PDA

Zobacz pełną wersję : Grzejnik słabo grzeje - HELP



inż. Mamoń
04-10-2005, 11:49
No właśnie słabo grzeje ale tylko jeden grzejnik - jest lekko ciepły w samym rogu. Pozostałe grzejniki działają OK. Podejście całej instalacji do niego jest podobne jak w sąsiednim pokoju. Tam wszystko OK, ale tej jeden prawie nie grzeje. Zapowietrzony chyba nie jest. Zaraz po odkręceniu odpowietrznika sika woda, nie słychać wcale żadnego syczenia. Podejście (dolne) chyba jest dobre bo rurka od strony środka grzejnika jest ciepła, a rurka skrajna jest zimna. Głowica termostatyczna odkręcona na full. Zresztą jak ją odkręcę od grzejnika to grzejnik nadal prawie nie grzeje. Ktoś się spotkał z czymś takim?

Tomik_B
04-10-2005, 11:54
Może zawór jest przymknięty zbyt mocno nastawą wstępną?

inż. Mamoń
04-10-2005, 11:57
Może zawór jest przymknięty zbyt mocno nastawą wstępną?

Hmmm - nie znam się. Jak to sprawdzić lub zmienić? Jedyne co mi przychodzi do głowy to odkręcić głowice z dwóch grzejników i porównać jak wyglądają zawory tu i tu ....

Tomik_B
04-10-2005, 12:07
W zależności od producenta wygląd może być różny.
Na zaworze jest taki pierścień, na którym są cyferki bodajże od 1 do 6.
Standardowo zawór jest nastawiony na "3". Sprawdź jak jest u ciebie i ewentualnie przestaw. Nie pamiętam jedynie, czy "6" to maksymalne dławienie, czy maksymalne otwarcie. :oops:
W niektórych zaworach, aby obrócić ten pierścień, to trzeba go najpierw pociągnąć wzdłuż osi obrotu.

jarko
04-10-2005, 19:59
Na początku powiem że trudno na odległość radzić ale po to jest to forum. Zakładam że wszystkie elementy są sprawne zawór. przepustowoś rur(brak zagięć). Proponuję przykręcić na min. zawór w tym drugim grzejniku o którym piszesz i zaopserwować czy ten zimny grzejnik się rozgrzewa. Wówczas to może świadczyć o słabej wydajności pompy lub małym przekroju rury doprowadzającej wodę do tych dwuch grzejników (brak stopniowania)

andre59
04-10-2005, 20:18
Jeżeli grzejniki są podłączone do rozdzielacza to otwórz szafkę rozdzielaczową i sprawdź czy wszystkie zaworki na końcówkach rur biegnących od grzejników są właściwie ustawione (otwarte).
U mnie zdarzyło się, że jeden z zaworków był przytkany i do grzejnika nie dopływała gorąca woda.

dhr
04-10-2005, 20:53
W pierwszej kolejnosci upewnilbym sie czy dolny zawor odcinajacy (na odcinku powrotnym) jest otwarty. Jesli jest otwarty a mimo wszystko dalej nie grzeje to proponowalbym odpowietrzenie grzejnika poprzez srobunek . W tym celu nalezy zakrecic glowice termostatyczna i nastepnie poluzowac srobunek na odcinku zasilajacym.
Ale nalezy pamietac o kontrowaniu srobunka. Moze to jest oczywiste ale przyloz jakas szmatke bo moze troszke pryskac :D Spuszczaj wode do momentu az poleci ciepla woda. Zakrecic srobunek i odkrecic glowice.

Ale pamietaj zeby pozniej sprawdzic poziom wody w ogrzewaniu bo byc moze bedzie trzeba jej dolac.

Powodzenia :)

Mały
04-10-2005, 20:58
Może być to właśnie problem skryzowania(jaki to grzejnik?purmo,kermi,longhi,korado?),ale tez błędnego wykonania kawałka instalacji tzw syfon - gdy hydraulik "puścił" rurkę zasilającą lub powrotna nad drugą a nie pod.W takim miejscu zbierze sie powietrze i może wystąpic kłopot z przesyłem ciepła.Żeby sie ratowac przed czymś takim pozamykaj wszystkie grzejniki żeby cały ciąg pompy poszedł na ten jeden - powinno to wypchnąć bąbel.
Ale to oczywiście tylko domysł.
Bo jeśli to kwestia kryzy to w purmo czy korado są wkładki heimeiera i tam musisz mieć kluczyk do regulacji,ale np w longhi po prostu kręcisz czerwoną nasadkę.We wkładce danfoss jest metalowy pierścionejk ,który sie lekko wyciąga i wtedy przekręca.Tak czy inaczej zawsze na początek na cyfrę najwyższą.

Jarek_75
04-10-2005, 21:53
Czy aby nie masz zamienionego zasilania z powrotem objaw przy takiej zamianie iest podobny jak opisałeś trzeba to sprawdzić.

Tomek_J
05-10-2005, 07:38
No właśnie słabo grzeje ale tylko jeden grzejnik - jest lekko ciepły w samym rogu.

No jakbym swój grzejnik kuchenny widział :)
Prawdopodobnie masz odwrotnie podłączony grzejnik. Mniej prawdopodobne, ale też możliwe jest, że zawór na grzejniku jest nie całkiem drożny.

Uwaga: nie sugeruj się oznaczeniami na zaworku - na 14 moich grzejników (DeLonghi) w 5-ciu oznaczenie nie pokrywa się z ciepłotą kaloryfera.

inż. Mamoń
05-10-2005, 10:35
Dzięki za wszystkie porady. Sprawa była bardzo prosta, ale ja o tym nie miałem wcześniej żadnego pojęcia. W tym jednym grzejniku ustawienie wstępne było na 1, a na innym, który sprawdziłem było na 6. Wobec tego zrobiłem na 6 i zaczął grzać normalnie tak jak inne. Moje grzejniki to Webermany.

Jednak tak naprawdę nie wiem jaką wartość należy ustawić. Może średnią czyli 3 albo 4? Jakie są propozycje?

mack
18-10-2006, 15:14
np w longhi po prostu kręcisz czerwoną nasadkę.We wkładce danfoss jest metalowy pierścionejk ,który sie lekko wyciąga i wtedy przekręca.Tak czy inaczej zawsze na początek na cyfrę najwyższą.

mam też problem zimnych grzejników (deLonghi) te czerwone wkładki we wszystkich grzejnikach były nastawione na literkę "n" - nie na żadną z cyfr 1-6, po cyfrach jest mała przerwa i potem literka "n". Nie grzeje kilka grzejników reszta jest OK. próba odpowietrzania powoduje wypływ ciągłego strumienia wody. Podłączenie dolne tych grzejników (obie rurki) jest też zimne, Zawory przy podłączeniu dolnym otwarte. Chociaż muszę przyznać że po odpowietrzeniu wszystkich grzejników jeden z tych zimnych zaczął grzać, więc może trzeba cierpliwie kilka razy jeszcze je poodpowietrzać.

pawelurb
18-10-2006, 16:11
Dzięki za wszystkie porady. Sprawa była bardzo prosta, ale ja o tym nie miałem wcześniej żadnego pojęcia. W tym jednym grzejniku ustawienie wstępne było na 1, a na innym, który sprawdziłem było na 6. Wobec tego zrobiłem na 6 i zaczął grzać normalnie tak jak inne. Moje grzejniki to Webermany.

Jednak tak naprawdę nie wiem jaką wartość należy ustawić. Może średnią czyli 3 albo 4? Jakie są propozycje?

mam instalację na rozdzielaczach i wszystkie grzejniki ustawiłem na maksymalne otwarcie , wszystkie grzeją tak samo , instalator mówił mi tez że tak będzie ok i że nie ma potrzeby we większości przypadków dławić grzejników zwłaszcza przy rozdzielaczowym systemie.

leonsl
15-12-2008, 22:08
np w longhi po prostu kręcisz czerwoną nasadkę.We wkładce danfoss jest metalowy pierścionejk ,który sie lekko wyciąga i wtedy przekręca.Tak czy inaczej zawsze na początek na cyfrę najwyższą.

mam też problem zimnych grzejników (deLonghi) te czerwone wkładki we wszystkich grzejnikach były nastawione na literkę "n" - nie na żadną z cyfr 1-6, po cyfrach jest mała przerwa i potem literka "n". Nie grzeje kilka grzejników reszta jest OK. próba odpowietrzania powoduje wypływ ciągłego strumienia wody. Podłączenie dolne tych grzejników (obie rurki) jest też zimne, Zawory przy podłączeniu dolnym otwarte. Chociaż muszę przyznać że po odpowietrzeniu wszystkich grzejników jeden z tych zimnych zaczął grzać, więc może trzeba cierpliwie kilka razy jeszcze je poodpowietrzać.

Mam te same grzejniki i ten sam problem. Sądząc po dacie Twojego postu wnioskuję, że problem rozwiązałeś. Możesz powiedzieć jak?