PDA

Zobacz pełną wersję : Komin pieca CO Wk?ad do komina czy przez scian??



araman
19-12-2002, 20:10
Ostatnio na budowie spotkałem się z fachowcem od CO, kiedy doszliśmu do kotłowni stwierdził że niepotrzebnie budowałem komin ponieważ piec kondensacyjny który mi proponuje (immergas) moze mieć odprowadzenie spalin na zewnatrz budynku odpowiednią rurą przez ściane. Nie wiem co o tym sądzić. Pomijam walory estetyczne takiego rozwiązania- ze ściany wystaje rura. Bede wdzięczny za opinie.

19-12-2002, 20:24
A nie zapomniał że kotłownia powinna mieć kanał wentylacyjny.

Roose
20-12-2002, 09:29
kocioł z zamknieta komorą spalania może mieć wyprowadzenie przez zewn. ścianę budynku pod warunkiem, że ma nie więcej niż 21 KW, min 2,5 m nad poziomem gruntu i 0,5 m od okien

Octavian
20-12-2002, 10:09
Dodam tylko, że kotły kondensacyjne to na ogół kotły z zamkniętą komorą spalania - osobiście nie widziałem kotła kondensacyjnego z otwartą komorą spalania. Kocioł z zamkniętą komorą spalania pobiera powietrze poprzez dwupłaszczową rurę (mogą być też modyfikacje), która może być wyprowadzona na zewnątrz. Dla takich kotłów nie są potrzebne tradycyjne kominy.

kominiarz
01-01-2003, 23:31
Spaliny po kilku latach psują elewację budynku.
Komin to komin.

VPS
02-01-2003, 07:31
Zamontowałem takie wyprowadzenie u klienta przez ścianę efekt był taki że gdy zaczął pracować kocioł z rury szło dużo spalin (było -10 na zewnątrz) i klient się przeraził chodziło głównie o estetykę nadmienię że wyprowadzenie było od frontu budynku.
Klient podjął decyzję o dobudowaniu kanału spalinowego. Teraz wyprowadzenie jest ponad dach. Klient zadowolony. Osobiście jestem zwolennikiem odprowadzenia spalin ponad dach. Zgadzam się z wypowiedzią KOMINIARZA komin to komin.

araman
03-01-2003, 09:45
Dzięki za odpowiedź zdecydowłem się na piec który i tak musi mieć ryrę w kominie i wyprowadzenie ponad dach. Co się tyczy komina to bedzie co czyścić

kominiarz
03-01-2003, 15:11
Dziękuję w imieniu wszystkich kominiarzy.
Komin to komin.

niezły
05-01-2003, 12:05
zgadzam się komin to komin.wkotłowni powinien być komin 1kanał wentylacyjny + spalinowy albo i dwa,a jak zechcesz podłączyc drugi piec np. na drzewo, albo za 5 lat coś się zmieni