PDA

Zobacz pełną wersję : Uziemienie gniazdek elektrycznych



zen611
18-12-2002, 23:53
Zastanawiam się czy powinienem tak robić jak zawsze uziemiać gniazdka z kołkiem do przewodu sieciowego zerowego. Czy to w zasadzie jest zerowaniem? Czy jest to w ogóle zabezpieczenie jeżeli pod tynkiem są tylko 2 przewody a ja kołek łączę z przewodem zerowym? Sam już nie wiem co robić. Z pozdrowieniami - Zenon

peterg
19-12-2002, 06:43
Na moją wiedzę to jest tak:
Uziemianie po połączenie z ziemią. To co robisz to jest zerowanie. Połączenie kołka ochronnego z przewodem zerowym było stosowane w instalacjach dwużyłowych. Od pewnego czasu przepisy mówią o trzech żyłach: robocza (faza), zero robocze, przewód ochronny. Przewód ochronny jest osobno (wyodrębniony m.in w celu podłączenia wyłączników różnicowo-prądowych).
Jeżeli się mylę, to przepraszam.

tom soyer
19-12-2002, 09:39
w instalacji dwuzylowej jest to dopuszczalne.
teraz nowe (wszystkie! z drobnymi wyjatkami)instalacje nawet do oswietlenia powinny byc trojzylowe + wylacznik roznicowy dla pomieszczen wilgotnych.
radze zrobic wszystko aby doprrowadzic istalacje do takiego stanu - warto! jesli ktos mysli o swojej kobiecie i dzieciach - z usmiechem ale powaznie!
nie ma dziecka ktore nie interesowaloby sie co jest w gniazku i nie ma kobiety, ktora choc raz w zyciu nie uzywala suszarki w na boso w mokrej lazience.

Wladek
19-12-2002, 10:28
Pamiętajcie, że nie wolno stosować jednocześnie zerowania i uziemienia.

Wowka
19-12-2002, 11:55
Moi elektrycy podpowiedzieli mi by do łazienki doprowadzić niezależny przewód uziemienia podłączony bezpośrednio z bednarką wkopaną w ziemię. Tłumaczyli, że zainstalowanie wanny z hydromasażem wymaga osobnego uziemienia wanny (sprawdziłem, pod wannamijest odpowiedni zaczep). Przewód doprowadziłem (koszt znikomy) ale sprawa urządzenia łazienki to wiosna 03 r. Czy ktoś z Was postąpił podobnie? A może są inne rozwiązania?
Pozdrawiam

tom soyer
19-12-2002, 12:01
wladek - swieta racja - warto przypominac szczegolnie tym ktorzy pilnuja swoich "elektrykow"

uziemienie hydromasazu musi byc ale nie musi byc oddzielnym przewodem ale warto dac oddzielny wylacznik roznicowopr. bednarka musi byc zawsze i to "na caly dom".
jesli ktos planuje takze instalacje odgromowa musi ja tez polaczyc z bednarka i zastosowac tez wielostopniowe odgromniki/ochronniki przepieciowe.

inwestor
19-12-2002, 12:47
Kochani czy życie wam nie miłe ???
Wszystkie gniazdka bez wyjątku bezwzględnie muszą mieć instalację 3 żyłową, dotyczy to również wypustów oswietleniowych.

INSTALACJA 2 ŻYŁOWA JEST OBECNIE W POLSCE ZABRONIONA !!!!

zakaz ten dotyczy oczywiście nowobudowanych i remontowanych instalacji.
W sprawie wykonywania instalacji w łazienkach polecam abyście zasięgneli opinii elektryka orientującego się w temacie gdyż jest to poważna sprawa. W instalacji w łazience należy stosować specjalne obostrzenia i jest na to specjalny arkusz OBOWIĄZKOWEJ do stosowania w naszym kraju normy międzynarodowej PN-IEC 60364-7-701 : 1999r "Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych wymagania dotyczace specjalnych instalacji lub lokalizacji. Pomieszczenia wyposażone w wannę i/lub basen natryskowy"
Podkreślam ze wszystkich sił że cała norma PN-IEC 60364 (stara norma PN-E/05009)to "BIBLIA ELEKTRYKA". Jeżeli wasz elektryk nie zna tych norm to śmiało możecie go zrzucić ze schodów a następnie poszczuć psami. Pamiętajcie z prądem nie ma żartów.
Pozdrowionka świateczne

inwestor
19-12-2002, 13:01
tom soyer
Czy mógłbyś precyzyjniej określić co rozumiesz pod pojęciem "bednarka "na cały dom"" jest to dla mnie niejasne ?
Pozdrowionka

zen611
28-12-2002, 19:55
On 2002-12-19 12:55, Wowka wrote:
Moi elektrycy podpowiedzieli mi by do łazienki doprowadzić niezależny przewód uziemienia podłączony bezpośrednio z bednarką wkopaną w ziemię. Tłumaczyli, że zainstalowanie wanny z hydromasażem wymaga osobnego uziemienia wanny (sprawdziłem, pod wannamijest odpowiedni zaczep). Przewód doprowadziłem (koszt znikomy) ale sprawa urządzenia łazienki to wiosna 03 r. Czy ktoś z Was postąpił podobnie? A może są inne rozwiązania?
Pozdrawiam
Witaj! Jestem zainteresowany tym co napisałeś ale chciałbym abyś precyzyjniej opisał to co zrobiłeś z tzw. bednarką.Czy ten dodatkowy przewód jest prowadzony do puszki w jednym pomieszczeniu jakie rozwiązanie jest najlepsze. Ponieważ u mnie jest tylko w całym domu po 2 przewody to się zastanawiam czy nie trzeba wymienić całej instalacji? Z pozdrowieniami - Zenon

baba
28-12-2002, 20:37
U mnie elektryk (porządny) podłączył metalowe urządzenia sanitarne- czyli zlewozmywaki,grzejniki i wannę linką do listwy uziemienia w tablicy bezpiecznikowej

mlody
29-12-2002, 11:01
Prawda jest faktycznie taka, że należy do uziemienia podłączyć wszystkie instalacje w domu, czyli nie tylko elektryczną, ale i co, gazową, wodną, ogrzewania podłogowego itd. Jeśli mamy wodę w plastikowych rurach to należy uziemic wszystkie metalowe zakończenia instalacji (krany, wanny, odpływy..) to nic że plasikowe rury nie przewodzą prądu, bo i tak woda w nich przewodzi!
Faktycznie najlepiej się zastanowić nad doprowadzeniem 3 kabla uziemiającego do wszystkich gniazd szczególnie jeśli przeprowadzamy remont - koszt niewielki a bezpieczeństwo znaczne. Pewnie że nie wszystkie urządzenia AGD wykorzystują uziemienie, ale to są tylko te II klasy i posiadają podwójną izolację wewnętrzną. Jeśli mamy starą instalację 2przewodową to można dopiąć 3 przewód do zerowego ale tylko i wyłącznie przed wyłącznikiem różnicowo prądowym, podtem nie można go już łączyć z zerem!!! To jest instalacja typu TNCS. A wszystkie nowe należy wykonywać jako TNS!

Dar
03-01-2003, 11:10
Uwaga na podłączanie zera do bolca uziemiającego! Może się tak zdarzyć (ja tak miałem jak mieszkałem w bloku), że odłączył się przewód zerowy (upalił w skrzynce przyłączeniowej) - obwód się zamknął przez żarówkę i NA WSZYSTKICH BOLCACH MIAŁEM FAZĘ !!! Instalacja trójprzewodowa i wyłącznik różnicowy - innych wynalazków nie stosujcie jak chcecie pożyć... Pozdrawiam