PDA

Zobacz pełną wersję : Ściany jednowarstwowe



Sieciu
04-10-2005, 22:37
Proszę o opinię na temat scian jednowarstwowych wybudowanych z bloczków (Solbet YtonG) z góry dziekuję

Darek Opole
05-10-2005, 07:15
Ja mam Solbet - Kolbuszowa, w budowie, polecam!

tczarek
05-10-2005, 07:22
Nie szkoda ci kasy na ten materiał. Poszperaj w forum a znajdziesz wątki o różnych materiałach. Z doswiadczenia mojego sąsiada wiem że on docieplał to styropianem.

Maluszek
05-10-2005, 07:29
Ja mam chałupkę z Ytonga 36,5. Mieszkamy już prawie 2 lata i jak na razie nie zamierzam docieplać chałupki bo nie widzę takiej potrzeby. Zimą w domu jest jakieś 23-24 stopnie, latem przyjemy chłodek.

Darek Opole
05-10-2005, 07:31
Docieplał? Może budował z nieodpowiedniej odmiany (do jednowarstwowej odm. 400), może na zwykłej zaprawie?
Jeżeli zbudujesz z bloczków grubości 36 cm odm. 400 (można 42) na pióro-wpust i klej (3mm) to masz U ściany około 0,29.
W takim wypadku inwestycja w styropian jest nie ekonomiczna (zbędna).
Chyba że ktoś chce zbudować dom pasywny.

andre59
05-10-2005, 07:43
Ja mam chałupkę z Ytonga 36,5. Mieszkamy już prawie 2 lata i jak na razie nie zamierzam docieplać chałupki bo nie widzę takiej potrzeby. Zimą w domu jest jakieś 23-24 stopnie, latem przyjemy chłodek.

Potwierdzam. Budujmy ściany jednowarstwowe.
Widzę jakieś dziwne obawy jak można mieszkać w budynku nie obłożonym styropianem. Otóż można.

andre59
05-10-2005, 07:54
Nie szkoda ci kasy na ten materiał. Poszperaj w forum a znajdziesz wątki o różnych materiałach. Z doswiadczenia mojego sąsiada wiem że on docieplał to styropianem.

A nie szkoda kasy na:
klej,
styropian,
kołki,
klej,
siatkę,
klej,
tynk cienkowarstwowy,
robotników, którzy to wszystko złożą do kupy?

Pozdrawiam.

inwestor
05-10-2005, 07:58
Maluszek napisz jakie masz tynki zewnetrzne, jak wykończony i ocieplony cokół, oraz czy masz węgarki.
Ja mam również 1W ale z Termorex400. Chatę mam nie tynkowaną i na rachunki nie narzekam. Przymierzem się pomału do tynkowania i tak głosno się zastanawiam czy nie oblecieć ścian 5cm styropianu. Dałbym wtedy tynk cienkowarstwowy, zrobiłbym wegarki, może jakieś fajne bonie albo inne ozdóbki na elewacji. Do tego ociepliłbym cokół. Ścianę mam nadwieszoną nad cokół ok. 4cm. Jak ocieplę cokół 5cm styropianu to cokół będzie grubszy od ściany. Napisz jak masz rozwiązane ocieplenie cokołu i połaczenie ze ściana ?
Pozdrawiam

Peterek
05-10-2005, 08:01
Nie chcę jakies wojny rozpoczynać, ale jednowarstwówkę również tynkiem należy obłożyć. Różnica to
-kołki,
-styropian i może siatka

andre59
05-10-2005, 08:15
Nie chcę jakies wojny rozpoczynać, ale jednowarstwówkę również tynkiem należy obłożyć. Różnica to
-kołki,
-styropian i może siatka

Suma sumarum...
Ciekawi mnie dlaczego w kalkulacjach Muratora ściana 2W zawsze wychodzi drożej niż 1W?

Maluszek
05-10-2005, 08:26
inwestor - wstyd się przyznać :oops: ale jeszcze nie mam do końca otynkowanej chłupki. Na razie jest tylko położona warstwa kleju, siatka i druga warstwa kleju i to sobie czeka na cienkowarstwowy tynk sylikatowy. Cokół nie jest ocieplony i raczej nie będziemy już ocieplać tylko od razu będzie pokryty tynkiem mozaikowym. Węgarki mam zrobione Ytonga i dookoła okien i drzwi (tzn po bokach i na górze) będą jeszcze takie obwódki takiej samej grubości jak węgarki.
Dom ogrzewam gazem płynnym i zimą zużywamy go jakieś 120 m3 - nie jest to dużo ale ten gaz jest bardzo drogi :evil: więc sporo za niego płacę. Przez prawie dwa lata zużyliśmy 1016 m3 gazu płynnego. I żeby nie płacić dużo za gaz to zimą praktycznie dom ogrzewany jest kominkiem połączonym z reku - wtedy tak gazu idzie jakieś 50 m3 (grzanie wody + grzejniki i podłogówka jak nas w domu nie ma).

markus_gdynia
05-10-2005, 08:37
Nie szkoda ci kasy na ten materiał. Poszperaj w forum a znajdziesz wątki o różnych materiałach. Z doswiadczenia mojego sąsiada wiem że on docieplał to styropianem.

Jeżeli docieplał to znaczy że schrzanił.
Mam dom zbudowany z Ytong-a 40 cm. Nic nie ocieplałem. Dom jest otynkowany tradycyjnym tynkiem cementowo-wapiennym i na niego położony jest cienkowarstwowy tynk silikatowy.

inwestor
05-10-2005, 10:28
No właśnie chciałem obecnie uniknąć tradycyjnego tynku C-W. Tynk cienkowarstwowy to czysta i szybka robota bez agregatów tynkarskich betoniarek i całego tego bałaganu. Przyklejenie styropianu do ścian - czyli podkładu pod tynk to w sumie niedroga sprawa a przede wszystkim czysta i szybka. Poprawi nieco izolację, rozwiąże problem z ociepleniem cokołu i pozwoli urozmaicić wygląd elewacji przez wykonanie na niej jakichś ozdóbek. Może z tego powodu ludzie przyklejają styropian na 1W. Co prawda wtedy nie będzie go 15cm tylko 3...5cm.
Pozdrawiam

KrzysiekMarusza
05-10-2005, 12:33
Inwestor - u mnie fundament był ocieplony 5 cm XPS, a bloczki BK były "nadwieszone" o 6-7 cm na zewnątrz (czyli tyle co maksymalnie można) ->
stąd po ociepleniu fundamentu jest jeszcze 1-1.5 cm nadwieszenia, ergo nie musiałem nic docieplać, tylko dałem tynk mineralny 2-warstwowo, na siatce bezpośrednio na ściany nośne [tzn. wpierw płożono 1-sza warstwę tynku, chyba cem-wap. na siatce, a następnie po wyschnięciu, natryśnieto tynk mineralny cienkowarstwowy].
Firma znała się na ytongu -> sami zaproponowali że dzięki takiemu rozwiązaniu całość bedzie się qpy trzymać [a ja mam szkody górnicze].
Nie wiem czy jak się dołoży 5 cm styropku to nie wystapi kondensacja wilgoci w ścianie nośnej - nie potrafię tego niestety policzyć
Inaczej mówiąc - ja bym dał każdy typ tynku, byle się dobrze trzymał [a więc raczej na siatce], ale tak zeby uniknąć jeszcze styropku na zewnatrz ....
hej - Krzysiek

Sieciu
06-10-2005, 22:24
Dzięki za opinie,
myślę że jednowastwówka z bloczków to dobre i zdrowe rozwiązanie

Metal
07-10-2005, 07:06
Ja mam chałupkę z Ytonga 36,5. Mieszkamy już prawie 2 lata i jak na razie nie zamierzam docieplać chałupki bo nie widzę takiej potrzeby. Zimą w domu jest jakieś 23-24 stopnie, latem przyjemy chłodek.

Potwierdzam w całej rozciągłości, a mieszkam w Ytongu 36,5cm ponad dwa lata.

Bartczak Zdzisław
10-10-2005, 19:24
Ponieważ mój domek buduję również z Ytonga 36,5 chciałbym się dowiedzieć jakie zastosowałeś tynki ( zew. i wew.) bo co z innym fachowcem rozmawiam to każdy mi doradza inny tynk. W projekcie mam zew. cem-wap. a wew. gipsowy lub pł. gips.-kartonowe.

Bartczak Zdzisław
10-10-2005, 19:30
Ponieważ mój domek buduję również z Ytonga 36,5 chciałbym się dowiedzieć jakie zastosowałeś tynki ( zew. i wew.) bo co z innym fachowcem rozmawiam to każdy mi doradza inny tynk. W projekcie mam zew. cem-wap. a wew. gipsowy lub pł. gips.-kartonowe.

Geno
10-10-2005, 22:13
Ponieważ mój domek buduję również z Ytonga 36,5 chciałbym się dowiedzieć jakie zastosowałeś tynki ( zew. i wew.) bo co z innym fachowcem rozmawiam to każdy mi doradza inny tynk. W projekcie mam zew. cem-wap. a wew. gipsowy lub pł. gips.-kartonowe.

Bedziesz wiedział jaki tynk zastosować jak ściany będą gotowe - w zalezności jak murarzom sinusida wyszła - chyba ,że się trafili porządni :wink:

KrzysiekMarusza
11-10-2005, 06:43
U mnie wewnetrzny gipsowy z agregatu, zewnętrzny 2 -warstwy, pierwsza na siatce, druga - cienkowarstwowy mineralny
pozdr - Krzysiek

słaby
11-10-2005, 08:13
Mam zamiar rozpocząć budowę dopiero na wiosnę i też zdecydowałem się na ściany jednowarstwowe.
Mój problem polega na tym że nie wiem czy budować z BK na klej i wpust/wypust , czy na gładkie i zaprawę ciepłochronną.
Buduję w okolicy Żywca i najłatwiej jest tu dostępny BK z Bielska Białej ma on dobrą jakość i robią nawet odmianę 350 , jednak jak na gładkie bloczki jest bardzo drogi ponad 9 zł za sztukę.
Dla porównania z Kolbuszowej na PW mogżna było dostać za 10 zł

Co o tym myślicie poradzcie co zrobić

KrzysiekMarusza
11-10-2005, 10:43
Potarguj sie troche :)
U mnie jest PW i na klej - troche szybciej sie muruje, choc wymaga to wiekszej dokladnosci. Odm 350 bym sie juz troche bał - niewiele zyskasz jesli idzie o straty ciepła, a materiał słabszy.

pozdr - Krzysiek

Boowa
11-10-2005, 11:56
ja mam BK z milicza 36cm na cienkowarstwowy klej, wewnątrz tynki cementowo wapienne 2,5-3cm i po tym jak na początku zapierałem się że nie będę ocieplał, gdy nadszedł czas tynkowania z zewnątrz, zdecydowałem się na ocieplenie styropianem termo lambda frezowanym z TermoOrganiki o grubości 6cm (ma właściwości prawie jak 10cm dalmatyńćzyka) i wiem że w przyszłości nie będę żałował tej decyzji, a jeżeli nie ocieplałbym, pewnie bym tego po jakimś czasie zaczął żałować..

pozdrawiam

słaby
11-10-2005, 12:00
Chyba zdecyduję się na BK z kolbuszowej PW - cena jest zbliżona do tego z Bielska i odpada mi koszt zaprawy ciepłochronnej
Czy ktoś budował z BK Kolbuszowa

m.dworek
11-10-2005, 13:16
nie wiem o co te cale spory
o fizyce nei ma co dyskutowac to nie jakas czarna magia ale tysiace razy sprwdzone experymentalnie proste zjawiska

dziwne sa tez okreslenia typu mam z ytonga i jest cieplo....
otorz mozna miec dom z blachy aluminiowej i tez bedzie cieplo- kwestia tylko tego ile zaplacimy za ogrzewanie ;)

dlatego nie ma sensu dyskutowac nad tym ktora sciana jest lepsza itd tylko nalezy indywidualnie w prosty sposob dokonac obliczenia k dla sciany i przemyslec czy sac nas na taki a taki wydatek na energie rok rocznie
jesli ktos ma duze dochody to nie powinien sie w ogole zastanawiac i moze smialo budowac dom z ytonga 600 o grubosci 32 cm ;)
pozdrowka ;)

Metal
11-10-2005, 14:08
Ponieważ mój domek buduję również z Ytonga 36,5 chciałbym się dowiedzieć jakie zastosowałeś tynki ( zew. i wew.) bo co z innym fachowcem rozmawiam to każdy mi doradza inny tynk. W projekcie mam zew. cem-wap. a wew. gipsowy lub pł. gips.-kartonowe.

Wewnątrz mam tynki gipsowe "Gold Band" (chyba "Knauffa"), kładzione ręcznie, a na zewnątrz tynk cementowy, z gotowej mieszanki firmy MIX. Póki co z obu jestem zadowolony.

Metal
11-10-2005, 14:20
nie wiem o co te cale spory
o fizyce nei ma co dyskutowac to nie jakas czarna magia ale tysiace razy sprwdzone experymentalnie proste zjawiska

dziwne sa tez okreslenia typu mam z ytonga i jest cieplo....
otorz mozna miec dom z blachy aluminiowej i tez bedzie cieplo- kwestia tylko tego ile zaplacimy za ogrzewanie ;)

dlatego nie ma sensu dyskutowac nad tym ktora sciana jest lepsza itd tylko nalezy indywidualnie w prosty sposob dokonac obliczenia k dla sciany i przemyslec czy sac nas na taki a taki wydatek na energie rok rocznie
jesli ktos ma duze dochody to nie powinien sie w ogole zastanawiac i moze smialo budowac dom z ytonga 600 o grubosci 32 cm ;)
pozdrowka ;)

Nie ma to jak rzeczowy głos w dyskusji. :wink: :P

Przeczytaj pierwszy post tego wątku. Nikt tu nie dyskutuje o "wyższości cieplnej" ściany jednowarstowej z BK nad innymi.

andrzejek
12-10-2005, 15:10
Nie chcę jakies wojny rozpoczynać, ale jednowarstwówkę również tynkiem należy obłożyć. Różnica to
-kołki,
-styropian i może siatka
:ljavascript:emoticon(':lol:')ol: Święta racja, koszt samych kolkow, siatki i styropianu jest już niewielki, wiec rzeczywiscie lepiej od razu podczas tynkowania ocieplic.Ale dlaczego 5 cm styropianu , a nie 10 lub 15?I dlaczego wobec tego kupowac bloczki grubosci 36 a nie np. 30 czy 25 i po co klej zamist tanszej zaprawy, i po co Ytong czy inny gazobeton odmiany 400 czy nawet jak ktoś pisze 350?Wtedy można zwykly gazobeton odmiany 600 lub tanszy silikat lub ceramikę np. U250.A tak na poważnie to lepiej od razu podjąc decyzje czy sciana ma byc 1W i sie tego trzymac, albo ma byc 2W czy 3W i wedle tego budowac.Pozdrawiam.