PDA

Zobacz pełną wersję : Dom-kopuła wg koncepcji Fullera



Lech Robakiewicz
28-09-2005, 18:16
Wszystkich, których elektryzuje pomysł zbudowania własnego domu własnym sumptem według koncepcji Buckmistera Fullera, zapraszam do zabierania głosu w dyskusji tutaj, albo na założonej właśnie stronie www.gnosis.art.pl/e_gnosis/pracownia/dom_kopula/dom_kopula.htm .
poświęconej przygotowaniom i realizacji domów-kopuł.
W USA, Kanadzie, Australii, W. Brytanii istnieją firmy konstruujące domy-kopuły, lub przysyłające zestawy do samodzielnego montażu. W Polsce na razie nie. Mam nadzieję, że uda się zgromadzić ludzi chcących zbudować taki fantastyczny dom, lub choćby dom wakacyjny. Wspólne wypracowanie strategii budowy, stworzenie banku planów konstrukcyjnych, banku opinii rzeczoznawców, a wreszcie wystąpienie wobec producentów surowców i wytwórców specyficznych części konstrukcyjnych, w sposób radykalny zmniejszyłoby koszty.
Bardzo proszę o wszelkie uwagi i pomysły.

proxy
28-09-2005, 18:45
Wszystkich, których elektryzuje pomysł zbudowania własnego domu własnym sumptem według koncepcji Buckmistera Fullera, zapraszam do zabierania głosu w dyskusji tutaj, albo na założonej właśnie stronie
nie elektryzuje mnie ten pomysł
wiekszość ludzi buduje własnym sumptem niezaleznie od rozwiązania konstrukcyjnegoi domu.


Mam nadzieję, że uda się zgromadzić ludzi chcących zbudować taki fantastyczny dom, lub choćby dom wakacyjny.
Jak rozumem jesteś pierwszym który wybuduje takie coś?
czy tylko szukasz frajerów
choc wakacyjny do wynajęcia ... czemu nie.
zawsze to atrakcja.
Gdzies czytałem ze w USA sa betonowe wigwamy przy jakiejs autostradzie 8)

Z tej fantastycznej strony


Jeśli nam to odpowiada, możemy zaplanować ogromny pokój o wysokości 6-7 metrów
to raczej jest wada.. a nie zaleta, no chyba ze ktoś lubi ogrzewac sufit.
W takiej kopule ze wzgledu na optymalizacje zuzycia materiału i powierzchni uzytkowej, wysokosc kopuły musi mieć połowe jej średnicy (+/-)
Wiec ta wysokość jest mocna narzucona.

Ale pozdrawiam entuzjaste :D

Margareth
25-02-2010, 11:04
Nie rozumiem dlaczego wszystkie pomysły budowania inaczej niż z prostopadłościanów z zasady są bombardowane i wyszydzane. Co w tym złego, że dom jest kopułą? Zauważyłam, że przeciwnicy bardzo chętnie krytykują, ale nie podają żadnego sensownego argumentu, a nie spotkałam się jeszcze żeby jakiś mieszkaniec kopuły żałował swojego wyboru. Pragnę przypomnieć, że kopuła jest konstrukcją samonośną i w tym tkwi jej przewaga, a to czy ktoś zrobi sobie salon wysoki na 6 czy 7 m to na prawdę kwestia gustu i zasobności portfela, a nie konstrukcyjnego wymogu kopuły. Zachęcam to rozejrzenia się, jak buduje się na świecie bo jak na razie to prawie wszyscy budują z oklepanych projektów, za wielkie kredyty, a potem płaczą, że ogrzewanie jest drogie.

MARIQ
25-02-2010, 11:14
Zdaje się że RMFka w taki sam sposób wybudowała swoją siedzibę przy A4

Barbossa
25-02-2010, 11:16
Nie rozumiem dlaczego wszystkie pomysły budowania inaczej niż z prostopadłościanów z zasady są bombardowane i wyszydzane. Co w tym złego, że dom jest kopułą? Zauważyłam, że przeciwnicy bardzo chętnie krytykują, ale nie podają żadnego sensownego argumentu,
no to jeden - pie... się w postawieniu tego ustrojstwa, nie powiesz, że kostkę trudniej


a nie spotkałam się jeszcze żeby jakiś mieszkaniec kopuły żałował swojego wyboru.
z kim rozmawiałaś?


Pragnę przypomnieć, że kopuła jest konstrukcją samonośną i w tym tkwi jej przewaga, a to czy ktoś zrobi sobie salon wysoki na 6 czy 7 m to na prawdę kwestia gustu i zasobności portfela, a nie konstrukcyjnego wymogu kopuły.
nie inaczej, a nawet łatwiej i taniej w kostce


Zachęcam to rozejrzenia się, jak buduje się na świecie bo jak na razie to prawie wszyscy budują z oklepanych projektów, za wielkie kredyty, a potem płaczą, że ogrzewanie jest drogie.
aaaa, kopuła samonośna i samogrzewcza, cuda panie
szczególnie te 6 czy 7m

sorry, piszesz jakieś tam quasimarketingowe bla bla bla, a chcesz mieć dyskusję
postaraj się...

Barbossa
25-02-2010, 11:20
a
i nie jestem przeciwnikiem, kogo stać niech sobie buduje, jednak nie każdego stać na takie ekstrawagancje, tanie nigdy nie będzie, nie ma co się czarować

orko
25-02-2010, 11:25
Pierwszy problem będzie już przy warunkach zabudowy!

arturromarr
25-02-2010, 11:42
Mi się zawsze podobali ludzie z entuzjazmem do stosowania niecodziennych rozwiązań i uważam, że nie jest na wysokim poziomie wyszydzanie ich.
Sam "płynę z prądem" i buduje standardowy dom, ale jakby mnie było stać to z chęcią bym poeksperymentował.
Byłem już bliski budowania w zupełnie zapomnianej u nas technologii (w przeciwieństwie do zachodu) szkieletowej z wypełnieniem z glinianych bloczków, niestety po zrobieniu kosztorysu zrezygnowałem.
Dzięki ludziom odważnym i chcącym żyć trochę inaczej świat jest barwniejszy, niestety nie można zapominać, że do tego potrzebna jest kasa bo tanie jest tylko to co typowe.

piterazim
25-02-2010, 11:43
inna sprawa to powierzchnia - żeby uzyskać 75 m2 kopuła będzie miała 12m wysokości 100m2 - 16 metrów

arturromarr
25-02-2010, 11:55
Ja myślę, że w takiej kopule też należy zrobić kondygnacje bo inaczej to faktycznie nie ma sensu. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie kilku przenikających sie wzajemnie kopuł, ale taka konstrukcja to już majstersztyk.
Jakbym miał kasy jak lodu w eskimoskim iglo to zrobiłbym eksperymentalny dom ultra energooszczędny właśnie w postaci kopuły do tego obrotowej (w Niemczech widziałem podobny dom) Połowa kopuły zakryta zaś druga przeszklona, całość obraca się za Słońcem. Kształt i ruch zapewniałby minimalne straty ciepła, wewnątrz ze dwie kondygnacje wokół centralnej klatki schodowej.
Pofantazjowałem sobie a co mi tam. :)

PS:
Ostatnio najbardziej znany i utytułowany polski architekt lansuje swój projekt domu w kształcie walca (było w muratorze), może to nie jeszcze kopuła ale czytelny krok w tym kierunku.

retrofood
25-02-2010, 11:59
Wątek dla tych, którzy chcą być królikami doświadczalnymi na koszt własny, mało tego, z dużą dopłatą... brrrrrr... wolę iść na ryby.
Ale entuzjastom życzę powodzenia. Bo sa różne zboczenia, ale ja jestem tolerancyjny.

retrofood
25-02-2010, 12:01
Jakbym miał kasy jak lodu w eskimoskim iglo to zrobiłbym eksperymentalny dom ultra energooszczędny właśnie w postaci kopuły do tego obrotowej (w Niemczech widziałem podobny dom) Połowa kopuły zakryta zaś druga przeszklona, całość obraca się za Słońcem. Kształt i ruch zapewniałby minimalne straty ciepła, wewnątrz ze dwie kondygnacje wokół centralnej klatki schodowej.


Ta jedna połówka to w zboczu góry powinna się chować...

BartekS
25-02-2010, 12:05
inna sprawa to powierzchnia - żeby uzyskać 75 m2 kopuła będzie miała 12m wysokości 100m2 - 16 metrów
Jak dobrze pamiętam, to wzór na pole koła to Pi x r2, czyli twój dom o wysokości 12m (czyli r=12) miałby powierzchnię 12x12x3,14 m2 = 452m2 :) Jeśli więc kopuła jest tym, czym myślę, że jest czyli połową kuli, to dla 75m2 musiałaby mieć 5m wysokości, dla 100m2 powierzchni, niecałe 6m. Gdzieś jadąc po kraju widziałem, chyba ośrodek naukowy czy jakiś inny o takim kształcie, ogólnie pomysł ciekawy ale chyba nie na nasze warunki.

arturromarr
25-02-2010, 12:25
Ta jedna połówka to w zboczu góry powinna się chować...
Dokładnie tak to sobie wykombinowałem ale tylko fragmentem bo przy obrocie przysłaniała by okna i jeszcze parę innych rzeczy. :)
Cóż niektórzy wydają fortuny na superszybkie samochody wysadzane diamentami a ja bym z przyjemnością poeksperymentował z takim domem (ala stacja kosmiczna), chociaż i jedno i drugie nie ma ekonomicznych racji to na szczęście niektórzy decydują się na takie fanaberie, bo czy życie w ogóle się opłaca.
Niestety zaciskając pasa mogę tylko pokibicować innym.
Na zachodzie jest coraz więcej zwariowanych projektów (kryzys chyba trochę to przystopował) a u nas jest większy konserwatyzm więc nawet popatrzeć nie ma na co.

out
25-02-2010, 12:45
sam bym takiego nie postawił, ale najlepszy stosunek powierzchni ścian do kubatury, energetycznie może być to ciekawe :D
a jak w środku wyglądają pomieszczenia ?

Lech Robakiewicz - może masz gdzieś rzuty kondygnacji ?

racer
25-02-2010, 13:23
Brzydkie te pieruńswo...

Barbossa
25-02-2010, 13:23
stosunek może i ok, ale czy ta kubatura ma lepszy stosunek jej wykorzystania :roll:

annecy
25-02-2010, 14:01
..biorąc pod uwagę radosną twórczość Polaków - mam tu na myśli domki gargamele itp itd różowe, zielone i niebiesko-żółte,obok totalnych ruder i klocków z minionej epoki, to nie wiem czy jeszcze takie kopuły są nam potrzebne w ramach poprawiania krajobrazu... :lol:

myślę też , że krwawica wielu polskich architektuf oraz dowolna interpretacja ich dzieł przez inwestoruf, jest często dużo bardziej awangardowa niż jakiekolwiek eksperymenty z Zachodu....

Kopuły , GO HOME!
pozdr

Margareth
25-02-2010, 14:33
Nie widzę konstrukcji nośnej w tych kopułach

http://courses.washington.edu/larescue/projects/krystal/framework.htm

ani w tej

http://home.howstuffworks.com/home-improvement/energy-efficiency/earthbag-home2.htm
Proszę tylko by nie próbowano mi za chwilę wmówić zachęcania do budowy z worków z ziemi, to tylko przykłady na samonośność kopuły.

Tu zadowoleni mieszkańcy
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/dziwolag_czyli_jak_sie_mieszka_w_kopule_12508.html

ale te zadarnione są już ładniejsze
http://www.erdhaus.ch/main.php?fla=n&lang=de&cont=earthhouse

Wszyscy chyba się nie mylą...

http://www.inwestycje.pl/lifestyle/styropianowe_domy_w_japonii%3B55123%3B0.html
(przyznaję, że ten przykład do pięknych nie należy)

Co do stopnia trudności, to chyba łatwiej ogarnąć elementy konstrukcyjne długości ok.1m niż np.8 i składać z nich powtarzalne moduły?

Margareth
25-02-2010, 14:35
Drobna pomyłka

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/dziwolag_czyli_jak_sie_mieszka_w_kopule_12508.html
ten nie należy do najpiekniejszych

Barbossa
25-02-2010, 15:58
ci zadowoleni to jedni, w dodatku z 2006r.
dalej pieprzysz farmazony
końkrety dawaj
nie bzdety typu bla bla bla
chcesz to budować?
komuś ożenić?
postaraj się, za taką kasę nie może być łatwo

mariankossy
25-02-2010, 16:28
Wszystkich, których elektryzuje pomysł zbudowania własnego domu własnym sumptem według koncepcji Buckmistera Fullera, zapraszam do zabierania głosu w dyskusji tutaj, albo na założonej właśnie stronie www.gnosis.art.pl/e_gnosis/pracownia/dom_kopula/dom_kopula.htm .
poświęconej przygotowaniom i realizacji domów-kopuł.
W USA, Kanadzie, Australii, W. Brytanii istnieją firmy konstruujące domy-kopuły, lub przysyłające zestawy do samodzielnego montażu. W Polsce na razie nie. Mam nadzieję, że uda się zgromadzić ludzi chcących zbudować taki fantastyczny dom, lub choćby dom wakacyjny. Wspólne wypracowanie strategii budowy, stworzenie banku planów konstrukcyjnych, banku opinii rzeczoznawców, a wreszcie wystąpienie wobec producentów surowców i wytwórców specyficznych części konstrukcyjnych, w sposób radykalny zmniejszyłoby koszty.
Bardzo proszę o wszelkie uwagi i pomysły.

Lechu :roll:

" zaprawdę szczęśni nędznicy " budujący " kostki. 8)

ale Twój domek awangardowy.

retrofood
25-02-2010, 16:39
stosunek może i ok, ale czy ta kubatura ma lepszy stosunek jej wykorzystania :roll:

czy Ty zawsze masz sex w głowie? Z taką kubaturą? :o :o :o :o

strusp
25-02-2010, 20:49
Jeden architekt zrobił za królika doświadczalnego i zbudował swój dom jako kopułę.
Sergiel.pl

Margareth
26-02-2010, 01:44
Sama chętnie bym sobie taką kopułę postawiła i nie widzę powodu, dla którego kopuła jest gorsza niż użytkowe poddasze. Na poddaszach ludzie urządzają piękne mieszkania pomimo, że nie sprzedają pochyłych mebli. Widoczne osiedle domków kopuł nie miało by racji bytu, gdyby jedni zadowoleni nie powiedzieli innym, że warto i nie ma czego się bać... Lipińscy też ze swojej kopuły nie uciekli
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=600435&goto=nextoldest

http://www.naturalspacesdomes.com/dome_comments.htm

arturromarr
26-02-2010, 07:53
Takie coś "u Niemca" widziałem
http://i39.tinypic.com/10s9opk.jpg
Swoją drogą zaprojektowanie niebanalnej kopuły to bardzo trudna sprawa dla architekta, trzeba by wkomponować jakieś uskoki, przesunięcia czy przenikania, bo sama bryła jest zbyt banalna.
Nie wiedziałem jeszcze jakiejś kopuły która naprawdę by mi się podobała.

szmergiel82
26-02-2010, 09:27
Czytam to forum i poraża mnie czasem poziom wypowiedzi poniektórych osób który, jest żenująco niski i wypowiadają się na dany temat (np. budowy kopuł) nie mając o tym pojęcia.

Jak rozumem jesteś pierwszym który wybuduje takie coś?
czy tylko szukasz frajerów
Ja jestem tym „frajerem” który zbudował sobie ten dom i szczerze powiedziawszy frajerem bym się nie nazwał, ponieważ wydałem na swój dom do stanu wykończeniowego w formie kopuły o powierzchni 188m2 300tys zł.
Jeśli ktoś zbudował dom o takiej powierzchni taniej to chętnie mu pogratuluje i spytam się jak to zrobił.
Kosztorys do takiego domu można znaleźć na:
http://www.sergiel.pl/koszty-realizacji-kopuly.html
Właśnie go mebluje i powiem że meble wcale nie są droższe niż w każdym innym budynku.

Nie rozumiem dlaczego wszystkie pomysły budowania inaczej niż z prostopadłościanów z zasady są bombardowane i wyszydzane.
Powód jest niestety bardzo prosty. Ludzie nie znają nic innego i wypowiadają się zanim coś sprawdzą. Moi znajomi jak budowałem do siebie dom najpierw się ze mnie śmiali i mowili co ty robisz?!?, a teraz jak są u mnie to mi zazdroszczą i mówią że teraz sami by taki dla siebie postawili.



a nie spotkałam się jeszcze żeby jakiś mieszkaniec kopuły żałował swojego wyboru
z kim rozmawiałaś?
Ja jestem mieszkańcem kopuły i nie zamieniłbym tego domu na żaden inny.



Pragnę przypomnieć, że kopuła jest konstrukcją samonośną i w tym tkwi jej przewaga, a to czy ktoś zrobi sobie salon wysoki na 6 czy 7 m to na prawdę kwestia gustu i zasobności portfela, a nie konstrukcyjnego wymogu kopuły.
nie inaczej, a nawet łatwiej i taniej w kostce
Całkowicie się nie zgodzę, że taniej jest w kostce. Kopuła ma mniej ścian zewnętrznych o 1/3 przy tej samej kubaturze! Co to oznacza?? że do jej budowy potrzeba o 1/3 mniej materiał, 1/3 mniej robocizny 1/3 mniej strat ciepła. Poza tym kopułę o średnicy do 12m można postawić z cegły pełnej grubości 12cm, a ściany kostki muszą mieć przynajmniej 25cm (no i o oczywiście strop).
Kopułę muruje się metodą z wolnej ręki, bez użycia szalunków, a jedynie przy pomocy sztywnej laty zamocowanej przegubowo w środku obrotu kopuły. Do jej wykonania trzeab mieć tylko należytą wiedzę techniczną. Jeśli nie ma się tej wiedzy to ludzie mówią ze kopuła jest droższa niż dom prostokatny.

kogo stać niech sobie buduje, jednak nie każdego stać na takie ekstrawagancje, tanie nigdy nie będzie, nie ma co się czarować
Wszystkich stać na kopułę, szybciej niż na dom prostokątny, problemy pojawiają się tylko w naszych skostniałych urzędach.

inna sprawa to powierzchnia - żeby uzyskać 75 m2 kopuła będzie miała 12m wysokości 100m2 - 16 metrów
No dobrze tu jest „mały” błąd w obliczeniach!!!
kopuła o średnicy 12m ma powierzchnie użytkową 113m na parterze oraz ok 40m2 powierzchni (tylko) użytkowej(!!!) na piętrze.
Dowód:
6x6x3,14 = 113,04m2 (na parterze, pietrza nie będę liczył.

biorąc pod uwagę radosną twórczość Polaków - mam tu na myśli domki gargamele itp itd różowe, zielone i niebiesko-żółte,obok totalnych ruder i klocków z minionej epoki, to nie wiem czy jeszcze takie kopuły są nam potrzebne w ramach poprawiania krajobrazu.
Biorąc pod uwagę niskie ceny domu w formie kopuły, oraz to że właśnie powstają plany postawienia 2 osiedli takich domów jedna pod Warszawą, drugie pod Szczecinem, oraz ma powstać ośrodek szkoleniowo – rekreacyjny pod Wrocławiem, to kopuła powoli wchodzi do Polski, mam nadzieje ze jako przyszłość Polskiego budownictwa.


sam bym takiego nie postawił, ale najlepszy stosunek powierzchni ścian do kubatury, energetycznie może być to ciekawe
a jak w środku wyglądają pomieszczenia ?
Lech Robakiewicz - może masz gdzieś rzuty kondygnacji ?

Zajęcia wnętrza takiego domu można zobaczyć na:
http://www.gnosis.art.pl/e_gnosis/pracownia/dom_kopula/kopuly_monolityczne/podziemny_dom_lishmana_bawialnia2.html
http://www.sergiel.pl/marki-k-wawy.html


ci zadowoleni to jedni, w dodatku z 2006r.
dalej pieprzysz farmazony
konkrety dawaj
nie bzdety typu bla bla bla
chcesz to budować?
komuś ożenić?
postaraj się, za taką kasę nie może być łatwo
Chciałeś prawdziwą dyskursie, to masz.
Pozdrawiam

piterazim
26-02-2010, 09:27
inna sprawa to powierzchnia - żeby uzyskać 75 m2 kopuła będzie miała 12m wysokości 100m2 - 16 metrów
Jak dobrze pamiętam, to wzór na pole koła to Pi x r2, czyli twój dom o wysokości 12m (czyli r=12) miałby powierzchnię 12x12x3,14 m2 = 452m2 :) Jeśli więc kopuła jest tym, czym myślę, że jest czyli połową kuli, to dla 75m2 musiałaby mieć 5m wysokości, dla 100m2 powierzchni, niecałe 6m. Gdzieś jadąc po kraju widziałem, chyba ośrodek naukowy czy jakiś inny o takim kształcie, ogólnie pomysł ciekawy ale chyba nie na nasze warunki.

racja - pomyliłem wzory. Jaka siara :oops: :oops:

Barbossa
26-02-2010, 10:51
Czytam to forum i poraża mnie czasem poziom wypowiedzi poniektórych osób który, jest żenująco niski i wypowiadają się na dany temat (np. budowy kopuł) nie mając o tym pojęcia.
......

Chciałeś prawdziwą dyskursie, to masz.
Pozdrawiam
i to nazywasz prawdziwą dyskusją?
jesteś projektantem to może i mieszkasz w bańce, masz foty tej swojej bańki?
i pochwal się czymś więcej niż tym, że nie jesteś frajerem

może na początek coś na temat tej samonośności

Elfir
26-02-2010, 11:09
Wszystkich stać na kopułę, szybciej niż na dom prostokątny, problemy pojawiają się tylko w naszych skostniałych urzędach.


na przykład żądają podpisów i pieczątek pod projektem.... :D

http://forum.muratordom.pl/architekt-sergiel-lodz-ostrzezenie,t179471.htm

szmergiel82
26-02-2010, 11:35
Szanowny Panie "NAJLEPSZY DORADCO NA TYM FORUM!!!" aby się wypowiadać na jakiś temat trzeba się na tym temacie znać. Wszystkie informacje nt. kopuł można znaleźć na dwóch stronach które podałem wyżej. Są tam zdjęcia oraz uzasadnienie dlaczego kopuła jest samonośna, a tak na marginesie jest to także powiedziane w podstawowym podręczniku do budownictwa "Budownictwo Ogólne - Wacław Żenczykowski".




Wszystkich stać na kopułę, szybciej niż na dom prostokątny, problemy pojawiają się tylko w naszych skostniałych urzędach.

na przykład żądają podpisów i pieczątek pod projektem... :D

Wydaje mi się "NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!" nie wie jak wygląda współpraca z urzędami i jak każdy urzędnik inaczej interpretuje "prawo budowlane".

I jeszcze ciepłe słowo do "NAJLEPSZEGO DORADCY NA TYM FORUM!!!"
Wyśmiać, wyszydzić, zniszczyć, zatłamsić, to słowa których my jako naród powinniśmy się wrzeć i wyrzucić ze swojego słownictwa i sposobu myślenia. Uważam ze łatwiej jest zrobić coś fajnego w grupie ludzi pasjonatów którzy się nawzajem wspierają podpowiadają jak lepiej jak prościej jak szybciej jak taniej.

Dziękuję Panu Lechowi Robakiewiczowi ze zainicjował tę dyskusję na temat szerszego patrzenia na nasz dom i nasze życie. Szkoda ze nie wszyscy to zrozumieli.

Barbossa
26-02-2010, 11:43
znaczy się nic nie wiesz, szkoda :-?

jak już napisałem, to wszystko to bla bla bla, takie quasimarketingowe tirlu tirlu
konkrety
np dlaczego nie zamieniłbyś na nic innego?
z czego budowałeś?
a żeś projektant, to możesz i wypowiedzieć się i o samonośności, konstrukcji itepe
a Ty tu wyjeżdżasz z pisowską erudycją

Elfir
26-02-2010, 11:49
Wydaje mi się "NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!" nie wie jak wygląda współpraca z urzędami i jak każdy urzędnik inaczej interpretuje "prawo budowlane".


Będę wiedziała, jak Pana koleżanka po fachu wykona mi wreszcie projekt :)

arturromarr
26-02-2010, 12:07
Ludzkość zawsze "jeżyła się" na nowe i nieznane.
Tylko po co kogoś przy tym obrażać?
Ja w chwili obecnej nie zdecydowałabym się na kopułę, chyba ze względów estetycznych (jak pisałem nie widziałem kopuły która by mnie zachwyciła), ale zalet takie rozwiązanie ma wiele, choć jak widać zbyt malutkie by dostrzegł je NAJLEPSZY DORADCA NA FORUM.
Lubię dyskusję na forum, ale drażni mnie jak ktoś sprowadza ją do podwórkowej pyskówki co coraz częściej obserwujemy w miarę formowania się "elit" na tym forum.
Pozdrawiam i życzę wszystkim odrobiny dystansu do siebie i innych.

Barbossa
26-02-2010, 12:17
Czerpaliśmy nasze inspiracje z historii wielkich kultur starożytności. Odwiedziliśmy największy meczet muzułmański Hagia Sophia, Bazylikę Świętego Piotra w Rzymie, Partenon w Rzymie (największa kopuła starożytności o średnicy 43 m ). Szukaliśmy dalej.
tam kopuły nie zaczynają się od grąud ziro

Rozmawialiśmy z radiestetami, naturoterapeutami, naturo- lekarzami, zielarzami, zadawaliśmy to samo pytanie: Czy kształt ma wpływ na zdrowie człowieka? Ich odpowiedzi odsyłały nas do przyrody.

Przyjrzeliśmy się przyrodzie - owocom, warzywom, ziarnom, jajom, ptasim gniazdom, pąkom kwiatów. Wnioski były takie same. Wszystko co daje moc, silę, wszystko co nas otacza, co daje schronienie życiu w przyrodzie, co jest katalizatorem życia jest kulą . Zapewne coś w tym musi być.

pisząc o jajach miałeś na myśli kawior :roll:


Grubości zgodne z obliczeniami współczynnika przenikania ciepła. „U” dla świadectwa energetycznego.


rzeczowa wypowiedź

[quote]ETAPY REALIZACJI KOPUŁY - zajebiście opisane, w końcu wybudowałeś, czy nie, bo coś więcej wypadałoby tu umieścić


* Prąd elektryczny prowadzimy w ekranowanym kablu, by przewody elektryczne nieekranowane nie wpływały na zmianę pola magnetycznego ziemi w naszym wnętrzu domu.
* Zmiana pola magnetycznego ziemi powoduje zmianę w naszym zachowaniu i wpływa na nasze podenerwowanie, naszesamopoczucie bez wyraźnej ku temu przyczyny.


sorry ale to wszystko to te bla bla bla , o którym pisałem
nic konkretnego na tej stronie nie ma
stąd moje pytania

i jeszcze jedno: w kostce bez problemu wykorzystujemy 100% powierzchni, jak jest z tym w bańce?

Barbossa
26-02-2010, 12:31
Ludzkość zawsze "jeżyła się" na nowe i nieznane.
Tylko po co kogoś przy tym obrażać?
Ja w chwili obecnej nie zdecydowałabym się na kopułę, chyba ze względów estetycznych (jak pisałem nie widziałem kopuły która by mnie zachwyciła), ale zalet takie rozwiązanie ma wiele, choć jak widać zbyt malutkie by dostrzegł je NAJLEPSZY DORADCA NA FORUM.
Lubię dyskusję na forum, ale drażni mnie jak ktoś sprowadza ją do podwórkowej pyskówki co coraz częściej obserwujemy w miarę formowania się "elit" na tym forum.
Pozdrawiam i życzę wszystkim odrobiny dystansu do siebie i innych.
kurcze, ja się nie jeżę
a to co pisałem miało raczej służyć do sprowokowania nie pyskówki, tylko pisania konkretów,

jeżeli ktoś jest pasjonatem jakiejś technologii, to zapewniam, ma o czym mówić, pisać, tu widzę TYLKO potrzebę zareklamowania swojej strony

no jakie to ma zalety? konkretnie? potrafisz Ty chociaż to napisać? bo "ma wiele" to niewiele

no i że Pan NDnF ich nie dostrzega, dlatego pyta,
czy zadawanie pytań przeze mnie musi być odbierane za atak?
to ok, nie będę
piszcie sobie dalej te bla bla bla i reklamujcie stronę, mnie nic do tego

a że trochę nerwowo? może to przez te nieekranowane przewody elektryczne w ścianach :roll:

Margareth
26-02-2010, 12:32
Barbossa może Ty wreszcie podasz jakiś konkret, bo jak na razie to kopuła dla Ciebie jest na NIE...bo nie. Dostałeś konkretne przykłady istniejących kopuł, opinie mieszkańców i matematyczne potwierdzenie stosunku pow. użytkowej do kubatury i pow. ścian. Może i jesteś najlepszym doradcą na forum, ale w tym temacie chyba odcinasz już tylko kupony.

arturromarr
26-02-2010, 12:44
Ja dostrzegam zalety z kontekście rozwiązań domów bardzo energooszczędnych:

Mamy minimalną powierzchnię ścian zewnętrznych co przy uwzględnieniu typowych kondygnacji wewnątrz, również w stosunku do powierzchni użytkowej.
Stosunkowo delikatna warstwa konstrukcyjna potrzeba ścianach zewnętrznych i tym samy zadaszeniu. Pokrywa może być zbudowana z bardzo cienkiej konstrukcji i prawie w całej swej objętości z ocieplenia.
Idealny kształt dla coraz częściej budowanych (ciągle eksperymentalnie) domów obrotowych podążających za słońcem.
Do tego walory subiektywne czyli : możliwość ciekawej i niespotykanej aranżacji wnętrz, niespotykany wyróżniający się wygląd, dla niektórych również ważne.

sSiwy12
26-02-2010, 13:32
A może poda ktoś konkrety, bo ja także nie ich widzę. Takie pytania:
1. Na stronie w zakładce „projekty” widać tylko i wyłącznie bryłę budynku. Nie ma nic więcej. Jak można oceniać coś czego nie ma – np. rozkład pomieszczeń ich wymiary itp.
2. Jak można podawać koszty wybudowania czegoś czego jeszcze nie wybudowano – bo tak oceniam kosztorys na wspomnianej stronie.
3. Sam osobiście znam tylko dwóch budowlańców dla których kąt prosty to 90 stopni. Tu potrzeba wyższej „szkoły jazdy” aby zmierzyć się z takim zagadnieniem.
4. Interesowałoby mnie również bliższe podanie konstrukcji tej budowli, bo podane informacje są enigmatyczne.


Ps. Te wszystkie dostępne informacje mają wiele marketingu i mało informacji „użytecznej”.
To tak jakby napisać, że proponujemy pompę ciepła z COP>5 i za 7.000,- (co też jest realne, ale dla okreslonych warunków - też sama prawda)

jajmar
26-02-2010, 14:12
Całkowicie się nie zgodzę, że taniej jest w kostce. Kopuła ma mniej ścian zewnętrznych o 1/3 przy tej samej kubaturze! Co to oznacza?? że do jej budowy potrzeba o 1/3 mniej materiał, 1/3 mniej robocizny 1/3 mniej strat ciepła. Poza tym kopułę o średnicy do 12m można postawić z cegły pełnej grubości 12cm, a ściany kostki muszą mieć przynajmniej 25cm (no i o oczywiście strop).
Kopułę muruje się metodą z wolnej ręki, bez użycia szalunków, a jedynie przy pomocy sztywnej laty zamocowanej przegubowo w środku obrotu kopuły. Do jej wykonania trzeab mieć tylko należytą wiedzę techniczną. Jeśli nie ma się tej wiedzy to ludzie mówią ze kopuła jest droższa niż dom prostokatny.


Mówisz buduje sie szybko i tanio ? Bez szalunków ? Super Tylko dlaczego na fotkach aż roi sie od żelebtu? Niby kopuła nie potrzbuje go, a jednak jest.
Zdjęcia z Twojej strony

http://www.sergiel.pl/images/stories/igallery/marki_k_wa/large/28.jpg

http://www.sergiel.pl/images/stories/igallery/marki_k_wa/large/25.jpg

Tu zapewne ten szalunek do murownia z ręki :) A i napeno tańszy od płaskiego pod strop

http://www.sergiel.pl/images/stories/igallery/marki_k_wa/large/13.jpg

Z ciekawości z czego robisz stropy w tych kopułach? Bo chyba parterowe nie są.

an-bud
26-02-2010, 15:05
Witam.
A mi się podoba :wink: bo inne, ale na oko robocizna będzie dużo droższa, ciężko jest mi sobie wyobrazić murarza po piwku :wink: co innego walnąć prostą ściankę (też mają problemy)
Fajnie że pojawiłeś się na forum szmergiel82 :wink: też bawię się z "dziwnymi" projektami domków, ale w innym kieunku :wink:
Pozdrawiam

mariankossy
26-02-2010, 15:26
Ja widzę że jedynie pozytywem tych domów - kopół jest to,
że tam dzieci po kątach nie porozstawia się za kare 8) :lol: :lol:

Lepsze i wygodniejsze do budowy sa piramidy. :roll:

W piramidach jest " pozytwna energia

sSiwy12
26-02-2010, 15:40
Ale w piramidach nie można się bzykać na okrągło, tylko po kątach - tak jak w „normalnym” domu :oops:
Dlatego „kopulaste” – fajniejsze. :lol:

an-bud
26-02-2010, 15:45
Ja widzę że jedynie pozytywem tych domów - kopół jest to,
że tam dzieci po kątach nie porozstawia się za kare 8) :lol: :lol:

Lepsze i wygodniejsze do budowy sa piramidy. :roll:

W piramidach jest " pozytwna energia

Można jeszcze kilka pozytywów znaleźć :wink: popełniłem kilka wariacji z piramidami .... ale..... mam "schodowstręt" :wink:

ps.Lubię 3xP - Proste,Parterowe, Pasywne w jednym, do tego bardzo tanio :wink:

an-bud
26-02-2010, 15:51
Ale w piramidach nie można się bzykać na okrągło, tylko po kątach - tak jak w „normalnym” domu :oops:
Dlatego „kopulaste” – fajniejsze. :lol:

Jak zwykle o pi.... :wink: :lol:

szmergiel82
28-02-2010, 15:44
znaczy się nic nie wiesz, szkoda :-?
Jasne, tylko postawiłem taki dom dla siebie... wiec skąd mogę wiedzieć?!?


np dlaczego nie zamieniłbyś na nic innego?

Jak ktoś wejdzie pierwszy raz do domu w formie kopuły to zrozumie dlaczego nie zamienił bym tego na nic innego. 99% sceptyków z którymi się spotkałem po wejściu do kopuły zmienia o niej zdanie. Nie mówię ze jest to dom dla każdego, tak samo jak nie każdy chce mieszkać w bloku, abo w domu jednorodzinnym.

z czego budowałeś?
To widać na zdjęciach wyżej: z normalnej, polskiej cegły pełnej grubości 12cm. Na budowę kopuły zostało użytych ok 12000 cegieł co nam daje ok 18tyś zł + robocizna (biorąc pod uwagę ze ekipa- 3 osoby- murarska muruje ok 300 cegieł dziennie, to daje nam 40 dni roboczych za jeden dzień płaci się robotnikowi 100zł daje nam to) 12000tyś zł.
Czyli za wymurowanie ścian (bo dachu nie potrzeba) zapłaciłem 30 tyś zł.

Pewien Profesor z Politechniki Wrocławskiej postawił taki Dom dla siebie w latach czterdziestych poprzedniego wieku (zaraz po wojnie), z cegły rozbiórkowej, i budynek stoi do dziś w niezmiennej formie.

1. Na stronie w zakładce „projekty” widać tylko i wyłącznie bryłę budynku. Nie ma nic więcej. Jak można oceniać coś czego nie ma – np. rozkład pomieszczeń ich wymiary itp.

Jeśli się wejdzie w zakładkę projekty są tam ikony do wykonanych projektów, można wejść w każdą z tych ikonek, i znaleśc np rzuty każdej z kopuł.

2. Jak można podawać koszty wybudowania czegoś czego jeszcze nie wybudowano – bo tak oceniam kosztorys na wspomnianej stronie.
Kopułę postawiłem jak widać na zdjęciach.


3. Sam osobiście znam tylko dwóch budowlańców dla których kąt prosty to 90 stopni. Tu potrzeba wyższej „szkoły jazdy” aby zmierzyć się z takim zagadnieniem.
Kopule murowali pijacy bez jakiegokolwiek wykształcenia budowlanego. Jest to tak proste że każdy jest w stanie to zrobić i nie trzeba przy tym zachowywać konta prostego. Szczerze powiedziawszy kopule postawili mi dobrze natomiast postawili krzywo (nie pionowo) ściany działowe wewnątrz


4. Interesowałoby mnie również bliższe podanie konstrukcji tej budowli, bo podane informacje są enigmatyczne.
Tak jak powiedziałem murowana z cegły pełnej, fundamenty betonowe zrojone na całej długości ( ze względy na niską wytrzymałość gruntu)
Na samej górze jest zwornik żelbetowy na którym jest umieszczony świetlik.


Mówisz buduje się szybko i tanio? Bez szalunków? Super Tylko dlaczego na fotkach aż roi się od żelbetu? Niby kopuła nie potrzebuje go, a jednak jest.
Zdjęcia z Twojej strony.
Kopułę o średnicy 12m muruje się ok 40 dni. Elementy żelbetowe które widać na fotkach nie są w kopule tylko w części gospodarczej obok kopuły.
Wiec tak mowie ze muruje się szybko i tanio i bez szalunków- jak widać na zdjęciach kopuły, szaluje się tylko okna, a całą kopule robi się bez szalunków.

i jeszcze jedno: w kostce bez problemu wykorzystujemy 100% powierzchni, jak jest z tym w bańce?
Wyliczę tylko mniej więcej jak to wygląda
Kopuła o średnicy wewnętrznej 120m2
Powierzchnia netto na parterze 113,04m2
Powierzchnia użytkowa 102,24
Powierzchnia netto na antresoli 89,19m2
Powierzchnia użytkowa na antresoli 44,92m2
Razem powierzchnia użytkowa 147,16m2
Razem powierzchnia netto 202,23m2
Powierzchnia przegród zewnętrznych 240m2

A teraz dla porównana dom o o rzucie kwadratu 8,65m2 (tzn ok 75m2)
wysokość kondygnacji = 2,80m ilość kondygnacji: 2
8,65x2,8x2x4+8,65x8,65 = 268,58m2
Oznacza to ze w kopule o średnicy 12m mamy 11% oszczędności na przegrodach zewnętrznych. Biorąc tylko pod uwagę powierzchnię użytkową. Jeśli uwzględnimy powierzchnie netto (którą w kopule także wykorzystujemy) to budynek kopuła będzie miała 30% mniej przegród zewnętrznych.
To znaczy 30% mniej kasy na robociznę, materiały oraz koszty ogrzewania.
Wie musi być tańszy od każdego innego budynku.

beton44
28-02-2010, 16:25
i na koniec bajki puenta:

czy można by tu wkleić RYSUNKI?

perm
28-02-2010, 16:40
Zastanawiam się czemu te wnętrza są w większości taki przygnębiające. Niby wystrój, okna wszystko ok ale jakieś takie poczucie przytłoczenia i zamknięcia. Powierzchnia okien zbyt mała? Zaokrąglony sufit kojarzy się z jaskinią? Wali się na głowę? Nie wiem ale nie chciałbym tam mieszkać.

szmergiel82
28-02-2010, 16:57
Zastanawiam się czemu te wnętrza są w większości taki przygnębiające. Niby wystrój, okna wszystko ok ale jakieś takie poczucie przytłoczenia i zamknięcia. Powierzchnia okien zbyt mała? Zaokrąglony sufit kojarzy się z jaskinią? Wali się na głowę? Nie wiem ale nie chciałbym tam mieszkać.
A byleś kiedyś w kopule?!? czy jak jesteś w kościele który ma kopułę tez masz wrażenie że sufit wali Ci się na głowę?!? Niestety tak to już jest że zdjęcia nie oddają nawet w połowie charakteru wnętrza. Natomiast jeśli chciałbyś zobaczyć jak to wnętrze naprawdę wygląda zapraszam do mojego domu w Markach pod Warszawą. Proszę tylko wcześniej o wiadomość na PW aby się jakoś umówić.

perm
28-02-2010, 17:55
Zastanawiam się czemu te wnętrza są w większości taki przygnębiające. Niby wystrój, okna wszystko ok ale jakieś takie poczucie przytłoczenia i zamknięcia. Powierzchnia okien zbyt mała? Zaokrąglony sufit kojarzy się z jaskinią? Wali się na głowę? Nie wiem ale nie chciałbym tam mieszkać.
A byleś kiedyś w kopule?!? czy jak jesteś w kościele który ma kopułę tez masz wrażenie że sufit wali Ci się na głowę?!? Niestety tak to już jest że zdjęcia nie oddają nawet w połowie charakteru wnętrza. Natomiast jeśli chciałbyś zobaczyć jak to wnętrze naprawdę wygląda zapraszam do mojego domu w Markach pod Warszawą. Proszę tylko wcześniej o wiadomość na PW aby się jakoś umówić.
Dzięki za zaproszenie ale nie skorzystam. Będę budował kostkę. To uczucie to mniej więcej to samo co na poddaszach ze skosem, powierzchnia duża a wydaje się mało. Dlatego też chyba nikt nie buduje domów w kształcie namiotu chociaż też pewnie byłoby taniej bo to w końcu tylko dach :). Nie mam nic przeciwko pomysłowi. Opisałem tylko swoje wrażenia. Podoba mi się jeden z projektów w kształcie jajka, tam w środku tej przestrzeni jest wyraźnie więcej.

Veronique
24-07-2010, 16:39
Widzę, że coś mało entuzjastów na forum. A może kogoś zainteresuje temat?
Ja od zawsze chciałam mieć dach w kształcie kopuły, ale jakoś u nas to nie jest zbyt popularne, projektów, które by nas satysfakcjonowały też brak, więc temat ucichł aby znowu wyjść na światło dzienne dzisiaj.
Wybraliśmy z mężem Szmaragd pracowni MG Projekt
http://www.mgprojekt.com.pl/domki/szmaragd/index.php
i tak się zastanawiam czy dałoby radę zachować układ pomieszczeń (może niekoniecznie w 100% :) ), a zrobić dach kopulasty i/lub resztę w kształcie kopuły. Ciekawa jestem opinii Szmergiela, ale nie wiem czy zagląda tu w ogóle na forum. Może jakiś inny architekt się wypowie czy dałoby radę zrobić coś w tym stylu? Byłabym bardzo wdzięczna.
A może temat zaciekawi także innych? Może przybędzie entuzjastów domów-kopuł? Albo ktoś jest w trakcie szukania projektu lub już wybrał? Bardzo chętnie bym przeczytała posty osób, które zaczynają swoją przygodę z kopułą :)

robert skitek
01-08-2010, 11:13
Veronique,
uważam, że dom w kopule powinien zostać zaprojektowany od podstaw. Wykorzystywanie w tym celu gotowego projektu spowoduje powstanie jakiegoś kuriozum. Osobiście nie wyobrażam sobie przekrycia tego domu dachem kopułowym. W kopule wraz z wysokością zmienia się bardzo szybko obrys zewnętrzny a zatem i powierzchnia. Na wyższej kondygnacji będzie o wiele mniej powierzchni do wykorzystania niż na parterze - a Ty chcesz się oprzeć na domu piętrowym, w którym powierzchnia kondygnacji jest prawie identyczna.

robert skitek
01-08-2010, 11:51
Ktoś tu wspominał także o zespole kopuł studia filmowego w Alwerni (wcześniej RMF). Tam zastosowano konstrukcję monolityczną. Dla zainteresowanych:

Do wykonania wszystkich obiektów zastosowano technologię wznoszenia żelbetowych kopuł CIENKOPOWŁOKOWYCH metodą pneumatyczną (napompowanego balonu). Wykorzystuje się w niej błonę z tkaniny wykonanej z włókna poliestrowego grubości 0,8 mm. Po zamocowaniu do fundamentu i napompowaniu, błona przyjmuje kształt projektowanego przekrycia. Stanowi ona podłoże - rodzaj szalunku, na które, metodą natrysku od wewnątrz, nanosi się kolejne warstwy powłoki: izolację z pianki poliuretanowej, pręty zbrojenia i beton w postaci torkretu. Utrzymywane w środku balonu nadciśnienie zapewnia zachowanie niezmiennego kształtu i wymaganej nośności balonu w trakcie całego procesu realizacji przekrycia. Błona wykonana z materiału trwałego, odpornego na zmienne warunki atmosferyczne, może być docelowym pokryciem dachowym kopuły. Prowadzenie prac od środka pod rozpiętą błoną, uniezależnia proces budowy od zmiennych wpływów atmosferycznych.
Ściany zewnętrzne kopuł składają się z trzech warstw zmonolityzowanych ze sobą - kolejno od zewnątrz: błony balonu o grubości 0,8 mm, modyfikowanej pianki poliuretanowej o grubości 5 lub 10 cm i skorupy żelbetowej z betonu klasy B 35, o grubości od 10 do 20 cm. Żelbetowe powłoki zabrojono prętami ze stali klasy A III (34 GS), układanymi południkowo (wertykalnie) i równoleżnikowo (horyzontalnie). Powłoki kopuł spoczywają na żelbetowych, obwodowych wieńcach pierścieniowych, przenoszących siły rozciągające. Obciążenia pionowe przekazywane są przez żelbetowe ściany fundamentowe na żelbetowe ławy fundamentowe, zbrojone podłużnie. Elementy żelbetowe stanów zerowych wykonano z betonu klasy B20. Obliczenia statyczne kopuł wykonano przy użyciu programu Robot.
Pomieszczenia użytkowe wykształcono pod kulistym dachem na poziomie posadzki parteru (± 0,00 m) oraz na poziomie antresol (od +3,85 do +7,875 m). Pod poziomem parteru, we wszystkich kopułach i korytarzach wykonano półprzełazową kondygnację techniczną (wysokości brutto 1,5 m), którą biegną przewody klimatyzacyjne, światłowody, instalacje elektrotechniczne, instalacje sanitarne itp.
Wewnętrzne antresole wykonane są w konstrukcji stalowej, wykształconej w postaci słupów opartych na żelbetowych stopach fundamentowych i belkowego układu rusztowego z kratami podestowymi, stanowiącymi elementy nośne posadzki. Konstrukcja antresol jest oddylatowana od konstrukcji żelbetowej kopuł. W kopule recepcji, głównego studia TV, studiów nagrań i neewsroomu wykonano wewnętrzne żelbetowe konstrukcje nośne, tworzące kondygnację piwnic lub pomieszczenia technologiczno - studyjne.

tu (http://www.rsplus.com.pl/konkursy/cement/rmf.html) nieco więcej

Toczak
28-09-2010, 14:13
Mnóstwo ciekawych danych, szmergiel - mogę tylko pozazdrościć domku :)

Zgadzam się z zarzutami, że kopuły są w często bardzo brzydkie. Nie wiem czy rzeczywiście zaprojektowanie ładnej kopuły to takie ciężkie zadanie - w końcu nagi sześcian, bez urozmaiceń, to też nudna bryła.

Przykład bunkra z teletubisiów: http://www.youtube.com/watch?v=GXvf2Ka9hQI&p=A18BDA86E00E205A&playnext=1&index=28 Czy naprawdę tak trudno byłoby to czymś pokryć? Albo chociaż częściowo ukryć w ziemi, otoczyć niskimi nasypami z trawą/bluszczami (no właśnie - kopuła porośnięta bluszczem, czy to nie byłoby dobre rozwiązanie?)

Dreptak
02-08-2013, 14:21
Czy to forum jeszcze działa?
Chciałbym zabrać głos ale ostatni wpis jest z roku 2010
Arek

robert skitek
02-08-2013, 15:59
Ech, początkujący... Witam!
Forum ma się dobrze, w trakcie pisania tego postu pewnie pojawi się kilka innych. Ale w innych wątkach, bo tych FM ma tysiące poukładanych w kilkudziesięciu działach.
Czy fakt, że ostatni wpis jest z 2010 roku stwarza jakiś problem w pisaniu?

lycha66
24-04-2015, 23:32
Witam

Pewnie od założenia wątku powstało kilka nowych kopuł i może temat już się bardziej rozpowszechnił (częściowo za pomocą Autorusa)
Zastanawiam się nad budową kopuły jednak mam kilka pytań może ktoś pomoże.
Odnośnie ceny kwestia podejrzewam sporna więc nie zaczynam :) ale przy założeniu taniego budowania 2tysie za metr przy kopule srednicy 11-12m jak wygląda poprawne ogrzewanie i wentylacja w kopule (ogrzewanie eko groszek)?. Zapewne na "poddaszu/antresoli" temperatura jest wyższa niż na dole więc sypialnia odpada, podobnie gdzieś czytałem o możliwości zaduchy- prawda to?.
Za dnia lubię światło dzienne więc bym chciał sporo okien nie osłabi to konstrukcji kopuły?
Jak jest z akustyką w takiej przestrzeni?. Podejrzewam, że w ciągu dnia będzie ok i może nawet lepsze brzmienie jednak wieczorem gdy się odpali tv to czy czasami osoba w sypialni nie będzie potrzebowała stoperów?
Co z tą elewacją? Wiadomo szary tynk nie jest zbyt ciekawy. Bluszcz czy inna roślinnośc nie uszkodzi elewacji? Pewnie też by był problem z wilgotnością. No i całoroczny by musiał być.
Inne opcje na elewacje by nie trzeba było malować/poprawiać co sezon?.

Zdun Darek B
25-04-2015, 06:16
Na jakiej podstawie twierdzisz że jest to sposób na tanie budowanie ?
Akustyka ?
Odwiedź najbliższy stary kościół , zobacz jaki kształt ma przestrzeń za plecami księdza który czytał i śpiewał bez mikrofonu ....a wszyscy słyszeli .

lycha66
25-04-2015, 09:22
Nie jestem budowlańcem i nie mam za bardzo o tym pojęcia więc opieram się na informacjach z sieci. Jako że jest ich niewiele to napisałem tutaj :)
Może być to sposób na tanie budowanie ale nie musi - to tak jak w wątku dom do ok. 200tyś. Teoretycznie można przyjąć mniejsze zurzycie materiału tak jak to wcześniej w tym wątku było rozpisane plus brak dachu, brak scian nośnych i już mamy zaoszczędzone.
Kościoły są inaczej konstruowane niż taka kopuła. Tutaj są pomiesczenia na dole oraz mogą być na górze co trochę powinno ograniczyć pogłos/echo. Jeżeli nie to jak by można to ograniczyć w pokojach sypialnych.

Zdun Darek B
26-04-2015, 08:42
Brak dachu powiadasz....
Jak jest cena budowania prostej PIONOWEJ ściany a jak kopuły z małych cegiełek latając ciągle dookoła coraz wyższych nietypowych rusztowań ?
Koszty tynkowania ?
Dopłata za utrudnienia przy tynkowaniu + dodatkowa ilość materiału .
Ocieplenie i zabezpieczenie tegoż ocieplenia [ poliuretan natryskiwany na budowie ] przed słońcem i nasiąkaniem ?

lycha66
26-04-2015, 10:29
No brak dachu - na górze jest świetlik.
Nie znam ceny budowania prostych "czterech ścian" + ścian nośnych + cała zabawa z dachem. Nie jestem budowlańcem jak wcześniej pisałem. Rusztowania są typowe z tego co widziałem . Ilość cegieł była wcześniej podana 12000szt plus robocizna. Co za różnica czy pracownik lata dookoła okręgu czy kwadratu (przy okręgu ma mniej latania :))?

Dopłata za utrudnienia przy tynkowaniu + dodatkowa ilość materiału .

Jakie utrudnienia? na co dodatkowa ilość mateiału?

Ocieplenie widziałem że stosowane jest w środku więc śłońce i nasiąkanie nie grozi :)

Wojmir
19-08-2016, 16:56
no to jeden - pie... się w postawieniu tego ustrojstwa, nie powiesz, że kostkę trudniej

Kostkę trudniej. Prościej jest wyznaczyć okręg jak prostokąt czy kwadrat.



nie inaczej, a nawet łatwiej i taniej w kostce

Śmiem polemizować pole powierzchni połowy kuli jest mniejsze od pola powierzchni prostopadłościanu o tej samej objętości to oznacza mniejsze zużycie materiału na budowę. Skoro stosuje się mniej materiału to on nie kosztuje. Dalej Kopuła jest niczym innym jak sklepieniem odpada więc cała konstrukcja więźby dachowej. Skoro nie ma więźby to ona nie kosztuje. Brak jest również poszycia i rynien więc również i one nie kosztują.


aaaa, kopuła samonośna i samogrzewcza, cuda panie
szczególnie te 6 czy 7m

Kopuła jest konstrukcją samonośną gdyż jest to nic innego jak SKLEPIENIE. Jeśli ustawisz piec z masą akumulacyjną (tradycyjny piec kaflowy na ten przykład) w środku kopuły to ciepło rozejdzie Ci się dookoła więc nie wymaga grzejników. Kopuła nie ma tzw. mostków termicznych oraz ma mniejszą powierzchnię zewnętrzną od prostopadłościanu o tej samej objętości to oznacza zaś mniejsze straty ciepła.

Tyle odnośnie Twoich niezbyt przemyślanych argumentów.

Teraz odnośnie tematu dyskusji jeśli lokalne warunki zabudowy nie narzucają formy architektonicznej to Polskie Prawo zezwala na wybudowanie domu w formie kopuły.

Jeśli na szczycie kopuły zamiast całościowego sklepienia dasz wieniec zamykający a w nim wstawisz świetlik to będzie kopuła oświetlana od Wschodu do Zachodu Słońca przez ów Świetlik wystarczy tylko w drzwiach do poszczególnych pomieszczeń wstawić niewielkie okienka i przy właściwym rozplanowaniu wszędzie będzie dzięki temu widno. Tak więc kopuła nie musi się obracać za słońcem.

Najlepiej kopułę budować z materiałów tradycyjnych czyli cegła lub drewno.

W Polsce działa firma Architektoniczna oferująca Projekty Domów Kopułowych właśnie z tych materiałów, która posiada dosyć duże doświadczenie. Pierwszą Kopułę Architekt zaprojektował dla Swojego Ojca.

Link: http://sergiel.pl/architektura/dom-kopula/

Elfir
20-08-2016, 20:47
A na forum jest osoba który taki dom wybudowała.
I nie ma problemów w określaniu ile to kosztowało i jak ciężko było znaleźć wykonawcę.