PDA

Zobacz pełną wersję : o kotle LING (eko groszek) uwag kilka :)



Slawwwek
07-10-2005, 08:22
Witam

Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem domu o pow 160m2 i kotła na eko-groszek Ling 25kW.
Piec przez instalatora został ustawiony na 70 st woda CO i 60 st CWU.
W centrum domu znajduje się sterownik Euro2000, który załącza pompę. Nie mam w tej chwili żadnych termostatów.
I teraz moje uwagi po miesiącu pracy kotła.
Te 70 st to chyba trochę za dużo. Obniżyłem temp. na 60 st. I chyba to jest OK. Denerwuje mnie natomiast efekt bomby cieplnej przy załączeniu pieca przez sterownik. Dom nagrzany aż za mocno a za godzinę chłodno się gdzieniegdzie robi. Łazienka z ogrzewaniem podłogowym praktycznie jest niedogrzana. Podłogówka nie zdąży ogrzać wylewki.

Zastanawiam się czy nie wyrzucić sterownika pokojowego, w końcu piec i tak “chodzi” cały czas. Pozakładam wszędzie termostaty i dzięki nim i cały czas pracującej pompce każde pomieszczenie będzie indywidualnie dogrzewane w miarę potrzeb.

Wiem, że jak przyjdzie zima to piec będzie pracował częściej i może będzie to wyglądać inaczej. Ale jestem ciekaw waszej opinii. Jak to wygląda u osób,które mają kocioł z podajnikiem.

Zastanawia mnie też fakt, że na brzegu paleniska pozostaje dużo jakby niedopalonego węgla lub “żużla”. Instalator mówił, że powinien tam być praktycznie wydmuchiwany popiół i nic więcej. ??? Nie wiem co o tym sądzić. Starałem się regulować spalanie zwiększając i zmniejszając dopływ powietrza, ale niewiele to daje.

I jeszcze jedna sprawa z kotłem. Jakie macie poszczególne ustawienia. Bo np. w instrukcji nie jest opisany parametr u4 , który u mnie wynosi 05. Poza tym wejście w tryb serwisowy poprzez jednoczesne wciśniecie 3 przycisków sterownika GECO doprowadza mnie do szału. Udaje się jedna próba na 100.

I ile u was kosztuje eko-groszek. Bo ja płaciłem ostatnio 440zł za tonę :/

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie i pomoc

pozdrawiam

--
Sławek
Tuchola

xavi
07-10-2005, 09:32
To, że zostaje niedopalony węgiel to wynik zbyt długiego czasu podawania węgla przez podajnik - parametr U1 :lol: )

Aby dom się nie wychładzał należy zmniejszyć różnicę temperatur dzień/ noc. Też nie mam narazie termostatów na grzejnikach i też mnie to trochę denerwuje.

Odnośnie podłogówki to nagrzewa się dłużej, ale w pomieszczeniach w nią wyposażonych mam cieplej.

Aby piec nie chodził cały czas należy zmienić parametru U3 i U4 podczas podtrzymania - u siebie mam załączanie pieca w podtrzymaniu na 10s co 8 min.

Aby wejść w serwis najpierw należy wyłączyć piec czerwonym przyciskiem i potem od prawej nacisnąć po kolei 3 przyciski i chwilę przytrzymać - żaden problem.
Mam do tego specjalną instrukcję dla serwisantów i opis pozostałych parametrów. Po ich regulacji piec zachowuje się bardziej poprawnie.

U mnie groszek luzem 360zł/T
w workach 380zł/T 8)

Slawwwek
07-10-2005, 10:10
Hey

a co to jest u4 bo w instrukcji nie jest opisany :((

xavi
07-10-2005, 11:23
u4 - czas opuźnienia wyłączenia wentylatora w podtrzymaniu

instrukcję puściłem na maila.

aesacus
07-10-2005, 12:03
załóż termostaty i czekaj jak Ci piec rozsadzi

xavi
07-10-2005, 12:25
załóż termostaty i czekaj jak Ci piec rozsadzi

możesz rozszerzyć swą wypowiedź bo nie bardzo rozumiem...

aesacus
07-10-2005, 12:31
W kotłach na paliwo stałe nie wolno stosować termostatów

xavi
07-10-2005, 12:45
nigdy o tym nie słyszałem, ale może masz jakiś argument który by za tym przemawiał??

aesacus
07-10-2005, 12:53
1.co sie stanie w pierwszej kolejności w wypadku zwiekszenia temperatury na piecu,
odetnie Ci obieg wody z kotła.
2. Brak mozliwości szybkiego wygaszenia kotła na paliwa stałe

xavi
07-10-2005, 13:04
1.
zawory termostatyczne założone na grzejniki nigdy nie zamykają całkowicie przepływu - taką mają budowę.
W instalacji mam ponadto obiegi podłogowe, których nie da się zakręcić bez ingerencji w rozdzielacz.
Ponadto prawidłowo zaprojektowana instalacja w kotłowni powinna przejąć część ciepła w CWU.

2.
to, że kotła na paliwo stałe się szybko nie wychłodzi to wiadomo od zawsze i nie ma to związku z termostatami.

mimik
08-10-2005, 11:39
DO XAVI prześlij mi też tą instrukcje z góry dzięki,a co do instalacji to umnie instalator założył zawór mieszający trójdrożny a nie cztero czy to może tak być

mimik
08-10-2005, 11:48
Zapomniałem dodać że też mam zawory termostatyczne i jeszcze mi pieca nie rozwaliło, centralne to grzejniki a cwu to zasobnik 150 litrów instalacja 2 pompy (1 do co,2do cwu ) i ten zawór trójdrożny.

1950
08-10-2005, 18:59
jeżeli zawór trójdrogowy podnosi temperaturę powrotu, to prawidłowo, ten sam efekt można uzyskać przy pomocy zaworu trójdrgowego i czterodrogowego

xavi
10-10-2005, 06:13
jeżeli zawór trójdrogowy podnosi temperaturę powrotu, to prawidłowo, ten sam efekt można uzyskać przy pomocy zaworu trójdrgowego i czterodrogowego

Też mam 3-drogowy.
Główna jego funkcja to właśnie podmieszanie wody powrotnej.
Ale ja na tym zaworze ustawiam jeszcze ile ma iść ciepła na grzejniki.


Chodzi mi jeszcze po głowie założenie termostatu w zbiorniku CWU ale tak, aby sterował siłownikiem na zaworze 3-drogowym.
Wówczas przy dużym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę cała moc poszła by na CWU.

Teraz mam sterownik euroster w pokoju i jeśli długo jest ciepło to piec przechodzi w Blokadę, a temperatura na nim potrafi spaść poniżej 40 stopni.

Siłownik na zaworze powinien rozwiązać ten problem.
Wadą tego rozwiązania jest cena siłownika do zaworu Danfos - ok 450zł :o

polanka
10-10-2005, 07:52
Teraz mam sterownik euroster w pokoju i jeśli długo jest ciepło to piec przechodzi w Blokadę, a temperatura na nim potrafi spaść poniżej 40 stopni.


U mnie instalator od pieca podłączając sterownik zrobił go tak, że on steruje nie piecem, tylko pompą do CO.

Przypuszczam, że sterowanie piecem ma sens przy używaniu go tylko do CO. Jeżeli ten sam piec ma podgrzewać także CWU to niestety obawiam się że w stanie blokady nie będzie tego robił...

Zresztą po kilku dniach sam zażądałem drobnej korekty - mianowicie pompa podłogówki nie jest sterowana sterownikiem pokojowym tylko własnym termostatem.

Bez tej zmiany miałem taki efekt, że jak napaliłem w kominku to mi się robiła zimna podłoga w łazience :-)
(sterownik mam tak daleko od kominka jak to się dało zrobić, ale między kominkiem a sterownikiem nie ma żadnych drzwi.

Grzegorz

Slawwwek
10-10-2005, 08:01
U mnie instalator od pieca podłączając sterownik zrobił go tak, że on steruje nie piecem, tylko pompą do CO.


U mnie jest to samo :)

Przypuszczam, że sterowanie piecem ma sens przy używaniu go tylko do CO. Jeżeli ten sam piec ma podgrzewać także CWU to niestety obawiam się że w stanie blokady nie będzie tego robił...

Zresztą po kilku dniach sam zażądałem drobnej korekty - mianowicie pompa podłogówki nie jest sterowana sterownikiem pokojowym tylko własnym termostatem.

I dokładnie o tym samym myślę, zastanawiam się jak to rozwiązać. Mam już 2 pompy, i chyba przyjdzie założyć trzecią do samej podłogówki :)

Bez tej zmiany miałem taki efekt, że jak napaliłem w kominku to mi się robiła zimna podłoga w łazience :-)

Nie mam kominka, ale jak już wszędzie było cieeepło to łazienka dopiero się odmraża ;-)

xavi
10-10-2005, 12:01
Teraz wyłączyłem pompę CO z zasilania.

Piec chodzi w trybie normalnym. Temp na nim to 54 stopnie.

Woda w CWU gorąca, ale dodatkowo na piętrze podłoga łazienki ciepła i w korytarzu też czuć ciepełko - widocznie woda krąży grawitacyjnie. W domu 22-23 stopnie.

Świetnie się to sprawdza w takim okresie przejściowym jak teraz :lol: