PDA

Zobacz pełną wersję : ogrzewanie pod?ogowe-ustawienia kot?a



17-12-2002, 11:32
chciałbym uzyskać praktycznych porad jak ustawić system ogrzewania podłogowego do optymalnej pracy.
tzn.jaka temperatura na kotle ,na zaworze termostatycznym, sterowniku el.? itd
mam kocioł 24kW i domieszanie powrotnego obiegu Heimeier

Wladek
17-12-2002, 12:15
Tęp. zasilania pęntli grzewczych powinna (musi) być na projekcie (najczęściej 45/35 lub 40/30). Ważniejsze jest tutaj zrównoważenie hydrauliczne instalacji - (nastawa na rozdzielaczu powrotnym - inna dla każdej pętli grzewczej) - to też powinno być w projekcie.

17-12-2002, 12:58
problem w tym że instalacje wykonałem samodzielnie wg książki a instalatorowi powierzyłem podłaczenie kotła.Martwi mnie zużycie gazu a kombinowanie ustawień na piecu i zaworach może nie mieć końca.chciałbym jakiś porad od kogoś kto się na tym zna.
nie wiem czy na kotle 40 czy lepiej60 czy zawór by-pass powinien być otwarty max. czy lekko? na razie nie mam wogóle zaworów termostatycznych na rozdzielaczu-czy to konieczność?jaką temp.ustawić na tym sterowniku el. od pompy?czy na zużycie wpływa to że to nowy dom (niewygrzany)?

Wladek
17-12-2002, 13:20
No to ja ci nie poradzę. A jaki masz piec? Kondensacyjny. Jeżeli tak to trzeba dążyć do jak najniższej temperatury wyjścia. Czyli zawór by-pass powinien być możliwie przymknięty.
A jak masz zwykły to możliwie jak najwyższą temperaturę na wyjściu zawór by-pass otwarty.

Nich się wypowie mądrzejszy ode mnie.

Powodzenia.

17-12-2002, 13:58
niestety nie wszystko uda sie ustawic "na stale" i choc jeden zawor (na powrocie albo zasilaniu czyli mieszajacy albo rozdzielajacy) powinien byc sterowany. Temperatura z czujnika podlogowego nie powinna przekraczac 28..30C. Czy to ogrzewanie podlogowe jest jedynym na ktore pracuje kociol? Jesli tak i instalacja jest poprawnie (przede wszystkim srednice) wykonana to zawory dlawiace duzo latwiej ustawic. Zamyka sie (podobnie jak w kazdym innym ukladzie) wszystkie zawor oprocz ostatniego, sprawdza sie przeplyw, otwiera sie kolejny zawor nastawia przeplyw, wraca do ostatniego zrobic ew korekte, sprawdz sie przeplyw na drugim + ew. korekta itd. Przeplywy nalezy policzyc i jesli zrobiles istalacje z dobra ksiazka to takie informacje powinny tam byc.
Tak ustawiona hydraulicznie istalacja umozliwia dynamiczne=skuteczne jej sterowanie. Jesli chcesz miec sterowanie on/off (+-3C) wystarczy termostat, jesli precyzyjne, o mniejszych wahaniach temperatury (+-1C) polecam sterowanie ciagle.
Kociol niewiele ma do gadania jesli pracuje autonomicznie, ze swoim sterownikiem - bedzie pracowal wtedy na zadany parametr czyli najczesciej na temperature powrotu.
Jesli jego sterownik posiada mozliwosc sterowania podlogowka i tam chcesz sie podlaczyc to musisz tez podlaczyc czujnik temperatury z podlogowki i ew. termostat z pomieszczenia.

tom soyer
17-12-2002, 13:59
to proba pomocy z mojej strony


On 2002-12-17 14:58, Anonymous wrote:
niestety nie wszystko uda sie ustawic "na stale" i choc jeden zawor (na powrocie albo zasilaniu czyli mieszajacy albo rozdzielajacy) powinien byc sterowany. Temperatura z czujnika podlogowego nie powinna przekraczac 28..30C. Czy to ogrzewanie podlogowe jest jedynym na ktore pracuje kociol? Jesli tak i instalacja jest poprawnie (przede wszystkim srednice) wykonana to zawory dlawiace duzo latwiej ustawic. Zamyka sie (podobnie jak w kazdym innym ukladzie) wszystkie zawor oprocz ostatniego, sprawdza sie przeplyw, otwiera sie kolejny zawor nastawia przeplyw, wraca do ostatniego zrobic ew korekte, sprawdz sie przeplyw na drugim + ew. korekta itd. Przeplywy nalezy policzyc i jesli zrobiles istalacje z dobra ksiazka to takie informacje powinny tam byc.
Tak ustawiona hydraulicznie istalacja umozliwia dynamiczne=skuteczne jej sterowanie. Jesli chcesz miec sterowanie on/off (+-3C) wystarczy termostat, jesli precyzyjne, o mniejszych wahaniach temperatury (+-1C) polecam sterowanie ciagle.
Kociol niewiele ma do gadania jesli pracuje autonomicznie, ze swoim sterownikiem - bedzie pracowal wtedy na zadany parametr czyli najczesciej na temperature powrotu.
Jesli jego sterownik posiada mozliwosc sterowania podlogowka i tam chcesz sie podlaczyc to musisz tez podlaczyc czujnik temperatury z podlogowki i ew. termostat z pomieszczenia.