PDA

Zobacz pełną wersję : Kocio? CO firmy ACV alfa sprintM



araman
21-12-2002, 21:03
Czy ktos z forumowiczów ma doświadczenia z wymieniony kotłem?

lullabysta
22-12-2002, 16:26
Tak, ja mam. A co Cię interesuje?
pzdrw

araman
22-12-2002, 19:49
Zaproponowano mi taki kociół do mojej kotłowni. Jestem ciekawy jak się sprawuje. Spzedawca bardzo go zachwala. Mam pewne obawy jeżeli chodzi o ilośc ciepłej wody. Wiadomo że dane podane w ofercie często odbiegaja od tego co jest w rzeczywistości. Mam dwie łazienki i jestem ciekawy czy nie odczuwa się spadku ilosci czy temperatury wody jeżeli jednocześnie odkręci sie dwa krany i jedna osoba napełnia wannę a druga bierze prysznic.
Interesuje mnie równiez głosnośc tego kotła. Wiem ze trudno oceniac zużycie gazu na dany dom ale może jakieś orientacyjne dane ilosc gazu/miesiąc/ powierzchnie domu) Jezeli to nie tajemnica powiedz gdzie kupowałeś ten kocioł i ile kosztował -Moze na priv w stopce. Bede wdzięczny za informacje

radex
23-12-2002, 11:00
Ja mam akurat olejowy ACV Alfa F, który ma kilka cech wspólnych. Niestety jest trochę głośny (może modele gazowe są cichsze), tzn. na tej samej kondygnacji jest słyszalny, na innych już nie. Niestety ma wbudowany zbiornik CWU tylko 46 litrów i jest to zdecydowanie za mało. Jak kąpiesz się w wannie, to po pewnym czasie woda jest coraz zimniejsza. W przyszłości zamierzam dokupić zewnętrzny zbiornik CWU. Pod względem awaryjności (działa około 5 lat) i sprawności (95% wg ostatniego badania) nie ma się do czego przyczepić.

araman
26-12-2002, 19:25
Troche mnie zaniepokoiłeś. czy napelniajac wanne wodą pod koniec napełniania leci zimna woda jeżeli mozesz rozwiej moje watpliwości sprzedawca zapewnia że mozna napełniać wannę i jednocześnie brać prysznic. Czy mnie nie naciąga

radex
26-12-2002, 20:53
Jeśli gazowy ma taki sam zasobnik CWU (a raczej tak), to sprzedawca Cię naciąga. Ja mam wannę 70 litrów, pod koniec napełniania woda zaczyna być zimniejsza, a po pewnym czasie nawet przy wybraniu maksymalnej temperatury leci zimna. O braniu prysznica jednocześnie możesz zapomnieć. Inna sprawa, że nagrzanie wody w zasobniku zajmuje niecałe 10 minut. Więc po tym czasie druga osoba może brać kąpiel. Generalnie może to wystarczyć do kuchni + 1 łazienka. W większych domach się nie sprawdzi.

U mnie był kupowany wówczas, gdy nie za bardzo się orientowałem w tej tematyce, a instalator w ogóle nie przedstawił żadnych alternatyw. Dzisiaj wybrałbym kocioł jednofunkcyjny + oddzielny zasobik CWU. Największą jego zaletą był niewielki koszt - za kotłownię + cała armatura grzewczo-regulacyjna zapłaciłem coś koło 10.000 zł. Dzisiaj więcej kosztują same kotły najbardziej renomowanych firm...

lullabysta
26-12-2002, 21:11
Nie wiem czy alfa F to to samo co alfa sprint, ale nawet jak masz zasobnik 46ltr., to przy napełnianiu wanny 70-cio litrowej nie powinieneś odczuć zmiany temp. ponieważ woda w tym zasobniku ma co najmniej 60stopni(chyba że w takiej się kąpiesz). W alfa sprint zasobnik jest zanurzony w wodzie kotłowej z zewnątrz, a od środka jest podgrzewany spalinami. W żadny innym kotle(poza delta i heatmaster, też ACV)podgrzanie wody nie następuje tak szybko. Kolega ma viessmanna vitoronda 222 i żeby korzystać z panela prysznicowego musiał na CIEPŁEJ wodzie zainstalować podgrzewacz (zdaje się że nazywa się elotec, czy jakoś tak viessmanna)
Ja ze swoim kotłem nie mam żadnych problemów z ciepłą wodą użytkową, a mam 2 łażienki, toaletę i kuchnię
pzdrw

lullabysta
26-12-2002, 21:24
Powiedziałem w żadnym innym kotle, ale należy to rozumieć jako daną rozpiętość cenową tych kotłów, czyli takich do 30 kw mocy.
Aha, przy temp.80stC i wodzie wlotowej o temp 10stC alfa sprint daje 165l wody o temp.45stC, więc nie rozumiem jak można nie napełnić wanny 70-cio litrowej
mówimy o kotle Alfa sprint M
pzdrw

radex
27-12-2002, 08:48
Ja mówię o olejowym kotle Alfa F. I nie jest to teoretyzowanie, lecz sprawdzone w działaniu. Tak niestety jest....

lullabysta
27-12-2002, 09:47
Ale w temacie jest mowa o kotle alfa sprint.
Mercedesy też są różne,od C 180 do CL 600 amg :wink:
pzdrw

araman
27-12-2002, 21:00
lullabysta wielkie dzięki za bardzo pocieszajace wiadomosci mam nadzieję że bede zadowolony. jestem tylko ciekawy ile mnie to wszystko bedzie kosztowało.