PDA

Zobacz pełną wersję : Wnęki na kaloryfery



Zielona
20-12-2002, 11:22
Planujemy pod oknami w salonie grzejniki płytowe. Ostatnio ktoś na forum rzucił hasło, że gdyby budował jeszcze raz zrobił by wnęki na takie grzejniki.
Ściany już postawione. Wykuwać wnęk nie mamy zamiaru, ale może są inne sposoby (coś z płyt gipsowo kartonowych?) Macie jakieś pomysły?
Zwłaszcza, że między dwoma oknami będzie znajdował się kominek i po obu stronach kominka kaloryfery nie będą dobrze wyglądały. Chcemy je jakoś zamaskować.

kgadzina
20-12-2002, 11:38
Zasłanianie grzejników to ograniczenie ich skuteczności. A myślałaś o tym, żeby zamiast grzejników po obu stronach kominka dać jeden ozdobny na scianie naprzeciwko? Są takie wysokie w róznych kolorach i kształtach. Do pooglądania w Hydrosolarze na ul. Stoczniowców. Tam też mają prospekty i miłą obsługe oraz doradztwo.

Zielona
20-12-2002, 11:40
Ale ja nie chcę ich zasłaniać. Tylko umieścić we wnęce. Tak by lico grzejnika licowało się z licem ściany.

Ale nalicowałam...

A wiesz ile taki ozdobny kosztuje? Orientowałam się, bo też o tym myślałam. Wydatek nie na moją kieszeń.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Zielona dnia 2002-12-20 12:42 ]</font>

kgadzina
20-12-2002, 11:50
Wieszając grzejnik jednopłytowy (tzw. 11-tkę) potrzebujesz ok. 9-10 cm. Czyli taka wnęka byłaby do wykucia. Ale zmniejszysz w ten sposób grubość ściany zewnętrznej czyli uławisz ucieczkę ciepła już tam gdzie ono powstaje. Więc trzeba by coś z tym zrobić. Moi teściowie mieli takie wnęki w starym domu (ściany 50 cm grubości) i po wymianie grzejników z żeberkowych na płytowe musieli spłycać wneki. Więc włożyli styropian 5 cm, na to płyta GK i wnęka została spłycona i ciepło nie ucieka tam gdzie nie powinno.
Czyli gdyby teoretycznie zrobić tę wnękę u Ciebie o jakieś 4 cm głębszą to możnaby tam wpakować styropian 2 cm na plackach i na to płytę GK dla wyrównania powierzchni.
Jak to widzicie?

Luna_tyk
20-12-2002, 14:08
Tym ktoś'em chyba byłem ja. Podtrzymuję, ale nie jako warunek konieczny.
Przy ścianach grub. 44 cm + tynki mam głębokie parapety wewnętrzne, które wypuściłem jeszcze do środka ok. 10 cm. Kot ma na czym leżeć, co też czyni.
Jednak kaloryfery 22 wystają mi jeszcze nieco poza rzut parapetu, i to mnie drażni. Ewidentna niedoróbka myślowa.
Nie dokładałbym niczego z GK. Rozrysuj sobie przekrój przez okno, dokąd Ci sięga parapet, gdzie masz lico grzejnika - i podejmij decyzję. Podkuć (podciąć) ścianę można bez problemu, to mniej pracy jak stelaże, GK etc. Jednak jeśli za grzejnikiem dasz solidne ocieplenie, to wychłodzisz ścianę od zewnątrz. Więc ocieplenie za grzejnikiem dałbym takie, by wsp. U był tylko nieco korzystniejszy jak w pozostałej części ściany zewnętrznej.
Chyba jednak bym podciął ścianę - tak, by (przynajmniej) grzejnik nie wystawał poza obrys parapetu.
Owocnych decyzji....

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Luna_tyk dnia 2002-12-20 15:09 ]</font>

Gajka
20-12-2002, 19:39
Wydaje mi się, że takie wnęki nalezy zaplanować przed
wznoszeniem ścian :smile:

Byłam (swego czasu) w salonie z całą masą wnęk, ktore
zastąpiły meble. Mówię Wam COŚ! Naprawdę EXTRA!
Były zaplanowane juz w projekcie.
pozdrawiam

orum
20-12-2002, 22:20
jam mam takie wneki , i zadowolony z tego specjalnie nie jestem

Frankai
20-12-2002, 22:38
A co myślicie o ekanach zagrzejnikowych?

kaKa
21-12-2002, 07:04
Ja bede sobie robil ekrany zagrzejnikowe. Inwestycja bardzo mala (widzialem taka mate za 30 Lt za meter kwadratowy) a podobno zmniejsza straty o 5 procent (to z doswiadczenia innych forumowiczow).

Pozdrawiam

22-12-2002, 14:07
Jako ekrany zagrzejnikowe proponuję płyty z korka.
Te z styropianu (powleczone folią aluminiową) szybko się niszczą (zarysowania, trudny do usunięcia i widoczny kurz itp.)
Plumin

Piotr Jan
22-12-2002, 18:52
Może i jest widoczny kurz ale ich skuteczność w porównaniu z korkiem jest duzo większa. A co do wystajacych grzejników to może po prostu szersze parapety ??

Zielona
23-12-2002, 08:15
Dzięki za wszystkie uwagi.
A propos ekranów zagrzejnikowych to mam aktualnie te powleczone folią aluminiową i nie są ozdobą, wręcz szpecą, a brudzą się potwornie.

pitbull
23-12-2002, 09:01
No to mozesz dac styropian FS15 , zaciagnac siatka i klejem i pomalowac.