PDA

Zobacz pełną wersję : Woda na działce



23-01-2002, 10:04
Działka na której postawiłem dom ma podłoże gliniaste. Jak wiadomo glina nie przepuszcza wody, więc po zdjęciu warstwy humusu każdy deszcz jest czymś bardzo niepożądanym. W chwili obecnej dom stoi w stanie surowym a ja zastanawiam się w jaki sposób mam poradzić sobie z problemem. Wymyśliłem kilka sposobów:1- na warstwę gliny nasypać kilkunastocentymetrową warstwę żyznej ziemi i zobaczyć co z tego wyniknie; 2- zebrać kilkudziesiąt cm. gliny z pozostałej części podwórka a następnie pokryć powstały dół piaskiem w który miałaby wsiękać woda , a wierzch pokryć glebą użytkową; 3- drenaż podwórka z wyprowadzeniem rur do wkopego wcześniej zbiornika z którego w razie potrzeby trzeba wypompować wodę ( koszt beczkowozu ok. 50 zł ).
Więcej pomysłów na razie nie mam, ale liczę na Waszą inwencję !!

Frankai
23-01-2002, 10:32
W Twoim pryzpadku niezbędny jest drenaż wokół budynku. Musisz to robić z głową, bo jak budynek stoi, to może nierównomiernie osiadać. Niech mu ktoś poradzi jak bezpiecznie zrobić.
Odprowadzenie wody robi się do kanalizy deszczowej, albo do studni chłonnej o ile pod gliną jest piasek - przebija się warstwę gliny (może być parę metrów) i potem już sobie wsiąknie.
Pomysł ze zbiornikiem jest OK.
Nie rób drenażu całego terenu bo będziesz miał za sucho. Jak będzie trzeba to sobie dorobisz potem.

23-01-2002, 12:43
Czy jest w pobliżu jakiś rów,zbiornik,kanalizacja burzowa?

23-01-2002, 14:15
niestety nie ma rowu , ani nic co mogło by rozwiązać mój problem. Myślałem także o wcince rury drenażowej do instalacji kanalizacyjnej pomiędzy domem a studzienką. Tylko nie wiem czy tak można z punktu widzenia zakładu oczyszczania

23-01-2002, 16:57
Odnośnie sposobu pierwszego-po podniesieniu terenu będziesz miał suszej, ale woda pójdzie do sąsiadów
ad 2 zrobisz nieckę o nieprzepuzsczalnym dnie ito nic nie zmieni
ad 3 jeżeli to nie jest kanalizacja ogólnospławna - nie można /pewnie jednak wiele osób podłącza drenaż opaskowy/.
Zestudnią chłonną można spróbować, ale zwykle pod pokładami gliny zalegają piaski wodonośne /będzie woda do ogródka/
Drenażu opaskowego nie można zagłębić poniżej fundamentu.
Sugestia że po zrobieniu drenażu będzie "za sucho" - nieprawdziwa.
Życzę powodzenia.

Krzych B.
23-01-2002, 22:21
FIRST: WOKÓŁ DOMU NIE kładź na glinę żyznej gleby (szczególnie cienkiej warstwy) bo będziesz miał błocko jak cholera przy pierwszym deszczu. TAM GDZIE BĘDZIESZ MIAŁ OGRÓD-krzaczki jakieś TO CO INNEGO!!! - zalecałbym torf w takim miejscu i na to później korę wokół krzaczków.
SECOND: Jeśli planujesz ogród to pomyśl o małym zbiorniku wodnym (1,5-2m głębokości - skarpy 1:1,5) do którego mógłbyś odprowadzić wodę z drenażu (OBOWIĄZKOWY WOKÓŁ BUDYNKU - ZALECAŁBYM OBSYPKĘ ŻWIROWĄ WĘŻA DRENARSKIEGO)
i po trzecie: ZA ODPROWADZENIE DESZCZÓWKI DO SANITARKI i ODWROTNIE - MOŻNA ZABULIĆ!!! POBLISKA PRZEPOMPOWNIA MOGŁABY SIĘ ZAŁĄCZAĆ AWARYJNIE PRZY KAŻDYM DESZCZU.

Krzych B.
23-01-2002, 22:26
AHA JESZCZE JEDNO ZNAM FIRMĘ KTÓRA ROBI TAKIE RZECZY jak zagospodarowanie terenów wokół budynku z uwzględnieniem gospodarki wodnej terenu!!! Jeśli byłbyś zainteresowany to mogę przesłać Ci namiary!

Zachar
24-01-2002, 06:14
Mam podobną działkę, drenaż wokół budynku myślę, że obowiązkowo (albo zwykła rura drenażowa w obsypce z grubego żwiru, albo specjalna z płaszczem bez obsypki ale i tak trzeba odsypać bo glina nie przepuści wody) co do działki to jeszcze nie wiem ale myślę o zrobieniu drenażu z cienkich rurek w otulinie i zasypaniu ziemią. Co do odprowadzenia ta ja mam burzuwkę i tam odprowadzam.
Pozdrawiam Mariusz

Zachar
24-01-2002, 06:16
powinno być kanalizację burzową
Mariusz

slawekb20
28-01-2014, 08:21
A jeśli jestem pewien, że wody gruntowe są bardzo głeboko (poziom w studniach sąsiadów) i to właśnie warstwy gliny przytrzymują wode na działce to może wystarczy je poprzewiercać świdrem co kilka metrów? co ile jeśli w ogóle to ma sens?
:confused:

netbet
28-01-2014, 08:44
A jeśli jestem pewien, że wody gruntowe są bardzo głeboko (poziom w studniach sąsiadów) i to właśnie warstwy gliny przytrzymują wode na działce to może wystarczy je poprzewiercać świdrem co kilka metrów? co ile jeśli w ogóle to ma sens?
:confused:

uwielbiam takie rady:lol2:
... i ty myslisz że przez 12 lat sobie ludzie nie poradzili?

moim zdaniem tamaty nieaktywne ponad 5 lat powinny być kasowane automatycznie.

slawekb20
30-01-2014, 10:39
Ty moderator!
Może zamiast wyśmiać pomógł byś? Chyba od tego jesteś?

To nie była rada tylko pytanie.
Zgadzam się, że powinny być kasowane, ale uważasz, że problem nie jest aktualny???

Sursum
30-01-2014, 13:49
uwielbiam takie rady:lol2:
... i ty myslisz że przez 12 lat sobie ludzie nie poradzili?

moim zdaniem tamaty nieaktywne ponad 5 lat powinny być kasowane automatycznie.

Ale wymyśliłeś, to murator ma tu treść i zawartość praktycznie za darmo i ma to sobie kasować? Przecież oni na tym zarabiają, nie liczy się jakość, lecz kliknięcia :)