PDA

Zobacz pełną wersję : Bloczki betonowe



marcin24
16-12-2002, 18:19
Co wybrać na fundament? bloczli czy z wykły
Dziękuje

mc
16-12-2002, 20:03
temat był wałkowany,zajrzyj na stare strony

radex
17-12-2002, 08:08
mc: czy tego typu odpowiedziami nabijasz sobie ilość wiadomości? Forum jest po to, aby pomagać, a nie odsyłać z kwitkiem. Pewnie jesteś urzędnikiem państwowym :-)

A co do pytania - wybór należy do Ciebie. Ja np. mam spore składowisko kamieni i zamierzam fundamenty i ściany piwnic wybudować z tzw. betonu z rodzynkami. Tymi rodzynkami są oczywiście kamienie, dzięki którym idzie znacznie mniej cementu.

kodi_gdynia
17-12-2002, 08:14
Radex, bez nerwów chłopie. Zobacz co pytany ma napisane pod nickiem. Temat rzeczywiście był szeroko omówione w dziale Doświadczenia.
Jesli zaś chodzi o sam wybór to cenny wykonania są podobne. Niby lany jest tańszy, ale czy ja wiem.
Lany wymaga solidnych szalunków, do tego zbrojenie /inne niż w ławach - patrz Murator chyba z 2002 roku/ no i beton najlepiej z gruchy a tanie to nie jest + pompa.

Ja postawiłem fundament z bloczków. Transport gratis, na paletach a wymurowanie pod mój niewielki domek zajeło murarzowi 1,5 dnia. Oprócz tego oczywiście zaprawa, więc potrzebna jest betoniarka, ale albno ty ją musisz mieć, albo ekipa co to będzie robić.
Generalnie jestem za bloczkami. Miło, łatwo i przyjemnie. Bez bólu przeprowadzasz także media jak kanaliza, powietrze do kominka, itp.
Pozdrawiam

Bartt
11-01-2003, 20:35
Wyciągam wątek, bo mnie interesuje. "Temat był wałkowany"??? to albo znikł z forum, albo wyszukiwarka jest do d.. bo szukałem po skrócie fundament i znalazłem niewiele. Bartek

KarinaZ
11-01-2003, 20:55
zajrzyj też tutaj w forum
http://forum.murator.com.pl/viewtopic.php?topic=3259&forum=34&28

Karina

Bartt
11-01-2003, 21:55
KarinaZ dzięki, wyszukiwarka nie dorasta ci do pięt :grin:, ale pod w/w linkiem rozgadali się głównie na temat robić beton, czy lać z gruchy i stracili z oczu temat główny. Przypomnę: FUNDAMENT MONOLITYCZNY CZY Z BLOCZKÓW - ZA I PRZECIW

z tego co wyczytałem do tej pory podobno:
1 - bloczki lepiej przenoszą naprężenia
2 - ale wymagają szerokich wykopów
3 - i lepszej izolacji

czy coś jeszcze? Bartek
_________________


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Bartt dnia 2003-01-11 23:15 ]</font>

KarinaZ
11-01-2003, 23:41
dzięki,
obserwuję jak robią na zachodzie. Oni dumają, później dumają i jeszcze dumają, a jak przyjdzie co do czego to ciężarówa przyjeżdża na budowę z dokładnością co do kwadransu.
Czytam więc forum aby przygotować się - szczególnie na polskie realia i czasem pamiętam gdzie co jest, nie zawsze pamiętam co tam jest...
A z izolacją bloczków to prawda, znajomy zdecydował się na tą wersję. Zaczyna na wiosnę i wspominał coś o konieczności dobrej izolacji.

Karina

inwestor
12-01-2003, 15:31
Bartt
Jeśli warunki gruntowe pozwalają to najtaniej jest lać beton z gruchy bezpośrednio do wykopu, bez szalowania. Ja tak zrobiłem i jest OK. Dodatkowo przed zalaniem wewnatrz wykopu po jego zewnetrznej stronie został przymocowany styropian. Potem przyjechała grucha i zalała B15. Styropian się przykleił do betonu na cacy. Sam cokół został potem wymurowany z bloczków.
Pamiętaj przed zalaniem o przepustach do kanalizy. Nie zapomnij o tym aby pospawać między sobą "koszyki zbrojenia" i wyprowadzić od nich bednarkę w miejscach gdzie będą przewody od piorunochronu i w okolicy glównej tablicy elektrycznej do uziemienia głównej szyny wyrównawczej. Ja dodatkowo pod posadzką pociagnałem jeszcze sobie wodę na ogródek.
Pozdrawiam

Jasiu
12-01-2003, 17:02
Różnice są mało istotne.

Z bloczków (ponoć) lepiej przenosi naprężenia - ale to ma znaczenie na gruncie niejednorodnym.

Lany jest tańszy ale pod warunkiem, że masz tani szalunek.

I jeszcze parę podobnych niuansów.

W sumie możesz robić jak ci wygodniej (co masz pod ręką i co wyjdzie ci taniej).

A ocieplenie lepiej dać.

JW
18-01-2003, 11:43
Inwestor: jak kiedyś walnie Tobie ta rura z wodą pod posadzką, to będziesz miał się z pyszna. Kiedyś widziałem taką chałupę, gdzie walnęło pod pokojem (kto coś takiego wymysłił - ?
Gospodarze zastanawiali się gdzie kuć - w pokoju czy w robić nowe przyłącze i kuć w łazience!

tczarek
18-01-2003, 12:07
Fundament w wykopie napewno należy wylać betonem. Natomiast samo wyprowadzenie od poziomu gruntu do wyskości 0 w projekcie można wyprowadzić z bloczków. Ceny są podobne. Odpada szalowanie, a szlunki muszą być solidne. Dlatego ja zrobiłem tą część fundamentu z bloczków. Dom stoi i jest OK. To tak naprawdę powinieneś sam przeliczyć co Ci się lepeij kalkuluje.
Pozdrawiam