PDA

Zobacz pełną wersję : ciag kominowy



mradom
10-10-2005, 13:07
Witam.
Moze cos podpowiecie. Mam zainstalowany kominek (wklad) o wyjsciu spalin fi 180 rura pod katem 45 stopni do komina o przekroju 24x14. Dlugosc komina to 8m. I teraz problemy:
po rozpaleniu w kominku mam dym w komorze spalania, przy otworzeniu drzwiczek dym sie przedostaje do pomieszczenia - co mnie wkurza najbarardziej. Po nagrzaniu komina (na dzien dzisiejszy jakies 0,5 godz. palenia) problem ustaje. Maly dym wystepuje od czasu do czasu w komorze.
Czym moze byc to spowodowane, z przekrojem komina nic juz nie zrobie, moge eksperymentowac z jakimis urzadzeniami na czopuchu komina ale jakos nie mam do ich skutecznosci zaufania. Do kominka jest doprowadzane powietrze z dworu (nie bezposrednio wpinana rura do wkladu-luzno jest zakonczona pod wkladem) o sr. fi 80mm.
Czekam na podowiedzi
Marcin R.

Janussz
10-10-2005, 13:18
Ciąg kominowy uzależniony jest też od temperatury spalin. Czym wyższa, tym ciąg lepszy. Obecnie jest takie zjawisko, że możesz mieć też kłopoty. Tym zjawiskiem jest nagrzewanie końca komina przez słońce. Dlatego latem, tak jest trudno rozpalić w palenisku.
Można też zastosować wzmacniacz ciągu kominowego, ale to dodatkowy wydatek.

mradom
10-10-2005, 13:21
Mam duza czesc komina wystajaca poza dach (jakies 2,5m) i jest ona narazona na chlodzenie z powietrza. Proby robie raczej wieczorem, gdzie jest juz raczej chlodno. Mam nadzieje, ze cos sie wyjasni.
Zaznaczam, ze nie pale jeszcze ekstra opalem - jakies scinki po budowie.
/mr/

Janussz
10-10-2005, 13:26
Pełna cegła ma dość dużą pojemność cieplną. Stygnie długo. Podpal w kominku rano. Powinno wtedy być lepiej. Druga sprawa to tak jak piszesz. Najpierw jest dym-spaliny zimne i ciąg słaby. Spaliny nabierają coraz wyższej temperatury i ciąg jest coraz lepszy. Fizyka.

Tomik_B
10-10-2005, 13:26
Te, ścinki są chociaż suche?
Spróbuj przed rozpaleniem, podgrzać trochę powietrze w kominie paląc gazety.

Ala.M
10-10-2005, 13:36
Dym wciska się do mieszkania wtedy, kiedy istnieje podciśnienie w kominie. Najczęściej jest to za niski komin. Najprawdopodobneij, masz na dachu w tym samym kominie na tym samym poziomie inne kanały wentylacyjne. Robi się wtedy podciśnienie. Należy wylot z kominka na kominie wyciągnąć rurą o jeszcze kilkanaście ?... cm. Jest też bardzo eważna inna sprawa. Jeżeli komin nie jest ocieplony (styropian a potem tynk), np. na poddaszu nieuzytkowym, wtedy b.często (zimny komin) powstaje podcisnienie w kominie ktore również powoduje zawirowywania.
Ala

mradom
10-10-2005, 13:42
scinki sa suche, komin bedzie ocieplany ale tylko styropianem 2cm (dla zabezpieczenia przed pekaniem), moze cos to pomoze.
Jak napale to faktycznie-wystepuja jakies zawirowania, widac to po wylatujacym w komina dymie. Chyba bez przedluzenia szachtu sie nie obedzie. Szkoda - zapsuje to troche estetyke.
Marcin R.

kaskaa
10-10-2005, 14:24
W firmie montującej kominki otrzymałam informację, że jeśli komin dymowy ma wysokość 6-11m to powinien mieć przekrój (rozumiem, że nie mniejszy niż: ) fi 20cm lub 18x18 cm i wtedy nie ma żadnych problemów.
24x14 - daje teoretycznie tą samą powierzchnię przekroju, ale kształt jest mniej korzystny. Skonsultuj to z kominiarzem. Jeśli jest juz a późno na przeróbki to musisz się z tym pogodzić :(

Janussz
10-10-2005, 15:28
scinki sa suche, komin bedzie ocieplany ale tylko styropianem 2cm (dla zabezpieczenia przed pekaniem), moze cos to pomoze.
Jak napale to faktycznie-wystepuja jakies zawirowania, widac to po wylatujacym w komina dymie. Chyba bez przedluzenia szachtu sie nie obedzie. Szkoda - zapsuje to troche estetyke.
Marcin R.
Nawet przy prawidłowo postawionym kominie będziesz miał zawirowania. Wszystkie płyny (dym też jest płynem) płynąc wirują. Przykład: woda spuszczana z wanny wokół spustu. Poczekaj do zimy, a samo się naprawi :lol: .
I jeszcze coś. Stosunek boków komina w prostokącie nie powinien być większy jak 1:1,5.
Styropian nigdy w życiu do ocieplania komina. Wełna mineralna-tak.

Ala.M
11-10-2005, 10:12
Przemyśl jeszcze raz ocieplenie komina na jak największej wysokości (na poddaszu).Do ocieplenia możesz użyć styropian jak i wełnę. Tylko obie te rzeczy muszą posiadać folię aluminiową!! (aby ewentualnie nie nagrzewała się otulina jaką jest ocieplony komin, bądź wydostała się iskra). Styropian jest lepszy, można wygodnie potem otynkowac komin.
Ja mam otynkowany komin, potem folia aluminiowa, styropian, siatka, puc, biała emulsja.
Pozdrawiam.Ala

11-10-2005, 13:12
Witam.
Moze cos podpowiecie. Mam zainstalowany kominek (wklad) o wyjsciu spalin fi 180 rura pod katem 45 stopni do komina o przekroju 24x14. Dlugosc komina to 8m. I teraz problemy:
po rozpaleniu w kominku mam dym w komorze spalania, przy otworzeniu drzwiczek dym sie przedostaje do pomieszczenia - co mnie wkurza najbarardziej. Po nagrzaniu komina (na dzien dzisiejszy jakies 0,5 godz. palenia) problem ustaje. Maly dym wystepuje od czasu do czasu w komorze.
Czym moze byc to spowodowane, z przekrojem komina nic juz nie zrobie, moge eksperymentowac z jakimis urzadzeniami na czopuchu komina ale jakos nie mam do ich skutecznosci zaufania. Do kominka jest doprowadzane powietrze z dworu (nie bezposrednio wpinana rura do wkladu-luzno jest zakonczona pod wkladem) o sr. fi 80mm.
Czekam na podowiedzi
Marcin R.

Witaj,

Jeżeli palić będziesz jedynie rekreacyjnie i nie za mocno to pozbędziesz się tego problemu skracając drogę spalin do komina przez wyjęcie deflektora spalin.
Oczywiście sprawność kominka spadnie ale jeżeli jest to jedynie palenie rekreacyjne...

Jarzeb
11-10-2005, 18:27
sprawdzales komin - bez niespodzianek w srodku??
czasami najprostsze rzeczy.......... :wink:

(dzonka mi podpowiedziala)

mradom
13-10-2005, 10:53
Wyjecie deflektora nei wchodzi w gre - za szybkie spalanie.
Komin jest drozny po przegladzie przez kominiarza.
Marcin

13-10-2005, 11:04
Wyjecie deflektora nei wchodzi w gre - za szybkie spalanie.
Komin jest drozny po przegladzie przez kominiarza.
Marcin

Witam,

Rozumiem, że po wyjęciu deflektora dymu już nie ma?
Jeżeli tak to może przerywacz ciągu sobie zamontuj...

mradom
13-10-2005, 11:06
Z deflektorem jeszcze nie eksperymentowalem wiec nie wiem.
Co to jest ten przerywacz ciagu? Gdzie sie to montuje ?
Marcin

mradom
13-10-2005, 11:08
Z deflektorem jeszcze nie eksperymentowalem wiec nie wiem.
Co to jest ten przerywacz ciagu? Gdzie sie to montuje ?
Marcin

Jarzeb
13-10-2005, 11:34
Z deflektorem jeszcze nie eksperymentowalem wiec nie wiem.
Co to jest ten przerywacz ciagu? Gdzie sie to montuje ?
Marcin

deflektor - szyber
posiada zwykle 3 pozycje pracy - do ustawienia w zaleznosci od ciagu - moze to?

Janussz
13-10-2005, 11:45
Nie, to taka blacha leżąca w poziomie w kominku. Powyżej paleniska.

mradom
13-10-2005, 11:46
Dobra - ustalmy.
mam takowo blache na gorze kominka - sadzilem, ze jest to deflektor, natomiast przerywacz ciagu to chyba inny element.
Marcin R.

13-10-2005, 11:47
Z deflektorem jeszcze nie eksperymentowalem wiec nie wiem.
Co to jest ten przerywacz ciagu? Gdzie sie to montuje ?
Marcin

deflektor - szyber
posiada zwykle 3 pozycje pracy - do ustawienia w zaleznosci od ciagu - moze to?

Nie - deflektor to taka osłona otworu wylotowego do komina na czopuchu - wydłuża drogę spalin. W moim kominku można ją zdjąć i wówczas bezpośrednio nad paleniskiem jest otwór wylotowy do komina.
O przerywaczach i specjalnych pokrywach poczytaj tu: http://www.kominiarz.org.pl/4-99/11.htm

Janussz
13-10-2005, 11:50
Kominek dymi, a Wy przerywacz ciągu proponujecie? Żarty się kogoś trzymają :lol: .

13-10-2005, 12:20
Kominek dymi, a Wy przerywacz ciągu proponujecie? Żarty się kogoś trzymają :lol: .

Usunięcie deflektora + przerywacz ciągu.

Po prostu komin jest za słaby i tyle - można zmniejszyć drogę
spalin przez usunięcie deflektora ale spowoduje to zbyt duży ciąg.
Zbyt duży ciąg można regulować przy użyciu przerywacza ciągu.

Innym rozwiązaniem byłaby nasada kominowa typu strażak - dobre rozwiązanie jeżeli jest stosunkowo łatwy dostęp do komina i od czasu do czasu możnaby go wyczyścić.

mradom
13-10-2005, 12:25
Wlasnie o strazaku rozmyslam. Dostep do komina jest raczej nie ciekawy - ale to juz zmartwienie kominiarza. Wymontowywac nic z kominka nie chce - fabrycznie tak zostal wyposazony i niech tak zostanie.
Komin ma ok 8m wys i przekroj 24x12 wiec nie wiem w czym problem. Ale dymi w poczatkowej fazie palenia.
Marcin

mradom
13-10-2005, 12:28
Jaki jest sens zwiekszanie ciagu i pozniejszego jego wyhamowywanie przy pomocy przerywacza ?
Marcin

Janussz
13-10-2005, 12:32
Jesteś kolego przewrażliwiony.
To normalna sprawa, że na zimnym kominie może dymić.
Od którego miejsca zaczyna się komin?
Jeżeli poniżej wylotu spalin z kominka i ma (a powinien mieć) drzwiczki wyczystne, to przed rozpaleniem w kominku można wzbudzić ciąg kominowy wkładając w te wyczystne drzwiczki zapaloną gazetę.

mradom
13-10-2005, 12:34
Komin jest zakonczony ponizej wylotu z kominka.
Ale niestety nie ma wyczystki.
Moze i jestem ale troche mnie wkurza, jak przy dokladaniu opalu dym idzie na salon.

13-10-2005, 12:48
Komin jest zakonczony ponizej wylotu z kominka.
Ale niestety nie ma wyczystki.
Moze i jestem ale troche mnie wkurza, jak przy dokladaniu opalu dym idzie na salon.

Witam,

Musisz zapewnić nadciśnienie w pomieszczeniu, w którym stoi kominek.
Możesz to zrobić przez doprowadzenie z zewnątrz powietrza do spalania i zamontować na tym doprowadzeniu wentylator (plus ew. przepustnicę).
Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że nie będziesz miał problemów z ciągiem wstecznym w kanałach wentylacyjnych oraz będziesz miał świeże powietrze w salonie.
Może przyczyną tego dymienia jest inny wyciąg w domu np. wentylacyjny - czy nie masz przypatkiem otwartego salonu ze schodami na piętro a tam łazienki z dobrym wyciągiem grawitacyjnym?
A może masz otwartą kuchnię, w której pracuje wysoko wydajny okap kuchenny (400m3/h) ?
Może opisz jakie masz rozmieszczenie i inne szyby wentylacyjne...

Możesz też spróbować uchylić okno podczas dokładania do kominka - no i oczywiście pomału i przy otwartym szybrze otwieraj kominek.

Janussz
13-10-2005, 12:57
Komin jest zakonczony ponizej wylotu z kominka.
Ale niestety nie ma wyczystki.
Moze i jestem ale troche mnie wkurza, jak przy dokladaniu opalu dym idzie na salon.
To w jaki sposób będziesz wybierał sadze po wizycie kominiarza?
www.....gazeta też ma rację.
Jednak przy wyciągach o których pisze gazeta dymiłoby na okrągło.

Janussz
13-10-2005, 21:23
Moi mili.
Doszukujecie się dziury w całym.
Gdyby ten kominek dymił ciągle, to Wasze uwagi byłyby na miejscu.
Kominek dymi przy rozpalaniu od święta jak zrozumiałem. Przyjdzie zima i samo powinno ustąpić. Dlatego bo im na zewnątrz zimniej tym ciąg lepszy, tym częściej będzie kolega palił. Nie da wystygnąć kominowi. Będzie oki :lol:

agiles1978
17-10-2005, 17:51
Podobny problem posiadał mój somsiad. problem zginol jak zamontowali mu takiego koguta na końcu komina. Taki kogut co sie przekręca jak wiatr zmienia kierunek Ładnie to wygląda.

agiles1978
17-10-2005, 17:52
A o co chodzi z tym znaczkiem czeronym obok

mradom
18-10-2005, 09:47
No problem zaczyna lepiej wygladac jak sie pali dobrym drzewem - kominek dziala super. Kupilem tez koguta dla poprawienia ciagu i wczoraj dostal go facet do zainstalowania, przyjezdzam z pracy i co widze - kogut fajnie zainstalowany na kominie ale ... nie na tym szachcie kominowym :). Przypominam, ze u mnie jest bardzo stromy komin i do calej operacji trzeba bylo rozkladac very skomplikowane rusztowanie. Pan specjalista troche posmutnial jak powiedzialem kolego trzeba to zmienic.

Janussz
18-10-2005, 10:58
Drób od wczoraj trzeba trzymać w zamknięciu, a Ty tak demonstracyjnie.... :lol:

Mokre drewno powoduje to, że spaliny mają niską, za niską temperaturę i stąd mogą powstać problemy.

agiles1978
18-10-2005, 17:55
Przyjacielu widze że z Radomia jesteś jaką firme zaprosileś do montazu tego koguta???? Radomianin

mradom
19-10-2005, 08:00
Jaka firme? Pan Michal instalowal.
Nie jestem z Radomia - ale fajne macie tam pokazy lotnicze.
Marcin

agiles1978
19-10-2005, 16:06
I wszystko jasne, ale zmienił na drugi komin? Z tymi samolotami to prawda fajnie jest tylko przez kilka dni jeszcze w uszach dzwoni ale widowisko niezłe!!!
Mam nadzieje że problemy zanikły z dymem?
A przy okazji czy posiadasz może tzw pogodówke?
Też Marcin

godul1
19-10-2005, 17:21
Kur zapiał, Ptrzecież to norma że jak się napali wieczorem po słonecznym dniu to dokad się komin nie wygrzeje to ciąg jest kijowy bo:
temperatura zewnętrzna jest podobna jeśli nie wyższa niż ta panujaca w domu wiec brak różnicy gęstości powietrza wewnatrz i na zewnatrz= brak ciągu. załoze się że jakby napalił o 5 rano kiedy jesy +5C to ciag byłby odrazu.

mradom
20-10-2005, 07:27
Bylem 2x na pokazie - super sprawa. Na piecu mam pogodowke - jesli o to pytasz.Pan michal bedzie zmienial koguta - nie ma rady - jak sie nie mysli przy robocie to jest jej wiecej :). Nie zazdroszcze - wdrapywanai sie na komin ale koles mlody i sprawny, da sobie rade.
Czemu pytales o pogodowke ?
Marcin

agiles1978
20-10-2005, 09:14
Mam Junkersa Eurostar z pogodówka TA211 i TW2 i nie wiem jak to dokładnie ustawić na dole jest ogrzewanie podłogowe, mam pytanie czy regulator pokojowy powinien być ustawiony na pomiar temp czy wyłączona funkcja pomiaru temp ustawiona jako stała wg temp zewnętrznej.

mradom
20-10-2005, 13:07
Temperatura w pomieszczeniu to jedna sprawa a temp. sondy za zewnatrz to druga. Ustawiasz na programatorze zadana temp. pomieszczenia a sonda koryguje prace pieca wzgledem temp. zewnetrznej.
Marcin