzać cwu i tu się zaczynają schody. Pompa powietrze - woda zabiera nam już raz wytworzone i "zapłacone" ciepło, żeby ogrzać wodę. A następnie zużywa prąd, żeby to ciepło przetworzyć na jeszcze cieplejszą wodę użytkową. Czyli, jak juz pisaliśmy, sprawność zespołu pomp jest w sumie niższa.
Jaśniej już nam się nie uda wyłożyć naszych poglądów, więc tym zamykamy nasz udział w tej dyskusji, co nie oznacza, że znikamy z tego wątku.

RolandB
30-10-2005, 13:46
RolandB napisał:



a co do pogodówki ... to chyba mylisz z pokojówką ( też gdzieś jest tu duży wątek ). Pogodówka dostosowywuje się do warunków zewnętrznych, które "dotrą do nas" po przejściu przez warstwę ocieplenia więc właśnie z tego powodu że robi to niejako z wyprzedzeniem doskonale nadaje się do podłogówki

Nie, nie mylę. Poddaję w wątpliwość stosowanie pogodówki, bowiem ma ją mój znajomy i przekazał mi trochę uwag, zresztą sam byłem u niego kilka razy i miałem możliwość zaobserwować pewne rzeczy. Otóż najgorzej jest jesienią i wiosną. Faktycznie zgadzam się, że w tych okresach pogodówka nic nie daje. Jest to problem tzw. "okresów przejściowych", czyli tak jak teraz. W dzień 15 st. i pełne słońce, w domu praktycznie ogrzewanie nie uruchamia się i nagle załamanie. Przychodzi wieczór, krótki, słońce szybko zachodzi, a temperatura leci na łeb na szyję. Nagle w domu pojawia się uczucie zimna (choć oczywiście zimno w domu w ogóle nie jest). Musi chwilę to potrwać zanim wszystko w naszych "odczuciach komfortu" wróci do równowagi.

To zdecyduj się w końcu czy chodzi ci o odczucia czy o fakt ? Bo taka rozmowa do nieczego nie prowadzi ... Pogodówka właśnie ma najwięcej do powiedzenia w takich okresach jak wymieniłeś :-? I mowie to z praktyki a nie bo kolega mi powiedzial :roll:



Oczywiście zgadzam się, że temperatura powinna być różna w czasie na zasilaniu i możliwie jak najniższa. O to przecież chodzi, żeby temperatura zasilania się zmieniała i wzrastała powyżej 30 st. tylko gdy to potrzebne, czyli gdy jest najchłodniej.

To wlasnie robie pogodówka - więc chyba dobrze - co nie ?


Fakt, że u Ciebie bezwładność podłogi jest obniżona. Masz jastrych grubości 4,5 cm, a producenci rur zalecają aby nad rurą było minimum ok. 40 mm jastrychu. Razem z rurą daje to ok. 55 - 60 mm min. (zależy jakiej średnicy masz rurę). Ale coś za coś. Mniejsza akumulacyjność, ale za to mniejsza bezwładność. Jak zawsze: coś za coś.

Coś za coś no nie ? Już nie wiem jak ci dogodzić ... raz chcesz to a tamto jest be a za chwile o 180o w inna strone ... Producenci zalecają 4,5 cm betonu ... a ja nie wspomniałem nic że mam go z betonu :roll:


RolandB napisał:


Odnoszę wrażenie Pońko, że na siłe próbujesz znaleźć argumenty przypasowane do twojego zdania ... Ale może mi się tylko wydaje ...

Jak bym na siłę szukał argumentów to bym wchodził już na "2+2 = 6" :wink:

Jesteś już tego bardzo bliski :wink:


Mam swoje przemyślenia i jedyne czego się spodziewam to dyskusji, bo z niej mogę się czegoś dowiedzieć i nauczyć, a jednocześnie przekazać swoje przemyślenia. Daleki jestem od podejścia - wybrałem x. Dlaczego? Bo tak! Reszta jest be!

Tylko ja odnoszę wrażenie że chcesz wszystkich przekonać do jakiegoś swojego wyimaginowanego systemu ... Czasami robisz to zbyt autorytatywnie jak na kogoś kto dopiero się uczy ...

Pozdrawiam

RolandB
30-10-2005, 13:50
Pompa zajmująca sie ogrzewaniem domu działa sobie cały czas tak samo i jest rewelacyjna, bo grzeje tylko podłogówkę. Do tego momentu wszystko jest OK, ale trzeba też ogrzać cwu i tu się zaczynają schody. Pompa powietrze - woda zabiera nam już raz wytworzone i "zapłacone" ciepło, żeby ogrzać wodę. A następnie zużywa prąd, żeby to ciepło przetworzyć na jeszcze cieplejszą wodę użytkową. Czyli, jak juz pisaliśmy, sprawność zespołu pomp jest w sumie niższa.


Dokładnie tak ... Pońko M. - ja już prosiłem żebyś podliczył zbiorczą sprawność takiego zespołu ... albo takiego PC + podgrzewacze ...

pozdrawiam

Pońko M.
30-10-2005, 14:38
Agduś napisała:


Nawet gdyby było tak, jak napisałeś: pobierając 0,6 kW mocy elektrycznej pompa dawałaby 1,8 kW energii cieplnej. Tyle tylko, że te 1,2 kW i tak pobierałaby z otoczenia, czyli w tym wypadku z pomieszczeń wcześniej ogrzanych też naszym kosztem. Czyli Twoim zdaniem 1,2 kW (pobrane z powietrza w domu) + 0,6 kW energii elektrycznej daje 1,8 kW energii cieplnej.

Agduś - to nie moim zdaniem jest tak, że moc cieplna pompy = moc elektryczna kompresora + moc pobrana z dolnego źródła. To termodynamika, a konkretnie obieg Carnota.


Za wszystko płacimy sami w tym wypadku, czyli gdzie tu nasz zysk? Zastanawiające jest jednak, jakim cudem ta energia cieplna przechodzi z powietrza do wody? Bo, skoro 0,6 kW energii elektrycznej też zostaje przekształcone w cieplną, to jaka siła (MOC?) sprawia, że do tych przemian dochodzi?

Agduś tak jest w kazdej pompie ciepła, takiej którą ma Roland, inni, którą chcesz mieć Ty i chcę mieć ja. Ogólna moc, którą przekazuje pompa to moc dolnego źródła (to co pobierzemy z wody, powietrza, czy gruntu) + moc elektryczna. Płacimy za moc pobraną przez sprężarkę. Za moc z dolnego źródła nie.
Pytasz jak siła (MOC) sprawia, że otrzymujemy co otrzymujemy. Generlanie to myślę, że trzeba zacząć, że trudno mówić przy pompie ciepła o wytwarzaniu mocy. W tym przypadku jest to raczej przeniesienie energii z poziomu niższego, na poziom wyższy! Odbywa się to przy użyciu kompresora. Ot wszystko. W efekcie do centralnego ogrzewania otrzymujemy moc cieplną = moc dolnego źródła + moc kompresora. Np. za stroną firmy Oschner http://www.ochsner.pl/



Pompy ciepła przemieniają ciepło o niskiej temperaturze (nawet w zimie przy temperaturach poniżej 0°C) w ciepło o wysokiej temperaturze.

Odbywa się to w zamkniętym procesie obiegowym, poprzez stałą zmianę stanu fizycznego czynnika roboczego (parowanie, sprężanie, skraplanie, rozprężanie). W ten sam sposób np. lodówka pozbywa sie ciepła ze swego wnętrza i oddaje je póżniej na zewnątrz.

Pompy ciepła pobierają z otoczenia - gruntu, wody, powietrza - zmagazynowane ciepło słoneczne i oddają je wraz z energią napędową w formie ciepła do obwodów wody ciepłej lub grzewczej.
Obieg Carnota

Obieg termodynamiczny pomp ciepła odbywa się w zasadzie w odwrotnym cyklu Carnota.

W ten sposób możemy obliczyć współczynnik efektywności także poprzez różnicę temperatur pomiędzy żródłem ciepła (parownik) a górnym żródłem ciepła (skraplacz).

ec = T / (T - Tu) = T / DT

ec = współczynnik sprawności wg Carnota
Tu = Temperatura otoczenia, z którego pobierane jest ciepło (źródła dolnego)
T = Temperatura otoczenia, do którego oddawane jest ciepło (źródła górnego)
DT = Różnica temperatur pomiędzy cieplejszą i zimniejszą stroną (źródłami górnym i dolnym)


Agduś napisała:


W dodatku, podkreślam, i tak ta energia cieplna już raz została "zapłacona", bo zapłaciliśmy za jej przekazanie z gruntu do powietrza w naszym domu.
Jeżeli się z tym stwierdzeniem nie zgadzasz, to według Twojego twierdzenia pompa ciepła jest perpetum mobile. Bo Twoja pompa, po podłączeniu do niej tych marnych 0,6 KW odda 1,8, tak sama z siebie. Czyli stworzy 1,2 KW energii. A do tej pory myśleliśmy, że stwarzaniem zajmuje sie Ktoś inny.

Jeżeli myślę o tym by podgrzewacz wstawić do spiżarni (jeśli się na niego w ogóle zdecyduję ) :wink: to nie zabiorę ze spiżarni energii za, którą już płaciłem! Nie mówię już o przypadku gdybym zdecydował się na wentylację mechaniczną. Wtedy do podgrzewacza doprowadził bym powietrze zużyte, wyciągane na zewnątrz! Przecież na straty cieplne naszego domu składają się nie tylko straty przenikania, ale także straty na wentylację, które dochodzą nawet do ok. 30%.

Agduś napisała:


w tym czasie stracimy 1,92 KW energii elektrycznej (wcześniej zużytej na ogrzanie powietrza w domu), a do ogrzania budynku będziemy mieli 6,54 KW energii cieplnej (8,34 KW energii wytworzonej - 1,8 KW energii cieplnej zabranej na ogrzanie wody)

Z tego akapitu, "a do ogrzania budynku będziemy mieli 6,54 kW energii cieplnej" wynikało, że wydajność pompy do c.o., a więc także i sprawność będzie niższa.

Agduś napisała:


jak w łapę dostanie te 0,6 KW to ponieważ jest leniwy, nie wychodząc daleko, skądś te zamówione 1,8 kW musi wziąć. Z lenistwa zabiera je z wnętrza naszego domu i łaskawie wciska to do wody. I nie myśl, że te 0,6 kW które mu dałeś, on ci doda do tej wody. On nie Pstrowski, a już na pewno nie jest Stwórcą, więc najwyżej tylko tyle, ile skądś zabrał, tyle nam odda, a te 0,6 po prostu zeżre na własne potrzeby.

Powtórzę, nie 1,8 kW musi skądś zabrać tylko 1,2 kW!!! Ponownie ta sama kwestia: 1,8 kW (które dostajemy) = 0,6 kW + 1,2 kW. Tak samo jest w każdej pompie ciepła, X,Y,Z,A,B,C itd. Zapytaj po prostu sprzedawcę (albo raczej może jakiegoś niezależnego od sprzedaży pomp ciepła chłodnika), a powi Tobie to samo. Ja tu niczego nie wymyślam - wymyślił to ktoś inny dawno temu i dużo mądrzejszy ode mnie w tych sprawach. Agduś, po prostu może jakiś "zorientowany" sprzedawca naopowiadał jakiś bajek? Stąd według mnie (według mojej bardzo skromnej i ubogiej opinii) pewne błędy w przedstawionym rozumowaniu dotyczącym zespołu pomp. Chodzi o wspomniany obieg Carnota i zasadę działania pompy ciepła, czyli wspomniane 1,8 = 0,6 + 1,2. Te 0,6 to kompresor tak sobie po prostu nie "zżera".

W każdym razie bez urazy. Również nie zamierzam szarpać, każdy ma prawo do swojego zdania i poglądu. Chyba najważniejsze, że każdy z nas chce pompę ciepła i co do tego się zgadzamy. Pozdrawiam serdecznie

Pońko M.
30-10-2005, 15:02
RolandB:


Pońko M. napisał:
RolandB napisał:


Cytat:
a co do pogodówki ... to chyba mylisz z pokojówką ( też gdzieś jest tu duży wątek ). Pogodówka dostosowywuje się do warunków zewnętrznych, które "dotrą do nas" po przejściu przez warstwę ocieplenia więc właśnie z tego powodu że robi to niejako z wyprzedzeniem doskonale nadaje się do podłogówki


Nie, nie mylę. Poddaję w wątpliwość stosowanie pogodówki, bowiem ma ją mój znajomy i przekazał mi trochę uwag, zresztą sam byłem u niego kilka razy i miałem możliwość zaobserwować pewne rzeczy. Otóż najgorzej jest jesienią i wiosną. Faktycznie zgadzam się, że w tych okresach pogodówka nic nie daje. Jest to problem tzw. "okresów przejściowych", czyli tak jak teraz. W dzień 15 st. i pełne słońce, w domu praktycznie ogrzewanie nie uruchamia się i nagle załamanie. Przychodzi wieczór, krótki, słońce szybko zachodzi, a temperatura leci na łeb na szyję. Nagle w domu pojawia się uczucie zimna (choć oczywiście zimno w domu w ogóle nie jest). Musi chwilę to potrwać zanim wszystko w naszych "odczuciach komfortu" wróci do równowagi.

To zdecyduj się w końcu czy chodzi ci o odczucia czy o fakt ? Bo taka rozmowa do nieczego nie prowadzi ... Pogodówka właśnie ma najwięcej do powiedzenia w takich okresach jak wymieniłeś I mowie to z praktyki a nie bo kolega mi powiedzial

Roland, jak wynika z mojej wypowiedzi pogodówka w takich sytuacjach (okresy przejściowe) nic nie daje! Raz, że w kilku budynkach byłe, dwa kolega nic mi nie sprzedaje więc nie ma interesu w tym aby mnie od tego odwieść, a poz tym trochę u niego w domu bywałem i sam mogłem się przekonać. Tak jak w ostatnim miesiącu. Słońce grzało przez okna, że ciepełko jak "jasny dym", siedzimy, siedzimy i nagle wieczów, słońce zachodzi, temperatura zewnętrzna momentalnie spada o kilka stopni. To nie jest tak, że 20 min. przed zachodem słońca system grzewczy już zacznie dostarczać ciepło, boza chwilę będzie niezbędne. Przy bardzo dynamicznych zmianach pogodówka nic nie daje jeśłi masz w domu tylko ogrzewanie podłogowe.

RolandB napisał:


coś za coś no nie ? Już nie wiem jak ci dogodzić ... raz chcesz to a tamto jest be a za chwile o 180o w inna strone ... Producenci zalecają 4,5 cm betonu ... a ja nie wspomniałem nic że mam go z betonu

Jakie więc masz rozwiązanie?
Poza tym nie raz tak, a raz tak tylko osobiście rezygnuję z grzejników na rzecz podłogówki, aby było ekonomiczniej, ładniej w pomieszczeniach, z większą wolną przestrzenią i większą akumulacyjnością godząc się na jej plusy i minusy (akumulacyjności). Jak sam mówisz: coś za coś. To jest mój wybór, którego nie zmieniam o 180 st.
To, że u Ciebie jest mniejsza akumulacyjność i pisałem, ze jest to OK, to pod kątem Twego takiego, a nie innego rozwiązania i wyboru. Jeśli miałeś takei zamierzenia i pomysł to takie wyjście w Twoim wypadku było dobre według mnie.

RolandB napisał:

Pońko M. napisał:

RolandB napisał:

Cytat:
Odnoszę wrażenie Pońko, że na siłe próbujesz znaleźć argumenty przypasowane do twojego zdania ... Ale może mi się tylko wydaje ...


Jak bym na siłę szukał argumentów to bym wchodził już na "2+2 = 6"

Jesteś już tego bardzo bliski

No właśnie Roland, ja nie uważam, że Twoje rozwiązanie i poglądy to 2+2=6! Nie opowiadam tu jakiś bajek i starm się popierać swoje zdanie konkretnymi argumentami.



tylko ja odnoszę wrażenie że chcesz wszystkich przekonać do jakiegoś swojego wyimaginowanego systemu ... Czasami robisz to zbyt autorytatywnie jak na kogoś kto dopiero się uczy ...

Jeśli dyskutowanie Cię drażni to OK! Zamykamy wątek. Nie polemizuję po to, aby ktoś myślał, że chcę aby każdy miał tak rozwiązaną sprawę c.o. jak ja.

Jeśli uraziłem to przepraszam. Powtórzę co napisałem w poście wcześniej. Chyba najważniejsze, że zgadzamy się co do jednego: warto myśleć o pompie ciepła jako rozwiązaniu dla swego domu.

Liczę więc, że może trochę swych opinii sprzedadzą nam doświadczeni już w tym temacie, mający pompę ciepła jak RolandB. Może ktoś dołoży jeszcze jakiś głos? Chętnie dowiem się jak funkconują różne rozwiązania.

RolandB
30-10-2005, 18:34
Jeżeli myślę o tym by podgrzewacz wstawić do spiżarni (jeśli się na niego w ogóle zdecyduję ) :wink: to nie zabiorę ze spiżarni energii za, którą już płaciłem! Nie mówię już o przypadku gdybym zdecydował się na wentylację mechaniczną. Wtedy do podgrzewacza doprowadził bym powietrze zużyte, wyciągane na zewnątrz! Przecież na straty cieplne naszego domu składają się nie tylko straty przenikania, ale także straty na wentylację, które dochodzą nawet do ok. 30%.

Ale to 1,2 KW też musisz wziąść z spiżarni czy z jakiego innego "ciepłego" miejsca. Jakbym ja wziął 1,2KW z mojego pom. gosp. to miałbym tam poniżej 0 ... :roll:
Wyjście z wentylacji mechanicznej moim zdaniem jest po 1 za mało wydajne a po 2 pamiętaj że taką samą ilość powietrza musisz wziąść z zewnątrz ... Co spowoduje stratę na CAŁKOWITEJ sprawności UKŁADU ... :wink:

W związku z tym ponawiam moją prośbę o rozpatrywanie różnic wynikających z różnych PC ( tylko podłogówka albo wraz z CWU ) jako różnice pomiędzy UKŁADAMI a nie pojedyńczo ...

pozdrawiam

Agduś
30-10-2005, 19:16
Zamierzamy zafundować sobie rekuperację, ale na pomysł, żeby "zużytym" czyli ciepłym powietrzem ogrzewać cwu nie wpadliśmy. Przecież tego ciepła do odzyskania jest jakaś określona ilość. Jeżeli zaprzęgniemy je do grzania cwu, to nie ogrzeje już ono napływającego z zewnątrz świeżego powietrza. Taki układ byłby zaprzeczeniam idei rekuperacji! No chyba, że znowu nastąpi jakiś cud i ciepło zacznie się mnożyć, ogrzeje cwu, a później trafi do rekuperatora i zagrzeje też napływające z zewnątrz świeże powietrze.
Pońko M., czy obliczyłeś, że tego ciepła ze zużytego powietrza wystarczy na ogrzewanie cwu?
A skąd się weźmie ciepło w spiżarce? Znowu jakoś się stworzy? A nie przeniknie czasem przez drzwi i ściany z ogrzewanych pomieszczeń? A może spiżarka będzie zaizolowana? To w takim razie będzie w niej równie ciepło jak na zewnątrz. To może lepiej od razu wystawić to na dwór?
Kurczę, miałam już sie nie odzywać :oops: Ale to na prawdę nie ze złośliwości. A w ogóle to może ktoś zna jakiegoś fizyka, który by ten spór rozstrzygnął?
Pochwalę się jeszcze, że po naszych rewelacjach na temet gliny w działce i planowanej rekuperacji, Clima Komfort przysłał nam nową ofertę cenową - znacznie korzystniejszą. Wciąż jednak dużo drożej to wychodzi niż Thermogolf. Za różnicę będziemy mieli próżniowe kolektory solarne (jeżeli się na nie zdecydujemy) i mój wymarzony, baaardzo drogi (ale za to jaki piękny!) kominek z dgp.
Tylko niech się wreszcie ta budowa zacznie! Tak mnie już nosi, że chyba, gdy się już rozpocznie, pójdę tam i zacznę cegły podawać, żeby było szybciej!

Pońko M.
30-10-2005, 20:14
RolandB:

Jeżeli będzie urządzenie stało w spiżarni to zimą zapewne większość schłodzonego powietrza będę wyrzucał na zewnątrz. Jak się zorientowałem to powietrze wydmuchiwane jest chłodniejsze od zasysanego ok. 3 do 5 st.C. Myślę, że jak temperatury zewnętrzne będą już bardzo niskie to wtedy powietrze wyrzucę na zewnątrz bo miałbym chyba zamrażalnię, a nie spiżarnię :D Tak przynajmniej niektórzy robią. Pompa ciepła takiego urządzenia pracuje bardzo różną ilość czasu na dobę. Wszystko zależy od zużycia wody. Ale jest to chyba ok. 5 do 10 godzin. Może ktoś z posiadaczy takich urządzeń mógłby coś nam powiedzieć tutaj na forum? W każdym razie w spiżarni da się to zaadoptować.

Wentylacja mechaniczna. Część powietrza może według mnie trafiać do podgrzewacza, część do np. wymiennika krzyżowego, rurki ciepła, czy pompy ciepła - zależy w co centrala jest wyposażona. Kiedy, gdzie i ile to tylko kwestia sterowania. Poza tym jak już bym wszedł w wentyalcje to powietrze zewnętrzne najpierw przepuścił bym przez odpowiedniej długości rurę w ziemi, zanim trafi do centrali wentylacyjnej - czyli w sumie takie GWC. Oczywiście sporo też zależy jakiej kubatury jest budynek - od tego zależy czy da się zastosować rozwiązanie (chodzi o odpowiednią ilość powietrza). Myślę, że od powierzchni powyżej 100 m2 da się to zrealizować.

Pozdrawiam

Pońko M.
30-10-2005, 20:26
Dzięki Agduś za powrót do tematu, bo z dyskusji zawsze coś dla siebie wyciągniemy :wink:

Agduś napisała:


Zamierzamy zafundować sobie rekuperację, ale na pomysł, żeby "zużytym" czyli ciepłym powietrzem ogrzewać cwu nie wpadliśmy. Przecież tego ciepła do odzyskania jest jakaś określona ilość. Jeżeli zaprzęgniemy je do grzania cwu, to nie ogrzeje już ono napływającego z zewnątrz świeżego powietrza. Taki układ byłby zaprzeczeniam idei rekuperacji! No chyba, że znowu nastąpi jakiś cud i ciepło zacznie się mnożyć, ogrzeje cwu, a później trafi do rekuperatora i zagrzeje też napływające z zewnątrz świeże powietrze.


Agduś, jak już pisałem powyżej odpowiadając Rolandowi, myślę że problem do rozwiązania to odpowiedni rozdział powietrza i sterowanie.

Myślisz Agduś o solarach? To też jakiś pomysł, ale może lepiej te pieniądze zainwestować np. w dobrą centralę (może nie tylko na wymienniku krzyżowym, ale dodatkowo także z rurką ciepła lub pompą ciepła)? Plus do tego jeszcze przepływ powietrza zewnętrznego przez grunt zanim trafi do centrali. Proszę nie oskarżać mnie o wymuszanie tego co ja chcę :D To tylko moje pytanie - co o tym myślisz? Osobiście wydaje mi się, że jak już mam pompę ciepła (jedną lub dwie) do c.o. i c.w.u., która załatwia mi sprawę centralnego i ciepłej wody, w sumie za grosze, to po co jeszcze mam inwestować w solary? Może lepiej usprawnić coś innego? A może c.w.u. chcesz pozyskiwać tylko z solarów?

Pozdrawiam

RolandB
30-10-2005, 23:23
Jeżeli będzie urządzenie stało w spiżarni to zimą zapewne większość schłodzonego powietrza będę wyrzucał na zewnątrz. Jak się zorientowałem to powietrze wydmuchiwane jest chłodniejsze od zasysanego ok. 3 do 5 st.C. Myślę, że jak temperatury zewnętrzne będą już bardzo niskie to wtedy powietrze wyrzucę na zewnątrz bo miałbym chyba zamrażalnię, a nie spiżarnię :D Tak przynajmniej niektórzy robią. Pompa ciepła takiego urządzenia pracuje bardzo różną ilość czasu na dobę. Wszystko zależy od zużycia wody. Ale jest to chyba ok. 5 do 10 godzin. Może ktoś z posiadaczy takich urządzeń mógłby coś nam powiedzieć tutaj na forum? W każdym razie w spiżarni da się to zaadoptować.
hmmm.... Weź sobie kolego OZC zrób i nie będziesz głupot gadał ... jak weźmiesz 1,2 kW z pomieszczenia to zrobisz tam od razu zamrażarkę niezależnie od temp. zewnętrznej ... Ale wiesz co ? z chęcią posłucham posiadaczy takich PC do CWU ... HALO !!! JEST TU KTO ??? :roll:


Wentylacja mechaniczna. Część powietrza może według mnie trafiać do podgrzewacza, część do np. wymiennika krzyżowego, rurki ciepła, czy pompy ciepła - zależy w co centrala jest wyposażona. Kiedy, gdzie i ile to tylko kwestia sterowania. Poza tym jak już bym wszedł w wentyalcje to powietrze zewnętrzne najpierw przepuścił bym przez odpowiedniej długości rurę w ziemi, zanim trafi do centrali wentylacyjnej - czyli w sumie takie GWC. Oczywiście sporo też zależy jakiej kubatury jest budynek - od tego zależy czy da się zastosować rozwiązanie (chodzi o odpowiednią ilość powietrza). Myślę, że od powierzchni powyżej 100 m2 da się to zrealizować.

Pozdrawiam
A co to jest rurka ciepła ??? :o :o :o Mam też GWC jeśli już pytasz ... Niezależnie od powierzchni ... Jest to bez sensu aby wykorzystać PC oparte na GWC :roll: No chyba że masz 500 m2 i 2 osoby do CWU ... :roll:

pozdrawiam

PS. Pońko ... kończą ci się argumenty ...

RolandB
30-10-2005, 23:29
Myślisz Agduś o solarach? To też jakiś pomysł, ale może lepiej te pieniądze zainwestować np. w dobrą centralę (może nie tylko na wymienniku krzyżowym, ale dodatkowo także z rurką ciepła lub pompą ciepła)? Plus do tego jeszcze przepływ powietrza zewnętrznego przez grunt zanim trafi do centrali. Proszę nie oskarżać mnie o wymuszanie tego co ja chcę :D To tylko moje pytanie - co o tym myślisz? Osobiście wydaje mi się, że jak już mam pompę ciepła (jedną lub dwie) do c.o. i c.w.u., która załatwia mi sprawę centralnego i ciepłej wody, w sumie za grosze, to po co jeszcze mam inwestować w solary? Może lepiej usprawnić coś innego? A może c.w.u. chcesz pozyskiwać tylko z solarów?

Pozdrawiam

A cóż to za zmiana tematu ? :roll: Pońsko M. a wiesz że ja mogę w mojej PC podłączyć solary WŁAŚNIE dlatego że NIE są niskotemperaturowe ? hmmm ... Bo chyba wiesz jakie solary dają temperatury ?

Bo solary dają ciepło za cenę obiegówki tylko a PC za cenę wydobycia ciepła z ziemi ... jakieś kilkanaście razy więcej jeśli nie kilkadziesiąt ...

pozdrawiam

Pońko M.
31-10-2005, 09:27
RolandB napisał:


hmmm.... Weź sobie kolego OZC zrób i nie będziesz głupot gadał ... jak weźmiesz 1,2 kW z pomieszczenia to zrobisz tam od razu zamrażarkę niezależnie od temp. zewnętrznej ... Ale wiesz co ? z chęcią posłucham posiadaczy takich PC do CWU ... HALO !!! JEST TU KTO ???

Z tymi głupotami to trochę wyhamuj...... Posiadacze takich PC do cwu są tutaj na forum, w wielu wątkach uaktywniali się. Jak uda się Tobie to ich zmuś, żeby opowiedzieli Tobie jak to jest........no bo ja przecież tylko głupoty gadam... :wink: Jakoś nie widziałem nigdzie takiej zamrażarki?????? :o


A co to jest rurka ciepła ??? Mam też GWC jeśli już pytasz ... Niezależnie od powierzchni ... Jest to bez sensu aby wykorzystać PC oparte na GWC No chyba że masz 500 m2 i 2 osoby do CWU ...

Jakie PC oparte na GWC? Chodzi o to, że można zrobić bardzo sprawny układ: centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, zasysane świeże powietrze zanim trafi na rekuperator przechodzi przez rurę w ziemi (czy GWC), z drugiej strony zaś wyrzucane powietrze trafia na rekuperator i do pompy ciepła powietrze - woda. Wszystko zaś przy odpowiednim sterowaniu. No i nie jest tu kolego potrzebne 500 m2 i zaledwie 2 osoby do ciepłej wody!!!

Rurka ciepła: takie sprytne urządzenie do odyzku ciepła. Zaletą rurki ciepła jest zwarta konstrukcja oraz niższa temperatura szronienia, niż w przypadku wymiennika krzyżowego, dzięki czemu charakteryzuje się ona bardzo wysokim średniorocznym współczynnikiem odzysku ciepła. Wymiennik typu rurka ciepłą składa się z obustronnie zaślepionych rurek miedzianych – wewnątrz napełnionych w ok. 60% swojej wewnętrznej objętości czynnikiem chłodniczym w stanie ciekłym. Wymiennik konstrukcyjnie podzielony jest przy pomocy obudowy z blachy na dwa sektory. Jeśli poprzez sektor położony niżej przepływa strumień cieplejszego (usuwanego z hali powietrza), to czynnik zgromadzony wewnątrz rury w jej dolnej części w postaci cieczy zaczyna odparowywać. Pary czynnika unoszą się w górne rejony rur, gdzie oddając ciepło zimniejszemu strumieniowi powietrza (powietrze zewnętrzne) skraplają się i w postaci cieczy spływają ponownie w dół. W ten sposób zimne powietrze zostaje tanim kosztem ogrzane. Rurki ciepła są dużo sprawniejsze niż wymiennik krzyżowy, bardzo często stosowane w cntralach basenowych.


PS. Pońko ... kończą ci się argumenty ...

No chyba raczej Tobie...... :wink:



A cóż to za zmiana tematu ? Pońsko M. a wiesz że ja mogę w mojej PC podłączyć solary WŁAŚNIE dlatego że NIE są niskotemperaturowe ? hmmm ... Bo chyba wiesz jakie solary dają temperatury ?

Bo solary dają ciepło za cenę obiegówki tylko a PC za cenę wydobycia ciepła z ziemi ... jakieś kilkanaście razy więcej jeśli nie kilkadziesiąt ...

No i dobrze, że możesz! Praktycznie w każdej PC można. Osobiście tylko wyraziłem zdanie, że wolę doinwestować system wentlacji z odzyskiem ciepła niż kupować solary skoro ciepłą wodę będę miał z PC!! Tobie nie musi się ....chłopie to podobać, a innym może.

Xena z Xsary
31-10-2005, 09:31
chciałabym sie zapytać kiedy według Was zwraca się inwestycja w pompę ciepła? Czy macie takie doświadczenia?

Aga - Żona Facia
31-10-2005, 09:57
chciałabym sie zapytać kiedy według Was zwraca się inwestycja w pompę ciepła? Czy macie takie doświadczenia?

Nie mam takich doświadczeń bo dopiero zastanawiamy się nad rodzajem ogrzewania. Pompa ciepła bardzo kusi, ale jej koszt jest dosyć wysoki. Jednak późniejsza eksploatacja jest PONOĆ niska!!!

matka kiedyś napisała, że nie należy rozpatrywać PC w tym sensie, że ona nam się w ogóle nie zwróci, albo dopiero po 10, 15 lub 20 latach.
To tak samo jak ktoś kupuje samochód za 200 tysięcy i czy liczy na to, że mu się to kiedyś zwróci.

A budowa domu czy kiedykolwiek się zwróci???

godul1
31-10-2005, 12:04
Pońko, mam wrazenie ze zasilanie PC do CWU powietrzem odpadowym z reku mija sie z celem bo im sprawniejszy reku tym zimniejsze jest powietrze odpadowe, a wydaje mi się że aby taka PC maiła jakas skceptowalną sprawnośc to temp. powietrza na zasilaniu powinna byc wyższa niż 10-15 C. W okresach zimowych powietrze odpadowe z reku może mieć temp. poniżej zera.
No ale mogę się mylić.

Peterek
31-10-2005, 12:56
Temp. z rekuperatora nie może mieć poniżej 0st. C.

godul1
31-10-2005, 13:35
Ja tam się nie znam, ale jezeli reku ma sprawnośc 80% zapodasz mu z jednej strony powietrze o temp. -15 a z drugiej +25 to może się zdażyć ujemna temp na wyściu ze zurzytym powietrzem. No ale ja tylko teoretyzuje bo nie miałem żadnych doświadczeń z reku.

Peterek
31-10-2005, 13:49
rekuperatory krzyżowe (te "duże :lol: ) mają tzw. bypas, czyli "powietrze na skróty". Moim zdaniem przy temp. ujemnych może wystąpić oblodzenie reku, a to grozi jego zniszczeniem. Sterownik powinien czuwać, by temp. powietrza wyrzucanego na zewnątrz nie spadła poniżej minimum, a sprawność hmm... gdy nie ma dużego mrozu to 80% jest

godul1
31-10-2005, 14:01
ok. Dzieki!

Agduś
31-10-2005, 14:28
O "rurkach ciepła" jako żywo nie słyszałam, ale poszukam jeszcze.
Co do solarów, to się nad tym zastanawiamy. Na pewno nie ogrzeją cwu przez cały rok - tu się nie ma co łudzić. Mogą to zrobić na pewno latem i wtedy (argument Clima Komfortu za osobną pompą do cwu) grunt będzie się spokojnie nagrzewał robiąc zapasy na zimę. Przy tym rozwiązaniu plusem jest to, że solary mogą być, ale nie muszą. Można je zrobić od razu, można później.
GWC raczej nie przewidujemy - koszt, jaki podał nam wykonawca rekuperacji jest stanowczo za wysoki i chyba niewarta skórka wyprawki.
Są jeszcze rekuperatory przeciwprądowe o wyższej niż krzyżowe sprawności. Do rozważenia.
Co do ogrzewania cwu zużytym powietrzem, to chyba tak "z partyzanta" (coś do czegoś podłączyć i sprawdzić, czy to działa) nic z tego nie wyjdzie, skoro istnieje takie urządzenie: "wraz z kompaktowym i wielofunkcyjnym urządzeniem firmy NILAN otrzymają Państwo ciepłą wodę użytkową z pompy ciepła powietrze - woda oraz centralę wentylacyjną z rekuperacją o wydajności wystarczającej dla całego domu! (+ ewentualnie do tego klimatyzacja). Warto tutaj nadmienić, że centrala wentylacyjna oparta jest min. na pompie ciepła powietrze - powietrze (jest to rozwiązanie dużo skuteczniejsze od wymiennika krzyżowego)." I znowu trzeba będzie coś przeliczać, :o ale na oko widzę, że ten cały zestaw z NILANem wyjdzie drożej niż Thermogolf + solary + reku.

Agduś
31-10-2005, 14:36
RolandB:

Jeżeli będzie urządzenie stało w spiżarni to zimą zapewne większość schłodzonego powietrza będę wyrzucał na zewnątrz. Jak się zorientowałem to powietrze wydmuchiwane jest chłodniejsze od zasysanego ok. 3 do 5 st.C. Myślę, że jak temperatury zewnętrzne będą już bardzo niskie to wtedy powietrze wyrzucę na zewnątrz bo miałbym chyba zamrażalnię, a nie spiżarnię :D Tak przynajmniej niektórzy robią. Pompa ciepła takiego urządzenia pracuje bardzo różną ilość czasu na dobę. Wszystko zależy od zużycia wody. Ale jest to chyba ok. 5 do 10 godzin. Może ktoś z posiadaczy takich urządzeń mógłby coś nam powiedzieć tutaj na forum? W każdym razie w spiżarni da się to zaadoptować.

Pozdrawiam
Właśnie o spiżarni mówią sprzedawcy takich urządzeń. Nie przeczę, że latem na pewno miło jest mieć taka namiastkę klimatyzacji, że chłodzenie spiżarni się przyda itd. Miło też jest mieć basen w piwnicy i saunę i siłownię i stół bilardowy i jeszcze małą stajenkę a w niej moją wymarzona gniadą klacz arabską i po jednym koniku dla każdego członka rodziny (dla dzieci jakieś kucyki)... Mam wymieniać dalej? :(

godul1
31-10-2005, 14:47
Miło też jest mieć basen w piwnicy i saunę i siłownię i stół bilardowy i jeszcze małą stajenkę a w niej moją wymarzona gniadą klacz arabską i po jednym koniku dla każdego członka rodziny (dla dzieci jakieś kucyki)... Mam wymieniać dalej? :(

Agduś,
dawaj dalej-mnie się podoba.;-)

Pońko M.
31-10-2005, 15:00
godul1 napisał:


Pońko, mam wrazenie ze zasilanie PC do CWU powietrzem odpadowym z reku mija sie z celem bo im sprawniejszy reku tym zimniejsze jest powietrze odpadowe, a wydaje mi się że aby taka PC maiła jakas skceptowalną sprawnośc to temp. powietrza na zasilaniu powinna byc wyższa niż 10-15 C. W okresach zimowych powietrze odpadowe z reku może mieć temp. poniżej zera.
No ale mogę się mylić.

W moim zamyśle do PC grzejącej wodę nie powinno się dostawać powietrze odpadowe, już po przejściu przez rekuperator, ale jeszcze przed przejściem. To nie oznacza, że to powietrze po trafieniu do pompy ciepła miał by dalej jeszcze iść do rekuperatora. Choć może będzie jeszcze miało wystarczającą temperaturę? Nie wiem. W każdym razie te PC schładzają powietrze o ok. 3-5 st.C, tak więc miało by ono jeszcze ok. 15 - 17 st.C, czyli dość wysoką temperaturę. Poza tym to jest z pewnością kwestia sterownia i rozdziału wyrzucanego powietrza, czyli: ile i kiedy do PC, a ile i kiedy do rekuperatora. To już zadanie automatyki.

Odnośnie tego co pisał Peterek, że powietrze usuwane nie moze mieć mniej jak 0 st.C to chyba ma rację według mnie. Jak by tak było to można by zalodzić wymiennik.

Pozdrawiam

Pońko M.
31-10-2005, 15:09
Agduś napisała:


Co do ogrzewania cwu zużytym powietrzem, to chyba tak "z partyzanta" (coś do czegoś podłączyć i sprawdzić, czy to działa) nic z tego nie wyjdzie, skoro istnieje takie urządzenie: "wraz z kompaktowym i wielofunkcyjnym urządzeniem firmy NILAN otrzymają Państwo ciepłą wodę użytkową z pompy ciepła powietrze - woda oraz centralę wentylacyjną z rekuperacją o wydajności wystarczającej dla całego domu! (+ ewentualnie do tego klimatyzacja). Warto tutaj nadmienić, że centrala wentylacyjna oparta jest min. na pompie ciepła powietrze - powietrze (jest to rozwiązanie dużo skuteczniejsze od wymiennika krzyżowego)." Z tego by wynikało, że ta pompa będzie jeszcze pomagała rekuperatorowi, a nie odwrotnie. Chyba że się mylę?

Jakie to urządzenia tej firmy NILAN??? To jakieś polskie przedstawicielstwo, kto oferuje takie urządzenie? Możesz coś więcej napisać o tym wyrobie? Może rurki ciepła nie ma, ale jest pompa powietrze - powietrze! To by było nieźle. No właśnie. Czy powietrze zużyte trafia do PC powietrze - powietrze zwiazanej z wentyalcją i PC do grzania wody? Jeśli tak to chyba mają jakoś rozwiązane sterownie. Jeśli tak to było może jakieś rozwiązanie dla mnie. Agduś, jeśli tak to chyba tak jak Ty "wejdę" w wentylację mechaniczną. No i Twój pomysł z kominkiem też mi się podoba. Jak prądu przez długi czas nie będzie to przynajmniej jest zabezpieczenie! Dzięki za podunięcie pomysłu :wink:
Jeśli to urządzenie by miało się sprawdzić to tym bardziej wstawił bym PC do c.w.u. do spiżarni i schłodzone powietrze wdmuchiwał do pomieszczenia lub na zewnątrz gdyby było za zimno - ale to chyba tylko w największe mrozy.
W sumie to grzanie wody było by bardzo ekonomiczne. W zasadzie PC do c.w.u. cały czas dostawał by powietrze o temp. ok. 20 st. C?

Wiadomo Agduś wszystkiego nie można mieć. Basen, choć odkryty, w ogrodzie też by mi się marzył.....ale to może kiedyś, kiedyś...

Pozdrawiam

Szaruś
31-10-2005, 15:13
Nie wiem. W każdym razie te PC schładzają powietrze o ok. 3-5 st.C, tak więc miało by ono jeszcze ok. 15 - 17 st.C, czyli dość wysoką temperaturę. Poza tym to jest z pewnością kwestia sterownia i rozdziału wyrzucanego powietrza, czyli: ile i kiedy do PC, a ile i kiedy do rekuperatora. To już zadanie automatyki.


Przy schłodzeniu strumienia powietrza 150 m3/h o cztery stopnie, przez 24 godziny można odebrać temu powietrzu około 4,9 kWh energii.

A taką ilością energii to można nagrzać 200 l wody o delta t około 21 stopni. To może trochę być za mało.

Aczkolwiek, jeżeli dobrze pokombinować, to może coś z tego wyjdzie.

Agduś
31-10-2005, 18:57
A taką ilością energii to można nagrzać 200 l wody o delta t około 21 stopni. To może trochę być za mało.

Aczkolwiek, jeżeli dobrze pokombinować, to może coś z tego wyjdzie.
Wychodzi, wychodzi i nawet na tym forum byli tacy, którym to w domu gra i śpiewa. Tyle tylko, że to drogie jak 7 nieszczęść. No i różnica wydajności w porównaniu do tańszych jest dyskusyjna (co można było zauważyć).


Jakie to urządzenia tej firmy NILAN??? To jakieś polskie przedstawicielstwo, kto oferuje takie urządzenie?
Pewnie się ucieszysz, bo to urządzenie oferuje Clima Komfort opcjonalnie zamiast podgrzewacza cwu powietrze - woda. Dla naszego domu zestaw ze zwykłym podgrzewaczem wycenili na 55 800 zł, a z tym nowym cudem na 62 400 zł. Gdybyśmy zamierzali kupić ten pierwszy zestaw + reku, to bardziej opłacałaby się ta nowość (to tak na oko, bo jeszcze nie liczyliśmy).
Tyle, że to jest supernowość, więc zupełnie niesprawdzone w Polsce (chyba). Przesłali nam opis tego urządzenia, ale po angielsku, bo sami nie mają tłumaczenia :o Na razie nawet nie mieliśmy czasu, żeby spróbować przez to przebrnąć.


Jeśli to urządzenie by miało się sprawdzić to tym bardziej wstawił bym PC do c.w.u. do spiżarni i schłodzone powietrze wdmuchiwał do pomieszczenia lub na zewnątrz gdyby było za zimno - ale to chyba tylko w największe mrozy.
No z tym to chyba przesadziłeś: przecież po takim maratonie to zużyte powietrze jest kompletnie wydojone z ciepła. I właśnie o to w tym chodzi. Myślę, że jest odwrotnie: tylko w największe upały można to powietrze wtłaczać do spiżarni, czy jakiegokolwiek innego pomieszczenia. Ono powinno być baaardzo zimne, jak najbardziej zbliżone temperaturą do zewnętrznego, bo właśnie wtedy mamy oszczędność ciepła. No a wpychanie powietrza o temperaturze zbliżonej do zewnętrznej to absurd. Lepiej po prostu otworzyć okno - na to samo wyjdzie (wywietrzy się i wychłodzi w domu) a będzie znacznie taniej (wystarczą okna zamiast całego tego potwornie drogiego ustrojstwa).



No i Twój pomysł z kominkiem też mi się podoba. Jak prądu przez długi czas nie będzie to przynajmniej jest zabezpieczenie!
Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na dgp i to tylko grawitacyjne. Zakładamy, że palenie w kominku ma być przyjemnością, a nie obowiązkiem. Nie chcemy zrobić sobie z salonu kotłowni. Dlatego ogrzewanie domu kominkiem będzie odbywało się albo "przy okazji" albo awaryjnie.

RolandB
31-10-2005, 19:26
W sumie to grzanie wody było by bardzo ekonomiczne. W zasadzie PC do c.w.u. cały czas dostawał by powietrze o temp. ok. 20 st. C?

Ja cały czas zwracam ci uwagę że powietrze o tej temp. potrzebne do zasilenia tego układu nie bierze się znikąd :roll:

Albo jest pobierane z już ogrzanego pomieszczenia zabierając z niego ciepło ... albo jest pobierane jako zuzyte powietrze z wentylacji i wymaga to wtedy dostarczenia z zewnatrz zimnego na jego miejsce ... ( tak samo jest także w przypadku poboru powietrza ze spiżarni i wydalania go na zewnątrz ). Wez proszę także pod uwage zapotrzebowanie na okreslona ilosc tego powietrza aby mozliwa byla produkcja CWU ...

Zwracam też uwagę na fakt że dalej nie powiedziałeś jaką to niby by miało całkowitą sprawność jako układ ... i ile by to miało w całości kosztować ... bo przypominam że właśnie od tych faktów rozpoczęła się nasza dyskusja ( patrz też temat wątku ).

pozdrawiam

Agduś
31-10-2005, 19:34
Zwracam też uwagę na fakt że dalej nie powiedziałeś jaką to niby by miało całkowitą sprawność jako układ ... i ile by to miało w całości kosztować ... bo przypominam że właśnie od tych faktów rozpoczęła się nasza dyskusja ( patrz też temat wątku ).
pozdrawiam
Co do sprawności, to może jeszcze wypowie się ktoś oświecony w tym względzie (jest jakiś fizyk na forum?).
Co do ceny, to masz ją piętro wyżej. Ładna, no nie?

A, i jeszcze jedno. Oświeciło mnie z tą pogodówką. To rzeczywiście logiczne. A już mieliśmy mieć "pokojówkę". Chociaż jakaś pokojówka by się czasem przydała - to taka refleksja po wykonaniu rzutu oka na pokój, który rano dokładnie posprzątałam, a później toczyło się w nim życie rodzinne... :wink:

Agduś
31-10-2005, 19:40
Miło też jest mieć basen w piwnicy i saunę i siłownię i stół bilardowy i jeszcze małą stajenkę a w niej moją wymarzona gniadą klacz arabską i po jednym koniku dla każdego członka rodziny (dla dzieci jakieś kucyki)... Mam wymieniać dalej? :(

Agduś,
dawaj dalej-mnie się podoba.;-)
Dobra, nie ma sprawy, ale to chyba temat na nowy wątek i to raczej u psychologa dyżurnego na kozetce.
Zaproponuj temat. To by było nawet ciekawe: z czego ludzie zrezygnowali, bo musieli. Albo, co komu w duszy gra, o czym marzy. Jak wyglądałyby nasze domy, gdybyśmy dysponowali nieograniczoną kasą?
(Brr już widzę te pałace na przedmieściach Opola wystawione przez Romów.)

RolandB
31-10-2005, 19:54
Zwracam też uwagę na fakt że dalej nie powiedziałeś jaką to niby by miało całkowitą sprawność jako układ ... i ile by to miało w całości kosztować ... bo przypominam że właśnie od tych faktów rozpoczęła się nasza dyskusja ( patrz też temat wątku ).
pozdrawiam
Co do sprawności, to może jeszcze wypowie się ktoś oświecony w tym względzie (jest jakiś fizyk na forum?).
Co do ceny, to masz ją piętro wyżej. Ładna, no nie?

A, i jeszcze jedno. Oświeciło mnie z tą pogodówką. To rzeczywiście logiczne. A już mieliśmy mieć "pokojówkę". Chociaż jakaś pokojówka by się czasem przydała - to taka refleksja po wykonaniu rzutu oka na pokój, który rano dokładnie posprzątałam, a później toczyło się w nim życie rodzinne... :wink:

Agduś nie rezygnuj z pokojówki :wink: przyda się :-) mój sterownik na zaworze trójdrożnym może być także ( oprócz czujnika temp. zewnętrznej ) wysterowany pokojówką. Przydaje się to np wtedy gdy przyjdzie więcej osób na imprezkę i się temperatura podniesie ;-) albo rozpalisz w kominku ...

Pozdrawiam

Pońko M.
31-10-2005, 20:32
Agduś napisała:


pewnie się ucieszysz, bo to urządzenie oferuje Clima Komfort opcjonalnie zamiast podgrzewacza cwu powietrze - woda. Dla naszego domu zestaw ze zwykłym podgrzewaczem wycenili na 55 800 zł, a z tym nowym cudem na 62 400 zł. Gdybyśmy zamierzali kupić ten pierwszy zestaw + reku, to bardziej opłacałaby się ta nowość (to tak na oko, bo jeszcze nie liczyliśmy).
Tyle, że to jest supernowość, więc zupełnie niesprawdzone w Polsce (chyba). Przesłali nam opis tego urządzenia, ale po angielsku, bo sami nie mają tłumaczenia Na razie nawet nie mieliśmy czasu, żeby spróbować przez to przebrnąć.

Co tam mam się cieszyć. Podgrzewacze z PC oferuje kilka firm, więc jest w czym wybierać, choć nie ukrywam, że PC z Climakomfortu to jeden z moich typów. No nic, to muszę wejść w kontakt z tą firmą, albo na internecie poszperać o tych urządzeniach, bo wydaje mi się, że być może "zaspokoją" moje wyobrażenia o moim systemie grzewczym.



Pońko M. napisał:

Jeśli to urządzenie by miało się sprawdzić to tym bardziej wstawił bym PC do c.w.u. do spiżarni i schłodzone powietrze wdmuchiwał do pomieszczenia lub na zewnątrz gdyby było za zimno - ale to chyba tylko w największe mrozy.

No z tym to chyba przesadziłeś: przecież po takim maratonie to zużyte powietrze jest kompletnie wydojone z ciepła. I właśnie o to w tym chodzi. Myślę, że jest odwrotnie: tylko w największe upały można to powietrze wtłaczać do spiżarni, czy jakiegokolwiek innego pomieszczenia. Ono powinno być baaardzo zimne, jak najbardziej zbliżone temperaturą do zewnętrznego, bo właśnie wtedy mamy oszczędność ciepła. No a wpychanie powietrza o temperaturze zbliżonej do zewnętrznej to absurd. Lepiej po prostu otworzyć okno - na to samo wyjdzie (wywietrzy się i wychłodzi w domu) a będzie znacznie taniej (wystarczą okna zamiast całego tego potwornie drogiego ustrojstwa).

No z takimi założeniami jak opisałem to nie bedzie taki znowu maraton. Powietrze po przejściu przez PC będzie ok. 3 - 5 st. C chłodniejsze, czyli bedzie miało ok. 15 - 17 st.C. Jeśli będzie w mym domu wentylacja mechaniczna to i tak określona ilość powietrza jest wyrzucana. Nie będę pobierał powietrza ze spiżarni i na powrót do tam wtłaczał. Będę czerpał z powietrza wyrzucanego z całego domu :wink:
Poza tym to kiedy już nie będzie potrzeby wtłaczania tego powietrza schłodzonego do spiżarni to kwestia ustalenia punktu "brzegowego".
Tak więc reasumując nie będę wpychał do spizarni powietrza o temperaturze zewnętrznej! Niby na jakiej podstawie tak wnioskujesz?

Kiedy już zdecyduję się na wentylację mechaniczną to nie będę miał potrzeby otwierania okien. Albo mechaniczna, albo grawitacja. Poza tym nie wyobrażam sobie sytuacji żebym miał otwierać okna aby w spizarni było dostatecznie zimno.

Pozdrawiam

Pońko M.
31-10-2005, 20:56
Może na powrót do solarów, czyli po co mi solary kiedy mam PC (według mnie rzecz jasna):

Moja rodzina liczy 3 osoby. Zakładam, że 60 l ciepłej wody na głowę dobowo wystarczy. Daje to: 3x60x365=65 700 l rocznie. Aby to ogrzać potrzebuję następującą ilość ciepła:

Q = V.cwł.dV,

gdzie: cwł - ciepło właściwe wody = 1,16 Wh/kgK,

dV - różnica temperatury wody zimnej i ciepłej (zwykle 35K) - przyjmę 30, bowiem zamierzam utrzymywać w zbiorniku temperaturę 45 st. C. Po co więcej kiedy każdy stopień powyżej 36,6 to dla naszego ciała ciepełko, ciepełko, gorąco... :wink:

Q = 65 700x1,16x30 = 2 286 360 Wh = 3286 kWh

Sprawność PC do ogrzewania wody: 3,0 - 3,5. Niech będzie 3,25.

3286/3,25=1011,08 kWh

1011,08 kWh x 0,3 zł (średnia dla licznika dwutaryfowego) = 303,32 zł na rok na przygotowania c.w.u.

Ile zaoszczędzę rocznie mając solary. W jednym z wątków na forum wymienia się, że max o 60% mozna zmniejszyc zuzycie energi.

Tak więc 303,32 x 0,6 = 181,99 zł oszczędnosci rocznie. Biorąc pod uwagę kasę jaką musiał bym wydać na komplet pt. "solary" (zbiornik, pompy itd). to według mnie.....po prostu szkoda kasy. Mało tego jesienią i zimą z wydajnością solarów do tego kiepściutko. Z PC będę miał c.w.u. przez cały rok.

Pozdrawiam

Pońko M.
31-10-2005, 21:03
RolandB napisał:


a cały czas zwracam ci uwagę że powietrze o tej temp. potrzebne do zasilenia tego układu nie bierze się znikąd

Albo jest pobierane z już ogrzanego pomieszczenia zabierając z niego ciepło ... albo jest pobierane jako zuzyte powietrze z wentylacji i wymaga to wtedy dostarczenia z zewnatrz zimnego na jego miejsce ... ( tak samo jest także w przypadku poboru powietrza ze spiżarni i wydalania go na zewnątrz ). Wez proszę także pod uwage zapotrzebowanie na okreslona ilosc tego powietrza aby mozliwa byla produkcja CWU ...

Biorę to pod uwagę. Jeśli decyduję się na wentylację mechaniczną to określona ilość powietrza będzie wyrzucana z domu i zamierzam z tego zrobić pożytek na potrzeby c.w.u. i rekuperatora. Chłodne powietrze z zewnątrz najpierw podgrzane w ziemi przepływając przez rurę długości ok. 30 - 40 m (sam nie wiem ile) + potem rekuperator. Ot cała tajemnica.

Sprawność takiego układu z pewnością będzie większa jak 4. Jeśli wezmę pompę z bezpośrednim odparowaniem do c.o. i średnia sprawność dla niej wyniesie 5 (taką przynajmniej osiąga gość, którego dom opisał Murator) + do tego 3,0 - 3,5 dla podgrzewacza, którego udział w ogólnie wytwarzanej mocy cieplnej zespołu jest znikomy to z pewnością będzie to powyżej 4.

Pozdrawiam

Pozdrawiam

RolandB
31-10-2005, 21:09
Tak więc 303,32 x 0,6 = 181,99 zł oszczędnosci rocznie. Biorąc pod uwagę kasę jaką musiał bym wydać na komplet pt. "solary" (zbiornik, pompy itd). to według mnie.....po prostu szkoda kasy. Mało tego jesienią i zimą z wydajnością solarów do tego kiepściutko. Z PC będę miał c.w.u. przez cały rok.

Czy chcesz mi powiedzieć w związku z tym , że na PC do CWU wydasz mniej niż za solary ? Bo oszczędności będą porównywalne ...

RolandB
31-10-2005, 21:20
RolandB napisał:


a cały czas zwracam ci uwagę że powietrze o tej temp. potrzebne do zasilenia tego układu nie bierze się znikąd

Albo jest pobierane z już ogrzanego pomieszczenia zabierając z niego ciepło ... albo jest pobierane jako zuzyte powietrze z wentylacji i wymaga to wtedy dostarczenia z zewnatrz zimnego na jego miejsce ... ( tak samo jest także w przypadku poboru powietrza ze spiżarni i wydalania go na zewnątrz ). Wez proszę także pod uwage zapotrzebowanie na okreslona ilosc tego powietrza aby mozliwa byla produkcja CWU ...

Biorę to pod uwagę. Jeśli decyduję się na wentylację mechaniczną to określona ilość powietrza będzie wyrzucana z domu i zamierzam z tego zrobić pożytek na potrzeby c.w.u. i rekuperatora. Chłodne powietrze z zewnątrz najpierw podgrzane w ziemi przepływając przez rurę długości ok. 30 - 40 m (sam nie wiem ile) + potem rekuperator. Ot cała tajemnica.

Sprawność takiego układu z pewnością będzie większa jak 4. Jeśli wezmę pompę z bezpośrednim odparowaniem do c.o. i średnia sprawność dla niej wyniesie 5 (taką przynajmniej osiąga gość, którego dom opisał Murator) + do tego 3,0 - 3,5 dla podgrzewacza, którego udział w ogólnie wytwarzanej mocy cieplnej zespołu jest znikomy to z pewnością będzie to powyżej 4.

Pozdrawiam

Wiesz - myślę że troszkę błądzisz i za bardzo sam nie wiesz co chesz zrobić ... Nie masz jednak oporów bronić wszystkich możliwych opcji naraz ...

To jak ty chcesz to w końcu zrobić ? chcesz reku czy PC do CWU ? bo naraz to za bardzo tego nie widze ...
Chccesz pobierać ciepło ze spiżarni czy z mech. wentylacji ?
Chcesz powietrze po przejsciu przez PC wtłaczać spowroterm do spiżarni ? to zuzyte z wentylacji mech ?

Sprawność 5 jest możliwa - nawet większa jest możliwa ... ale jakim nakładem kosztów ?
nie czytalem tego artykułu - możesz przybliżyć dla jak dużego budynku ? Solanka czy parowanie bezpośrednie ?

pozdrawiam

Pońko M.
31-10-2005, 23:16
RolandB napisał:


Wiesz - myślę że troszkę błądzisz i za bardzo sam nie wiesz co chesz zrobić ... Nie masz jednak oporów bronić wszystkich możliwych opcji naraz ...

To jak ty chcesz to w końcu zrobić ? chcesz reku czy PC do CWU ? bo naraz to za bardzo tego nie widze ...
Chccesz pobierać ciepło ze spiżarni czy z mech. wentylacji ?
Chcesz powietrze po przejsciu przez PC wtłaczać spowroterm do spiżarni ? to zuzyte z wentylacji mech ?

Starałem się już kilka razy wyjaśnić jak bym to widział, ale OK. Spróbuję jeszcze raz, kroczek po kroczku, żeby było jaśniej.......ale to już w następnym poście.


Sprawność 5 jest możliwa - nawet większa jest możliwa ... ale jakim nakładem kosztów ?
nie czytalem tego artykułu - możesz przybliżyć dla jak dużego budynku ? Solanka czy parowanie bezpośrednie ?

To była pompa z bezpośrednim parowaniem, powierzchnia domu....hmmm o ile pamiętam coś ok. 200 m2. Chyba. Głowy nie dam, artykuł bym na początku roku......pierwszy, drugi, a może trzeci numer Muratora.

Pozdrawiam

michal_m
31-10-2005, 23:27
Ciekaw jestem, ile osób to czyta. Dodatkowo, ile coś z tego wynosi. Ja jestem za pompą, ale nie podejmuję się uczestnistwa w dyskusji. Zawsze podkreślałem, że jak ktoś nie chce być przekonany, to mu się uda. Podobno cztery razy łatwiej sprzedać produkt klientowi, który zna jego zalety, niż zdobyć nowego. Z drugiej strony wprowadzenie jakiejkolwiek technologii byłoby prawie niemożliwe. Może coś w tym jest.

Pońko M.
31-10-2005, 23:55
Więc tak:

1) pompa ciepła z kolektorem gruntowym do c.o. połączona wyłącznie z podłogówką;
2) osobna pompa ciepła (podgrzewacz) do przygotowania ciepłej wody użytkowej - pompa ciepła typu powietrze - woda;
3) To o czym jeszcze do niedawna nie myślałem, a co mi w sumie Agduś posunęła, czyli wentylacja mechaniczna dla domu
- wentylacja najlepiej zrealizowana przez kompaktową i spójną centralę (coś jak NILAN, który wywołała Agduś), a więc w jednej obudowie centrala wentylacyjna z rekuperatorem (może być odzysk na zasadzie pompy ciepła) + zbiornik na c.w.u. + pompa ciepła po podgrzania wody.
Zasada działania: dom oparty na wentylacji mechanicznej, a nie grawitacyjnej. Centrala (a więc i jednocześnie podgrzewacz c.w.u.) ustawiony np. w spiżarni, choć przy wentylacji mechanicznej niekoniecznie (właśnie mi zaświtało :) ). W domu mamy rzecz jasna system kanałów dystrybucji powietrza - wywiew zużytego i nawiew świeżego. Zużyte powietrze systemem kanałów trafia do centrali gdzie jest kierowne do rekuperatora lub pompy ciepła do podgrzewu c.w.u., albo tu i tu jednocześnie - rozdział powietrza to już kwestia sterownia i zadanie automatyki.
Od strony świeżego powietrza: świeże powietrze zewnętrzne przepływa przez rurę w ziemi oplatającą wokół dom (myślę, że ok. 30 - 40 m długości) i tak mając podniesioną temperaturę dostaje się do centrali. Osiąga rekuperator gdzie zostaje ogrzane do wymaganej temperatury nawiewanej do pomieszczeń (z tym, że podgrzanie to już nie przez wymienik krzyżowy tylko pompa ciepła powietrze - powietrze lub rurka ciepła).
Wydmuchiwane z pompy ciepła do c.w.u. schłodzone powietrze trafia np. do sąsiedniej z pom. gospodarczym, gdzie mam centralę, spiżarni lub na zewnątrz budynku.
Prościej chyba już nie mogę. To by wcale nie była jakaś super nowość i myślę, że to jest dość proste w swej realizacji (skoro są już nawet gotowe urządzenia).

Pozdrawiam

michal_m
01-11-2005, 00:38
Więc tak:

1) pompa ciepła z kolektorem gruntowym do c.o. połączona wyłącznie z podłogówką;
2) osobna pompa ciepła (podgrzewacz) do przygotowania ciepłej wody użytkowej - pompa ciepła typu powietrze - woda;
3) To o czym jeszcze do niedawna nie myślałem, a co mi w sumie Agduś posunęła, czyli wentylacja mechaniczna dla domu
- wentylacja najlepiej zrealizowana przez kompaktową i spójną centralę (coś jak NILAN, który wywołała Agduś), a więc w jednej obudowie centrala wentylacyjna z rekuperatorem (może być odzysk na zasadzie pompy ciepła) + zbiornik na c.w.u. + pompa ciepła po podgrzania wody.
Zasada działania: dom oparty na wentylacji mechanicznej, a nie grawitacyjnej. Centrala (a więc i jednocześnie podgrzewacz c.w.u.) ustawiony np. w spiżarni, choć przy wentylacji mechanicznej niekoniecznie (właśnie mi zaświtało :) ). W domu mamy rzecz jasna system kanałów dystrybucji powietrza - wywiew zużytego i nawiew świeżego. Zużyte powietrze systemem kanałów trafia do centrali gdzie jest kierowne do rekuperatora lub pompy ciepła do podgrzewu c.w.u., albo tu i tu jednocześnie - rozdział powietrza to już kwestia sterownia i zadanie automatyki.
Od strony świeżego powietrza: świeże powietrze zewnętrzne przepływa przez rurę w ziemi oplatającą wokół dom (myślę, że ok. 30 - 40 m długości) i tak mając podniesioną temperaturę dostaje się do centrali. Osiąga rekuperator gdzie zostaje ogrzane do wymaganej temperatury nawiewanej do pomieszczeń (z tym, że podgrzanie to już nie przez wymienik krzyżowy tylko pompa ciepła powietrze - powietrze lub rurka ciepła).
Wydmuchiwane z pompy ciepła do c.w.u. schłodzone powietrze trafia np. do sąsiedniej z pom. gospodarczym, gdzie mam centralę, spiżarni lub na zewnątrz budynku.
Prościej chyba już nie mogę. To by wcale nie była jakaś super nowość i myślę, że to jest dość proste w swej realizacji (skoro są już nawet gotowe urządzenia).

Pozdrawiam

Mimo wszystkol uważam, że druga pompa do CWU to zbędny wydatek. Duże znaczenie ma chyba zbiornik CWU. Jeżeli podgrzanie wody trwa około 20 minut (od temperatury 10 stopni, dla zasobnika około 200 litrów), to może warto dopłacić za zasobnik, a nie komplikować układ?

Szaruś
01-11-2005, 08:30
Pońko,

ile kasy przeznaczasz na swój układ (went. mechaniczan, pompa ciepła, podgrzewacz CWU?


Rozumiem, że chcesz zainstalować trzy pompy ciepła (CO, CWU i do podgrzewania nawiewanego powietrza)?

RolandB
01-11-2005, 09:56
Prościej chyba już nie mogę. To by wcale nie była jakaś super nowość i myślę, że to jest dość proste w swej realizacji (skoro są już nawet gotowe urządzenia).

Bardziej skomplikowanego układu chyba już nie ma ... To ty teraz zamiast jednej PC do wszystkicgo chcesz 3 specjalizowane PC ... Życzę powodzenia ... dla mnie dyskusja się skończyła :roll:

pozdrawiam

Jezier
01-11-2005, 10:50
Ciekaw jestem, ile osób to czyta. Dodatkowo, ile coś z tego wynosi.
Dyskusja jest ciekawa. Ja sledze. Swoje wynosze.

Pońko M.
01-11-2005, 12:25
RolandB napisał:


Bardziej skomplikowanego układu chyba już nie ma ... To ty teraz zamiast jednej PC do wszystkicgo chcesz 3 specjalizowane PC ... Życzę powodzenia ... dla mnie dyskusja się skończyła

To nie będę jakieś tam 3 wyspecjalizowane PC. Co najwyżej jedna pompa ciepła i dwie "pompki ciepła" - i do tego te dwie w jednej obudowie!
Ten układ, wręcz odrwotnie, jest prosty jak d........Trochę poszperam, bo sam muszę pozbierać informacje i oferty, to wtedy postaram sie może i ulokować tu jakiś schemacik :wink:

Pozdrawiam

Pońko M.
01-11-2005, 12:32
Szaruś napisał:


Pońko,

ile kasy przeznaczasz na swój układ (went. mechaniczan, pompa ciepła, podgrzewacz CWU?


Rozumiem, że chcesz zainstalować trzy pompy ciepła (CO, CWU i do podgrzewania nawiewanego powietrza)?

Ile będzie kosztować,....hmmm widzisz jeszcze na 100% nie wiem, bo jak prześledzić posty z tematu to zobaczysz, że ten pomysł to na dniach mi się zrodził. Ale dam znać! W najgorszym wypadku powrócę do schematu PC + podłogówka i c.w.u. elektrycznie :D Zobaczymy

Odnośnie tych 3 pompa ciepła to tak jakby, bo dwie małe PC to by miały się znaleźć w ramach jednej obudowy, jednego urządzenia.

Pozdrawiam

Jezier
01-11-2005, 12:55
A ja mam pytanie odnoscie pompy ciepla powietrze-woda do cwu. Jaki jest strumien powietrza pobieranego i usuwanego? I jaka moc. Moze macie linka do parametrow technicznych takch pomp.

Pońko M.
01-11-2005, 19:56
To co do tej pory przeglądałem:

www.oschner.pl musisz wybrać dział produkty i zakładkę "Ciepła woda"
http://www.climakomfort.pl/index.php?f=3-5&m=4
http://www.stiebel-eltron.com.pl/pliki/technika%20systemowa/asortyment/went/02-LWA.pdf

+ dotarłem do strony tego NILANA, o którym pisała Agduś, z tym że tam wsio po duńsku :o, ale Agduś pisała, że Clima Komfort ma to sprzedawać i montować.
No i w ogóle ze schamtów wynika (bo to choć mogłem rozszyfrować), że w zasadzie to by były 2 pompy!!! Jedna do c.o. + w jednej obudowie jedna pompa do c.w.u. i odzysku ciepła dla wentylacji, czyli: 1 kompresor, 1 parownik i dwa skraplacze (dla wody i powietrza).

Pozdrawiam

dobrzykowice
01-11-2005, 20:07
[quote="Pońko M."]
Tak producenci przewidują, choć nie wszyscy. Trafiłem nawet na szaleńca, który wciskał mi, że temperatura glikolu w kolektorze poziomym nie spadnie poniżej 0 st.C. :lol: Niższej niż 0 st. C należy się spodziewać i praktycznie na 100% tak będzie w najgorszym punkcie sezonu grzewczego.

Bo nie spada, a jak spada to jest źle zaprojektowane dolne źródło a mówiąc prościej po prostu się nie wyrabia i tyle.

Podobnie jak w drugą stronę. Spotkałem chyba w dwóch ofertach, że firmy chwaliły się, że możliwa praca do temperatury zasilania ok. chyba 65-70 st.C. Tylko co z tego! Ja chcę mieć jak najniższą, a nie jak najwyższą tem. zasilania.

Tak wysoka temperatura nie jest do niczego potrzebna, no chyba jedynie po to aby zamontować mniejszy zbiornik na CWU. W praktyce w CO krązy woda o ok 30 stopniach a w CWU 40 - 45

Agduś
02-11-2005, 11:49
No to może zostawmy dyskusję (czysto teoretyczną) "co by było, gdyby" i poczekajmy na rezultaty. Bo mam wrażenie, że juz chyba wszyscy wyrobili sobie zdanie i wiedzą, czego chcą. Ja jestem za prostotą rozwiązań i jakoś to, co proponuje Pońko M. do mnie zupełnie nie przemawia, ale nikogo na siłę nie będę przekonywała do niczego.
Póki co to stanęło u nas na zwykłej pompie ciepła z Thermogolfu. Ewentualnie w przyszłości może dołączą do tego kolektory słoneczne, bo na razie to się chyba i tak nie kalkuluje.
Ale mam nadzieję, że za jakiś czas dowiemy się, co tak naprawdę zainstalowali sobie uczestnicy tej dyskusji i jak im się to sprawuje. Ja obiecuję wygrzebać ten wątek z mroków niepamięci wtedy, gdy już się ta pompa u nas pojawi i opowiedzieć, jak sobie radzi z ogrzewaniem domu i cwu. Mam nadzieję (tfu, tfu), że przyszły sezon grzewczy będzie już sprawdzianem dla naszej koncepcji.
Pońko M. - kiedy zamierzasz realizować swoje plany? Może uda się stworzyć takie zestawienie: koszt inwestycji - koszt ogrzewania/m2 - koszt ogrzewania cwu/osobę - dodatkowe informacje (awaryjność, przeglądy, łatwość obsługi itp.)

Jezier
03-11-2005, 17:45
To co do tej pory przeglądałem:

www.oschner.pl musisz wybrać dział produkty i zakładkę "Ciepła woda"
http://www.climakomfort.pl/index.php?f=3-5&m=4
http://www.stiebel-eltron.com.pl/pliki/technika%20systemowa/asortyment/went/02-LWA.pdf

Pozdrawiam
Tylko na stronie stiebel-eltron cokolwiek jest jesli chodzi o dane techniczne. Szkoda, ze nie ma wiecej. Dobrze PC opisane sa na stronach viessmana. No ale oni nie robia pompek do wentylowania.

Pońko M.
05-11-2005, 15:06
Agduś napisała:


Pońko M. - kiedy zamierzasz realizować swoje plany? Może uda się stworzyć takie zestawienie: koszt inwestycji - koszt ogrzewania/m2 - koszt ogrzewania cwu/osobę - dodatkowe informacje (awaryjność, przeglądy, łatwość obsługi itp.)

Jak wszytsko pójdzie dobrze (znaczy kasa + terminy :roll: ) to mam nadzieję, że przyszłoroczne święta Bożego Narodzenia (2006) spędzę już we własnym domu ogrzewanym PC.

Jezier napisał:


Tylko na stronie stiebel-eltron cokolwiek jest jesli chodzi o dane techniczne. Szkoda, ze nie ma wiecej. Dobrze PC opisane sa na stronach viessmana. No ale oni nie robia pompek do wentylowania.

Tutaj więcej o produkcie NILAN - ale jak pisałem opis po duńsku (bo to z ich strony), ale są rysunki i schematy. W przyszłym tygodniu mam już dostać katalog po polsku - tak przynajmniej powiedzieli mi w Climakomforcie.

W Nilanie jest faktycznie tak: w jednej obudowie jest zbiornik na c.w.u., i jest pompa ciepła z której można ogrzewać wodę i powietrze. W środku jest również centrala wentylacyjna, która obsługiwała by dom. Ciepła woda podgrzewana jest przez PC powietrze - woda, która zasysa powietrze odpadowe, które jest i tak usuwane przez system wentylacji.

Świeże powietrze zewnętrzne podgrzewane jest przez PC powietrze - powietrze. Z tym, że jak myślałem jest to jedna PC, tzn. jest kompresor, parownik, ale dwa skraplacze (jeden dla c.w.u. i jeden dla powietrza).

Planuję jeszcze usprawnić ten system doprowadzając świeże powietrze rurą zakopaną w ziemi na odcinku 30-40 m.

Nad całością czuwa sterownik, który kontroluje czy ma być podgrzewana c.w.u. czy podgrzewane świeże powietrze. Wszystko odbywa się automatycznie.

System wydaje się bardzo prosty, do tego myślę, że będzie miał niezłą sprawność. Tak więc chyba pójdę w kierunku wentylacji mechanicznej. Jeśli tak to takie urządzenie było by dla mnie jak znalazł. No, ale zobaczymy.

Mam nadzieję, że niedługo poznam też kompletne wyceny.

Pozdrawiam

Pońko M.
05-11-2005, 15:54
Aaaaa......i obiecany link:
http://www.nilan.dk/files/sysUsers/Brochurerogdokumentation/BrochureVilla/VP_18_+VP_18EK.pdf

m.dworek
25-11-2005, 13:25
moglby ktos z was, ktos kto zna sie dobrze na pracy pmpy podrzucic jakies najczesciej spotykane parametry jak moc na 1m2, glebokosc zakopania parownikow itd?

chcialbym zasymulowac dla wiarygodnych danych ;)
to znacie?
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=59258&start=60&sid=1540ce8ee35a6f7fad9e6a35fec340b6

lucpo
08-04-2006, 17:10
Szkoda, że wątek wymarł bo teraz jest praktycznie koniec sezonu grzewczego i ciekawe byłby spostrzeżenia po kolejnym sezonie zimowym

Szkoda, że wcześniej nikt nie starał się podać sprawności całorocznej bo taka według mnie ma tylko sens (ekonomiczny) dla układów z jedną lub dwoma PC.

Pozdrowienia

Peterek
08-04-2006, 19:46
Nie umarł tylko jest w hibernacji :lol: na koniec kwietnia podam zużycie prądu. Co do prognoz Leona, jeśli chodzi o schłodzenie gruntu to nie miał racji. U mnie praktycznie na koniec sezonu grzewczego z ziemi powraca glikol o temp. od 4 do 8 st.C. Czyli Matka Ziemia odbiera chłód i nic sobie nie robi z wyliczeń Leona :wink:

Agduś
09-04-2006, 21:42
To znaczy, że Matka Ziemia sie myli, bo Leon na pewno nie! Ciesz się, że myli się na Twoją korzyść!

ewak39
10-04-2006, 22:25
To znaczy, że Matka Ziemia sie myli, bo Leon na pewno nie!

Obserwuje z duza ciekawoscia temat od poczatku, ale chyba ze wszystkich ciekawych i madrych rzeczy, ktorych sie dowiedzialam to spostrzezenie jest najtrafniejsze! :lol:

angi
17-10-2006, 11:39
Fajnie sobie tak poczytać o tych pompach, tylko dlaczego nikt nie pisze.

patrykos2005
25-06-2008, 21:25
Wznawiam temat, Proszę o opinie osoby, które już korzystają z PC.

Peterek
25-06-2008, 22:54
Nie umarł tylko jest w hibernacji :lol: na koniec kwietnia podam zużycie prądu. Co do prognoz Leona, jeśli chodzi o schłodzenie gruntu to nie miał racji. U mnie praktycznie na koniec sezonu grzewczego z ziemi powraca glikol o temp. od 4 do 8 st.C. Czyli Matka Ziemia odbiera chłód i nic sobie nie robi z wyliczeń Leona :wink:

Proszę bardzo rok 2008 (mam każdy miesiąc od uruchomienia):
stycz-344 pln
luty-262
marz-285
kw-174

Takie mam opłaty za energię elektr. na cały dom (ogrzewanie, CWU, TV, komp, świetlówka całą noc przed domem itp.) w taryfie G12.
Dokładne dane obliczam na podstawie str inter zewt teren, tam jest kalkulator taryfowy.
Dla mnie PC to temat zamknięty. PC działa poprawnie, bezobsługowo. Po prostu warte wydanych pieniędzy i tyle :D

pozdro


ps. Leon nie ma racji, bo nie zużywam więcej energii co następną zimę.

HenoK
26-06-2008, 05:55
Fajnie sobie tak poczytać o tych pompach, tylko dlaczego nikt nie pisze.Chyba dlatego, że w większości przypadków po instalacji pompy ciepła zapomina się o jej istnieniu :).

Agduś
26-06-2008, 08:40
Fajnie sobie tak poczytać o tych pompach, tylko dlaczego nikt nie pisze.Chyba dlatego, że w większości przypadków po instalacji pompy ciepła zapomina się o jej istnieniu :).
To prawda! :D

Od stycznia do czerwca płaciliśmy poniżej 200 zł miesięcznie za cały prąd - średnio (gazu nie mamy, za to wentylację mechaniczną owszem). Czekamy na nowy rachunek.

patrykos2005
26-06-2008, 09:25
To super :P Trafiony zakup, a napiszcie jeszcze na jakie pompy się zdecydowaliście?

Agduś
26-06-2008, 09:35
Mamy Siriusa, kupowaliśmy w Thermogolvie.

Madziorkaa
26-06-2008, 13:02
w sierpniu będą miała instalowaną PC zdecydowaliśmy się na Climę Komfort pompa neuratherm czy jak tam sie to pisze :wink: , w związku z tym mam pytanie do użytkowników PC, czy wszyscy zdecydowaliście się na drugą taryfę:)?

..::M:D::..
26-06-2008, 18:20
Madziorkaa ,a jakiej mocy ta PC ,bo ja też szukam czegoś do natalki ,a narazie mam propozycję na PC vitocal 222 7,7 za ok 19000 w tym 7% vat , ale nie wiem jeszcze ile za DZ i jakie

patrykos2005
26-06-2008, 18:22
Mamy Siriusa, kupowaliśmy w Thermogolvie. SUPER :P nie ukrywam, że jest to jeden z moich faworytów.. drugi to Klima Comfort - ale oni są droźsi, więc czas pokaże... :P Jedną z tych pomp będziemy instalować pod koniec roku, jeśli ktoś jest także zainteresowany, proszę o kontakt - możemy wtedy wynegocjować lepsze rabaty

Madziorkaa
26-06-2008, 19:55
Madziorkaa ,a jakiej mocy ta PC ,bo ja też szukam czegoś do natalki ,a narazie mam propozycję na PC vitocal 222 7,7 za ok 19000 w tym 7% vat , ale nie wiem jeszcze ile za DZ i jakie

jestem teraz na wyjeździe także nie podam ci bo nie pamietam, ale jak wrócę to dam ci znać:).

Agduś
27-06-2008, 10:58
Mamy Siriusa, kupowaliśmy w Thermogolvie. SUPER :P nie ukrywam, że jest to jeden z moich faworytów.. drugi to Klima Comfort - ale oni są droźsi, więc czas pokaże... :P Jedną z tych pomp będziemy instalować pod koniec roku, jeśli ktoś jest także zainteresowany, proszę o kontakt - możemy wtedy wynegocjować lepsze rabaty
Dokładnie tak samo myśleliśmy. Dłuuuugo wybieraliśmy właśnie pomiędzy tymi dwiema pc, ale w końcu zdecydowaliśmy się na Thermogolv. Przeliczyliśmy, że różnice w wydajności nie są tak duże, gdy weźmie się pod uwagę, że przecież zimą pc ogrzewająca cwu pobiera ciepło z domu, a to oznacza, że pc ogrzewająca dom musi pracować poniekąd też i na ogrzanie cwu. Nie znaczy to, że uważam Clima Komfort za zły wybór. Jeżeli ktoś nie musi liczyć każdej złotówki, to czemu nie? Tym bardziej, że latem można sobie klimę w domu zapewnić.

patrykos2005
27-06-2008, 13:55
Mamy Siriusa, kupowaliśmy w Thermogolvie. SUPER :P nie ukrywam, że jest to jeden z moich faworytów.. drugi to Klima Comfort - ale oni są droźsi, więc czas pokaże... :P Jedną z tych pomp będziemy instalować pod koniec roku, jeśli ktoś jest także zainteresowany, proszę o kontakt - możemy wtedy wynegocjować lepsze rabaty
Dokładnie tak samo myśleliśmy. Dłuuuugo wybieraliśmy właśnie pomiędzy tymi dwiema pc, ale w końcu zdecydowaliśmy się na Thermogolv. Przeliczyliśmy, że różnice w wydajności nie są tak duże, gdy weźmie się pod uwagę, że przecież zimą pc ogrzewająca cwu pobiera ciepło z domu, a to oznacza, że pc ogrzewająca dom musi pracować poniekąd też i na ogrzanie cwu. Nie znaczy to, że uważam Clima Komfort za zły wybór. Jeżeli ktoś nie musi liczyć każdej złotówki, to czemu nie? Tym bardziej, że latem można sobie klimę w domu zapewnić.Rozumiem, a czy kupowaliśmy PC w grupie czy osobno? Jeśli w grupie, to jakie udało Wam się wynegocjować rabaty?

Agduś
27-06-2008, 20:40
Osobno. Rabatu nie wytargowaliśmy, ale kupiliśmy rzutem na taśmę w starej cenie.

patrykos2005
27-06-2008, 21:25
Osobno. Rabatu nie wytargowaliśmy, ale kupiliśmy rzutem na taśmę w starej cenie.Hmmm, a ceny wzrosły od kiedy? Bo nie wiem, czy mam aktualną wycene....

Agduś
28-06-2008, 09:30
My kupowaliśmy jesnieną 2006, więc sprawa przedawniona.

Blanka J.
28-06-2008, 23:07
Nie umarł tylko jest w hibernacji :lol: na koniec kwietnia podam zużycie prądu. Co do prognoz Leona, jeśli chodzi o schłodzenie gruntu to nie miał racji. U mnie praktycznie na koniec sezonu grzewczego z ziemi powraca glikol o temp. od 4 do 8 st.C. Czyli Matka Ziemia odbiera chłód i nic sobie nie robi z wyliczeń Leona :wink:

Proszę bardzo rok 2008 (mam każdy miesiąc od uruchomienia):
stycz-344 pln
luty-262
marz-285
kw-174

Takie mam opłaty za energię elektr. na cały dom (ogrzewanie, CWU, TV, komp, świetlówka całą noc przed domem itp.) w taryfie G12.
Dokładne dane obliczam na podstawie str inter zewt teren, tam jest kalkulator taryfowy.
Dla mnie PC to temat zamknięty. PC działa poprawnie, bezobsługowo. Po prostu warte wydanych pieniędzy i tyle :D

pozdro


ps. Leon nie ma racji, bo nie zużywam więcej energii co następną zimę.

Jeśli wolno zapytać: jaka powierzchnia domu, z czego budowany i jak ocieplony, jaki rodzaj wentylacji, U okien, czy pogłogówka na całości; w końcu pompa o jakiej mocy i jakie dolne źródło?

Pozdrawiam
Blanka

mario0658
29-06-2008, 20:19
witam!

Czytam ten jak i podobne watki o pompie i im wiecej czytam tym bardziej trace orientacje :)
Osobiscie jestem zainteresowany wlasnie pompa z poziomym wymiennikiem i rekuperatorem oraz z funcja klimatyzacjii.
I tu mam pytanie......a mianowicie :
z tego co rozumiem to pompa moze miec 2 tryby chlodzenia pasywny i aktywny .... czy mozna jakos tak zrobic zeby pompa klimatyzowala pomieszczenia z wykorzystaniem rekuperatora a wiec fizycznie aby dmuchalo zimno z kratek sufitowych a nie mrozilo posadzki (koniecznosc kapci bo po lodzie nie lubie na boso chodzic)
Trzeba zastosowac jakis wymiennik cos w stylu powietrze - woda i wydmuch skierowac do rekuperatora i przy okazjii miec ciepla wode lub regenerowac poziomy wymiennik ?
Prosilbym o lopatologiczne wytlumaczenie jak taki system ma wygladac bo bede musial czegos takiego szukac i musze wiedziec jak to wytlumaczyc :)
Dziekuje za kazde ifo

Sail
30-06-2008, 08:26
Osobno. Rabatu nie wytargowaliśmy, ale kupiliśmy rzutem na taśmę w starej cenie.Hmmm, a ceny wzrosły od kiedy? Bo nie wiem, czy mam aktualną wycene....
Ceny wzrosły ale złotówka się umocniła - za M2-7 zapłaciłem z kolektorami coś ok. 23 tyś.

Robek Warmia
30-06-2008, 13:08
Agduś Przebrnąłem przez cały watek pełen gorących dyskusji co do tego jaka pompe ciepła, co do CWU itp. itd. fajnie jest po tych 2 latach przeczytać, że wszystko działa ok i jestescie z tego zadowoleni itd. My stoimy przed tym wyborem i mamy nadzieję, że też będziemy zadowoleni. też tak jak wy w pewnym momencie jestem za Climakonfort ale może to sie zmieni.
p.s. w tych dyskusjach "gorących" dotyczących pompy powietrze woda do CWU nikt nie dostrzegał, iż w naszym klimacie ciepło do CWU jest pobierane za darmo przez 2/3 roku bo conajmniej od 15 marca do 15 listopada jest u nas conajmniej 10 stopni. Więc pompa taka korzysta z ciepła drugiej pompy jedynie przez pewien czas itp itd.

Agduś
30-06-2008, 18:55
Mamy solary :wink:
Acz nie przeczę, że spostrzeżenie słuszne. Zresztą nigdy nie twierdziłam, że CK jest gorszy. Jest droższy.

sSiwy12
01-07-2008, 08:28
p.s. w tych dyskusjach "gorących" dotyczących pompy powietrze woda do CWU nikt nie dostrzegał, iż w naszym klimacie ciepło do CWU jest pobierane za darmo przez 2/3 roku bo conajmniej od 15 marca do 15 listopada jest u nas conajmniej 10 stopni. Więc pompa taka korzysta z ciepła drugiej pompy jedynie przez pewien czas itp itd.

Tak dla jasności. Ta PC do wody, instalowana jest wewnątrz budynku czyli zawsze czerpie powietrze z budynku. Można oczywiście zamontować czerpnie na zewnątrz, ale to inna bajka.

Agduś
01-07-2008, 11:01
Zimą czerpanie powietrza z zewnątrz byłoby trochę bez sensu. Za to latem można wdmuchiwać ochłodzone przez tę pompę powietrze do domu i jest to jakaś namiastka klimy.

sSiwy12
01-07-2008, 11:40
Można zastosować czerpnię która w zimę czerpie z domu, a "wyrzuca" na zewnątrz, a w lecie "na odwyrtkę". Są takie rozwiązania - nawet z automatem.