PDA

Zobacz pełną wersję : ?ciany dzia?owe z bloczków czy p?yt GK



Jasiu
16-12-2002, 16:17
Witam :smile:

W projekcie mam ściany działowe z płyt GK na stelażu z wypełnieniem wełną mineralną.

Ale właśnie obejrzałem sobie ścianki wykonane z bloczków 9cm (nie wiem z czego - białe, gładkie na pióro wpust) i bardzo mi się spodobały (są stabilniejsze i solidniejsze od GK).

Chciałbym się tylko zapytać kogoś kto już takie posiada jak się sprawują akustycznie ? Czy nie przenoszą zanadto dźwięków ?

I wogóle jak je oceniacie ? Warto robić ścianki z takich bloczków

januszek
17-12-2002, 07:32
pewnie widzialeś bloczki gipsowe łączone na klej, rzeczywiście ściana wygląda super i własności wilgotnościowe ma super (w końcu to gips, naturalny materiał), dzwiękowo to chyba nie najlepsze, wełna miedzy plytami g-k lepiej tłumi dzwięki, a poza tym masa znacznie większa niż płyt.

pitbull
17-12-2002, 08:16
Zrobilbym z b-k.

Jasiu
17-12-2002, 09:10
"z b-k" oznacza beton komórkowy ?

Chodzi o ścianki na poddaszu - częściowo wypadają na stropie - nie moga byc zbyt ciężkie.

Płyta GK jest prosta i lekka, ale jak się trzaśnie drzwiami to obrazki spadają :smile:

Dlatego szukam innych rozwiązań

pitbull
17-12-2002, 09:34
Tak b-k jak napisales.
Scianki dzialowe sa budowane na stropie, nie koniecznie na scianach konstrukcyjnych. Strop zazwyczaj posiada odpowiednia wytrzymalosc do przeniesienia obciazen ze scianek dzialowych.
B-k jest lekki - proponuje sciane gr 10 cm.

januszek
17-12-2002, 09:49
bloczki B-K też nie najlepiej tłumią dzwięki, lepsza wełna.

17-12-2002, 14:35
A poroton 11,2 mm waga podobna do b/k.

Jasiu
17-12-2002, 14:44
Podejrzewam, że poroton, bloczki BK i bloczki gipsowe będą miały podobną (z punktu widzenia konstrukcji domu) masę.

Otwarte pozostaje pytanie - które są najlepszą przegrodą akustyczną ?

17-12-2002, 14:51
Beton komórkowy dudni to sprawdziłem ,gips trudno powiedzieć ,wybrałem poroton posiada przegrody ustawione prostopadle do lica ściany i są ustawione naprzemian.
Może się mylę a że jeszcze nie mieszkam to może ktoś się wypowie kto ma takie ściany.

januszek
17-12-2002, 14:55
oppowiedź jest prosta wsztstkie przegrody z kanałami powietrznymi poprzecznymi do ściany tłumią lepiej dzwięki niż ściany pełne o tej samej masie, porocośtam.

Maco
17-12-2002, 16:30
ścianka z płyt g-k na stelażu może być stabilna tak żeby obrazki nei spadały :smile: to zależy od stelażu. Można zrobić z drewna...

No i oczywiście zależy jeszcze od sposobu mocowania obrazków... :grin:

Jasiu
18-12-2002, 08:01
Ten argument o pustych przestrzeniach w przegrodach do mnie trafia. Czyli na razie na topie są płyta GK na stelażu z wełną i "ceramika z dziurami".

BTW. na pl.rec.budowanie był podobny wątek i też skończył się brakiem konkretnych wniosków. Widac tak już jest z budowaniem, że każdą rzecz można zrobić na wiele sposobów i żaden nie jest idealny.

remwir
18-12-2002, 08:31
Tak masz rację

Pacul
18-12-2002, 11:12
On 2002-12-17 15:44, Jasiu wrote:
(...)
Otwarte pozostaje pytanie - które są najlepszą przegrodą akustyczną ?


Najlepszą przegrodą w Twojej sytuacji będzie GK+wełna. Aby uzyskać przyzwoitą izolację akustyczną z BK 400 grubość powinna być nie mniejsza niż 24 cm. I nie zmnieni tego fakt powszechnego budowania ścianek działowych z BK o gr.12-15 cm.(w blokach stosują nawet 8 cm z BK 600). Ceramika z dziurami też jest nie najlepsza. Akurat w przypadku ścian murowanych jest prosta zależność: im cięższa tym lepiej izoluje.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Pacul dnia 2002-12-18 12:16 ]</font>

pitbull
18-12-2002, 11:35
Jesli Twoim priorytetm jest izolacyjnosc akustyczna to zgadzam sie z Paculem.

Frankai
18-12-2002, 12:25
No właśnie - co jest ważniejsze: akustyka (ciągle to tylko Twój dom, a nie sąsiedzi) czy wygoda w wieszaniu itp.? Ja postawiłem 12cm b.k. po konsultacji z konstruktorem. W projekcie było 12cm k-g. Ścianki i tak stoją prawie w całości na HEB-ach, a te fragmenty co wychodzą idą w poprzek belek Terrivy i nie są już wysokie. U mnie zresztą sypialnie rozdziela konstrukcyjne 24cm b.k., a od korytarza jest te 12cm.

tom soyer
18-12-2002, 12:40
a co w przypadku gk kiedy trzeba powisic kibelek, umywalke i szafke? wiele wykonan widzialem i uwierzcie mi 6 miesiecy i widac pekniecia (wlasciciele raczej nie naleza do grubasow).
w jaki sposob mozna polaczyc technologie gk i bg (bloczki gipsowe). czy mozna bg "schowac" pod plyte gk?

Frankai
18-12-2002, 12:54
Tom Soyer - umywalka i szafka są takie same niezależnie od otyłości właścicieli. Dopóki do szafki nie pakujesz słonia, to odpowiednie kołki wystarczą, a przy płycie g-k nie masz szans na powieszenie szafki. Kibelek i tak będę miał na stelażu. Tak w ogóle - kiedy wieszasz kibelek a kiedy szafki i obrazy; ile razy przenosisz szafkę a ile razy kibelek? Przy g-k musisz wszystko wiedzieć przed postawieniem ścianki.

tom soyer
18-12-2002, 13:03
Frankai - jasne!
chodzi mi jednak o to, ze aby na gk cos powiesic to trzeba wzmocnic stelaz .. i tak powieszony kibelek na stelazu pod gk po 6 miesiacach bedzie sie rylal - gwarantuje!
sam mam problem z nosnoscia stropu na poddaszu i staram sie go maksymalnie odchudzic ale nie mam pomyslu jak skutecznie go zabudowac tak, aby nie bac sie wbic gwozdzia w sciane.
czy gk na stelazu drewnianym "nie pracuja"?

zedgrajewo
19-12-2002, 06:51
Wszystko pracuje, a drzewo chyba najbardziej. Postaw ścianki z b-k i zamiast tynku daj płyty g-k mocowane na klej http://www.afternight.com/smiles/biglaugh.gif

januszek
19-12-2002, 07:14
nie no
jak masz budowac z b-k i dawać płytę g-k to już lepiej z bloczków gipsowych promonta

pitbull
19-12-2002, 08:02
Zgadzam sie.

Abakus
19-12-2002, 08:13
Witam
Jeżeli zależy wam na izolacji akustycznej to wykonajcie ściankę 2 x 6 cm B-K na klej. Pomiędzy płyta pilśniowa miękka.

Pozdrawiam Jacek

Frankai
19-12-2002, 08:33
Tom Soyer - skoro strop kiepski, to płacz i stawiaj g-k. Przypuszczam, że można by to jakoś konstrukcyjnie obejść (dolać belkę pod lub nad stropem, w warstwie podłogi dać []), ale zależy jaki masz strop, jak daleko do ścian i w ogóle dużo kombinacji. Zawsze możesz zapytać o to konstruktora wprost lub pośrednio przez Twojego architekta.

januszek
19-12-2002, 09:44
Do Abakus
A czym się różni twoja propozycja od ściany z płyt g-k 23mm i wełna mineralna 6cm w środku. myślę że izolacyjność akustyczna takiego rozwiązania jest większa (ruszt na podkładkach filcowych)
zawsze można dołożyc jeszcze jedną warstwę płyty i masa wzrośnie, i izolacyjność się poprawi.
chociaż nie wiem czy izolacyjność akustyczna przegród we własnym domu jest decydującym kryterium przy wyborze rodzaju ściany,
zawsze można uciszyć tych co hałasują :evil:
W końcu jesteśmy panami we własnym domu.

Abakus
19-12-2002, 09:51
Różnica jest znaczna
W ścianie K-G Masz ruszt który przenosi drgania na drugą płytę
W przypadku B-K dwie ścianki masz odizolowane materiałem dźwiękochłonnym.
Pozdrawiam Jacek

januszek
19-12-2002, 10:57
ale ściana twoja też gdzieś się kończy i misi być połączona z nośną i to obie warstwy w tym miejscu też przenośi drgania i dzwięki materiałowe,
uważam że nie ma idealnych rozwiązań.
ale szukać trzeba.

Abakus
19-12-2002, 21:43
Do Januszka
Wybuduj jakieś 50 domów to sam dostrzeżesz różnicę.
Pozdrawiam Jacek.

Abakus
19-12-2002, 21:43
Do Januszka
Wybuduj jakieś 50 domów to sam dostrzeżesz różnicę.
Pozdrawiam Jacek.

januszek
20-12-2002, 09:09
ja nie jestem tak bogaty żeby wybudować i mieszkać w 50 domach,
a jak ty to robisz że mieszkasz w 50 domach i obserwujesz która sciana jak się sprawuje, niewątpliwie twoje rozwiązanie daje dobre efekty tłumienia hałasu, ale czy to jest najlepsze rozwiązanie cz innych równie dobrych nie ma, nie wierzę

bigmario4
20-12-2002, 10:19
Co do rusztu na ścianie z B-K,taki ruszt odziela się od podłoża lub ściany nośnej podkladkami z pianki lub mikrogumy.Myślę ze to powinno wystarczyć.Mario