PDA

Zobacz pełną wersję : dachówki wentylacyjne



mironmk
23-12-2002, 09:35
Proszę o opinię - ile powinno być dachówek wentylacyjnych - połać dachu ok. 130 m kw., folia wpparoprzepuszczalna, o ile to ma znaczenie - i w którym rzędzie od kalenicy powinny być zamocowane. Pytanie mocno na temat, bo w sobotę toczyła się zażarta dyskusja nt. pomiędzy dekarzem i kierownikiem budowy i moderatorem, czyli mną.

RomanP
23-12-2002, 11:04
Miałem ten sam problem. Z moich dochodzeń wynika, że dachówka wentylacyjna (przy taśmie kalenicowej z otworami)nie jest potrzebna do 7mb połaci dachu. Dane te uzyskałem szperając w internecie, na stronach Robena itp. Można zadać to pytanie doradzcom technicznym przy danym producencie. Odpowiadają dość szybko.
Pozdrowienia Roman

Martin
23-12-2002, 13:10
U mnie jest tak: dach o pow. ok 170 m2, dachówka cementowa Braas, dach dwuspadowy z jedną lukarną i mam 10 dachówek wentylacyjnych: 5 z jednej strony tam gdzie nie ma facjatki (na górze mniej więcej 1,5 m od kalenicy), a z drugiej strony też 5 ale ułożone w 2 rzędach: 3 na górze i 2 niżej (na lukarnie która ma ok. 3 m długości nie ma żadnej).
Pozdrowienia i Wesołych Świąt

mironmk
23-12-2002, 14:09
RomanP, dziękuję faktycznie zapomniałem, że mogę zrzucić problem na doradców technicznych z firmy dachówkowej. No, ale z drugiej strony świadczy to o duuuuużym zaufaniu do Forumowiczów. Na razie przeglądałem materiały reklamowe różnych firm i tam niem ma nic na ten temat, a na prezentownych zdjęciach wygląda to różnie, czasami w ogóle nie ma dachówek wentylacyjnych (podobnie zresztą jak na kilku domach w mojej okolicy).
Na razie mam po 3 z każdej strony (czyli na jakieś 130 m kw.), w drugim rzędzie od góry.

Tommco
27-12-2002, 12:32
Ja mam dach okolo 200 m2, dwuspadowy w systemie Braasa. Mam 10 dachowek wentylacyjnych po piec z kazdej strony zamontowanych w trzecim rzedzie od kalenicy. Oprocz tego mam wentylowana tasme pod gasiory i wroblowki na dole. Decyzja zeby tak to zrobic byla moja, ale wczesniej duzo konsultowalem i tak naprawde nie bylo jednoznacznie dobrej odpowiedzi na to pytanie :smile: Pozdrawiam

Luśka
29-12-2002, 15:54
Tommco, a co to są wróblówki???

Tommco
29-12-2002, 16:12
To są takie pseudo grzebienie, które wsadzasz pod ostatni rząd dachówek (okap). Wtedy jest szczelina wentylacyjna, a zarazem nie przedostanie się tamtędy żeden, choćby najmniejszy, wróbelek, który mógłby się zadomowić pod dachówkami:smile: Pozdrawiam

Luśka
29-12-2002, 16:25
Aaaa, czyli to jest PRZECIW wróblom, a nie DLA wróbli. Muszę sprawdzić, czy mam coś takiego. Dzięki :smile:

mironmk
06-01-2003, 15:51
Dziś dostałem odpowiedź mailem z Firmy Euronit - w skrócie - jedna dachówka wentylacyjna na 1 mb kalenicy wyłączając okapy, jeśli długość krokwi jest do 10 m. Czy to aby nie przesada, raczej nie przypominam sobie dachów, z min. 5 dachówkami wentylacyjnymi na każdej połaci (w przypadku dachów dwuspadowych).

krukin
14-08-2012, 17:58
Witam,
proszę o poradę czy dobre będzie takie rozstawienie dachówek wentylacyjnych 131174

Andrzej Wilhelmi
16-08-2012, 23:36
A w jakim celu? Nie ma potrzeby stosowania takich dachówek w pobliżu kosza ani pod czy nad oknem połaciowym. Stosowanie tych dachówek zależy od długości połaci. Pozdrawiam.

krukin
17-08-2012, 15:52
Połać będzie miała 7,15 m.
Czy aby w okolicach kosza nie będzie zaburzony ciąg?
Takie rozmieszczenie zaproponował mi doradca handlowy (w takim razie nie powiem jakiej dachówki) :no:
Nie wiem już kogo słuchać. Jaki układ byś zaproponował?

Andrzej Wilhelmi
17-08-2012, 20:39
Jak widać doradca handlowy nie ma zbytniego pojęcia o funkcji dachu. Przy tej długości należy montować dachówki wentylacyjne w czwartym rzędzie od kalenicy po jednej w każdym polu (pomiędzy krokwiami). O estetykę rozmieszczenia powinien zadbać dekarz. Pozdrawiam.

adi2009
24-07-2017, 13:56
Czy móglby ktoś podpowiedzieć gdzie zamontować dachówki wentylacyjne na moim dachu?
Deskowanie pełne + papa wstępnego krycia. Dachówka Creaton Domino.
Dekarz uważa, że wlot powietrza będzie w okapie a wylot w gąsiorze i nie potrzeba montować dachówek wentylacyjnych ale mam wątpliwości.

Andrzej Wilhelmi
26-07-2017, 21:59
Umiejscowienie dachówek wentylacyjnych oraz ich ilość można określić na podstawie rzutu więźby dachowej. Orientacyjna ilość tych dachówek na Twoim dachu to około 30 szt. (dach zasadniczy i garaż). Pozdrawiam.

shatex
28-07-2017, 08:23
Umiejscowienie dachówek wentylacyjnych oraz ich ilość można określić na podstawie rzutu więźby dachowej. Orientacyjna ilość tych dachówek na Twoim dachu to około 30 szt. (dach zasadniczy i garaż). Pozdrawiam.

No chyba raczej 16, gdzie ty chcesz te 30 dachówek tam wcisnąć ??


No chyba że dodatkowo poza tym że wzdłuż kalenicy to jeszcze w koszach oraz pod i nad oknami tylko pytanie który dekarz tam da te dachówki ? (dlaczego powinno się je tam dać ? - powietrze wpływa okapem i dopływa do okna i pod oknem powinna być wentylacja aby był swobodny wypływ powietrza)

https://www.youtube.com/watch?v=Wycns9PRVns

Poza tym na garażu jest kąt 35 st i długość krokwi poniżej 6,5 m - jest szkoła która mówi że w takim wypadku nie ma potrzeby dawania wentylacji.

Jeśli mamy dach dwuspadowy (bez żadnej lukarny i innych przeszkód) 12 m kalenicy i krokwie 6,5 - 7 m, kąt dachu powiedzmy powyżej 35 st to dasz tam 12 czy 24 szt wentylacji a może jeszcze inna liczba ? Moim zdaniem 12 będzie ok

Zbyt duża liczba dachówek wentylacyjnych może być równie szkodliwa jak za mała.

A na marginesie - w swojej praktyce wyliczania dachów spotykam się z tym jak klienci przychodzą z wyliczeniami dachówek od konkurencji, to tych dachówek jest skandalicznie mało albo w cale (wentylacyjnych). I jeśli teraz ja do wyceny wrzucę odpowiednio więcej to z góry przegrywam ofertę. Tłumaczenie że są potrzebne nic nie daje. Więc klienci zadowoleni że zaoszczędzili kupują ich tylko kilka i są przekonani że jest ok.....

Andrzej Wilhelmi
01-08-2017, 11:31
Zbyt duża liczba dachówek wentylacyjnych może być równie szkodliwa jak za mała.

Możesz wymienić choć jedną szkodliwość spowodowaną dużą ilością tych dachówek?
Natomiast wracając do meritum dachówki wentylacyjne powinno się montować na połaci dłuższej niż 6 mb. Należy pamiętać, że wysokość kontrłat też powinna być większa minimum 30 mm. Na garażu przy tym kącie nachylenia połaci występuje taki wymóg. Dachówka wentylacyjna powinna się znaleźć w każdym polu pomiędzy krokwiami dlatego napisałem, że jest to ilość orientacyjna ale z pewnością ilość ostateczna byłaby zbliżona. Przyjmijmy rozstaw krokwi na garażu 90 cm co daje 7 pól x 2 połacie to 14 szt. dachówek wentylacyjnych tylko na garaż. Dokładną ilość można określić na podstawie rzutu więźby. Z przykrością stwierdzam, że wiedza u dużej części sprzedawców jest w tej kwestii żałosna a praktyka żadna. Do tego dochodzi elementarny brak etyki i chęć przebicia konkurencji za wszelką cenę. Puki co firmy handlowe nie ponoszą z tego tytułu żadnej odpowiedzialności. Pozdrawiam.

shatex
02-08-2017, 15:13
Możesz wymienić choć jedną szkodliwość spowodowaną dużą ilością tych dachówek?
Natomiast wracając do meritum dachówki wentylacyjne powinno się montować na połaci dłuższej niż 6 mb. Należy pamiętać, że wysokość kontrłat też powinna być większa minimum 30 mm. Na garażu przy tym kącie nachylenia połaci występuje taki wymóg. Dachówka wentylacyjna powinna się znaleźć w każdym polu pomiędzy krokwiami dlatego napisałem, że jest to ilość orientacyjna ale z pewnością ilość ostateczna byłaby zbliżona. Przyjmijmy rozstaw krokwi na garażu 90 cm co daje 7 pól x 2 połacie to 14 szt. dachówek wentylacyjnych tylko na garaż. Dokładną ilość można określić na podstawie rzutu więźby. Z przykrością stwierdzam, że wiedza u dużej części sprzedawców jest w tej kwestii żałosna a praktyka żadna. Do tego dochodzi elementarny brak etyki i chęć przebicia konkurencji za wszelką cenę. Puki co firmy handlowe nie ponoszą z tego tytułu żadnej odpowiedzialności. Pozdrawiam.

Wady dach. wentylacyjnych za stroną:

http://www.phd.pl/poradnik/wazne-dachowki-wentylacyjne/

na samym dole.

Jest to argument tym bardziej że klienci też oszczędzają na membranie dachowej licząc że skoro mają dobrą dachówkę to to załatwia sprawę szczelności. Natomiast papa na pełnym deskowaniu co moim zdaniem jest najlepszym rozwiązaniem to już stosowana jest marginalnie przynajmniej w moim rejonie (małopolska zachodnia)

Kiedyś też dawałem sporo dachówek wentylacyjnych do wycen to nawet jak klient to zaakceptował to wracał i korygował ilości po rozmowie z dekarzem :)
Teraz daje mniej więcej jedną na metr kalenicy (bez lukarn) i wszyscy są zadowoleni. To i tak dużo w porównaniu z konkurencją....

portaga
02-08-2017, 19:13
Dekarz uważa, że wlot powietrza będzie w okapie a wylot w gąsiorze i nie potrzeba montować dachówek wentylacyjnych ale mam wątpliwości.

I ja tak mam i zero problemów z wilgocią, a twój dekarz wie, co mówi.
No chyba, że zrobisz sobie deskowanie + papowanie dachu, to wtedy i 50 dachówek wentylacyjnych będzie mało...
Wtedy nie będziesz miał wlotu powietrza w podcieniach, ani wylotów w gąsiorze - będziesz miał tam na górze własny mikroklimat, sprzyjający gromadzeniu się wilgoci latem oraz oblodzonego dachu zimą.

Andrzej Wilhelmi
03-08-2017, 11:11
Wady dach. wentylacyjnych za stroną:

http://www.phd.pl/poradnik/wazne-dachowki-wentylacyjne/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.phd.pl%2Fporad nik%2Fwazne-dachowki-wentylacyjne%2F)

na samym dole.

..
Ten wpis na dole to wyssane z palca bzdury świadczące o braku elementarnej wiedzy z zakresu wentylacji dachu przez autora artykułu. Śnieg jest nawiewany pod każą dachówkę i właśnie po to jest krycie wstępne aby gwarantowało szczelność dachu. Do tego ta wszechobecna folia, której żywotność nigdy nie dorówna dachówce. To są takie oszczędności. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
03-08-2017, 11:23
I ...No chyba, że zrobisz sobie deskowanie + papowanie dachu, to wtedy i 50 dachówek wentylacyjnych będzie mało...
Wtedy nie będziesz miał wlotu powietrza w podcieniach, ani wylotów w gąsiorze - będziesz miał tam na górze własny mikroklimat, sprzyjający gromadzeniu się wilgoci latem oraz oblodzonego dachu zimą.
Twój brak wiedzy widoczny w tym wpisie poraża. Radzę łyknąć trochę elementarnej wiedzy a nie wypisywać takie dyrdymały. Pozdrawiam.

shatex
03-08-2017, 21:51
I ja tak mam i zero problemów z wilgocią, a twój dekarz wie, co mówi.
No chyba, że zrobisz sobie deskowanie + papowanie dachu, to wtedy i 50 dachówek wentylacyjnych będzie mało...
Wtedy nie będziesz miał wlotu powietrza w podcieniach, ani wylotów w gąsiorze - będziesz miał tam na górze własny mikroklimat, sprzyjający gromadzeniu się wilgoci latem oraz oblodzonego dachu zimą.


Chcesz powiedzieć przez to że każdy dach pokryty gontem jest z założenia źle wentylowany przez pełne deskowanie i papę ? No chyba nie.
Pełne deskowanie + papa to bardzo dobre rozwiązanie aczkolwiek wymaga wiedzy jak dobrze wykonać wentylacje takiego dachu. Dachówki wentylacyjne są tu tylko dodatkiem.

Jak sprawdzasz to że nie masz problemów z wilgocią ? Jaką masz pewność że wełna nie jest zawilgocona ? Jeśli na dachu są przeszkody w postaci okien kominów to przecież przepływ powietrza jest utrudniony a w niektórych miejscach wręcz niemożliwy. A jak są kosze i nawpychane tam kliny uszczelniające to jak tam ma wpływać powietrze ?
A jak dach ma tylko 30 stopni pochylenia albo poniżej to tutaj przepływ grawitacyjny jest znikomy. Jak krokwie są długie to też jest problem. No chyba że mówimy tutaj o altance....

I jeszcze jedno - ciekaw jestem jakiej firmy masz taśmę lub wywietrznik kalenicowy pod gąsiorami ? Czy aby nie z MDM ?