PDA

Zobacz pełną wersję : Nadproża prefabrykowane czy "wylewane"?



anpi
05-10-2005, 20:05
Napiszcie, jak robiliście. Za i przeciw.

maxymov
05-10-2005, 20:59
Jakie by nie były, byle by były. :wink:

gregmena
05-10-2005, 21:09
Anpi, raz mi zaufaj i nadproża weź gotowe... a z całej masy badziewia, poezja to nadproża LEIERa (ceramika), może nie są tanie... aleeeee sam zobaczysz!!!!
tym bardziej że lane, można schrzanić to raz, a dwa jeśłi masz murarza od dniówki to może ci sie naprawdę opłacać!!!!

anpi
05-10-2005, 21:14
Anpi, raz mi zaufaj i nadproża weź gotowe... a z całej masy badziewia, poezja to nadproża LEIERa (ceramika), może nie są tanie... aleeeee sam zobaczysz!!!!
tym bardziej że lane, można schrzanić to raz, a dwa jeśłi masz murarza od dniówki to może ci sie naprawdę opłacać!!!!

Decyzję już podjąłem dawno - kupuję gotowe nadproża betonowe, L-ki. Ceramiczne nie pasują mi do wymiarów Silki.
A pytam - bo jestem ciekaw, co wybrali inni.

Ja wybrałem gotowe, ponieważ od razu można na nich dalej murować, są równe i nie da się ich schrzanić.

anpi
05-10-2005, 21:15
Jakie by nie były, byle by były. :wink:

Bardzo głęboka myśl :lol: A są tacy, którzy nie dają w ścianę nadproży? :o

RYDZU
05-10-2005, 21:52
U siebie dawałem prefabrykowane - konkretnie Porotherm w wersji 23,8.
Tu i ówdzie trzeba było bloczki podciąć pod nadproże - ale generalnie duzo szybciej.
Szalowane i wylewane robiłem tylko 2 sztuki - tam gdzie prefabrykat nie dawał rady
(rozpiętość około 3 m w świetle) - nad oknem tarasowym i nad bramą garażową.

Pozdrawiam

maxymov
05-10-2005, 22:12
Jakie by nie były, byle by były. :wink:

Bardzo głęboka myśl :lol: A są tacy, którzy nie dają w ścianę nadproży? :o

Tak, np w działówkach

Tomek_J
06-10-2005, 06:46
Napiszcie, jak robiliście. Za i przeciw.

W domu miałem lane z betonu. W budynku gospodarczym nad bramami wjazdowymi mam prefabrykowane, bo szerokość otworów duża, 2.5 m.

Za to gdy chciałem kupić także nadproża prefabrykowane nad zwykłe okna (szer. 1,3 m) w tymże budynku gospodarczym, stary majster skrzywił się i powiedział: "Panie, daj pan spokój. To się robi tak: deska, na to grubo mocna zaprawa, taka 2:1, w nią zatopić 3 pręty 12-ki, na to warstwa pustaków, na nie znów grubo zaprawa i 2 pręty. Tak się to robi na wsi."

Tak tez się stało. Potem przypadkiem gdzieś doczytałem, że fachowo nazywa się toto nadprożem Kleina i jest wynalazkiem jak najbardziej dopuszczalnym. Zalety: banalnie proste w wykonaniu, nie wymaga szalunków (poza tą jedną deską), robienia strzemion do zbrojenia ani wielkich ilości betonu. Wady ? Na razie nie zauważyłem, nie znam, może ktoś bardziej dosiadczony się wypowie ?...

Geno
06-10-2005, 07:19
Napiszcie, jak robiliście. Za i przeciw.

W domu miałem lane z betonu. W budynku gospodarczym nad bramami wjazdowymi mam prefabrykowane, bo szerokość otworów duża, 2.5 m.

Za to gdy chciałem kupić także nadproża prefabrykowane nad zwykłe okna (szer. 1,3 m) w tymże budynku gospodarczym, stary majster skrzywił się i powiedział: "Panie, daj pan spokój. To się robi tak: deska, na to grubo mocna zaprawa, taka 2:1, w nią zatopić 3 pręty 12-ki, na to warstwa pustaków, na nie znów grubo zaprawa i 2 pręty. Tak się to robi na wsi."

Tak tez się stało. Potem przypadkiem gdzieś doczytałem, że fachowo nazywa się toto nadprożem Kleina i jest wynalazkiem jak najbardziej dopuszczalnym. Zalety: banalnie proste w wykonaniu, nie wymaga szalunków (poza tą jedną deską), robienia strzemion do zbrojenia ani wielkich ilości betonu. Wady ? Na razie nie zauważyłem, nie znam, może ktoś bardziej dosiadczony się wypowie ?...

Od biedy to i może nadproże Kleina to jest....ale trochę jak Seicento Sporting jest sportowym autem :wink:

gregmena
06-10-2005, 07:43
Anpi, jak ci nie pasują jak ja mam silikaty i mi pasują te ceramiczne LEIERA, co więcej murarz mi gratulowal ze takiego dobrego materialu to dawno nie widzial i chwalil ze idealnei pasuje i gra

mam 2 ELKI bo mi braklo, jakies badziewie to straszne, w porównaniu z LEIEREM jakos im nie ufam

chyba ci podesle zdjecia, specjalnie ci chyba zrobie

anpi
06-10-2005, 12:14
Anpi, jak ci nie pasują jak ja mam silikaty i mi pasują te ceramiczne LEIERA, co więcej murarz mi gratulowal ze takiego dobrego materialu to dawno nie widzial i chwalil ze idealnei pasuje i gra

mam 2 ELKI bo mi braklo, jakies badziewie to straszne, w porównaniu z LEIEREM jakos im nie ufam

chyba ci podesle zdjecia, specjalnie ci chyba zrobie

U Ciebie pasują, bo masz ścianę 25 cm. Dajesz 2 belki o szerokości 12 cm i jest idealnie. U mnie jest ściana 18 cm. Poza tym belki Leiera mają wysokość tylko 16 cm, więc trzeba uzupełniać zaprawą, bo Silka ma 20 cm wysokości.

Kupiłem betonowe, wyglądają solidnie. I są znacznie tańsze od ceramicznych. W przypadku Silki akurat nie muszą być ceramiczne, bo Silka jest tak samo zimna jak beton i musi być solidnie docieplona, razem z nadprożami. Co innego w przypadku ściany z ceramiki - tam nadproża muszą być "ciepłe", więc betonowe się nie za bardzo nadają.

zuczek
06-10-2005, 12:46
Skoro o nadprożach mowa, to też miałabym pytanie do obytych w tej tematyce (przepraszam, że trochę na inny temat, ale nigdzie nie mogę się tego dowiedzieć :-? ) Zastanawiamy się nad gotowymi nadprożami ceramicznymi z otworem na roletę zewn. (tylko w części dziennej, bo słono kosztują). Czy ktoś takowe posiada? Co możecie o nich powiedzieć?

Mroovka
03-04-2007, 08:59
I jak z tymi nadprozami? Które są wytrzymalsze?

pawelurb
03-04-2007, 09:27
I jak z tymi nadprozami? Które są wytrzymalsze?

a czy to ma znaczenie ? po pierwsze powinny być zgodne z projektem , jak projektant przewidział L-ki prefabrykowane to ich wytrzymałość jest zapewne odpowiednia , a jak nadproża wylewane to tak na dobrą sprawę powinny być też zaprojektowane żeby były tak wytrzymałe jak trzeba , moim zdaniem prefabrykowane to najlepszy chyba wybór jak się ma typowe otwory okienne/drzwiowe itp... stawia się je szybko i zaraz można obciążyć, przy typowych otworach nie ma sensu robić wylewanych , bo niby po co ? zbrojenie, szalunki, oczekiwanie az to zwiąże.... a tak wkładasz belkę i po robocie.

Kryspin
03-04-2007, 09:41
U mnie wszystkie są wylewane.
Wg mnie są mocniejsze i lepiej sponają obie strony muru. Mają lepsze wiązanie z murem. Niestety czas wykonania jest nieporównywalnie dłuższy niż gotowe nadproża.

Ale myślę że czy to wylewane czy to L-ki są właściwe pod warunkiem że są właściewie wykonane. Bo najczęściej ten element zawodzi w praktycze.
Mojemu znajomemu zapomnieli włożyć zbrojenia w l-ki :evil: :evil:

Pracowałem kiedyś także z nadprożami POZBRUK, które wykonane są ze strunobetonu.
wysokości 70, 110 i 140 rozpiętość nawet do 5 mb (dla największej wysokości).

Bardzo fajna sprawa, lecz ciężko je dostać w hurtowniach od ręki. Jeśli już bym się decydował na rozwiazanie nadproży gotowych to właśnie na POZBRUK.

miol
03-04-2007, 10:22
Witam
To L-ki też trzeba zbroić? Myślałem że one już są zbrojone, tylko położyć i już.
A czy można wylewać nadproża razem z wieńcem i stropem?. Zaszalować wszystko razem i zazbroić a później od razu wszystko zalać. Robił ktoś tak?

Geno
03-04-2007, 10:31
Witam
To L-ki też trzeba zbroić? Myślałem że one już są zbrojone, tylko położyć i już.
A czy można wylewać nadproża razem z wieńcem i stropem?. Zaszalować wszystko razem i zazbroić a później od razu wszystko zalać. Robił ktoś tak?
Bzdura z tym dozbrajaniem.

ewuś
03-04-2007, 10:38
JA MAM w projekcie 2 L 19 M/210 lub N/180 N/90 N/120

czy to znaczy, że np na dane okno potrzena 2 nadroży L 19 o długości np 210 180 lub 120cm

asz
03-04-2007, 11:26
Witam
To L-ki też trzeba zbroić? Myślałem że one już są zbrojone, tylko położyć i już.
A czy można wylewać nadproża razem z wieńcem i stropem?. Zaszalować wszystko razem i zazbroić a później od razu wszystko zalać. Robił ktoś tak?

Chyba można - tak miałem w projekcie i tak zostało zrobione

odaro
03-04-2007, 15:18
Skoro o nadprożach mowa, to też miałabym pytanie do obytych w tej tematyce (przepraszam, że trochę na inny temat, ale nigdzie nie mogę się tego dowiedzieć :-? ) Zastanawiamy się nad gotowymi nadprożami ceramicznymi z otworem na roletę zewn. (tylko w części dziennej, bo słono kosztują). Czy ktoś takowe posiada? Co możecie o nich powiedzieć?

Przyłączam się do pytania.

Gdzie takie nadproża można kupić no i czy warto?

Jak na razie znalazłem w ofercie Leier ale nie wiem czy będą pasować do ściany 2W z Porothermu 25.

Czeski Wienerbeger też ma w ofercie takie nadproża poniewąz import z Czech płynie szeroką falą to jest to do zastanowienia.

olo911
27-07-2015, 18:48
Ja wybrałem prefabrykowane L19, kupowałem tutaj (http://www.uciechowski.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=54&Itemid=63)
kładło się szybko i bezboleśnie :)
Mogą być stosowane przy budowie ścian z różnych materiałów

Kolejny myślący, że się ludzie nabiorą na te kryptoreklamę. 4/4 Twoje posty to reklama.

swierczek
28-07-2015, 12:46
IMHO prefabrykowane lepsze bo łatwiej je dołączyć do kolejnych pustaków w murze (jak się bierze nadproża systemowe oczywiście). jest też z nimi trochę mniej roboty.